» »

Istočasno na višješolski in visokošolski študij?!

Istočasno na višješolski in visokošolski študij?!

Sarazyph ::

Pozdravljeni!

Po končani sredni medijski šoli sem se vpisala na IZREDNI študij Računalništva in spletnih tehnologij na FIŠ-u, pa vendar sem v skrbeh, če bom jaz dovolj "pametna" za ta faks. No in zaradi tega me zanima, ali je možno da se sedaj v 2. roku vpišem še na višjo šolo (REDNO) program Medijska produkcija na Ekonomski šoli v NM, se pravi ne gre na vzporedni študij.

Nekako nebi rada po 1 mesecu ugotovila na izrednem faksu, da to ni za mene, in bi potem morala pavzirati 1 leto, zato iščem še alternative. Malce pozno vem....

Hvala za vaše odgovore.

LP

korenje3 ::

Ko sem jaz študiral je bilo nekaj kolegov, ki so študirali na dveh ali celo treh faksih istočasno. Edino kar je različno je to, da se enaki predmeti štejejo povsod, tako da ni treba recimo matematiko delat na obeh faksih.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Sarazyph ::

Ja ampak tukaj gre za 2 popolnoma drugačna študija, en je izredni visokošolski (3leta) en pa redni višješolski (2 leti) in težko, da bi se predmeti šteli povsod, pa niti ni važno kako je s predmeti. Mene bolj zanima, ali lahko študiram hkrati na obeh šolah?

aerie ::

Seveda lahko, če si stara manj kot 26 let in je to prvi vpis na redni študij. Izrednega si itak sama plačaš. Drugo vprašanje je smiselnost tega početja, ker ta "višješolski" "študij" je neka čudna zadeva cuzanja denarja, vendar to ni predmet debate. V bistvu, študiraj tisto kar misliš da te veseli ;)

korenje3 ::

to s cuzanjem denarja se nekako strinjam. sodelavec recimo je "študiral" v višji šoli v celju, drugi v škofji loki. in dobesedno nimata pojma, še slovnice ne znata, tako da se sprašujem kako sta naredila maturo.
edino za višjo šolo v novem mestu lahko rečem da je ok. tam uči nekaj predavateljev in nekaj profesorjev.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

pero12 ::

aerie je izjavil:

Seveda lahko, če si stara manj kot 26 let in je to prvi vpis na redni študij. Izrednega si itak sama plačaš. Drugo vprašanje je smiselnost tega početja, ker ta "višješolski" "študij" je neka čudna zadeva cuzanja denarja, vendar to ni predmet debate. V bistvu, študiraj tisto kar misliš da te veseli ;)


Starost manj od 26 let ni več pogoj.

urli ::

Potrudi se in vztrajaj na računalništvu, višje šole so ena velika bedarija, ki jih nihče (upravičeno) ne jemle prav resno.

Invictus ::

Če ne veš kaj bi študirala, se izpiši in začni delat.

Vse ostalo je izguba časa.

Kar se tiče študiranja stvari, ki te veseli, dobro premisli. Da ne boš zaradi svojega ljubega študija pri 30 letih opravljala delo, ki bi ga lahko delala z osnovno šolo. Kar ni tako redek primer danes...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Sarazyph ::

Za marsikateri poklic se ne potrebuje sole, ce imas sam dovolj talenta in pa ce si se sam pripravljen ucit. Nevem pa kako to razlozis delodajalcu, razen ce ti da moznost da se dokazes :D

@korenje3 za katero visjo solo v NM je pravis da je vredu?

mojca ::

Na področju tvojih zanimanj lahko brez problema narediš en zavidanja vreden portfolijo projektov. Ne vem, kaj točno znaš oz. kaj točno te zanima, ampak s 3D modeliranjem, izdelovanjem spletnih strani, dobro fotografijo oziroma dobrim videom, lahko komurkoli v minuti dokažeš, kaj znaš. Oziroma si lahko na tem področju sama svoj gospodar, ko dobiš nekaj naročnikov, ki so zadovoljni s tvojim delom.

Precej dodatnih znanj glede na trenutne časovne zmožnosti in interese lahko dobiš na Courseri in ostalih spletni tečajih. Zastonj in enako (ali včasih še bolj) kvalitetno znanje kot na fakulteti.

Predstavljam si, da če prideš z devetnajstimi v eno podjetje, ki ti je zanimivo in kjer cenijo talent, in razložiš, da bi rada eno leto pri njih nabirala izkušnje, preden greš študirat ... da ni ravno misija nemogoče priti noter. Če prideš npr. z enoletnimi izkušnjami iz industrije na faks, boš tudi za delo dosti bolj motivirana in boš točno vedela, katera znanja potrebuješ in za kaj.

petrus ::

Sarazyph je izjavil:

Za marsikateri poklic se ne potrebuje sole, ce imas sam dovolj talenta in pa ce si se sam pripravljen ucit. Nevem pa kako to razlozis delodajalcu, razen ce ti da moznost da se dokazes :D


Ko te sami poiščejo nobenemu ni mar, bi rekel Invictus...
stati inu obstati

Sarazyph ::

Po nesteto zavrnjenih klicev in po nesteto neodgovorjenih mejlih poslanih na razlicna graficna podjetja sem obupala, da lahko s svojim znanjem sluzim. Slovenija je le majhen trg, in veliko manjsih podjetij (velika podjetja majo ze svoje oblikovalce) ne zelijo zapravljati denarja za lepo oblikovane spletne strani, prospekte, kataloge, vizitke... nekako jim je vseeno.

Problem pri meni je, da si zelim posiritev znanja, pri mojih letih, pa bi morala ze izbrati kaj si zelim, in tisto znanje le se poglobiti.

Ne upam si pustit solanja :D

mojca ::

Res je tudi, da če na faksu pametno izkoristiš čas in namesto za popivanje podolgem in počez delaš zanimive projekte, imaš med šolo še dovolj časa, da navežeš stike z ljudmi, s katerimi lahko potencialno kasneje poslovno sodelujete oz. preko napotnice delaš za kakšno perspektivno podjetje oz. se v prostem času igraš še s kakšnimi online tečaji.

Tisto, pred čemer so te med drugim želeli opozoriti, je, da ne moreš pričakovati, da se bo čez dve/tri/štiri leta, ko boš imela diplomo, odgovor podjetij (ko boš prosila za službo) kaj bistveno spremenil v primerjavi z odgovori danes samo zaradi dodatnega pildka, ki ga boš imela. Spremenil se bo kvečjemu v primeru, da boš imela kaj pokazati v svojem portfoliu. Najslabše, kar se ti lahko zgodi, je, da daš zdaj težke denarje za šolanje, po n letih pa greš delat za tekoči trak.

Potreba po oblikovalcih nedvomno je. Samo "matchmaking" pogosto manjka. Tudi sama včasih potrebujem oblikovalca. Ampak dati nekomu "na slepo" delati dizajn, je vedno tvegano. Nekdo lahko vloži ogromno truda, tebi pa izdelek ni všeč. Kaj zdaj? In vedno je problem, da pred seboj nikoli nimam seznama potencialnih oblikovalcev. Pač izberem nekoga, katerega delo vsaj približno poznam in vem, kaj lahko pričakujem.

Glede vprašanja pa: morda se motim (ne poznam vseh pravilnikov), ampak ne vidim razloga, zakaj ne bi mogla študirati na enem rednem in enem "samoplačniškem" študiju. Ne bi pa mogla zastonj študirati na dveh programih. Lahko bi kvečjemu po višji šoli začela visoko šolanje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466344238 (6430) nejc_nejc
»

Vpis na srednjo šolo za status (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Šola
426198157 (36974) Filip8
»

Višja šola kam naprej?

Oddelek: Šola
308013 (7085) Sarazyph
»

Profesor na izrednem faksu zahteva preveč? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8214833 (11652) Smurf
»

Visja sola informatika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7930222 (20388) drzni86

Več podobnih tem