» »

Uglaševanje kitare

Uglaševanje kitare

sci3nc3 ::

Odločil sem se naučiti igranja kitare. Nabavil sem si eno rabljeno klasično kitaro in pregledal nekaj teorije. Ker kitara že nekaj časa ni igrala, bi jo bilo treba najprej uglasiti. Tega pa ne znam, zato bi prosil, če mi kdo opiše. Kako vem kdaj je struna dovolj napeta, da dobim pravi ton? Imam uglaševalec, vendar pa ne vem kam na struno moram dati prst in kje potegnem s prstom, da izmerim frekvenco tona.
Sicer imam nekaj glasbene teorije in nekaj inštrumentov že igram, tako da bom hitro razumel. Samo prosil bi, če mi kdo opiše kako se kitaro uglasi.

ginekk ::

Kako vem kdaj je struna dovolj napeta, da dobim pravi ton?

Ne meriš napetosti strune, ampak frekvenco (višino tona). Če ne bi imel namenskega uglaševalca bi bilo najlaže poiskat in inštalirat kakšno zastonjsko aplikacijo za smartphone.
Strune se in poimenuje šteje od spodaj navzgor
Prve struna pri kitari je najtanša in čisto spodnja gledano od zgoraj. Šestra struna je čisto zgornja in najdebelejša.
Standardna uglasitev je od E (struna 1), H (struna 2), G (3), D (4), A (5), E (6)
V ameriški/angleški literaturi - večina na spletu - bo ton H imenovan B. Naša nomenklatura je podobna nemški in uporablja črko B za Hes, torej znižan H.

Imam uglaševalec, vendar pa ne vem kam na struno moram dati prst in kje potegnem s prstom, da izmerim frekvenco tona.
Skorajda vseeno kako in kje potegneš struno. Važno da zvok pride do uglaševalca. Uglašuje se "prazne" strune torej na ubiralki kitare nič ne pritiskaš. Potem pa pač obračaš navijalec tiste strune in zateguješ (prenizek ton) ali sproščaš (previsok ton) proti željenemu tonu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ginekk ()

gusto ::

Strune so E, A, D, G, B, e. Vseeno je kje potegneš z desno roko/prstom, potegneš pa v "prazno", z levo roko ne pritiskaš na prečke. Samo glej kaj ti kaže oglaševalec, ali moraš iti višje/nižje, "šraufaš" v eno ali drugo stran. Lahko uporabiš kak app, recimo Tuner - gStrings Free. Za kakšno podrobno demonstracijo si pa poglej kak video na Youtubu - guitar tuning

GupeM ::

Vse sta ti povedala že zgornja dva.

Tone strun pa sem si jaz najlažje zapomnil na ta način (od debeljše proti tanjši):
Eddie
Ate
Dynamite
Good
Bye
Eddie

Yakamashi ::

Z zgoraj napisanimi napotki se sicer strinjam, ampak, lej, morda bi ti pa le bolj pomagalo, ce se posluzis youtube kanalov, izkljucno zavoljo zvoka. Iskalna fraza je "guitar tuning".

Zgodovina sprememb…

mancini ::

Čez čas pa boš uglaševal po sluhu

bajsibajsi ::

sci3nc3 je izjavil:

Ker kitara že nekaj časa ni igrala, bi jo bilo treba najprej uglasiti.


Vcasih lahko kaksna struna poci, ce je kitara starejsa in se dalj casa ni igrala/uglasevala. Priporocljivo je, da vsako struno najprej malcek popustis in sele nato "navijas".

Ce si v LJ, ti lahko uglasim kitaro + se kaj malega pokazem. Free of course.

Machete ::

Jaz sem si kupil (enega) takega s ščipo za par eur in mi je ok, če ti kaj pomaga. Ker zelo redko igram je čisto ok, tako za navadno kot električno in ne rabim višjega ranga. Na ekrančku ti tudi napiše ton in št. strune, ki bi morala ustrezati tisti, ki jo uglašuješ.
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from...

npr:https://www.ebay.co.uk/itm/LCD-Clip-on-...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

c3p0 ::

Tuning appi na telefonih so čisto OK.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Naučimo se igrati kitaro (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Sedem umetnosti
763509933 (78610) c3p0
»

izdelava kitare

Oddelek: Zvok in slika
132029 (1656) krompir
»

akustična kitara

Oddelek: Loža
75693 (5567) innerspace
»

izbira kitare

Oddelek: Kaj kupiti
203691 (2695) Backup22
»

Začetnik....kitara :D

Oddelek: Sedem umetnosti
910309 (10146) gzibret

Več podobnih tem