» »

Napredno znanje Linuxa

Napredno znanje Linuxa

PrimoZ_ ::

Mene zanima kako čim hitreje dobiti neko poglobljeno znanje o linuxu.

Že vsaj 5 let ga sicer uporabljam skupaj z Windowsi pa bi težko rekel da imam neko resno znanje. Načeloma mi je vedno vse bolj kot ne delajo out of the box, ostalo pa sem rešil z malo googlanja. Tudi za vzpostavitev razno raznih stvari sem uporabil razne tutoriale in recepte na spletu in vedno je nekako šlo skozi.

Kar si želim je neko temeljno znanje, čimbolj neodvisno od posamezne distribucije. Neki osnovni principi, koncepti, konvecije...
Iščem kako dobro knjigo ali video tutorial kot so CBT nuggets. Kaj pa linux from scratch, se splača it čez to ali je overkill ?

pegasus ::

LFS je kar dobra reč za to, kar opisuješ.

Sicer pa si zastavi konkretno nalogo in jo reši. Npr.:
* infrastrukturni strežnik (dhcp, tftp, pxe, dns)
* avtentikacijski strežnik (ldap, pam_ldap, sssd)
* lamp strežnik (apache(ali alternative), mysql(ali alternative), php(ali alternative))
* datotečni strežnik (nfs, samba, cifs), diskovna polja (lvm, raid)
* virtualizacija (kvm, ...)
* ... in kar ti še pade na pamet
S tem nekje boš pokril 90% potreb v povprečnem podjetju, ostalo so samo bolj specifične zadeve, za katere ti mora podjetje priskrbeti neko izobraževanje.

Poldi112 ::

LFS je kar malo overkill. Sem se ga enkrat lotil in me je minilo, ko sem moral za začetek downloadati nekih 50 (po spominu) stvari, od katerih sem za večino prvič slišal.

Konkretne stvari se mi zdijo dosti bolj smiselne. Ali pa kar kakšna RHCE knjiga, da greš čez osnove.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PrimoZ_ ::

@Pegasus

To kar opisuješ sem že precej stvari naredil. Samo to vedno po nekih vodičih in se mi zdi da je moje znanje precej vezano na distro na katerem sem delal (Ubuntu server).

Invictus ::

Kaj pa bi še rad? Da si na pamet napiflan o vsem?

Saj ti gre čisto kul. Nauči se raje osnov kako stvari delajo med seboj. Neodvisno od OSa.

Tiste nastavitve za razne zadeve najdeš prej ali slej na Googlu. Ampak ti bolj malo pomagajo, če ne veš, recimo, kako dela DHCP strežnik. In zraven ne veš kako se pravilno razdeli IP omrežje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Zlikovec ::

meni je glede samega razumevanja delovanja dosti pomagalo da sem sam skonfiguriral jedro in ga prevedel, sicer za embeded zadeve, ampak kernel je isti, principi pa tudi. S tem vidiš kako se nalagajo moduli, kateri driverji se uporabljajo, itd ...

Druga stvar so potem razni programi, ki tečejo v user spaceu, tam pač moraš prebrat dokumentacijo, da vidiš kako delajo, katere druge komponente zahtevajo .... in da ne izumljaš tople vode, pač najdeš tutorial in to je to, zakaj pa misliš da je tega tolk na netu, smo pač leni (ali pa se znajdemo :)

Vzemi en Raspberry Pi, prevedi jedro, in se boš spotoma dost naučil o ozadju delovanja ...
Ducati Monster, Ducati 750 SS FF, Yamaha XJ6,
Honda Hornet 600, Yamaha Fazer 800, R NineT

čuhalev ::

Linux je v bistvu zgolj jedro, vse ostalo so pač aplikacije, ki jih je možno poganjati tudi na sistemih, ki ne temeljijo na jedru Linux. Recimo, Apache Web Server in PHP delujeta tudi na Oknih.

Učenje Linuxa pač pomeni pisanje gonilnikov, modulov za kernel, pisanje svojih aplikacij, ki nastavljajo stvari v kernelu ipd. V nasprotnem primeru se bo jasno dobil občutek, da je vezano na distro, saj je distro tisto, kar razširi sistem okoli jedra.

PrimoZ_ ::

To vem da je linux zgolj jedro, vseeno pa so tudi nad jedrom neke skupne točke vsaj za osnovne zadeve.

Torej potem naj pogledam za kako literaturo namenjeno linux kernel developerjem.

Invictus ::

Kaj bi se sploh rad naučil ?!?!??!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

čuhalev ::

PrimoZ_ je izjavil:

Torej potem naj pogledam za kako literaturo namenjeno linux kernel developerjem.

Vsekakor, saj se boš tako naučil ravno principe.

Za nastavitve mreže ipd. priporočam iproute2. Vse nastavitve v datotekah so že vezane na distro.

pegasus ::

PrimoZ_ je izjavil:

To kar opisuješ sem že precej stvari naredil.
Potem pa LFS in gasa.

čuhalev ::

V bistvu je tudi LFS distro, ampak vsaj razloži komponente in povezanost. :))

Najbolj na jetra mi gre systemd, ki zahteva glibc in kvari KISS princip!

eVro ::

Arch Linux (tudi začel iz LFS). Čudovit distro za to kar opisuješ.

Za embedded naprave pa OpenWrt, samo tam je Wiki malo bolj kavbojski.

BlaY0 ::

Začneš lepo na TLDP...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšlo Linuxovo jedro 5.1

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
247352 (4863) Zvezdica27
»

Gentoo LiveDVD 10.1

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
223385 (2474) hook
»

Kater Linux za server?

Oddelek: Izdelava spletišč
362547 (1949) kekz
»

Tajvanski računalniki bodo kompatibilni z Linuxom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
716647 (4820) Pithlit
»

debian - boot iz disketnika

Oddelek: Operacijski sistemi
10955 (882) Gandalfar

Več podobnih tem