» »

Popravilo LCD zaslona

Popravilo LCD zaslona

«
1
2

Volta ::

Pred kratkim mi je začel zaslon na Samsung T244 utripati tu in tam, zdaj pa vedno bolj pogosto. Ko utripa obenem oddaja tudi zvok (takrat ko utripne tudi piskne), drugače pa barve in ostalo izgledajo ok. Sklepam (in upam) da je crknil le kak kondenzator na napajalnem sklopu, ki bi ga bilo treba zamenjati.

Potreboval bi torej pomoč od nekoga, ki bi to popravil za neko normalno ceno.

Sem iz okolice MB (Morje pri Framu). Kontakt na ZS.

erex ::

Možno da so kondezatorji. Nebi blo čudno pri samsungu. Lahko gre pa tudi proti koncu ccfl in se sliši inverter, ker je preobremenjen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erex ()

AC_DC ::

Rtv servis.

shadeX ::

erex je izjavil:

Možno da so kondezatorji. Nebi blo čudno pri samsungu. Lahko gre pa tudi proti koncu ccfl in se sliši inverter, ker je preobremenjen.


Ko utripa obenem oddaja tudi zvok (takrat ko utripne tudi piskne),



Kondenzatorji 100%. Mel dva samsunga z čisto istim problemom. Enga popravil, drugega še moram.

Volta ::

shadeX je izjavil:

Kondenzatorji 100%. Mel dva samsunga z čisto istim problemom. Enga popravil, drugega še moram.


O super! Zdaj moram le še najt nekoga, ki zna to dobro polotat. Sam sicer znam osnovno, ampak raje pustim nekomu drugemu ki to dela dnevno, kot pa da bi skuril napajalni sklop :))

goranzaric ::

Odpri zadevo pa sam zamenjaj kondenzatorje samo pravilno jih moraš obrniti. Sam materijal te bo koštal kakšnih 5€ v kakšnem HTE ali IC elektroniki.

MIHAc27 ::

Če je kaj več kot menjava kondenzatorjev se pa itak ne splača več.

Volta ::

MIHAc27 je izjavil:

Če je kaj več kot menjava kondenzatorjev se pa itak ne splača več.


Se strinjam. Ga bom danes odprl da vidim če so res kondenzatorji, zadnjih par dni sem bil preveč zaseden da bi, pa javim kako je na stvari. Bom še videl, če se bom zadeve lotil sam al ne, pri stvareh kjer nisem 100% raje plačam nekomu, pa vsaj vem da je narejeno kot je treba.

BladE_ ::

Imam podoben problem z utripanjem oziroma zdaj se monitor prižge za sekundo potem pa ugasne, kondenzatorji izgledajo ok... Je vseeno možno, da so fuč?
Akcija - Reakcija

MIHAc27 ::

Če so videti ok, je bolj majhna verjetnost, da so res zanič. Ponavadi je potem treba zamenjati inverter, še bolje pa kar celo napajalno ploščo. (Mam na firmi 5 takih istih Samsungov. Z dobrim bordom pa vsi delajo)

A. Smith ::

BladE_ je izjavil:

Imam podoben problem z utripanjem oziroma zdaj se monitor prižge za sekundo potem pa ugasne, kondenzatorji izgledajo ok... Je vseeno možno, da so fuč?


Dve najbolj verjetni možnosti sta:
- crknil je napajalc zaradi kondenzatorjev
- crknil je inverter za ccfl ali same ccfl

Če je šel ccfl backlight, mora zaslon še kazati sliko! Ta se pokaže, če v prižgan zaslon posvetimo z močnim svetlobnim virom!

Če ob testu s svetilko slike ni, bi jaz sklepal na napajalnik in začel menjati kondenzatorje.

POZOR (mislim, da že stotič pišem tole): Kondenzatorje je treba zamenjati s 105°C LOW ESR varjantami enake nazivne napetosti in kapacitivnosti, sicer bodo crknili po dveh mesecih. Najboljši so Panasonic serije FM, sledijo Rubycon, tisti Jamiconi, ki jih prodaja IC elektronika, pa tudi niso slabi.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Volta ::

Evo, kot sem predvideval - trije napihnjeni kondenzatorji na napajalnem sklopu. Bom kr šel nabavit jutri v eno ET trgovino in doma sam zalotal, vsega se je treba lotit :)

Vzamem torej 1000uF, 35V, 105C ali moram pazit še na kaj drugega?

Volta ::

Pri nas jih HTE žal nima na zalogi, v IC pa imajo samo tole. A bo ok?

http://www.ic-elect.si/b2c/radialni-low...

goranzaric ::

Bo dobro

Volta ::

Tak, naročeno je, zdaj pa upam da pride čimprej. Javim ko jih dobim in začnem popravljat :D

Volta ::

Torej stvar je taka... zamenjal sem vse tri kondenzatorje, sestavil ekran in ga prižgal in slika je sedaj na videz ok. Me pa skrbi ker ekran grdo "boli", torej oddaja tak nižji brenčeči zvok. Vse kontakte sem pri lotanju dobro preveril, je možno da sem kaj vseeno zafrknil ali bi znalo bit v okvari kaj drugega?

Mimogrede - takega zvoka enkran prej ni oddajal, je samo "klikal" takrat ko je slika utripnila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volta ()

Pentium ::

Podobno mi je godel Samsung pred nekaj leti, ko je bil slab glavni 450V 100uF kondenzator. Preveri, če ni slučajno še ta kaj napihnjen, v mojem primeru je bil na videz napihnjen le malenkostno, pa je bil že slab. Sem ga zamenjal, čez 14 dni pa so odpovedali še nizkonapetostni kondenzatorji (te si ti že menjal), po menjavi še teh, pa deluje še danes BP.

Razen tega, možno da je kak drug kondenzator tudi pridobil na ESR-ju, kljub temu da ni napihnjen (po domače se je posušil), ali pa si naredil kakšen slab stik pri lotanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pentium ()

MIHAc27 ::

Obrnil si jih prav?

Volta ::

Obrnil sem jih 100% prav, ker sem preveril ene 3x. Je pa čisto možno da kakšen lot ni vredu, čeprav na videz vsi zgledajo ok. Bom še enkrat polotal vse in javim kako je!

Volta ::

Mimogrede - kako preverim, če je kakšen drug kondenzator zanič, čeprav ni napihnjen? A se da to kako zmerit?

Invictus ::

Kondenzatorji so tako poceni da zamenjaj vse.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

erex ::

Volta je izjavil:

Mimogrede - kako preverim, če je kakšen drug kondenzator zanič, čeprav ni napihnjen? A se da to kako zmerit?


esr tester

Volta ::

Invictus je izjavil:

Kondenzatorji so tako poceni da zamenjaj vse.


To že, samo če hočem zamenjat vse me pomoje pride dražje kot da menjam celo napajalno ploščo :D

Mi zna kdo povedat kje pri nas bi se dal nabavit ta velik 100uF 450V kondenzator? Pri nas ga ne najdem nikjer.

@erex - hvala!

P.S. No, tule sem našel enega, a bo ok? Je pa že kr dragi hec za kondenzator :)

http://b2c.hte.si/izdelek/8885/100UF-45...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volta ()

balluf ::

Volta je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kondenzatorji so tako poceni da zamenjaj vse.


To že, samo če hočem zamenjat vse me pomoje pride dražje kot da menjam celo napajalno ploščo :D

Mi zna kdo povedat kje pri nas bi se dal nabavit ta velik 100uF 450V kondenzator? Pri nas ga ne najdem nikjer.

@erex - hvala!

P.S. No, tule sem našel enega, a bo ok? Je pa že kr dragi hec za kondenzator :)

http://b2c.hte.si/izdelek/8885/100UF-45...


Če ti je drago 8E ,da maš potem delujočo televizijo ?

shmandi ::

Zelo malo verjetno, da je kaj narobe s kondenzatorjem 100uF 450V. Ti redko grejo.

MIHAc27 ::

Tudi jaz ga še nikoli nisem menjal... seveda pa se lahko zgodi, da gre.

[D]emon ::

shmandi je izjavil:

Zelo malo verjetno, da je kaj narobe s kondenzatorjem 100uF 450V. Ti redko grejo.


Se podpisem pod tole. Ceprav imajo vsi moji Samsungi tudi 100uF 450V kondi od CapXon-a, mi do zdaj niti eden od njih se ni crknil.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Volta ::

Tule je posnetek zvoka (buzz-a), ki ga oddaja transformator, ki sem ga označil tudi na sliki. Vprašal sem tudi bratranca, ki je elektrotehnik in mi ni znal povedat kaj bi lahko bilo krivo, sma pa še enkrat prelotala vse tri kondenzatorje in pregledala, da kje slučajno ne bi bilo kakšnega stika in vse zgleda ok.

Še enkrat ponavljam - slika je ok, skrbi me le ta precej glasen in moteč zvok, ki ga prej ni bilo in se pojavi ko prižgem zaslon. Če vklopim zadaj samo napajanje se tudi sliši nek zvok, je pa zelo tih. Če se komu dozdeva kaj bi lahko bilo krivo za to (morda pokvarjen transformator?), je več kot dobrodošel da pove :)

https://www.dropbox.com/s/a1ngbk9n0be9f...

Pentium ::

450v 100uF kondenzator zamenjaj. Na mojem Samsungu je bil skoraj identičen zvok, ko je oslabel ta elektrolit. Monitor takrat ni ugasnil ampak je začel brneti.

Kaj drugega že težko verjamem, da bi še lahko bilo.

Volta ::

Bom zamenjal, drugega mi tako ne preostane. Ker če je crknilo kaj drugega, se mi verjetno sploh ne splača popravljat.

MIHAc27 ::

Ne.... furej dokler dela potem pa v kanto (ali pa poišči cel napajalni bord)

shadeX ::

Volta je izjavil:

Bom zamenjal, drugega mi tako ne preostane. Ker če je crknilo kaj drugega, se mi verjetno sploh ne splača popravljat.


Če maš nament vržit stran, prodaj na bolhi za male pare. Se bo sigurno dobil kdo, ki bi kupil :)

Volta ::

Brez skrbi da ne bom vrgel nič stran, je bla stvar predraga :D

V ponedeljek po vsej verjetnosti dobim ta omenjen 100uF 450V 105C kondenzator v HTE-ju, pa zmontiram in javim. Držite pesti, da je bilo res to krivo.

MIHAc27 ::

Vsekakor poročaj, če bo kaj drugače. Sam malce dvomim, a nikoli ne veš.

Volta ::

Ravnokar naročam kondenzatorje in bom, tako kot mi je že nekdo predlagal, menjal kar vse, pa bo kar bo. Bom sporočil ko bo kaj novega :)

Volta ::

Zamenjal sem veliki 100uF 450V kondenzator (ostalih zaenkrat še nisem, jih niso imeli na zalogi) in stvar je sledeča. Načeloma je zdaj transformator kr tih medtem ko je ekran prižgan. Problem je, da oddaja različne zvoke medtem ko je v standby - kar ene tri variante, ki sem jih tudi posnel.

Najprej sem snemal zvok direktno nad transformatorjem (ko sem prižgal najprej napajanje, nato pa še ekran), nato sem šel počasi do tistega levega dela na sliki spodaj ki brenči, potem pa obratno nazaj nad transformator in stvar ugasnil. V bistvu so spodnji trije poskusi ene in iste stvari z različnimi rezultati.

Zvok 1: https://dl.dropboxusercontent.com/conte...

Zvok 2: https://dl.dropboxusercontent.com/conte...

Zvok 3: https://dl.dropboxusercontent.com/conte...

Brenčanje, ki prihaja iz dela označenega na sliki:

https://dl.dropboxusercontent.com/conte...



Če se komu slučajno sanja kaj bi še lahko bilo narobe oz. mi razloži kaj je normalno in kaj ni, je več kot dobrodošel. Edino kaj mi še preostane je, da naročim in menjam preostale male kondenzatorje ali pa kr celoten power board. Ekran sicer deluje (slika je ok), vendar bi raje videl da je stvar brezhibna, kot pa da naenkrat kaj crkne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volta ()

Pentium ::

Torej je menjava 450V 100uF kondenzatorja pomagala?

Zvokov žal ne morem odpreti, javi 404 napako.

Za raznorazne zvoke v teh napajalnikih imaš odgovorne slabe kondenzatorje, razmajana navitja v transformatorjih ali dušilkah ter keramične kondenzatorje, ki lahko v nekaterih primerih "pojejo" zaradi piezoelektričnega efekta. Včasih pa cvili tudi kakšen varistor.

Enkrat sem na enem podobnem LCD boardu menjal čisto vse elektrolitske kondenzatorje, ker je ves čas malenkost cvilil. Na koncu se je situacija zelo izboljšala, vendar še vedno ni bilo 100%. K sreči je bil monitor neslišen, ko je bil enkrat sestavljen, saj je ohišje zadušilo skoraj vse zvoke. Lahko zamenjaš še ostalih nekaj manjših elektrolitov, saj zagotovo več niso čisto novi. Več kot 1-2 EUR pa tako ne smejo stati v kakšnem HTE-ju, saj si tiste najdražje že zamenjal.

Na tem mestu, ki si ga označil z rumeno so trije elektrolitski kondenzatorji. Glede na to, da se nahajajo na vrhu vezja in ker se toplota dviguje, bi rekel, da so že tudi rahlo oslabeli od večletnega kuhanja. Menjava verjetno ne bi škodila. Lahko pa zraven enega kondenzatorja (vzporedno) prilotaš kakšnega podobne vrednosti in testiraš, če se zvok kaj spremeni ;)

korenje3 ::

zvok lahko oddajajo navitja. lepilo daj čez bakrene žice.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Stari maček ::

Piskanje navitij in transformatorja rešiš z lakom; v sili je dober tudi tisti za lase.

Volta ::

Menjava 450V 100uF kondenzatorja nekaj definitivno je pomagala - transformator je sedaj ko je ekran prižgan tišji, vendar je vseeno slišen. Zdaj je se mi zdi večji problem z brenčanjem v tistem z rumeno označenim delom, ki je precej glasno. Sicer ekrana še nisem imel zaprtega, vendar se bo piskanje/brenčanje sigurno slišalo izven ohišja in to bi rad nekako popravil.

Stari maček je izjavil:

Piskanje navitij in transformatorja rešiš z lakom; v sili je dober tudi tisti za lase.


Kam točno ga nanesem? Ga čisto "zalepim" dol? :D

Evo, še enkrat linki od vseh zvokov, tud jaz jih začuda ne morem odpret. Upam da bo komu kaj pomagalo.

Brenčanje: https://www.dropbox.com/s/ut3kvf61889ts...

Zvok1: https://www.dropbox.com/s/8z66hkptng4mz...

Zvok2: https://www.dropbox.com/s/c7c5hz5oahgyn...

Zvok3: https://www.dropbox.com/s/jbwqen4nf3bte...

Volta ::

Torej končno sem dobil še preostalih 9 kondenzatorjev, jih zamenjal in sedaj se ekran sploh ne prižge. V transformatorju pa je podoben zvok kot pri formuli 1 - tisto hitro prestavljanje med prestavami ;((

Čez kontakte sem šel vsaj enih 3x in "za ziher" nanesel še malo več lota in ne pomaga. Sem pa opazil da sem pri enem ali dveh kondenzatorjih utrgal tisti okrogli del ki je bil na hrbtni strani pri kondenzatorjih, tam ko je vezje. To je verjetno tisto kar da stik, imam prav? In če sem res raztrgal tisti del, a se da to vseeno kako popraviti, recimo s tem da lot potegnem dlje po vezju da naredim stik?

Pentium ::

Spraskaš baker na tiskanini, kjer je ga je še kaj in potegneš lot. Če je predaleč do kontakta, pa potegni magari kar žico, ki jo nato prilepiš s kakšnim vročim lepilom. Sicer pa še dobro, da nisi popravljal kakšnega tiskanega vezja iz 50 ali 60 let prejšnjega stoletja. Tam si sled na vezju le malo bolj grdo pogledal in je že odpadla s pertinaksa.

Možno, da si kje naredil kratek stik.
Lahko vidimo kako fotografijo, kakšne lote si naredil?

[D]emon ::

Pade si pozgal, congrats. Lahko popravis tako kot je rekel Pentium. Samo pazi, da se bolj ne zajebes.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Volta ::

Pentium je izjavil:

Možno, da si kje naredil kratek stik.


Možno je, vendar bolj malo verjetno ker sem res pazil na to. Bo prej tisto da ni stika pri kakem izmed kondenzatorjev, ker sem uničil kak pad ali 2... Če bi vedel, da je to tako občutljivo, bi bil še bolj pazljiv. No vem za drugič. Si pa ne znam predstavljat kako je blo zajebano lotat tista res stara vezja >:D

Pentium je izjavil:

Lahko vidimo kako fotografijo, kakšne lote si naredil?


Mhm. Bom poslikal vseh 9 in postal kmalu. Res bi rad spravil stvar v delovanje, tako da bom naredil kar bo treba da bo delalo. A ta zvok ki sem ga opisal je tipičen za vezja kjer je kratki stik ali čist naključno piska na tak način?

Volta ::

Tako, tukaj so slike. Tam kjer je (veliko) več lota je izključno zaradi raztrganih padov.







Trance4mer ::

A si sploh kdaj lotu? :D, K tole so spoji, kod da bi se podelu :)

Magic1 ::

Nisem stručko za lote, a to so res bogi. Preveč cina in premalo toplote.
Magic

Trance4mer ::

Cin mora stečt, da pa veš da je dobr steku si pa mal poglej druge spoje, kok se lepo svetjo.

Volta ::

Sej vem da zgledajo precej slabo, predvsem zato ker sem šel ko stvar ni delovala pocat na praktično vse kondenzatorje gor večje količine cinka. V osnovi vem kako more stvar zgledat in pri prvih treh tudi je. Bom vse počistil, nabavil sem tudi alkohol za čišcenje in bom vse še enkrat zalotal na novo. Predtem pa še poslikam vezje, da vidite v kakem stanju je vezje.

Pentium ::

Kako močan spajkalnik pa imaš? Zgleda, kot, da imaš prešibkega ali pa preveč zakurjeno (umazano) konico. Drugače pa se reče cin in ne cink ;)
Tukaj bi ti koristila tudi kakšna kolofonija ali/oz. fluks. Ne boš verjel kake "čudeže" dela kolofonija pri spajkanju, ki se drugače uporablja za aranje prašiča.

So pa res teli loti... no comment

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pentium ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje glede kondenzatorjev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
406199 (3532) mirator
»

Preverjanje kondenzatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
246988 (6644) miro80
»

Menjava kondenzatorja na plati ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9712174 (8944) Pyr0Beast
»

pokvarjen TV

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
275817 (4373) M@73Y
»

Cvrčanje v kišti (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
504831 (4028) Pyr0Beast

Več podobnih tem