» »

Detajlno čiščenje, politure, voskanje in vse kar sodi zraven

Detajlno čiščenje, politure, voskanje in vse kar sodi zraven

Unknown_001 ::

Prihajajo topli meseci in z njimi lepo vreme.

Verjetno nisem edini ki ima rad "opeglano" vozilo, a bi rad šel stopničko višje. Trenutno imam v arzenalu močno mešanico za predpranje, Sonaxov šampon, visokotlačni čistilec (z rotadizo), škropilnico, veliko krtačo za avto in gobo ter jelenovo kožico za brisanje vozila. Za notranjost pač stelex za stekla, čistilo za plastiko in industrijski sesalec.

Rezultat je za občasno pranje dober vendar ko imam več časa za igračkanje in glancanje bi zelo rad dosegel boljše rezultate. Fino je ko na prvi pogled avtomobil izgleda čist a pozorno oko in perfekcionistična duša vzbudita slabo vest ko vidim koliko delov je še povsem zasvinjanih. Pravtako risi od krp in brisanja od prej postanejo moteči.

Zanima me kaj potrebujem za kvalitetno poliranje laka. Premorem tudi kompresorsko polirmašinco ki jo uporabljam za gliser toda lak je nekoliko bolj delikatna zadeva in ne upam poskusiti. Sploh ker če nimaš pravega orodja in potrpežljivosti, hitro "zapoliraš" in je rezultat še slabši. Kako se upirablja vosek?

Vse, ki so vešči dela z avtokozmetiko naprošam da malo predstavijo svoj arzenal, tehnike in mogoče podajo kakšen nasvet.

Opomba!
Posamezniki ki sem vam zdi ta tema brezvezna ker pač avto služi vam in ne vi njemu OBVOZ! I get it. Ne da se vam skrbet za vaš pleh, vse v redu in razumem. Zato prosim da tudi vi razumete nas in nam pustite veselje do takega dela ki je že na meji meditacije :D (garantirano pomirja in rezultati so razveseljivi. Kar naenkrat se počutiš kot da bi imel povsem novo vozilo)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

ripmork ::

Ravno zadnje čase brkljal po Youtube-u in je kar dobrih nasvetov, kako dobro spolirat avto. Sploh tale kanal je super: https://www.youtube.com/user/AMMONYCdot...

Kolikor gledam je ključen korak pred samim poliranjem in voskanjem t.i. "Clay-bar" obdelava; plastelin/glina, s katero po temeljitem čiščenju zdrgneš umazanijo iz laka, ki je sicer z vodo ali šamponi nikoli ne bi. Torej: 1) temeljito čiščenje s šamponom 2) clay-bar drgnenje, ki naredi samo površino na avtu ponovno gladko, kot mora bit 3) poliranje 4) voskanje (kot zaščitna plast).

Tip omenja pred samim poliranjem še t.i. "compounding", kar naj bi bilo potrebno za res tisti popoln, gladek sijaj brez mikro-prask... je pa kar hud perfekcionist :D

Se priporočam za nasvet, kar se tiče kakih dobrih trgovin z arzenalom za čiščenje/ poliranje. Me je zamikalo, da en lep vikend še sam mal zglancam staro kripo :) si bom pa vzel čas pa ročno akcijo usekal, brez kakih loščilcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

Steinkauz ::

Tole prvo poglej:

Unknown_001 ::

@Ripmork :)

Zaenkrat ti lahko za notranjost priporočim Sonax Cockpit Pfleger. Zelo vredu za čiščenje plastike. ODSVETUJEM pa uporabo kakršnih koli silikonskih MaxiBrillov ki naredijo armaturo "mastno" in nagravžno sijočo. Ta sonaxova pogruntavščina poudari MATT izgled na plastiki in tudi avto mal po novem diši. Pazi edino da ne pošpricaš po steklu. Notranjost stekel je treba res temeljito čistiti. Vsaj 3x s steleksom da izginejo vsi "fleki" ki motijo vidlivost predvsem pomoči ki delujejo kot nezaželen difuzor svetlobe. Nočna vožnja ali vožnja v močnem soncu s korektno očiščenimi stekli je luksuz. Garantirano luči drugih udeležencev postanejo manj moteče in čudi me da si ljudje šip ne čistijo pogosteje. Dobra vidljivost je tudi ključ do varne vožnje saj ti omogoči dobro in za oči udobno spremljanje okolice.

Steinkauz je izjavil:

Tole prvo poglej:


Kakšno čistilo pa to uporabljajo da se ustvari takšna snežna odeja? To mora imet tudi poseben nastavek za nanašanje. Je stavr vezana na visokotlačni čistilec ali je na pumpico?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Steinkauz ::

A nebi videa pogledu kjer vse to razloži...

Unknown_001 ::

Steinkauz je izjavil:

A nebi videa pogledu kjer vse to razloži...


Vid se da je to "računalničarski" forum. Pa jebelacesta a nihče ne naredi ničesar sam, da bi iz izkušenj kaj povedal? Najlažje je link dat pol se pa jebi. Te filmčke jaz lahko cele dneve gledam. Pričakoval sem tudi, da bi kdo kak izdelek priporočil. Mogoče povedal kje se kaj ugodno kupi. Kako ekstra zanimivost povedal. Mogoče rezložil kako se je pri njemu obneslo.

Deljenje izkušenj. Ja filmček sem pogledal. Razumem step by step, po receptu "monkey see, monkey do". Zanima pa me kaj več. Kot na primer ali se voska lahko tudi na nespoliran avtomobil. Poti do želenega rezultata je mnogo. Zato želim da bi se razvila razprava.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

šernk ::

osebno bi poliranje avta dal profesionalcu, če zajebeš boš zapravil 100eur pa se držal za glavo. a ni bolje dati nekomu 300eur pa da ti naredi kot je treba? z voskanjem avta nimam ravno izkušenj, ker se mi zdi da ne prinaša nobene prednosti danes.

glede pranja vozila:
nekateri prakticirajo dve vedri, čeprav nimam pojma zakaj. avto se najprej z visokotlačnim čistilnikom DOBRO opere (s šamponom ali brez dokaj vseeno pa ne s turbo šobo z navadno iz 10-15cm razdalje, drugače lahko še lak pobereš stran) da spraviš dol ta veliko umazanijo in nato greš prat z gobo avto od zgoraj navzdol (pozabi na razne ščetke VSE bodo pustile rajse po laku). Goba mora biti obvezno dobro namočena s precej šampona in pogosto oprana v vedru. Sam imam šampon od petrola, ker je precej boljši kot od sonaxa, testiral tudi takega z "nano tehnologijo" pa sem bil pol leta z njim zadovoljen potem pa ne vem ali so ga kaj poslabšali, ker ni več prinašal tako dobrih rezultatov. Avto se pere vedno od zgoraj navzdol, začneš pri strehi končaš pri platiščih.

za ga obrisat na suho priporočam: http://zolleks.si/proizvodi/dodatna_opr... (profesionalno debelejšo), vse ostale so zanič.

kar se tiče notranjega čiščenja:
če hočeš res čisto rabiš globinski sesalec, jebiga predrag...gremo dalje. tiste drobnarije verjami da videš samo ti in nihče drug.

za armaturno priporočam, da jo premažeš 3-4x letno z: http://zolleks.si/proizvodi/kemijski_pr...

več ne, ker boš armaturno samo uničil s temi kemikalijami, pač toliko da parkrat letno obnoviš sijaj.

zunanjo plastiko po potrebi obnavljam s tem: http://www.operi-avto.si/premazi-in-los...

za gume: http://www.operi-avto.si/premazi-za-pne...
zadeva je TOP kar se tiče gum. mažem jih praktično 1x mesečno in imam eno flaškico za celo leto, ker je dokaj obstojna zadeva in tudi ko se spere pusti lep videz gum. če želiš glossy pustiš zadevo gor, če želiš mat pa namažeš in čez nekaj časa spereš.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

spenstar ::

Spoliran avto bi rad, pravis? Pa zacnimo kaj vse rabis:
masina polirka Flex ali Rupes: 400EUR
gobice za polirko rabis vsaj 3: 30EUR
polirne paste: 50EUR
Mikrofibre krpe: 10EUR
Cistilec laka in politur: 10EUR
Vosek, polimerni sealalant ali keramicni premaz: 10-100EUR
Premaz za stekla: 30EUR
Premaz za plastiko, gumo itd: 15EUR

Nima veze, kupi robo na OperiAvto, poglej se malo facebook majstrov npr. https://www.facebook.com/pg/avtokozmeti... . Je en forumas ze peljal avto k njemu, je bila tema. Barvanje celega avtomobila . Na tvojem mestu bi jaz peljal avto k enemu dobremu majstru, potem pa ti samo vzdržujes lak v dobrem stanju.
Vse pa izves na tej strani DetailingWorlda. http://www.detailingworld.co.uk/forum/s...
SPENSTAR--builder

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: spenstar ()

AnotherMe ::

Poliral sam nebi. Razen ce imas za trening pri roki kako staro jajco:)
Voskanje pa je sicer kul, ampak ce avto prej ni spoliran ni tak ucinek...

Predlagam profesionalca: https://m.facebook.com/JKstudio-Poliran...

Unknown_001 ::

AnotherMe je izjavil:

Poliral sam nebi. Razen ce imas za trening pri roki kako staro jajco:)
Voskanje pa je sicer kul, ampak ce avto prej ni spoliran ni tak ucinek...

Predlagam profesionalca: https://m.facebook.com/JKstudio-Poliran...


Avto ima relativno junfr očuvan lak. Zanima me ali se lahko direkt voska ali je muss da se va prej spolira. Gre za skoraj novo vozilo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

spenstar ::

Unknown_001 je izjavil:

AnotherMe je izjavil:

Poliral sam nebi. Razen ce imas za trening pri roki kako staro jajco:)
Voskanje pa je sicer kul, ampak ce avto prej ni spoliran ni tak ucinek...

Predlagam profesionalca: https://m.facebook.com/JKstudio-Poliran...


Avto ima relativno junfr očuvan lak. Zanima me ali se lahko direkt voska ali je muss da se va prej spolira. Gre za skoraj novo vozilo.


Ne razumem, najprej hoces da bo avto ociscen v nulo, sedaj pa ze delas kompromise. Ce hoces perfektno, potem ja, poliranje obvezno.
Ce pa ze na roke, potem pa:
1. avto dobro operes (dosti sampona in razmascevalca) in obrises
2. uporabis IronX in potem se cistilni plastelin oz. krpa
3. uporabis penasti aplikator za poliranje in fino polir pasto (delas na roke)
4. ocistis prah od poliranja s cistilom
5. uporabi vosek
SPENSTAR--builder

Unknown_001 ::

@spenstar

Ok, let me explain. Pri hiši je več avtomobilov (relativno velika familija + več generacij živi pod isto streho), za katere tudi poskrbim. Eni potrebujejo polituro drugi ne (starost pač, ki je s sabo prinesla tudi ogromno veteranskih mikrošpur ki zelo sekajo ko nanje posije močan vir svetlobe) . Načeloma sem proti temu, da bi poliral pogosto. Kakor berem drugod nekateri to počno kar vsako leto ???8-O Razumem kako poliranje deluje vendar glede na to da gre za abraziv ni zdravo to početi pogosto. Spoliral bi le avtomobile, ki so tega res potrebni, pri ostalih pa bi rad odstranjevanje umazanije speglal v nulo. Po možnosti z voskom dosegel lepši sijaj.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

GR2 ::

Jaz sem že pred nakupom avta dobro pregledal Youtube videe od AMMO NYC in podobnih, tako da je avto po 7,5 mesecih še kot nov, pred firmo s 300 avti sigurno med top 3.
Večina jih je itak takšnih kot bi jih prali z dratpiršno, ljudje preprosto nimajo občutka koliko trda je stvar s katero se dotikajo avta in kako občutljiv je lak.
Druga stvar po kateri vidiš kako kdo skrbi za avto je kako in kje parkira, sam parkiram na skrajno oddaljeni točki od firme, povsem zadaj levo, cesta je na desni. Ker nekateri parkirajo kar tik ob cesti.
S tem tudi praktično ni nobene možnosti, da bi dobil kakšno udrtino na vratih, ker zraven parkira obrnjen nasprotno. Povsod drugje parkiram samo, če sem na samem.

Za zmanjšanje prask imam sam precej enostavno metodo, zelo poredko pranje avta. Pa seveda imam najboljše možne pripomočke kar se jih da kupiti pri nas, na Operi-avto.si.
Razlika je ogromna kot če ti kupiš eno gobo na Petrolu ter eno vedro, za drugo pa uporabiš prvi škaf, ki ga imaš pri roki.
Vem da je bolj redno pranje še boljše za čim boljšo ohranitev laka, sam bi rekel da je idealno na 2-3 tedne.
Ampak če kot jest doma nimaš doma dovolj prostora, ročno pralnico kjer lahko s sabo prineseš svoja vedra je pa pri nas zelo težko najti, pa itak se mi ne bi dalo več kot 5x na leto, je pa redko pranje tudi ok.
Sam sem ga pral 2x v avgustu, drugič samo zato da sem ga zaščitil s sealantom, ter pred zimo v začetku oktobra.
Pozimi spiram samo ročno, tako da natočim vodo v plastenke, Frucove so najboljše, ker imajo večjo odprtino in s tem več moči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

GR2 ::

Sem pa opazil, da se je čez zimo nabralo precej zračne rje, predvsem na zadnjih vratih ter zadnjih blatnikih/odbijaču. Tako da imam za spomladi zamišljeno:
1. IronX oz. sam imam Gyeon Iron
2. temeljito oprati avto
3. enkrat pred zimo spet nanesti sealant

Poliral itak ne bom nikoli, ker ne bo potrebe, mogoče po 10 letih. S plastelinom se letos pomoje tudi še ne bom ukvarjal, pričakujem da bo IronX zadostoval.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Map ()

blackbfm ::

nekateri prakticirajo dve vedri, čeprav nimam pojma zakaj


z enim vedrom samo mešaš svinjarijo in jo nanasas nazaj na avto, posledicno delas mikropraske

Map ::

Pomotoma predlagal izbris dva posta visje, se opravicujem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pranje avtomobila doma (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7524108 (13640) radmannsdorf
»

Visokotlacni cistilec za avto (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7612268 (11175) IL_DIAVOLO
»

Poliranje stekel na žarometih (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7725401 (19887) RED_line
»

Barvanje celega avtomobila

Oddelek: Na cesti
4521177 (17854) N0t0ri0us
»

Poliranje avtomobila

Oddelek: Na cesti
67948 (754) RejZoR

Več podobnih tem