» »

Visual C++ oz. Basic ali Borland Deplhi 7?

Visual C++ oz. Basic ali Borland Deplhi 7?

freejack ::

Olja,
glih zadnjič sem se odločil, da si bom med drugim sam napisal program za katalogiranje cdjev ipd. pa se lotil VBasica. Sam pol sn študiral, glede na to, da trenutno bolj obvladam c oz. c++, kt basic, sn se mislo lotit visual c++, sam pol ko sn pa videl delphi 7, se mi pa zdi da je ful boljš.

Kako idejo, za keter program bi se odločil za ne-ravno-preproste win-based programe? Visual C++ 6 ali Borland Delphi 7, al morda kaj drugega?

OwcA ::

Poglej si še Borland CBuilder, za resno delo na win32 platformi, ga sicer ni čez Visual Studio, ampak "za domačo uporabo", bi pa znal biti.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

d3mon ::

BTW: Če slučajno ne veš obstaja že tak program, imenuje se WinCatalog.

freejack ::

Videl, DLLjal, probal, odinštaliral. :D

Preizkusil sem najmanj enih 30 programov za katalogiranje vsakovrstnih cdjev, pa mi noben ni všeč. Za filme npr. se mi še najboljš zdi Ant Movie Catalog, sam ma über preveč stvari, za glasbo npr. je soliden music collector, sam ma zopet über preveč stvari, poleg tega mi gre pa scan že pošteno na živce; namesto, da bi vnesel ime albuma in avtorja, morš skenirat cd. Mah ne me j*. Komu se še pa lubi xy cdjev ven vlačit, jih dajat v cd-rom itd. Zato mislim tut celotno skripto za pridobivanje podatkov, konktetno glasbenih napisat v tem stilu. Skratka, probal sem milijon stvari, pa mi nič ni všeč. Torej, če imaš znanje in možnost, zakaj ne bi sam napisal program. Če nimaš znanja, se nauči (tk kot se bom jst) kar mi tut ne bo škodilo, glede na to, da hodim na FRI.

Nad Delphijem sn se navdušil zato, ker vem da je recimo Ant Movie Catalog napisan v tem in pa zdi se mi, da ima veliko več opcij, kot Visual Studio. Ampak, izkušenj z katerimkoli pa nimam, tko da bi me veselilo, če bi kdo, ko dela s tem, znal kaj povedat.

btw. 10x owca za reply

NoUse4AName ::

jah tak je. Z visual c++ bos lahko naredil cisto vse, kar se da narediti ampak bos za to porabil veliko vec casa, tako v razvoju programa kot ucenju APIja. Moje osebno mnenje je, da je vedno boljse vedet kaj se s stvarmi dogaja na malo nizjem nivoju (c++), preden se lotis visjih jezikov (VB, delphi). Ce mas cas in voljo bi se jas na tvojem mestu lotil visual c++, ce pa ne pa raje delphi.
No anyway ce se bos lotil vc++ ti bo codeguru prisel prav.

mile ::

V kerem pogledu računalniške arhitekture pa ja c++ nižji od delphija?

freejack ::

NoUse4AName: glede na to, da sicer še zdej nisem delal izpita iz c-ja, se bom pol verjetno kr za basic odločil.

mile: nisem rekel, da je c++ slabši od delphija v kakršnemkoli pogledu. Gre za program sam, pri čemer se mi zdi delphi definitivno preprostejši uporabniku, če pa se v tem motim, ima pa veliko več možnosti. Zaženi VB 6 in Delphi 7, pa boš razumel kaj hočem povedat. Če se pa motim, no ja,.. motimi se je človeško ... :D

10x vsem za pomoč...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: freejack ()

NoUse4AName ::

v delphiju veliko stvari, samo naklikas med tem ko mores v c++ vse sam napisat.

mile ::

freejack : Letel je na NoUse4AName :))

Vem kako zgleda delphi, že 5 let programiran z njegovo pomočjo v neki firmi (pa sem domač tudi s c-jem) in se z njim da narest ČISTo vse, edino kašen daemon za solaris napišemo v c-ju :)

Ma te teme se na slo-techu kar naprej pojavljajo. Folk, ki večina nima pojma, kar naprej v ospredje postavlja C in kako super duper je. Ne bom rekel da je slab (je le najbolj razširjen med platformami), vendar se bo te zadeve vedno manj uporabljalo (gledano na področju Microsoft platform). Preprosto ni časa (in denarja) za razvoj zadev v nekem okolju, s katerim ne boš nič pridobil v primerjavi z Delphijem, oziroma VB, C# ,edino kakšen zahrbten bug več. Koristiš iste API funkcije, uporabljaš isti assembler če ti paše...

Druga pesem je, pa če boš programiral (tudi) v *unix okoljih :))

mile ::

@NoUse4AName

Še en pacijent
:D

kopernik ::

mile:
>Folk, ki večina nima pojma, kar naprej v ospredje postavlja C
na žalost je tako, da ravno verzirani programerji v Delphiju
nimajo pojma, kako tečejo stvari v ozadju. Sem mislil, da smo te stvari
že razčistili...

mile ::

jankoFer@

men se ne da več....

BigWhale ::

Prednost visje nivojskih jezikov (Delphi, VisualBasic?!, ...) je v tem, da se ti ni treba ukvarjat z izdelavo GUI vmesnikov in da precej stvari lahko kar naklikas skupaj. Ja, dobesedno naklikas. Slabost le teh, je tudi, da se velika vecina ljudi, ki te jezike uporablja ne nauci programirat ampak se naucijo zlagat kompomente skupaj. Ne bom rekel, da vsi ampak precej...

Posledica tega je, da znajo programirat samo v tistem jeziku, ki so se ga 'naucili'. Ce se nekdo nauci programirat v kakem nizje nivojskem jeziko (C, C++ do neke mere) potem mu je tudi precej vec stvari jasnih, kaj se dogaja med izvajanjem programa... Visual Basic 'coder' ne ve kaj je to pointer in drugacne alokacije spomina, kot DIM ne pozna... (Tukaj se pustim popraviti, ker VBja ne poznam do potankosti... :))

Kaj je pa boljse, je pa vprasanje, jaz bi svetoval, da se naucis Ansi C, ko ga bos znal in bos v njem vse sorte programov napisal, pa si poglej se C++, ki je sort of nadgradnja. Potem ko ti bo jasno se objektno programiranje, pa poglej C++ Builder od Borlanda. (Ali pa zacnes na poscalu in koncas na Delphiju). Sicer pa ce delas v C++ builderju se ti vseeno splaca poznati pascal ;> Saj je napisan v njem... :P

Ce znas C/C++ si platformno neodvisen, ce ga ne znas, potem nisi... :)

No ja, lahko pa vse to preskocis in gres kar direkt na Visual Basic. Samo bos precej zamudil.

:)

BigWhale ::

PS:

Poleg tega, ce bos zacel delat v Visual C++ se bos prej ustrelil v koleno, preden bos kaj naredil in si odgriznil mezinec na levi roki...

Ce bos pa prevec sprasevl za pomoc, ti bodo pa ljudje rekli, da se zdaj tako ali tako dela vse za .NET in da delaj v C# ;>

d-mon ::

Ni res. Koleno ti bo ostalo celo.
Tudi meni je.

Logika za Visual C++ je tako pateticno simpl, da ne more biti res. In kdor si hoce odstreliti koleno, pac dolocenih stvari ne razume.
Je pac tak svet, da inteligenca ni pravicno razdeljena :)

Visual C++ ni skoraj nic vec kot pa to, da ti namesto, da bi nekaj rocno napisal v file, ti program pomaga.
Npr. Class wizard dela samo to in pika.

In ce kdaj naredi kaj narobe lahko to rocno spremenis.
In ce ti visual studio IDE ne sede pises lahko v notepadu (recimo). Isto je.

Fora je samo ta, da moras poznati kako racunalnik dela in se spustit na ta nivo.
(Kar pa ni tako tezko kot vsi jokajo)
Iz kakca te pa ven vlece MFC, tako da ti ni treba glede UI in drugih stvari uporabljat Win32 apije).

Meni se se vedno zdi manj zahteven kot Visual Basic (da najdem tam kaj po menijih res traja, v Visual C++ pa ce ze ne najdem enostavno natipkam to).
[D-mon]

freejack ::

Sej to me je tut matral pri VBasicu, ko sn vedel, kaj je treba naredit, nisem pa našel kakega gumba za kliknit :D , s C++ pa v VBasic ne morš programirat... kar je glih edino kar vsaj toliko znam. Tk da sn resno razmišljal o VC++, pol mi je pa Delphi opral možgane, sam vam dam pa prav, da tak preskok na Delphi na začetku ni ravno najbolj primeren. Mislim, da se bom kr C++ držal,.. V bistvu bi moral prej mal C spilit, sam glede na to da neke razlike, sintaktično gledano, med C in C++ glih ni. Objektno programiranje pa je tako ali tako dobrodošlo, skoraj nuja. :D :D

NoUse4AName ::

vse kaj rabis je eno dobro knjigo, da se naucis.
Za MFC: Programming Windows with MFC Second Edition - Jeff prosise
za Win32 API: Programming Windows 5th edition - Charles Petzold

BigWhale ::

> Ni res. Koleno ti bo ostalo celo.
> Tudi meni je.

Medtem, ko bos ti z MFCji delal GUI za aplikacijo, ki ima 150 razlicnih formov, bo nekdo, ki dela v enem RAD okolju (Delphi, C++ Builder) zadevo ze do polovice napisal in naredil vse forme. Samo Visual C++ ni RAD tool :)

Samo to sem hotel cloveku povedat. :)

Pa ne mi zdaj rect, da ti glih tako hitro naredis okolje 'na roke' kot ga nekdo skupaj naklika, ker ga ne... ;) Ja, kak hello world mogoce, kaj bolj kompleksnega pa ne :)

krho ::

freejack:
Za filme npr. se mi še najboljš zdi Ant Movie Catalog, sam ma über preveč stvari


Check this:
DivX;-) Db:D
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

mile ::

Pa Robert Gale je napisu najboljši program na tem področju...

kopernik ::

BigWhale:
fora nekega sistema (ki ima npr. 200 obrazcev) sploh ni v tem, da boš ti
vsak screen sprogramiral. Narediti moraš najprej eno ogrodje (framework),
ki ti bo ustrezal za tvoj sistem. Potem pa samo še XML-e pišeš. Skoraj zagotovo
bo imel tako narejen sistem manj napak kot tisti, ki je naklikan v RAD okolju.
In neskončno lažje(cenejše) bo vzdrževanje...

lp

mile ::

janko:

mamo mi tak sistem, sam form ne kodiramo raočno v xml, ampak jih NAKLIKAMO s svojim orodjem. Je sigurno lažje... Preverjeno...

kopernik ::

mile:
tista pot do XML-ov, ki sem jo omenil, je le prvi (a glavni) korak.
Ni nujno, da ročno pišeš XML-e. Logično je, da ko imaš enkrat
narejen framework, je pot do avtomatskega generiranja
XML-ov (ali programske kode) kratka.

A priznavaš, da klikanje v Delphiju ni obrodilo sadov?

lp

mile ::

KLIKANJE je zakon

kopernik ::

že to, da ste imeli potrebo po svojem frameworku, je dokaz,
da RAD (v tem primeru Delphi) okolje ni bilo dovolj. Frameworke
pa lahko napišeš tudi v C-ju, Pascalu, Pythonu, Smalltalku, Javi.
Čeprav sem jaz v praksi videl najboljše frameworke v Javi in C++.

Kaj hočem reči: vsaka firma, ki dela večje programske sisteme,
prej ali slej ugotovi, da potrebuje nek svoj framework. In priznati
moram, da še nisem videl firme, ki bi to počela v Delphiju. Mile,
očitno ste vi ubrali neko svojo pot. Če vam ustreza, potem ok.

lp

mile ::

zato, da si stranke same naredijo svoje forme in skripte z našim interpreterjem, samo zato.

nima pa to nobene veze z delfijem (oziroma njegovo nezmžnostjo)

freejack ::

krho: sn že bral temo o tem. :D Spljoh ni slab program, daleč od tega, sam vseeno, bi rad mel stvari narejeno po svojem okusu, kar je enakovredno želji po učenju programskih jezikov. In če mi bo to znanje omogočilo pisanje programov, kot so ta, ki si ga omenil, toliko bolje. Načeloma, gledano širšo sliko, dokaj rad pišem programe (za1x sam v C), pa tut za lastno uporabo bi jih rad napisal. Tut znanje mi bo prav prišlo. :D

Uff, glede na odgovore o različni uporabljenosti programskih jezikov v današnjem svetu, se mi zdi, da se bom lotil kar obeh VC++ in Bor. Delphi. Za čez počitnice planiram še perl in pyton (s katerim sicer že imam minimalne izkušnje). Edina dobra stvar je ta, da je koncept programiranja povsod enak, različne so samo sintaktična pravila... načeloma.. :D

d-mon ::

BigWhale:
Vidim, da Visual C++ od blizu se videl nisi.

Tudi v visual c++ vse forme poklikas in narises z misko (brez da bi napisal koscka kode).
In tudi tako kot recimo v Delfiju in v VB potem napises funkcijo, ko kliknes na gumb, ko se pojavi dialog....

Visual C++ ni RAD, ker ne podpira vsega kar ostali RAD okolja podpirajo...podpira pa seveda, kar si ti rekel da ne...delanje formov, brez MFCja in takih stvari...samo klikas kot v VB in Delfiju.

Naceloma, ceprav se nisem probal, bi pa naj bil nov Visual studio cel RAD (kao .NET in se ta novejsi od letos).
[D-mon]

Person ::

Ta VC++, ki je star dobri mesec, naj bi imel tudi za .NET forme editor:))
(tako piše na MS strani)
Let's make something useful!

freejack ::

Ja v bistvu je v osnovi še vedno "stari" VC++, s tem da ga lahk nadgradiš na VC++ .NET 2003, tako kot celoten Studio na VStudio .NET 2003

Person ::

Ja, točno to. In da se z njim narediti vse:)
Let's make something useful!

YuLcE ::

Zanimivo je brati to debato, ki se ponavlja in ponavlja... C proti XXX.... Delphi roxx... bla bla bla...

Mislim, izbira je zelo enostavna na koncu. Ali pa tudi ne... :)

Tisti, ki prisegajo na enostavne stvari pač uporabijo RAD (RApid Development) orodja, za kar pa definitivno ne nosijo zastonj takega imena. RAD (Delphi) je pač namenjen hitremu razvoju aplikacij, ampak predvsem na modelu, ki ima Delphi vgrajenega. Pač komponentni model, ki temelji na prastarem (a , popravljenim in ZELO BERLJIVIM IN RAZUMEVAJOČIM) Pascalom pač... je izbira posameznika. Veliko ljudi je, ki Delphi ignorira prav zaradi tega 'link'-a z njegovim predhodnikom iz katerega izvira in sicer druge povezave nima. Jezik je lahko naučljiv in programerju da možnosti "ustvarjanja" že po nekaj konkretnih seansah z kakšno boljšo knjigo o programiranju. (sam sem v pascalu delal 6 let + 2 leti Delphi) V tem času sem ugotovil nekatere zelo dobre lastnosti in tudi slabosti ==> Ljudje, ki v tem niso delali, pač to orodje (ki je zelo močnno, A NA DOLOČENIH DELIH ODPOVE) podcenjujejo, češ da je to nekaj, kar je že razvoj prehitel; kdo se bo pa danes učil pascal - to je ja srednja šola!? ; sicer rečem, in vem da se boste vsi strinjali z mano, da če znaš programirati v C / Java /C# / Pascal / Delphi (OPascal) / (vse možno sr*nje programskih jezikov ki obstajajo) ti iz enega na drugega ni nek problem preiti. Stvar je le v volji in željo do tega, kar želiš v nekem okolju narediti.

Sicer pa tisti, ki mislijo delati le za Windows: ni drugega kot WinAPI in to je dobro, da se naštudira; pri tem jaz osebno zagovarjam uporabo MFCja... kar je pač je; je moje osebno mnenje (pred tem sem delal v Delphiju, ki pač je kot sem v prej povedal na določenih delih prav lep (vizualni del) odpove pa na določenih delih, oz. nepotrebno komplicira); kvalitetna dokumentacija, zelo obsežna pomoč ... ni lepšega

Tisti, ki želi stvar narediti malo bolj neodvisno (glede na platformo seveda) je moj favorit definitivno Java. Očitki glede nje gor ali dol, stvar funkcionira povsod, dela lepo, to je važno. (Virtual maschine pač - če delajo, delajo)
Druga varjanta je pač C, ampak... compiler od compilerja...

Sicer pa... da ne bom več tipkal prazne slame... Odvisno je od tega kar želiš delati, kje so meje tistega kar želiš delati, in predvsem : ne sme te biti strah poskusiti VSEGA, ker nikoli ne veš, morda je stvar, ki se na zunaj sliši slabo zate ravno pravšnja :))))

LP

Raw ::

@YuLcE:
RAD = Rapid Application Development
Glede Delphija se popolnoma strinjava, le da je meni osebno se vedno ljubsi kot pa MFC.
Sicer nimam dolgoletnih izkusenj, toda cisto mogoce, da mi je zato MFC dosti manj uporaben v splosnem smislu.

Bolj al manj se mi zdi da je to razlika v mnenjih med 'starimi' macki in novepecenci.
Na eni strani, obvladovanje cja do obisti, na drugi pa 'najnovejs je najbols'...
Dosti je mladih, ki so sicer nardil tistih nekaj izpitov v cju, ma potem takoj zacel z Delphijem oziroma RAD orodji.
Eni raje eno drugi drugo. Za vsak problem pa je en jezik boljsi kot drugi. Ni pa najbolsega za vse. Normalno.

Car si, ko ne pljuvas cez druge jezike (predvsem zaradi tega, ker z njimi nisi vesc), ampak poznas njihove slabosti in prednosti.
Seveda je tezko obvladat vec jezikov in se tako sproti odlocevat kter bo najboljs za dan problem. Vecina programerjev obvlada dobro le enga, s tem da imajo se enega ali dva v rezervi.
Torej, ce VES, da se da v delphiju z malo ucenja in truda naredit nekaj prej in boljse kot v MFCju, potem ne smes trmarit s mislijo "ah saj obvladam MFC .. sm car .. blah blah".

IMHO seveda! :)

.raw

Person ::

Jaz se tudi strinjam z mnenjem, da pač uporabiš tisto orodje, ki tebi najbolj ustreza in, ki je najbolj primerno za stvar, ki jo delaš.
Verjetno ni brez veze toliko različnih orodij, ker če ne bi bila vsa uporabna, jih pač ne bi več delali.
Meni si tudi zdi, da je MFC kr kul zadeva (osebno ga še nisem uporabljal(čisto malo), uporabljal pa sem Borlandovo OWL knjižnico(podobno kot MFC)). Res pa je, da za začetnike ni enostaven, ker pač ne pišeš programa od začetka do konca, pač program deluje s pomočjo dogodkov in vse je napisano z razredi.
Zato je pa za začetek najbolj primerna konzolna vrstica in en enostaven jezik, npr C, PASCAL...
Sam trenutno uporabljam samo C++ (malo neki JavaScripta), sem pa včasih uporabljal BASIC (časi ZX Spectruma). Jezika sem se naučil na lahek način(star sem bil tam okol 3 razreda(še prej)). Zato pa mi prehod na C++ ni delal preglavic, začetne programčke sem pisal tako za ZX Spectrum in tudi za PC :)
VB je po moje najbolj primeren za delo z enostavnimi WindowsDialogi...
S C++ pa seveda lahko narediš čisto vse kar hočeš, rabiš pa čas...

Občutek imam, da bo MFC nasledilo ogrodje .NET. Ali imam prav?
Let's make something useful!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Person ()

YuLcE ::

Dj
; Glede MFC in .NET

To sta dve popolnoma različni filozofiji, ki ju ne smemo povezovati kar tako.
MFC (MS Foundation Classes) je skupek objektov,.... , ki je namenjen LAŽJEMU programiranju v Windowsih. (da se pač ne rabiš za vsako malo bedno stvar ukvarjati z WinAPIjem).

.NET pa je neka vrsta revolucije, ki jo je MS vpeljal v svoje vode. .NET pomeni, da se programi pisani v višjih programskih jezikih (C#, VC.NET, VB.NET) prevajajo v skupno kodo MSIL (M$ Intermediate Language), ki se ptoem s pomočjo .NET Framewokea z "just-in time" compilerjem prevaja na vsaki mašini posebej. No v čem je predost? Objekti pisani v C#, se brez vsakega problema uproabljajo lahko v vsakem drugem .NET razvojnem okolju, ki ga implementira, in to je tukaj tisto, kar je MS s tem želel.

Na eni strani imamo Javo, ki je en programski jezik namenjen večim platformam.
Pri MS imamo več programskih jezikov, namenjenih (zaenkrat) eni platformi. Pri tem pač vsak uporablja tistega , ki mu najbolj "leži" in ga ne rabi bit strah, da bi kolega, ki ne dela v enakem jeziku zaradi tega kaj trpel ko bi moral uvoziti njegove (Recimo serializirane) komponente ipd.

Pač, en mali utrinek ...

LP

kopernik ::

yulce:
>Na eni strani imamo Javo, ki je en programski jezik namenjen večim platformam.
>Pri MS imamo več programskih jezikov, namenjenih (zaenkrat) eni platformi. Pri tem pač vsak uporablja tistega , ki mu najbolj "leži" in ga >ne rabi bit strah, da bi kolega, ki ne dela v enakem jeziku zaradi tega kaj trpel ko bi moral uvoziti njegove (Recimo serializirane) >komponente ipd.

In kar je najbolj ironično je to, da javanski programerji veliko lažje
uporabljajo .NET platformo, kot tisti, ki so npr. uporabljali VB, sedaj
pa bi šli na VB.NET. Juhej :)

lp

YuLcE ::

jankoFer: ne le da je ironično, to je gola resnica, kar si rekel. :)) :)) :))

Microsoft ::

Dej bom pa še jst mal pogrel tole staro temo.8-)

Mam željo, da bi naresil program, s katerim bi lahko obdeloval zvok. Recimo, da je nek tak primer Magix Music Maker pa BPM Studio. Verjetno je pa še polno drugih...

Gre za to, da program "dela" z zvočno kartico, da so zaželjene čim manjše zakasnitve. PA zaželjeno je, da se da interface izdelat v istem programskem jeziku ni pa nujno.

Tak program bi bil namenje predvsem studijim, kjer bi lastniku studia (audio) izdelal program po naočilu?

Sedaj me pa zanima, katero programsko orodje je za to najbolj primerno. Visual Studio 6.0, Visual Studio .NET, Delphi,...?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

BBB ::

Rad bi se naucil programiranja z enim od objektnih jezikov, vendar ne vem, katerega za zacetek izbrati. Nekaj osnov z objektnim programiranjem imam, s programiranjem v windowsih pa skoraj nic. Najvecja neznanka so mi jeziki za .net okolje. Tega razglasajo za programiranje spletnih aplikacij, vendar ali so APIji namenjeni izkljucno le-temu ali pa se da v .net narediti tudi povsem obicajen program, npr. za obdelavo zvoka, zahtevnejso igro,...? Ce je to mozno, kje so omejitve izvajalnega okolja npr. za dostop do razlicnih funkcij (je mozna uporaba opengl in directx, kako je z dostopom do baz podatkov,...) in kaksne so performanse? Torej, kaksne so omejitve pri moznostih programiranja pri prehodu z VS6 na VS 2003 .NET?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programiranje za začetnike

Oddelek: Programiranje
3612540 (7464) Yacked2
»

[C++] Uporabnost c++-a v današnjih časih (pa malo linuxa)

Oddelek: Programiranje
302738 (1921) [SkA]
»

Delphi VS Visual C++

Oddelek: Programiranje
212178 (1856) webblod
»

Kje zaceti ?

Oddelek: Programiranje
192178 (1877) Blond
»

Programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
846264 (4862) Thomas

Več podobnih tem