» »

Nadgradnja starega računalnika

Nadgradnja starega računalnika

«
1
2 3

sarma832 ::

No moj računalnik je že precej star, pomoje blizu 10let...pa že vse počasi dela, ampak ubistvoma ne rabim za drugega kot za brskat po spletu.(ampak je problem, da mi recimo že facebook videji štekajo)

Kaj se mi najbolj splača? Da kupim oz. zgradim nov računalnik, ali bi lahko le zamenjal nekatere komponenete? Recimo da kupim SSD disk, nov RAM... pa me zanima, kaj bi moral zamenjati, da bi delovalo hitreje?

hojnikb ::

povej specse trenutnega kompa
#brezpodpisa

Han ::

Ne rabiš specsov, 10 let stara kišta je za na odpad.

Za novega je primerna tale tema. Ali pa tale, ki je osredotočena na pisarniški PC in vsebuje še ogromno povezav do različnih sestav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

technolog ::

za facebook bo linux dovolj. Izberi kako lahko linux distribucijo.

Nadgrajevat to mašino se ti ekonomsko ne izplača.

hojnikb ::

Han je izjavil:

Ne rabiš specsov, 10 let stara kišta je za na odpad.

Za novega je primerna tale tema. Ali pa tale, ki je osredotočena na pisarniški PC in vsebuje še ogromno povezav do različnih sestav.

10 let stara mašina je lahko core2duo, ki je še čisto ok za dani namen
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Han ::

Bolj težko, ker pred 10 leti C2D še ni bil naprodaj. :P

popster ::

Debian lahko naložiš z win32-loader-jem, ne rabiš usb/cd in ima precej skromne zahteve.

FX6300B ::

rekelje blizu 10 let >:D, če že hoče kaj nadgradit naj kupi en ssd , katerega lahko potem enostavno, uporabi v drugem računalniku , ko bo kupoval drugega
May the force be with you!

Han ::

Zaradi SSD mu splet, frisbuk in YT ne bodo delovali hitreje oziroma tekoče. On rabi boljši procesor in grafiko...

goranzaric ::

Mogoce E8400 pa kakih 4Gb ddr2 rama se poleg

Telbanc ::

Nej pove kaj ma za eno zadevo.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

DarwiN ::

Glede na to, kaj danes že dobiš za mali denar, jaz ne bi nič nadgrajeval. 300€ vložit po 10 letih menda ni too much to ask. Pa dobiš tiho, varčno, zmogljivo in prečudovito zadevo..

Takšna klasika. Oziroma barva ohišja/pleksi (da ali ne) po izbiri

Stari komplet pa prodaš za 40€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

hojnikb ::

Han je izjavil:

Bolj težko, ker pred 10 leti C2D še ni bil naprodaj. :P

Staraš se
The Core 2 brand was introduced on 27 July 2006,[2] comprising the Solo (single-core), Duo (dual-core), Quad (quad-core), and in 2007, the Extreme (dual- or quad-core CPUs for enthusiasts) subbrands-

http://geizhals.eu/?phist=200142&age=99...

drug mesec bo točno 10 let.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Telbanc ::

hojnikb je izjavil:

Han je izjavil:

Bolj težko, ker pred 10 leti C2D še ni bil naprodaj. :P

Staraš se
The Core 2 brand was introduced on 27 July 2006,[2] comprising the Solo (single-core), Duo (dual-core), Quad (quad-core), and in 2007, the Extreme (dual- or quad-core CPUs for enthusiasts) subbrands-

http://geizhals.eu/?phist=200142&age=99...

drug mesec bo točno 10 let.


Pa je zadeva še čist spodobna za net.

Za net se ne rabi druzga ko en tak proc in 2 giga rama.

Nobenga SSD ja ne rabi za net. Nek kupi te eno mašino za 40 evrov, pa je zmagal. Sem gledal en dan, jih en prodaja.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

hojnikb ::

ssd je investicija, ker ga lahko preneseš v drug komp, trenutno gajbo pa naredi vsaj napol spodobno (ker tisti 5400 spiner sigurno drži celo stvar nazaj):..

Besides, ssdji so danes smešno poceni.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Telbanc ::

hojnikb je izjavil:

ssd je investicija, ker ga lahko preneseš v drug komp, trenutno gajbo pa naredi vsaj napol spodobno (ker tisti 5400 spiner sigurno drži celo stvar nazaj):..

Besides, ssdji so danes smešno poceni.


OK, ampak za gledanje videa na netu potrebuje dual core.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

hojnikb ::

seveda. In čisto mogoče je, da ga že ima, ampak ima zasvinjan sistem itd...
#brezpodpisa

mtosev ::

How time flies. Že deset let bo, da sn mel/kupil E6600.
Avtor naj napiše kakšen komp ima. Če ma P4, Pentium D, athlon 64 na 754/939 pa lahko takšen komp vrže stran. C2D je še ok.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Telbanc ::

mtosev je izjavil:

How time flies. Že deset let bo, da sn mel/kupil E6600.
Avtor naj napiše kakšen komp ima. Če ma P4, Pentium D, athlon 64 na 754/939 pa lahko takšen komp vrže stran. C2D je še ok.


939 z dvojedrnikom zna še bit za silo. Pa Am2 X2 tud.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

FX6300B ::

hojnikb je izjavil:

ssd je investicija, ker ga lahko preneseš v drug komp, trenutno gajbo pa naredi vsaj napol spodobno (ker tisti 5400 spiner sigurno drži celo stvar nazaj):..

Besides, ssdji so danes smešno poceni.

ravno zato se mu splača ssd, če bo že nadgrajeval, ko bo imel pa malo več $$$ naj pa zamenja cpu matično rame, pa povsej vrjetnosti psu, če rabi tudi grafo drugače integrirana,
ker sedaj se mu ne splača vzen nek cpu z istim podnožjem, malo več rama ker je vse to že zastarelo
May the force be with you!

radmannsdorf ::

nov pc se rabi. tko je. mene poslušaj :)

mtosev ::

Če ima kakšen nforce chipset je možno, da je athlon 64 x2 še dovolj zmogljiv, če le nima kakšne sis ali via chipsete
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

smacker ::

Nehajte ugibat, naj OP napiše kake komponente ima, pol mu pa lahko svetujemo. Mam 9 let star komp, ki požene GTA V brez problema, tak da ni vsak star komp nujno za v smeti.

mtosev ::

Nekak dvomim, da je grafa 9let stara
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Telbanc ::

Ma dvojderni 939, na spodobni plati, in 4 gb rama požene winse 7 za malo malco.

Ma ne rabi on mašine za 300 ojrov za ljubi net.

Če pa bo fural xp je, pol ma 2 gb rama zvrhana kapa.

Ja sam je vprašanje kaj ma ja.

mam 939 in xp 3200, 1,5 gb rama in furam xp je. bp.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

smacker ::

mtosev je izjavil:

Nekak dvomim, da je grafa 9let stara

Jap :) Ati Radeon HD4850 1GB. Settingi seveda na low, doseže tam 23-25fps, je na spodnji meji igrivosti.

mtosev ::

23fps ni igrivo. In 4850 je prispela poleti 08
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

smacker ::

Woops, my bad, 8 let je star komp. Kak ni igrivo? Film ma 23FPS pa je gledljiv. Pa nima veze, poanta mojega posta je bla da ni vsak star komp za v smeti, je odvisno kake komponente so not.

mtosev ::

1leto je lahko kr velika razlik v tehnologiji. Na hd 3850/70 pa bi lahko lepo pozabil na gta v.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Telbanc ::

smacker je izjavil:

Woops, my bad, 8 let je star komp. Kak ni igrivo? Film ma 23FPS pa je gledljiv. Pa nima veze, poanta mojega posta je bla da ni vsak star komp za v smeti, je odvisno kake komponente so not.


Ja to je res. Sam če bi rad špilal, pol pozabi na stare komponente. Jaz furam te zadeve k mam sam za net, pol k krepa, pa sam zamenam košta pa nič.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Telbanc ::

mtosev je izjavil:

23fps ni igrivo. In 4850 je prispela poleti 08


Sem mel omenjeno grafo. Za takratne čase je bla zadeva fascinantna, tko ko recimo gf 6800gt....vsak ob svojem času, ob izidu. Igrivo je tam okol 45 al pa čez polleta k okulistu.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

smacker ::

mtosev je izjavil:

1leto je lahko kr velika razlik v tehnologiji. Na hd 3850/70 pa bi lahko lepo pozabil na gta v.

Res je, se še enkrat opravičujem za pomoto.
@slonic-tonic: sem ga že zamenjal z novejšim, ampak še služi v dnevni priklopljen na TV in stolp, uporabljam predvsem za filme in muziko.

sarma832 ::

Rabim windows ker občasno tudi uporabljam razne programe.. Sej delam druge stvari kot samo brskam, samo sem hotel povedat, da ne rabim za igranje igric in podobno. Sem že ene parkrat na novo naložil windowse vmes ampak mam se kr xp(lol). Krame sem večinoma spucal, ampak še vedno je...

specifikacije
Intel(R) Core™2 Duo CPU
E6550 @ 2.33GHz
2.34GHz, 2,00GB of RAM

mtosev ::

Namesti si win10 al vsaj win7 pa še 2gb rama dodaj.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Telbanc ::

mtosev je izjavil:

Namesti si win10 al vsaj win7 pa še 2gb rama dodaj.


Plus SSD. Druzga nimaš kaj. Bo pršlo okol 60 evrov. Vse skup.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

hojnikb ::

tole z ssdjem je raketa z frisno instaliranim sistemom. nic ne rabis upgrejdat.
#brezpodpisa

smacker ::

Jap, 2gb rama + SSD 128GB, pa lepo prah ven spucat ko boš montiral. Ko namestiš sistem še preveri temperature CPUja pri obremenitvah, če so previsoke lahko odmontiraš hladilnik in ponovno namažeš termalno pasto.

FX6300B ::

+1 zaenkrat ssd , bo veliko hitreje delal, stari diski res zelo upočasnjujejo vse skupaj
May the force be with you!

hojnikb ::

tale c2d se cuknes na ene 3ghz, pa si dober do 2020 ;)
#brezpodpisa

Telbanc ::

hojnikb je izjavil:

tale c2d se cuknes na ene 3ghz, pa si dober do 2020 ;)


Ma ne rabi šponat, brez veze, ker je stara platforma pa mu lah odnese čipset al pa kondiče. Nej nabavi še proc ker so zdej tko pocen, da glava peče, po par evrov jih dobiš. Lah zaključmo, da nabavi rabljen ram in rabljen proc in nov SSD in bo okol 60 evrov. Vse skup. In seveda Winsi 7.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

tikitoki ::

sarma832 je izjavil:

No moj računalnik je že precej star, pomoje blizu 10let...pa že vse počasi dela, ampak ubistvoma ne rabim za drugega kot za brskat po spletu.(ampak je problem, da mi recimo že facebook videji štekajo)

Kaj se mi najbolj splača? Da kupim oz. zgradim nov računalnik, ali bi lahko le zamenjal nekatere komponenete? Recimo da kupim SSD disk, nov RAM... pa me zanima, kaj bi moral zamenjati, da bi delovalo hitreje?


SSD bi pohitril sistem. Za video pa rabis bolj zmogljivo graficno kartico, ki ima strojno podoporo za codec in question.
Rabis vsaj 4 Gb RAMa. Ce imas manj, nadgradi.

Drugace pa dobis z manj k 200 EUR rabljen, novejsi racunalnik, ki bo brez problema zadovoljil tvoej potrebe. Oz. ce je nadgraja poceni, nadgradi, ce nebi bila, nabavi nekaj novejsega.

d4vid ::

Jaz mam c2d e8400, ce te zanima. Dam ga za 5€ pa castim postnino.
Je malo hitrejsi. Za 25€ prodam pa core2quad q8200. Dodatna 2 jedra mogoce prideta kaj prav.

Drugace sem si zadnjic sebi sestavil e8500+2GB ram+320GB disk in zadeva dela cist kul. Se enkrat mu bom 60GB SSD s kitajske privoscu pa sem dober za par let. Je cist spodobna kista ki laptope za 300€ prehiti kadar hoces. Tepe me samo 2GB rama, ker mi nekaj nagaja.

Ko si napisal da ti fb video nagaja, zal je fb ena "tezjih" strani kar se javascripta tice in tam mi vcasih se phenom x6 malo protestira.

Seveda bo SSD pomagal tudi pri brskanju po spletu. Windows pise po disku v ozadju in ce je disk pocasen zarad tega tud cpu poklekne. Najboljsi ssd ti bo hojnikb predlagal, da bo poceni in dober. Nekaj casa je bil to intenso, pa so nekaj ga srali in od marca je noter tlc namesto mlc (upam da sem prav napisal, nimam prevec pojma o ssdjih - naj me kdo popravi ce sem napisal narobe).
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Sami ::

Ko si napisal da ti fb video nagaja, zal je fb ena "tezjih" strani kar se javascripta tice in tam mi vcasih se phenom x6 malo protestira.


Očetov X4 in moj X6 to za šalo prebavita :D

Drugače pa je na šihtu še kup C2D mašin s 4GB rama in vse štima (vključno s FB), moja mati ima prenosnik C2D (2Ghz), 4GB ram, sistem je clean (win 7), vse deluje bp....ni pač vse tako smooth...ampak za 9 let star sistem je super :D

Nujno nabavi še 2GB RAM-a in najcenejši SSD pa bo revolucija :D, bi ti pa seveda priporočal tudi kakšnega Quad cora, če ga dobiš.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

d4vid ::

Sej zmelje, samo vcasih se opazi da ga fb "zjebe".

Vseeno, OP naj kupi še 2 GB rama pa ssd, naj pogleda kak disk ima. Meni wd dela čist lepo pa je star (ni nobene oznake green, blue...)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

opeter ::

Lahko kupiš kaj rabljeno ali pa kaj takega:

KONFIG 1:
- Pentium G3900 ali G4400
- 8 GB RAM (2x4 GB, DDR4 2133 MHz)
- H110 matično (MicroATX, pazi, da boš imel HDMI izhod)
- 128 GB SSD (v tujini marsikje dobiš za 30 EUR)

KONFIG 2:
- AMD A8-7600 (v tujini okoli 70 EUR)
- A68 matična (pazi, da boš imel HDMI izhod)
- RAMi (1866, 2133 ali 2400 MHz DDR3)
- SSD (glej zgoraj)

Vse skupaj ne sme biti dražje od 200 EUR.

Od starega računalnika pa obdržiš matično, trdi disk, CD/DVD enoto pa, v kolikor dobro deluje še napajalnik.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

zakaj bi kupil A8 APU ? 8-O
#brezpodpisa

d4vid ::

Pomoje je c2d še čist kul. Škoda da sedaj zapravlja 200€ za tole. En ssd 40€ + 2GB rama za 15€ pa je dober za par let če ni nek hud uporabnik. Mogoče še kako grafiko, npr gt630 je čist kul tud kako igro se da odigrat. Pa je pod 100€. Naj raje varčuje pa si čez par let kupi kišto za 1000€, ki bo spet dober za nekaj časa (težko je predvidevat, glede na hiter razvoj pomoje ni noben mislil da bo c2d dober za 10+ let).
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

opeter ::

hojnikb je izjavil:

zakaj bi kupil A8 APU ? 8-O


Zakaj pa ne?
Dobiš štiri jedra, kar bo uporabno za prihajajoče obdobje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

4 gnila jedra, ki to niso. Ok, pridobiš 4 kvazi jedra, zgubiš pa HEVC/VP9 dekodiranje (bo švical pri youtube, facebook videih), nadgradnje....
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

mtosev ::

d4vid je izjavil:

Jaz mam c2d e8400, ce te zanima. Dam ga za 5€ pa castim postnino.
Je malo hitrejsi. Za 25€ prodam pa core2quad q8200. Dodatna 2 jedra mogoce prideta kaj prav.

Drugace sem si zadnjic sebi sestavil e8500+2GB ram+320GB disk in zadeva dela cist kul. Se enkrat mu bom 60GB SSD s kitajske privoscu pa sem dober za par let. Je cist spodobna kista ki laptope za 300€ prehiti kadar hoces. Tepe me samo 2GB rama, ker mi nekaj nagaja.

Ko si napisal da ti fb video nagaja, zal je fb ena "tezjih" strani kar se javascripta tice in tam mi vcasih se phenom x6 malo protestira.

Seveda bo SSD pomagal tudi pri brskanju po spletu. Windows pise po disku v ozadju in ce je disk pocasen zarad tega tud cpu poklekne. Najboljsi ssd ti bo hojnikb predlagal, da bo poceni in dober. Nekaj casa je bil to intenso, pa so nekaj ga srali in od marca je noter tlc namesto mlc (upam da sem prav napisal, nimam prevec pojma o ssdjih - naj me kdo popravi ce sem napisal narobe).
prvo rabimo vedeti, če ima plato/chipset kateri podpira quad cpuje
Kot drugo kakšen prenosnik z i3 cpujem je dosti boljši kot kakšen c2d. V nemčiji se dobijo za 300.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nadgradnja starega PC-ja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
749819 (6455) hojnikb
»

Prodaja PC računalnikov po šestih letih prvič navzgor

Oddelek: Novice / Rezultati
3711760 (9210) solatko
»

Kako izboljšam delovanje računalnika? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
535747 (4027) alexz
»

Hardware včeraj in danes (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25527541 (20680) sodnicaN
»

Lanska prodaja računalnikov katastrofalna, še zlasti v Evropi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7726488 (21363) D3m

Več podobnih tem