» »

Cvrčanje v kišti

Cvrčanje v kišti

«
1
2

kriko1 ::

Žio! Imam sledečo težavo:

Iz moje matične (vsaj mislim) se sliši zvok, ki zveni kot neko cvrčanje, podobno kratkemu stiku, vendar ne vedno. Izgleda da se to samo pojavi ko zaženem nekaj kar rabi hardversko pospeševanje (igrice), isto dela tudi v windowsih. Žal izvora zvoka ne morem točno locirat, je pa nekje pod procesorjem, okoli grafične... V glavnem ventilatorji 100% niso ter tudi trdi disk ni in ostali pogoni tudi 100% odpadejo. Ima kdo podobne težavice? Sicer pa mi sistem dela v redu (brez crashov, linux mi non-stop laufa).

Hvala!

Moj sistem:

A64 1800 Mhz
Gigabyte ga8kns-pro
2x512 corsair xms
Wd800gb sata
Ati radeon 9600pro (built by gigabyte)
  • spremenil: kriko1 ()

berta ::

Kva pa če bi bil napajalnik ?

kriko1 ::

Ne, napajalnik 100% ni. Sem ga že probal dat ven iz ohišja da bi se prepričal če prihaja iz napajalnika, vendar ni.

schurda ::

Čriček!
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

SebaR ::

Js mam ASUS p4p800se pa tudi slišim to cvrčanje.
Ne boj se ker to ni nič slabega...vsaj zame do sedaj ni bilo :)
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

schurda ::

Ja sej, pomlad je, živalice se prebujajo...
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

kriko1 ::

:)

SebaR: Potem nimam za kaj skrbet, praviš.

A je možno da to proizvaja kakšen čip?

SebaR ::

Ja js to slišim tam okrog proca pa se mi ne zdi nič hudega. 0:)
Povej ti to raje komu brez nog, da bo lahko skakljal po cesti...
:>

KraP ::

Jaz mam asus p4p800-x isto ga črička:))

Nem0 ::

Jst pa P4P800-E pa je zadeva enaka samo najbolj je bila slišna pri memtestu tk da nevem mogoče so rami alpa chipset kaj pa vem...
Am,am brez ideje ;)

schurda ::

Črički!
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

ferdo ::

Lahko da je bilokateri elek. element na plati, grafiki ali napajalcu... ali pa je tako kot pri meni pasta med GPU in hladilnikom grafične ali čipseta ali procesorja... imel sem eno belo pasto, jedro grafične gF4MX je bilo konkavne oblike in pasta je cvrčala "grafo sem zelo navil".

zdaj veš, kaj je lahko vzrok..
-elektronika, to boš zelo teško ugotovil kater element najlažje po komponentah, če slišiš ko zajc:)
ali
-pasta ki je hlajenje "grafe, čipseta, procesorja,.."
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

ombre ::

Kaj pa pomeni če ti napajalnik cvrči?
OmbreMan - Galaxy of knowledge

pviran3 ::

Jest tut nekaj slišim: gigabyte 8ipe1000pro

Pojavi se, ko zaženem kako zahtevno aplihacijo.

Mislim da je to, ko se vse skupej v ram nalaga. in dela UIKUIK

Možno pa da je tut disk, si samo bere po eni sledi in glava ne skače gor in dol

kriko1 ::

Mogoce je pa v tvojem primeru le ventilator na grafi.

kriko1 ::

No po toliko letih sem izvedel kaj to dela - okoli procesorja se je napihnil eden izmed kondenzatorjev (vidno). Ostali so še vedno v redu (sem takoj vse pregledal).
Je dobro čim prej zamenjat? Kaj se sploh lahko zgodi? Stvar je po mojem napihnjena že kar lep cajt...

Pyr0Beast ::

Jap, to bo to. Ostali se najbrž še niso napihnili, ker so se prej že posušili.
Menjat kondije čimprej. Če si iz dolenjske ti lahko to naredim jaz.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Žal nisem iz dolenjske, zato čakam prijatelje s spajkalniki v LJ da pridejo iz počitnic. Naj dela do takrat :)
Kakšna je pa cena kondenzatorjev ter kje jih lahko kupim (mogoče so kateri bolj kvalitetni)?

hvala!

Pyr0Beast ::

Kupi enake, po možnosti z enakimi karakteristikami, 105°C, lahko z malenkost višjo (če je kondi enak, višja napetost in kapaciteta pomeni večji kondi) napetostjo, vsekakor pa ne nižjo. Kapaciteta je najbolje, da je enaka, lahko tudi večja, ne bo škodilo. Ponavadi (Pri meni vsi primeri) stvar deluje tudi z ne Low-ESR kondiji (kateri so 3x dražji). Če je za dodatne kondije že pripravljen plac za namestitev, lahko enake BP gor nalotate. Samo treba paziti na polariteto. Na nekaterih platah je označena polariteta s +om, na nekaterih z -om, na nekaterih z eno belo polovico kroga, načeloma je to minus, ampak se še vedno najdejo izjeme.

Kupiš jih lahko v HTE, načeloma bi jih morali imeti, tudi IC elektronika ima prestro izbiro. Conrad je pa drag ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

TOMAZZINI ::

OLA, dečki, tud jaz sem postavil to vprašanje in na koncu smo ugotovili, da je to trdi disk jaz in še nekdo imava hitachija in spušča zvoke..od začetka sem mislil tud jaz tako ..probajte izključiti diske in boste ugotovili kateri je ...

kriko1 ::

Ne, niso diski - ravno danes sem delal transplatacijo podatkov na novejše (se jim izteka garancijo) in definitivno so kondenzatorji (eden ali več).
Pyr0Beast, hvala!

kriko1 ::

UPDATE: sem odprl in ga razstavil na komponente ter naredil čistko in pregledal kondenzatorje.
Tudi drugi niso ravno v redu, tako da res najboljše menjat vse komplet, torej:
10v, 100uF - 16 kos
25v, 330uF - 1 kos
6.3v, 1000uf - 23 kos
6.3v, 3300uf - 5 kos
6.3v, 1500uf - 4 kos

seveda bom naročil še po nekaj kosov več pri vsakemu. Glede polaritete ne bo težav ker so čisto vsi označeni z črto.

Pyr0Beast ::

To te bo pa kr koštalo ...

Ponavadi menjam tiste, kateri skrbijo za napajalni del procesorja, pred regulacijo jih je kake 5, po njej 8.

Če so ti tako vsi kondiji napihnjeni pa poglej še tiste v napajalcu. Zihr sta tam še kaka dva.

Kakšno sliko plate in napihnjenih kondijev se ti da prilepit ?

Ps. Kupi še tisti papirnati trak, kateri se zelo malo drži in je namenjen zaščiti pri barvanju zidov, ter z njim zaščiti PCB potke, tako da dostopaš samo do kontaktov kondenzatorja. Sam sem popravljal ene 3 plate, katere so bile tako poškodovane. Začudoma so nato vse delovale [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

Sicer nisem cele teme bral, so pa to tuljave in najverjetneje te na grafični.

Pyr0Beast ::

Kar se sliši kot cvrčanje so oscilacije in nihanje napetosti/tokov, kateri se sprehajajo skozi tuljave. Pri slabih kondenzatorjih ali pa prenizki kapacitivnosti se to konkretno sliši.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Pyr0Beast: je že zaprt in poln kablov :P
Slikal sem samo posamezen vzorek kondenzatorja - torej tisti od 100uF so čisto najmanjši - ampak noben ne zgleda napihnjen, tako da jih bom preskočil, tisti "zeleni" od 1000uF so tudi ok. Ostanejo samo tisti okoli procesorja - 10 kos.

EDIT: katere?? http://b2c.hte.si/classification.asp?Cl...
vem da so elektrolitski, nisem vedel da je pa toliko vrst

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

M-XXXX ::

Pyr0Beast: je že zaprt in poln kablov :P
Slikal sem samo posamezen vzorek kondenzatorja - torej tisti od 100uF so čisto najmanjši - ampak noben ne zgleda napihnjen, tako da jih bom preskočil, tisti "zeleni" od 1000uF so tudi ok. Ostanejo samo tisti okoli procesorja - 10 kos.

EDIT: katere?? http://b2c.hte.si/classification.asp?Cl...
vem da so elektrolitski, nisem vedel da je pa toliko vrst


Ne vem če ti bo kaj pomagalo. Mimogrede imajo vse nove grafične iste težave (4850, 4870, 280 GTX, 2900, 3870,...) samo pri nekaterih je bolj moteče kot pri drugih

kriko1 ::

Računalnik je star - prvi post je 2005, kupljen pa je bil 2004. Grafična je sicer nova (7600), in tam ni nobenega cvrčanja, kondenzatorji pa zgledajo na njej v redu.

Tukaj imajo dobro ponudbo:
http://www.ic-elect.si/catalogue.aspx/V...

pa ne bo stalo dosti.

Pyr0Beast ::

Ahh, ja tiste z nižjo kapaciteto (100 - 1000 uF) lahko preskočiš, ne bo hudega. (Seveda, če niso napihnjeni)

Poglej, kateri so in menjaj vse kateri imajo popolnoma iste oznake - ista napajalna linija.

Grafične, matične in ostale komponente cvrčijo predvsem zaradi šparanja na komponentah. Zato, ker je ceneje dati gor 1 kondi namesto 2. ..

Rabiš pa Radialne Elektrolite. Aksialni so se včasih vgrajevali v razne sisteme, kjer je bilo dosti placa, sicer kakšnega še najdeš kje, samo so redki.

Lahko pa pripopaš linke, pa bomo pogledali in pokomentirali :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Prilagam še slike, sigurnost je sigurnost :)
Slikano je bilo na dostopnih mestih, ni nujno da so napihnjeni.

Tile so 1000uF, ampak jih je 23, razteseni so po celi matični (noben ne izgleda napihnjen):


1500uF (4 kos - tisti modro-zlati), zraven procesorja:


3300uF, tudi zraven procesorja (5 kos):


330uF. samo eden spodaj na matični, mogoče malo napihnjen:


100uF (16 kos), so pa čiso miniaturni, vzel bom par kosov v slučaju če se med delom opazi kakega napihnjenega (jaz nisem):


Aja, pri enih ne piše temperature, v primeru če dam gor manj (ene imajo 85°c) je tudi v redu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

Pyr0Beast ::

Dejansko se ti na zalogo ne splača nevemkako kupovati +stane te več in nimaš veliko od tega +kondiji kateri stojijo, se jim slabša karakteristika :)
Cene elektronike bodo pa šle vedno dol ..

Torej, so kondiji potem napihnjeni ali ne ? :S

Priložim kasneje še eno slikco, kaj sem jaz ustvaril ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Samo eden je dejansko vidno napihnjen v eni liniji (ekstremno), ostali se mi zdijo v redu.

Pyr0Beast ::

Kakšne so oznake na njem ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ST-777 ::

M-XXXX: "..... imajo vse nove grafične iste težave (4850, 4870, 280 GTX, 2900, 3870,...) samo pri nekaterih je bolj moteče kot pri drugih"

Ko sem kupoval grafično in matično, sem izbral takšni plošči, ki nista imeli klasičnih elektrolitskih kondenzatorjev, ampak tako imenovane solid capacitors. Menda imajo solid c. 18 krat daljšo življensko dobo.
Nekaj o tem piše tukaj (v zavihku Longer life)

"Solid capacitors contain a solid organic polymer, while electrolytic capacitors use a common liquid electrolyte."

Pyr0Beast ::

Veš, da ti bo proizvajalec nastvezil vse mogoče, da ti bo izdelek prodal ..

Elektroliti ne uporabljajo ravno tekočega elektrolita, je stvar bolj v obliki gela, kot tekočine.
Vsekakor so pa SC dražji, in ne nujno boljši.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Sem že nazaj, kupil sem tiste za okoli proca (1500, 3300uF) ter še po 2 komada zrave če se pri lotanju kaj zaloti. Kupil sem še po 3 komade ostalih (100, 1000, 330uF), če se slučajno po boljšem pregledu najde še kak v slabem stanju.
Za vse skupaj sem dal pribl. 3€ v IC el. kar se mi ne zdi dosti. Sedaj čakamo na lotanje :) (mmmm... vonj po lotanju)

M-XXXX ::

M-XXXX: "..... imajo vse nove grafične iste težave (4850, 4870, 280 GTX, 2900, 3870,...) samo pri nekaterih je bolj moteče kot pri drugih"

Ko sem kupoval grafično in matično, sem izbral takšni plošči, ki nista imeli klasičnih elektrolitskih kondenzatorjev, ampak tako imenovane solid capacitors. Menda imajo solid c. 18 krat daljšo življensko dobo.
Nekaj o tem piše tukaj (v zavihku Longer life)

"Solid capacitors contain a solid organic polymer, while electrolytic capacitors use a common liquid electrolyte."


Kaj ti to pomaga če grafične vseeno piskajo?

ST-777 ::

M-XXXX: "Kaj ti to pomaga če grafične vseeno piskajo?"

Če imajo solid kondenzatorji 18 krat daljšo življensko dobo kot elektrolitski, potem lahko pričakujem, da grafična ne bo odpovedala zaradi kondenzatorjev vsaj toliko let. Po 18 letih pa lahko odpove, me nič ne bo motilo, saj po tako dolgem obdobju, je pa že čas za zamenjavo grafične. :)

M-XXXX ::

To bi veljalo če bi imeli navadni kondenzatorji okoli 1 leto pa delajo tudi po 10 let:D Itak pa slišite tuljave!

Pyr0Beast ::

Na grafi ti prepogosto odtrga fete, kot kondije. Še prej pa crkne sam čip ..

Drgač mate pa tlele nekaj slikc, kaj sem jaz naredil s kondiji okoli proca. Stvar je bila prav neznosna za poslušat pri kakšnem igranju igric, delanju česarkoli. Ko sem dodal zadostno količino kondijev je stvar utihnila.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

kriko1 ::

@Pyr0Beast: hm, Gigabyte - slučajno GA serija z athlon 64?
Moja je GaK8ns Pro - in cvrči. Pritožb čez stabilnost ali karkoli drugega pa nimam.

Poleg tega sem tudi izključil možnost drugih komponent, grafične sem sprobal že naslednje; radeon 9200se, 9250se, 9600pro, geforce 6600gt, 7600gt in vedno je cvrčalo ob intenzivnejši določenih operacijah.

Pyr0Beast ::

AXP serija. Sicer se do A64 ni spremenilo veliko. :/
Če je plac za kondije namenjen okoli proca, jih kar veselo dodaj. Pri meni so bili originalno trije, plac je bil pa za še za ene 10 njih. Ti da misliti ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Aja? Tega nisem vedel da še pri tem škrtarijo, ampak mislim da na moji so vsi - nisem videl dodatnih nastavko (8 jih je čisto zraven v vrsti, skupaj z bližnjo okolico pa jih je več).
Še nekaj me zanima - če npr, samo eden odpove v liniji, kaj točno to pomeni? Nič fatalnega, ampak samo slabša garancija za konstantno napetost?
Slišal sem tudi da lahko kondenzator eksplodira, je to res (ali je s to big bang eksplozijo samo mišljeno da se odpre in izteče tekočina)?

Pyr0Beast ::

Znajo ekspodirat, seveda samo, če jih posiljuješ s preveliko oz. obratno napetostjo (Pripelješ 25V na 6.3V kondi) Elektrolit pač zavre in posledica je močan pok ! [:D]

Če odpove samo eden, sta odpovedala že vsaj dva. Tretji se je še držal, dokler je šlo. Vsekakor pa ne moreš vedeti, kako se obnašajo drugi, ker se kondi ponavadi ne napihne brez razloga, vsi so pa bolj ali manj enaki, nekateri se pa že posušijo, še preden se uspejo napihniti.
.. v kolikor res odpove samo eden (da ga dol utrgaš, ali kaj podobnega), v kolikor ni edini, bi stvar morala še vedno držat, samo stabilnost ni več tisto, kar je.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Danes ponoči sem jih zamenjal en par. Če zvečer oddam oglas da iščem socket 754 matično, potem ni šlo v redu.

Pyr0Beast ::

[:D]

Če ne lavfa lahko še vedno k meni prineseš :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Ma trenutno dela, vsaj mislim.
Ko sem jih par zamenjal sem jo priklopil (brez komponent) vendar se je izklapljala (samo za sekundo se je prižgala). Zaradi tega nisem ponoči spal, saj sem mislil da bom moral po novo rabljeno.
Zjutraj pa sem vtaknil procesor in je zalaufala - čudno ker dosedaj vse ki sem jih imel v roki, so se prižgale kljub temu če ni bilo not niti procesorja. Tako da sklepam da je to intended behaviour.
Videli bomo ko bom vse zamenjal in priklopil gor periferije.

In tisti kondenzatorji so bili zelo slabo tovarniško pricinjeni - enim par sem samo že eno nogico rahlo segrel, pa se je cel z obema lepo spulil.
Mislim pa da sem našel tistega cvrčača - na zgornji strani je bil napihnjen, spodaj pa že kar odprt.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

Pyr0Beast ::

Ahh, lepo slišat, samo da je :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kriko1 ::

Evo, pišem iz domačega računalnika - vse dela tako kot treba.

Hvala za nasvete in pomoč.

OChack ::

pa ne piskajo grafične :) men se dogaja da ko z miško scrolam dol da se sliš ta čričk, če mašino navijem se ga pa mal bl sliš, skratka najbl se ga sliši ko je CPU obremenjen.
kaj je narobe sicer ne vem, ampak dela še kr že več ko leto :) bdv je plata asus in navadni kondelni
Int€l inside, IDIOT Outside
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kondenzator za grafično

Oddelek: Strojna oprema
234101 (3337) boogie_xlr
»

Moč kondenzatorja za na matično ploščo...pomoč?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
203465 (3098) Brane22
»

Lastniki poceni LCDjev- pozor na slabe kondije ! (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9710611 (5222) Pyr0Beast
»

Gigabyte s suhimi kondenzatorji

Oddelek: Novice / Matične plošče
224037 (2536) RejZoR
»

Nasvet glede potencialno skurjene mamaplate (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
608419 (7078) Pyr0Beast

Več podobnih tem