» »

Microsoft Sets prinaša zavihke v operacijski sistem

Microsoft Sets prinaša zavihke v operacijski sistem

Ars Technica - Microsoft je napovedal eno večjih sprememb uporabniškega vmesnika, ki posega v koncept, ki se ni bistveno spremenil vse od časov Windows 3.11. Aplikacije dandanes še vedno poganjamo v oknih, ki so lahko povečana čez cel zaslon ali poljubne velikosti. Različni operacijski sistemi so eksperimentirali z več navideznimi zasloni oziroma namizji, a ključni koncept ostaja enak. Aplikacije so v oknih.

Najočitneje so novo dimenzijo dodali brskalniki, ki imajo zavihke. To pomeni, da lahko sorodne vsebine združimo v enem oknu, kjer so odprti različni zavihki, preostale pa v drugem oknu. Microsoft sedaj nekaj podobnega preizkuša na nivoju operacijskega sistema. Novost se za zdaj imenuje zgolj Sets, a bo ob uradni splavitvi gotovo dobila kakšno bolj prefinjeno ime. Poenostavljeno povedano pa gre za zavihke v operacijskem sistemu, ki skrivajo programe.

Microsoft želi dvonivojsko razvrščanje vseh programov, kar smo prvikrat slišali že aprila. Nekaj podobnega trenutno obstaja v obliki Windows Timeline, ki omogoča grupiranje oken glede na to, kdaj smo jih odprli. Sets to možnost še nadgrajuje. V okviru posamezne okna bo mogoče imeti različne zavihke za različne aplikacije. V en Set bomo na primer lahko zapakirali brskalnik, Wordov dokument, PowerPoint in slovar ali kaj podobnega. Ideja je, da vsako opravilo terja različne programe, ki jih elegantno stlačimo skupaj v isto okno, vsakega v svoj zavihek. Potem lahko skupaj premikamo, odpiramo in zapiramo to okno. Windows si bo zapomnil, kaj vse je bilo v njem odprto, in nam omogočil enostavno obnovitev vseh zavihkov. Če smo povezano v Microsoftov račun, lahko to storimo tudi na drugi napravi!

Sets še lep čas ne bodo stalnica. Microsoft jih je jasno opredelil kot eksperimentalno tehnologijo. Najprej jo bodo dobili nekateri uporabniki Windows Insider, pa še tam se bo širila počasi. Prav tako bo sprva omejena na aplikacije Universal Windows, na primer Mail, Calendar in Edge, šele nato si bodo upali preizkusiti še ostale, klasične aplikacije. Gre namreč za veliko spremembo uporabniškega vmesnika, zato je treba poskrbeti, da se aplikacije, ki pogosto izkoriščajo kakšne nedokumentirane ali stare klice, ne bodo sesule.

24 komentarjev

smihael ::

To je že nekaj let tudi v KWin na KDE/Plasma ... nič novega torej

LeQuack ::

Še en način, da vsiljujejo svoj Microsoft cloud in storitve in jih tesno vpenjajo v sam Windows OS. To je tako kot te nove igre, ko ko jo kupiš potem pa ti hočejo prodaš še dlc, pa virtualni denar, pa mikrotransakcije itd. Bleh.
Quack !

vostok_1 ::

Workspace?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

darkolord ::

smihael je izjavil:

To je že nekaj let tudi v KWin na KDE/Plasma ... nič novega torej
Od kdaj pa so to Windows OSi?

s1m0n ::

LeQuack je izjavil:

Še en način, da vsiljujejo svoj Microsoft cloud in storitve in jih tesno vpenjajo v sam Windows OS. To je tako kot te nove igre, ko ko jo kupiš potem pa ti hočejo prodaš še dlc, pa virtualni denar, pa mikrotransakcije itd. Bleh.


Odkar uporabnim njihove appe na tablici, telefonu za pisarno in office na PCju ne vidim, da bi kdo drug ponujal bolj popolno rešitev kot MS z OneDrive in Office paketom. Žal konkurence ni!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

gusto ::

Izgleda zanimivo. Kako je dejansko uporabno, bomo pa videli v praksi.

SmeskoSnezak ::

Ce je samo za MS produkte, ne vidim smisla... ze itak so tezave z EDGE brskalnikom. Napram IE11 pozere vsaj 5x vec pomnilnika, pa tolikokrat vec pade in ga mors prek Task Managerja zapirat,pa na novo odpirat.
@ Pusti soncu v srce... @

Markoff ::

Aplikacije dandanes še vedno poganjamo v oknih, ki so lahko povečana čez cel zaslon ali poljubne velikosti. Različni operacijski sistemi so eksperimentirali z več navideznimi zasloni oziroma namizji, a ključni koncept ostaja enak. Aplikacije so v oknih.

Tako kot imajo avtomobili 4 kolesa, hladilniki vrata in letala krila. Pa ne vidimo proizvajalcev, da bi delali na spremembi osnovnih lastnosti teh izdelkov za vsako ceno. Morda pa je UI preživel ves ta čas z razlogom - ker je dober, uporabniku prijazen in učinkovit? Tale zaslonska slika kaže na to, da želi MS reducirati uporabnika računalnika na popolnega aberveznika, ki zna samo še drsat po tačskrinu in uporabljati 5 aplikacij. Še Apple s svojimi OS ni tako zelo skril drobovje OS, kot ga vse bolj skriva MS.

Da v letu 2017 največji proizvajalec desktop OS ne more ponuditi več različnih UI kot npr. skine, ki bi jih uporabnik lahko prosto izbiral in prilagajal, je res žalostno. In da skupnost Linux v vseh teh letih ni bila sposobna izkoristiti to slabost MS (od W8/Metro naprej), je enako žalostno.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Damiani ::

a ni to funkcionalnost taskbara. Očitno dobivamo še eno funkcionalnost, ki nas bo medla.

Ahim ::

Kje je tukaj "nova dimenzija"?

Zavihke na nivoju zaslona je omogocal ze Windows 95 (ce se omejim samo na M$ platformo).

Yavihke na nivoju okna je podpirala vsaka aplikacija po svoje (tipicno v meniju View) ze leta preden je to funkcionalnost dobil prvi brskalnik.

Raje naj pocistijo tisto govno od ribbona, da ne bo zasedalo toliko prostora po nepotrebnem samo zato, da gor spravijo manj ikon/imen opcij kot so jih prej v meni oziroma toolbar.

s1m0n ::

Saj je stvar že sedaj dobro rešena z namizji in taskbarjem... Ne vem, če je tole sploh potrebno.

Da v letu 2017 največji proizvajalec desktop OS ne more ponuditi več različnih UI kot npr. skine, ki bi jih uporabnik lahko prosto izbiral in prilagajal, je res žalostno. In da skupnost Linux v vseh teh letih ni bila sposobna izkoristiti to slabost MS (od W8/Metro naprej), je enako žalostno.

Uporabnik lahko spreminja barve, velikost pisave, pisavo..., drugo naj bo pri miru, da ne bo takšne zmede kot jo imaš na Linux distrojih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

GupeM ::

s1m0n je izjavil:

Saj je stvar že sedaj dobro rešena z namizji in taskbarjem... Ne vem, če je tole sploh potrebno.

Da v letu 2017 največji proizvajalec desktop OS ne more ponuditi več različnih UI kot npr. skine, ki bi jih uporabnik lahko prosto izbiral in prilagajal, je res žalostno. In da skupnost Linux v vseh teh letih ni bila sposobna izkoristiti to slabost MS (od W8/Metro naprej), je enako žalostno.

Uporabnik lahko spreminja barve, velikost pisave, pisavo..., drugo naj bo pri miru, da ne bo takšne zmede kot jo imaš na Linux distrojih.

Točno tako. Nato imaš uporabnika, ki ima težavo, ko klikne na gumb spodaj levo, pa se mu meni ne odpre. Ker vsi predvidevamo, da je spodaj levo Start meni, mu narobe pomagamo, saj ima uporabnik vertikalno postavljen task bar, in je pri njemu spodaj levo ura.

opeter ::

A ni nekaj podobnega odprtokodni QTTabBar?
http://qttabbar.wikidot.com/

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Markoff ::

s1m0n je izjavil:

Uporabnik lahko spreminja barve, velikost pisave, pisavo..., drugo naj bo pri miru, da ne bo takšne zmede kot jo imaš na Linux distrojih.

Saj tudi Forda si lahko kupil v katerikoli barvi, dokler je bila ta barva črna. In tako je Ford izgubil primat v ZDA. Ker so avtomobili medsebojni substituti. OS pa žal ni substitut, saj je nanj vezanih miljavžent uporabniških aplikacij.
Sicer pa, če se prav spomnim, je Linux pred leti ponujal 2 namizji - KDE in še eno, ne? Ni treba, da jih je 10. Lahko sta:
1. Classic Windows 95/XP/7
2. Katerikoli novi neuporaben šmorn si zamislijo trenutno zaposleni dizajnerji UI na MS.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Invictus ::

MS tako največ služi od Office365. Windowse pač popravlja, ker nima izbire... In ker še vedno služi ;).

Če bi se Linuxaši uspeli dogovoriti in narediti enoten GUI z enotnimi knjižnicami, bi morda danes Linux prevladoval na desktopu. Ampak niso.

Sam spremljam to sceno od 1994 leta dalje. Ko so obljubljali nebesa. Pa jih še danes ni, ker vsak drekač, ki ima 5 minut cajta, naredi svoj Linux standard, ki je nezdružljiv z ostalimi...

Linux kot tak ne da veliko na združljivost za nazaj, pisci uporabniške programske opreme pa tega ne marajo... Kdo bo podpiral 20 distribucij ?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

VaeVictis ::

Cool, da bo to Windows dobil.

A ta Windows Reserch dela tudi v Slovenščini ali je na voljo samo v Angleščini?

RC37 ::

Zanima me, kako bo s starimi programi. Ali bo potem isto brez zavihkov kot prej ali bo potem celo okno en zavihek. Ali pa ff? Bosta potem 2 vrstici zavihkov?

Lonsarg ::

To bo samo nov API, aplikacija ga bo morala uporabit da bo kakšen efekt, nič ne bo samodejno. Glede na to da se zavihki uporabljajo najbolj ravno v brskalnikih je za pričakovati da vsi brskalniki to podprejo namesto svojega "custom" tab managmenta zaradi konsistence.

Sicer pa če se mene vpraša bi se moralo hitreje delati na razdeljevanju na več aplikacij namesto toliko zavihkov v aplikaciji. Se pravi "Slo tech" forum mi naj zazna kot svojo aplikacijo v task baru, to bi blo zakon. Nekaj takega sicer razvijajo v sklopu podpore PWA-progressive web app, ampak to bi blo treba razširiti na vse, tudi normalne spletne strani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Zvezdica27 ::

lp,

ne vem kaj vi to bluzite, da so linux distroti med sabo nekompatibilni? Vidi se, da pojma nimate. In da kao ni leto linuxa... fantje... vse je na linux... od vašega TV do najbrž vašega avta. Pa tale spletna stran po moje tud.

Ura, osnova, je GNU/Linux. Na to je navlečena preobleka, ponavadi preko X. Kaj daš na X je tretje - katerikoli desktop environment češ. Tehnično gledano bi vse to lahko zgradil tudi iz Unixa, hej, če bi imeli source kodo bi celo OSX tekel gor. torej, pod kožo so si v okvirih velikih forkov debian/arch/Suse/Redhat vsi isti. ŠE ubuntu je 95% debian s patchi.

Vse lahko menjaš med sabo - ali pa prevedeš. Linux je v resnici en sam, poenostavimo, kernel in tisti osnovni GNU/linux programi. Na to pa daš kar češ in vse dela med sabo. V 5 min ti tako iz debiana lahko naredim mint - ali obratno.

Sicer pa - kar imejte win in osx, bo vsaj mir. Jaz delam in si služim kruh na linuxu že vsaj 10 let brez enega problema, kar pa drugi delate pa je vaša stvar. Največja težaja je itak z MS platformami, ker so zaprte, delodajalec pa pojma nima, da preplačuje shit samo zato, da potem 70% funkcionalnisti nikdar ne uporabi.

Kar se pa tiče novice: who cares? Jaz si na openboxu lahko naredim kar JAZ hočem. Free as in freedom. Če pa imate radi vsiljevanje velikih, pa kar. Meni alt-tab in več namizij po potrebi dela super. V temu mi je bil, smešno, unity še najboljši.

zz

noraguta ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

ne vem kaj vi to bluzite, da so linux distroti med sabo nekompatibilni? Vidi se, da pojma nimate. In da kao ni leto linuxa... fantje... vse je na linux... od vašega TV do najbrž vašega avta. Pa tale spletna stran po moje tud.

Ura, osnova, je GNU/Linux. Na to je navlečena preobleka, ponavadi preko X. Kaj daš na X je tretje - katerikoli desktop environment češ. Tehnično gledano bi vse to lahko zgradil tudi iz Unixa, hej, če bi imeli source kodo bi celo OSX tekel gor. torej, pod kožo so si v okvirih velikih forkov debian/arch/Suse/Redhat vsi isti. ŠE ubuntu je 95% debian s patchi.

Vse lahko menjaš med sabo - ali pa prevedeš. Linux je v resnici en sam, poenostavimo, kernel in tisti osnovni GNU/linux programi. Na to pa daš kar češ in vse dela med sabo. V 5 min ti tako iz debiana lahko naredim mint - ali obratno.

Sicer pa - kar imejte win in osx, bo vsaj mir. Jaz delam in si služim kruh na linuxu že vsaj 10 let brez enega problema, kar pa drugi delate pa je vaša stvar. Največja težaja je itak z MS platformami, ker so zaprte, delodajalec pa pojma nima, da preplačuje shit samo zato, da potem 70% funkcionalnisti nikdar ne uporabi.

Kar se pa tiče novice: who cares? Jaz si na openboxu lahko naredim kar JAZ hočem. Free as in freedom. Če pa imate radi vsiljevanje velikih, pa kar. Meni alt-tab in več namizij po potrebi dela super. V temu mi je bil, smešno, unity še najboljši.

zz

Ne trkbezlaj neumnosti za en sam binary ki ni zlinkan za določeno distribucijo ponucaš včasih pol dneva da mu na kup navlečeš vse kar nuca. Ti pa v petih minutah iz debiana narediš mint. Navaden lažnivec si.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Looooooka ::

"To je ze nekaj let v..."
Ze jokate, ker po 20 letih ni na nivoju tle se bo pa po enem po moznosti celo prijelo.
Cudim se samo, da ni spet kdo pametoval o tem, da lahko isto dela v open officu. Zgleda vas je vsaj tam srecala pamet pa vam je celo kliknilo, da to pac ni to =)
Drugic vsaj jamrajte o stvareh, ki so relevantne.
Kot recimo to, da je cedalje vec teh novosti vezanih na ms account in s tem cedalje vecjo potrebo po internetu :). In ne trdim, da je za tole nujno obvezna ampak se ze pri njihovih razvojnih orodjih vidi, da zaradi appla in googla cedalje bolj rinejo v storitve.

xmetallic ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

ne vem kaj vi to bluzite, da so linux distroti med sabo nekompatibilni? Vidi se, da pojma nimate. In da kao ni leto linuxa... fantje... vse je na linux... od vašega TV do najbrž vašega avta. Pa tale spletna stran po moje tud.

Narediš sw za eno distribucijo in ugotoviš, da ne dela na drugi. Spremeniš tri četrt kode, da bo delalo tudi z drugo. Nato ugotoviš, da neka enterprise različica spet hendla stvari popolnoma drugače. Zbrišeš in presedlaš na Windows. Tam vsaj veš, da tisto kar narediš dela enako na vseh operacijskih sistemih od sedmice dalje.

Zvezdica27 je izjavil:


Kar se pa tiče novice: who cares? Jaz si na openboxu lahko naredim kar JAZ hočem. Free as in freedom. Če pa imate radi vsiljevanje velikih, pa kar. Meni alt-tab in več namizij po potrebi dela super. V temu mi je bil, smešno, unity še najboljši.

zz

Kaj pa ostalih 99% računalniško nepismene populacije? Si tudi oni sami lahko spremenijo os tako da bo njim ustrezalo? Niso vsi tech geeki, ki bi radi svoj prosti čas zapravili za učenje linuxa in razvijanje lastne distribucije le tega. Zato je Widnows primat na tem področju. M$ naredi vse. Uporabnik se ne rabi ukvarjat s customizacijo, z delovanjem, compajlanjem. Vse dela out of the box.

RuskiSnajper ::

treba bo zavihat rokave in razvijat ReactOS, programerji welcome https://github.com/reactos

noraguta ::

RuskiSnajper je izjavil:

treba bo zavihat rokave in razvijat ReactOS, programerji welcome https://github.com/reactos

Zakaj bi nekdo ponavljal 30 let "napak" v dizjanu., winsi so tm če nucaš kupiš če ne kaj drugega.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft Sets prinaša zavihke v operacijski sistem

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
247984 (5375) noraguta
»

Apple WWDC: Mac in OS X (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostalo
6820082 (17194) modicr
»

Prava nadgradnja na Windows 8 le s Sedmice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13636379 (32222) lopov
»

Windows 8: Aero je mrtev, naj živi Metro (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20445417 (34480) Icematxyz
»

Ubuntu pripravlja nov menijski vmesnik HUD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
11528421 (23995) BigWhale

Več podobnih tem