» »

Applove novosti na WWDC: macOS Sierra, iOS 10, watchOS 3

Applove novosti na WWDC: macOS Sierra, iOS 10, watchOS 3

vir: Apple

vir: Apple
Apple - Apple je na letošnji Worldwide Developer Conference (WWDC), kot je že v navadi, predstavil precej novosti, ki nam jih bodo počasi dostavljali do konca leta. Videli smo, kaj bodo prinesli macOS (vanj se bo prelevil trenutni Mac OS X), iOS, watchOS in tvOS v novih verzijah.

Najprej k največji spremembi. Po dolgih letih se znamka Mac OS X, ki vsako leto dobi višjo decimalko, umika. Nov operacijski sistem se bo imenoval macOS Sierra, bo pa to isto kot Mac OS X 10.12 po starem sistemu poimenovanja. Kot smo pričakovali že mesece, bo v njem Siri našla pot na namizne računalnike, kjer bo znala iskati, ustvarjati opravila, pripravljati seznami predvajanja itd. Zadeva bo zelo podobna Cortani v Windows 10, čeprav ne Microsoft ne Apple tega ne bosta naglas izrekla. Dobrodošla novotarija je tudi Apple Pay, ki končno prihaja na mace. Druge novosti bodo še Universal Clipboard, ki bo končno omogočil izmenjavo odložišča med maci in napravi z iOS - v obe smeri. Funkciji Continuity in Auto-Unlock sedaj omogočata avtomatični odklep računalnika (brez gesla), če v bližino pridemo z Applovo pametno uro. Optimized Storage bo poskrbel za odlaganje starih, manj pogosto uporabljenih datotek v iCloud in s tem manjšo zasedenost lokalnega diska ter druge načine čiščenja (začasne datoteke, medpomnilnik, koš itd.). Novi sistem bo prinesel tudi nov datotečni sistem APFS (Apple File System), ki bo zamenjal HFS+. Beta pride julija.

Kar se tiče iOS 10, bomo beto prav tako dobili julija, ki bo na voljo kot brezplačna nadgradnja za vse podprte naprave. V iOS 10 bomo našli prenovljen nadzorni center z interaktivnimi obvestili, Siri pa je še pametnejša, saj zna poklicati Uber ali Lyft, telovaditi z nami, pošiljati denar s Square Cash, bolje upravljati sporočila in na primer podpira vnos besedila v več jezikih brez spremembe tipkovnice. Zemljevidi bodo prek Maps Extensions na voljo drugim razvijalcem. Prenovljena je tudi storitev Apple Music, v kateri bo glasbo laže najti, News bo omogočal nakup naročnine na nekatere medije (denimo New York Times). Zanimiva novost je prepis prejetih glasovnih klicev in izboljšan filter spama. Aplikacija za sporočila je dobila vizualno dodelavo in vrsto bolj (podpora rokopisu) ali manj uporabnih (samodejna oznaka besed za zamenjavo s sličicami) funkcij. Z iOS 10 se bodo morali posloviti iPhone 4S, iPad 2, iPad Mini, iPad tretje generacije in iPod Touch pete generacije, ki so prestari, da bi ga dobili. S tem se počasi izteka doba 32-bitnih procesorjev, saj so podprti le še A6 v iPhone 5 in 5C ter iPad4. V iOS 11 naj bi podpirali le še 64-bitne procesorje.

Pametne ure bodo dobile novo verzijo operacijskega sistema watchOS 3. Tu je glavna izboljšava hitrost, saj naj bi bil kar sedemkrat hitrejši od watchOS 2. Uporabniški vmesnik je prenovljen, lažje pa je tudi menjanje ozadij. Dodali so možnost klica številke za nujne primere (911 v ZDA), če dlje časa držimo stranski gumb, ki lahko tudi samodejno pošlje nekatere prednastavljene informacije. Velik poudarek je na uporabi kot pripomoček za vadbo, saj ima watchOS več možnosti za izmenjavo podatkov in rezultatov z vadbe. In če bomo pod stresom, lahko uporabimo aplikacijo Breathe, ki nam predpiše ritem dihanja za pomiritev.

Pametne televizije imajo tvOS, ki dobi z novo verzijo izboljšano iskanje, Siri in prijavljanje. Siri sedaj pozna več kot 650.000 naslovov filmov in nadaljevank, po katerih zna opisno iskati. Prenovlje Apple TV Remote (aplikacija za iOS) bo imel vse funkcije kot fizični upravljalniki, Apple TV pa bo imel vse aplikacije, ki jih prenesemo na napravo z iOS.

29 komentarjev

leiito ::

Sej neki je, ampak ni glih originalno, niti revolucionarno in glede na napovedi oblike iPhona 7 je treba priznati, da je vsaj glede inovativnosti Apple izgubil momentum. MacBook Pro je že 4 leta stara kišta, sem upam vsaj na napoved Skylake in nov dizajn.

hojnikb ::

jap, macbook pro bi res lahk mal updejtal...
#brezpodpisa

martincek1 ::

Tehnologija postaja "odrasla", tako da pričakovati kakšne nore inovativnosti je bedasto. Apple je bil v preteklosti par let pred drugimi in ta meja se počasi tanjša, kar je logično. Je pa smešno trditi, da Apple potrebuje nov dizajn MBPja, ker je še vedno eden najlepših prenosnih računalnikov in vse kar mu manjka je kakšen USB-C port s TB3 in Skylake procesor. Trditi, da je štiri leta stara kišta je otročje in razvajeno.

leiito ::

konkurenca dela tanjše in lažje prenosnike, po 4 letih pričakovati, da bo Apple tudi glede prenosljivosti dosegal HP ali Samsung, se zdi upravičeno. Očitno enako razmišlja Apple, MBP z novim dizajnom pride ven v Q4.

Invictus ::

leiito je izjavil:

konkurenca dela tanjše in lažje prenosnike, po 4 letih pričakovati, da bo Apple tudi glede prenosljivosti dosegal HP ali Samsung, se zdi upravičeno. Očitno enako razmišlja Apple, MBP z novim dizajnom pride ven v Q4.

Prepozno zame, sem že kupil nov laptop :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

opeter ::

hojnikb je izjavil:

jap, macbook pro bi res lahk mal updejtal...


Verjetno bodo strojno opremo nadgradili v jesenskem času (oktober). Kot že nekaj let ...

martincek1 je izjavil:

Tehnologija postaja "odrasla", tako da pričakovati kakšne nore inovativnosti je bedasto. Apple je bil v preteklosti par let pred drugimi in ta meja se počasi tanjša, kar je logično. Je pa smešno trditi, da Apple potrebuje nov dizajn MBPja, ker je še vedno eden najlepših prenosnih računalnikov in vse kar mu manjka je kakšen USB-C port s TB3 in Skylake procesor. Trditi, da je štiri leta stara kišta je otročje in razvajeno.


No, s samo kišto nič ni narobe, problem je samo notranjost. Sploh v primeru Mac mini ali, da sploh ne omenjam Mac Pro ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

treshold2 ::

Ali je iPhone 4s podprt za iOS 10 ?
N2820 2.13 Ghz,4GB DDR3,500GB,Windows 10 Pro x64,Intel HD Graphics Mobile

modelno1 ::

Ne, A5 procesor ni več podprt.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

noob96 ::

It's was like watching Google I/O from 3 years ago......

Še eno vprašanje. Če ga "napovejo" v Q4 kaj to pomeni za Sovenijo? Kakšna je izkušnja, kdaj bo potem to na naših prodajnih policah? Verjetno bo prepozno za tiste back to school akcije, ki jih imajo (lahni septembra se mi zdi da je bilo -12%)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noob96 ()

Jst ::

Glede MBP. Ravno lani sem kupil nov prenosnik za delo. Navado imam, da že zadnjih 10 let, vsaki dve leti menjam prenosnik, s katerim si služim kruh. In če bo naslednje leto prišel ven, bo ravno "ujel moj ritem" menjavanja.

Drugače pa, ravno danes sem prvič v živo videl tisto Mac "konzervo" in moram priznati, da je zadeva všečna, a kaj ko je iz nje potem potrebno toliko kablov.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

unix ::

noob96 je izjavil:

It's was like watching Google I/O from 3 years ago......

Še eno vprašanje. Če ga "napovejo" v Q4 kaj to pomeni za Sovenijo? Kakšna je izkušnja, kdaj bo potem to na naših prodajnih policah? Verjetno bo prepozno za tiste back to school akcije, ki jih imajo (lahni septembra se mi zdi da je bilo -12%)


Skoraj gotovo boš ujel recimo Black Friday. Leto je to 25. november vprašanje pa je kaj bo v SLO zajemala ta akcija recimo v epl ali istyle

bMozart ::

Optimized Storage bo poskrbel za odlaganje starih, manj pogosto uporabljenih datotek v iCloud in s tem manjšo zasedenost lokalnega diska ter druge načine čiščenja (začasne datoteke, medpomnilnik, koš itd.).

:))

Tako ti pa profesonalci prodajo spyware. ;)

In če bomo pod stresom, lahko uporabimo aplikacijo Breathe, ki nam predpiše ritem dihanja za pomiritev.

;(( :O8-O:O:8)

:P :)
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bMozart ()

leiito ::

Za Black Friday so imeli v istyle etc. s popustom, cca. 20%, če se prav spomnim, samo po par komadov, kolikor so pač dali Madžari.

Pri laptopih je bil čas od začetka uradne prodaje do na policah v Slo vedno veliko krajši kot pri iPhonu, morda kak teden za drugimi državami ali pa še to ne.

          ::

Glede na porabo najnovejših procesorjev bi lahko ukinili linij MacBook Air in v njegovo ohišje vgradili drobovje ranga MacBook Proja. Vprašanje je edino, kako bi bilo s kombinacijo retina zaslona in baterijo majhne dimenzije.

Spc ::

Meni se dozdeva, da apple več ne ve kaj bi dodajal noter v iOS in zato vstavljajo neke smeške in bedarije, ki sploh niso pomembne.

Na koncu bomo dobili zelo dosti bedarij v iOS, kot je recimo invisible ink in še tono smeškov.
Čez par let bo iOS hudi bloatware.
 

kotnikd3 ::

Jaz na iOS pogrešam, da se kot privzeti "sistemski" zemljevid ne da nastavit Goolge Maps ampak samo od Appla Mapsi (npr. da ti neko lokacijo iz SMS-a odpre z Google Maps).

amacar ::

V ios 10 se menda da Apple Maps izbrisati, potem bo mogoče odprlo v Google Maps.

buttplugs ::

Smeha polna skleda,
Apple še kar podpira 4 leta stare naprave.
Kaj za vraga se gredo, se sprašuje Google s svojim Androidom.

opeter ::

amacar je izjavil:

V ios 10 se menda da Apple Maps izbrisati, potem bo mogoče odprlo v Google Maps.


Slednje aplikacije se lahko izbrišejo:
https://support.apple.com/en-gb/HT204221

If you have iOS 10 beta, you can remove these apps from your Home screen:

- Calculator
- Calendar
- Compass
- Contacts1
- FaceTime
- Find My Friends
- Home
- iBooks
- iCloud Drive
- iTunes Store
- Mail
- Maps
- Music2
- News3
- Notes
- Podcasts
- Reminders
- Stocks
- Tips
- Videos
- Voice Memos
- Watch app4
- Weather

1: You can remove the Contacts app from an iPhone only. If you remove Contacts, you won’t lose your contact information. You can still find all of that information in the Phone app.
2: If you remove the Music app, it won’t be available to use with CarPlay.
3: The News app will be removable in a later version of iOS 10 beta.
4: If you try to remove the Watch app from an iPhone that’s paired with an Apple Watch, an alert asks you to unpair your Apple Watch before you can remove the app.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Invictus ::

buttplugs je izjavil:

Smeha polna skleda,
Apple še kar podpira 4 leta stare naprave.
Kaj za vraga se gredo, se sprašuje Google s svojim Androidom.

Support strankam ?!?!!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ripmork ::

Kot sicer zadovoljnemu uporabniku 5ke mi je žal, da sem naredil zadnja dva iOS updejta.
Nove funkcije, ki jih komajda kdaj rabim v zameno za vedno bolj počasno, zatikajoče delovanje. (ajde, low power mode še prav pride).

iOS 10 me ne vidi.

razerznak ::

ripmork je izjavil:

Kot sicer zadovoljnemu uporabniku 5ke mi je žal, da sem naredil zadnja dva iOS updejta.
Nove funkcije, ki jih komajda kdaj rabim v zameno za vedno bolj počasno, zatikajoče delovanje. (ajde, low power mode še prav pride).

iOS 10 me ne vidi.


zato pa pride nov iphone v uporabo
vesoljec nacist fojb
#trump2016
ups https://www.rt.com/usa/339768-us-marines-aircraft-aging/

matter ::

A bojo le dodal T9 dialing za Phone app ?
Grem basket pa bom neloke metal

loveJDM ::

razerznak je izjavil:

ripmork je izjavil:

Kot sicer zadovoljnemu uporabniku 5ke mi je žal, da sem naredil zadnja dva iOS updejta.
Nove funkcije, ki jih komajda kdaj rabim v zameno za vedno bolj počasno, zatikajoče delovanje. (ajde, low power mode še prav pride).

iOS 10 me ne vidi.


zato pa pride nov iphone v uporabo




Torej enako kot da kupi pol cenejšega androida?Če ga more menjavat zaradi tega ker ni posodobitev oz. ker potem ne dela več tako smooth kot pred updejti...

razerznak ::

loveJDM je izjavil:

razerznak je izjavil:

ripmork je izjavil:

Kot sicer zadovoljnemu uporabniku 5ke mi je žal, da sem naredil zadnja dva iOS updejta.
Nove funkcije, ki jih komajda kdaj rabim v zameno za vedno bolj počasno, zatikajoče delovanje. (ajde, low power mode še prav pride).

iOS 10 me ne vidi.


zato pa pride nov iphone v uporabo




Torej enako kot da kupi pol cenejšega androida?Če ga more menjavat zaradi tega ker ni posodobitev oz. ker potem ne dela več tako smooth kot pred updejti...


Sej mam sam tud iphone5, zdaj vidim da je cas da ga upgradam ali na 6s ali pa 7 (ce bo mel headphone jack)
vesoljec nacist fojb
#trump2016
ups https://www.rt.com/usa/339768-us-marines-aircraft-aging/

njyngs ::

razerznak je izjavil:

ripmork je izjavil:

Kot sicer zadovoljnemu uporabniku 5ke mi je žal, da sem naredil zadnja dva iOS updejta.
Nove funkcije, ki jih komajda kdaj rabim v zameno za vedno bolj počasno, zatikajoče delovanje. (ajde, low power mode še prav pride).

iOS 10 me ne vidi.


zato pa pride nov iphone v uporabo

Zanimiv je ta svet. Proizvajalci Android telefonov večino (razen nexus) uporabnikov po 1 ali 2 letih prisili v nakup novega telefona, če želijo latest software. Apple pa to počne tako, da na starejših napravah nove verzije delujejo vedno počasneje, dokler uporabnik ne popizdi in kupi nove naprave. Treba biznis laufat >:D

          ::

Jaz svojega iPhonea ne nadgrajujem. Imam priložnost opazovati dva iPhona 4S od staršev. Eden je bil redno nadgrajevan in je zaradi počasnosti praktično neuporaben, drugi je ostal na originalnem SW-ju in leti kot raketa (na oko enako hitro kakor najnovejši 6S), a mu ne deluje par aplikacij. Skratka Apple z vsako nadgradnjo malo pohablja svoje naprave. Tako, počasi, da se uporabnik tega niti ne zave, dokler ni prepozno.

loveJDM ::

Ja nekak je treba spravit userje do nakupa novega :)

Bi morali vsi po tem kupit androida pa da vidimo če bi se updejti izboljšali

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: loveJDM ()

hojnikb ::

a microsofta pa noben ne bica, k win10 ne dela na 486ki..
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WWDC 2019: Applove novosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
12324573 (19086) s1m0n
»

Čez dober teden prihaja macOS Sierra

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4214648 (11566) matijadmin
»

Applove novosti: iPad Pro, iPhone 6S, nove ure, WatchOS 2, iOS 9 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
10632616 (21537) Furbo
»

Applove novosti: iOS 9, OS X El Capitan, Apple Music, watchOS 2, Apple Pay (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
9037999 (33506) m0LN4r
»

Apple izdal iOS 5, iTunes 5, iCloud in Mac OS X 10.7.2

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
2711525 (9296) MrStein

Več podobnih tem