» »

Dedovanje - pomoč

Dedovanje - pomoč

«
1
2

db9981 ::

Kljub temu, da se jutri oglasim k odvetniku, me zanima tudi vaše mnenje, ker me zelo firbec matra. Torej takole je:
Oče in mama imata domačijo v kar precejšnji vrednosti cca. 300k EUR. Danes sem preko prijatelja izvedel, da je bila vsa posest na skrivaj prepisana na mojega mlajšega brata. Zgleda, da so se o tem strinjali vsi (vsaj upam), razen jaz in moj starejši brat, ki sva o tem izvedela danes. Da ne bo pomote, sploh mi ni do denarja ali česarkoli, ampak me samo zanima, kaj se zgodi v primeru, če bosta morala oče in mati v dom za ostarele. Ali je brat, ki je podedoval posestvo, dolžan skrbeti za njiju? Bojim se, da bo vse skupaj prodal in zakockal, ker ima težave z igrami na srečo in bomo moralo vsi skupaj skrbeti za njiju. Mi lahko kdo da kakšen pozitiven nasvet? Lepo prosim.
  • spremenilo: db9981 ()

SeMiNeSanja ::

Res mi ne bo nikoli jasno, zakaj ljudje kar tako na blef prepisujejo svojo lastnino na potomce, če se že v naprej ve, da lahko stvari gredo v napačno smer.

Ne vem kako je s tem pri nas, ali se da v takšne darilne pogodbe vgraditi varovalke, da se posest ne sme prodajati, dokler so starši še živi.

Vsekakor je zdaj malo pozno, če je prepis že bil narejen, tudi če bi naša zakonodaja takšne varovalke omogočala.
Po drugi strani, pa bi morda lahko starša vpisala kakšen zemljiški dolg v višini nekakšne predvidene doživljenjske rente. Včasih je to bilo preprosto, se je pa precej govorilo, da se bo te stvari zaostrilo?
Takšna varovalka bi teoretično tudi mogla zaščititi posest pred potencialnimi upniki, tako da bi starša imela prednost. Ampak če se brat, na katerega je bilo prepisano s tem nebi strinjal, potem tudi to najbrž ne bo opcija.

Lahko da sem popolnoma udaril mimo. Bo že kateri od 'odvetnikov' kaj povedal.

lonz ::

Edina pot, da za časa življenja napišeta posest na enega potomca je da drugi potomec podpiše in se stinja z IZROČILNO pogodbo. Darilno pogodbo lahko izpodbija na osnovi nujnega deleža.
...arrrrrr, shiver me timbers...

SeMiNeSanja ::

Tu kolikor sem razumel ni težava v tem, da bi se kdo hotel prepirati okoli deleža, ki bi ga, ali ga nebi dobil, temveč bolj o 'zavarovanju' posesti in jamčenju za oskrbo staršev.

Zavarovanje posesti dvomim, da je še kako drugače možno, kot z nekakšno 'plombo' v zemljiški knjigi. To pa še vedno ne garantira oskrbo za starše, če bi brat 'zakockal' premoženje in nebi bil v stanju vzdrževati starša.

St235 ::

Ne vem kako je s tem pri nas, ali se da v takšne darilne pogodbe vgraditi varovalke, da se posest ne sme prodajati, dokler so starši še živi.

Varovalke obstajajo, recimo pogodba o dosmrtnem preživljanju. Drugo pa je, če jih starši uporabijo.

Da ne bo pomote, sploh mi ni do denarja ali česarkoli, ampak me samo zanima, kaj se zgodi v primeru, če bosta morala oče in mati v dom za ostarele.

Vsi otroci boste v skladu z svojimi možnostmi morali srbet za njih. To, da je eden dobil celo domačijo praktično ni omembe vredno.

Darilno pogodbo lahko izpodbija na osnovi nujnega deleža.

šele po smrti, če bo prej vse prodal in zakockal bo bolj težko kaj vzet.

St235 ::

Danes sem preko prijatelja izvedel, da je bila vsa posest na skrivaj prepisana na mojega mlajšega brata.

poglej v zemljiško knjigo pa boš videl, če je prepisano ali ne.

db9981 ::

Da, zadeva je prepisana.

Piše pa tudi naslednji stavek v izpisu o zemljiški knjigi:

Na podlagi pogodbe o preužitku z dne. XX.XX.XXX se vknjiži stvarno breme preužitka. Kaj to pomeni? Ali bi lahko kot potomec videl to pogodbo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: db9981 ()

vorantz ::

taki starši mi grejo zelo na živce...majo priljubljenega otroka, ki je gnoj in mu dajejo vse
in druge otroke, ki so pridni in jim jemljejo kar majo
še bolj pa otroci, ki jih potem še vedno slepo podpirajo kot, da so jim kaj dolžni

oddalji se, pa naj sami trpijo posledice svojih odločitev

SeMiNeSanja ::

Najlažje boš dobil vpogled v to pogodbo, če boš prosil starša, da ti jo pokažeta.

db9981 ::

Za starša sem vedno skrbel (vožnja zdravniku, pomoč doma, itd..), zdaj pa sta mi naredila tole..prepisala sta nekomu, ki jima nikoli ni nič dal..zdaj me samo zanima, če bom še zaradi tega mogoče kdaj plačeval, če brat slučajno vse skupaj zakocka? Žal se s starši ne pogovarjam odkar sta izvedela za eno mojo osebno (prirojeno) odločitev in mi pogodbe definitivno ne bosta pokazala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: db9981 ()

vorantz ::

Drugače pa
S pogodbo o preužitku se ena stranka (preužitkar) zavezuje, da bo na drugo stranko (prevzemnik) prenesla lastninsko pravico na določenih svojih nepremičninah, prevzemnik pa se zavezuje, da bo preužitkarju ali komu drugemu do njegove smrti nudil določene dajatve in storitve.


so pa določeni pogoji, ko se lahko to razveže in ni veljavno
če se ne motim se lahko izpodbija tudi na zapuščinski potem
če je brat res gambler, bo sigurno izpolnil vsaj kakega od teh pogojev
mislim pa tudi, da do njihove smrti tudi ne more prodati bajte
ampak detajle bo kak pametnejši podal

SeMiNeSanja ::

Mislim, da je ravno tisto 'stvarno breme' ustrezna varovalka, da brat zadevo ne bo mogel kar tako 'zakockati'. Načeloma že lahko 'zakocka', vendar se nesojeni novi lastnik ne bo mogel kar tako vpisati v zemljiško knjigo, dokler se 'stvarno breme' ne izbriše iz zemljiške knjige.

vorantz ::

db9981 je izjavil:

osebno (prirojeno) odločitev


kažeš v drugo smer?
uf...če pa so zakuhali to sranje zaradi tega beži stran

db9981 ::

saj bi bežal, vendar me je strah, da bom nekega dne jaz plačeval za njiju, kljub temu, da nočem nič več z njimi imet. Se pravi, če je brat zadevo podedoval, je on odgovoren za njiju za celo življenje? Glede na to, da se je podpisala pogodbo o preužitku?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: db9981 ()

chucki ::

Ti nisi za nič odgovoren, če se odpoveš dedovanju, če bi ga dobil.
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

db9981 ::

Potem me ne rabi bi strah, da se bodo nekega dne usedli na mojo plačo in mi začeli odtegovat za dom ostarelih, ker nisem ničesar podedoval?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: db9981 ()

SeMiNeSanja ::

Če se ne motim, se lahko dedovanju odpoveš šele na zapuščinski razpravi.
Do tedaj pa so vsi otroci dolžni skrbeti za starše. Seveda pogodba to skrb prelaga na enega, vendar če ta nebi bil v stanju skrbeti (dolgovi, bolezen,...), ti taka pogodba nič ne pomaga.
Ne vem pa, kaj bi se zgodilo z lastnino, ki je pod bremenom te pogodbe. Nebi izključil, da preide nazaj v last koristnika bremena.

Bo moral kakšen pravnik povedat, kako je točno s tem, ker se mi zdi, da ostali laiki zgolj ugibamo.

Invictus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Če se ne motim, se lahko dedovanju odpoveš šele na zapuščinski razpravi.

Dedovanju se lahko odpoveš že prej. Ni noben bav bav.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

To da se odpoveš dedovanju te ne razreši odgovornosti, da moraš skrbet za starše, če ti ne bodo mogli sami. Seveda v skladu s tvojimi zmožnostmi.

Ne vem pa, kaj bi se zgodilo z lastnino, ki je pod bremenom te pogodbe. Nebi izključil, da preide nazaj v last koristnika bremena.

načeloma da. Čisto banalizirano pogodba o preužitku pomeni to, da se zmeniva ti dobiš to in to in to, če boš do smrti meni zagotavljal to to in to. Kaj točno nekdo dobi in kaj je dolžan dati je stvar dogovora.

Ne pomeni pa pogodba o preužitku, da lahko prikrajšaš dediča za nujni delež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

fikus_ ::

Starši lahko za časa življenja delajo s svojo lastnino kar hočejo! Pri tem ne moreša narediti ničesar.
Če je bila pogodba darilna, si bolj kot ne potegnill kratko!
Če je pa izročilna, se pa morajo strinjati vsi morebitni dediči. Če so te izključili, niso obvestili, je najmanj kar lahko zahtevaš, nujni delež ob smrti zapustnikov.
Torej, najprej moraš ugotoviti, kako je bil opravljen prenos lastništva in če lahko dobiš inf. iz zemljiške knjige o lastništvu, preužitku, morebitne varovalke proti prodaji, . . .
Posvet z odvetnikom je prava pot.

St235 ::

Če je bila pogodba darilna, si bolj kot ne potegnill kratko!

Z darilno pogodbo ni mogoče prikrajšat dediča za nujni delež.

c3p0 ::

V obeh primerih lahko zahtevaš nujni delež, kar je 1/4 premoženja. Če do takrat še kaj ostane.

Pri darilni v vsakem primeru, pri izročilni pa tudi, glede na to da nisi sodeloval pri podpisu.

Invictus ::

c3p0 je izjavil:

V obeh primerih lahko zahtevaš nujni delež, kar je 1/4 premoženja. Če do takrat še kaj ostane.

Pri darilni v vsakem primeru, pri izročilni pa tudi, glede na to da nisi sodeloval pri podpisu.

Izročilne pogodbe ni mogoče izvesti, če niso podpisani vsi dediči.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

Seveda je. Izročilna pogodba se šteje kot darilna pogodba, kadar pride do uveljavljanja nujnega deleža. To, da izročilne pogodbe niso podpisali vsi dediči ne pomeni ničnosti izročilne pogodbe.

telexdell ::

Praktično lahko le prodaja (izkazan denarni tok) in pogodba o preužitku izključi možnost dedovanja vsaj nujnega deleža. Kot trdi avtor teme, je v Katastru zapisana pogodba o preužitku. Če bo sin to pogodbo izpolnjeval menim, da dediči ne bodo dobili niti nujnega deleža.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

St235 ::

Tudi pri pogodbi o preužitku je možno uveljavljat nujni delež. Brat sicer lahko zahteva znižanje skupne mase dedovaja (pogodba o preužitku kop odplačni posel) vendar zgolj v dejanski vrednost preužitka.
To v praksi pomeni, da mora bit odplačni posel izveden v približni vrednosti nepremične, da bi bilo možno domačijo umaknit iz dedodavanja. Če bo on iz naslova pogodbe o preužitku moral plačat vsak mesec eno kavo, to pač ne bo dovolj za omejitev nujnega deleža.

Pogodba o preužitku je namenjena zavarovanju pogodbenih strank, ne pa reševanju dediščine. Temu je namenjena oporoka in pa izvršilna pogodba.

db9981 ::

Mene samo zanima, ali je kakšna možnost, da se v primeru zapufanosti mojega brata usedejo na moje premoženje oz., da bi moral na koncu jaz preživljati moja starša, kljub temu, da nisem nič dedoval? Se pravi, če obstaja najmanjša možnost, da bi se lahko zgodil ta scenarij, kljub temu da je narejena pogodba o preužitku med mojim bratom in staršema?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: db9981 ()

St235 ::

zapufanosti mojega brata usedejo na moje premoženje

ne, lahko se pa usedejo na premoženje, ki so ga starši prepisali bratu.

moral na koncu jaz preživljati moja starša,

da, kot otrok si dolžan poskrbet za starše, če sami tega niso sposobni. To je seveda dolžan tudi tvoj brat, samo če bo on zapit kockar z dolgovi, bo breme padlo nate.

Magic1 ::

Kako pa je potem sploh s dedovanjem, če nekaj podarijo enemu mnogo let pred smrtjo?
Primer: starš da danes 10k€ enemu potomcu, čez deset let umre in na zapuščinski ni ničesar za dedovat. Ali lahko ostali dediči terjajo nujni delež deset let nazaj podarjenih 10k€?
Magic

c3p0 ::

Kolikor vem, se upoštevajo okoliščine v času smrti.

Aston_11 ::

c3p0 je izjavil:

Kolikor vem, se upoštevajo okoliščine v času smrti.

Ja, ampak glede česa.

Darilo se vrača zaradi dopolnitve nujnega deleža, če nujni dedič to zahteva.

St235 ::

Magic1 je izjavil:

Kako pa je potem sploh s dedovanjem, če nekaj podarijo enemu mnogo let pred smrtjo?
Primer: starš da danes 10k€ enemu potomcu, čez deset let umre in na zapuščinski ni ničesar za dedovat. Ali lahko ostali dediči terjajo nujni delež deset let nazaj podarjenih 10k€?


Darila se vračajo zgolj za doseganje nujnega deleža. Štejejo se vsa darila podarjena dedičem prvega reda in vsa darila, ki jih so podarjena leto dni pred smrtjo. Ne vračajo se darila zanemraljive vrednosti.

Če vzamem tvoj primer in upoštevam, da sta dva sinova bi moral ta, ki je dobil 10.000 EUR vrnit 2.500 EUR kolikor znaša nujni delež drugega. Seveda se pri tako starih darilih pojavi težava sledljivosti in dokazljivosti.

Phantomeye ::

vorantz je izjavil:

db9981 je izjavil:

osebno (prirojeno) odločitev


kažeš v drugo smer?
uf...če pa so zakuhali to sranje zaradi tega beži stran


To v resnici pojasni marsikaj. OZ. ce ne bi izpadel tudi starejši brat. Razen, če je podprl tvojo 'odlocitev'.

moat ::

Oprostite, da se kar takole vmešam, toda tudi sam potrebujem nasvet. Povsem očitno je, da je Lakotnik29 študiral dedno pravo in ga tudi odlično obvlada.
Torej, obstajajo brat in tri sestre. Če umre brat, njegova žena deduje polovico, drugo polovico pa bi v pri dedni vrsti dedovali sinovi in hčere. Če teh ni (tudi dejansko jih ni), ob smrti brata deduje polovico premoženja njegova žena, ostalo polovico pa sorodniki iz drugega dednega reda, torej preostale tri sestre. Ali to Lakotnik29 dejansko drži?
Hvala in lep dan želim.

St235 ::

Da, v kolikor ni oporoke pripada polovica zakoncu polovica pa drugemu dednemu redu (bratje, sestre, starši...).

Pri čemer je pomembno, da bratje in sestre načeloma NISO upravičeni do nujnega deleža, tako da se jih z oporoko brez težav izključi iz dedovanja.

moat ::

Lakotnik29 hvala za pojasnilo. Zdaj, če prav razumem, bi v primeru oporoke lahko bila edina dedinja žena, če bi zapustnik, torej njen mož, vso svoje premoženje z oporoko zapustil svoji ženi. V tem primeru (načeloma?) niso zapustnikove sestre upravičene niti do nujnega deleža. Hvala.

LP, moat.

St235 ::

Da, bratje in sestre v nobenih primeru nimajo možnosti uveljavljati nujnega deleža. Teoretično lahko posameznik zapusti vse Church of the Flying Spaghetti Monster or Pastafarianism pa bratje in sestre ne morejo okrog tega popolnoma nič.

Kot dediči pridejo v upoštev EDINO, če pokojni nima potomcev in ni z oporoko odločil drugače.

Ziga Dolhar ::

No, bratje in sestre so le relativni nujni dediči [seveda ob predpostavki, da ni potomcev] -

(2) Dedi in babice ter bratje in sestre pokojnika so nujni dediči le tedaj, če so trajno nezmožni za delo in nimajo potrebnih sredstev za življenje.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Točno. Hvala za dopolnitev.

moat ::

Hvala obema. Lep dan še naprej, moat.

shadeX ::

Kako je z nujnim deležom v primeru če se oseba, ki bi bila po zakonu deležna nujnega deleža preimenuje? Npr dedovati bi moral Jaka Špacapan nato to ime ne obstaja več ker se je uradno preimenoval v Janeza Novaka.

Ali ima v tem primeru Jaka Špacapan oz. po novem Janez Novak, še vedno pravico dedovati? Vsi podatki skupaj z davčno so prav tako drugačni, če to kaj pomaga.

EDIT: Prav tako Janez Novak ni nikoli živel pod isto streho oz. istem naslovu kot oseba v sorodstvu po kateri naj bi dedoval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Furbo ::

Preimenovanje nima nobene veze lol.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MadMicka ::

Če je druga davčna, potem verjetno ne gre za isto osebo, ampak za dediča po vstopni pravici, se pravi, je Janez Novak recimo otrok od Jaka Špacapana.

Machete ::

To bi bilo super v obratni smeri. Se primenuješ v dediča. Janez Zidar recimo. :D
Maš pa ideje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

shadeX ::

Starejša mamina znanka ima ta problem. Posvetovala se je pri odvetniku, ki ji pa odgovora ni upal povedati na prvo žogo. Zato sem tudi tukaj vprašal.

Nekaterim je to samoumevno, ampak če odvetnik tega ne ve:

1. Je nesposoben
2. Mogoče zadeva ni tako enostavna

Jaz se na pravo sploh ne spoznam in primer se mi zdi zanimiv. Bom počakal na odgovor kakšnega pravnika, če bo videl tole.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Ales ::

Alo kake ideje... V glavnem, tudi če je nekdo do včeraj bil Janez Lopata od zdaj pa je Marjetica Dvekrtini Inhribček, se kar se dedovanja tiče ne spremeni nič.

Drugo je, če je ta oseba iz sedme votline za enajstim hribom v Afganistanu in ne obstajajo nobeni dokumenti o tem, da je prej bila Janez Bomba zdaj pa je Tone Raketa. Potem ima lahko težave. Ampak samo zato, ker ne more dokazati da je Bomba, ne zato, ker bi sama sprememba imena na kaj vplivala.

anko ::

shadeX je izjavil:

Starejša mamina znanka ima ta problem. Posvetovala se je pri odvetniku, ki ji pa odgovora ni upal povedati na prvo žogo. Zato sem tudi tukaj vprašal.

Nekaterim je to samoumevno, ampak če odvetnik tega ne ve:

1. Je nesposoben
2. Mogoče zadeva ni tako enostavna

Jaz se na pravo sploh ne spoznam in primer se mi zdi zanimiv. Bom počakal na odgovor kakšnega pravnika, če bo videl tole.


Mislim, da je prva ugotovitev pravilna.
Preimenovanje nima nobenega vpliva na sorodstvene vezi. DNK se ne spremeni :D Prepričan sem, da se ob predložitvi ustrezne dokumentacije ugotovi upravičenost dedovanja.

Okapi ::

Kako je lahko davčna št. drugačna? Kaj pa EMŠO?

sandmat ::

Okapi je izjavil:

Kako je lahko davčna št. drugačna? Kaj pa EMŠO?


to tudi mene zanima. Google ne pove nič v smeri, da bi bilo to sploh možno.

Machete ::

Lol, drug emšo.. Ta tema je postala zabavna (:
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dedovanje ntič

Oddelek: Loža
153091 (1760) Invictus
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621105 (18356) Ziga Dolhar
»

Pravni nasvet (darilna pogodba)

Oddelek: Loža
448207 (7327) Gregor P
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17733957 (29071) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331049 (29209) Okapi

Več podobnih tem