» »

Biomagnetna terapija - vaše mnenje

Biomagnetna terapija - vaše mnenje

1
2
»

šernk ::

da neka stvar dokazano zdravi, mora biti bolj učinkovita od placebo efekta. ta pa na ljudi deluje precej bolj kot se ga zavedamo in hočemo priznati.

če se človek počuti utrujenega bo utrujen pa če v resnici je utrujen ali pa ni. Za to premagat je treba pa kar precej prepričevanja samega sebe.

in enako je pri tem, če nekomu poveš da bo nekaj pomagalo bo v vsaj 50% primerov zadeva pomagala pa če prodajaš tablete proti glavobolu ali pa orbit bonbone. le da orbit bonboni bodo pomagali recimo v 50% primerih, tablete pa v 90% primerih. skratka da ugotoviš ali neka stvar pomaga ali ne moraš recimo vsaj 100 ljudi poležt na te magnete in 100 ljudi poležt na navadno podlogo (nihče ne sme vedet na čem leži) in če bo rezultat vsaj ene 40% nagnjen v pravo smer lahko začneš razmišljat da morda pa zadeva deluje.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

mojca ::

@Zheegec: še vedno ti ni jasno, da EM sevanje oddaja sleherni objekt v tem osončju (če je le toplejši od -273 stopinj), vključno s tabo. In da se ne moremo pogovarjati o koristnosti ali škodljivosti le-tega, dokler se ne zmenimo, o kateri valovni dolžini/frekvenci in jakosti sploh govorimo.

Žarki gama iz vesolja oz. uživanje v jedrskem reaktorju z znanim škodljivim vplivom nimajo čisto nobene veze s toploto, ki jo oddaja ognjišče, z vidno svetlobo ali z radijskimi valovi. Razen, da je vse to EM, ampak v čisto drugem delu spektra.

Torej rabimo manj sevanja, kot ga dobijo astrovanti, ampak več kot ga dobi povprečni človek. Koliko je to? Toliko, kot ga dobi pilot? Pa je kar vsako EM sevanje dobro?


Mešaš jabolka in hruške. Astronavti in piloti dobijo preveč ionizirajočega sevanja. In seveda ni vsako EM sevanje dobro. Začneš lahko v jedrskem reaktorju. Brez sevanja v določenih delih spektra si pa oplel. Za začetek brez svetlobe in toplote ne boš niti preživel. Brez toplote niti trenutka, brez svetlobe morda nekaj časa, ampak potem ti bo zmanjkalo hrane ...

Elektrostimulacija: ja, pomaga ti, da se ti ob pravilni uporabi po poškodbi bistveno prej regenerirajo mišice. Ampak moraš prekleto dobro vedeti, kaj delaš. Rekla bi, da je toleranca jakosti nekje 20% (morda malo več, ampak ne bistveno). Če greš preko meje, boš poškodoval mišice. Če si pod, ni efekta. Če zgrešiš točko, kamor je potrebno pripeti elektrodo ... uh. Če si malo nepozoren in spustiš tok skozi srce, te pa seveda brez problema ubije.

Pa s temi dekami, ki so jih prodajali pri gasilcih, to še vedno nima veze. Za razlago (ne)koristnosti "biomagnetov" se boš moral obrniti na Dirs. Verjetno ti bodo prodali meglo.

gruntfürmich ::

mojca je izjavil:

Žarki gama iz vesolja oz. uživanje v jedrskem reaktorju z znanim škodljivim vplivom nimajo čisto nobene veze s toploto, ki jo oddaja ognjišče, z vidno svetlobo ali z radijskimi valovi. Razen, da je vse to EM, ampak v čisto drugem delu spektra.

vsako toplo telo oddaja CEL spekter EM sevanja, različna je le porazdelitev moči določene frekvence.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

737 ::

Ne bo držalo. S temperaturo raste zgornja mejna frekvenca sevanja (pada valovna dolžina).

Planck's law @ Wikipedia

Prosim, da ne mešate elektromagnetnega sevanja z radioaktivnim. To se sme kvečjemu delati pri gama žarkih, ki spadajo v zgornji del elektromagnetnega spektra.

gruntfürmich ::

po kateri enačbi se izračuna zgornja mejna frekvenca sevanja toplega telesa, nad katero ne bo emitiran niti en takšen foton?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mojca ::

Odvisno od tega, ali imaš original ali "kitajski ponaredek" črnega telesa :D

Malajlo ::

Ok. Konsenz je, da ima to malenkost večji efekt kot placebo. Ker zadeva ne košta deset evrov, ampak dvestokrat več. Ja?
Ne dela.

PROFVelk ::

Naj se odzovem povabilu z3ro-ja in izrazim še jaz svoje mnenje, po katerem sprašuje. Prišel sem z dopusta in si vzel čas za odgovor.
Preko našega društva sem dobil povabilo na srečanje, kot z3ro, ki je bilo v mesecu juniju. Kot pameten človek, sem pogooglal za kaj gre. Po vsem kar ste uspeli spisat na tem forumu, me je radovednost popeljala na srečanje. Ker ne kupujem mačka v žaklju, sem se ulegel na podlogo, da vidim ali ima začetni efekt, kot ga ima navaden magnet. Ker je efekt bil (toplota in mravljinci) sem se odločil za nakup. Kar sem doživel, se ne sklada s tem forumom. Dovolite, da podkrepim zadnji stavek.
Res je, da društvo prejme sponzorska sredstva, zato, da organizira poslušalce. Sponzorstvo ni enako donaciji. Za sponzorska sredstva moraš narediti protiuslugo. Za donacijska, beri: podarjena, sredstva ne rabiš storiti ničesar. Do sedaj je logično. Razlaga o magnetnih poljih in njihovem delovanju je bila prav tako korektna. Moram reči, da za odtenek celo premalo poglobljena. Je pa bila osnova pravilna. V celotnem srečanju, ki je pustilo dober pečat, zaradi svoje nevsiljivosti in profesionalnosti, ni bilo nekorektnosti. Niti cena, če smo iskreni. V Nemških lekarnah (pogooglaj) se stvar prodaja dražje.
Delovanje podloge. Za začetek naj me razsvetli eden izmed komentatorjev: Kdo uporablja to ali tovrstno podlogo sam? Kdo izmed vas je ležal v rehabilitacijski sobi v magnetnem bobnu, ki mimogrede dosega tudi 10x večjo moč od te podloge? Jaz sem. Naj pojasnim laiku: Podloga je v rehabilitacijski sobi nesmiselna, ker je premalo gausov za takojšnjo pomiritev bolečine. Boben pa lahko to uredi že v roku sedmih dni. Pri uporabi takšne podloge lahko traja to par mesecev ali več. Kako sem vedel, da si zmanjšane bolečine ne domišljam in da je vse skupaj realno? Dodatno potrditev sem dobil pri odvajanju vode. Urin je smrdel tako kot, da bi poprej jedel šparglje. Ali je že kdo probal čiščenje telesa in razstrupitev s šparglji?
Kakšno kalkulacijo imajo me pa resnično ne zanima. Predmetna zadeva je cenejša kot v tujini. Prodajalci jogurtov imajo tudi maržo, pa jih vseeno kupujemo, ker nam je okus všeč.
Zaključek: Srečanje je bilo korektno, zabavno. Društvo je prejelo obljubljeni denar. Druženje s člani mi je vedno v veselje, pa še jedli in pili smo brezplačno.
Sigurno deluje!
Lep pozdrav!

Okapi ::

:))A res misliš, da ti tule kdo verjame eno samo besedo?

jype ::

Jaz mu verjamem, da mu je jogurt všeč.

Malajlo ::

No, šparglje tudi pozna. Pa saj jih tudi jaz. Najraje jih imam ob strani srednje pečenega pljučnega dela mlade govedine, mmmm :P Urin zagotovo smrdi kot da bi ležal na magnetih.

next3steps ::

PROFVelk je izjavil:

Naj se odzovem povabilu z3ro-ja in izrazim še jaz svoje mnenje, po katerem sprašuje. Prišel sem z dopusta in si vzel čas za odgovor.
Preko našega društva sem dobil povabilo na srečanje, kot z3ro, ki je bilo v mesecu juniju. Kot pameten človek, sem pogooglal za kaj gre. Po vsem kar ste uspeli spisat na tem forumu, me je radovednost popeljala na srečanje. Ker ne kupujem mačka v žaklju, sem se ulegel na podlogo, da vidim ali ima začetni efekt, kot ga ima navaden magnet. Ker je efekt bil (toplota in mravljinci) sem se odločil za nakup. Kar sem doživel, se ne sklada s tem forumom. Dovolite, da podkrepim zadnji stavek.
Res je, da društvo prejme sponzorska sredstva, zato, da organizira poslušalce. Sponzorstvo ni enako donaciji. Za sponzorska sredstva moraš narediti protiuslugo. Za donacijska, beri: podarjena, sredstva ne rabiš storiti ničesar. Do sedaj je logično. Razlaga o magnetnih poljih in njihovem delovanju je bila prav tako korektna. Moram reči, da za odtenek celo premalo poglobljena. Je pa bila osnova pravilna. V celotnem srečanju, ki je pustilo dober pečat, zaradi svoje nevsiljivosti in profesionalnosti, ni bilo nekorektnosti. Niti cena, če smo iskreni. V Nemških lekarnah (pogooglaj) se stvar prodaja dražje.
Delovanje podloge. Za začetek naj me razsvetli eden izmed komentatorjev: Kdo uporablja to ali tovrstno podlogo sam? Kdo izmed vas je ležal v rehabilitacijski sobi v magnetnem bobnu, ki mimogrede dosega tudi 10x večjo moč od te podloge? Jaz sem. Naj pojasnim laiku: Podloga je v rehabilitacijski sobi nesmiselna, ker je premalo gausov za takojšnjo pomiritev bolečine. Boben pa lahko to uredi že v roku sedmih dni. Pri uporabi takšne podloge lahko traja to par mesecev ali več. Kako sem vedel, da si zmanjšane bolečine ne domišljam in da je vse skupaj realno? Dodatno potrditev sem dobil pri odvajanju vode. Urin je smrdel tako kot, da bi poprej jedel šparglje. Ali je že kdo probal čiščenje telesa in razstrupitev s šparglji?
Kakšno kalkulacijo imajo me pa resnično ne zanima. Predmetna zadeva je cenejša kot v tujini. Prodajalci jogurtov imajo tudi maržo, pa jih vseeno kupujemo, ker nam je okus všeč.
Zaključek: Srečanje je bilo korektno, zabavno. Društvo je prejelo obljubljeni denar. Druženje s člani mi je vedno v veselje, pa še jedli in pili smo brezplačno.
Sigurno deluje!
Lep pozdrav!

Odpeketaj vstran.
Znanost potrjuje, da je tale komercialna biomagnetna terapija le kvazi.
Komaj čakam, da to zanikaš s svojo raziskavo.

tikitoki ::

Zanimivo, da se je naslo toliko ljudi z globokimi denarnicami in malo pameti,

Malajlo ::

tikitoki je izjavil:

Zanimivo, da se je naslo toliko ljudi z globokimi denarnicami in malo pameti,

You'll be surprised ;)

krneki0001 ::

Malajlo je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Zanimivo, da se je naslo toliko ljudi z globokimi denarnicami in malo pameti,

You'll be surprised ;)


:)) :)) :))

Avenger ::

Še nekaj je, samo če koga zanima, bo moral pobrskat za študijami - magnetna terapija je uspešna nad določeno jakostjo naprave, ampak se ne spomnim koliko že. Pod določeno vrednostjo menda ni zaznavnega učinka in predvidevam da "consumer level" naprave ne zdravijo.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Malajlo ::

En T je premalo. Pri 10 je pa že zabavno.

next3steps ::

Avenger je izjavil:

Še nekaj je, samo če koga zanima, bo moral pobrskat za študijami - magnetna terapija je uspešna nad določeno jakostjo naprave, ampak se ne spomnim koliko že. Pod določeno vrednostjo menda ni zaznavnega učinka in predvidevam da "consumer level" naprave ne zdravijo.

Pravilno predvidevaš. Če tako napravo lahko sam transportiraš, ne deluje.

mojca ::

Tudi za tiste naprave, ki jih imajo v fizioterapijah, potrebuješ dvojno slepo študijo, da lahko sklepaš, če sploh kaj deluje, saj za razliko od vseh ostalih terapij ne čutiš absolutno ničesar. Priznam, da nisem brala nobene študije o tem, ampak še v teh napravah, ki jih ne moreš transportirati sam, je učinek hudo vprašljiv.

@PROFVelk: Glede na to, da so vam vse korektno razložili, me zanima, na kateri frekvenci to deluje in kakšna je jakost magnetnega polja. Koliko kilovatnih ur električne energije pokuri taka blazina na noč oziroma po domače: za koliko je dražji račun za elektriko na koncu meseca? Ali so notri samo statični magneti?

PROFVelk ::

Opažam, da se mladina vedno bolj poslužuje zaničljivih besed nekomu, ki ima drugačno mnenje od njih.
Kadar želi nekdo nekaj dokazati, mora pridobiti maksimalno ali vse dokaze, ki jih po navadi pridobimo z raznimi viri, da ne klobasamo o stvareh, ki jih ne poznamo.
mojca: kar navajaš je klobasanje. Ne veš niti o čem govoriš. Ali so v podlogi statični ali elektromagneti?! Za dokazovanje potrebuješ dvojno slepo študijo?! Kakšni magneti pa so v podlogi? Ali je bila dvojno slepa študija opravljena?
Kot bi opazoval svoje vrle učence pri debatnem krožku :)
Pravilo št. 1: Pridobite si informacijo za kateri izdelek gre in poiščite vse mogoče informacije o njem. Ne klobasarit.
Za malo vzpodbude vam posredujem vsem link do zdravniških mnenj o zdravljenju z magneti:
http://www.dr-flis.si/Magnetoterapija_Z...

jype ::

PROFVelk> Za malo vzpodbude vam posredujem vsem link do zdravniških mnenj o zdravljenju z magneti:

Na tej strani ni ničesar, kar bi povedalo karkoli oprijemljivega, zato smo prisiljeni skleniti, da gre za nateg.

next3steps ::

next3steps je izjavil:


Komaj čakam, da to zanikaš s svojo raziskavo.

Lep bo ta dan, ko bo PROFVelk spisal kaj oprijemljivega.

DarwiN ::

Ta tvoj link PROFVelk... Upam, da učiš telovadbo ali glasbo, ne karkoli povezanega z znanostjo, ker več kot očitno ne premoreš kritičnega razmišljanja.

Ironično, da si Mojco obtožil klobasanja, potem pa sam prilepiš povezavo polno klobas.
Odkar je sodobna medicina potrdila in sprejela akupunkturo, so odpadli vsi dvomi o tem tradicionalnem in starodavnem naravnem načinu zdravljenja.


Raje si preberi kaj na temo placebo učinka in psiho-stanja človeka.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

next3steps ::

Akupunktura deluje, ampak ne tako kot jo razume on.
Gre za to, da lokalno povzrocis telesu bolecine, nakar telozačne blazitite bolecine.
Akupunktura in akupresura delujeta, se zdalec pa nista cudezno zdravilo za vse.

DarwiN ::

3much5me, Sham acupuncture may be as efficacious as true acupuncture

Real acupuncture no better than sham acupuncture for treating hot flushes

Skratka, placebo.. Meridiani in chi, my ass.

Bonus:
Magneti sočasno izboljšajo tudi prekrvitev. S svojim vplivom usklajujejo gibanje molekul v krvnih celicah, ki zato igraje krožijo po ožilju telesa.

Mislim, kakšen doktor medicine se podpiše pod takšen članek?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

next3steps ::

darwin, ravno si potrdil moje mnenje. Res so te tocke larifari, a se ne pomeni, da povzrocanje bolecine telesu s pomocjo akupunkture ali akupresure nima blagodejnega ucinka.

mojca ::

PROFVelk je izjavil:

Kadar želi nekdo nekaj dokazati, mora pridobiti maksimalno ali vse dokaze, ki jih po navadi pridobimo z raznimi viri, da ne klobasamo o stvareh, ki jih ne poznamo.


Res je.

Za "goddamn particle" (ki sliši tudi na ime Higgsov boson) je moralo miniti 50 let od prve teorije do tega, da so se znanstveniki strinjali, da pa morebiti res obstaja. Fermatov izrek so dokazovali celih 358 let.

Če mi želi nekdo prodati zdravilo za X po hudo zasoljeni ceni, želim dokaz, da to res zdravi in da nima prehudih stranskih učinkov (babico je dohtar skoraj ubil z zdravili, kontraindiciranimi z njenim stanjem – v ZDA je zaradi posledic tega zdravila umrlo 12k starejših, ne da bi zdravilo sploh imelo kakršnekoli blagodejne učinke, zaradi katerega bi bilo v njenem primeru sploh smiselno to svinjarijo jemati).

No, alternativno lahko v primeru hude bolezni, kjer ti zdravniki ne znajo več pomagati, pač poskusiš, karkoli ti še daje upanje ozdravitve ali lajšanja bolečin.

Na vire, ki dokazujejo delovanje tiste magnetne podloge, ki jo prodajajo pri gasilcih, še čakam.

mojca: kar navajaš je klobasanje. Ne veš niti o čem govoriš. Ali so v podlogi statični ali elektromagneti?!


To sprašujem tebe. Seveda ne vem, o kakšni podlogi za dva jurja je govora in kakšni magneti so notri, zato sem spraševala tebe, pa nisem dobila nobenega odgovora, samo napad.

V magnetnem bobnu sem ležala po par minut vse dni v tednu, pa nisem opazila nobene razlike in mi je bilo brezveze, zato sem menjala terapijo. Za razliko od tega je recimo na vodni masaži, ultrazvoku in limfni drenaži "pašalo za umret" in so me hudo srbeli prsti, da bi kje našla kakšen rabljen ultrazvok, da bi se lahko vsak dan razvajala doma.

(Refleksoterapija je še en primer medicinsko kontroverzne "terapije". Ampak ne glede na to, ali z njo res lahko diagnosticiraš/zdraviš določene težave ... koga briga, če pa paše sto na uro?)

Da ne bo pomote: nikjer nisem trdila, da magnetna terapija zagotovo ne deluje. Samo to, da je njeno delovanje hudo vprašljivo.

Kakšni magneti pa so v podlogi? Ali je bila dvojno slepa študija opravljena?


To sprašujem tebe. Sama podloge nisem niti videla.

Za malo vzpodbude vam posredujem vsem link do zdravniških mnenj o zdravljenju z magneti:
http://www.dr-flis.si/Magnetoterapija_Z...


Zdravniških? Koliko zdravnikov se je podpisalo pod ta spletni članek? Ena zdravnica, ki redno piše članke v Misterije.

Da ne bo pomote: nočem napadati specifične zdravnice. Zares bi verjela, da ljudje dobijo dosti boljšo obravnavo pri njej, ki si vzame čas zanje in se posveti celemu pacientu (tudi če tu in tam uporabi kakšno placebo metodo) kot pa pri zdolgočasenemu dohtarju, ki ne zna drugega, kot predpisovati tablete za stvari, ki bi jih morali reševati z zdravim načinom življenja ali z enostavnimi starimi triki.

PROFVelk ::

Mojca,

Zdravilo-tableta-sirup je kemijska sestava (umešamo umetno ali naravno pridobljene elemente in pridobimo kemijsko zmes- tableto-sirup), ki pomaga pri določeni bolečini/ bolezni itd. Vsaka takšna tabletka ali sirup pa ima možne stranske učinke, ki jih pri uporabi magneta, v vseh teh letih, niso uspeli dokazati.

Reflekso terapija deluje. Vsak zdravnik splošne medicine lahko potrdi, da se na naših stopalih nahajajo točke, ki so povezane z našimi organi.

Magnet ni zdravilo, pač pa predmet, ki ima učinek na naše telo, če je slednje magnetu izpostavljeno.
Kako vemo, da magnet deluje? Vzemi kovinski predmet in ga približaj magnetu. Sila se da tudi občutiti.
Kako vemo, da pomaga pri bolečinah itd.? Vedno se da občutiti. Tako kot slabo počutje, se tudi izboljšava ali boljše počutje občuti.
Na internetu je ogromno člankov, izsledkov v tujih jezikih iz raznih inštitutov, ki govorijo o uporabi koncentričnega magneta za lajšanje bolečin.

Delovanje magnetne sile in uporabo magneta skozi čas so opisali:
Zmago Turk (prof. dr. Zmago Turk, dr. med, spec. Fiziater), Jože Barovič (prim. Jože Barovič, dr. med., spec. Fiziater), Breda Jesenšek Papež (prim. doc. dr. Breda Jesenšek Papež, dr. med., sec. fiziater, predstojnica Oddelka za medicinsko rehabilitacijo, UKC Maribor)
Na tej povezavi:
http://www.ortopedija-mb.si/veliki_skle...

-MAGNETOTERAPIJA PRI RAZMAJANOSTI KOLČNIH PROTEZ
Zmago Turk (prof. dr. Zmago Turk, dr. med, spec. Fiziater), Jože Barovič (prim. Jože Barovič, dr. med., spec. Fiziater), Breda Jesenšek Papež (prim. doc. dr. Breda Jesenšek Papež, dr. med., sec. fiziater, predstojnica Oddelka za medicinsko rehabilitacijo, UKC Maribor)

IZVLEČEK
V prispevku povzamemo zgodovinske in sodobne raziskave o delovanju magnetoterapije pri zdravljenju degenerativnih sprememb na gibalnem aparatu, pri zdravljenju aseptičnih nekroz kolka in pri razmajanosti kolčnih protez ter upočasnjenega celjenja pri različnih frakturah. Upoštevajoč koristne učinke magnetoterapije smo pri petih bolnikih v letu 2010 aplicirali 20-kratno seanso magnetoterapije pri začetni razmajanosti kolčne proteze.
KLJUČNE BESEDE: magnetoterapija, koksartroza, endoproteza kolka.

UVOD
Sodobna znanost je v zadnjih letih dokazala, da elektromagnetna polja vplivajo na žive organizme v okolici delovanja teh polj. Vplivi na žive organizme so lahko koristni in tudi škodljivi. V medicini se uporablja magnetoterapija pri zdravljenju številnih bolezni. Uporablja se predvsem kot nizkofrekventno pulzirajoče magnetno polje jakosti od 0 do 10 mT in frekvence do 100 Hz. O čudodelnosti železovih rudnin imenovanih magnezit po mestu nahajališča Magnesie v Mali Aziji so znani številni zapisi iz starogrških časov. Med njimi je najbolj znan zapis starogrškega filozofa Thalesa iz leta 585 p.n.št..V svojih zapisih, med ostalim, priporoča uporabo magnezita pri zdravljenju številnih bolezni. Tudi drugi filozofi oz. fiziki takratnega časa so raziskovalni delovanje magnezita. Med njimi je najpomembnejši Demokrit (460 do 373 p.n.št.). Le-ta je predvideval, da je vsako telo oz. stvar sestavljena iz neskončno majhnih nedeljivih delcev - atomov. V svoji razpravi Mikros diakosmos razlaga, da je vse v življenju odvisno od gibanja atomov v praznem prostoru. Vzrok gibanja je sila, s katero se atomi združujejo in brez katere bi se atomi gibali neorganizirano v praznem prostoru. Demokrit je oče materialistične atomistike. Platon (427 do 348 p.n.št.) meni, da je magnet božanska sila, ki nima samo vpliva na železne prstane, temveč lahko ssvojo močjo vpliva na živa bitja.
Tudi Aristotel (384 do 322 p.n.št.), učenec Platona in učitelj Aleksandra Velikega je v svoji najpomembnejši knjigi Physice acroasis opisoval naravne zakonitosti in gibanje v prostoru. Življenje in gibanje je sestavni del fizikalnih zakonov. V času starogrške civilizacije so se razvili dve vodilni medicinski šoli. Prva na otoku Kosu, druga na polotoku Knidosu. Zdravniki na Knidusu so menili, da je medicina znanost, ki zdravi s pomočjo znanih dejstev in z uporabo naravnih zdravilnih sredstev (med ostalim magneti). Zdravniki na Kosu so menili, da je medicina umetnost, ki se je lahko nauči vsak in zdravi bolnike na podlagi lastnih izkušenj. Glavni predstavnik medicincev z otoka Kosa je bil Hippokrat. V Hippokratovi šoli je zrak kot glavni življenjski element (pneuma). Osnovni življenjski princip je nosilec gibanja in občutkov. Minila so stoletja, ko je grški zdravnik Asklepiades 90. leta p.n.št. pri zdravljenju poškodb in bolezni v Rimu uporabljal magnete. Tudi on govori, da je človek sestavljen iz neopaznih delcev, ki jih imenuje "onkoi". Delci se med seboj razlikujejo po velikosti in obliki in na različne načine vplivajo drug na drugega. Med seboj sestavljajo drobne kanale, ki jih imenuje pore. Skozi te pore se pretakajo življenjski sokovi in pnevma.
To gibanje se vedno odvija po fizikalnih zakonih. Po njegovem bolezen nastane takrat, kadar je onemogočeno gibanje le-teh. Nadaljnje raziskave o vplivu magnetizma je opravil rimski filozof in zdravnik Lucretius Carus 55. leta p.n.št. Svoje raziskave je napisal v šestih knjigah pod naslovom "De rerum natura". V Evropi je minilo 1500 let brez sledi o čudežnih kamnih iz Herakleje. Cerkev ni sprejela Demokritove materialistične atomistike in Asklepiadove znanosti o tem, da je telo sestavljeno iz neskončnega števila majhnih delcev. Njej je bolj ustrezalo Galenovo učenje o božanski energiji in volji. Galen je bil znan po tem, da je bil izrazit nasprotnik korpuskularnih atomističnih teorij. Poskusi, da bi v medicini v tistem času drugače razmišljali, so se končali tragično. Primer je Jordano Brunno, ki je 17. 2. 1600. leta končal na grmadi tudi zaradi tega, ker je opisoval pradelce in atome kot sestavni del življenja.
V kulturi stare Azije so 2000 let pred Thalesem odkrili uporabnost magnetnih rudnin. Na Kitajskem je Hoang-ti 2637 p.n.št. skonstruiral kolo, pri katerem je bila ženska figura magnet in jo je uporabljal kot kompas. V 2. stoletju p.n.št. so na Kitajskem magnetne lastnosti prenašali na železo in so kompas, kot osnovni instrument navigacije do tedaj, uporabnega pri potovanju skozi puščavo, prenesli na morje in ladje. V 12. stoletju je s pomočjo Arabcev postal kompas znan tudi na področju Sredozemskega morja. V Evropi so kompas uporabljali v gradbeništvu, predvsem pri določitvi smeri gradnje velikih stavb (cerkva). 1581. leta je angleški zdravnik in znanstvenik W. Gilbert raziskoval magnetne in električne sile in ugotovil, da magnetna igla prosto obešena ne kaže točno na sever in da se horizontalno postavljena s severnim polom vedno nagiba k zemlji (deklinacija, inklinacija). 1820. leta Arago ugotovi, da lahko električni tok v bakreni žici namagneti jekleno iglo in tako prispeva k konstrukciji Joulovega elektromagneta (1838). 1820. leta je danski znanstvenik Hans Christian Oersted (1777 - 1851) dokazal, da obstoja odvisnost med galvanskim tokom, električnim nabojem in magnetizmom. Takrat je na predavanju pred svojimi študenti predstavil delovanje galvanskega toka skozi žico na magnetno iglo, ki je bila prečno položena pod žico. Vključitev toka ni imela vpliva na magnetno iglo. Ko je dal iglo vzporedno z žico, v katero je vključil galvanski tok, je prišlo do odklona, in to nasprotno električnem toku. To revolucionarno odkritje so pozneje Amper, Faraday in drugi uporabili v natančnem opisu magnetnega delovanja in delovanja električnega toka. Krona teh raziskav je bilo Faradayevo odkritje elektromangnetne indukcije 1832. leta. Ta ugotovitev je pomembno prispevala k razvoju elektromagnetne teorije. Časovno spremenljiv magnetni pretok, ki prehaja skozi zaprto prevodno zanko, povzroči tok v zanki.
Nemški matematik Karl F. Gauss (1777 - 1855) je podal osnove zakona o magnetnem pretoku. Pravi, da v naravi ne obstaja magnetni naboj, kot je to primer pri električnih nabojih. V nasprotju z električnim nabojem gostota magnetnega polja B ne divergira ali konvergira k nekemu magnetnemu naboju.
Ugotovitev, da pretok elektronov v vodniku sproži oz. inducira nasprotno gibanje elektronov v sosednjem vodniku, je matematično dokazal Maxwell 1864 in pozneje z odkritjem elektromagnetnega valovanja dopolnil Herz 1888. 1879 je E.H. Hall ugotovil razliko potencialov v robnih točkah vodnika, skozi katere teče električni tok, ki je postavljen prečno na magnetno polje. Ta pojav oz. Hallov efekt je še danes osnova za razlago učinkov magnetoterapije na biološke sisteme. Ločeno od vseh je pri raziskavi dinamike naboja v gibanju koncem 19. stoletja Lorentz postavil začetnik teorije relativnosti. Korenine svoje teorije je iskal v elektromagnetizmu. Šele z dokončno razlago teorij elektromagnetnega polja je Einstein dal odgovor na številne fizikalne zakonitosti. V svoji znameniti teoriji relativnosti postavljeni 1905. leta je opisoval teorijo elektrodinamike telesa v gibanju.
Svoj prispevek o raziskavi magnetizma je dal tudi fizik Nikola Tesla. Po njem se imenuje enota magnetne poljske gostote.
V medicini je pred 460. leti poročal Paracelsus (1493 - 1541) o prvih indikacijah za zdravljenje s pomočjo magneta. Zanj je bil magnetizem z zvezdami povezana energija. Po njegovem pravilno položen magnet zdravi bolezni oči, ušes, nosa, odprte sklepe, fistule in "krvne tokove žensk". Zdravi tudi prelome kosti in rupture mišic, izloči zlatenico in vodeniko, kot je pogosto ugotavljal v praksi. Njegovih spoznanj pa dolgo nihče ni več preučeval. Šele Franz Mesmer (1731 - 1815) - avstrijski zdravnik - je začel ponovno proučevati in uporabljati magnet za zdravljenje bolezni in kmalu je z njegovo pomočjo zdravil številne bolezni in ugotovil številne ozdravitve, za kar pa ni podal razlage.
Kot vedno, so nove metode v medicini naletele na odpor, nenazadnje na podlagi dejstva, da so metode prevzeli razni v čudeže verujoči zdravniki in mazači. Verjetno je bil to vzrok, da o magnetoterapiji nismo slišali vse do 60-tih let 20. stoletja, ko so hkrati številni raziskovalni centri v ZDA, Nemčiji in Švici poročali o tem, da imajo magnetna polja konstantna, kakor tudi spreminjajoča se (sinusna, pulzna ...), v molekularni biologiji pomemben učinek na življenjske procese. Brez možnosti, da z ponovljenim in vnaprej točno definiranim znanstvenim eksperimentom potrdijo ugodne učinke delovanja elektromagnetnih polj na biološke sisteme, se na podlagi empirije pojavljajo prvi aparati za magnetoterapijo, ki jih fizikalna medicina s pridom uporablja v vsakodnevni praksi. Pred tridesetimi leti so fizik Kraus in ortoped dr. Lechner intraoperativno uporabila navoja kot elektrodi, ki so objele osteosintetski material, pri zdravljenju kostnih zlomov. Postoperativno sta prizadeti del telesa izpostavila vplivu nizkofrekventnega magnetnega polja, ki je v implantiranem navoju sprožil inducirano spremembo električne napetosti. Tako sta pospešila tvorbo kalusa na mestu zloma in v medicino vpeljala magnetno inducirano elektro-osteostimulacijo. Zdravljenje bilo posebej uspešno pri sanaciji trdovratnih pseudoartroz. Šlo je za aplikacijo magnetnega polja jakosti 3 mT, frekvence 30 Hz, ki je v sekundarnem navoju induciral napetost električne poljske jakosti 100 mV/cm in gostote toka od 0,3 mA/cm2 . V strokovnih krogih je dr. Lechner poročal o 90 % uspešnem zdravljenju pseudoartroz in fraktur.
Postopoma so agresivnost metode spremenili v aplikacijo zunanjega nizkofrekventnega magnetnega polja. Uporabljali so ga predvsem pri zdravljenju aseptičnih nekroz in razmajanju kolčnih protez. Basset je 1982. leta razvil magnetne impulze od 65 do 75 Hz jakosti polja do 10 mT. Pri 1000 primerih upočasnjenega preraščanja kostnih zlomov je poročal o 80 % uspešnem zdravljenju.
Sedanji aparati za magnetoterapijo so nekoliko spremenjeni in jih uporabljamo kot:
1. počasi spreminjajoča se polja (rotirajoči konstantni magneti frekvence od 1 do 100 Hz, jakosti 5 mT),
2. hitro spreminjajoča se polja (50 Hz sinusni impulzi s prosto izbiro impulzov od posameznih impulzov do impulzov v paketih. Impulzi so lahko od 1 do 100 Hz in od 1 do 2000 Hz),
3. Elec (impulzi v paketih)
4. Elmag (pravokotni impulz)
5. Elektromagnetna polja, pri katerih impulze, frekvenco in amplitudo moduliramo (aparat MAGUS).
V naravi obstajajo telesa z magnetnimi lastnostmi, ki se odbijajo ali privlačijo. Vsak magnet ima 2 pola in v bližini teh je magnetna sila največja. Vpliv magnetne sile se širi v okolico magneta. Prostor, kjer deluje magnetna sila imenujemo magnetno polje. Magnetno polje ponazarjamo s silnicami, ki imajo svoj začetek in konec v polih. Njihova gostota je sorazmerna magnetni poljski gostoti. Če predstavimo magnetno poljsko gostoto z vektorji, potem vidimo, da magnetna sila deluje na tiste elektrone (ione), ki so pravokotno v odnosu na magnetno silo. Magnetna sila učinkuje na elektrone tudi, če se ti poševno gibajo na tokovnice. V kolikor se elektroni gibajo v smeri magnetnih tokovnic, je magnetna sila 0. Enota magnetne poljske gostote je 1 Tesla, ki znaša 1 W sek/ m2 . Prejšnja enota je bila Gauss, kar pomeni, da je 1 Gauss 10 miliTesla. Če si predstavljamo elektrone kot del homogenega vodnika ploskve, potem so magnetne tokovnice ravne in vzporedne in je magnetna poljska gostota v vsakem delu pola enaka. Magnetni pretok je največji, če je pravokoten na ploskev. Pretok elektronov oz. tok nastane v zanki tudi, če spreminjamo magnetni pretok v enoti časa. Ta inducirani tok je večji, čim večja je sprememba magnetnega pretoka v enoti časa. Znano je, da je induktivnost definirana kot snovna geometrijska lastnost, kar pomeni, da se induktivno spremeni, če se spremeni oblika telesa oziroma njegova materialna struktura. Primer za to spremembo imamo v izpostavljenosti bioloških sistemov skozi konstantno magnetno polje. Spremembe induciranosti toka nastanejo kot posledica fizioloških procesov, na primer procesi depolarizacije in repolarizacije membrane, ki omogočajo prenos signalov vzdolž živčnih vlaken. Vidimo, da se zunanja magnetna polja interferirajo z magnetnimi polji, ki so rezultat tokov na podoben način kot se dogaja s tokovi v elektronskih napravah. Ta magnetna polja v bioloških sistemih imenujemo biomagnetna polja. Delimo jih na tista, ki jih povzročajo bioelektrični tokovi (EKG, EMG, EEG) in polja, ki so posledica prisotnosti feromagnetnih snovi v telesu. Bioelektrični tokovi, okoli katerih so magnetna polja, so posledica gibanja ionov v telesu (natrij, kalij, klor ipd.), ki so skupaj s kompleksno permeabilnostjo celične membrane odgovorni za nastanek membranskega potenciala, ki je pri živčnih celicah od -70 miliVoltov, pri mišičnih celicah pa -90 miliVoltov. Srčna mišična celica ima specifičen celični potencial -80 miliVoltov.
Električna oziroma magnetna aktivnost se na celičnem nivoju pri visoko organiziranih skupinah celic sešteva in tako nastanejo električni tokovi, ki jih mi s številnimi aparati lahko tudi izmerimo (EKG, EMG, EEG). Magnetno aktivnost pri tem zaznavamo z merjenjem induciranega toka. Danes imamo občutljive elektronske aparate, s katerimi lahko izmerimo biomagnetno polje, jakosti do 1014 Tesla. Ta biomagnetna polja, od katerih je srčno magnetno polje najmočnejše, so veliko manjša kot druga magnetna polja. Magnetna polja v urbanem okolju nastanejo zaradi brezmejnega števila električnih aparatov oz. električnih napeljav (daljnovodi, transformatorji, oddajniki itd). Zaradi moči teh magnetnih polj je detekcija biomagnetnih polj človeškega organizma izredno težavna. Biomagnetna polja lahko izmerimo s pomočjo Josephsonovega efekta, ki omogoča meritev in zaznavanje šibkih magnetnih polj v prisotnosti močnejših. To zaznavanje omogoča naprava SQUID, super prevodna kvantna interferenca. Dokaz, da so biomagnetna polja v bioloških sistemih v interakciji z zunanjimi magnetnimi poji je znana že leta 1975, ko so odkrili magnetotoksično baterijo, ki vsebuje kristale magnetita. Kasneje so še odkrili magnetit v drugih organizmih, med njimi v algah, čebelah in pticah. Raziskave, ki so jih ob tej priliki izvedli, so pokazale, da nekatere živalske vrste kažejo različne stopnje občutljivosti na posamezna magnetna polja. Primer za to so vedenjske spremembe pri čebelah, ki so jih navajali na stimulacijo z magnetnim poljem.
Osnovna indikacija za uporabo magnetoterapije je tam, kjer želimo vplivati na membranski potencial celice oziroma spremeniti koloidno ozmotski tlak določnega tkiva. Zato je območje indikacij zelo široko. Mehanizem delovanja je enostaven, magnetne silnice delujejo globinsko, zato je pod vplivom polja vso tkivo, tudi kosti in notranji organi tistega področja kamor se aplicirajo magnetne silnice. S pravilno izbiro ponavljajoče se frekvence impulzov elektromagnetnega polja dosežemo različne učinke terapije.

MATERIALI IN METODE DELA
5 bolnikov (3 moški in 2 ženski) povprečne starosti 61 let, kjer je bilo radiološko dokazana razmajanost femoralnega dela kolčne proteze, so bili zdravljeni z 20 seansami magnetoterapije (MAGUS). Uporabili smo različne modulacije frekvenc od 2 - 21 Hz, pri jakosti od 0,8 - 2 mikroT. Zdravljenje smo ob upoštevanju razbremenilne hoje z uporabo podlaketnih bergel, izvajali 30 minut dnevno. Pred in po zdravljenju z magnetoterapijo je opravljen zdravniški pregled. Sestavni del kliničnega pregleda je bil izpolnjen anketni vprašalnik (HIP Harris Score - HHS) o bolečinah in funkcionalni omejitvi gibanja v kolčnih sklepih.

REZULTATI
V skupini 5-tih bolnikov, povprečne starosti 61 let (3 moški in 2 ženski) je bila vrednost mediane HHS pred magnetoterapijo 28 in po terapiji 30. Ob magnetoterapiji smo izvajali analgetsko medikamentozno terapijo (nesteroidni analgetiki). Po trimesečnem mirovanju so bolniki izpolnili novi HHS vprašalnik ter smo ugotovili, da je vrednost HHS ohranjena na številki 30. Bolniki so poročali o ugodnih učinkih magnetoterapije ter o zmanjšani potrebi za analgetsko medikamentozno terapijo.

ZAKLJUČEK
Menimo, da je magnetoterapija uspešna metoda zdravljenja pri čakanju na ponovno revizijsko operacijo. Rezultate je potrebno preveriti na večjem številu bolnikov.

next3steps ::

Saj mi ne trdimo, da magnetno polje nima možnosti, da bi pomagalo. Trdimo, da tile magneti, ki jih imaš doma ne pomagajo. Nobeni. V kakršnikoli obliki.

FAQ za butalce:
http://www.sillybeliefs.com/magnets.html

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

:)) Ta članek bi lahko uporabili kot šolski primer šarlatanskega članka.

stjan ::

Kaj pa če je takšna magnetna terapija zelo nevarna?
Ali ne vsebuje človeško telo 0.008% železa ?
Kaj če magneti potegnejo to železo iz telesa ?
Ker so znani samovžigi človeškega telesa, mogoče železo zavira gorenje in bi se pri takšni terapijo človek lahko vžgal?

next3steps ::

Aston_11 ::

next3steps je izjavil:

@stjan nice trolling
http://www.sillybeliefs.com/magnets.html

Vas je več takih, eni recimo bi radi nategovali z magneti.

Markus386 ::

Za razliko od večine stvari tukaj, bi nategovanje z magneti celo šlo.... rabil bi sicer nekaj velikih magnetov, nek pas, da si jih natakneš nekam na bok, pravilno obrnjene seveda, in velik elektromagnet nasproti, kateremu bi obracal polariteto :) In seveda kandidatko/kandidata za vmes :)

mancini ::

Na podobno prireditev s pogostitvijo je šel kolega od očeta
on je pa kupil neke kamne za 900€, ki ga pomlajujejo, lajšajo probleme s prostato, pomagajo pri erektilni disfunkciji, pomlajujejo kožo, ... ni da ni

je pa rekel da je bila škoda da ni imel več denarja ker bi kupil še neko čudežno posteljnino

upokojenci so šli na izlet z avtobusom, free kosilo, ... seveda pa ne ve da je on in nekaj posameznikov v resnici vse skupaj financiralo

zgleda da je takih eventov kar nekaj pri nas in da nekdo služi na račun neumnih

ps
zdaj po nekaj mesecih pa je omenil da mu kamni ne pomagajo več, moj odgovor je bil da so se verjetno preluftali in je rekel mogoče paimaš prav :)

Malajlo ::

K0l1br1 ::

Da se pohvalim - so me nategnili in sem poslušal nalož o biomagnetih in železovih ionih v krvi, ki da prenašajo kisik in hrano, kakšne 4 ure. Začudenje je prišlo na koncu, ko je dejansko nekaj ljudi bilo celo pripravljenih kupiti blazino za 900 EUR.
Zgleda, da biznis laufa. Ženska je sicer nekaj norela, ker nihče ni hotel investirati v "terapijo", ki ima biomagnete namesto magnetov iz železa in, pazi to, jekla.
Magneti pa zgleda da razumejo in znajo poiskati razlog bolezni, ki da jo ozdravijo pri 95% do 100% primerov.
Pred tem je poskusnim zajcem dala piti neko vodo, če je bila res voda.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika med B in H

Oddelek: Šola
82154 (1105) robertml
»

Stvarna napaka za placebo napravo? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21349149 (45324) imagodei
»

Kaj je magnetno polje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7628053 (26891) A. Smith
»

Spanje zraven vtičnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5012588 (11362) SmeskoSnezak
»

Sevanje gsm oddajnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7515319 (13845) Luka Percic

Več podobnih tem