» »

Dedovanje - pomoč

Dedovanje - pomoč

1
2
»

johan05 ::

Pred nekaj leti sva si po smrti mame z očetom razdelila hišo. Prej je bilo razmerje med očetom in mamo verjetno 50:50 (vsaj mislim). Pri dedovanju sem se sam svoji polovici odpovedal (bil sem komajda polnoleten). Podpisala sva pogodbo (doma), odpoved pa sem potrdil tudi na zapuščinski razpravi. Sedaj bi rad malo bolj sodeloval pri odločitvah o hiši. V tem času sem se odselil in redno zaposlil. To je bil nekoč moj dom, kar pa ni kar tako. Oče pa je že precej star in saj vemo kako je....na žalost. Je pa še iz stare garde, kjer je mož pri družini bog i batina ter odloča o vsem, mene pa še vedno vidi kot 10-letnika, čeprav imam redno službo in svojo družino.

Ali imam možnost, da to razveljavim in dobim nazaj svojih 25%, kar sicer ni veliko a vseeno? Zanima me, če obstaja preprost način ali proces, vsekakor pa se ne bi posluževal tožb in česa podobnega.

Oče sam od sebe tega skorajda sigurno ne bo naredil...

Furbo ::

Le kako boš na preprost način, brez tožb dobil delež, ki si se mu nekoč odpovedal?

Edino če ti ga oče kar podari.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

chucki ::

Zakaj bi sploh rad zdaj delež?
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Okapi ::

Mogoče zato, da oče ne bi cele hiše prodal? Drugače pa, če je edini dedič po očetu, mora samo počakati in bo cela njegova.

johan05 ::

Ja, ravno zato. Prodaja je v igri. Gre za moj dom, ki se mu ne bi kar tako odpovedal. Oče ima še sestro, ki pa živi drugje. Kakor je meni jasno, sem 100% dedič jaz. Je sicer že precej star in jo bom (na žalost) v nekaj letih dobil, a to niti ni pomembno. Ali je možno, da oče vse skupaj da nekomu tretjemu in sam ostanem brez ali pa mi še vedno ostane nek delež?

Invictus ::

Čemur si se enkrat prostovoljno odpovedal, ne moreš zahtevati nazaj...

Sestra ni dedič, razen v posebnih primerih, ko njen socialni status ne zagotavlja dostojnega preživljanja. Ampak se mora sama prijavit kot dedič ob smrti očeta.

Ja, oče lahko proda bajto in denar zapije, zakocka, karkoli drugega. Tukaj nič ne moreš. Nisi lastnik.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Furbo ::

johan05 je izjavil:

Ja, ravno zato. Prodaja je v igri. Gre za moj dom, ki se mu ne bi kar tako odpovedal. Oče ima še sestro, ki pa živi drugje. Kakor je meni jasno, sem 100% dedič jaz. Je sicer že precej star in jo bom (na žalost) v nekaj letih dobil, a to niti ni pomembno. Ali je možno, da oče vse skupaj da nekomu tretjemu in sam ostanem brez ali pa mi še vedno ostane nek delež?

Model, ti se temu domu že kar tako odpovedal. Oziroma deležu.

Če je hiša njegova, jo seveda lahko proda, s svojim premoženjem prosto razpolaga. Pa čeprav se drugim zdi bolje, da bi varčeval, da bi potem oni dedovali.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Ziga Dolhar ::

Dokler ima oče potomce (tebe), njegova sestra ne more dedovati (ne pride v poštev niti kot nujni dedič).

Če bi oče z oporoko razpolagal in vse zapustil nekomu drugemu, recimo sestri, bi lahko zahteval nujni delež (polovica zakonitega - v tvojem primeru torej 50 % vse zapuščine). Tudi če oče za časa življenja podari drugim, lahko (v omejenem obsegu - odvisno komu in v kakšnem obdobju je bilo darovano) zahtevaš vračunavanje teh daril v vrednost zapuščine in eventuelno vračanje, če bi bil tvoj nujni delež prizadet.

Žal pa to ne velja, če oče vse "zafrčka". Če te skrbi, da oče "ne bi bil pri sebi", imaš možnost sprožiti postopek za omejitev oziroma odvzem poslovne sposobnosti. V vsakem primeru je dobro obiskati odvetnika.

Dejstvo, da si se odpovedal dedovanju premoženja po mami, ne pomeni, da si se odpovedal dedovanju česarkoli po očetu.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Ali imam možnost, da to razveljavim in dobim nazaj svojih 25%, kar sicer ni veliko a vseeno? Zanima me, če obstaja preprost način ali proces, vsekakor pa se ne bi posluževal tožb in česa podobnega.

Brez tožbe ni možnosti, razen če ti oče to prostovoljno podari. Tudi z tožbo so možnosti praktično nične. Bil si polnoleten in si se zavestno odpovedal svojemu delu.

Oče kot 100% lastnik prosto razpolaga z nepremičnino.

Mato989 ::

Ko je glih tale tema, kar mene oti pri vsem tem dedovanju je recimo forsiranje neke države v posege oporoke! Oporoka bi morala biti 100% končna in ne predmet razprave, sploh če je overjena pri notarju.

Če jaz kot lastnik bajte rečem, da po smrti želim da to prejme država, četudi imam sina, to ni predmet razprave ampak je to moja volja!

To je res tak grob poseg v osebno odločitev o lastnini posameznika. Se pa enako strinjam, da potomec ne bi smel dolžan vzdrževat člana svoje družine oz staršev...

Pač glede na butaste zakone lastne države se mi zdi najbolj racionalna prodaja vsega v letih ko povprečna oseba prične srečevat Matildo in potem fizična izročitev denarja osebi ki ji ti želiš, ali še bolje, dat keš v sef, potem pa vpisat v oporoko kdo je prejmnik tega ključa ki itak sam po sebi ni vreden nič :) Omeniš mu pa kje ta ključ odpira tvojo pravo zapuščino.

St235 ::

Denar, ki ga omenjaš seveda sodi v zapuščino, četudi je skrit v sefu.

Za vse ostalo pa boš moral menjat celino, ker ne gre za nikakršno posebnost Slovenije. Tako ali drugačno izvedenko ima vsaka država, ki je ali pa si domišlja da je, socialna. Medgeneracijska solidarnost pa to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mato989 ::

St235 je izjavil:

Denar, ki ga omenjaš seveda sodi v zapuščino, četudi je skrit v sefu.

Za vse ostalo pa boš moral menjat celino, ker ne gre za nikakršno posebnost Slovenije. Tako ali drugačno izvedenko ima vsaka država, ki je ali pa si domišlja da je, socialna. Medgeneracijska solidarnost pa to.



Ja sodi v zapuščino, če vejo kje je in da sploh je :) Se spomnim da je tako nardil en moj sorodnik, je mel raka je vedo da bo v nekaj časa umrl, je mel dva grabežljiva sina, je prodal bajto za 200k in se zabaval in raztalal keš, nobeno sodišče seveda ni moglo nič dokazat ker je keš šel na roke.

Tako je pokazal kaj si misli o tem nujnem deležu, otroka sta ga vedno samo koštala, torej dolžan jim po mojih ocenah ni bil nič, penzije ni dobival nikol, ker je prej umrl (pri 60tih) do kruha je oba spravil in do končanja faksov.

Zakaj bi jima pripadal nujni delež, sem se spraševal tudi sam.

No na koncu je 100k v kešu (javna tajna) dal enemu prijatlu iz srednje šole ki je bil z njim do konca, in sta skup se zabavala v mladih letih, pomagala en drugemu, skupaj začela kariere itd...

Furbo ::

Kaj pa če ti nekdo zapusti recimo 300.000€, pa je bil ves čas kao revež ali pa po zaporih?

Se tu tudi izvaja kako ugotavljanje izvora premoženja, ali brez težav podeduješ?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

Seveda se lahko ugotavlja izvor premoženja. Prav tako lahko država priglasi zahtevek, če se je na primer izplačevala socialna.

Furbo ::

Zanimivo, kako pa mrlič dokazuje izvor?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

mrlič nikakor, ima pa država vso pravico, da izvede preiskavo in ugotavlja izvor denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Furbo ::

In če ne more ugotoviti, kako je prišel do njega?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

Bi bilo potrebno pogledat, če so z vidika davčne zakonodaje kake specifike, ki pokrivajo take primere, ker načeloma pri dokazovanju premoženja velja obratno dokazno breme. Povsem možno, da bi se denar pred dedovanjem obdavčil v skladu z Zakonom o davčnem postopku. Ta zakon na primer predvideva do 70% obdavčitev razlike med prikazanim in dejanskim stanjem.

Furbo ::

Ja saj, zaradi tega obratnega dokazovanja me zanima, ker pokojnik pač ni v stanju to dokazovati zdaj.
To bo še zanimivo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Ales ::

Zanimiva situacija, potencialna obdavčitev premoženja dvomljivega izvora po smrti in pred dedovanjem... Ali v takem primeru bodoči dediči lahko vplivajo na postopek in dokazujejo vir premoženja? Imajo pravni interes oz. kar je pač potrebno, da bi bili sploh udeleženi v postopku?

Bi moralo obstajati kako pooblastilo o zastopanju v primeru smrti?

Okapi ::

Vsekakor imajo dediči finančni interes;) In če podeduješ denar, te to verjetno ne odvezuje dolžnosti dokazati, da je zakonitega izvora. Ko te vprašajo, od kje ti milijon, ni dovolj reči, da si ga našel zakopanega v gozdu.

tikitoki ::

Po slovenskih zakonih pac ni mozno zapusiti vse neki osebi, brez tega, da bi se oziral na vse svoej dedice.

Po eni strani je to poseganje v svobodno voljo. Po drugi strani pa ko te jebe, ce nisi uporabil kondoma al pa tabletk, imas pac obveznosti, ce ti je vsec ali pa ne.

ProGo ::

tikitoki je izjavil:

Po slovenskih zakonih pac ni mozno zapusiti vse neki osebi, brez tega, da bi se oziral na vse svoej dedice.

Po eni strani je to poseganje v svobodno voljo. Po drugi strani pa ko te jebe, ce nisi uporabil kondoma al pa tabletk, imas pac obveznosti, ce ti je vsec ali pa ne.


Ne strinjam se s tabo. Če imaš takšno "srečo" da veš približno kdaj bo odhod, prodaš vse, imaš toliko da udobno živiš, ostalo pa skuriš. To je seveda, če se ne razumeš s svojim zarodom.

Ales ::

Po tem, ko je zapuščinska razprava končana in je nekdo postal dedič, ima le-ta še najbolj jasen vir premoženja... podedoval ga je. Z zapuščinske razprave ima sodni sklep, od koga in koliko je dobil. Od kod pa pred tem pokojniku, dediču res ni treba vedeti. In v dosti primerih niti ne more... že če pogledamo banalen primer nekaj tisoč EUR na bančnem računu. Od kod pa naj dedič ve, ali je pokojnik te privarčeval od pokojnine, ali mu jih je podarila 50 let mlajša ljubica? Od kod recimo tegelc z rožami na okenski polici, slika na steni? Dedič nekaj od tega mogoče ve, če je bil v stikih s pokojnim, ni mu pa treba vedeti nič od tega. Tudi če gre za miljone, ne more nihče od njega zahtevati, da ve, od kod so, pa to še ne pomeni, da jih ni pokojni čisto legalno pridobil in plačal davke.

Zdaj razmišljam, da bi bilo logično, da bi se morebiten dvom države o izvoru pokojnikovega premoženja obravnaval skozi zapuščinsko razpravo. To bi elegantno rešilo vprašanja o pravnem interesu dedičev itd..

No, se poraja še dodatno vprašanje - ko enkrat pride do zapuščinske razprave in se ugotovijo dediči, premoženje pravnomočno razdeli, ali lahko država tudi po tem še vedno retroaktivno podvomi v izvor premoženja pokojnika in sproži preiskavo? Laično bi sklepal, da ne...

Okapi ::

A je potem najlažji način za "pranje" denarja, da rečeš, da si ga našel na cesti? Greš na policijo, prijaviš najdo, počakaš eno leto, in je denar zakonito tvoj?


Najdbo objavijo na spletni strani policije in na oglasni deski pristojne policijske postaje. Če se lastnik v enem letu ne najde, najditelj pridobi lastninsko pravico. ... Po enakem postopku policija ravna tudi z gotovino, le da se v tem primeru denar položi na poseben račun državnega proračuna

otago ::

Kaj pa ce pride en X, z odvetnikom Y, s potrdilom (iz kazinoja, ravno prodano stanovanje),trdi da je denar njegov, ga je izgubil. En civil, bo popusil :S

Okapi ::

Daš takšno vsoto denarja, in kombinacijo valut, da je ne bo nihče uganil. Ali pa zraven še eno uro, poročni prstan ali kaj takšnega, kar tudi nihče ne bo vedel, oziroma ne bo mogel dokazati, da je njegovo.

Furbo ::

Sicer policisti zelo natančno popišejo in objavijo na spletu vse kar najdejo...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

Furbo je izjavil:

Sicer policisti zelo natančno popišejo in objavijo na spletu vse kar najdejo...


vedno se spusti kakšne ključne lastnosti ravno v izogib zlorabam in vsakemu, ki bi randomli prišel na policijsko postajo po stvari.

jalovec09 ::

Večni problemi, ko je v igri denar bi vse vse radi, ko pa je treba plačevat dom staršev pa se vsi izgubijo, tako je tukaj daleč naokoli...no pri nas smo se leta 2009 izjemno dobro sporazumel, pa nas je blo kar nekaj pri prepisu in danes rečem, da sem vesel, da je vse samo 1 podedoval, in še vedno lahko živim doma....

Aston_11 ::

Tisti, ki plačuje dom, naj vzame vse ali pa vsaj pretežen del. IMO.

Mato989 ::

tikitoki je izjavil:

Po slovenskih zakonih pac ni mozno zapusiti vse neki osebi, brez tega, da bi se oziral na vse svoej dedice.

Po eni strani je to poseganje v svobodno voljo. Po drugi strani pa ko te jebe, ce nisi uporabil kondoma al pa tabletk, imas pac obveznosti, ce ti je vsec ali pa ne.


Mene bolj zanima kaj točno si dolan živemu bitju ki si ga sproduciral na Svet, že itak si mu dal več kot je dal on tebi, ker je zaradi tebe preživel vsa tista leta :) Tu je bolj vprašanje sorazmernosti. Nenazadnje moja svobodna volja je če bom jaz to skuril ali podaril mački na cesti, njegova svobodna volja pa je od 18 let naprej, do tačas sem pa jaz dolžan za otroka (ali do 26 če se šola) potem pač več ne...

Je malo tak anti svobodnjaško tole
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dedovanje ntič

Oddelek: Loža
153105 (1774) Invictus
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621244 (18495) Ziga Dolhar
»

Pravni nasvet (darilna pogodba)

Oddelek: Loža
448242 (7362) Gregor P
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17734210 (29324) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331203 (29363) Okapi

Več podobnih tem