» »

Davčna napoved za prodane delnice - FIFO sistem

Davčna napoved za prodane delnice - FIFO sistem

dela ::

Ima kdo tukaj izkušnje z izpolnjevanjem davčne napovedi od prodanih delnic? Mam sledečo situacijo, pa bi rabu pomoč pri izpolnjevanju popisnega lista:

en dan kupil 10 delnic za 10 evrov
drug dan kupil 30 istih delnic za 11 evrov
tretji dan kupil 60 istih delnic za 12 evrov
čez pol leta prodal 100 teh delnic za 20 evrov

A moram tisto prodajo razbit na tri dele in napisat takole:

kupu 10 za 10
kupu 30 za 11
kupu 60 za 12
prodal 10 za 20
prodal 30 za 20
prodal 60 za 20

čeprav je bila prodaja dejansko samo en posel? To jaz razumem pod FIFO, razumem prav ali me bodo štrafali, če tkole napišem? Bi klicu FURS, sam so že zbežali domov, pa upam, da bom mel s kom tule srečo, da še mogoč lahko danes na pošti oddam. Najlepša hvala za pomoč.

jeti51 ::

Njih zanima zgolj datum in cena posla, da lahko izračunajo višino davka. Prodajo na isti dan (in po isti ceni) zato seveda lahko vpišeš kot en sam posel "100 kosov po 20 EUR".

Mimogrede - ne pozabi, da imaš pravico nakupne cene zvišati za 1%, prodajne pa znižati za 1%. Priznajo ti namreč pavšalne stroške za posredniške provizije in podobno. Za prodajno ceno tako lahko navedeš 19.8 EUR (20 * 0.99), prav tako pa lahko vse nakupne cene pomnožiš z 1.01 (98. in 99. člen ZdoH-2).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jeti51 ()

tku009 ::

Brez panike, nič te ne bodo štrafali, itak imajo vse podatke.

Če bi vpisoval preko eDavkov, bi to imel verjetno predizpolnjeno.
Prodajo napiši v enem kosu. Sam vpišem samo eno vrstico tudi kadar se na borzi posel razbije med dva kupca po isti ceni in ni bilo nikoli problemov. Tisto kar, je jeti51 napisal o znižanju stroškov, pa ne vem če drži. Se mi zdi, da to vsaj pri eDavkih avtomatsko poračuna.

dela ::

Ja, za ta 1 % se mi zdi, da je pisal tud v navodilih za papirnato varianto, da se ne piše tega, to verjetn avtomatsko oni zračunajo.

Se vama pa res lepo zahvaljujem za pomoč, verjetn bom res prodajo napisu v enem kosu. Me pa še vedno mal mede, kako izgleda ta FIFO v praksi. Oz. ne-FIFO, če lahko prodajo v takem primeru napišeš v celem. K pol ne vem, zakaj sploh opozarjajo na to v navodilih, če sploh ne morš mim usekat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

bobby ::

Če si delnice kupil in prodal, potem so ti itak, predno si denar dobil na trr odtegnili 25% davek na dobiček a ne,.. Če so ti ga, potem je to to. Poleg tega si vse delnice držal manj kot 5let po nakupu tko da je tudi davčni razred isti.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

karafeka ::

To kar bobby piše ni res. 25% davka ti avtomatsko odtegnejo pri izplačilu dividend. Pri prodaji delnic pa moraš kapitalski dobiček sam prijavit pri fursu in ga plačat.

jeti51 ::

Glede tega, ali moraš 1% sam upoštevati ali ne, nisem čisto 100%, za orientacijo lahko uporabiš informativni izračun davka v eDavkih in preveriš, ali ti izračun upošteva normirane stroške ali ne. Sicer pa lahko naslednji teden pokličeš na FURS in jih vprašaš, vlogo namreč lahko tudi še naknadno popravljaš, naslednji teden je gotovo še ne bodo sprocesirali. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jeti51 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Etoro in Edavki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23784922 (2705) wajdouc
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144804 (9507) Thomxy
»

Freelance, sp, in davkarija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10421064 (14410) maticb492
»

Normiran s.p.

Oddelek: Loža
234713 (2899) Ales
»

Kako plačam davke/dohodnino?

Oddelek: Loža
182505 (1836) mmanson

Več podobnih tem