» »

AMD z GPUOpen odpira orodja in gonilnike za svoje grafične čipe

AMD z GPUOpen odpira orodja in gonilnike za svoje grafične čipe

AMD - AMD se je odločil, da bo odprtokodni skupnosti in razvijalcem iger ponudil orodja in gonilnike za boljšo izrabo svojih grafičnih čipov, s čimer želi Nvidii odgrizniti čim večji tržni delež. Slednja namreč nudi zaprtokodno orodje GameWorks, ki ga uporabljajo pisci iger za boljšo izrabo moči Nvidiinih grafičnih procesorjev. Igre, ki uporabljajo GameWorks, navadno na Nvidiinih karticah tečejo bolje kot na AMD-jevih. So seveda tudi izjeme, ki so optimizirane tako za Nvidio kakor AMD (npr. GTA V uporablja tako AMD TressFX kakor Nvidia HairWorks). Drugi problem so gonilniki za Linux (tu je tudi Nvidia velika črna ovca), kjer imamo za AMD-jeve kartice na izbiro hitrejše zaprtokodne in proste odprtokodne gonilnike.

Tu bo vstopil GPUOpen. Za pisce iger bo GPUOpen imel TressFX (ki obstaja že danes, a zaprtokodno), ShadowFX za izris senc, GeometryFX za fiziko in AOFX za brisanje okolja (ambient occlusion). Celoten GPUOpen bo na voljo pod licenco MIT, ki dovoljuje uporabo v komercialne in nekomercialne namene, koda pa bo na voljo na GitHubu. Prav s tem želi AMD pritegniti tako pisce iger kakor proizvajalce strojne opreme (zlasti Nvidino in Intel), da bi uporabljali en nabor knjižnic. Poleg tega bo imel GPUOpen še vrsto AMD-jevih SDK-jev, denimo FireRender, Rapid Fire, in razhroščevalnike za CodeXL.

Spremembe se obetajo tudi na področju gonilnikov za Linux, kjer imamo na voljo odprt Radeon in zaprt Catalyst. AMD bo pripravil en odprt gonilnik za svoje grafične čipe, na katerem bodo zgradili dve paralelni veji s svojimi moduli. Veja All Open bo popolnoma odprta, medtem ko bo imela veja Professional/Gamer odprtokoden modul za video in zaprtokoden OpenGL. Modul za OpenCL in Vulkan bo sprva zaprtokoden, sčasoma pa ga bodo odprli.

Tretja pomembna sprememba bo boljša podpora splošnemu računanju na grafičnih čipih. Številni superračunalniki izdatno uporabljajo GPU-jedra, precej aplikacij na njih poganjajo tudi v znanosti. Nvidia tu prednjači s svojo rešitvijo CUDA, AMD pa razvija Boltzmann Initiative z boljšo podporo za uporabo v gručah, ki so povezane z InfiniBandom, ter skupino knjižnic za C++ z imenom HIP (Heterogeneous-compute Interface for Portability) in orodje za pretvarjanje kode iz CUDA. Novi prevajalnik HCC C++ bo omogočil enostavno uporabo zmožnosti grafičnih čipov v C-jevski kodi.

48 komentarjev

Brane22 ::

Yeah. Go AMD. Fajn bi blo, da še objavijo celotno dokumentacijo za vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Zmajc ::

Optimisti...

MrStein ::

gonilniki za Linux (tu je tudi Nvidia velika črna ovca), kjer imamo za AMD-jeve kartice na izbiro hitrejše zaprtokodne in proste odprtokodne gonilnike.

A je tu prišlo do sprememb?
Prej je veljalo, da so nVidia gonilniki boljši/hitrejši.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

popster ::

win.

MrStein ::

AMD bo pripravil en odprt gonilnik za svoje grafične čipe

A že spet? 8-O
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Brane22 ::

Zakaj smeško? Odprti radeon dela zelo lepo in dokaj dobro napreduje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

MrStein ::

Ravno zato.
Ker vsaka dva leta imajo "zdaj pa zares" neki novi projekt odprtega gonilnika.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Brane22 ::

Samo tega so dvignili za stopnico in dodali par stvari.

Dr_M ::

Cez 2 leti bodo spet eno drobtinco vrgl in linuxasi se bodo spet po tleh metal.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

zee ::

Lepo vas prosim. AMD/ATI nategujeta uporabnike Linuxa ze zadnjih deset let. Jaz jim kategoricno ne verjamem, drznil bi so reci, da lazejo.

Nvidijini gonilniki so res zaprtokodni, vendar na Linuxu delajo kot Singerca. Enako velja za CUDA knjiznice.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Qushaak ::

AMD spet rine prst v rit, nazadnje bo pa "naredil kavelj" in potegnil ven. Sej še za Windows niso sposobni spacat normalnih gonilnikov. Trenutno se mi na nakaterih novih prenosnikih (Radon R7 M340) tako sesuvajo, da je groza. Event Viewer je poln error zapisov.
Precej enako se mi dogaja za Intel-ov grafični gonilnik. Tudi ta še ni čist ok za Win10, pa kdaj so že za odprto javnost začeli hoditi prvi insider build-i (celo leto nazaj skoraj).

D3m ::

Nič novega za Win10. Je bil isti šit na Visti z nvidio.
|HP EliteBook|R5 6650U|

andrejus ::

zee je izjavil:

Lepo vas prosim. AMD/ATI nategujeta uporabnike Linuxa ze zadnjih deset let. Jaz jim kategoricno ne verjamem, drznil bi so reci, da lazejo.

Nvidijini gonilniki so res zaprtokodni, vendar na Linuxu delajo kot Singerca. Enako velja za CUDA knjiznice.



točno to.
gonilniki za ati/amd čipe so v k...

M.B. ::

V bistvu je simpl Nvidia dela dobre Linux driverje, zato ker so clusterji HPC na Linuxu, ki te driverje potrebujejo. AMD pa dolgo govori da bo naredo dobre Linux driverje ampak od tega kaj dosti ni.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

zee ::

M.B. je izjavil:

V bistvu je simpl Nvidia dela dobre Linux driverje, zato ker so clusterji HPC na Linuxu, ki te driverje potrebujejo. AMD pa dolgo govori da bo naredo dobre Linux driverje ampak od tega kaj dosti ni.


Prakticen primer: Sodelavec dobil delovno postajo vredno kar nekaj evrskih tisocakov. Graficna kartica je neka ATI-jeva profesionalna resitev, ki ima samo stiri mini Display Porte. Zadeve ni mogoce niti pod razno zbootati z Debian/Ubuntu medijem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

m0LN4r ::

 50% - on off

50% - on off

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

M.B. ::

Trenutni driverji delajo tudi zanimive optimizacije:
As was pointed out in our forums, renaming the csgo_linux binary to hl2_linux will significantly increase the AMD Catalyst driver performance on Linux.

vir
Nvidia je patchala localtime systemski klic in delala probleme Chromu

Zanimiv članek o tem, kako se dandanes optimizira driverje, da izvajajo določene pospeške v odvisnosti katera igra se igra in kako bo to praktično nemogoče v novem API-ju Vulkan.

Ocene OpenGL podpore s stališča avtorjev Doplphina (nintendo emulator).
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

m0LN4r ::

Nič kaj novega:
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

pegasus ::

M.B. je izjavil:

V bistvu je simpl Nvidia dela dobre Linux driverje, zato ker so clusterji HPC na Linuxu, ki te driverje potrebujejo. AMD pa dolgo govori da bo naredo dobre Linux driverje ampak od tega kaj dosti ni.
Dobri "hpc" amd gpu driverji so trenutno še pod nda. Sicer ne vem zakaj so se tako odločili, a opencl dela krasno.

zee ::

@pegasus: Performansi v primerjavi s CUDO?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Brane22 ::

zee je izjavil:

M.B. je izjavil:

V bistvu je simpl Nvidia dela dobre Linux driverje, zato ker so clusterji HPC na Linuxu, ki te driverje potrebujejo. AMD pa dolgo govori da bo naredo dobre Linux driverje ampak od tega kaj dosti ni.


Prakticen primer: Sodelavec dobil delovno postajo vredno kar nekaj evrskih tisocakov. Graficna kartica je neka ATI-jeva profesionalna resitev, ki ima samo stiri mini Display Porte. Zadeve ni mogoce niti pod razno zbootati z Debian/Ubuntu medijem.



So what ? To je tako kot če bi pizdu da na Mclarna ni možno zmontirati felten in gum za najcenejšo Astro ali tankati dizla.

Vse te zadeve pričakujejo upload mikrokode za aktivacijo praktično vseh dodanih funkcij, nekatere tudi za osnovne. Če je kartica tako nova ali distro tako star, potem te mikrokode ni in tudi od kartice ni nič. To ni specifično za AMD. Če si vzel kartico za mucho dinero, poskrbi pač še za to.

Sam imam nastavljeno za vsako radeon mašino posebej, katera mikrokoda naj bo že v kernelu, da se lahko dodane funkcije aktivirajo čimprej. Ne spomnim se več detajlov ampak vsekakor to ni stvar AMDja ampak kernel infrastrukture.

KAr se driverja tiče, meni se je to zgodilo z nVidio. Šel v štacuno po besno kartico, jo zmontiral, nato pa ugotovil, da jo obstoječi zaprti driverji ne podpirajo, novi pa pridejo bogvekdaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

zee ::

Tako Debian kot Ubuntu sta bili zadnji izdaji.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Brane22 ::

Naj pogleda če sta imeli mikrokodo za kartico in jo po potrebi doda.

jlpktnst ::

Slo-tech je pač nvidia fanboy club... jaz imam čisto kontra izkušnje.

AMD dela BP na opensource driverju, brez kakršnegakoli mučkanja. Vem da kakšna čisto nova grafa je lahko težava (ker model ni dodan v seznam, neumnosti), ampak to je to.

Nvidia po drugi strani, mi žre živce. Po enem updatu je vse nehalo delat. nvidia driver na blacklisti modulov ( po par urah iskanja ). Dam dol z blackliste, sedaj pa dela sicer lepo, ampak 75% šansa pri vsakem bootu da bo kernel panic recimo.

Brane22 ::

Zato tudi na prenosnikih vedno iščem nekaj z odprtokodnim driverjem.

Ker ne moreš enostavno menjat grafične, si tam v riti, če enkrat ni driverja, kar se pri zaprtokodnem za nVidio zgodi komot, sploh pri novejših kernelih. Stari driverji, ki so še primerni za tvoj GPU pač nočejo delat z novimi kerneli in obratno.

win64 ::

Če se že gremo kazati s prsti kdo je kril:
Kdo pa spreminja kernel vsakih nekaj verziji v taki meri, da crknejo komplet vsi grafični gonilniki?

Brane22 ::

Nihče, ker nikoli ne crknejo vsi, sploh pa ne odprtokodni, ki so pogosto že v kernelu (intel, amd)
In ?

win64 ::

Brane22 je izjavil:

Nihče, ker nikoli ne crknejo vsi, sploh pa ne odprtokodni, ki so pogosto že v kernelu (intel, amd)
In ?


To je bil odgovor na tvoj citat:
Stari driverji, ki so še primerni za tvoj GPU pač nočejo delat z novimi kerneli in obratno.


Na windows 10 lahko namestim gonilnike za windows 7 recimo(najbrž celo za XP). Tega na linux-u ne morem, ker se stalno nekaj spreminja. Vidiš razliko?
To, da so gonilniki v kernelu, ne pomeni, da jih razvijalcem ni potrebno posodabljat ob vsaki pomembni spremembi.

Brane22 ::

Tisti citat se nanaša na _zaprtokodne_ driverje, ne na vse, na katere je letela tvoja opomba.

Brane22 ::

win64 je izjavil:


Na windows 10 lahko namestim gonilnike za windows 7 recimo(najbrž celo za XP). Tega na linux-u ne morem, ker se stalno nekaj spreminja. Vidiš razliko?
To, da so gonilniki v kernelu, ne pomeni, da jih razvijalcem ni potrebno posodabljat ob vsaki pomembni spremembi.


Saj jih. Težko se spomnim updatea kernela, po kateri bi nekaj zajebali tako da open-source radeon driver ne bi delal.

Kar se kernela tiče, je to zelo željeni feature, ne pa bug.

Linux kernel je verjetno najbolj dinamičen projekt na svetu. Ogroman količina kode, ki se stalno spreminja in išče optimalne poti za izkoristek HW.

Updateov je ogromno. Recimo eden najbolj svvežih in spremljanih je kdbus za systemd.

Nova sistemska infrastruktura -systemd je potrebovala nov sistem za učinkovito IPC komunikacijo in obstoječi DBUS so nafrizirali v KDBUS kernel modul. Odnesli so ga kernel razvijalcem z namenom da ga vključijo v source a ti so se zazrli vanj, se posvetovali med seboj in stvar zavrnili s predlogom bolj unverzalne, modularne implementacije, ki bo uporabna še za vse kaj drugega.

Podobno je drugje. Recimo razvijalci radeon driverja uspešno implementirajo nek trik, ki prinaša neko novo funkcionalnost ali pospešek in čez noč se pojavi v drugih driverjih.

Da ne govorimo o networking stacku itd itd.

To je pravi razvoj, ki ga želimo videti.

Riff ::

zanimivo ker men pa AMD ( Ati) grafične akrtice ali nvida grafične kartice delajo bp, pa uporablam ati že iz čas rage čipov naprej, nvido pa od geforce 256 naprej :)

D3m ::

Riff je izjavil:

zanimivo ker men pa AMD ( Ati) grafične akrtice ali nvida grafične kartice delajo bp, pa uporablam ati že iz čas rage čipov naprej, nvido pa od geforce 256 naprej :)


Heretic!
|HP EliteBook|R5 6650U|

Brane22 ::

Riff je izjavil:

zanimivo ker men pa AMD ( Ati) grafične akrtice ali nvida grafične kartice delajo bp, pa uporablam ati že iz čas rage čipov naprej, nvido pa od geforce 256 naprej :)



Jaz sem prešel z nVidia na AMD, ko sem prešel z dual-monitor na triple-monitor setup.

Po morju glavobolov sem končal na odprtokodnem driverju in z nejga ne grem nikamor brez dobrega razloga.

D3m0r4l1z3d ::

samo še manjka Predator, da uleti AMD ima Vulkan, GPUOpen, VR, XXX, YXY, ZXY, kar vse po vrsti
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

D3m ::

Brane22 je izjavil:

Riff je izjavil:

zanimivo ker men pa AMD ( Ati) grafične akrtice ali nvida grafične kartice delajo bp, pa uporablam ati že iz čas rage čipov naprej, nvido pa od geforce 256 naprej :)



Jaz sem prešel z nVidia na AMD, ko sem prešel z dual-monitor na triple-monitor setup.

Po morju glavobolov sem končal na odprtokodnem driverju in z nejga ne grem nikamor brez dobrega razloga.


Jaz sem bil dolgo na Nvidi od GeForce 2 Ti naprej lahko bi rekli, kar nvidia Fanboy. Zalomilo se je pri G92, kar me je takrat močno razjezilo, da za premium po izteku garancije dobiš prst v rit.

Od takrat sem na AMD.
|HP EliteBook|R5 6650U|

m0LN4r ::

Po garanciji ne moreš uveljavljat več garancije. Res je.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

D3m ::

Sploh če je to par tednov po izteku. Zoprna zadeva res.
|HP EliteBook|R5 6650U|

m0LN4r ::

Že par dni je problematično.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

BI kupo bigbang se zgodi, pa nebi blo problemov :))
#brezpodpisa

D3m ::

Kateri glup predlog hojnik. Iz katere luknje si zdaj to potegnu?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Riff ::

D3m je izjavil:

Brane22 je izjavil:




Jaz sem prešel z nVidia na AMD, ko sem prešel z dual-monitor na triple-monitor setup.

Po morju glavobolov sem končal na odprtokodnem driverju in z nejga ne grem nikamor brez dobrega razloga.


Jaz sem bil dolgo na Nvidi od GeForce 2 Ti naprej lahko bi rekli, kar nvidia Fanboy. Zalomilo se je pri G92, kar me je takrat močno razjezilo, da za premium po izteku garancije dobiš prst v rit.

Od takrat sem na AMD.



ja tud G80 niso bile glih najboljše. zato sem jih pa zelo veliko prepekel ;)

jlpktnst ::

win64 je izjavil:

Brane22 je izjavil:

Nihče, ker nikoli ne crknejo vsi, sploh pa ne odprtokodni, ki so pogosto že v kernelu (intel, amd)
In ?


To je bil odgovor na tvoj citat:
Stari driverji, ki so še primerni za tvoj GPU pač nočejo delat z novimi kerneli in obratno.


Na windows 10 lahko namestim gonilnike za windows 7 recimo(najbrž celo za XP). Tega na linux-u ne morem, ker se stalno nekaj spreminja. Vidiš razliko?
To, da so gonilniki v kernelu, ne pomeni, da jih razvijalcem ni potrebno posodabljat ob vsaki pomembni spremembi.


Je bil to sarkazem, ker to sploh ni res, niti najmanj niso kompatibilni gonilniki. Teoretično so včasih med sosednjimi verzijami (vista-7, 7-8, 8-8.1 itd). 7 pa 10 pa dvomim da sta kompatibilna čeprav ni tako velikih razlik od 7ke naprej. XP je pa itak čisto druga reč. Kot da bi primerjal kernel 2.4.x in 3.x

Drugače pa AMD opensource driver ima trenutno prevsem performančni problem, ja. Nvidia closed source pa kot je nekdo omenil dela super, vendar ne na starejšem HW. Na starejšem nvidia HW si mrzel, ker je OS driver totalno zanič.

WhiteAngel ::

zee je izjavil:

@pegasus: Performansi v primerjavi s CUDO?


Eno leto nazaj sem delal survey na to temo. Nekateri pravijo, da je OpenCL med 20% do 40% počasnejši pri istih problemih (množenje matrik pri iskanju najkrajših poti v grafu), vendar je članek iz 2010. Kitajci iz 2011 pa pravijo, da razlike ne bi smele biti velike, če pravilno natjunaš parametre. Resnica je verjetno nekje vmes. Je pa CUDA marketinško pač močnejša in je že zaradi tega več HPC člankov, ki implementirajo problem s CUDO.

zos ::

To novico beremo vsaj enkrat na leto.

m0LN4r ::

Jap marketing vpliva na vse pri zmogljivosti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

D3m je izjavil:

Kateri glup predlog hojnik. Iz katere luknje si zdaj to potegnu?

Zakaj glup ? Bi mel novo grafično :)

jlpktnst je izjavil:

win64 je izjavil:

Brane22 je izjavil:

Nihče, ker nikoli ne crknejo vsi, sploh pa ne odprtokodni, ki so pogosto že v kernelu (intel, amd)
In ?


To je bil odgovor na tvoj citat:
Stari driverji, ki so še primerni za tvoj GPU pač nočejo delat z novimi kerneli in obratno.


Na windows 10 lahko namestim gonilnike za windows 7 recimo(najbrž celo za XP). Tega na linux-u ne morem, ker se stalno nekaj spreminja. Vidiš razliko?
To, da so gonilniki v kernelu, ne pomeni, da jih razvijalcem ni potrebno posodabljat ob vsaki pomembni spremembi.


Je bil to sarkazem, ker to sploh ni res, niti najmanj niso kompatibilni gonilniki. Teoretično so včasih med sosednjimi verzijami (vista-7, 7-8, 8-8.1 itd). 7 pa 10 pa dvomim da sta kompatibilna čeprav ni tako velikih razlik od 7ke naprej. XP je pa itak čisto druga reč. Kot da bi primerjal kernel 2.4.x in 3.x

Drugače pa AMD opensource driver ima trenutno prevsem performančni problem, ja. Nvidia closed source pa kot je nekdo omenil dela super, vendar ne na starejšem HW. Na starejšem nvidia HW si mrzel, ker je OS driver totalno zanič.

Driverji od win7 v večini primerov delajo čist ok na w10, če je le bitnost enaka.

Case in point; za svojga HPja imam driverje za grafično od win7 (pa še druge minor stvar) in dela čist ok.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

m0LN4r ::

Jsst furaam wifi mrežno z vista w7 driverji na 10ki ko šus.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

matijadmin ::

Podobno kot nVidia so tehnično prvi korak naredili za Sony pri razvoju konzole. Od tega odprtja si lahko veliko obetamo zlasti pri različnih okusih BSD sistemov, kjer so bili gonilniki za grafiko na namiznih namestitvah terminalna rakava rana.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tomb Raider (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Igre
36962328 (13209) oo7
»

AMD z GPUOpen odpira orodja in gonilnike za svoje grafične čipe

Oddelek: Novice / Grafične kartice
4810659 (8590) matijadmin
»

AMD-jeva najzmogljivejša kartica po novem Radeon HD 7990

Oddelek: Novice / Grafične kartice
399492 (7522) mtosev
»

AMD TressFX

Oddelek: Strojna oprema
323287 (2468) filip007
»

AMD presenetil in objavil odprtokodni gonilnik za prihajajoči HD 8000 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7822440 (18645) Bistri007

Več podobnih tem