» »

Sevanje gsm oddajnikov

Sevanje gsm oddajnikov

1
2
»

Luka Percic ::

Mimogrede. Bolečino v glavi pri daljšem telefoniranju pa povzroča pretirana glasnost, in hreščav zvok. Poskušaj poslušat kakšne pokvarjene mp3-je eno uro. Jst sem že. In še glava me je bolela.

Macketina ::

Mobiteli se sevajo tako malo.SAR vrednost je le ena od njih in se ta je odvisna od marsicesa.Predvsem folk gleda SAMO to kolk crtic ma.Kolk pa mobitel oddaja da ima te crtice je pa cist postranska zadeva,mogla bi biti pa bistvena.In v avtu oddaja mocneje,zato se priporoca pri avtoinstalaciji zunanja antena,kajti skor vsak mobitel ima prikljucek za zunanjo anteno.
BTW, za razmislek.Ze v kar nekaj restavracijah in kinih so PROBALI uvesti brez-mobitel obmocja,to so dosegli tako da so stene oblozili s izolacijo ki ne prepusca mobitel signalov.To se da dosect.Toda,potem VSI mobiteli brez signala preklopijo na najvecjo moc oddajanja in ta moc ni majhna, ker iscejo bazno postajo.Gremo ugibat zakaj se ni obneslo???
Predvsem me je zmotilo nekaj kar je bilo napisano v tej temi - da je WiFi in bluetooth neskodljiv.My ass.Res je da oboje ne nese predalec stran in da z razdaljo moc pada, sam nobem ocitno ni pomislu kje je WiFi/BT najbolj aktualen.Slusalke in omrezja.Se pravi,sedis za compom v firmi,vsa mreza je brezzicna (s printerji in routerji vred),soba je dobro izolirana in klimatizirana,v usesu imas BT slusalko,med jajci pa BT telefon, oboje je seveda prizgano in BT aktivno.Jupi???:\ ce te ne zacne boleti glava po 1-2 urah,te pa po enmu tednu jebe kej tretjega.BT uporablja 2.4, tako kot mikrovalovka, zgolj zato ker je zastonj, vecina frekvenc je strogo usmerjena in zakupljena za tezke dinarje.

lp
Macketina!

Mamaplata ::

Kaj pa vem no ,meni se ne zdi da bi bil BT ali pa WIFI kaj preveč škodljiv ,glede na to ,da oddaja z max močjo okoli 10mW- 100mW ,medtem ko mobitel doseže tudi 1W ,kar je desetkrat več.

Luka Percic ::

"ce te ne zacne boleti glava po 1-2 urah,te pa po enmu tednu jebe kej tretjega."

Huh, huh.

Nebenemu strakovnjaku tega se ni uspelo dokazat. Tebi pa.

Le kako?

A. Smith ::

Snow, Sci-Fi: Mislim, da pada signal s kubom razdalje pri dipolski anteni. Popravte me, če se motim.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

shock ::

če pa upoštevaš odboje do tal in od stavb pa pride slabljenje signala tudi na četrto ali peto potenco.

Tear_DR0P ::

Faradayeva kletka, to avto ni!!!! Le kako pa potem poslušate radio???, V avto imate speljane kable, ki faradayev efekt izničijo, prav tako je v dvigalih. Po nekaterih tunelih kjer ni ožičenja mobiteli ne vlečejo.
Kar se tiče sevanja daljnovodov. Poglejte si travo ki tam raste. Magnetno polje ni ravno sevanje, ampak pospešuje rast. Ljudje imajo težave s kostmi in mišicami, v kolikor živijo pod daljnovodi. Ne vem kje bi našel link da vam to dokažem, lahko pa greste vprašat ljudi ki tam živijo. Druga možnost je ta, da si ogledate travo. Lansko leto ko je bila blazna suša in trava ni rastla, je v CE na golovcu v krogu s konstantnim premerom okrog oddajnika rastla zelena, prek 30 cm visoka, trava.
WiFi nese dlje kot 100m. Jst mam bazno postajo oddaljeno več kot 2km, pa ni niti ene motnje pri prenosih. Kolega ima od prekorja pri celju do centra celja WiFi. Ob uporabljama standard 802.11b. Obvezna je le vidna linija med antenama.

Drgač sm pa mnenja da sevanje oddajnikov in repetitorjev ni nek blazen bavbav, v kolikor si malce bolj oddaljen. Vsekakor pa mi brezžične tehnologije znotraj stanovanja ne dišijo preveč.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

DSmidgy ::

če pa upoštevaš odboje do tal in od stavb pa pride slabljenje signala tudi na četrto ali peto potenco
Moč signala zaradi tega ne oslabi (prej obratno, če gledaš glede prazen prostor), ampak se poveča moč šuma. Ker moč signala+šuma se gleda, kako upliva na telo ne pa čistost signala.
Če si pa mislil tako, da signala ne dobiš preko vidne linije ampak samo od odbojev, potem je pa res da je slabljenje tako.

Razlika med poljem in valovanjem.
Električno polje se pojavi okoli vsake naelektrene zadeve (recimo če glavnik podrgneš) in magnetno polje okoli vsakega prevodnika, skozi katerega teče tok. Pri teh dveh je domet majhen (v večini primerov).
Ko sta prisotna oba (če je prisotno magnetno polje, je tudi električno) nastaja tudi elektromagnetni val. Da pa ta val (pri določeni frekvenci) potuje daleč, moramo imeti posebne naprave (antene) - električna napeljava to ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

shock ::

če pa upoštevaš odboje do tal in od stavb pa pride slabljenje signala tudi na četrto ali peto potenco
Moč signala zaradi tega ne oslabi (prej obratno, če gledaš glede prazen prostor), ampak se poveča moč šuma. Ker moč signala+šuma se gleda, kako upliva na telo ne pa čistost signala.
Če si pa mislil tako, da signala ne dobiš preko vidne linije ampak samo od odbojev, potem je pa res da je slabljenje tako.

Razlika med poljem in valovanjem.
Električno polje se pojavi okoli vsake naelektrene zadeve (recimo če glavnik podrgneš) in magnetno polje okoli vsakega prevodnika, skozi katerega teče tok. Pri teh dveh je domet majhen (v večini primerov).
Ko sta prisotna oba (če je prisotno magnetno polje, je tudi električno) nastaja tudi elektromagnetni val. Da pa ta val (pri določeni frekvenci) potuje daleč, moramo imeti posebne naprave (antene) - električna napeljava to ni.


Poslušaj ti mene, jst se učim glede tega in vem točno kaj govorim. Verjami mi, če ti rečem da se signal prej oslabi kot poveča, če se signal odbije od tal. Če te zanima ti lahko tudi izpeljem formulo, kjer na koncu boš dobil slabljenje na 4. potenco. Seveda v tunelu pa se dogajajo čudoite stvar, kjer deluje tunel tudi kot valovod za radijske signale.

DSmidgy ::

Logično da odboj dodatno oslabi signal, ker se nekaj signala upije v snov, od katere se ga nekaj odbije. Tko da se potem na podlagi verjtnosti števila odbojev predpostavi, da pojema z r^-4 recimo (dokler ne pride do GSM aparata).

Samo če si blizu GSM postaje (ker samo tukaj lahko prode do uplivov na človeka, ne 10km stran) potem je oddajnik ponavadi v vidni liniji ali pa je samo kakšna stena vmes. Tako da se gleda r^-2, če se ne motim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

rfmw ::

@Shock

"Poslušaj ti mene, jst se učim glede tega in vem točno kaj govorim. Verjami mi, če ti rečem da se signal prej oslabi kot poveča, če se signal odbije od tal. Če te zanima ti lahko tudi izpeljem formulo, kjer na koncu boš dobil slabljenje na 4. potenco."

Daj, prosim izpelji, ker me zelo zanima, kje se boš zmotil :D

Če ni vidne linije med oddajnikom in sprejemnikom in zveza poteka preko odbojev, upada valovanje približno s četrto potenco razdalje.

Če obstaja direktni val in en odbiti val (od tal, stene, ...) med oddajnikom in sprejemnikom, lahko sprejemna moč tudi seveda naraste nad močjo v primeru samo direktnega vala, seveda pa lahko tudi močno upade. Odvisno od faz obeh valov v sprejemni točki.

lp,
rfmw
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

shock ::

Slika

pri majhnih x je sin(x) = x, in sin(x)^2 = x^2 in potem dobimo da moš pada s četrto potenco razdalje d. To lih nisem jst izpeljal ampak je to lepo v knjigi razloženo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shock ()

shock ::

rfmw:

Upam da si vsel z izpeljavo, domnevam da tudi veš kdo je to napisal. Praksa pa je ponavadi da se giplje tista potenca od 3-5 oz 1/d^3 oz do 1/d^5. Saj v mestu je čist drugače kot v krajih, kjer so zelo redka poseljena in en GSM oddajnik pokriva kr veliko območje.

DSmidgy ::

Samo to je že dosti stran od GSM postaje. Blizu pa skoraj v vseh primerih gledaš direktni val. In ta upliva na človeka (kolikor že upliva).

DSmidgy ::

Mogoče še to pomaga: sinus ima vrednost med -1 in 1 ane. Če to kvadiraš, dobiš vrednost med 0 in 1.

Pomojem je sin^2 v čisto spodnji enačbi to, a se faze seštevajo ali odštevajo ne pa padanje moči signala z razdaljo ... ta je še kar r^-2.

shock ::

Mogoče še to pomaga: sinus ima vrednost med -1 in 1 ane. Če to kvadiraš, dobiš vrednost med 0 in 1.

Pomojem je sin^2 v čisto spodnji enačbi to, a se faze seštevajo ali odštevajo ne pa padanje moči signala z razdaljo ... ta je še kar r^-2.


Jst nevem kako ti to gledaš ta tvoj koordinatni sistem. Ampak jst vidim samo vrednosti od 0 do 1. -1 Nikoli se ne bo pojavil, saj je tuki simetrija. Pustimo to stat. V bližini (v centru mest) oddajnikov boš mogoče res naletel na 1/^2, samo čim malo dlje greš potem tako postane 1/d^3 i če greš še dlje pa 1/d^4.

Glede tistega sin(x) = x je kr dober približek vso do tam x=0.2, kjer je že sin(0.2)=0.198, skratka 1% napake. Seveda tisti dokaz velja samo za ravno površino in ne za tako valovito pobočje kot je slovenija. Zaradi tega vedno pravim tiste potence se vedno spreminjajo. Vsi bi hoteli da bi bilo slabljenje samo na 2. potenco ampak je žal višje, kar povzroča da morajo biti oddajniki močnejši, ampak spet nimajo tolk vpliva kot tisti aparatki ki imamo vsak dan na ušesu.

DSmidgy ::

Sej to je res .. da je v praksi malo drugač.

Čisto možno, da se vzame za GSM na določene razdalje ali pa za določena področja druge enačbe za padanje moči signala (zaradi odbojev in še česa). Saj so verjetno navadne teoretične enačbe preveč nenatančne, kompleksne teoretične pa za te razmere pa preveč zapletene za računat, pa se zato vzame približke, ki so recimo x^-4.

Samo ne vem če ima pri tem kaj tisti sinus (zadnja enačba na tvojem linku), saj je sinus periodična funkcija, ne pa eksponentna. In sinus vedno da ven brezenotno število, ne pa 1/m^2. Tko da ta x^-2 verjetno pride od tega, koliko odboji pokvarijo signal (fazno (ne)ujemanje).

Bi blo pa zanimivo videt koliko W/m^2 oddajajo različne zadeve. Recimo bazna postaja na 100m, mobitel na 1cm, televizor na 2m, ...

shock ::

Samo tako za info tisti sinus ima obliko sin(1/X) pri čemer je X velik in 1/X < 1, in to zame ni periodična funkcija in nikoli ne doseže -1. Mimogrede tisti eksponetn ima imaginarna števila v potenci, tako ne mešat da kaj eksponentno pade itd. Saj ne sklepam da boš kaj razumel od tega samo nekdo je hotel videti izpeljavo in sem mu jo dal, tako da ne bi rekli da se neki izmišljujem.

DSmidgy ::

Ti si napisal:
pri majhnih x je sin(x) = x, in sin(x)^2 = x^2 in potem dobimo da moš pada s četrto potenco razdalje d

Naslednjič pa: tisti sinus ima obliko sin(1/X) pri čemer je X velik in 1/X < 1.

Jest tes ne vem, kaj hočeš povedat s tem, ker ne sledim več (nisem strokovnjak za antene). A se pogovarjava o zadnji formuli s tvojega linka?
Pri zadnji formuli moč pada s x^-4 razdalje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

DSmidgy ::

Verjetno si tko lislil, da se tisti sin^2(1/d) spremeni v 1/d^2 pri VELIKIH d.

Sej sem napisal: Saj so verjetno navadne teoretične enačbe preveč nenatančne, kompleksne teoretične pa za te razmere pa preveč zapletene za računat, pa se zato vzame približke, ki so recimo x^-4.

kolesar ::

Mimogrede. Bolečino v glavi pri daljšem telefoniranju pa povzroča pretirana glasnost, in hreščav zvok. Poskušaj poslušat kakšne pokvarjene mp3-je eno uro. Jst sem že. In še glava me je bolela.


Sej tole z vzroki za glavobole je enostavno preveriti. Nekdo ki se precej pogovarja, naj se kak teden pogovarja le s slusalko in naj pove ce ga je glava kaj manj bolela..
Vcasih sem tudi jaz imel kak daljsi pogovor in me je zacela glava bolet - ampak to se z NMT-jem. Ti so bili mocnejsi in na zalost gotovo bolj skodljivi :(

Roadkill ::

Mene zaradi mobitela samo enkrat na mesec boli glava. Nekaj bo že na tem! :D

glinik ::

Mene tudi boli glava, ko se s telefonom pogovarjam nekaj časa. Vzrokov seveda ne poznam, je pa dejstvo da sevanje ni tako nedolžno. Eni kolegi nič ne čutijo, pa se tudi dolgo pogovarjajo. Očitno sem bol občutljiv na vse vremenske in ostale pojave. :)

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

DoberMan ::

Ko sem jaz delal telefonske ankete z navadnim telefonom me je tud po eni uri tiščanja slušalke k ušesu bolela glava. In bi me isto če bi si cegu na glavo pritiskal. Al pa mobitel. Nima to, da glava boli, kej dost veze s sevanjem.

Poldi112 ::

Se strinjam, podobno jaz obcutim walkman. Ampak to se ne izkljucuje skodljivosti sevanja.

Luka Percic ::

"Sej tole z vzroki za glavobole je enostavno preveriti. Nekdo ki se precej pogovarja, naj se kak teden pogovarja le s slusalko in naj pove ce ga je glava kaj manj bolela.."

Tukaj mas se psiholološki elemnent. Bi blo pa zanimivo narest kaj tazga; prvi dan naj se pogovarja z zičnim, drugi dan z brezzičnim, tretji dan pa spet z brezžičnim, s to razliko, da bi bil telefon na pogled in uporabo (fake kabl, glasnost in kakovost zvoka ista) popolnoma enak telefonu iz prvega dne.

Potem bi te glavobole lahko ocenili.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nek Simobil oddajnik - ali je realno škodljiv človeku od blizu?

Oddelek: Mobilne tehnologije
293999 (2392) poweroff
»

wifi sevanje - izklapljate ponoči? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8412037 (8772) nekikr
»

(Ne)Varnost mobilnih baznih postaj

Oddelek: Mobilne tehnologije
112342 (1475) AmaranthK
»

sevanje vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7618070 (14000) RejZoR
»

So mobilni telefoni nevarni za zdravje?

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
336533 (5509) Dax

Več podobnih tem