» »

Moneta, a je to dovoljeno?

Moneta, a je to dovoljeno?

sift ::

Greš recimo na Petrol in bi rad plačal z moneto. Pokaže/pove ti kodo, ti pa po telefonu jo sporočiš nekomu (k je recimo 100km stran) k bi plačal namesto tebe in jo ta na liniji vtipka namesto tebe, v praksi plača on, ti pa tam fizično stojiš in si stranka, ampak plača tisti k jo je vtipkal.

A je to dovoljeno?
  • spremenilo: sift ()

Machete ::

A si našel način kako spraviti denar iz Belgije (ali Danske.. sem že pozabil). :)

Dokler je plačano, je prodajalcu imho čisto vseeno..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

St235 ::

sift je izjavil:

Greš recimo na Petrol in bi rad plačal z moneto. Pokaže/pove ti kodo, ti pa po telefonu jo sporočiš nekomu (k je recimo 100km stran) k bi plačal namesto tebe in jo ta na liniji vtipka namesto tebe, v praksi plača on, ti pa tam fizično stojiš in si stranka, ampak plača tisti k jo je vtipkal.

A je to dovoljeno?


Vprašaj se drugače:

Kupim XY, prodajalec mi izda račun, račun pošljem kolegu, ki nakaže denar in plača račun.

Kaj točno je bi pri tem bilo nedovoljenega?

sift ::

aja? no... to sm parkrat naredil .. plačal mi je nekdo drug. v večini primerov ni problema. je pa bil primer ko sm bil broke ob 1 zjutraj daleč od doma in mi na petrolu ni hotu računat stvari češ ker ne bom jaz vtipkal ampak bo kdo drug. rešu sm tko da sm šel na drugi petrol kjer ni blo problema.

in enkrat v merkatorju isto, mi zateži da ne bo šlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sift ()

GupeM ::

Verjetno se, sicer brez posebnega razloga, bojijo kakšnih prevar. Če bi mu razložil za kaj točno gre, bi ti verjetno dovolil. Lahko pa da si mu, pa ti vseeno ni. Kakor koli, problem je verjetno v tem, da se bojijo prevar. Prepovedano pa sigurno ni, dokler tisti na drugi strani ve, za kaj mora klicati to številko. Problem bi bil, če bi ti klical neke random številke, in bi jih prepričal, da s klicem na to in to številko dobijo neko nagrado. Za to je seveda zelo majhna verjetnost, saj boš težko dobil nekoga, ki bi bil pripravljen klicati, prodajalec te pa ne bo čakal.

Kje si bil pred X leti, ko bi mi kdaj kaj takega prav prišlo, pa se na takšno rešitev nisem spomnil.

bambam20 ::

sift je izjavil:

Greš recimo na Petrol in bi rad plačal z moneto. Pokaže/pove ti kodo, ti pa po telefonu jo sporočiš nekomu (k je recimo 100km stran) k bi plačal namesto tebe in jo ta na liniji vtipka namesto tebe, v praksi plača on, ti pa tam fizično stojiš in si stranka, ampak plača tisti k jo je vtipkal.

A je to dovoljeno?


Ne vidim razloga, zakaj bi na petrolu komplicirali. So pa občasno čudni prodajalci. Sej, nisi nič ukradel.

...:TOMI:... ::

Edino pravilno je, da ti zavrnejo. Tisti, ki ne zavrnejo, so v prekršku.

Ravno tako, kot ne smeš plačevat s kartico in pinom od nekoga drugega.
Tomi

SaXsIm ::

Ja komplicirali so mu zato, ker je čudno izgledal in jim je bilo čudno, kaj želi storiti -> v praksi če plačilo ne bi bilo sprovedeno, bi moral prodajalec račun stornirati, kar jim verjetno ni ok. Sicer pa, drugič pojdi tankat na avtomat, pa boš lahko plačal direkt.

Bi pa bil pri takšni zadevi tudi jaz malo sumničav -> kje piše, da si tisti kolega ni sposodil telefona od neke nič hudega sluteče žrtve, pa bo na koncu transakcija preklicana, znesek pa bo šel v škodo trgovca.

Tomi, ne bluzi. Nikogar ne zanima, s čigavo kartico plačuješ.
SaXsIm

kuvanasarma ::

Računa ni dokler plačilo ni sprovedeno(kartice, moneta, boni ipd...) razen pri gotovini je takoj račun..

sift ::

se pravi eni tko eni tko. mislim da je najboljše vprašat na simobilu , samo lahko oni rečejo ja, pa je za šefa petrola ne. al pa šefat merkatorja v katerem kupuješ oz kjer uporabljaš ta 'trik'
dvomim da so sami uslužbenci se spomnli mi odklanjat to, verjetno jim je kdo višji rekle da ne.

kot pravim v 95% primerov gre skozi, maš na liniji plačnika in mu poveš kodo on pa vtipka.

GupeM je izjavil:


Kje si bil pred X leti, ko bi mi kdaj kaj takega prav prišlo, pa se na takšno rešitev nisem spomnil.


hehe
je ena mama opazla kaj delam enkrat ko sm tko kupoval tko v merkatorju in mi je rekla 'hvala za idejo! to bom zdej mulca pošiljala tko'

SaXsIm je izjavil:

Ja komplicirali so mu zato, ker je čudno izgledal in jim je bilo čudno, kaj želi storiti -> v praksi če plačilo ne bi bilo sprovedeno, bi moral prodajalec račun stornirati, kar jim verjetno ni ok. Sicer pa, drugič pojdi tankat na avtomat, pa boš lahko plačal direkt.

Bi pa bil pri takšni zadevi tudi jaz malo sumničav -> kje piše, da si tisti kolega ni sposodil telefona od neke nič hudega sluteče žrtve, pa bo na koncu transakcija preklicana, znesek pa bo šel v škodo trgovca.

Tomi, ne bluzi. Nikogar ne zanima, s čigavo kartico plačuješ.


v tem primeru nism kupoval goriva.

Glede kar si rekel pa, kako veš da telefon s katerim plačam tisti moment , ni ukraden in da je dejansko moj?



-----
Sicer pa to ne delam več, ampak ko sem živel stran od doma je prišlo prav kdaj.

Mi je pa ostal firbec al se to da al so uslužbenci komplicirali v prazno

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sift ()

bambam20 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Edino pravilno je, da ti zavrnejo. Tisti, ki ne zavrnejo, so v prekršku.

Ravno tako, kot ne smeš plačevat s kartico in pinom od nekoga drugega.


Trololo. Ne bluzi no: seveda lahko plačuješ s kartico od druge osebe, če te je ta pooblastila. kakšne imaš.

...:TOMI:... ::

https://www.unicreditbank.si/content/da...

Še celo tako je, da mora kupec poravnari račun na drug način, če nima osebnega dokumenta. V praksi se seveda ne preverja ničesar, vendar, ko/če pride do neke težave, bo banka najprej povprašala, če je bila izvedena legitimacija.

Isto je pa pri moneti. Ravno tako je plačilno sredstvo, ki je vezano na neko ime.

Ne hecajte se s tem in ne jemljite nekaj po domače. Sama sreča, da se prodajalcem ni fukčkalo in so te zavrnili.
Tomi

SaXsIm ::

sift je izjavil:

se pravi eni tko eni tko. mislim da je najboljše vprašat na simobilu , samo lahko oni rečejo ja, pa je za šefa petrola ne. al pa šefat merkatorja v katerem kupuješ oz kjer uporabljaš ta 'trik'
dvomim da so sami uslužbenci se spomnli mi odklanjat to, verjetno jim je kdo višji rekle da ne.

kot pravim v 95% primerov gre skozi, maš na liniji plačnika in mu poveš kodo on pa vtipka.

GupeM je izjavil:


Kje si bil pred X leti, ko bi mi kdaj kaj takega prav prišlo, pa se na takšno rešitev nisem spomnil.


hehe
je ena mama opazla kaj delam enkrat ko sm tko kupoval tko v merkatorju in mi je rekla 'hvala za idejo! to bom zdej mulca pošiljala tko'

SaXsIm je izjavil:

Ja komplicirali so mu zato, ker je čudno izgledal in jim je bilo čudno, kaj želi storiti -> v praksi če plačilo ne bi bilo sprovedeno, bi moral prodajalec račun stornirati, kar jim verjetno ni ok. Sicer pa, drugič pojdi tankat na avtomat, pa boš lahko plačal direkt.

Bi pa bil pri takšni zadevi tudi jaz malo sumničav -> kje piše, da si tisti kolega ni sposodil telefona od neke nič hudega sluteče žrtve, pa bo na koncu transakcija preklicana, znesek pa bo šel v škodo trgovca.

Tomi, ne bluzi. Nikogar ne zanima, s čigavo kartico plačuješ.


v tem primeru nism kupoval goriva.

Glede kar si rekel pa, kako veš da telefon s katerim plačam tisti moment , ni ukraden in da je dejansko moj?



-----
Sicer pa to ne delam več, ampak ko sem živel stran od doma je prišlo prav kdaj.

Mi je pa ostal firbec al se to da al so uslužbenci komplicirali v prazno


Poglej, neke pravne podlage, da ti takšno stvar prepovejo ni. Prav tako pa ni nobene pravne podlage, ki bi rekla, da se to mora omogočiti. Ti bi lahko prodajalcu razložil, kaj želiš, on pa bi ti rekel, da mu moneta ne dela, da mu je ravno danes crknila. Kaj boš pa v takšnem primeru?

Glede telefona pa - precej bolj verjetno je, da telefon, ki ga imaš v svoji posesti, je tvoja last, kot pa telefon, ki ga nimaš pri sebi. Sicer pa, to je precej nepomembno. Kje pa piše, da je denar, s katerim želiš plačati na Petrolu, ni ukraden. Pa še zamazan je z vijolično barvo? In kje piše, da v tem primeru je ukraden, pa se ni tvoj otrok samo malo preveč igral z temperami?

Tomi, mogoče še povezava na kakšen zakon ali podzakonski akt?
SaXsIm

...:TOMI:... ::

Kar obrni se na ponudnike brezgotovinskega poslovanja in na zakonodajalca s tem vprašanjem. Glede obravanega denarja se pa obrni na Banko Slovenije in policijo.
Tomi

sift ::

@Saxsim : Nikoli nisem prodajalcu razlagal kaj bom naredil. Preprosto prišel na blagajno, rekel na moneto medtem ko sm mel osebo na liniji, počakal kodo in povedal jo človeku na liniji in job done. Na petrolu je pa opazil kaj delam in skenslal vse predn sm povedal kodo. Na drugem petrolu pa je spustil čez.

večinoma x pa ni težav, verjetno ker določenemu prodajalcu se to zgodi prvič. al pa ne , bu.

V glavnem, tudi jaz mislim da to ne bo šlo tako. V stiski pa bi spet to naredil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sift ()

...:TOMI:... ::

In kaj, ce tankas in ti zavrne placilo? Bos vzel cev in izsesal gorivo?
Tomi

sift ::

...:TOMI:... je izjavil:

In kaj, ce tankas in ti zavrne placilo? Bos vzel cev in izsesal gorivo?


ne bi tankal brez gotovine za slučaj. nism tak noob da bi riskiral ta trik delat za benz, če bi tankal in ne bi bil zmožen plačat, bi mel 24 ur cajta poravnat al pa policija.

sicer je tle govora tudi o mercatorju in drugje kjer sprejmejo moneto.

tvoje vprašanje je pa tko, recimo da ima moneta sistem izpad, kar se zna zgodit, ti tankaš na moneto in moneta prodajalcu ne dela.. sam je ta razlika da tukaj prodajalec 'kriv' da ne moreš plačat, ne pa ti sam ker bi rad plačal z 'moneta noob trik'

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sift ()

bambam20 ::

...:TOMI:... je izjavil:

In kaj, ce tankas in ti zavrne placilo? Bos vzel cev in izsesal gorivo?


Nič.Naredi se zapisnik in imaš 24 ur časa, da znesek poravnaš. V nasprotnem primeru se poda prijava na policijo.

Dr_M ::

bambam20 je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Edino pravilno je, da ti zavrnejo. Tisti, ki ne zavrnejo, so v prekršku.

Ravno tako, kot ne smeš plačevat s kartico in pinom od nekoga drugega.


Trololo. Ne bluzi no: seveda lahko plačuješ s kartico od druge osebe, če te je ta pooblastila. kakšne imaš.



Ce te je oseba pooblastila, imas potem svojo kartico za dostop do racuna.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

St235 ::

...:TOMI:... je izjavil:

https://www.unicreditbank.si/content/da...

Še celo tako je, da mora kupec poravnari račun na drug način, če nima osebnega dokumenta. V praksi se seveda ne preverja ničesar, vendar, ko/če pride do neke težave, bo banka najprej povprašala, če je bila izvedena legitimacija.

Isto je pa pri moneti. Ravno tako je plačilno sredstvo, ki je vezano na neko ime.

Ne hecajte se s tem in ne jemljite nekaj po domače. Sama sreča, da se prodajalcem ni fukčkalo in so te zavrnili.


Zanimivo, nisem vedel, da po novem že kar banke sprejemajo zakonodajo in določajo prekrške. Nov dan na slo-tech, nova neumnost.

pirat ::

Če bi dobro prebrala, bi videla, da to velja, kadar je kartica nepodpisana.

SaXsIm ::

Še vedno nismo videli nobene povezave na relavantno zakonodajo, ki zahteva identifikacijo ter preverjanje, da je posestnik plačilnega sredstva enak lastniku.

sift je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

In kaj, ce tankas in ti zavrne placilo? Bos vzel cev in izsesal gorivo?


ne bi tankal brez gotovine za slučaj. nism tak noob da bi riskiral ta trik delat za benz, če bi tankal in ne bi bil zmožen plačat, bi mel 24 ur cajta poravnat al pa policija.

sicer je tle govora tudi o mercatorju in drugje kjer sprejmejo moneto.

tvoje vprašanje je pa tko, recimo da ima moneta sistem izpad, kar se zna zgodit, ti tankaš na moneto in moneta prodajalcu ne dela.. sam je ta razlika da tukaj prodajalec 'kriv' da ne moreš plačat, ne pa ti sam ker bi rad plačal z 'moneta noob trik'


Zakaj bi bil kriv prodajalec? A ima on vpliv, da sistem ne dela? Kolikor gledam, nikjer ne piše, da če prodajalec nudi plačilo z nekim plačilnim sredstvom, mora le to vedno omogočiti.
SaXsIm

Utk ::

Madona no, zdaj bom pa še čakal mulce na blagajnah, da bojo domov mamice klicali, da jim plača račun...v rit pejte.

Pa da se mi tam še naganjajo s trgovko, ki itak nima pojma za kaj se gre, ali se to sme ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

rdecaluc ::

Blo je prevec nategov v stilu: na ulici te je nekdo ustavil ali bi sodelovali v nagradni igri, samo pošljite tole kodo pa sodelujete. In tako so paysafe kartice kupovali na petrolu.
Folk pa potem hodu po servisih da niso nič kupovali pri njih. Folk je preveč naiven.

Zato se plačevanja takole na "razdaljo" prodajalec raje izogne, saj so vecinoma čudni posli.
Est modus in rebus. ,typos

šernk ::

kaj je sploh razlog za takšno plačevanje? kompliciranje življenja?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

next3steps ::

Nesposobnost, da bi si uredil svoje finančno življenje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Placevanje s telefonom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
14943949 (16521) Excavator
»

Bencinske črpalke (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6313089 (10722) primozzzz
»

Kje tankati benz? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16336301 (31424) Pithlit
»

Nafta na OMVju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6025269 (23419) ;-)
»

Tankanje bencina (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6110137 (6912) dux

Več podobnih tem