» »

pi na maturi

pi na maturi

1
2
»

A120 ::

ne spomnim se ali je bil (x+1)/(x-1) ali (x-1)/(x+1). mislim da je bil (x-1)/(x+1). sam sem ga "razbil" na 2 ulomka na x/(x+1) + -1/(x+1) uvedel novo neznanko t = x+1 potem pa prvega od teh 2 se enkrat razbil na 2 ulomka ker sem imel (t-1)/t in integrarial vsakega od njih. na koncu vstavis meje pa das v absolutno ker je blo pac pod absciso in pomnozis z 2 ker sta bila 2 enaka lika

lebdim ::

ne bi ti bilo treba toliko komplicirat. enostavno deliš polinom (x - 1) : (x + 1) ali pa obratno (če je bil integral obraten - torej zamenjano). v vsakem primeru dobiš količnik 1. in potem bi lahko zapisal:

(x - 1) : (x + 1) = 1, ost. 2

torej je: (x - 1) / (x + 1) = 1 + 2 / (x + 1)

in sedaj bi izračunal:

integral(1) + integral(2 / (x+1)) = x + 2*ln(x+1)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

A120 ::

ja ampak na koncu sem se vedno 25min prej sel ven tako ni blo panike :D

Smurf ::

lebdim je izjavil:


Ja, na tehničnih fakultetah se pri Matematiki 1 ponovi cel 4. letnik, začne se pa z matrikami. Škoda, da jih osnov matrik ne učijo v srednjih šolah ...

Od kdaj pa to? Mi smo lepo imeli sestevanje, odstevanje, mnozenje in racunanje inverznih matrik ze v srednji soli.

lebdim ::

@Smurf,

sicer ne vem, v katerih letih si obiskoval gimnazijo-srednjo šolo, ampak matrik se danes v gimnaziji ne jemlje. Vsaj mi jih nismo, pa mislim, da jih tudi v učnih načrtih za gimnazijo ni.

Se pa res potem pri Matematiki 1 na tehničnih fakultetah začne z vektorji, matrikami, funkcijami, odvodi, limitami, integrali ....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Yacked2 ::

lebdim je izjavil:

Če je bil zračunat integral f(x)=(x+1)/(x-1)

potem je treba najprej opraviti deljenje, ker sta stopnji števca in imenovalca enaki.

dobiš (x + 1) / (x - 1) = 1 + (2)/(x-1)

integral = x + 2*ln(x-1)

če je bil določen, pa še meje vstaviš noter.


Je bila še absolutna vrednost čez funkcijo, tako da si moral najprej ugotovit, da obravnaš normalen graf na intervalu [0,1] in na to pomnožit z 2, pa še absolutno čez dat :D
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Smurf ::

lebdim je izjavil:

@Smurf,

sicer ne vem, v katerih letih si obiskoval gimnazijo-srednjo šolo, ampak matrik se danes v gimnaziji ne jemlje. Vsaj mi jih nismo, pa mislim, da jih tudi v učnih načrtih za gimnazijo ni.

Se pa res potem pri Matematiki 1 na tehničnih fakultetah začne z vektorji, matrikami, funkcijami, odvodi, limitami, integrali ....

Na gimnaziji sem bil med leti 2002-2006. Je pa res, da sem bil na nekoliko bolj naravoslovno usmerjeni gimnaziji tako, da je mozno, da smo vzeli kaksno stvar vec.

lebdim ::

@Yacked2,
hehe, aja ok ... pa sej bom videl, ko bodo na RIC-u objavili letošnje maturitetne naloge ... :D

@Smurf,
aja ok. No, jst sm hodil v letih 2004-2008 na Šentvid, tako da tam ziher tega nismo delali. :D Aja, pa sej to ni težko, ko enkrat zakapiraš sistem...

Naravoslovno usmerjeni gimnaziji sta Vič in Bežigrad. Si hodil na katero izmed njih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Smurf ::

lebdim je izjavil:


Naravoslovno usmerjeni gimnaziji sta Vič in Bežigrad. Si hodil na katero izmed njih?

Ja, na Bezigrad.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Geometrija, krog

Oddelek: Šola
251175 (870) Unknown_001

Koliko decimalk PI veste na pamet?

Oddelek: Loža
242873 (2016) dzinks63
»

PI is wrong! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17216538 (9842) modicr

Pomoč - razno

Oddelek: Šola
121523 (1322) Mavrik
»

Površina kroga brez pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7710469 (8558) CHAOS

Več podobnih tem