» »

Nadzor komunikacije med delovnim casom zakonit

Nadzor komunikacije med delovnim casom zakonit

dope1337 ::

Pravkar sem preko radija (na nevem kateri postaji - predvidevam da Antena) slisal del prispevka, kjer so navedli, da je sodisce ugodilo nekemu romunskemu delodajalcu, kjer je med delovnim casom prestrezal komunikacijo svojega zaposljenega ter ga na podlagi zbranega materiala odpustil. Zaposljeni naj bi namrec med delovnim casom preko xyz storitve cvekal o privatnih stvareh.

Ali nismo imeli nekih tezkih debat o nezakonitosti prisluskovanju delodajalcev, ali mene pac vara spomin?

P.S. Nimam pa blage, ali je bilo misljeno na EU/drzavni ravni, niti v kateri drzavi se je to pripetilo. Mogoce ve kdo kaj vec?
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein
  • spremenilo: dope1337 ()

greatdrakon ::

fujtajksel ::

Lahko pričakujemo plaz zakonite prisluškovalne dejavnosti?

SeMiNeSanja ::

PRISLUŠKOVANJE je vedno nezakonito, razen seveda, če imaš odredbo sodišča....

Pri teh rečeh se meša cel kup različnih zadev in jih meče v isti kotel, zato na koncu pride do tovrstnih nerazumevanj.

Delodajalec seveda lahko spremlja internetni promet podjetja, neredko je to tudi predpisano s strani raznih standardov, ki se jih morajo podjetja v določenih branžah držati.
To spremljanje prometa je namenjeno izključno varovanju omrežja in podatkov na omrežju. Z tako zbranimi podatki se mora ravnati v skladu z zakonom o varstvu osebnih podatkov, torej se mora določiti, kdo in kdaj sme do njih dostopati.
Ravno tako morajo biti zaposleni obveščeni o tem, da se promet na omrežju beleži.

Če se pa zdaj delodajalec želi nekoga znebiti in v ta namen gre brskati po prometnih podatkih, pa lahko govorimo o neposredni zlorabi osebnih podatkov.
Če bi pa še globlje posegal in dobesedno 'bral', kar so si zaposleni dopisovali, pa bi kršil še kakšen dodaten člen.

Kljub temu pa lahko varnostna politika podjetja predpisuje, da delavci ne smejo uporabljati razna orodja za chat (Skype,...). Če logiranje prometa pokaže, da nekdo kljub temu, da je bil seznanjen z varnostno politiko, tovrstna orodja uporablja, se mu lahko naloži disciplinski ukrep. Vendar pa bo večina sodišč dala prav delavcu, če bi mu dali kar direktno odpoved, brez da bi mu izstavili najprej opomin in ga odpustili šele po ponovitvi kršitve.

Tako jaz to področje zastopim. Kakšen pravnik lahko tudi drugače formulira zadevo...

SeMiNeSanja ::

greatdrakon je izjavil:

beri http://www.delo.si/gospodarstvo/kariera...

Šele zdaj videl tale članek.

Dejansko nekoliko nenavadna odločitev sodišča, glede na dosedanjo sodno prakso.
Morda so bili zraven še kakšni drugi elementi, o katerih se v članku ne piše, saj je dosedanja praksa postavljala zasebnost (vsebine) komunikacij nad vse ostalo, včasih celo tako absurdno, da si lahko samo zmajeval z glavo.

Predvidevam, da tisti inženir ni prvič kršil pravila podjetja, sicer bi moralo sodišče direktno odpoved okarakterizirati kot nesorazmeren disciplinski ukrep.

Seveda bi bilo čisto nekaj drugega, če bi preko chata posredoval zaupne podatke podjetja trezjim osebam (npr. prenos zaupne datoteke). Tu se potem nebi šlo za 'kavalirski delikt' ampak direktno za hujšo kršitev.

Skratka stvari niso ne bele, ne črne. Veliko stvari pa o tem primeru ni bilo povedanih.

Zato naj se ne veselijo delodajalci, da bodo zdaj lahko kar tako odpuščali, zaposleni pa naj se le malo bolj zavedajo, da so na šihtu zato, da zaslužijo tisti cvenk, ki jim ga na koncu meseca delodajalec izplača, pa če je še tako mizeren - ne pa da bodo klepetali s familijo in prijatelji.

dope1337 ::

@spice_man

Tnx za polni članek. Namreč na radiju sem zasledil le konec prispevka in sem mislil, da sem slišal narobe ... Sadly I was wrong xD

Pa smo tam, kjer smo se najbolj bali biti ... in to brez velikega rompompoma :D

Če je prisluškovanje (kar prestrezanje/nadzor spletne komunikacije namreč je) na službenih mašinah, med službenim časom po mnenju Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu sprejemljivo, potem predvidevam, da je kriptacija prometnih podatkov na službeni mašini nedovoljena stvar (po logiki).

Teoretično ... delam na šihtu na svoji lastni mašini, povezano v njihovo omrežje ... Ali obvelajo ista pravila? Ker jz bi potemtakem šifriral ves promet xD
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

m0LN4r ::

dope1337 je izjavil:

Pravkar sem preko radija (na nevem kateri postaji - predvidevam da Antena) slisal del prispevka, kjer so navedli, da je sodisce ugodilo nekemu romunskemu delodajalcu, kjer je med delovnim casom prestrezal komunikacijo svojega zaposljenega ter ga na podlagi zbranega materiala odpustil. Zaposljeni naj bi namrec med delovnim casom preko xyz storitve cvekal o privatnih stvareh.

Ali nismo imeli nekih tezkih debat o nezakonitosti prisluskovanju delodajalcev, ali mene pac vara spomin?

P.S. Nimam pa blage, ali je bilo misljeno na EU/drzavni ravni, niti v kateri drzavi se je to pripetilo. Mogoce ve kdo kaj vec?

Naj še to ugodijo v javni upravi, pa jih še tam pol odpustijo XD win-win
#nopr0n@job
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

SeMiNeSanja ::

dope1337 je izjavil:

@spice_man

Tnx za polni članek. Namreč na radiju sem zasledil le konec prispevka in sem mislil, da sem slišal narobe ... Sadly I was wrong xD

Pa smo tam, kjer smo se najbolj bali biti ... in to brez velikega rompompoma :D

Če je prisluškovanje (kar prestrezanje/nadzor spletne komunikacije namreč je) na službenih mašinah, med službenim časom po mnenju Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu sprejemljivo, potem predvidevam, da je kriptacija prometnih podatkov na službeni mašini nedovoljena stvar (po logiki).

Teoretično ... delam na šihtu na svoji lastni mašini, povezano v njihovo omrežje ... Ali obvelajo ista pravila? Ker jz bi potemtakem šifriral ves promet xD

Velja tiso, kar si se z delodajalcem dogovoril. Če si sprejel neka pravila igre, se jih imaš za držati. Delodajalec pa tudi.

Več težav je tam, kjer ni nobenega dogovora in vsak nekaj po svoje čara, vsak misli da ima več pravic, kot mu jih zakonodaja daje. Tu pa so potem problemi predprogramirani.

Preberi še 'interpretacijo' na 24ur.com, ki te bo morda nekoliko pomirila.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Komunikacijska zasebnost na delovnem mestu

Oddelek: Novice / Zasebnost
3214417 (12584) MrStein
»

Deutsche Bahn kaznovana zaradi vohunjenja za zaposlenimi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
607877 (6349) BlueRunner
»

vohunjenje v službi (mreža) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
9714416 (8204) neonX
»

Nadzor Tor izhodnih točk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
7511471 (10007) poweroff
»

Vohunjenje na delovnem mestu v ZDA: da ali ne?

Oddelek: Novice / Zasebnost
373234 (3234) njok

Več podobnih tem