» »

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje?

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje?

««
11 / 11
»
»»

pirx ::

IBAN je, najdeš ga tukaj: https://www.degiro.ie/helpdesk/account-...

buttcrack ::

AFAIK je degiro izjema, ker ti poleg acc dodelijo osebni TRR kamor pa seveda lahko samo ti naložiš denar samo iz svojega drugega TRR. Do par mesecev nazaj so celo kasirali ležarino.

IBKR ne poznam, ampak, če nakazuješ sredstva na IBAN s tvojim imenom je podobna pesem, sicer ne.

clix ::

Aha, ok. Na IBKR narazuješ na "splošen" IBAN, kjer je ključ tvoja osebna referenca.

estons ::

Ne vem, če bo komu pomagalo, ampak tukaj je referral link za Degiro.ie, menda nov uporabnik dobi 100€ transaction voucher:

https://www.degiro.ie/member-get-member...

CoreySteel ::

Lej tega :D
100€ Voucher je za transaction fee-je v prvem mesecu nakupov.
Twitter: @CoreySteel_

estons ::

Aha, torej to pomeni "transaction" v "transaction voucher". Ok, nisem glih bral... To bi moral bit kar aktiven trader, da nabereš 100€ feejev na Degiru. :)

buttcrack ::

Ker sem dokaj rookie v teh zadevah, bi prosil za eno razlago tega conectivity feeja. Hvala

Thomxy ::

Connection fee? Dva evra in pol na leto za vsako borzo na kateri posluješ?

gdolenc ::

JA23 je izjavil:

Mene pa znima ali ima kdo podatke za Napoved za odmero dohodnine od dividend?
Predvsem me zanima, kaj se vpiše v:
1. Davčna številka izplačevalca dividend
2. Identifikacijska številka izplačevalca dividend
3. Naziv izplačevalca dividend
4. Naslov izplačevalca dividend
5. Država izplačevalca dividend
5. Vrsta dividende
6. Država vira

Ima kdo že kaj izkušenj s tem?



Eden izmed pomembnih kriterijev pri izbiri tujega online brokerja bi moral biti tudi način poročanja o zgodovini transakcij. Večina ljudi se pri izboru osredotoča zgolj na stroške trgovanje, kjer je mnogo pasti in skritih stroškov, ter na nabor trgovalnih instrumentov in trgov. Težava potem nastane, ko je leto trgovanja naokoli in je potrebno naši davkariji poročati posle in dividende za potrebe obdavčitve. Brokerji iz tujine se namreč močno razlikujejo po tem, v kakšni obliki in katere podatke so vam sposobni izvoziti iz svojih trgovalnih platform. Nekateri omogočajno raznorazne formate izvozov zgodovine trgovanje (Excel, CSV, XML, ...), spet drugi so pri tem zelo omejeni. Potem pa je pomemben še nabor podatkov, ki so zajeti v izvoz. Pri nekaterih brokerjih dobiš vse, res vse, spet pri drugih izjemno pomanjkljive podatke, na podlagi katerih je zelo težko oddati napove naši davkariji. Konkretno pri dividendah... Vam tuji broker posreduje podatke o bruto/neto dividendi in v tujini že plačanem davku, da se lahko izognete dvojni obdavčitvi? Pa so vam na voljo tudi ustrezni obračuni, ki potrjujejo v tujini plačan davek? Zgolje nekaj vprašanj, na katere je dobro imeti odgovor pred odločitvijo o izbiri brokerja.

Sicer pa v podjetju Rešitve d.o.o. ponujamo pomoč pri generiranju XML datotek (DohKDVP, DIFI, DohDiv) na podlagi prejetih podatkov od tujega brokerja: eToro, Interactive Brokers, Plus500, itd.

 XML generator davčne napovedi - REŠITVE d.o.o.

XML generator davčne napovedi - REŠITVE d.o.o.



http://edavki.rešitve.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gdolenc ()

barakus ::

Eh, ChatGPT pretvori iz enega formata v drugega zastonj, samo vzorec mu daš, kaj hočeš dobit...

CoreySteel ::

"hmm, zakaj se to bere kot oglas" ... in potem pridem do konca teksta :))
Twitter: @CoreySteel_

Snohman ::

Eno začetniško vprašanje, prosim za pomoč;
Če na enem izmed online brokerjev kupim npr Vanguard S&P 500 UCITS USD ETF, ki je akumulativni in kotira na nemški borzi XETRA...tečaj mi prikazuje v evrih, valuta ETFa pa je torej v USD.
Domnevam da mi sam naredi konverzijo v USD?
In še; če dolar pade napram evru, sem popušil valutno izgubo, ki nastane zaradi razlik v valutnem tečaju med časom nakupa in časom prodaje?
Še kaj posebnega?

Kdor pa je slučajno zgrešil, na Degiro se lahko sedaj uradno prijavimo tudi iz Slovenije.

Lonsarg ::

Valuta ETFja je nepomembna. Zate je samo vazno da kotira v EUR da nimas birokracije z konverzijo.

Ti namrec kupis doloceno stevilo "tock/delnic" sklada. Torej ce EUR dozivi 10% inflacijo bos se vedno imel isto stevilo tock sklada, sam pac zarad inflacije bo ta tocka 10% vec vredna v EUR.

Skratka absolutna vrednost sklada je vezana na uspesnost podjetij ki so v skladu in ne na EUR/Dolar tecaj. Valutno tveganje je tu kvecjemu posredno (ce ima sklad evropska podjetja je delno odvisno od EUR valute itd), direktnega valutnega tveganja pa tu ni, tudi ce bi kotiral v Dolarjih ga ne bi blo, sam tam bi birokratsko bilo grse zate ker bi imel konverzijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Snohman ::

Hvala za odgovor.

pirx ::

Pozdravljeni, oddajam napoved dohodnine od dividend in zanima me, katere zneske vpisujete? Znesek, ki je bil dejansko nakazan (v mojem primeru recimo 200 USD na dan 3.1.2022) ali pa znesek, od katerega so odšteti provizija in strošek konverzije (npr. 4.1.2022, 180 EUR)?

Hvala.

Thomxy ::

Neto zneske vpisuješ v evrih (180EUR 4.1.2022).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Thomxy ()

user4683 ::

Ne, vpisuješ bruto znesek izplačane dividende, preračunan po menjalnem tečaju ECB na dan prejetja (200USD na dan 4.1. je 188.70eur). To, kakšne si imel ti stroške, je tvoj problem (1% pa ti jih itak upošteva FURS pri izračunu davka).

pirx ::

Hvala. Se mi je zdelo, da moram bruto, ker njih verjetno ne briga kdo si je še kaj odtegnil (kar sicer ni pravično). Tako sem tudi naredil in oddal.

Machete ::

V tujini plačan davek ti upoštevajo, zato je spodaj okence za ta 'davek'. Oz. nekaj poračunajo in prištejejo do slo davka.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Thomxy ::

My bad...
Sem mislil, da normirane stroške upoštevajo le pri nakupu/prodaji... Se opravičujem :-)

pingme ::

user4683 je izjavil:

Ne, vpisuješ bruto znesek izplačane dividende, preračunan po menjalnem tečaju ECB na dan prejetja (200USD na dan 4.1. je 188.70eur). To, kakšne si imel ti stroške, je tvoj problem (1% pa ti jih itak upošteva FURS pri izračunu davka).


Pri dividendah se nobenih stroškov ne upošteva (tudi če jih imaš).

Vaseer ::

Na Degiro sem konec lanskega leta naložil nekaj sredstev in večino porabil za nakup ETF shareov. ~10€ mi je ostalo na računu, katerih nisem prenesel z računa. V letošnjem letu še nisem opravljal dodatnih nakupov in sem opazil, da mi teh ~10€ počasi kopni.
V aplikaciji najdem da so mi mesečno računali Connection fee - tudi letos januarja, februarja in marca, čeprav letos še nisem opravljal nakupov/prodaj.

Vprašanji, na katere ne najdem odgovorov na Degiro:
- Informacije ki sem jih dobil/našel glede Connection fee-ja pravijo, da se ta računa na letnem nivoju za leto v katerem imaš vsaj en nakup/prodajo.
- Ker na Degiro (vsaj trenutno) ne planiram novih nakupov, sem preostanek sredstev prenesel na bančni račun - stanje sredstev na Degiro je 0€. Kako je v tem primeru s Connection fee-ji? Jih ne računajo, jih poračunajo za nazaj ko narediš novo nakazilo sredstev ali prodajo ETF/delnic...?

Machete ::

Pusti gor 20 eur, pa boš videl.
Jaz imam vedno par 100$ na IBK za razne potencialne feeje. To je smiselno.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Thomxy ::

Ah... Sem narobe prebral... Sem mislil, da ti kopni 10k€... Zdaj vidim da ti kopni 10€... :-) ok...
Nekatere borze imajo 15 minut zakasnitve pri prikazu cen. Si se morda naročil na storitev, da vidiš cene live?

pirx ::

Meni samo 1x na leto odtegnejo, vedno pa imam gor ene €25, da nikoli ne grem v minus.

Sicer pa, mogoče ve kdo, kako poravnajo svoj strošek, če nimaš nič denarja na računu? Pošljejo kakšen opomin?

Vaseer ::

@Thomxy, ne nisem naročen na live cene.
Account statement mi kaže mesečne odlive z opisom "DEGIRO Exchange Connection Fee [letnica] (Xetra - XET)".
Za 2023:
- 3.1.23: -1,23€
- 1.2.23: -0,05€
- 1.3.23: -0,02€

Podobno je bilo tudi za 2022.

Sem našel razlago: https://www.degiro.ie/helpdesk/fees/tra...
The exchange connection fees will be applied if you carry out a transaction or hold a position on an exchange other than your home exchange during the calendar year.


Se pravi da računajo tudi če nimaš nakupov/prodaj, ampak je dovolj da imaš v lasti pozicijo na drugi borzi.
V mojem primeru se gre za VWCE in borzo Xetra.

Še vedno pa nikjer ne piše (oz ne najdem) kaj se zgodi če je stanje 0€. Bo treba support vprašat.

Machete ::

Degiro ni borza. Niti ni Xetra.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

buttcrack ::

če imaš na računu 0,00€, ti gredo v minus.

ta minus poravnaš najkasneje pri prvi prodaji.

pirx ::

A, dobro vedeti, hvala.

Vaseer ::

Hvala za info.

Bellzmet ::

Na Degiro še vedno ni možno izbrati Slovenije. Kako ste pa odprli račun?

GizmoX ::

Bellzmet je izjavil:

Na Degiro še vedno ni možno izbrati Slovenije. Kako ste pa odprli račun?
Registriraj se iz .ie: Klikni me nežno
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Bellzmet ::

Aha thanks.

pirx ::

Danes je prispel mail od Degiroja, da ni več možno investirati v ETF-je, ki nimajo dokumentacije v lokalnem jeziku investitorja (sicer to ni njihova omejitev, ampak je neka nova regulacija iz strani "Packaged Retail and Insurance-based Investment Products").

To pomeni, da je konec z investicijami v ETF, če smo locirani v Sloveniji? Po moje noben ETF ne bo šel dokumente prevajati za neko malo, nepomembno državico, ki še sama sebe rada omejuje.

Thomxy ::

To sem že zasledil na Redditu, dobil pa še nisem.
Vsekakor bodo prevedli, če se tako zahteva. Verjetno (upam), da to ni presenečenje za izdajatelje in da so se tega že lotili.
Je kdo že poskusil in nakupa ne dovoli?

CoreySteel ::

Džizs... Ni šans da grejo to prevajat.
Twitter: @CoreySteel_

GizmoX ::

pirx: na kateri domeni imaš odprt račun pri degiro? kateri ETF imaš kupljen?

Če jaz pravilno razumem to štorijo (stran 11, člen 7), se ne gre za lokalni jezik kupca, ampak lokalni jezik države, kjer se ETF kupuje.
Degiro.ie --> angleški jezik, ne bi smelo biti problema
Naše banke, Ilirika, ipd.: kdo bi vedel:| Je pa v Sloveniji zakon uveljavljen že od 2018, pa ni bilo slišati kakšnih težav.

Jaz na degiro.ie in z IWDA/IE00B4L5Y983 nisem dobil e-maila, tudi na portalu mi nič ne blokira.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

CoreySteel ::

Ja, sem malo raziskoval in upam da mi, ki smo na .IE ali .NL ne bomo dobili tega. Mail so dobili Čehi, Poljaki, Grki, ki imajo vsi svoje degiro "izpostave" .CZ, .PL in .GR.

@GizmoX
Zaradi tega zakona, ki ga omenjaš, Degiro nekaj let ni bil dostopen za Slovence, potem so nas pa čudežno spet začeli sprejemat, čeprav je zakon isto. Kdo bi vedel.
Twitter: @CoreySteel_

pirx ::

@GizmoX
Na .ie, imam pa UCTIS produkte od iShares in VanGuard. Pri Degiroju sem od 2016.

Zanimiv dokument si našel, hvala za link.

GizmoX ::

Stvar je v tem, da potem tudi Ilirika ne bi smela prodajati ETF-jev. Razen, če
ali v drugem jeziku, ki ga odobrijo pristojni organi zadevne države članice

Torej morda sta Banka Slovenije in/ali Agencija za trg vrednostnih papirjev odobrila angleški jezik za dokumente s ključnimi informacijami.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

estons ::

Za zanimivost: včeraj sem opazil, da me je na LinkedInu iskal nekdo, zaposlen pri flatexDegiro. Ima še kdo podobno izkušnjo? (Na Degiro imam drugače drobiž, torej dvomim, da sem zanimiv zaradi svojega portfelja - oz. če sem res zanimiv zaradi portfelja, potem njihove stranke nimajo prav veliko sredstev pri njih vloženih. ;))

tony1 ::

Pozna kdo "securities lending" problematiko pri ETFjih?

Gledam npr. tale ETF:
https://www.justetf.com/en/etf-profile....

za katerega je navedeno: Securities lending YES.

Pozna kdo ta termin? Je to za varnost naložbe pomembno ali ne, ker so tako vsi ETFji takšni?

Vaseer ::

Poglej/poslušaj: Degiro's share lending policy (explained) - dobro razloži zadevo.

tony1 ::

Kapo dol, hvala za odgovor, video je odličen (človek je tudi super retorik in krasno dela povzetke povedanega)!

Degiro je torej ukinil custody račun, in vse delnice strank posoja naprej.

Zaenkrat ostajam na Degiru, 20 jurjev je tako jamstva. Za večji denar bom pa tudi sam razmislil o IBKRju, kjer so ukinili ležarine in so morda po novem celo cenejši.

estons ::

tony1 je izjavil:

Degiro je torej ukinil custody račun, in vse delnice strank posoja naprej.


Kako ukinil? Meni še vedno piše "Your trading settings - Custody".

tony1 ::

Verjetno ga ni več za nove stranke.

Thomxy ::

Dobil sem email, da je Degiro obnovil listo "core selection", pri katerih je strošek nakupa/prodaje le 1€, namesto običajnih 3€. A spisek je le na njihovi spletni strani.
https://www.degiro.ie/fees/etf-core-sel...
Spisek lahko le gledaš. Prejšnje verzije si lahko download-al (vsaj) v PDF formatu, katere sem pol predelal v tabelo. Kaj bi se dalo dobit kako ta spisek?

Thomxy ::

Sem že rešil s CTRL C, CTRL V... Iz 200, jih je ostalo le 75.
««
11 / 11
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trading212 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21142559 (1458) gansta
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752181630 (4849) onka
»

DURS dividende davek

Oddelek: Loža
414078 (2234) FireSnake

Več podobnih tem