» »

Učenje doma za novo službo - Katera znanja?

Učenje doma za novo službo - Katera znanja?

«
1
2

Domobrancek ::

Lep pozdrav vsem.

Se opravičujem za čuden naslov :D. Torej stvar je taka, da bi si rad počasi našel drugo službo. V tem podjetju sem nekje 4 leta in v tem času se (okrog dela, ki ga opravljam) ni kaj dosti spremenilo, kar je tudi razlog, da sem se vsega skupaj že malo naveličal. Že večkrat sem pri nas omenil, da bi rad delal še kaj drugega in da sem se pripravljen učiti v prostem času in tudi iti na tečaje (na lastne stroške, če bo potrebno). Vedno so rekli ja, se bomo dogovorili. Na koncu ni bilo nič od tega.

Težava (morda še večja od zgoraj zapisane) je tudi v tem, da podjetju pač zadnje čase ne gre preveč dobro. V času, ko sem prišel v podjetje je šlo vse super. Na veliko se je zaposlovalo, božičnice in ostali dodatki so bili zagotovljeni. Velika novoletna praznovanja, veliko teambuilding-ov, itd. Pred kakšnim letom pa so stvari začele iti navzdol. Ljudi se je odpustilo na praktični minimum. Vidno se špara na vseh področjih, kar seveda pomeni, da tudi božičnice ni bilo. Stvari se ne popravljajo in nič ne izgleda, da bo šlo kmalu na bolje.

Zaradi tega že malo pregledujem strani kot so moje delo, da malo vidim, kaj se išče. Tukaj pa tudi nastopi moje vprašanje. Ugotovil sem namreč, da imam zelo malo predznanj, ki se iščejo za večino poklicev. Delo, ki sem ga upravljal tukaj je pač precej specifično. Dela se v programu, ki mi ne bo prišel prav v nobenem drugem podjetju (razen, če grem v podjetje, ki se ukvarja z enako panogo, kar mi pa ne diši preveč :D..). Edine izkušnje, ki bi jih lahko prinesel od tu je komunikacija s strankami.

Skoraj povsod hočejo znanje programiranja, SQL-a in podobno. Veliko jih zahteva tudi znanje uporabe programov za risanje vezij. Nekaj pa je potem zahtev po znanju omrežij (4/5G omrežja, WIFI, poznavanje struktur in omrežnih naprav – Stikala, routerji, itd.). Od tega imam samo nekaj znanja okrog omrežij. Veliko sem že pozabil in moram obnoviti vse skupaj.

Sam sem inženir telekomunikacij tako, da se mi najbolj logično zdi (to imam tudi v načrtu), da obnovim znanje, kar se tiče omrežja (že zapisano zgoraj) bi se pa potem rad izobraževal še na kakem drugem področju. Katere stvari so takšne, da bi se jih lahko sam naučil doma?
Probal sem že s programiranjem vendar ne vem, če je to zame. Morda nisem dovolj pameten za te stvari. Ima kdo kakšne predloge? Katera dela se veliko išče in imajo vsaj solidno plačo (recimo neto vsaj okrog 1300€ na mesec. Več je bolje ). Mislim, da se dokaj hitro učim in ne bi smel imeti preveč velikih težav.

Čas je, da spravim v red, kar se tega tiče. Hvala za pomoč.
Lp,

HotBurek ::

Katere stvari so takšne, da bi se jih lahko sam naučil doma?

Tule sem dal en sample, bolj v kontekstu network/sysadmin: https://slo-tech.com/forum/t751755/p645...

Jst gledam tako, da ločim sistemsko administracijo in programiranje. Sistemska administracija je bolj načrtovanje/postavitev/vzdrževanje in redki (manjši) zajebi, programiranje pa je ena sama jeba, kar se tiče psihe, lovljenje rokov in takih reči... :D

Če te veseljio programski jeziki, mogoče Python, Java, C/C++, JavaScript.


Ful je lažje, če si daš nek cilj, kaj želiš delat TER kaj se potrebuje/išče.

Recimo, če ti gre matematika, je mogoče zanimiv SQL jezik in se specializiraš v tem, ter firmam (bankam in ostalim naloudanim s kešem) prodajaš storitve optimizacije SQL procedur, pregled varnostnih tveganj (da jim poveš, da ni kul, če web aplikacija uporablja sa account za dostop do baze na MS SQL), pregledaš backup sistem/politiko, preveriš če restore dejansko deluje..., spišeš poročilo, daš na mail v PDF, pa položnico zraven.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Domobrancek ::

HotBurek je izjavil:

Katere stvari so takšne, da bi se jih lahko sam naučil doma?

Tule sem dal en sample, bolj v kontekstu network/sysadmin: https://slo-tech.com/forum/t751755/p645...

Jst gledam tako, da ločim sistemsko administracijo in programiranje. Sistemska administracija je bolj načrtovanje/postavitev/vzdrževanje in redki (manjši) zajebi, programiranje pa je ena sama jeba, kar se tiče psihe, lovljenje rokov in takih reči... :D

Če te veseljio programski jeziki, mogoče Python, Java, C/C++, JavaScript.


Ful je lažje, če si daš nek cilj, kaj želiš delat TER kaj se potrebuje/išče.

Recimo, če ti gre matematika, je mogoče zanimiv SQL jezik in se specializiraš v tem, ter firmam (bankam in ostalim naloudanim s kešem) prodajaš storitve optimizacije SQL procedur, pregled varnostnih tveganj (da jim poveš, da ni kul, če web aplikacija uporablja sa account za dostop do baze na MS SQL), pregledaš backup sistem/politiko, preveriš če restore dejansko deluje..., spišeš poročilo, daš na mail v PDF, pa položnico zraven.


Hvala za odgovor. Bom pogledal, kar si dodal, ko bom imel malo več časa.

Za sistemsko administracijo sem malo že gledal ja. Zgleda mi okj. Verjetno bi to bilo zame.

Glede programskih jezikov nisem prepričan. Probal sem se takrat učiti C# nekaj pa mi ni preveč šlo. Mogoče bi moral probati kak drug jezik. Katerega se je načeloma najlažje naučiti?

Matematika mi je šla toliko, kolikor mi je morala iti. Nisem nek biser v tej smeri, če sem iskren :D.

Drugače se zelo zanimam za računalnike in telefone. Te strani tudi redno spremljam (izide novih telefonov, sistemov Android in IOS, izide novih komponent, itd.) Idealno zame bi bilo, če bi našel nekaj v tej smeri, kar pa verjetno ne bo mogoče. Se priporočam še za kakšen predlog :).

jype ::

Domobrancek je izjavil:

Čas je, da spravim v red, kar se tega tiče. Hvala za pomoč.
Kje pa trenutno živiš? Si se pripravljen seliti?

Domobrancek je izjavil:

Katerega se je načeloma najlažje naučiti?
Python je super kot "lepilo" vseh živih rešitev, ki jih potem s precej berljivo kodo lahko med seboj povežeš v celoto.

Domobrancek je izjavil:

Matematika mi je šla toliko, kolikor mi je morala iti. Nisem nek biser v tej smeri, če sem iskren :D.
To bo postala težava, ko se boš lotil velikih sistemov, kjer moraš znat planirat prihodnost, za podporo manjšim in srednjim podjetjem pa ni bistveno.

Domobrancek je izjavil:

Se priporočam še za kakšen predlog :).
Ustanovi podjetje (za začetek lahko s.p.) in reši kak enostaven, a pogost problem, ter rešitev začni tržiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

c3p0 ::

Python je za sistemca way to go.

HappyPills ::

Tujih jezikov. Npr kurdski, pašto, hindu. Velika potreba za prevode. 50€ na uro ti ne uide. Potreb bo v nasljednjih letih vedno več.

scipascapa ::

pa ne pozabiti šiptarskega, ups, albanskega.

Zelo dober tečaj

Complete Python Developer in 2019: Zero to Mastery

Obstaja še Discord kanal, kjer marsikaj zveš itd.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Glede na kaj vse je mozno te lahko neka predpostvka predznanja omeji. Prvi problem je, da se doma tezko zadeve funkcionalno naucis, kar te zna demotivirati. Drug problem je, da ima znanja kot SQL ogromno ljudi in imas iz tega naslova dosti ze izobrazene konkurence.

Jaz bi ocenil, da imas brez nekih predznanj skoraj najvec moznosti pri kaksnem delodajalcu, ki more kadre v veliki meri izobrazit sam. V tem primeru si bolj odvisen od trenutne ponudbe ma tegu, kot pa od predznanj. Teh delodajalcev se tudi izogibajo tisti s klasicnimi predznanji, ker tam predznanj, ki so recimo popularna, ne gre tako enostavno vnovcit.

Zgodovina sprememb…

SeMiNeSanja ::

Drugače se zelo zanimam za računalnike in telefone. Te strani tudi redno spremljam (izide novih telefonov, sistemov Android in IOS, izide novih komponent, itd.) Idealno zame bi bilo, če bi našel nekaj v tej smeri, kar pa verjetno ne bo mogoče. Se priporočam še za kakšen predlog :).

To precej bolj zveni kot prodajalec v trgovini z računalniki in telefoni, kakor pa v smeri 'sistemca' ali 'programerja', kaj šele varnosti.

Prvo se je dobro vsesti dol in ugotoviti kaj dejansko znaš, kaj te resnično zanima in kaj na tem področju bi se rad še naučil.

Nenazadnje tudi ni veliko zares dobrih prodajalcev računalnikov. Mnogi ti znajo prodati kar boš zahteval - redki pa bodo znali dejansko svetovati in optimirati neko željeno konfiguracijo. Tako da resnično ne velja podcenjevati dobre prodajalce.

Vendar pa se mi zdi, da bi bilo delo prodajalca kar precejšen korak nazaj, ne pa naprej.

To, kar praviš, da v zapositvenih oglasih bereš, si nanesel skupaj z vseh vetrov. Redko okateri programer ali sistemec ima kaj pojma o elektronskih vezjih, če ni ravno po nekem naklučju elektonik po izobrazbi.
Ravno tako je prej izjema, kot pravilo, da bi od programerja pričakoval, da bo znal skonfigurirati routerje in switche. Običajno taka kombinacija 'znanja' ne pomeni nič dobrega....

Samo (napredno) znanje SQL-a je nujno za programerja. Najbrž tudi za administratorja SQL strežnika. Kje drugje pa se s tem znanjem praktično ne srečuješ, ali pa se z njim srečuješ na precej osnovnem nivoju.

Nekaj osnov programiranja pride prav v vsakem primeru, tudi če samo routerje in switche konfiguriraš. Prej ali slej prideš do neke točke, kjer bi si lahko delo olajšal s pomočjo kakšne skripte ali programčka.
Da si se pa direktno zagnal v C#, je pa bila za moje pojme dokaj ponesrečena izbira.
Začni raje z kakšnim Python-om. Python je enostaven, precej močan, obstaja ogromno primerov, pa še prenosljiv je med operacijskimi sistemi.
Ko boš nekaj tega znal, pa mogoče še malo poglej v Visual Basic, s katerim lahko precej poštrikaš različne avtomatizacije na nivoju Windows aplikacij.

'Resni programerji' se sicer ne bodo navdušili nad mojim predlogom za Visual Basic, vendar nič ne de - ponudi ti najbolj enostavni vstop v 'okenjsko' programiranje, toliko da spoznaš principe in vidiš, da se da marsikaj na hitro zmetati skupaj, tudi če nisi nevem kakšen hud programer. Od tukaj še vedno lahko greš naprej v C in kasneje C#.

Resni Windows sistemci se potem lotijo še Powershell-a, ki je izredno močno orodje, če ga znaš uporabljati. Toda do tu je še dolga pot...

V bistvu zgolj nekje začni. Ostalo se potem nekako samo od sebe naravno dodaja in nadgrajuje, ko enkrat najdeš tisto pravo smer za sebe - ali pa ti jo predpiše novo delovno mesto.

Ne vem sicer kaj naj bi bila 'specialnost' izobrazbe telekomunikacijskega inženirja. Nekako se bojim, da lokalna IP omrežja niso ravno na prvem mestu?

Kakorkoli - če te bo peljala pot v smeri takih ali drugačnih mrež in omrežij, se boš takointako moral na delovnem mestu izobraziti za konkretno tehnologijo, ki jo tam uporabljajo. Predvsem obnovi osnove, ki ti bodo omogočile čim hitrejšo osvojitev specifike, ki bi bila potrebna za neko konkretno delovno mesto.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Domobrancek ::

jype je izjavil:

Domobrancek je izjavil:

Čas je, da spravim v red, kar se tega tiče. Hvala za pomoč.
Kje pa trenutno živiš? Si se pripravljen seliti?

Domobrancek je izjavil:

Katerega se je načeloma najlažje naučiti?
Python je super kot "lepilo" vseh živih rešitev, ki jih potem s precej berljivo kodo lahko med seboj povežeš v celoto.

Domobrancek je izjavil:

Matematika mi je šla toliko, kolikor mi je morala iti. Nisem nek biser v tej smeri, če sem iskren :D.
To bo postala težava, ko se boš lotil velikih sistemov, kjer moraš znat planirat prihodnost, za podporo manjšim in srednjim podjetjem pa ni bistveno.

Domobrancek je izjavil:

Se priporočam še za kakšen predlog :).
Ustanovi podjetje (za začetek lahko s.p.) in reši kak enostaven, a pogost problem, ter rešitev začni tržiti.


Živim v okolici Litije, bi se lahko reklo. Selil se ravno nebi. Mislim, da se niti ne bi rabil, ker mi je večina velikih mest relativno blizu. Ljubljana, Hrastnik, Trbovlje, Zagorje, Domžale, Kamnik, Ivančna, Grosuplje.. Vse to bi šlo brez težav. Tud kako Novo mesto, Kranj, itd. bi šlo skozi, če bi dobil kaj dobrega. Vozit se mi ni tak problem.

scipascapa je izjavil:

pa ne pozabiti šiptarskega, ups, albanskega.

Zelo dober tečaj

Complete Python Developer in 2019: Zero to Mastery

Obstaja še Discord kanal, kjer marsikaj zveš itd.


Super. Tole sigurno pogledam. Hvala

TheBlueOne je izjavil:

Glede na kaj vse je mozno te lahko neka predpostvka predznanja omeji. Prvi problem je, da se doma tezko zadeve funkcionalno naucis, kar te zna demotivirati. Drug problem je, da ima znanja kot SQL ogromno ljudi in imas iz tega naslova dosti ze izobrazene konkurence.

Jaz bi ocenil, da imas brez nekih predznanj skoraj najvec moznosti pri kaksnem delodajalcu, ki more kadre v veliki meri izobrazit sam. V tem primeru si bolj odvisen od trenutne ponudbe ma tegu, kot pa od predznanj. Teh delodajalcev se tudi izogibajo tisti s klasicnimi predznanji, ker tam predznanj, ki so recimo popularna, ne gre tako enostavno vnovcit.


To bi mi ustrezalo. Malo je težava, ker je takih oglasov res malo. Vsi iščejo 3+let izkušenj oz. neko predznanje..

SeMiNeSanja je izjavil:

Drugače se zelo zanimam za računalnike in telefone. Te strani tudi redno spremljam (izide novih telefonov, sistemov Android in IOS, izide novih komponent, itd.) Idealno zame bi bilo, če bi našel nekaj v tej smeri, kar pa verjetno ne bo mogoče. Se priporočam še za kakšen predlog :).

To precej bolj zveni kot prodajalec v trgovini z računalniki in telefoni, kakor pa v smeri 'sistemca' ali 'programerja', kaj šele varnosti.

Prvo se je dobro vsesti dol in ugotoviti kaj dejansko znaš, kaj te resnično zanima in kaj na tem področju bi se rad še naučil.

Nenazadnje tudi ni veliko zares dobrih prodajalcev računalnikov. Mnogi ti znajo prodati kar boš zahteval - redki pa bodo znali dejansko svetovati in optimirati neko željeno konfiguracijo. Tako da resnično ne velja podcenjevati dobre prodajalce.

Vendar pa se mi zdi, da bi bilo delo prodajalca kar precejšen korak nazaj, ne pa naprej.

To, kar praviš, da v zapositvenih oglasih bereš, si nanesel skupaj z vseh vetrov. Redko okateri programer ali sistemec ima kaj pojma o elektronskih vezjih, če ni ravno po nekem naklučju elektonik po izobrazbi.
Ravno tako je prej izjema, kot pravilo, da bi od programerja pričakoval, da bo znal skonfigurirati routerje in switche. Običajno taka kombinacija 'znanja' ne pomeni nič dobrega....

Samo (napredno) znanje SQL-a je nujno za programerja. Najbrž tudi za administratorja SQL strežnika. Kje drugje pa se s tem znanjem praktično ne srečuješ, ali pa se z njim srečuješ na precej osnovnem nivoju.

Nekaj osnov programiranja pride prav v vsakem primeru, tudi če samo routerje in switche konfiguriraš. Prej ali slej prideš do neke točke, kjer bi si lahko delo olajšal s pomočjo kakšne skripte ali programčka.
Da si se pa direktno zagnal v C#, je pa bila za moje pojme dokaj ponesrečena izbira.
Začni raje z kakšnim Python-om. Python je enostaven, precej močan, obstaja ogromno primerov, pa še prenosljiv je med operacijskimi sistemi.
Ko boš nekaj tega znal, pa mogoče še malo poglej v Visual Basic, s katerim lahko precej poštrikaš različne avtomatizacije na nivoju Windows aplikacij.

'Resni programerji' se sicer ne bodo navdušili nad mojim predlogom za Visual Basic, vendar nič ne de - ponudi ti najbolj enostavni vstop v 'okenjsko' programiranje, toliko da spoznaš principe in vidiš, da se da marsikaj na hitro zmetati skupaj, tudi če nisi nevem kakšen hud programer. Od tukaj še vedno lahko greš naprej v C in kasneje C#.

Resni Windows sistemci se potem lotijo še Powershell-a, ki je izredno močno orodje, če ga znaš uporabljati. Toda do tu je še dolga pot...

V bistvu zgolj nekje začni. Ostalo se potem nekako samo od sebe naravno dodaja in nadgrajuje, ko enkrat najdeš tisto pravo smer za sebe - ali pa ti jo predpiše novo delovno mesto.

Ne vem sicer kaj naj bi bila 'specialnost' izobrazbe telekomunikacijskega inženirja. Nekako se bojim, da lokalna IP omrežja niso ravno na prvem mestu?

Kakorkoli - če te bo peljala pot v smeri takih ali drugačnih mrež in omrežij, se boš takointako moral na delovnem mestu izobraziti za konkretno tehnologijo, ki jo tam uporabljajo. Predvsem obnovi osnove, ki ti bodo omogočile čim hitrejšo osvojitev specifike, ki bi bila potrebna za neko konkretno delovno mesto.


Vse, kar si napisal je res. Težava pri meni je, da še sam ne vem v katero smer bi šel. Kje bi se izobrazil. To moram pač sam ugotoviti in se res vržt v to panogo. Se naučit čim več okrog tega.

Zgodovina sprememb…

antrim ::

> ... Vsi iščejo 3+let izkušenj oz. neko predznanje..

Napisano v oglasu je izhodišče za pogajanja. Kandidatov, ki ustrezajo vsem zahtevam, običajno ni. Kadra obupno manjka, zato kar pogumno s prijavo tudi, če ustrezaš samo polovično.

-valvoline- ::

Hvac(klima) mojster. Se sam razmisljam in verjetno grem v akcijo, najprej pr enemu znancu dobremu prjatlju kot pomocnik za vikende dokler nastudiram osnove, poj pa se zaposlim pr njemu full time da masteriram vse, pol na svoje. 200-300e je montaza klime, 500-1000e toplotne crpalke, osnovno servisiranje 50-100e. Placa 1500-2000e, ce si na svojem najmanj 4-5k mesecno.

jype ::

Domobrancek je izjavil:

Živim v okolici Litije, bi se lahko reklo. Selil se ravno nebi. Mislim, da se niti ne bi rabil, ker mi je večina velikih mest relativno blizu. Ljubljana, Hrastnik, Trbovlje, Zagorje, Domžale, Kamnik, Ivančna, Grosuplje.. Vse to bi šlo brez težav. Tud kako Novo mesto, Kranj, itd. bi šlo skozi, če bi dobil kaj dobrega. Vozit se mi ni tak problem.
Vožnja je tisto, kar najbolj ubija produktivnost, razumem pa, da si navezan na dom, zato je fino, da najdeš panogo, ki omogoča oddaljeno delo. Še vedno lahko delaš iz pisarne, če od doma ne želiš, le najameš si pisarno, ki je dovolj blizu doma.

Domobrancek je izjavil:

Vse, kar si napisal je res. Težava pri meni je, da še sam ne vem v katero smer bi šel. Kje bi se izobrazil. To moram pač sam ugotoviti in se res vržt v to panogo. Se naučit čim več okrog tega.
Python je super začetek, ker je uporabljan na številnih področjih - ko se boš učil, boš nekatera od njih tudi bolje spoznal in morda te bo potegnilo v kakšno panogo, ki te zanima, kar je precej bolj pomembno kot to, da je panoga najbolj donosna, tako s stališča tvoje produktivnosti in posledično vrednosti za naročnika, kot tudi s stališča kvalitete življenja.

galu ::

IMHO boš zelo težko konkuriral povprečnemu CS diplomantu z doma pridobljenim znanjem.

Lažja pot je nekaj, kjer se CS folk lovi (ker tega pač ne učijo). Glede na to da si iz telekomunikacij, je networking res očitna izbira saj imaš celo nekaj podlage tu.
Nimam pojma kake so plače za to področje v SLO. Bojim se, da so v povprečju nižje od dev pozicij, sploh za juniorje.
Tako to gre.

jype ::

galu je izjavil:

Lažja pot je nekaj, kjer se CS folk lovi (ker tega pač ne učijo). Glede na to da si iz telekomunikacij, je networking res očitna izbira saj imaš celo nekaj podlage tu.
Se strinjam, ampak networker, ki obvlada Python, je danes več vreden, jutri bo pa edini, ki še vedno ima službo.

TheBlueOne ::

Pa je komu pomagalo to nabiranje predznanj? Se mi skoraj bolj pametno bolj aktivno iskati, kot pa tratiti cas za eno od tisocih moznoti dodatnega izobrazevanja.

Ce sodim po sebi, sem se samoucil v zanjem letniku od PHP do HTML in ze delal projekte preko studenta. Prej se samodoucil se kar nekaj programskih jezikov itn. na koncu nasel prvo sluzbo v podjetju za mehatroniko, avtomatizacijo itn in mi znanje niti priblizno ni prislo prav.

Kjer moram dodati, da se vecina ne zaveda kaj pomeni imeti neko znanje na takem nivoju, da delodajalca sploh zanima. Tisto, kar se vecina kvazi nauci prej doma, verjetno osvojis v prvem mesecu na delovnem mestu. Tisti geeki, ki kaj dobijo zaradi predznanja praviloma programirajo skoraj iz plenic.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Če se prav naučiš, se novega jezika privadiš v parih dneh.

Po potrebi kar pač rabiš.

Če ne delaš nič, ti potem preprosto manjka kilometrine.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Domobrancek ::

Hvala vsem za poslane odgovore.

To, da je napisano v oglasih za zaposlitev samo neko izhodišče nisem vedel. Sem misli, da, če pač nimaš, kar je tam napisano te odjeb***. Mogoče pa vseeno kam probam poslati prošnjo.

Za začetek bom skušal čim bolj obnoviti znanje iz srednje in višje šole (telekomunikacije, elektrotehnika, itd..). Mislim, da mi to ne bi smelo vzeti preveč časa. Potem bom pa nadljeval bom z python-om pa bomo videli do kam bom prišel.

Še enkrat hvala.

Lp,

111111111111 ::

Domobrancek je izjavil:


To, da je napisano v oglasih za zaposlitev samo neko izhodišče nisem vedel. Sem misli, da, če pač nimaš, kar je tam napisano te odjeb***. Mogoče pa vseeno kam probam poslati prošnjo.

Bodi prostitutka boš zelo uspešen. Na zemljevidu si naredi krog okoli sovojega doma, do kje si se pripravljen vozit. Prvi krog naj ne bo prevelik 30-40km max. POšiči podjetja, kjer bi te delo zanimalo in bi morda rabili tvoje znanje. Najavi se na pogovor z opisom svojih znanj in navdušenjem da bi delal za njih. Uspeh zagotovljen. Sedaj je gospodarska rast in se še vedno ogromno ljudi javlja na razpise. Veliko tudi takih, ki jih menjava službe zanima samo ob res dobrih pogojih. :D Sam recimo že 1 mesec pljuvam kri z učenjem angleščine zaradi možnosti dela od doma in suvereno ugotavljam, da sem se postaral. Moj drajv je remote delo, ti pa moraš najti svojega.

Domobrancek je izjavil:


Za začetek bom skušal čim bolj obnoviti znanje iz srednje in višje šole (telekomunikacije, elektrotehnika, itd..). Mislim, da mi to ne bi smelo vzeti preveč časa. Potem bom pa nadljeval bom z python-om pa bomo videli do kam bom prišel.

Pusti programiriranje, ker te ne zanima.

Jaz sem cele noči prebedel, da sem napisal avtomatsko skripto za nameščanje računalnikov, ki mi je prihranila na šihtu 1 uro na komp.

Če nimaš tega drajva, je škoda tvojega časa. Verjemi mi, da ko boš naletel na problem, se boš naučil ravno dovolj programiranja, da ga boš rešil. Velka verjetnost je, da te programiranje ne bo potegnilo, če te ni na faksu.

Cruz ::

Domobrancek je izjavil:

Edine izkušnje, ki bi jih lahko prinesel od tu je komunikacija s strankami.
Če s tem nimaš problema, kaj pa prodaja? Strokovno znanje je tukaj vedno plus. Služba zna biti bogovska(pa tudi plača, še posebej, če si b2b), če nimaš problema delati z ljudmi.

Recimo še en predlog poleg že omenjenih.

SeMiNeSanja ::

111111111111 je izjavil:

Verjemi mi, da ko boš naletel na problem, se boš naučil ravno dovolj programiranja, da ga boš rešil.

Tole pa drži kot pribito.

Jaz delujem po istem principu. Ko se pojavi problem začnem tuhtat s čem ga rešiti in če je to PowerShell, se bom mučil z njim, dokler problem ne rešim. 5 minut kasneje, se z njim ne bom več ukvarjal. Bo pa mogoče treba kaj v Bash, Python, VBA,... Presneto, tako sem dolga leta nazaj celo 'srečal' z assemblerjem.

Seveda imaš potem problem, da nobenega jezika nikoli zares ne znaš in se večno samo učiš osnove. Vendar je to točno v skladu z 'potrebami'. Če bi bile drugačne, bi nonstop driblal določeni jezik/orodje ...... in postal programer...?

Tako kot se moraš naučiti odločiti katero orodje bo optimalno za rešitev problema, se moraš tudi naučiti presoditi, ali ima smisel, da se sam lotevaš zadeve, ali pa je mogoče bolje poiskati specialista za iskano področje, ki bo zadevo izvedel 10x hitreje in bolj kakovostno - v končni fazi tudi ceneje.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

scipascapa ::

antartide ::

nobeden napisal jezike... heh

ful bi rad programiral problem je pa matematika, zato se niti ne učim.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: amacar ()

SeMiNeSanja ::

antartide je izjavil:

nobeden napisal jezike... heh

ful bi rad programiral problem je pa matematika, zato se niti ne učim.

Moj sin pa glih obratno... čist nor na matematiko, pa se je vrgel v Python, da z njim rešuje svoje matematične 'problemčke'.
Na začetku sem mu še kaj pokazal, namignil.... zdaj ga že dolgo ne dohajam več.

Učenje programiranja, samo zato da se naučiš, je dolgčas in presneto hitro imaš poven kufer (in potem zelo hitro tudi pozabiš še tisto malenkost, ki si se jo naučil).
Nasprotno pa je lahko reševanje konkretnega problema strašanska spodbuda za učenje.

Ne bom se pa strinjal, da moraš nevemkaj matematike obvladat za programiranje. Večina programiranja 'navadnih smrtnikov' nima veze z matematiko. Zato pa toliko več z logiko.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

antartide ::

SeMiNeSanja je izjavil:

antartide je izjavil:

nobeden napisal jezike... heh

ful bi rad programiral problem je pa matematika, zato se niti ne učim.

Moj sin pa glih obratno... čist nor na matematiko, pa se je vrgel v Python, da z njim rešuje svoje matematične 'problemčke'.
Na začetku sem mu še kaj pokazal, namignil.... zdaj ga že dolgo ne dohajam več.

Učenje programiranja, samo zato da se naučiš, je dolgčas in presneto hitro imaš poven kufer (in potem zelo hitro tudi pozabiš še tisto malenkost, ki si se jo naučil).
Nasprotno pa je lahko reševanje konkretnega problema strašanska spodbuda za učenje.

Ne bom se pa strinjal, da moraš nevemkaj matematike obvladat za programiranje. Večina programiranja 'navadnih smrtnikov' nima veze z matematiko. Zato pa toliko več z logiko.

problem k nism bil na faxu... in tiste matematike torej nevem. sam pa se naučit malo morgen

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: amacar ()

jype ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Ne bom se pa strinjal, da moraš nevemkaj matematike obvladat za programiranje. Večina programiranja 'navadnih smrtnikov' nima veze z matematiko. Zato pa toliko več z logiko.
Logika _je_ matematika, ampak saj to ni bistveno.

Bistveno je to, da obrtniško programiranje ne terja od ljudi ničesar več kot od ljudi terjajo lego kocke, kar je super, ker je obrtniško programiranje tisto, ki reši največ problemov.

Potem je pa še programiranje, ki rešuje probleme, ki se obrtnikom zdijo nerešljivi, tam je pa to, da si prej pogoltnil znaten del človeštvu znane matematike, velika prednost.

ejresnevem ::

prav dosti formalne matematike ne potrebuješ, bolj način razmišljanja v smislu koraki -> interpreter...
najprej se nauči razmišljati po računalniško, sama tehnologija je še najmanj, so samo detajli...
kolikor pa vidim, je posebej popularen mean stack in mobilnost...
za backend developerje/db specialiste in fine tunerje/arhitekte/seniorje je sicer plača precej boljša,
nihče pa ne išče direktno takšnega kadra...
za začetek se nauči naredit, nekaj, kar se vidi takoj...

ne smem preveč it v detajle, ampak meni je zdaj cena super narastla,
ko sem uspel procesiranje večjega števila zapisov spravit na 2% časa predhodnega obdelovanja,
seveda z nadgradnjo algoritma in uporabo pravih razredov.

zdaj kar ponujajo partnerstva, skupno firmo itn...

jype ::

ejresnevem je izjavil:

prav dosti formalne matematike ne potrebuješ
Meni so se reči bistveno bolj odprle, ko sem dejansko predelal večino fakultetne matematike, pa še pri tem sem zgrešil ogromno reči, ki so zelo specifične za računalniško znanost, tako da sem se šele pri delu prvič srečal z rečmi kot sta recimo Fenwick tree @ Wikipedia in Bloom filter @ Wikipedia (ki naredijo veliko razliko šele ko hodiš po robu zmogljivosti železnine).

ejresnevem ::

odvisno, kaj počneš...
če delaš neko blazno teoretično zadevo, mogoče potrebuješ formalno matematiko, matematiko katere fakultete? :-)
ampak, če delaš zelo teoretično zadevo, verjetno ne boš programiral ampak boš kreativni vodja oddelka/ekipe...
drugače pri poslovnih aplikacijah, moraš bolj poznat domeno in rešit nek, posloven, problem s tem...
entertainment zadeve (a la maček tom, kar, domnevam, je zlati gral računalništva v sloveniji) pa niso toliko matematične
(ja, razen, če imaš 3d prezentacijo, za kar pa že obstajajo frameworki)...
pa da ne zaidemo in človeka odvrnemo že na začetku...

Zgodovina sprememb…

Shields ::

Jaz mislim da za programiranje si ali pa nisi. Logika, matematika, predvsem pa potrpljenje, ki ga jaz nisem imel dovolj, in če te to že v osnovi ne zanima in veseli je brezveze, ker tistim, ki jim to gre ne pariraš. Mi grejo pa tuji jeziki in že kar nekaj znam nemško in računam na B2 certifikat v bližnji prihodnosti. Kar hočem povedat je, da razvijaj področja na katerih si močan, ne pa to kar ti en tam reče da se splača

SeMiNeSanja ::

antartide je izjavil:

problem k nism bil na faxu... in tiste matematike torej nevem. sam pa se naučit malo morgen

Saj sem ti rekel, da večina programiranja nima veze z matematiko. Za programiranje je prvenstveno potrebna logika - nekaj, kar ti je položeno v zibelko.

Za učenje programiranja bistveno, če imaš neko spodbudo, nek konkretni problem, ki ga želiš rešiti. Tak problem je lahko neko dolgočasno ponavljajoče opravilo, zaradi katerega se lotiš učenja, kako bi naredil neko avtomatizacijo, skriptico.
Kasneje, ko bolj in bolj spoznaš možnosti takih in drugačnih 'avtomatizacij' in začneš razumeti, kje bi to vse lahko uporabljal, takrat potem tudi počasi zadaneš ob kakšno omejitev, ki ti jo postavijo enostavni skriptni jeziki.
Takrat si potem na točki, kjer narediš korak naprej in se lotiš učiti kakšen malo bolj konkretni programski jezik, npr. Python.

Za 'sam učiti' pa imaš na internetu neskončno zakladnico resursov, od spletnih strani, video navodil in tečajev, pa vse do primerov kode za vse sorte problemčkov.

Pa upam, da ne bo spet Jype imel preveč pametne pripombe, ki nič ne pridodajo k zadevi. Kaj je zdaj važno, ali je ali ni logika == matematika? Bistvo je, da se kmet logiko ne uči na matematični fakulteti. To bi kvečjemu Jype-u prisodil, da mora na faks, da ve, da ob dežju koristi natakniti pelerino ali vzeti marelo. Ostalim je to prirojeno!

Vpletanje 'high-end' programiranja v pogovor o prvih korakih pa je tudi nepotrebno trollanje. V bistvu sem ta del že zdavnaj pokril s tem, da se moraš naučiti, katere probleme ne boš sposoben sam rešiti in jih je dobro prepustiti v reševanje nekemu 'specialistu', ki bo zadevo rešil 10x hitreje in 100x bolj kakovostno.

Pri začetniškem programiranju se pogovarjaš bolj o nivoju skript in nekih avtomatizacij, ne pa o kakšnih kompleksnih algoritmih za optimizacijo npr. avtobusnih linij in voznikov avtobusov na teh linijah. Takšne zadeve so trd oreh še za študirane matematike in samo nek zelo naiven začetnik bi se zapodil v tako problematiko.

Povsem nepotrebo pa se mi zdi govorjenje o 'obrtniškem' programiranju. Katero programiranje pa ni 'obrtniško', če z njim ustvarjaš prihodke?
Mi smo se prvenstveno pogovarjali o programiranju, ki ga (občasno) potrebuješ pri opravljanju raznoraznih administrativnih del v omrežjih, da si z njim olajšaš življenje.
Zakaj je treba sem noter tlačiti 'obrtniško' programiranje - programiranje zaradi programiranja, kot primarno dejavnost? Tega se ne naučiš v parih tednih. tudi se ga ne naučiš v samohodu ampak te večinoma 'vzgojijo' v neki obstoječi ekipi, kjer te priučijo na svoj način dela. Popolnoma druga tematika.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

ejresnevem ::

Shields je izjavil:

Jaz mislim da za programiranje si ali pa nisi.

ja, če si razmišljujoč (tudi ene malo introvertiran), potem si.
zmodelirat problem, da ga računalnik lahko koristno obdeluje, mogoče res ni za vse ljudi...
web gui sicer ni toliko tehnično zahtevno, kot mogoče umetniško.

kuall ::

TheBlueOne je izjavil:

Pa je komu pomagalo to nabiranje predznanj? Se mi skoraj bolj pametno bolj aktivno iskati, kot pa tratiti cas za eno od tisocih moznoti dodatnega izobrazevanja.

Nabiranje predznanj sam je ena velika žalost.

Jaz sem imel največji napredek in motivacijo, če so me spodbujali ljudje, ampak ne šolski butalci, ker oni ne vzpodbujajo ampak bremzajo. Na začetku v 2000 je bila ena mailing lista enega majhnega programerskega jezika, kjer sem si dopisoval z drugimi programerji vsak dan in kjer smo si na eni strani izjemenjavali svoje programe. Potem pa so najboljše programe ocenjevali z donaciaji, podobno kot stackoverflow točkovanje, sem nabral tam kar nekaj točk zadovoljnih soprogramerjev. Tisto je bilo res dobro. Fural sem tisto kar ene 5 let, čisti hobi. Potem sem se kar naenkrat naveličal in nehal programirat in zapustil tisto skupnost, me še zdaj mau ves peče. Pol pa sem ravno na temle forumu dobil par ljudi, ki so mi pomagali priti do dobre programerske službice.

TheBlueOne ::

jype je izjavil:

ejresnevem je izjavil:

prav dosti formalne matematike ne potrebuješ
Meni so se reči bistveno bolj odprle, ko sem dejansko predelal večino fakultetne matematike, pa še pri tem sem zgrešil ogromno reči, ki so zelo specifične za računalniško znanost, tako da sem se šele pri delu prvič srečal z rečmi kot sta recimo Fenwick tree @ Wikipedia in Bloom filter @ Wikipedia (ki naredijo veliko razliko šele ko hodiš po robu zmogljivosti železnine).


Kje se hodis danes po robu, da lahko to koristis? Kaj delas kaksne specielane senzorske sisteme? Zna biti res zanimivo poznati take primere, ker ko sem recimo sam dodal izracune na deset decimalk v embedded sistem in me je skrbelo ce bo cas cikla se OK dejansko na koncu ni bilo razlike, ki bi bila merljiva v ms.

shadeX ::

Za programiranje je prvenstveno potrebna logika - nekaj, kar ti je položeno v zibelko.


Kot prvo sam imaš fixed mindset, kar istočasno postavi tvojo teorijo na laž. Je res, da so nekateri že od rojstva bolj nadarjeni za določene reči, nikakor pa ne drži da nekdo, ki sploh ni nadarjen za določeno stvar ne more biti boljši od nekoga, ki je bil s tem že rojen.

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

Kje se hodis danes po robu, da lahko to koristis?
Recimo ko analiziraš podatke nekaj milijonov takšnih embedded naprav v realnem času, da lahko prožiš alarme?

SeMiNeSanja ::

shadeX je izjavil:

Za programiranje je prvenstveno potrebna logika - nekaj, kar ti je položeno v zibelko.


Kot prvo sam imaš fixed mindset, kar istočasno postavi tvojo teorijo na laž. Je res, da so nekateri že od rojstva bolj nadarjeni za določene reči, nikakor pa ne drži da nekdo, ki sploh ni nadarjen za določeno stvar ne more biti boljši od nekoga, ki je bil s tem že rojen.

In kdo je govoril o tem?

Povedati sem hotel, da ne rabiš biti matematični genij, da bi lahko programiral.
ČE bi rabil biti, potem programerjev (skoraj) nebi imeli.
Tisti, katere bi imeli, pa bi se ukvarjali s povsem čem drugim, kakor npr. PHP programiranjem spletnih strani in podobnimi stvarmi, za katere se nebi 'počutili poklicane'.

Ampak ja... Jype-a je treba podpirati, če se nekdo z njim ne strinja in takoj potegniti iz žepa osebne žaljivke tipa 'fixed mindset'?
Pa kaj te res ni nič sram, da se z žaljitvami vmešavaš še celov tako temo, kjer se nekemu totalnemu neznalcu skuša dati nekaj malega spodbude, da lahko tudi on naredi kakšen osnovni 'otroški' korak v programiranju? Res me zanima, kdo je tukaj tisti, ki ima 'fixed mindset'. Sram te bodi! Pa tudi tiste ostale, ki temo za spodbujanje začetnika ugrabljajo za samopromocijo nekih 'nadnaravnih znanj'. Res čudno da tle visite, in ne predvate na MIT....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

jype ::

Kaj je s tabo? Sposobnost logičnega mišljenja je naučena, ne pa "položena v zibelko".

SeMiNeSanja je izjavil:

Res čudno da tle visite, in ne predvate na MIT...
Predavanja na MIT niso 24/7 služba.

Cruz ::

Matematika pri programiranju je enakega pomena kot glasbena teorija pri igranju glasbe - za igranje glasbe znanje glasbene teorije ni nujno, ampak je zelo praktično in ti omogoča nov, globok pogled v izvajanje glasbe ter veliko novih stvari. Vsak resen glasbenik(ali pa večina, ajde) obvlada glasbeno teorijo. :)

P.S. Pod 'matematika' se šteje tudi logika seveda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

SeMiNeSanja ::

O.k..... gospodje samopromotorji: odprite si novo temo z naslovom "Jaz sem najboljši" in se tam notri napihujte in promovirajte do onemoglosti.

Tukaj pa nehajte dvema popolnima začetnikoma (in drugim, ki to morda še berejo) zbijati moralo, da bi se sploh lotili prvih korakov programiranja.

Če hočem spodbuditi Janezka, da se bo opogumil in napisal svoj prvi "Hello World", je popolnoma nepomembno, ali je bil Jype prikrajšan, da mu ni bilo nič logike položene v zibelko in da so mu jo morali s palico vtepsti v glavo.

Popolnoma irelevantno je tudi, kakšna vsa dodatna znanja še potrebuješ, če hočeš sprogramirati programje, ki bo znalo poslati raketo na luno, modelirati vremensko napoved, izračunati klimatsko segrevanje do dneva 1.1.2200 na 0,001 stopinje natančno ali "analiziralo podatke nekaj milijonov takšnih embedded naprav v realnem času, da lahko proži alarme".
Govorimo o "Hello World", prvem Do While, IF/Case stavku, ne pa o raketni znanosti in tudi ne po podiplomskem študiju informacijskih znanosti!
Govor je o začetniškem programiranju, ki bi ga moral obvladovati vsakdo s srednješolsko izobrazbo. Programiranju, ki je lahko osnova za reševanje nekega problemčka iz vsakdana v katerikoli stroki.

Namesto da bi ZAČETNIKOM dali kakšen uporaben namig, vidim le napihovanje lastnega ega "sem hodil po robu,...".. Ja in? Prava reč. Nisi edini, ki "hodil po robu". So drugi, ki delajo še veliko bolj ekstremne zadeve, pa se ne hodijo na forum bahat pred začetnike, ki pojma nimajo. Vsaj jaz še nisem zasledil nobenega od naših 'frajerjev', ki programirajo za Cern, manipulirajo podatke iz CT-jev, itd. itd., da bi se hodili sem bahat, kot da so nadljudje.

Dobesedno mi gre na bruhanje, ko vas moram gledat kako se v takšni temi hvalite s svojimi 'nadnaravnimi sposobnostmi', istočasno pa niste sposobni enega res dobrega nasveta dati nekomu, ki potrebuje pomoč ali spodbudo. V vsaki temi vedno iščete priliko za samopromocijo, in to tisto ta najslabšo - preko bahanja, ker dejanskega ZNANJA praktično še nisem kaj dosti videl. Zato pa znate pljuvati po drugih, kako da nič ne znajo - pa jih sploh ne poznate in pojma nimate, kaj dejansko znajo in zmorejo. Ampak ja....glavno da ste vi "najboljši". Odprite si svojo temo in bodite tam notri najboljši in najlepši. Obljubim, da ne bom prišel komentirat v to temo in vas bom pustil čisto na miru, ne glede na to, kaj boste tam notri počeli.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

shadeX ::

in takoj potegniti iz žepa osebne žaljivke tipa 'fixed mindset'?


To sploh ni mišljeno kot žaljivka. Večina ljudi sploh nima sposobnosti growth mindseta (čeprav človek, ko se rodi ima že "sposobnost" growth mindseta), zato ker so ga starši oz. družba skozi njegovo otroštvo naučili da ima omejen razvoj in toliko lahko zna kolikor mu je bilo pač "postavljeno v zibelko" (kot si sam omenil). Again to ni mišljeno kot žaljivka, imam tudi sam s tem probleme ko se učim kaj kompleksnega, se moram prvo prepričat da to lahko znam (kar od mene terja veliko energije). Vedno so me namreč učili da imam omejene zmožnosti.

Pogoj da nekaj narediš in vztrajaš pri določeni stvari (ki ti ni bila "položena v zibelko") je samo to, da te zadeva veseli. Tukaj imaš nepredstavljivo prednost pred nekom, ki se je z genom "že rodil" in ga zadeva ne veseli.

Namesto da bi ZAČETNIKOM dali kakšen uporaben namig


Dva sta. Veselje do tistega kar se ima namen učit, pa Google da zna uporabljat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

ejresnevem ::

SeMiNeSanja, ja dajte nekaj v tem smislu, da nekje začn
(kar je že nekdo povzel in pripravil)
https://www.wikihow.com/Start-Learning-...
Google je pa (vendarle) tvoj prijatelj.
Potem pa praksa, abstrakcija in samostojnost.

jype ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Če hočem spodbuditi Janezka, da se bo opogumil in napisal svoj prvi "Hello World", je popolnoma nepomembno, ali je bil Jype prikrajšan, da mu ni bilo nič logike položene v zibelko in da so mu jo morali s palico vtepsti v glavo.
Kako nenavadno, da ravno nasprotniki odprtokodnega programja tako radi žalijo vsevprek.

SeMiNeSanja ::

shadeX je izjavil:

in takoj potegniti iz žepa osebne žaljivke tipa 'fixed mindset'?


To sploh ni mišljeno kot žaljivka. Večina ljudi sploh nima sposobnosti growth mindseta (čeprav človek, ko se rodi ima že "sposobnost" growth mindseta), zato ker so ga starši oz. družba skozi njegovo otroštvo naučili da ima omejen razvoj in toliko lahko zna kolikor mu je bilo pač "postavljeno v zibelko" (kot si sam omenil). Again to ni mišljeno kot žaljivka, imam tudi sam s tem probleme ko se učim kaj kompleksnega, se moram prvo prepričat da to lahko znam (kar od mene terja veliko energije). Vedno so me namreč učili da imam omejene zmožnosti.

Pogoj da nekaj narediš in vztrajaš pri določeni stvari (ki ti ni bila "položena v zibelko") je samo to, da te zadeva veseli. Tukaj imaš nepredstavljivo prednost pred nekom, ki se je z genom "že rodil" in ga zadeva ne veseli.

Namesto da bi ZAČETNIKOM dali kakšen uporaben namig


Dva sta. Veselje do tistega kar se ima namen učit, pa Google da zna uporabljat.

Ali RESNIČNO rabimo zahajati na področje filozofije?
Mislim, zdaj bomo dlakocepili okrog tega, kaj in na kakšen način je nekomu položeno v zibelko, prirojeno? Se bomo kregali okoli tega, ali je osnova logičnega razmišljanja prirojena? Ali je dojenčku prirojeno, da se joče, če je lačen ali želi bližino - ali če smo ga to naučili? Tu se namreč pojavljajo prvi zametki logike: bolj se derem, prej bo nekdo pri meni.
Resnično sočustvujem s tistim, ki je to logiko osvojil šele v podoktorskem študiju in mu ni bila položena v zibelko.

Absurdno, da se sploh spravljate na ta nivo!

Kar se tiče "veselja do učenja" pa bi jaz razdelil začetnike na dve skupini: piflarje in praktike.
Piflarji se lotijo učenja programiranja, ker jih veseli programiranje kot programiranje. To so tisti, ki bodo kasneje po vsej verjetnosti postali 'programerji'.
Praktiki pa se lotijo učenja programiranja, ker so naleteli na nek konkretni problem, katerega se brez programiranja težko reši. Te osebe veseli reševanje problemov. Ker pa problemi niso le softw. narave, večina teh uporabnikov nikoli ne postane pravi 'programer'.

Praktično na vsaki srednji šoli se poučuje osnove programiranja in to ne od včeraj! Že pred 35+ leti smo imeli osnove Fortrana in luknjali kartice, katere so potem pognali skozi računalnik - pa nisem hodil na kakšno 'računalniško' srednjo šolo. Po karticah smo se hodili 'igrat' na PDP-10 na FMF - pa spet nismo bili 'informatiki'. PC-ji so dejansko prišli šele kasneje....

Tukaj pa vse izpade, kot da je informatika rezervirana za neke diplomante računalniških fakultet.

Sorry, ampak res ni programiranje rezervirano za 'znanstvenike'. Prav v vsaki stroki si lahko pomagaš z programiranjem. "Računalničarji-programerji" so "Fachidioti", ko nimajo pojma o inženirstvu v strojništvu, kemijski tehnologiji, farmaciji,.... Če jih ne vodi nekdo iz stroke, ne bodo nikoli naredili uporabne rešitve.

ZATO je nujno potrebno, da se tudi v drugih strokah obvlada osnove programiranja, da ti ne solijo pamet programerski Fachidioti tipa Jype glede tega, v katero smer po cevi teče voda, ali s kakšno hitrostjo se mora vrteti mešalo v reaktorju. Ti pa programerski "Fachidioti" prav pridejo, ker bodo spisali kodo 100x hitreje kot ti, delovala bo 10x bolj zanesljivo, pa še 20x manj vrstic bo imela. Pač ni vsakdo programerski "Fachidiot". In tudi ne rabi biti - oz. bog ne daj, da bi bil, ker bi se zelo hitro vrnili nazaj v kameno dobo.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

ygorp ::

Jaz ti močno odsvetujem programiranje. Pojdi raje za sistemca/informatika. Omrežja že tako poznaš, poglej si mal na Udemy kakšne tečaje za pridobitev CISCO certifikacije, jih potem naredi še "v živo", nauči se Microsoft Server, kakšen SAP, poglobi znanje omrežij in je to to... Kakšno leto ali manj "popoldanskega" dela in boš že zelo zaposliv za kakšne velike, dobro stoječe firme. Pri programiranju bo šlo pa nekako takole - se boš drkal en jezik par mesecev, kaj konkretnega itak ne boš imel za pokazati, pa spet drug jezik, pa tretji, pa četrti... sploh za webdevelopment. Poleg HTML/CSS... PHP, MySQL, JavaScript, jquery, OOP potem frameworki... tega je kot dreka, da ne govorim, da danes bi vsi radi neki novega (kar poglej zaposlitvene oglase), tako da poleg omenjenega, bo treba še znanje Vue.js/React/Angular/Node.js, zadnje čase je tudi in Go.lang itd. itd. itd... ma tega je kot dreka... na koncu boš moral še narediti par večjih projektov, da te bodo delodajalci sploh povabili na razgovor (vsekakor več mesecev dela)... tekmoval boš pa s samouki, ki se prodajajo pod ceno in kodo kucajo neprimerno dlje časa. Da ne omenim, da ti bo v večini primerov šef družboslovc, ki nima pojma o programiranju ampak on kao do sekunde natančno ve, kako dolgo naj bi nekaj trajalo, da se konča in bo to tudi od tebe pričakoval. Drugače hitro sledi slaba volja, dretje... tole je nekako realno stanje v Sloveniji. Ti boš delal za kakšnega jurčka (če boš čudežno sploh dobil zaposlitev) on se bo pa medtem vozil v novem BMWju dokler firma pač ne bo propadla. Za druge programske jezike je verjetno podobno, vsaj časovno gledano. Firme pa so po večini itak majhne - par folka ali pa 10 folka, varnosti (glede zaposlitve) nobene, pritiski veliki. Velike firme, multinacionalke pa tako programerjev ne potrebujejo, tam gurajo SAP, Microsoft Serverje, potrebno je znanje omrežij... kar pač potem prevzemajo sistemci/informatiki. Tako da po moje se raje uči za slednje. Prej boš pridobil znanje, ki bo dejansko zanimivo za dobre delodajalce, kjer boš dejansko lahko napredoval, imel solidno plačo in mogoče še celo kaj od lajfa (prosti čas). Sploh zate, ki imaš 6/2 stopnjo in že nekaj izkušenj iz omrežij. Ne rini v področje kucanja kode, ker je masa folka, ki to počne že zelo velika (pač firme ne zanima izobrazba). Veliko folka pa neizpodbitno pomeni, da bo plača praviloma bolj kilava, pritiski veliki. Programiranje (v 90%) se je že zdavnaj izrodilo. Vsaj delo, ki ga opravljajo "tamali". Kakšne AI ipd. zadev ti, in večina od nas, zagotovo nikoli ne bo počela. Bolje se učiti za sistemca/informatika, ker takšna znanja potrebujejo velike firme in velike firme zahtevajo vsaj 6/2 stopnjo izobrazbe (masa folka se s tem že precej zmanjša, odpade večina samoukov s 5. stopnjo/ 4. stopnjo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ygorp ()

ejresnevem ::

Odlična tema, postaja mi kar všeč, ko smo že pri fach idiotih in piflarjih in to... :-)
Če iz "praktičnega" sektorja rabite intenzivno partnersko navezavo z informatiki s precejšnjo kilometrino (ne samo na števcu v avtu), mi javite po zs asap (žal je tako, da so že eni posli v tujini dogovorjeni, ampak, če je zadeva tehnični izziv s primernim finančnim rezultatom, se morda najdemo)...
Po možnosti brez dragih posrednikov?
Lahko je tudi startup.

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

ygorp: konkretno kateri SAP in pri omrežju kaj?

ejresnevem: kaj ponujaš kake off tečaje?

Zgodovina sprememb…

ejresnevem ::

ne, ne, nikakršnih tečajev, samo rešitve :-)
:-)

SeMiNeSanja ::

jype je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Če hočem spodbuditi Janezka, da se bo opogumil in napisal svoj prvi "Hello World", je popolnoma nepomembno, ali je bil Jype prikrajšan, da mu ni bilo nič logike položene v zibelko in da so mu jo morali s palico vtepsti v glavo.
Kako nenavadno, da ravno nasprotniki odprtokodnega programja tako radi žalijo vsevprek.

In zakaj spet širiš laži?
Če nečemu ne pripisuješ 'nadnaravnih sposobnosti' in imaš zdrav kritičen pogled na odprtokodno programje, še zdaleč nisi nasprotnik!
Ravno nasprotno - neštetokrat sem poudarjal koristnost odprtokodneih rešitev!
Definitivno pa nisem bedak, da bom povsem brez vsakega pomisleka hvalil nekaj kar ima tako hibe kot pomanjkljivosti, kakor jih ima vsak software.
Ravno tako nisem bedak, da bom zatiskal oči in lagal o neki superiornosti.
Tudi nisem bedak, ki bo lagal, da je ves odprtokodni programje pregledan in brez izjeme 'bolj varen' od zaprtokodnega programja.

Drugače povedano: nisem bedak, da bom lagal o zadevah, ki so vsakomur z zdravo pametjo jasne, da ne morejo biti take, kakor 'promotorji' razglašate.

Če pa ti in tvoji podrepniki nimate niti najmanjšega sramu, ko tako popolnoma brez vsakega zadržka in pomisleka razglašate VES OSS za nadnaravno superiornega, ne glede na to, za kaj se gre, pa v resnici samo sami sebe diskreditirate.

Pri taki nekritičnosti, se jaz nebi niti 2x vprašal, če bi te bilo za najeti kot svetovalca za katerikoli projekt, ki bi potencialno lahko vseboval odprtokodno programje, ker bi mi več kot očitno zamolčal in prikrival morebitne pomanjkljivosti v neki odprtokodni rešitvi.

S tem ne da ne delaš usluge odprtokodnemu programju, celo zbijaš mu vrednost. A kaj, ko si preveč zabit, da bi to bil sposoben dojeti. Kadarkoli se ti da realne argumente na mizo, jih pobiješ z ideološkimi floskulami in lažmi.

Če sem naročnik in potrebujem rešitev ki bo delovala zanesljivo in varno, potem od implementatorja / svetovalca pričakujem REALNO oceno, ne pa neko slepo zaljubljenost v eno stran, še manj pa sovraštvo in diskreditiranje drugih alternativ.
Glede na attitude, ki ga tukaj demonstriraš, pa si več kot očitno sposoben stranki na silo poriniti tudi nek OSS, za katerega veš da ima varnostno luknjo in mu to dejstvo zamolčati - v isti sapi pa vse najslabše govoriti o možnih zaprtokodnih alternativah.

Svet pač ni črno-bel. Ni skupine rešitev, ki bi bila v celoti 'dobra', niti ni skupine rešitev, ki bi bila v celoti 'slaba'. Sočustvujem z bedaki, ki se gredo softwerske vegane. Obsojam pa softwerske vegane, ki propagirajo, da je veganstvo edini 'pravi' način in se pri tem brez sramu poslužujejo laži in diskreditacij.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

TheBlueOne ::

jype je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Kje se hodis danes po robu, da lahko to koristis?
Recimo ko analiziraš podatke nekaj milijonov takšnih embedded naprav v realnem času, da lahko prožiš alarme?


Kje v praksi najdes kaj takega? Imas kaksen realen primer? :D Ta ideja, da v realtime gledas milione kriticnih parametrov se mi zdi bolj fikcija.

Jaz mislim, da dandanes, ce ne delas v kaksnem res super specificnem podjetju prezivis s klasicnimi gradniki.

Je pa res, da se gradniki optimirajo, ampak ne verjamem, da je to nivo za tole diskusijo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Znam dost za FRI?

Oddelek: Šola
383413 (1990) Vazelin
»

Programer-php, python

Oddelek: Loža
458098 (4989) Red_Mamba
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21656204 (40880) DaMachk
»

Programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9721710 (17287) def0r
»

Programski jezik za 13 letnika - NA NOVO? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9416451 (12896) blackbfm

Več podobnih tem