» »

Popravilo LCD zaslona

Popravilo LCD zaslona

1
2
»

Volta ::

Vem ja, sem jih konkretno grdo napocal :D Spajkalnik je nek 15W iz Conrada, pač bol poceni roba. Sem včeraj zvečer počistil konico in polotal vse še 1x, tokrat dosti lepše, pa je isti rezultat. Danes dobim še multimeter da prečekiram kje bi lahko bil problem.

Pentium ::

Ne vem kakšen spajkalnik imaš, jaz sem tudi z dobrim 15W veliko zlotal, vendar sem uporabil veliko kolofonije in dober cin. Ni pa bilo to prostovoljno, saj drugega na čolnu takrat nisem imel.
Je pa za tele LCD-je veliko bolj primeren kakšen 30-60W, saj so loti veliki z veliko površino in s takšnim hitro zagreješ zadevo, da steče.
Za samo tehniko pa priporočam kakšen YT video, sicer pa glej tole:

Lot mora biti lepo svetleč in takšne oblike, kot so ostali. Drugi loti na tem vezju so videti suhi zaradi tega, ker so iz bresvinčenega cina (EU regulacija, itd.), so pa prave in lepe oblike.

Imaš možnosti: nimaš nekje stika, imaš nekje kratek stik, si narobe obrnil kondenzator(je).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pentium ()

Volta ::

Kondenzatorji so 100% prav obrnjeni, kratkega stika tud pomoje ni ker sem pregledal in počistil celotno površino z alkoholom. V bistvu sem lotal isto kot zadnjič, s tem da sem pocal kasneje gor več cina zaradi tistih problemov ko sem utrgal krogec ali 2 in zato izgleda kakor izgleda. Pomoje da kak kondenzator nima stika zaradi omenjenega problema, javim ko preizkusim z multimetrom :)

Volta ::

Z multimetrom se je preizkusilo in vsi kondenzatorji imajo stik. Prav tako so vsi pravilno obrnjeni in skoraj gotovo ni nikjer kratkega stika, kar pomeni da sem verjetno ko sem lotal kakega predolgo segreval in je odpovedal. Ta multimeter žal nima funkcije za merit kapacitivnost, tako da sem preizkusil voltaže in samo 4 kondenzatorji imajo napetost ko je plošča vklopljena, ostali so na ničli. Prav tako sem sprobal izhod in 6.2V 3 pinski konektor deluje ok, tisti 24V pa ne dela.

Zdaj grem zamenjat še 1x tiste kondenzatorje, ki niso imeli napetosti in za katere imam menjavo in bom videl če bo kaj drugače. Ima še kdo kak nasvet kako s tem kar imam pri roki preverit, če je morda kateri izmed njih odpovedal? Ker to glede na celotno situacijo sodeč je najbolj verjetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volta ()

Volta ::

Vse menjano, na novo zalotano, vendar brez efekta. 6.2V izhod deluje normalno, 24V izhod pa ima 0V na izhodu. Še slike novih lotov:









erex ::

Cp811 nima pada.

errhec ::

CN802 so v stiku?

TS801S in tisti loti na drugi strani črne linije se mi zdijo kot hladni.
Prav tako NT811S. Vsaj tako izgleda na fotografiji.
dd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: errhec ()

Volta ::

erex je izjavil:

Cp811 nima pada.


Kaj točno v praksi to pomeni (crknjen kondenzator, slabi lot, itd) in kaj mi je za storiti? Samo v pomoč - prvič, ko sem menjal le 3 napihnjene kondenzatorje in sicer CS852, CM852 in CM851, ki so na 4. sliki, je ekran deloval ok. Vmes sem menjal tavelikega 450V in tudi takrat je bilo vse ok. Sedaj po menjavi 9-ih še preostalih manjših označenih na ostalih slikah pa se več ne prižge.

errhec je izjavil:

CN802 so v stiku?

TS801S in tisti loti na drugi strani črne linije se mi zdijo kot hladni.
Prav tako NT811S. Vsaj tako izgleda na fotografiji.


Lotal sem samo tiste, ki sem jih menjal in so z rdečo označeni na slikah (1 krogec = 1 kondenzator). Ostalih se nisem dotikal, tudi teh dveh ki si jih omenil ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volta ()

Opkow ::

Preveri varovalko FM801.

matobeli ::

Pri vseh kondijih ki si jih lotal pomeri tvoj lot z multimetrom (piskač/ohmmeter) če ima stik do prvega tovarniško cinjenega pada.

Volta ::

Vsi imajo stik, sem že večkrat napisal :)

matobeli ::

A si na obeh straneh plate pogledal če je stik? Včasih tista luknjica (vija) vodi kam naprej. Če je crknjen kondi lahko pomeni da je prebit, v stiku sta + in -, preveri tudi da nimaš tam kjer bi moralo bit +U ni stika z gnd. In pa seveda, kakor je rekel Killer, elementi z oznako F so ponavadi "fuse"

Pa glede na to da ni 24v je najbolje da jih slediš iz napajalca ven, če je kakšen element serijsko vezan ga dvigni da izločiš del vezja in tako naprej dokler ne najdeš krivca.

Pa nabavi si en konec svinčenga cina z kolofonijo v sredici in si tako olajšaj življenje ;) leadfree z 15w spajkalnikom je muka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Volta ::

Opkow je izjavil:

Preveri varovalko FM801.


Varovalko sem preveril s piskačem in zgleda ok (konca imata stik).

matobeli je izjavil:

A si na obeh straneh plate pogledal če je stik? Včasih tista luknjica (vija) vodi kam naprej.


Pregledal sem obe strani in vsi kodenzatorji imajo stik z nadaljnimi elementi v vezju, med sabo pa nima stika nobeden, tako da so očitno vsi ok. Tudi +U in GND nimata stika na nobenem izhodu. Recimo, da bi slučajno ko sem utrgal tista 2 okrogla pada pri 2 kondenzatorjih nek del vodil kam naprej - kako bi to preveril razen tega da grem iz obeh koncev kondenzatorjev do vseh sosednjih elementov do katerih mora elektrika prit? (kar sem mimogrede tudi že preveril in tudi to štima)

matobeli je izjavil:

Pa glede na to da ni 24v je najbolje da jih slediš iz napajalca ven, če je kakšen element serijsko vezan ga dvigni da izločiš del vezja in tako naprej dokler ne najdeš krivca.


Ne razumem čisto kako naj dvignem kak serijsko vezan element... Torej v bistvu grem preverjat stike (ali napetost?) od tam ko pride elektrika v vezje in sledim vse skupaj do 24V izhoda po najboljših močeh? Drugače se niti slučajno ne spoznam na vezja, se pa hitro učim, tako da mi ob vaši pomoči morda celu uspe zrihtat tole :)

matobeli ::

Točno tako kot si napisal, slediš od izvora do napake, glede na to da nimaš načrta bo treba optično, kolikor se pač da :)

"Dvigneš" element pa pomeni, da odstraniš, vsaj na eni strani, stik elementa z tiskanino. S tem lahko "po sklopih" preverjaš vezje.

Volta ::

Hudirja... Po sklopih bi moral menjat kondenzatorje, torej enega po enega dokler ne bi rešil tistega piskanja, pa sedaj teh problemov ne bi imel :) Skoraj zagotovo je krivo nekaj pri kondičih, ker se nisem dotikal ničesar drugega, samo ne razumem kaj točno, ker stik imajo vsi... morda se mi splača od koga sposodit multimeter, ki ima opcijo merjenja kapacitivnosti, ali pa nenazadnje nesti stvar k nekomu, ki se spozna na vse skupaj, da mi to reši za neko normalno ceno.

MIHAc27 ::

Servis te bo po moje preveč prišel, če bo sploh lahko popravil kar si pokvaril.

Malo poglej za rezervnim bordom. Jaz sem enega dobil za 9€ od kitajca.

Volta ::

MIHAc27 je izjavil:

Servis te bo po moje preveč prišel, če bo sploh lahko popravil kar si pokvaril.

Malo poglej za rezervnim bordom. Jaz sem enega dobil za 9€ od kitajca.


Sem že iskal, pa nisem našel nič pametnega za neko normalno ceno. Ti si mel zgleda srečo :) Pomoje bi nekdo ki se spozna to rešil precej enostavno, drugo bi bilo če bi šaril po celem vezju, zdaj pa sem menjal le kondenzatorje in točno se ve pri katerih bi znal bit problem.

[D]emon ::

Ce si v LJ, lahko k meni prineses pa pogledam.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Volta ::

Žal sem iz okolice MB...

radmannsdorf ::

Ali se da kupiti prozorno zaščito, ki prekriva lcd zaslon? Audio receiver, ki ga imam poleg monitorja, sem zadnjič prevrnil, in se je naslonil na monitor, naredil prasko v ta zaščitni sloj. Lcd panel ni poškodovan.

#000000 ::

ne vem če se da kupit, da pa se zamenjat pač dobiš zanič monitor z enako velikostjo zaslona, vzameš folijo ven in menjaš, ampak je to delo za konjske živce parat.

Telbanc ::

Za tole spajkat mislim da mora biti najmanj st 80W, z regulacijo temp.

Prav lepo se vidi, da je spajkalnik premalo močan, in da ni uporabljal spajkalne paste.

Torej moj nasvet je, da zadevo pa ne popravljaš več sam. Ker nimaš potrebnega orodja. Rabiš še pletenico, pasto, moćnejši spajkalnik, razredčilo, da po končanem spajkanju očistiš vezje...vaja na kakem drugem vezju.

Fizučno vezje še ni poškodovano tako da se zadeva da še rešit, če ni kaj skurjeno.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Telbanc ::

Sredinska slika, pod uporom fs802S zgleda da skozi lukljo molita dve žičke, nezaspajkano?? En pravokotnik na eni strani....na desni in potem še levo, zraven enega velikega spoja.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje glede kondenzatorjev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
406198 (3531) mirator
»

Preverjanje kondenzatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
246984 (6640) miro80
»

Menjava kondenzatorja na plati ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9712173 (8943) Pyr0Beast
»

pokvarjen TV

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
275816 (4372) M@73Y
»

Cvrčanje v kišti (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
504829 (4026) Pyr0Beast

Več podobnih tem