» »

Hranjenje matičnih celic

Hranjenje matičnih celic

imagodei ::

Obvezno cepljenje otrok - Mnenja za in proti?

Evo, sem premaknil sporočila, da ne bomo tam offtopic.
- Hoc est qui sumus -
  • spremenil: imagodei ()

jl ::

Da ne odpiram nove teme, bom tu postavil vprašanje. V Sloveniji obstajajo tri banke za hranjenje matičnih celic, ena se ne ukvarja s hranjenjem popkovnične krvi in tkiva, tako da odpade. Odločam se med Biobanko in Izvorno celico. Cena je enaka, prednost Biobanke naj bi bil krajši čas transporta, saj se vse izvaja v Sloveniji, pri Izvorni celici namreč analizo in shranjevanje izvajajo v Nemčiji. Kar me moti pri Biobanki so omejitve odgovornosti: "Biobanka odgovarja do zneska celotne pogodbene vrednosti, če se biološki vzorec izgubi ali uniči kot posledica nepravilnega ravnanja Biobanke." (pogoji so napisani tako, kot bi šlo za Ponzijevo shemo, vem da temu ni tako, vendar kljub temu gre za neko distanciranje do odgovornosti). Od Izvorne celice še čakam, da mi pošljejo splošne pogoje.
Zagotovo je kateri od vas shranil otrokove matične celice. Zanima me, za katerega ponudnika se je odločil in zakaj?

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

1.) Ne vem, zakaj ne bi odprl nove teme oz. kje vidiš povezavo med matičnimi celicami in cepljenjem, da bi lahko vsaj približno upravičil tale offtopic znotraj teme, ki se ukvarja s točno določenim vprašanjem?
2.) Meni osebno se hranjenje matičnih celic v celoti zdi zgrešeno; razen če imaš razlog za domnevo, da je otrok dedno nagnjen h kateri od bolezni, ki jih lahko pozdravimo s terapijo z matičnimi celicami in je velika verjetnost, da bo zbolel v roku nekaj let. Če meniš, da ima otrok še kakšno desetletje časa, preden razvije takšno obolenje, obstaja velika verjetnost, da bomo pluripotentne matične celice znali za majhne denarje pridobiti iz katere koli celice v telesu:
Here we show that depleting Mbd3, a core member of the Mbd3/NuRD (nucleosome remodelling and deacetylation) repressor complex, together with OSKM transduction and reprogramming in naive pluripotency promoting conditions, result in deterministic and synchronized iPS cell reprogramming (near 100% efficiency within seven days from mouse and human cells).
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

harvey ::

2.) Meni osebno se hranjenje matičnih celic v celoti zdi zgrešeno; razen če imaš razlog za domnevo, da je otrok dedno nagnjen h kateri od bolezni, ki jih lahko pozdravimo s terapijo z matičnimi celicami in je velika verjetnost, da bo zbolel v roku nekaj let. Če meniš, da ima otrok še kakšno desetletje časa, preden razvije takšno obolenje, obstaja velika verjetnost, da bomo pluripotentne matične celice znali za majhne denarje pridobiti iz katere koli celice v telesu

Pa saj vse bolezni niso dedne. A zdravljnje z matičnimi celicami so samo za dedne bolezne? 8-O
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

Smrekar1 ::

harvey je izjavil:


Pa saj vse bolezni niso dedne. A zdravljnje z matičnimi celicami so samo za dedne bolezne? 8-O


Ne, samo ostali razlogi so tako neverjetni, da ni vredno investicije.

Za več o tem lahko odprete novo temo, tale je o cepljenju.

Zgodovina sprememb…

harvey ::

Smrekar1 je izjavil:

harvey je izjavil:


Pa saj vse bolezni niso dedne. A zdravljnje z matičnimi celicami so samo za dedne bolezne? 8-O


Ne, samo ostali razlogi so tako neverjetni, da ni vredno investicije.

Za več o tem lahko odprete novo temo, tale je o cepljenju.

A potem praviš, da zdravljenje srčnega popuščanja, sicer za enkrat eksperimentalno v UKC z dobrimi rezultati, ni vredno investicije? Debato o matičnih je začel jl, odziv pa je na imagodei, ki je malo zavedel.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

Smrekar1 ::

harvey je izjavil:


A potem praviš, da zdravljenje srčnega popuščanja, sicer za enkrat eksperimentalno v UKC z dobrimi rezultati, ni vredno investicije?


Odpri novo temo o tem, bom tam obrazložil v čem je fora.

Zgodovina sprememb…

Smrekar1 ::

harvey je izjavil:


A potem praviš, da zdravljenje srčnega popuščanja, sicer za enkrat eksperimentalno v UKC z dobrimi rezultati, ni vredno investicije? Debato o matičnih je začel jl, odziv pa je na imagodei, ki je malo zavedel.


Ker smo dobili novo temo bom kar odgovoril.

Fora je v tem, da otrok ne bo dobil srčnega popuščanja, če za to nima hude (res hude) genetske zasnove za to. Do takrat ko bo za froca to relevantno (čez 60 let ali več) bodo verjetno na voljo tudi precej boljši viri celic za presaditev. Poleg tega ni jasno ali se toliko časa celice sploh lahko shranjujejo.

Če veš, da otrok ima potencial, da ima hudo genetsko bolezen (pristotna v družini), je shranjevanje matičnih celic lahko dobra naložba. V nasprotnem primeru je bolj ali manj metanje denarja stran, ker je možnost, da ti te celice karkoli rešijo, premajhna.

Poleg tega se ogromno dela na tem, da bi pluripotentne celice dobili iz odraslih somatskih celic. Napredek tu je ogromen in povsem možno je, da bo shranjevanje čez 10-20 let zastarelo in jih ga ne bomo več potrebovali.

modelno1 ::

Zakaj bi bilo shranjevanje matičnih celic otroka, ki bi lahko imel genetsko okvaro, najboljša ideja? Vse matične celice, ki jih dobijo s shranjevanjem popkovnične krvi, imajo identično genetsko zasnovo kot otrok, torej tudi morebitno genetsko okvaro.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: modelno1 ()

harvey ::

Poleg tega se ogromno dela na tem, da bi pluripotentne celice dobili iz odraslih somatskih celic. Napredek tu je ogromen in povsem možno je, da bo shranjevanje čez 10-20 let zastarelo in jih ga ne bomo več potrebovali.

To je res, a treba je vedeti, da se s starostjo število teh celic manjša. Morda bo takrat (v bližnji prihodnosti) tudi neka pametna metoda za pomnožitev teh celic. In pa seveda možnost prenosa heterolognih celic.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

imagodei ::

harvey je izjavil:

Smrekar1 je izjavil:

harvey je izjavil:


Pa saj vse bolezni niso dedne. A zdravljnje z matičnimi celicami so samo za dedne bolezne? 8-O


Ne, samo ostali razlogi so tako neverjetni, da ni vredno investicije.

Za več o tem lahko odprete novo temo, tale je o cepljenju.

A potem praviš, da zdravljenje srčnega popuščanja, sicer za enkrat eksperimentalno v UKC z dobrimi rezultati, ni vredno investicije? Debato o matičnih je začel jl, odziv pa je na imagodei, ki je malo zavedel.

Da lahko podaš sodbo o tem, ali sem koga zavedel, je najprej treba dejansko prebrat in razumet odgovor, na katerega se sklicuješ.

Nikjer nisem trdil, da zdravljenje česarkoli z matičnimi celicami ni vredno investicije. Trdil sem, da je treba presodit, ali se danes splača denar metat v banko matičnih celic - gre za znesek, ki sicer ni božjastno visok, a na drugi strani spet ne zanemarljivo nizek. Plačaš torej zato, da za tvojega otroka hranijo matične celice, v praksi pa se danes število bolezni, ki jih redno in uspešno zdravijo z matičnimi celicami lahko prešteje na prste ene roke. Večina bolezni, ki se jih zdravi, se pojavlja pretežno v odrasli dobi (očitna izjema je levkemija).

Tako je pač treba na nečem bazirat svojo presojo, ali boš matične celice otroka shranil v banko ali ne. Če imaš jasne indice, da lahko otrok v naslednjih desetih letih zboli za levkemijo, se definitivno splača shranit matične celice.

Če pa ni nobenega indica, da otrok lahko zboli, pa zaradi napredka medicine v naslednjih desetletjih lahko pričakujemo, da bomo z lahkoto in brez težav običajne celice iz telesa pripravili do tega, da se vrnejo v pluripotentno obliko matičnih celic (če že ne vseh, pa npr. unipotentne matične celice, ki jih lahko sfiltriramo iz neprizadetih organov, v pluripotentne). Za majhen denar. On demand.

Jaz vem, da starši z najboljšimi nameni shranjujejo matične celice svojih otrok. Mislim pa, da bodo banke matičnih celic v naslednjih desetletjih ostale brez dela. Oziroma se bo njihovo število močno zmanjšalo, poleg tega pa bodo morale spremeniti pristop. Namreč: pridobivat matične celice (ali povrnit običajne celice v uni, multi ali pluripotentno obliko) od zdravih 20-letnikov je zagotovo lažje kot od bolehnih 80-letnikov.
- Hoc est qui sumus -

Smrekar1 ::

modelno1 je izjavil:

Zakaj bi bilo shranjevanje matičnih celic otroka, ki bi lahko imel genetsko okvaro, najboljša ideja? Vse matične celice, ki jih dobijo s shranjevanjem popkovnične krvi, imajo identično genetsko zasnovo kot otrok, torej tudi morebitno genetsko okvaro.


Ker ne moreš narediti nič boljšega. Poleg tega se v nekaterih primerih lahko vpliva na epigenetiko matičnih celic in jih spremeniš tako, da ima omenjena okvara za njih omejen vpliv.

harvey ::

Nikjer nisem trdil, da zdravljenje česarkoli z matičnimi celicami ni vredno investicije. Trdil sem, da je treba presodit,...

Zavajajoče besedilo sem dal krepko in na ta del sem se odzval, nič ni bilo o investiciji. OP Smrekarju, ki je izpostavil smiselnost investicije, sem pa repliciral s praktičnim primerom.

Jaz vem, da starši z najboljšimi nameni shranjujejo matične celice svojih otrok. Mislim pa, da bodo banke matičnih celic v naslednjih desetletjih ostale brez dela.

Splošno pa, če bi bil vedež, ne bi bil revež :) Študije, ki so vezane na matične celice zahtevajo vsaj 5 letno spremljanje, da se lahko kaj trdi ali ovrže. Je pa to intenzivno področje raziskav, ki odpira široko možnost uporabe.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

imagodei ::

Smrekar1 je izjavil:

modelno1 je izjavil:

Zakaj bi bilo shranjevanje matičnih celic otroka, ki bi lahko imel genetsko okvaro, najboljša ideja? Vse matične celice, ki jih dobijo s shranjevanjem popkovnične krvi, imajo identično genetsko zasnovo kot otrok, torej tudi morebitno genetsko okvaro.


Ker ne moreš narediti nič boljšega. Poleg tega se v nekaterih primerih lahko vpliva na epigenetiko matičnih celic in jih spremeniš tako, da ima omenjena okvara za njih omejen vpliv.

Ob tem se razvija tudi genetski inženiring in ni si težko predstavljati, da bi lahko čez nekaj desetletij okvarjen gen (dva, tri) popravili in zdrave celice vrnili na mesto obolenja.
- Hoc est qui sumus -

Smrekar1 ::

imagodei je izjavil:


Ob tem se razvija tudi genetski inženiring in ni si težko predstavljati, da bi lahko čez nekaj desetletij okvarjen gen (dva, tri) popravili in zdrave celice vrnili na mesto obolenja.


Prdstavljati si res ni težko, to drži.

To narediti ... je pa vseeno malce težje :)

imagodei ::

harvey je izjavil:

Nikjer nisem trdil, da zdravljenje česarkoli z matičnimi celicami ni vredno investicije. Trdil sem, da je treba presodit,...

Zavajajoče besedilo sem dal krepko in na ta del sem se odzval, nič ni bilo o investiciji.

Ne razumem, kaj te moti v tem delu besedila. Dedne bolezni sem izpostavil zato, ker že samo s sklepanjem lahko ugotovimo, da je otrok bolj nagnjen k nekaterim boleznim, če jih imajo tudi njegovi starši; v nekaterih primerih se takšne stvari preverja že pred rojstvom otroka (npr. za hemofilijo). V bodoče je pa možno pričakovat, da bodo takšna preverjanja rutinska.

Bolezni, ki niso dedne, sem zanemaril prav zato, ker nimamo nobene podlage, da bi se informirano odločali, ali se splača shranjevat matične celice. Ne moreš napovedat, ali bo otrok zaradi redkega zapleta pri škrlatinki pri 5 letih fasal okvaro srčnih zaklopk. Če otroka ne boš zdravil z antibiotiki in se boš raje zanašal na matične celice, potem je to seveda dobra naložba. Jaz bi raje preprečil okvaro srčnih zaklopk z antibiotiki, kot pa zdravil posledice z matičnimi celicami.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Smrekar1 je izjavil:

imagodei je izjavil:


Ob tem se razvija tudi genetski inženiring in ni si težko predstavljati, da bi lahko čez nekaj desetletij okvarjen gen (dva, tri) popravili in zdrave celice vrnili na mesto obolenja.


Prdstavljati si res ni težko, to drži.

To narediti ... je pa vseeno malce težje :)

Misliš, zaradi etičnih in verskih pomislekov?
- Hoc est qui sumus -

Gregor P ::

Takšno (zasebno) hranjenje matičnih celic, kjer je izid neznan (predvsem v tvojo finančno škodo), je bolj neke vrste zavarovalnica, ki že bolj meji na igre na srečo (vmes lahko ta podjetja že 3x propadejo + MC uničijo iz x razlogov). Kot kaže želijo posamezniki predvsem dobiti denar na račun našega upanja in nepoznavanja tega področja.

Obstaja pa tudi možnost darovanja MC v javno uporabo (Slovenija Transplant - Vodnik za starše, pdf), kjer morda lahko pomagaš tudi ostalim; ni pa to povsem isto kot zasebno shranjevanje (predvsem ker si se odrekel MC v skupno dobro + je večja možnost, da jih zavržejo zaradi standardov kakovosti).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

imagodei ::

imagodei je izjavil:

Smrekar1 je izjavil:

imagodei je izjavil:


Ob tem se razvija tudi genetski inženiring in ni si težko predstavljati, da bi lahko čez nekaj desetletij okvarjen gen (dva, tri) popravili in zdrave celice vrnili na mesto obolenja.


Prdstavljati si res ni težko, to drži.

To narediti ... je pa vseeno malce težje :)

Misliš, zaradi etičnih in verskih pomislekov?

Smrekar1 kar noče in noče zagrabit za vabo :) Tako da:
- Hoc est qui sumus -

krho ::

Jaz naj jim dam 1800€+ oni mi pa niti ne garantirajo da bo nekdo drug prevzel celice, če gredo v stečaj. hvala ampak ne ta denar raje namenim za kaj drugega.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Smrekar1 ::

imagodei je izjavil:


Misliš, zaradi etičnih in verskih pomislekov?


Ne, ampak zato, ker je hudičevo težko popraviti tačni gen in samo tarčni gen in ne spremeniti še česa drugega v celici in potem poskrbeti, da ta celica v telesu potem prevlada nad ostalimi.

imagodei ::

A?
Gor sem ti dal link na youtube video, ki opisuje CRISPR/Cas9 Gene editing. Spodaj dajem še en video iz TedX konference, kjer soodkriteljica Jennifer Doudna razlaga o tehnologiji in da smo po njenem mnenju cca 10 let od aplikacije v medicini (če ne bo etičnih pomislekov):


Natančni oz. tarčni gene editing je danes realnost.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Moram rečt, da sem zelo negativno presnečen, da zgornja dva videa nista vzbudila niti kančka razprave. Očitno se je bolj fino prerekat o Kučanu in Janši...
- Hoc est qui sumus -

Gregor P ::

Najbrž imamo vsi polno dela. Sam bom npr. že vesel, če si bom lahko ta video ogledal že v četrtek:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

imagodei ::

Priporočam manj brskanja po antivaxx propagandnem materialu >:D Se bo takoj našla 15-minutna luknja.
- Hoc est qui sumus -

zee ::

Z moje strani lahko recem, da se veselim prakticne uporabe CRISPR/Cas9 tehnike tako za genski inzeniring rastline kot tudi drugod. Res je, upravicen strah pred evgeniko je prisoten, vendar upam, da se bo clovestvo odlocilo tako, da se bo CRISPR/Cas9 uporabljala samo za dobrobit clovestva. Resnicno ni denimo potrebe, da se defektni geni prenasajo naprej, ce jih lahko enostavno najdemo in zamenjamo s pravilno delujocimi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Smrekar1 ::

imagodei je izjavil:

Moram rečt, da sem zelo negativno presnečen, da zgornja dva videa nista vzbudila niti kančka razprave.


Večina jih ne razume, tisti ki jih razumemo, smo pa precej manj navdušeni, saj vemo, da zadeva ni tako enostavna kot izgleda.

Težava namreč ni toliko v spreminjanju DNA, temveč v spreminjanju DNA znotraj somatske celice, celica mora nato preživeti brez dodatnih okvar (pozdraviš fenilketonurijo in s tem pridelaš raka, juhej!) in v neštevilnih primerih potem še prevladati nad okvarjenimi. Spreminjanje DNA je lahek del, ostalo precej bolj zajebano. Precej dobro obvladamo spreminjanje celic zarodka in s tem potem naredimo genetsko spremenjen mehanizem (miši s počlovečenm imunskim sistemom stanejo po kak evro na žival), spremeniti genom odrasle živali (človeka) je bistveno težja naloga.

CRISPR je verjetno res fina zadeva za tako manipulacijo in bo pripomogla k razvoju biomedicine. Drugi del zgodbe je, da se sploh ne dotakne glavne težave zdravljenja genetskih bolezni. Pri večini ki bi jih lahko zdravili gre tako ali tako za enogenske spremembe, tako da glavna prednost sistema (spreminjanje več genov naenkrat) nikakor ni bistvena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Gregor P ::

Sam se bolj ogrevam za nanotehnologijo - seveda ob razvoju oz. z roko v roki z ostalimi tehnologijami oz. razvoju biomedicine -, npr. nanoroboti, ki bi redno znotraj nas objavljali naše telo, zaznali okvarjene celice, bi bili preko njih povezani v širše sistema itd. ... je pa tudi res, da so ti "nanoroboti" v končni fazi lahko tudi organski.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Smrekar1 ::

Gregor P je izjavil:

Sam se bolj ogrevam za nanotehnologijo - seveda ob razvoju oz. z roko v roki z ostalimi tehnologijami oz. razvoju biomedicine -, npr. nanoroboti, ki bi redno znotraj nas objavljali naše telo, zaznali okvarjene celice, bi bili preko njih povezani v širše sistema itd. ... je pa tudi res, da so ti "nanoroboti" v končni fazi lahko tudi organski.


Ugani, kaj je ena izmed funkcij imunskega sistema.

V primerjavi s takimi nanoboti je genetsko krojaštvo s popravljanjem dednih okvar pri odraslih naravnost otročje lahko :) Nekoč morda, ampak bomo imeli prej marsikaj drugega.

Gregor P ::

Tudi res ... človek lahko sanja :)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

          ::

Gregor P je izjavil:

Obstaja pa tudi možnost darovanja MC v javno uporabo (Slovenija Transplant - Vodnik za starše, pdf), kjer morda lahko pomagaš tudi ostalim; ni pa to povsem isto kot zasebno shranjevanje (predvsem ker si se odrekel MC v skupno dobro + je večja možnost, da jih zavržejo zaradi standardov kakovosti).


Tudi sam bi priporočal hranjenje celic v javni banki. Privatne igrajo na karto čustvenega zanosa bodočih staršev, ki se v zadnjih fazah pričakovanja naraščaja ne odločajo najbolj racionalno.

Smrekar1 ::

imagodei je izjavil:

A?
Gor sem ti dal link na youtube video, ki opisuje CRISPR/Cas9 Gene editing. Spodaj dajem še en video iz TedX konference, kjer soodkriteljica Jennifer Doudna razlaga o tehnologiji in da smo po njenem mnenju cca 10 let od aplikacije v medicini (če ne bo etičnih pomislekov):


Natančni oz. tarčni gene editing je danes realnost.


O temle sem se že razpisal, ampak ker sem ravno naletel na članek o tem bom odgovoril.

https://phys.org/news/2017-05-crispr-ge...

Tarčna je toliko, da zlahka dodaš na stotine neželenih mutacij.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajci napravili miši s starši istega spola

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
228004 (6055) jype
»

Dobili smo otroka treh bioloških staršev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6723953 (17233) tikitoki
»

Nobelova nagrada za medicino 2012

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
95090 (4078) DarwiN
»

Modifikacija vseh krvnih celic s spremembo hematopoeznih celic

Oddelek: Znanost in tehnologija
422968 (2583) pietro
»

Zarodne celice

Oddelek: Znanost in tehnologija
213237 (2716) username

Več podobnih tem