» »

Sistemski admin

Sistemski admin

CheBO ::

Pozdravljeni,
Dobil sem delo kot sistemc im me zanima, kje bi se lahko poleg službe dodatno kaj naučil predvsem doma.. Podjetje deluje na windows okolju. Pridobil sem nekaj knjig o Windows serverjih in pa malo tutorialov za linux-e..

Za kakršni koli nasvet ali pa tutorial bi bil zelo hvaležen.


Lp

imagodei ::

Jaz sem pa mislil, da gre to v kontra smeri - najprej nekaj znaš, potem si pa sistemc...
- Hoc est qui sumus -

Tilen ::

Saj je napisal, da je dobil, ne prislužil.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

krneki0001 ::

Powershell je ena izmed stvari, ki se jo rabi.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Tac20 ::

Bolj tezko kaj iz knjig, saj tudi za njih potrebujes neko predznanje, ce imas dobrega mentorja te bo on naucil vse :)

Potem pa pride kaksna literatura, Powershell je OK, ni pa nujno za razne scripte, predvsem se mi zdi je tukaj odvisno od velikosti okolja (št. userjev), pride zelo prav pri avtomatiziranih procesih.

CheBO ::

delo sem dobil kot študent.. in nisem še takoj sistemc valda morm prvo osvojiti vse potrebne procese, ampak načeloma naj bi s časom to bil..

število uporabnikov je okoli 70, se bo pa tudi kmalu delala prenova infrastrukture, se pravi novi serverji pa switchi-

Tac20 ::

Potem verjetno imaš neko osebo, ki ti bo mentor, namreč ne boš ti glavni ko se bo vse menjalo in selilo itd. Vse si zapisuj - kar se naučiš sproti, googlaj probleme ki nastajajo sproti in sčasom znanje pride.

CheBO ::

Ja imam šefa oddelka ampak do zdj sem moral več ali manj vse sam (ber: googlat pa probavat ) pa bi se želu sam mal boljš pripravt na kakšne mogoče težave.. recmo sql server kako shrinkat loge ipd... al pa izdelava kompleksnih SQL view, vrtilnih tabel..

zdj sem tak šiht dobu, mal se že doma poučujem programiranje. a mislite, da bi lahko oboje a bi se moral odločiti sam za eno stvar in vse v to vlagat?

krneki0001 ::

Tac20 je izjavil:

Bolj tezko kaj iz knjig, saj tudi za njih potrebujes neko predznanje, ce imas dobrega mentorja te bo on naucil vse :)

Potem pa pride kaksna literatura, Powershell je OK, ni pa nujno za razne scripte, predvsem se mi zdi je tukaj odvisno od velikosti okolja (št. userjev), pride zelo prav pri avtomatiziranih procesih.


powershell za windows okolje pride zelo prav. Za 70 userjev, je treba že malo več delat in imet malo več skript.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

pegasus ::

CheBO je izjavil:

(ber: googlat pa probavat )
Torej si že pogruntal, kako se sistemc priuči foha ;) Kar tako naprej ...
Sicer priporočam knjigo to knjigo.

CheBO ::

pegasus je izjavil:

CheBO je izjavil:

(ber: googlat pa probavat )
Torej si že pogruntal, kako se sistemc priuči foha ;) Kar tako naprej ...

bi bilo dobr ja.. ampak doskrat se mudi kj, pa poj pritiskajo nate.. še posebi če IS ne dela al pa podobno

pegasus ::

Potem odpraviš vzroke nedelovanja.

Olórin ::

CheBO je izjavil:

pegasus je izjavil:

CheBO je izjavil:

(ber: googlat pa probavat )
Torej si že pogruntal, kako se sistemc priuči foha ;) Kar tako naprej ...

bi bilo dobr ja.. ampak doskrat se mudi kj, pa poj pritiskajo nate.. še posebi če IS ne dela al pa podobno


Predvsem nimajo kaj pritiskati na študenta.

CheBO ::

Vem da nimajo, ampak mora biti narejeno in spet sam si tudi želim nekak dokazat da sem sposoben za to delovno mesto.

Kurzweil ::

Najboljše bi ti bilo, če si omisliš an Raspberry Pi, postaviš server in se igraš (učiš). No tudi na desktopu, si lahko preko virtualizacije postaviš server in začneš, knjig, tutorialiv in video posnetkov je malo morje.

Tudi meni je zanimiv ta princip, najprej služba, šele potem učenje. To je ena od tistih stvari zakaj je javna uprava in marsikatero podjetje, ki kadruje, tako uspešno.

pegasus ::

Kurzweil je izjavil:

Tudi meni je zanimiv ta princip, najprej služba, šele potem učenje
Se strinjam, vendar, pokaži mi šolo, ki uči sysadmine.

Adrijan0 ::

Me pa zanima katero podjetje je to?

Seljak ::

Kaj še ti prošnjo napiše?

Cemmac ::

če še ne znaš, na srce polagam (računalniške komunikacije in omrežja) ali pa če maš možnost cisco tečaj narest bol pocen...mene zelo tepe ker nisem v šoli dosti poslušal, si pa že velik naredu če ti je jasno kako omrežje deluje..pred serverji

sisemen ::

Cemmac je izjavil:

če še ne znaš, na srce polagam (računalniške komunikacije in omrežja) ali pa če maš možnost cisco tečaj narest bol pocen...mene zelo tepe ker nisem v šoli dosti poslušal, si pa že velik naredu če ti je jasno kako omrežje deluje..pred serverji


Mene pa čisto nič ne tepe (v bistvu me še ovira, če pomislim kaj vse bolj pametnega bi v tem času naredil, mi je kar slabo), pa ne rabim nobenih certifikatov, da zganjam sistemski development in low level network programming. Zanimivo, kako imajo nekateri percepcijo, da je pa treba v šoli poslušat in neke certifikate delat :P

OP, ne poslušaj teh zgag, vsako zadevo v katero se zaletiš, premisli, ne samo kaj delaš ampak zakaj zadeva deluje na tak način, odgovor NAJDI, pa ti ne bo hudega. Sistemci so danes neko čisto precenjeno znanje in se radi držijo, kot da so boga za j* prijeli, dejansko pa se redko kateremu sploh sanja kaj več od omrežnih osnov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

CheBO ::

Kurzweil je izjavil:



Tudi meni je zanimiv ta princip, najprej služba, šele potem učenje. To je ena od tistih stvari zakaj je javna uprava in marsikatero podjetje, ki kadruje, tako uspešno.

če bi bilo saj tako, pač dobu sm šiht na podlagi neizkušenj:D sreča..pred temu pa delav vse razn to kar sem se šolal.. pa še duma se nism poj nič zanimav pa je predznanje šlo v maloro..


Me pa zanima a ma kdo kakšne izkušnje s kakšnim tutorialom al pa knjigo, da mu mal bolj razložilo al pa naučilo kakšno stvar

Cemmac ::

sisemen je izjavil:

Cemmac je izjavil:

če še ne znaš, na srce polagam (računalniške komunikacije in omrežja) ali pa če maš možnost cisco tečaj narest bol pocen...mene zelo tepe ker nisem v šoli dosti poslušal, si pa že velik naredu če ti je jasno kako omrežje deluje..pred serverji


Mene pa čisto nič ne tepe (v bistvu me še ovira, če pomislim kaj vse bolj pametnega bi v tem času naredil, mi je kar slabo), pa ne rabim nobenih certifikatov, da zganjam sistemski development in low level network programming. Zanimivo, kako imajo nekateri percepcijo, da je pa treba v šoli poslušat in neke certifikate delat :P

OP, ne poslušaj teh zgag, vsako zadevo v katero se zaletiš, premisli, ne samo kaj delaš ampak zakaj zadeva deluje na tak način, odgovor NAJDI, pa ti ne bo hudega. Sistemci so danes neko čisto precenjeno znanje in se radi držijo, kot da so boga za j* prijeli, dejansko pa se redko kateremu sploh sanja kaj več od omrežnih osnov.



nič nočem pametovat, sam svoje izkušnje povem, da bo mentorju njegovemu dosti pomenilo, če bo vedel kaj je subnet, broadcast,maske itn... - loh pa tut brez teh osnov delaš, sam boš kmal doživu pain in the ass, če ne boš vedu zakva se gre pol pa ali sem zgaga ali pa ne :-)

pegasus ::

Učenje skozi prakso ponavadi poteka tako, da si porinjen v neko situacijo, ki jo moraš rešit in se po tem, ko je rešena, oziraš nazaj in se sprašuješ, kaj bi lahko naredil bolje. Takrat se šele spoznaš s potrebno teorijo in terminologijo za tvoj problem in lepo je, če jo vsaj nekaj posvojiš. Tako si počasi zgradiš svojo bazo potrebnega znanja za tvoje konkretno področje ... Koristno je, če še ves prosti čas porabiš za razgledovanje po sorodnih področjih in tuhtanje, kaj od videnega lahko porabiš pri svojem delu.

CheBO ::

pegasus je izjavil:

Učenje skozi prakso ponavadi poteka tako, da si porinjen v neko situacijo, ki jo moraš rešit in se po tem, ko je rešena, oziraš nazaj in se sprašuješ, kaj bi lahko naredil bolje. Takrat se šele spoznaš s potrebno teorijo in terminologijo za tvoj problem in lepo je, če jo vsaj nekaj posvojiš. Tako si počasi zgradiš svojo bazo potrebnega znanja za tvoje konkretno področje ... Koristno je, če še ves prosti čas porabiš za razgledovanje po sorodnih področjih in tuhtanje, kaj od videnega lahko porabiš pri svojem delu.


ja sj to že počnem.. sam pač dodatno probavam še malo naučit se programiranje in mi to tudi vzame dosti cajta..

krneki0001 ::

Ne uči se programiranja ob učenju za sistemca. Je preveč vsega, da bi se lahko več stvari naenkrat učil. Prvo se nauči stvari za sistemca, ko boš imel dovolj znanja, pa se uči zraven programiranja.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

greatdrakon ::

Poglej si namesto programiranja (bos se to kasneje priucil, ce bos potreboval ) na zacetku tudi nekaj o varnosti, vecina sistemcev nima o tem pojma ali jo ignorira...

Invictus ::

Večina sistemcev ne zna niti ukazne vrstice uporabiti, kaj šele da bi znali programirati.

Pri nas je večina IT infrastrukture dovolj majhna, preprosta in na Windowsih da lahko vse opraviš z miško ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

CheBO ::

krneki0001 je izjavil:

Ne uči se programiranja ob učenju za sistemca. Je preveč vsega, da bi se lahko več stvari naenkrat učil. Prvo se nauči stvari za sistemca, ko boš imel dovolj znanja, pa se uči zraven programiranja.

se strinjam, poj je vse natrpan..

hvala za odgovore.. potem bom pa programiranje pustil na stran pa se poglobil bolj na naloge sistemca

Kurzweil ::

pegasus je izjavil:

Kurzweil je izjavil:

Tudi meni je zanimiv ta princip, najprej služba, šele potem učenje
Se strinjam, vendar, pokaži mi šolo, ki uči sysadmine.


Ne vem če obstaja ravno program sistemski administratorji. Vem pa da, recimo v Velennju pri programu informatika, smer strojna oprema imaš Vzdrževanje sistemske programske opreme, Operacijske sisteme, Računalniške komunikacije in omrežja, Dokumentacija, Strojna oprema. Verjetno sem še izpustil kakšen predmet, ki se nanaša na to. Sicer pa niti ne gre toliko za izobrazbo, kot za dejstvo, da gre v službo brez znanja, pa tu ni pomembna izobrazba. Jaz če bi me že kdo silil, da moram nekoga vzet, bi mu vsaj par mesecev prej rekel, naj si hudičevo dobro pogleda stvari. Ne pa da se bo začel učiti osnove v službi. Kot sem že rekel, sploh se ne čudim, zakaj ustrezni kadri ne dobijo ustrezne službe, zakaj gre vse preko vez, zakaj podjetja in javna uprava ne zmore rutinskih stvari in recimo tudi to, da Linux ali katera koli druga alternativa predstavlja previsoko oviro za javno upravo - seveda, če je pa še sistemc ne pozna :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Učenje doma za novo službo - Katera znanja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5711117 (8832) scipascapa
»

Pomoč pri ubiranju poti

Oddelek: Šola
101348 (1043) Saul Goodman
»

Katera literatura/tutoriali za sistemca

Oddelek: Omrežja in internet
121234 (936) BigWhale
»

[razcep] Dober sistemc zna delati po občutku (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
619703 (8164) noraguta
»

Šolski sistem in IT službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9145949 (44709) Nejc Pintar

Več podobnih tem