» »

Odpoved brez zamere

Odpoved brez zamere

«
1
2

sci3nc3 ::

Zanima me, zakaj se vsaka odpoved na delovnem mestu konča z vsaj eno zamero. Zakaj tudi po odpovedi ne moreš ohraniti nekega normalnega stika? Če povem kako na to gledajo pri nas, kjer sem zaposlen: Podjetje zaposli nekoga brez izkušenj, ga nauči do neke mere in mu da nekaj izkušenj. Po enem letu človek spakira in gre drugam. Kaj bi si ob tem mislil naš šef: Dali smo mu znanje, on pa ga je odnesel drugam - torej je podjetju ukradel znanje. Iz tega vidika bo prišlo do zamere.

Nisem pa še zasledil, da bi na znanje kdo gledal kot na orodje: Če hočem nekaj naredit, rabim orodje in tega ponavadi dobim v podjetju. In poleg orodja rabim še nekaj napotkov, kako se to sploh uporablja. Meni je logično, da ti mora podjetje zagotoviti določena orodja in ti pokazati kako se nekaj uporablja. To je pač tveganje, ki ga mora podjetje hočeš-nočeš sprejeti.

Kako na to gledate drugje? Recimo, če bi prišel k vam delat, podjetje me nauči in po enem letu vam rečem adijo.

Smurf ::

Jaz do sedaj se nobenemu nisem zameril, ki je dal odpoved v moji ekipi. Pac ni bilo prijetno, ker sem moral zaceti iskati nove ljudi (na kratek rok, pa sem imel vec dela), da bi bil zaradi tega jezen na njih, pa ne. Menjava sluzbe je nekaj cisto normalnega.

DOOM_er ::

Ubistvu bi se moral zamisliti šef, kaj je delal narobe da je človek šel.
Robots will steal your job. But that's OK

harmony ::

DOOM_er je izjavil:

Ubistvu bi se moral zamisliti šef, kaj je delal narobe da je človek šel.

Kratek in jasen odgovor. Pika.

sci3nc3 je izjavil:


Kako na to gledate drugje? Recimo, če bi prišel k vam delat, podjetje me nauči in po enem letu vam rečem adijo.

Ce bi bila firma nekaj vredna, grem stavit, da ti niti na misel ne bi prislo, dati odpoved.

Kaj pa drugace gledano? Se trudis, ucis po pol leta poskusne dobe ti firma rece adijo brez razlogov.

To je trg dela in se je treba navadit. Fluktacije se pa seveda da preprecit, za kaj takega pa mora biti sposoben sef, direktor in mora znati motivirati ljudi, pa tudi delovne naloge so vidnega znacaja, ce so le te pravilno in ustrezno razdeljene potem ne sme priti do problemov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

Jirzy ::

En citat mi je prisel na misel, ga bom samo obnovil, ker ne vem od koga je.
'Ne sprasuj se, kaj se bo zgodilo, ce delavca izobrazis, pa le-ta gre. Sprasuj se, kaj se bo zgodilo, ce ga ne izobrazis, pa ostane.'

Sicer pa so menjave sluzb normalna stvar, ce se firma ne potrudi dovolj. V bivsi firmi nas je v enem polletju odsla cca tretjina, pa mislim, da ni bilo nobene zamere. Se je namrec tocno vedelo, kaj vse manjka...

Invictus ::

Slovenski delodajalci odpovedi jemljejo zelo osebno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mesar ::

Invictus je izjavil:

Slovenski delodajalci odpovedi jemljejo zelo osebno.


Ja tisti ki so smetarski in so s tabo najboljši prijatelji dokler te lahko izkoriščajo, na koncu ko pomisliš sploh ne rabiš (dobrih) odnosov s takšnimi ljudmi.
Your turn to burn!

Mare2 ::

Če gre nekdo drugam delat, gre običajno na boljše. Treba se je vprašat, kaj je tam boljše?

- Možnost napredovanja
- Višja plača
- Boljše delovno okolje
- Odlični medsebojni odnosi

pa še paše...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Mesar ::

Ja s tem ,da u Bananistanu kvazi delodajalci vzamejo odpoved za veleizdajo, ker si ti njim dolžen delat ko črna živina pa to za minimalca, pika na i če imajo plače malo zamude.
Your turn to burn!

NikolormousB ::

Pri nas je dolgo časa veljalo, da se službe ne menja. V socializmu si po srednji šoli ali faksu dobil službo in v isti službi običajno dočakal penzijo in še danes je cilj večine Slovencev dobiti službo za nedoločen čas. Ker navade umirajo počasi, so odpovedi za veliko ljudi neprijetne in jih vzamejo osebno.

Ja s tem ,da u Bananistanu kvazi delodajalci vzamejo odpoved za veleizdajo


Tudi delavci.

Mesar ::

Sodelavci, kar pa vem jaz sem načeloma obdržal dobre odnose, je pa res, da ko greš so včasih prav šefi tisti, ki napumpajo delavce tako, da verjamem, da je nek procent tudi takšnih.
Your turn to burn!

NikolormousB ::

V mislih sem imel odnos zaposlenega do delodajalca, ko delavec dobi odpoved. Nekateri zaposleni znajo biti precej zgrenjeni in vzamejo zelo osebno.

Smurf ::

DOOM_er je izjavil:

Ubistvu bi se moral zamisliti šef, kaj je delal narobe da je človek šel.

Lahko dela sef vse prav, pa clovek gre. Sej ljudje ne menjajo sluzb samo takrat, ko trpijo v neki sluzbi.

Mesar ::

NikolormousB je izjavil:

V mislih sem imel odnos zaposlenega do delodajalca, ko delavec dobi odpoved. Nekateri zaposleni znajo biti precej zgrenjeni in vzamejo zelo osebno.


Zato pa imajo v vsaki firmi enega za takšne stvari, da opravlja umazane naloge pa direktor lepo zgleda. >:D
Your turn to burn!

pikachu004 ::

Pri nas je dolgo časa veljalo, da se službe ne menja. V socializmu si po srednji šoli ali faksu dobil službo in v isti službi običajno dočakal penzijo in še danes je cilj večine Slovencev dobiti službo za nedoločen čas. Ker navade umirajo počasi, so odpovedi za veliko ljudi neprijetne in jih vzamejo osebno.


Tako je. Delam v strojništvu, podjetje z 20 zaposlenimi. Do sedaj ni dal še nobedenn odpovedi. Lansko leto se je zgodilo, da je sodelavec dobil ponudbo za enako delovno mesto, neto plača 2x višja. Sprejel ponudbo, pri nas dal odpoved. Še vedno je velika zamera (iz strani delodajalca). Če gledam iz stališča delodajlca, bi moral sodelavec nadaljevati z delom pri nas, prejemati plačo 1000€/neto in zavrniti pondudbo za 2000€/neto.

Mesar ::

Zakaj mu potem niso pri vas dali jurja več plače?
Your turn to burn!

Unknown_001 ::

Če ti delodajalec zameri odhod to enostavno pomeni da si bil zanj nepogrešljiv za določeno delo. Dober delodajalec se bo potrudil delavca obdržati, nesposoben bo pa nabijal o neki lojalnosti.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

pikachu004 ::

Zakaj mu potem niso pri vas dali jurja več plače?


Do njegove odpovedi smo imeli dejansko vsi enake plače (+/- 100€). Od delavca v proizvodnji z osnovnošolsko izobrazbo do tehnologov in prodajnikov z uni. izobrazbo. Razumi, kdor more.

Ko je dal odpoved, je direktor poklical (v roku pol ure) mene (tehnolog), sodelavca tehnologa in prodajnika v pisarno: no, da ne bo še vam padlo kaj takega na pamet. Lahko zvišamo neto za 350€.

Sedaj imam recimo 1500e neto. Razmišlam o menjavi tudi jaz, pa ne zaradi nizke plače (čeprav dobivam boljše ponudbe), ampak neambicioznosti podjetja in šefa. Kaj me najbolj teži? Kako to izpeljat, da ne bo zamer? Z nobenim, ampak res nobenim (na splošno, kar poznam ljudi) nisem v slabih odnosih. Nočem tukaj začet. Podobna težava kot pri OP-u.

Mesar ::

Torej boš raje delal v gnili firmi, kjer denar šefe pobaše v žep, namesto, da pobereš šila in kopita in greš naprej svoj life? Takšne delavce bi jaz tudi imel...

Kolegi, če ne bodo ostali kolegi... kakšni kolegi pa ste potem?

Bodi malo realen no...
Your turn to burn!

SimplyMiha ::

Ne mešajte službe in osebnih odnosov.

mlamat ::

V Sloveniji se to redko zgodi, ker se večina šefov med seboj pozna in imajo "skriti" dogovor, da si ne kradejo delovne sile. Če se lahko Google in Apple gredo iste stvari, kako se ne bi pri nas, kjer se imajo inšpektorji za uspešne, če razkrijejo monopol burekov...

Sem doživel v eni firmi kjer sem delal, zato me nobeden ne morem preričati da ni res.

mailer ::

Sem na istem, kjer imamo vsi enake plače. Obstaja vse od 4 pa do 7 stopnje, kjer je sedma stopnja popolnoma kontra delu, ki ga opravlja.
Delam najbolj zahtevno delo v "proizvodnji" (programiranje in nastavitev mašin, priprava materiala, končna kontrola,...)plača pa 700€ neto, popoldansko delo plačano enako kot dopoldansko oz pogodba je fiksna brez dodatkov za popoldansko delo. To je moja tretja pogodba za minimalca. Naslednja zahteva bo 10€ neto na uro pa me prov briga al me bo pogrešal ali pa ne.
To je tudi zadnja možnost za SLo delodajalce, da me izkoristijo. Naslednja stopnja je izključno tujina. Tam lahko omenjeno delo delam za 6k€ neto na mesec.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

pikachu004 ::

Torej boš raje delal v gnili firmi, kjer denar šefe pobaše v žep, namesto, da pobereš šila in kopita in greš naprej svoj life? Takšne delavce bi jaz tudi imel...
Kolegi, če ne bodo ostali kolegi... kakšni kolegi pa ste potem?
Bodi malo realen no...


Ne :) No, ni to edini razlog, je bolj complicated. Delo mi je res všeč, delovni pogoji malo manj. Res bi rad ostal v tem kar delam (razvijanje orodij, svetovanje strankam, obiskovanje strank,...). Gre za specifično delo, v Sloveniji so imamo tri podjetja, ki se s tem ukvarjajo. Oba druga poznam, nisem pa prepričan, da je tam bolje. Prej slabše. So tudi tuja podjetja (multinacionalke), ki so prisotna pri nas, ampak nekonkurenča zaradi visokih cen (x3 v primerjavi z nami). Lahko probam tukaj nekaj spremeniti in vleči stvari naprej, ampak je težko, če si sam. Vedno manj je volje in energije. Razumem šefa, ko pravi da on več ne rabi in da mu je dovolj. Meni ni. Povpraševanje na trgu je trenutno ogromno, veliko večje od proizvodnih zmožnosti nas in naše konkurence. Lahko grem na svoje? Ja, ampak bi rabil cca. 500.000€ za nakup strojev,... :)

pikachu004 ::

Sem na istem, kjer imamo vsi enake plače. Obstaja vse od 4 pa do 7 stopnje, kjer je sedma stopnja popolnoma kontra delu, ki ga opravlja.
Delam najbolj zahtevno delo v "proizvodnji" (programiranje in nastavitev mašin, priprava materiala, končna kontrola,...)plača pa 700€ neto, popoldansko delo plačano enako kot dopoldansko oz pogodba je fiksna brez dodatkov za popoldansko delo. To je moja tretja pogodba za minimalca. Naslednja zahteva bo 10€ neto na uro pa me prov briga al me bo pogrešal ali pa ne.
To je tudi zadnja možnost za SLo delodajalce, da me izkoristijo. Naslednja stopnja je izključno tujina. Tam lahko omenjeno delo delam za 6k€ neto na mesec.


Skoraj težko verjamem, da so še kje tako nizke plače. Tedensko obiščem cca. 5 strank, veliko njih me vpraša: poznaš kakšnega strojnika, oz. ali bi tebe zanimalo delo pri nas? Pogosto dobivam tudi podnube "headhunterjev" na linkedinu. Noben mi še ni podubil manj kot 1000€/neto. Iz kje pa si?

LeXani ::

Tudi sam sem strojnik drugače identičen primer kot mailer..plača pa tud..razmišljam da bi šel stran tko kot polovica zaposlenih in da me nadomesti "tujec", saj on bo naredil dvakrat več za minimalca in se ne bo pritoževal..
Čas prve prijave 04.11.2005

darkolord ::

sci3nc3 je izjavil:

Kako na to gledate drugje? Recimo, če bi prišel k vam delat, podjetje me nauči in po enem letu vam rečem adijo.
Kot si napisal, itak skoraj v vsakem primeru rabiš neko znanje, ki ga ponavadi dodatno pridobiš v firmi.

Ampak tak primer, ki si ga napisal (dela eno leto in gre) niti ni tako problematičen.

Poznam pa nekaj takih primerov: svež iz faksa, brez praktičnega znanja, pride na firmo, šef ga vzame pod svoje okrilje, leta in leta je tam, nauči se ogromno, hodi po svetu na izobraževanja, dobi reference vsepovsod in vrhunski insight iz tam, kjer se postavlja standard na njegovem področju. Plača je v redu. En dan pa na mizi brez opozorila čaka odpoved. Gre h konkurenci ali kakšnemu privatniku za nekaj sto eur višjo plačo. Po možnosti s seboj vzame še kakšno stranko.

Da se takoj razumemo, seveda je to njegova pravica in ni suženj, da bi mu firma to lahko kakorkoli preprečila.

Je pa občutek vseeno podoben temu, kot da te partner po 10 letih brez opozorila da na čevelj - spakira in ga ni več. Najbolj je smotano, kadar niti hvala ne rečejo. Raje kar vzamejo dopust, da jim niti "adijo" ni treba reči. Leta in leta se z njim ukvarjaš, in ni to vredno par stavkov? Čisto razumem zamere v takih primerih. Ne ker je šel, ampak ker je šel na tak način.

Osnovni problem je sicer, ker je podjetje v tega človeka že precej vložilo. Vsi začetni meseci, ko delavec ni produciral nič, vsa izobraževanja, učenje ipd., vse to stane. Drugo (novo) podjetje s tem delavcem ni imelo nobenega od teh stroškov, tako da lahko delavcu vedno ponudi višjo plačo od prvega.

Ne vem, kako ta problem rešiti.

- Smartass možnost je seveda ta, da delavcu nudiš take pogoje, da ne bo hotel iti stran. Ampak na koncu prej ali slej pride do finančne plati, kjer greš lahko do neke meje, potem si pa mrzel - zaradi tega, kar sem zgoraj napisal.

- Lahko se s tem sploh ne ukvarjaš, ampak potem si na koncu kot molzna krava, kjer hodijo k tebi samo po znanje in izkušnje, potem pa dalje.

- Lahko zmanjšaš svoj investment vanje - jih naučiš, kar je potrebno, ostalo naj pa sami naprej. Ne poskušaš iz vsakega narediti največ, kar se da, ampak toliko, da nekako normalno koristen.

V zadnjem primeru je na koncu več povprečnežev, ni pa nobenih zamer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

korenje3 ::

DOOM_er je izjavil:

Ubistvu bi se moral zamisliti šef, kaj je delal narobe da je človek šel.


+1

ponavadi je tako, da če je delavec nekaj vreden, ga bo po odpovedi klical na dom in vprašal kaj hoče ali pa celo prosil da pride nazaj. če ni vreden bo naslednji dan iskal nove. delavci v proizvodnji so hitro zamenljivi, delavci v pisarnah (projektni delavci) pa daleč od tega.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

darkolord ::

To je butasto. Kot da bi delodajalec delavca odpustil, šele potem pa bi mu povedal, kaj bi želel, da spremeni. Pa čakal da prosi, da pride nazaj.

Zmeniti se poskuša prej. Če se ne da, potem je odločitev seveda jasna. Če se da, toliko bolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

korenje3 ::

pri nas je bilo tako da so delavci brez možnosti pogovora kr šli... pa jih je direktor klicu in prosil da pridejo nazaj. pač mobing+nizka plača ne gre skupaj
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Mavrik ::

darkolord je izjavil:

To je butasto. Kot da bi delodajalec delavca odpustil, šele potem pa bi mu povedal, kaj bi želel, da spremeni. Pa čakal da prosi, da pride nazaj.

Zmeniti se poskuša prej. Če se ne da, potem je odločitev seveda jasna. Če se da, toliko bolje.


Če se ti to dogaja potem slabo vodiš delavce in ne pobiraš dovolj hitro informacij in mnenj o njih. Nekdo v verigi vodij ti fuša in te stane ogromno denarja. Prav tako nekdo v verigi pozablja preverjati kakšne so plače na trgu in jih ustrezno popravljati.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Markus386 ::

Jah tu je spet treba gledat obe strani:

-če nekomu podjetje plača izobraževanje, certifikate, diplome, ipd., vse na "dobro voljo", brez naknadnih obvez do delodajalca, pa delavec quitne, je pač grdo. Mislim, ima to pravico, razumem pa zamero.
-po drugi strani pa, delaš še pet, deset let isto, plača ista, napredovanja ni, novega se ne učiš, takrat pa že 100eur večja plača predstavlja zadosti velik razlog za premik, če je na novi poziciji vse to na voljo

Večina delavcev se ne zaveda, da ni vse v denarju. Večina delodajalcev se pa ne zaveda, da mora biti denarja zadost, da ne razmišljaš o njem*

*ne govorim o milijardah ipd zadevah, ampak zadosti, da se da rešiti stanovanjski problem, avto, otroka, dopust, pa da ostane še nekaj "za slabe čase"

Mavrik ::

-če nekomu podjetje plača izobraževanje, certifikate, diplome, ipd., vse na "dobro voljo", brez naknadnih obvez do delodajalca, pa delavec quitne, je pač grdo. Mislim, ima to pravico, razumem pa zamero.


Enako grdo kot če firma za uro delavca zaračuna 100EUR, plača pa 30. Ali pa ko ga odpustiš ker ti več ne služi dovolj denarja da bi si privoščil njegovo plačo. Temu se reče kapitalizem in nič od tega ni "grdo". It's business.
The truth is rarely pure and never simple.

NikolormousB ::

Točno to. It's business. Prostora za moraliziranje in jokanje je dovolj drugje. Dokler se obe strani držita dogovorov in zakonov, ni nič grdo.

Markus386 ::

Ponavadi za taka dražja izobraževanja in licence dobiš klavzulo, da se strošek izobraževanja amortizira čez naslednji dve leti, pa če quitneš prej, vrneš razliko.

jizzer ::

Sem bil ta mesec prav v tej situaciji - menjava delovnega mesta, in je ta tema prav prilična da še tukaj malo pobaram, ker direktor pravi da sem ravnal "nekorektno".
Torej bil sem zaposlen leto pa pol kot študent poleg študija. Izredno fleksibilen deloven čas, ni bilo problema če je bil faks ali ne (na koncu sem itak bil 80% na šihtu ampak ok), ekipa sicer moja prva ampak imam občutek da smo se izredno dobro ujeli, klima v podjetju super.
Kot študent itak nisi vezan na neko pogodbo in nekako se začnem dogovarjati za delo v avstriji, takoj ko sem začutil da je to - to, in je bilo delo zagotovljeno, sem prvi teden v oktobru direktorju to javil.
Ded celi razburjen, kak lahko kaj takega naredim, da mu nič naprej ne javim , nič ne povem(doba v kateri sem za šiht vedel je cca 2-3 tedne od tega 1 teden od prvega stika do dogovora), da je bil tak "dober", da mi je še dal povišico, zdaj pa ga na nek način izdajam... Skratka blo mi je ful neprijetno - bil sem razočaran? - poleg tega pa sem na lastno voljo prestavil novi šiht iz srede oktobra na prvi november, ker pač vem da bo sodelavcem težko, ker je kar gužva in vem da me rabijo, direktorjev odgovor pa: da se baje sedaj obnašam tako, kot da naj bo srečen da še en mesec sploh delam...
Sicer delo samo je ok, ampak vem da na tem mestu nebi napredoval kot si želim, niti web development (vsaj ne na nivoju ki se je izvajal) ni moje preferirano področje.
Pa kolikor prebiram temo, se moram tega v prihodnosti kar navadit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()

Unknown_001 ::

Jah hoteli so te obdržati...

Šefa grize da so mu jodlarji speljali dobrega delavca. Tole kar si ti doživel je navadno čustveno izsiljevanje oz. nabijanje slabe vesti.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

darkolord ::

NikolormousB je izjavil:

Točno to. It's business. Prostora za moraliziranje in jokanje je dovolj drugje. Dokler se obe strani držita dogovorov in zakonov, ni nič grdo.
Ne nakladaj.

Lahko si kot robot in delaš vse striktno formalno. Boš pa na drugi strani lahko takisto deležen samo formalnosti.

Nekateri pri delu uživamo, pri čemer igra veliko vlogo tudi okolje, v katerem delaš, in ljudje, s katerimi delaš. Enim pač ni vseeno za druge.

Tole prima paše sem:
You're not wrong, you're just an asshole.



@jizzer ne, tole ni normalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Vazelin ::

"Lej, tvoji sodelavci lahko ne bodo dobili plače če greš, ker delaš na projektu, ki prinaša denar."
Kako naj se človek odzove na to razen da si misliš "you went full retard man, never go full retard"? :D:D

Izgleda je standardni postopek: vzbujanje krivde v zaposlenem. :)

Osebno mislim, da je zdravo na nekaj let menjat službo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

next3steps ::

Mi je nadrejeni dejal, da je vesel, ker sem našel bolje plačano boljšo službo. Bo budel bil tudi vesel, če kdaj pridem nazaj.

borisk ::

Markus386 je izjavil:

Jah tu je spet treba gledat obe strani:

-če nekomu podjetje plača izobraževanje, certifikate, diplome, ipd., vse na "dobro voljo", brez naknadnih obvez do delodajalca, pa delavec quitne, je pač grdo. Mislim, ima to pravico, razumem pa zamero.


to se ureja z pogodbo za izobraževanje, kjer se delodajalec zaaveže da bo plačal izobraževanje, če bo zaposleni ostal v podjetju nedo določeno obdobje, ali pa mora naknadno plačati izobraževanje. (to pride v poštev pri izobraževanju, ki ni vezano na podjetje, in lahko diplomo oz. dokazilo uporabi v drugem podjetju.

drugače pa lahko povem s strani delodajalca, da omejevati nekoga, ki želi stran je neumno. če ima delavec kakšna posebna znanja, je potrebno urediti čimhitrejši prenos na primernega zaposlenega, če pa je fukcija podvojena oz nič posebnega, pa je najboljše da se ga pošlje kar na dopust in prenehanje zaposlitve.

@jizzer ne se sekirat, 99% ljudi hodi v službo zaradi denarja, ne zato ker bi mu bilo všeč. Zato je višina plače najpomebnejši faktor, sploh če se poggovarjamo o nekaj sto evrih razlike ali več + možnost napredovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()

damjan1980 ::

jizzer je izjavil:

Sem bil ta mesec prav v tej situaciji - menjava delovnega mesta, in je ta tema prav prilična da še tukaj malo pobaram, ker direktor pravi da sem ravnal "nekorektno".
Torej bil sem zaposlen leto pa pol kot študent poleg študija. Izredno fleksibilen deloven čas, ni bilo problema če je bil faks ali ne (na koncu sem itak bil 80% na šihtu ampak ok), ekipa sicer moja prva ampak imam občutek da smo se izredno dobro ujeli, klima v podjetju super.
Kot študent itak nisi vezan na neko pogodbo in nekako se začnem dogovarjati za delo v avstriji, takoj ko sem začutil da je to - to, in je bilo delo zagotovljeno, sem prvi teden v oktobru direktorju to javil.
Ded celi razburjen, kak lahko kaj takega naredim, da mu nič naprej ne javim , nič ne povem(doba v kateri sem za šiht vedel je cca 2-3 tedne od tega 1 teden od prvega stika do dogovora), da je bil tak "dober", da mi je še dal povišico, zdaj pa ga na nek način izdajam... Skratka blo mi je ful neprijetno - bil sem razočaran? - poleg tega pa sem na lastno voljo prestavil novi šiht iz srede oktobra na prvi november, ker pač vem da bo sodelavcem težko, ker je kar gužva in vem da me rabijo, direktorjev odgovor pa: da se baje sedaj obnašam tako, kot da naj bo srečen da še en mesec sploh delam...
Sicer delo samo je ok, ampak vem da na tem mestu nebi napredoval kot si želim, niti web development (vsaj ne na nivoju ki se je izvajal) ni moje preferirano področje.
Pa kolikor prebiram temo, se moram tega v prihodnosti kar navadit?


Ne sekiraj se, ravnal si čisto pravilno. Študente ponavadi odyebejo hladnokrvno in naslednji dan te več ni. Misliš da bi se ti njemu smilil v obratni situaciji? Študentsko delo je najslabša oblika dela in prav je da si se ločil od tega. Če mu je res bilo tak hudo, bi ti takoj ponudil isto ali več kot v Avstriji.

Sicer pa pri nas opažam pri delodajalcih eno stvar, ki je večini skupna: ne znajo zadržati delavcev. Jaz to vidim kot posledica mindseta, ki je ostal tam nekje v 2012 - saj nimaš kam it, pred vrati čakajo drugi na tvoje delovno mesto.
Drugo kar pa je, v svetu se dogajajo tektonski premiki, pri nas smo več ali manj še v jugi, kar se delovnih pogojev in okolja tiče. Delovnik 7-3, štemplanje za vsaki drek točno na minuto, od fleksibilnosti ponavadi ne poznajo niti f, da o delu od doma niti ne govorimo. O kakšnih ugodnostih, ki so velikokrat dealbreaker če bo delavec ostal ali ne, pri nas večinoma še slišali niso.

bizgech ::

damjan1980 je izjavil:

Delovnik 7-3, štemplanje za vsaki drek točno na minuto

Jaz ti pa tako povem: delal sem dopoldan, popoldan, ponoči, tudi na nedeljo in praznike, kadar je bilo potrebno sem tudi kakšno uro podaljšal - ampak zmeraj sem vedel kdaj bom delo začel in kdaj ga bom končal, zato sem si lahko splaniral še kakšno stvar ob šihtu. Sedaj imam "prilagodljiv" delovni čas - kličejo me, če lahko pridem malo prej... ko bi moral zaključevat, si tega ne morem privoščit, ampak še podaljšam... v petek, ko bi lahko pokoristil nadure, jih ne morem, ker imam spet nekaj nujnega. Kaj mi potem pomaga prilagodljiv delovni čas, če mi ga prilagaja nekdo drugi? Nekega planiranja pa se tudi čez vikend ne morem iti, saj že podzavestno pogledujem na telefon, če je spet kaj nujnega.

Tako da: Delovnik 7-3, štemplanje za vsaki drek točno na minuto - to je nekaj najboljšega kar lahko imaš!

damjan1980 ::

Bi rekel da je to bolj tvoj problem in ne generalni problem fleksibilnega delovnega časa. Če si jim dal vedet da si vedno na razpolago in te zdaj izkoriščajo, to ne pomeni da je pri vseh tako.
Pri nas je 7-3. Pa misliš da gre kdo ob 3 domov? Hudo redko in težave so zelo podobne tvojim, tudi med vikendi. Če pa zamudiš zjutraj 3 minute pa je konec sveta. Če pa si tu do 6 popoldne pa vse super, seveda neplačano

NikolormousB ::

darkolord je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Točno to. It's business. Prostora za moraliziranje in jokanje je dovolj drugje. Dokler se obe strani držita dogovorov in zakonov, ni nič grdo.
Ne nakladaj.

Lahko si kot robot in delaš vse striktno formalno. Boš pa na drugi strani lahko takisto deležen samo formalnosti.

Nekateri pri delu uživamo, pri čemer igra veliko vlogo tudi okolje, v katerem delaš, in ljudje, s katerimi delaš. Enim pač ni vseeno za druge.

Tole prima paše sem:
You're not wrong, you're just an asshole.



Od sodelavcev niti ne pričakujem drugega kot formalnosti. To ne pomeni, da pri delu trpim, niti ne pomeni, da mi je vseeno za ljudi s katerimi delam. Samo razmerja so malo drugačna kot v privat življenju.

Moji imajo sodelavci imajo določen odpovedni rok in xx dni dopusta. Se pravi, lahko pričakujem, da bo v vsakem trenutku nekdo na mizo prinesel odpoved, vzel dopust in ga jutri ne bo več. Pravila igre so jasna, ni razloga, da bi jokal in dramatiziral, ker je nekdo našel boljšo priložnost.

Edino kar lahko potegnem iz take situacije je, da ocenim škodo, ki jo tak odhod povzroči firmi in ocenim, ali se mi splača sprejeti ukrepe, ki takšne stvari otežuje oz. preprečuje.

thramos ::

pikachu004 je izjavil:

Sedaj imam recimo 1500e neto. Razmišlam o menjavi tudi jaz, pa ne zaradi nizke plače (čeprav dobivam boljše ponudbe), ampak neambicioznosti podjetja in šefa. Kaj me najbolj teži? Kako to izpeljat, da ne bo zamer? Z nobenim, ampak res nobenim (na splošno, kar poznam ljudi) nisem v slabih odnosih. Nočem tukaj začet. Podobna težava kot pri OP-u.


Preprosto poveš kakšni so razlogi za odhod. Če lahko spremeni tisto kar te moti, potem ostaneš. Če jih ne želi ali ne more, odideš in se ne obremenjuješ več. Naredil si vse, kar je v tvoji moči.

Na vsak način se izogibat konfliktom, za katere so krivi drugi, je pljuvanje v lastno skledo.

Markus386 je izjavil:

Ponavadi za taka dražja izobraževanja in licence dobiš klavzulo, da se strošek izobraževanja amortizira čez naslednji dve leti, pa če quitneš prej, vrneš razliko.


Če jo imaš, potem si se strinjal z njo in z vezavo.

Če je nimaš, potem je bilo vse del rednega plačila (v drugačni obliki) za opravljeno delo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Mesar ::

pikachu004 je izjavil:

Torej boš raje delal v gnili firmi, kjer denar šefe pobaše v žep, namesto, da pobereš šila in kopita in greš naprej svoj life? Takšne delavce bi jaz tudi imel...
Kolegi, če ne bodo ostali kolegi... kakšni kolegi pa ste potem?
Bodi malo realen no...


Ne :) No, ni to edini razlog, je bolj complicated. Delo mi je res všeč, delovni pogoji malo manj. Res bi rad ostal v tem kar delam (razvijanje orodij, svetovanje strankam, obiskovanje strank,...). Gre za specifično delo, v Sloveniji so imamo tri podjetja, ki se s tem ukvarjajo. Oba druga poznam, nisem pa prepričan, da je tam bolje. Prej slabše. So tudi tuja podjetja (multinacionalke), ki so prisotna pri nas, ampak nekonkurenča zaradi visokih cen (x3 v primerjavi z nami). Lahko probam tukaj nekaj spremeniti in vleči stvari naprej, ampak je težko, če si sam. Vedno manj je volje in energije. Razumem šefa, ko pravi da on več ne rabi in da mu je dovolj. Meni ni. Povpraševanje na trgu je trenutno ogromno, veliko večje od proizvodnih zmožnosti nas in naše konkurence. Lahko grem na svoje? Ja, ampak bi rabil cca. 500.000EUR za nakup strojev,... :)


Čaki malo, pa misliš, da če recimo hipotetično, firmi podvojiš prihodke... da se bo potem tudi tvoja plača podvojila? Ker praviloma temu ni tako, pa če se raztrgaš za firmo.

jizzer je izjavil:

Sem bil ta mesec prav v tej situaciji - menjava delovnega mesta, in je ta tema prav prilična da še tukaj malo pobaram, ker direktor pravi da sem ravnal "nekorektno".
Torej bil sem zaposlen leto pa pol kot študent poleg študija. Izredno fleksibilen deloven čas, ni bilo problema če je bil faks ali ne (na koncu sem itak bil 80% na šihtu ampak ok), ekipa sicer moja prva ampak imam občutek da smo se izredno dobro ujeli, klima v podjetju super.
Kot študent itak nisi vezan na neko pogodbo in nekako se začnem dogovarjati za delo v avstriji, takoj ko sem začutil da je to - to, in je bilo delo zagotovljeno, sem prvi teden v oktobru direktorju to javil.
Ded celi razburjen, kak lahko kaj takega naredim, da mu nič naprej ne javim , nič ne povem(doba v kateri sem za šiht vedel je cca 2-3 tedne od tega 1 teden od prvega stika do dogovora), da je bil tak "dober", da mi je še dal povišico, zdaj pa ga na nek način izdajam... Skratka blo mi je ful neprijetno - bil sem razočaran? - poleg tega pa sem na lastno voljo prestavil novi šiht iz srede oktobra na prvi november, ker pač vem da bo sodelavcem težko, ker je kar gužva in vem da me rabijo, direktorjev odgovor pa: da se baje sedaj obnašam tako, kot da naj bo srečen da še en mesec sploh delam...
Sicer delo samo je ok, ampak vem da na tem mestu nebi napredoval kot si želim, niti web development (vsaj ne na nivoju ki se je izvajal) ni moje preferirano področje.
Pa kolikor prebiram temo, se moram tega v prihodnosti kar navadit?


darkolord je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Točno to. It's business. Prostora za moraliziranje in jokanje je dovolj drugje. Dokler se obe strani držita dogovorov in zakonov, ni nič grdo.
Ne nakladaj.

Lahko si kot robot in delaš vse striktno formalno. Boš pa na drugi strani lahko takisto deležen samo formalnosti.

Nekateri pri delu uživamo, pri čemer igra veliko vlogo tudi okolje, v katerem delaš, in ljudje, s katerimi delaš. Enim pač ni vseeno za druge.

Tole prima paše sem:
You're not wrong, you're just an asshole.



@jizzer ne, tole ni normalno.


Primarni interes? Delata za firmo ali delata za sebe (torej za plačo)? V kolikor delata z firmo upam, da za lastno ali pa sta IMO mazohista.
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

Invictus ::

Mavrik je izjavil:


Enako grdo kot če firma za uro delavca zaračuna 100EUR, plača pa 30. Ali pa ko ga odpustiš ker ti več ne služi dovolj denarja da bi si privoščil njegovo plačo. Temu se reče kapitalizem in nič od tega ni "grdo". It's business.

Kje pa dobi pri nas kdo 30 EUR/uro?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

borisk ::

če to sprašuješ, očitno nisi med njimi, tudi jaz ne, vsaj ne vsak dan, se pa zgodi. drugače je to pri 8 urnem delovniku 5000EUR na mesec. mislim da jih je kr nekaj pri nas

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()

noraguta ::

borisk je izjavil:

če to sprašuješ, očitno nisi med njimi, tudi jaz ne, vsaj ne vsak dan, se pa zgodi. drugače je to pri 8 urnem delovniku 5000EUR na mesec. mislim da jih je kr nekaj pri nas

tolk nekje najbi prometa naredil po gzs. plača je nekaj povsem drugega.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

mitkos ::

Pri nas v pogodbi piše, da se MORAŠ udeležiti izobraževanj na katera te firma pošlje in v okviru tega izobraževanja v firmi ostati še 2 leti, drugače vračas sorazmerni delež izobraževanja. Torej če gledamo malce drugače, te lahko firma vsako leto pošlje na izobraževanje ali 2 ter te tako prisili vsaj v razmišljanje, kdaj in kako boš plačal del izobraževanja... Je bilo pa več primerov, ko so ljudje prosili za 20EUR več na mesec, pa ni bilo odobreno, ko pa so prišli do njih z odpovedjo, pa ne bi bil problem dati 200EUR več mesečno. So pa vsi rekli, prepozno in so odšli na bolje... Sam še nimam jajc za to narediti... Govora je o dobro stoječem, malo zadolženem zelo velikem podjetju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mitkos ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pustil bom šiht (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10624720 (13012) Steinkauz
»

Ali lahko delodajalec preveri kandidata za zaposlitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8813535 (9917) harmony
»

Manjša plača (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12227707 (20467) Mato989
»

Se moram nujno držat odpovednega roka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7334513 (32220) AndrejO

Več podobnih tem