» »

Sekvenciranje genomov

Sekvenciranje genomov

DarwiN ::

Nova era medicine se počasi začenja. Bo zanimivo videt, kdaj se bo naše zdravstvo in država zmigala. Anglija ima aktiven projekt, kjer bodo sekvencirali 100.000 ljudi do konca 2017, Farski otoki menda sekvencirajo celotno populacijo, vseh 50.000 prebivalcev, Kitajci in Američani imajo vsak svoj "1 million genome project". Skratka, vsi hitijo in samo vprašanje časa je, kdaj bomo vsi v eni taki bazi.

In potem personalizirana medicina, ko bodo sekvencirali tvoje rakave celice, katere mutacije so prisotne, podatke vnesli v računalnik, ta pa bo izpljunil zdravilo, na katero je najbolj dovzetna točno tvoja unikatna oblika raka, in imunoterapija - katere imunske celice so najbolj učinkovite proti tvojemu raku (nakar lahko te celice namnožijo v laboratoriju in vbrizgajo nazaj v telo).
In seveda ne gre samo za raka. Tole bo spremenilo celotno medicino. Možnosti okrog preventive različnih bolezni. Sčasoma, ko bo tehnologija dozorela, ljudje tako rekoč sploh ne bomo več zboleli, ker se bo marsikaj dalo pozdraviti preventivno, še preden se sploh pojavijo simptomi. Ker istočasno se namreč razvija tudi genska terapija (aktivacija/deaktivacija in vstavljanje novih genov), targeted medicine, nanomedicina, itd, itd.. Umetna inteligenca bo tukaj za absorbiranje vseh teh podatkov in za postavljanje diagnoz.

Torej kako gledate na vse to? 8-) Zaenkrat smo v začetni zmedeni fazi, ampak prvi posamezniki že počasi žanjejo sadove. Zdaj pa zadevo izpopolnit in omogočit milijardam ljudi, huh, bo še pestro. IMO se bo svet spremenil do mej znanstvene fantastike v naslednjih nekaj desetletjih. Človeške bolezni bodo padale ena za drugo kakor domine.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!
  • spremenil: DarwiN ()

pegasus ::

To o spremembi celotne medicine ti samo hočejo vsi prodat, da bi od tebe iztisnili kake cekine za sponzoriranje njihovih raziskav. V resnici je od razumevanja genoma do izdelave personificiranih zdravil (vkolikor so sploh smiselna) še zelo dolga pot. Sicer danes že obdelava enega genoma predstavlja precejšnje težave v ITju, kje so šele miljoni ... smo zraven na enem projektu, ki razvija hardver, ki bo to do neke mere olajšal, a dokler se biologi resno ne lotijo učit programirat, tu ne bo resnih premikov. Kar je seveda tudi priložnost za vse nadebudne programerje z žilico za bioinformatiko :)

Spajky ::

pegasus je izjavil:

To o spremembi celotne medicine ti samo hočejo vsi prodat, da bi od tebe iztisnili kake cekine za sponzoriranje njihovih raziskav..
he he, to vsi mainstream znanstveniki počnejo... in če kdo ki ni med njimi, ki odkrije kaj potencialno revolucionarnega, ga probajo zatolčt, da jim ne pokvari modela financiranja .. ;) ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

pegasus ::

Ja, kot tudi drugje se v znanosti dogaja precej bitk za financiranje. Če naredim malo reklame ... preberi to in videl boš, da je precej, če ne kar večina projektov in raziskav na področju raka, podaljševanja življenja ipd nesmiselnih. Ampak dokler se sponzorji tega ne zavedajo in se jim da prodat lepe zgodbice ... why not ...

DarwiN ::

pegasus, rak bo kamilica še v tem stoletju, oziroma bi rekel nekje sredi stoletja. Na področju staranja se pa tudi dogaja čedalje hitreje. Že vsaj dvajset let je znanih 7 bioloških procesov, ki povzročajo staranje organizma, in za vsakega od njih imamo tudi že preliminarni recept, kako jih odpravit oziroma regenerirat tkivo/celice. Na nekaterih od teh 7 kategorij tudi že potekajo klinična testiranja. Tko da jaz sem prepričan, da bo človek zelo kmalu nesmrten. Nesmrtnost je pravzaprav neizbežna. Samo vprašanje časa. In IMO smo zgrešili to utopijo človeštva ravno za generacijo ali dve, oziroma za ene 50-100 let.

200.000+ let človeštva in mi zgrešimo nesmrtnost za ~50 let. (ali 300, whatever, v vsakem primeru ena velika tragedija) :(
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Okapi ::

Tolažiš se lahko s tem, da morda bo pa potem samo še slabše. Preveč ljudi, sami starci naokoli, nikjer nobene neokrnjene narave ...

DarwiN ::

Starci bodo le kronološki, ne pa tudi biološki, in ne bo slabotnosti.. IMO bodo prve pomlajevalne terapije ravno pokrile kožo (kozmetična industrija = big business), ter regeneriranjo mišič, kosti in sklepov = večja produktivnost ljudi. Tole bomo še mi doživeli. Pri 90. letu starosti boš igral nogomet.

Kasneje pa ljudje ne bodo imeli veliko otrok. Predstavljaj si, da lahko živiš najprej 100 let in izkusiš vse možno, šele potem pa se odločiš za enega otroka. Nataliteta že danes pada v razvitih državah.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

pegasus ::

DarwiN, preberi knjigo, ki sem jo linkal. Se ne strinjam ne o raku ne o nesmrtnosti. Obe zadevi sta evolucijsko potrebni, če kaj je človek s svojim "znanjem" zgolj uspešno porinil kol v kolesje evolucije. Kar dolgoročno gledano ni zdravo.

DarwiN ::

Evolucijo bomo kmalu vzeli v svoje roke.. Jaz Darwin bom že vedel. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

pegasus ::

Good luck ;)

Sam sem mnenja, da zares še nimamo pojma o vseh soodvisnostih in prepletenosti naravnih procesov na makro in mikro nivojih, da bi si upal drezati v kolesje evolucije ... ampak arogantnega človeštva to ni nikoli ustavilo, kar poglej zgodovino, že vsaj 2000 let smo krona stvarstva pa to :D

DarwiN ::

Ampak poglej kam smo prilezli v 2000 letih. Heck, poglej kam smo prilezli v zadnjih 30. letih. Po kinder jajčke smo se vozili v Avstrijo, danes pa skačemo po svetovih navidezne resničnosti.

Seveda je stvar kompleksna. Pred 100-200 leti smo morali le uvest kanazlizacijo, ali si začet umivati roke pred kirurškim posegom, in je življenjska doba narasla za 10 let... Danes moramo za dodatnih 10 let izkoreninit raka, na primer. Ampak na srečo s kompleksnostjo težav eksponentno napreduje tudi tehnologija.

Genomiko bi jaz primerjal z računalniki. Če si v 70-ih letih nekomu rekel, da bo kmalu vsaka hiša imela osebni računalnik, bi se ti smejal ves svet. Podobno jaz danes trdim, da bo čez 30 let rak kamilica.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

pegasus ::

Kam smo prilezli ... s stališča biologije nikamor, meni še vedno ne rastejo krila iz hrbta ;) S stališča evolucije se sicer globalno več mešamo (razen tistih ki so proti multikulti), kar je dobro, a se hkrati toliko več dela na antiaging & related medicini, da se bo evolucija aktivno začela blokirat ... Če kaj, bi se morala pospešit, torej hitrejši cikli ... ob primernih okoljskih motivatorjih razvoja v pravo smer.
Skratka, kompleksne teme z veliko nedefiniranih predpostavk. Odlično izhodišče za pointless forumske debate :D

fujtajksel ::

DarwiN je izjavil:

...
Genomiko bi jaz primerjal z računalniki. Če si v 70-ih letih nekomu rekel, da bo kmalu vsaka hiša imela osebni računalnik, bi se ti smejal ves svet. Podobno jaz danes trdim, da bo čez 30 let rak kamilica.


Kaj veš. Alergij in avtoimunih zadev je mnogo več kot jih je bilo, pa se dohtarjem niti še ne sanja od česa, kaj šele da bi znali pozdravit. V osemdesetih je moj fotr rekel da bomo čez 20 let vsi letali naokrog s frčoplani namesto se plazili z avti pa da bodo v tovarnah samo še roboti delali, ampak se zaenkrat še ni zgodilo. Vodilni robotiki so napovedovali, da v trgovini ne boš več mogel kupit sesalnega aparata ampak samo še sesalnega robota... ene sesalne robote se zdaj sicer dobi ampak mislim da niso tisto kar je imel on v mislih... Do uporabne fuzijske elektrarne je še vedno 30 let :) :) :) Razvoj je precej nepredvidljiv. Kdo bi si mislil da bo danes mularija na počitnicah za mizo drgnila vsak svoj mobi, namesto da bi se podili naokrog ;)

pegasus ::

fujtajksel je izjavil:

Alergij in avtoimunih zadev je mnogo več kot jih je bilo, pa se dohtarjem niti še ne sanja od česa, kaj šele da bi znali pozdravit.
Meni se sanja oz. imam hipotezo - živimo v preveč čistem okolju. Če maš froce, jim pusti da se valjajo v blatu, grizejo nohte, ljubčkajo s psi ... in ne bodo imeli avtoimunih bolezni.

DarwiN ::

fujtajksel, s pomanjkljivimi informacijami je težko karkoli napovedat.. Tako je bilo z letečemi avtomobili in nenazadnje tudi zdravilo za raka napovedujejo že 50 let.. Ampak s pomanjkljivimi informacijami. Smo šli na luno in ozdravili polio, pa se je naenkrat zdelo vse mogoče. Rak, polio, what's the difference? Ampak dejansko nismo imeli niti teoretičnih šans, ker je genska bolezen in za to je bilo najprej potrebno sekvencirat človeški genom, kar nam je uspelo leta 2003.. Šele s tem smo dobili potrebne informacije in orodja, da lahko zdaj bolj natančno napovedujemo prihodnost.

Glede tovarn in robotov:


V teh skladiščih je bilo tisoče delavcev. Samo počakaj par desetletij. Avtonomna vozila bodo vzela delo truckerjem, itd, itd.. Vsa brainless dela bo prevzela robotika in avtomatika. In kaj bomo delali ljudje? Najprej bomo zapolnili nova področja dela, ki jih bo omogočil napredek, kasneje pa prehod na 4-urni delovnik, perhaps.

Meni se sanja oz. imam hipotezo - živimo v preveč čistem okolju. Če maš froce, jim pusti da se valjajo v blatu, grizejo nohte, ljubčkajo s psi ... in ne bodo imeli avtoimunih bolezni.

Tole tudi jaz sumim.. Imaš tudi eksperimente, kjer se znanstveniki namerno okužijo s paraziti, majhnimi črvi, in alergije izginejo.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

fujtajksel ::

DarwiN je izjavil:

fujtajksel, s pomanjkljivimi informacijami je težko karkoli napovedat..


Valjda, pri tovrstnem šloganju imaš pomanjkljive informacije po definiciji.

DarwiN je izjavil:

Meni se sanja oz. imam hipotezo - živimo v preveč čistem okolju. Če maš froce, jim pusti da se valjajo v blatu, grizejo nohte, ljubčkajo s psi ... in ne bodo imeli avtoimunih bolezni.

Tole tudi jaz sumim.. Imaš tudi eksperimente, kjer se znanstveniki namerno okužijo s paraziti, majhnimi črvi, in alergije izginejo.


To je ena od večih dobro znanih vendar še ne potrjenih hipotez, kljub temu da si dohtarji s tem vprašanjem razbijajo glev že desetletja. Žal v večini primerov takele namerne okužbe ali goltanje kapsul s kakcem ne ozdravijo alergij ali multiple ;(

DarwiN ::

Skratka, kompleksne teme z veliko nedefiniranih predpostavk. Odlično izhodišče za pointless forumske debate :D

Jaz sem včeraj štartal en kvazi CR režim. Calorie restriction FTW. :P Ker sem dejansko besen, ne toliko obseden, ampak besen, da bom najbrž zamudil zlato dobo človeštva za mišjo dlako.

In edini metodi za upočasnitev staranja, ki ju danes poznamo, sta reduciranje vnosa kisika in kalorij. Dihat ne morem prenehat, lahko pa udarim CR program in pridobim mogoče 5 let življenja. Odslej ob sredah ne jem ničesar. :P

Nazadnje ostane krionika (zamrznitev). Cena ~50k, zaenkrat pa na voljo samo v ZDA, Rusiji in UK? Ampak sem prepričan, da se bodo ta podjetja s storitvami krionične suspenzije razpasla po vsem svetu, ko bomo enkrat blizu in bodo ljudje začutili koncept, da je staranje bolezen, ki jo je moč pozdraviti. V Nemčiji so menda načrti za odprtje takšnega podjetja že kar daleč, tko da vsak hip.

Toliko. :))
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PrihajaNodi ::

Ampak poglej kam smo prilezli v 2000 letih. Heck, poglej kam smo prilezli v zadnjih 30.


Pravzaprav nikamor. Še vedno nimamo materialov s katerim bi naredili dlje trajajoče protezo kolka 20 let in bi jo telo sprejelo. Sicer se pa ponavljaš s svojimi utopičnimi futorističnimi temami, ki smetijo forum.

DarwiN ::

Nodi, ti se tudi ponavljaš s to tvojo protezo kolka. GTFU.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PrihajaNodi ::

DarwiN je izjavil:

Nodi, ti se tudi ponavljaš s to tvojo protezo kolka. GTFU.


Meni je jasno da nismo nikamor prišli, problem je v tebi in tvojih blodnjah s katerimi smetiš forum.

DarwiN ::

Sem mislil, da ja ta forumska rubrika ravno za tovrstne blodnje in debate, za tiste, ki se jim to zdi interesantno. Smetiš pa ti, in to točno v tem trenutku! Že četrti post smeti na tvoj račun.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PrihajaNodi ::

DarwiN je izjavil:

Sem mislil, da ja ta forumska rubrika ravno za tovrstne blodnje in debate, za tiste, ki se jim to zdi interesantno. Smetiš pa ti, in to točno v tem trenutku! Že četrti post smeti na tvoj račun.



Nop, nisem naiven da verjamem vsaki neumnosti z naslovom: "zdravljenje z matičnimi celicami"...
...In moram potem odpreti novo temo na slo-tech forumu. Jaz se sprašujem kaj te žene? Sklepam da mladost in naivnost/neumnost.

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Jaz se sprašujem kaj te žene? Sklepam da mladost in naivnost/neumnost.

Fascinantna znanost in napredek.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

Jaz sem nekje tako naiven (pameten pa precej manj) kot Craig Venter s Human Longevity projektom, ali google, ki so začeli vlagati milijone/milijarde v anti-aging.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PrihajaNodi ::

http://www.forbes.com/profile/elizabeth...

Ti si tolk neumen kot investitorji zgoraj. Kje so cudezne sineticne pajkove mreze s katerimi delamo mostove.

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Počasi. Inkrementalni koraki! Najprej body armor, šele potem mostovi. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PrihajaNodi ::

DarwiN je izjavil:

Počasi. Inkrementalni koraki! Najprej body armor, šele potem mostovi. :D



No dokler se tega ni na trgu ne obstaja. Prav tako je body armor konvencionalno orozje ki je usles. Kdor bo imel pa high impact EMP bo zmagoval vojne. Pa ne mislim udarnega vala jedrskega orozja.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

DarwiN je izjavil:

Jaz sem včeraj štartal en kvazi CR režim. Calorie restriction FTW. Odslej ob sredah ne jem ničesar. :P
Ti kar stradaj. Mi lepo LCHF tolčemo, žremo ko prasci in zgubljamo po 15kg na mesec :D
Sicer pa tudi zamrznitev ni ravno neka rešitev - ledeni kristali so precej ostre zadeve in vse preradi razrežejo celice od znotraj na nepopravljive kose.

Če že kaj, verjamem da se bo najprej zgodil simulator možganov, v katerega se boš lahko uploadal. Beri.

DarwiN ::

Sicer pa tudi zamrznitev ni ravno neka rešitev - ledeni kristali so precej ostre zadeve in vse preradi razrežejo celice od znotraj na nepopravljive kose.

Tole je danes le še mit. Pri vitrifikaciji se ne pojavijo kristali. Metoda zamrznitve je skozi leta izredno napredovala in bo še naprej napredovala.. Prav tako verjamem, da bo znanost nekoč dovolj zrela za oživitev teh ljudi. Ne verjamem pa, da bodo ljudje mojo glavo dovolj hitro in uspešno prepeljali v en tak krionični inštitut in da bo tam ta kontejner z mojo glavo preživel par sto let oz. koliko bo pač potrebno.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jest10 ::

fujtajksel je izjavil:


DarwiN je izjavil:

Meni se sanja oz. imam hipotezo - živimo v preveč čistem okolju. Če maš froce, jim pusti da se valjajo v blatu, grizejo nohte, ljubčkajo s psi ... in ne bodo imeli avtoimunih bolezni.

Tole tudi jaz sumim.. Imaš tudi eksperimente, kjer se znanstveniki namerno okužijo s paraziti, majhnimi črvi, in alergije izginejo.


To je ena od večih dobro znanih vendar še ne potrjenih hipotez, kljub temu da si dohtarji s tem vprašanjem razbijajo glev že desetletja. Žal v večini primerov takele namerne okužbe ali goltanje kapsul s kakcem ne ozdravijo alergij ali multiple ;(


Ter tudi to, da s pomočjo zdravstva ni več prave selekcije. Včasih je vsaj polovica otrok pomrla, bi rekel da večinoma tisti s švoh imunskim sistemom.

PrihajaNodi ::

Prav tako je prehrana postala osiromasena. Piscanec na antibiotikih, ribe nafilane s hormoni, ki rastejo nenormalno hitro ima za posledice sigurno degenerativne spremembe pri ljudeh. Se enkrat, prej nazadujemo kot napredujemo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Genska terapija zdravi mišično distrofijo pri psih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
319693 (8103) Aggressor
»

Zdravljenje raka-alternativa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18439069 (19462) next3steps
»

Znanstveno priznan Zdenko Domančić (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
40289222 (76989) mlamat
»

Placebo: namesto operacije meniskusa samo narkoza (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9332981 (25779) Mipe

Več podobnih tem