» »

Freelance, sp, in davkarija

Freelance, sp, in davkarija

«
1
2 3

Fifiri ::

Sem redno zaposen, ne preveč zahteven 9-to-5 job, za neko povprečno plačo, zraven pa imam še normiran popoldanski sp (nisem ddv zavezanec), kjer vsake toliko za nekaj lokalnih firm kaj skodiram ali rešim kak hardware error, ipd. Vse lepo in prav, naprintam račun, pošljem, dobim denar na trr, pošljem kopijo računa računovodstvu, in to je to.

Sedaj pa gledam malo še tuje razne freelance strani, pa ker imam nekaj več časa, razmišljam, da bi še tam kaj naredil, pa me zanima kake imate kaj izkušnje, in kako naj to legalno počnem?

Torej recimo elance/upwork ipd strani, se registriram, najdem projekt, nakodiram, in potem...? Grejo ponavadi plačila prek računa, ali razni paypali ipd? Rabim bit zavezanec za DDV za to? Oziroma kaka je razlika če gre za eu in ne-eu stranko? Če gre prek paypal-a, kako/kam prijaviš ta paypal, in kako potem izdaš račun za to? Ima kdo kake izkušnje, in lahko pove, kako on to počne?
  • spremenilo: Fifiri ()

Invictus ::

https://slo-tech.com/forum/t199741/7749

Tukaj smo že vse napisali...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Fifiri ::

Tega je 150 strani :D

Invictus ::

In zdaj naj ti mi delamo povzetek?

Jaz imam samo 32. Naštimaj si 250 postov na page...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Uros!no ::

Pričakuješ da bo prebral 160 strani?

@Fifiri Zaprosi za dodelitev VAT številke - kot atipični davčni zavezanec.

Fifiri ::

Za atipičnega vem, izdam potem navaden račun, z vat številko, potem računovodstvo naredi neko prijavo, in oni poračunajo. To velja za vse, eu in ne-eu države?

Kako je pa s paypalom?

Mavrik ::

Emm... a bi ti to povprašal tvojo računovodstvo namesto da neumno sprašuješ to od ljudi na internetu? Kazni za tole so po par jurjev na kos, ti pa ne veš niti da ne-EU države niso del DDV sistema :)
The truth is rarely pure and never simple.

Uros!no ::

V Upwork vneseš svojo VAT številko. Na izdanem računu napišeš: "DDV ni obračunan po 1. odstavku 25. člena ZDDV-1 - obrnjena davčna obveznost. (angleško: VAT reverse charge under Article 44 of VAT Directive 2006/112/ES.)."

Invictus ::

Uros!no je izjavil:

Pričakuješ da bo prebral 160 strani?

@Fifiri Zaprosi za dodelitev VAT številke - kot atipični davčni zavezanec.

Naj najprej pogugla kaj sploh pomeni normiran s.p., plačevanje prispevkov in poslovanje s tujino.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Fifiri ::

Jah sem upal, da je na slotechu kdo, ki s tem že ima izkušnje, da napiše kaj je točno naredil, oziroma kako to dela.

Četudi ne-EU države niso del ddv sistema, rabiš vat številko, ki je pa ne-zavezanec načeloma nima (razen atipični), da jo napišeš na račun.

Invictus ::

Smo taki in smo že vse napisali...

Prebrskaj in searchaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Fifiri je izjavil:

Jah sem upal, da je na slotechu kdo, ki s tem že ima izkušnje, da napiše kaj je točno naredil, oziroma kako to dela.


Od primera do primera je različno in posledično naše izkušnje velikokrat niso relevantne za tebe, ne poznamo tvojih okoliščin in ti posledično ne povemo vsega kar rabiš in niti jih ne boš razumel pravilno. Daj plačaj unih par fičnikov za profesionalno svetovanje. V tej temi so ti že povedali VEČ neumnosti za katere komot dobiš precejšnje kazni.

Fifiri je izjavil:


Četudi ne-EU države niso del ddv sistema, rabiš vat številko, ki je pa ne-zavezanec načeloma nima (razen atipični), da jo napišeš na račun.


Narobe. Z VAT številko si države ki niso v sistemu samo brišejo rit. Kot sem rekel zgoraj - plačaj par desetakov da ti nekdo razloži kako ne boš fasal FURSa za vrat za TVOJ primer.
The truth is rarely pure and never simple.

BlaY0 ::

Nič ni treba plačevat par desetakov nekemu kvazi strokovnjaku, ki za nič ni odgovoren, to je stran vržen denar. Zmeniš se za sestanek na FURS-u in ti oni vse iz prve roke servirajo.

Vice ::

Ko sem jest na zadnje zaupal kvazi strokovnjaku in plačal par 100€ se mi je ta investicija povrnila če preračunam v 3-4 dnevih. Seveda FURS mi je podal napačne no ne napačne za njih bolj ugodne in primerne informacije.

maticb492 ::

Uros!no je izjavil:

V Upwork vneseš svojo VAT številko. Na izdanem računu napišeš: "DDV ni obračunan po 1. odstavku 25. člena ZDDV-1 - obrnjena davčna obveznost. (angleško: VAT reverse charge under Article 44 of VAT Directive 2006/112/ES.)."


Vem da je stara tema, samo rad bi to na kratko povzel, da vidim če vse pravilno razumem:
- Normiran SP NIMA VAT številke (če zanjo ne zaprosiš)! (VAT številka je, ko si davlni zaezanec - se zlne z SI namesto z ciframi)
- če hočeš izdati račun v tujino kot normiranec, moraš narediti samoprijavo, postaneš atipični zavezanec, in tvoja davčna "dobi" spredaj "SI" (preveriš lahko npr. http://ec.europa.eu/taxation_customs/vi...
- Na račun napišeš zgoraj omenjeno
- Vsak mesec moraš oddati poročilo, kjer napišeš notri koliko davka (nisi) zaračunal (to delaš na formi na e-davkih) PS: Poročilo izdaš vedno, tudi če gor pišejo same nule

V praksi to pomeni za upwork.com:
- Izdal boš račun na firmo upwork, za tvojo evidenco, kjer boš napisal zgoraj omenjen člen.
- Mesečno poročilo

Če izdajate račune, z zgoraj omenjenim členom, strankam iz tujih držav, in se niste prijavili kot davčni zaveaznec, ste v prekršku.

A sem se kje zlagal, tole je bilo meni razloženo po pogovoru z računovodkinjo?

Namreč do zdaj sem posloval le z slovenskimi firmami, freelancer in podobne zadeve sem imel za minimalne zneske ( < 300 EUR), bi pa rad razŠiril poslovanje z tujino in spravil denar legalno na račun, ne pa paypal.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

jype ::

To je kar dober povzetek, drži. "Tujina" so v tem primeru države EEA, če delaš s tujino, ki je zares tuja, potem je malce drugače. Pomembno je tudi, komu v tujini izdaš račun, fizični osebi ali podjetju.

Geho ::

Da si še jaz malo sposodim temo, in ne odpiram nove:

Sem normiranec, računuvodstva si še nisem našel in niti ne vem ali ga sploh rabim, ker imam tako 2-5 računov na mesec, 50€/mesec se mi zdi predrago za računuvodstvo, mogoče 10-20€/ mesec bi še šlo, če kdo pozna kaj ugodnega?

Torej:
- te račune, ki jih zdaj izdajam si lepo shranjujem in potem na koncu leta pošljem vse PDF-je na durs ali kako je s tem?
- plačevanje prispevkov. Nekje pravijo, da je treba plačevat vse nekam na ločen račun, nekje so pisali da bomo lahko vse skupaj plačevali na en račun... kako si izračunam znesek? Prvo leto naj bi imel bojda 50% skonto. Za akontacijo vem koliko imam trenutno mesečni obrok. Plača se vse do 20. v mesecu za prejšnji mesec? Je možnost kakih trajnikov?
- kdaj se potem izračuna oz. poda ocena za akontacijo za naslednje leto?

Zaenkrat to.

Invictus ::

- Samo prijaviš dohodke. Ni treba pošiljati računov, ker oni tako ali tako vidijo prilive na tvoj poslovni račun. Poklicali te bodo k obrazložitvi, če se cifre ne bodo ujemale.
- eKartice v eDavkih. Ja, lahko daš trajnik, plačano je lahko s kateregakoli računa, 20. v mesecu je rok, takoj ko si dolžan več kot 10 EUR (nevarnost trajnika da plačaš premalo), gredo v izvršbo.
- Potem, ko oddaš obračun za prejšnje leto.

Za to ne rabiš računovodstva, ker te pri napak ne odreši kazni. Še vedno si ti odgovoren za vse zajebe računovodstva.

Če sem še malo nesramen, če ne zmoreš voditi računovodstva normiranca, se vprašaj, če si sposoben za posel...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

zavajon ::

@Geho
Kot normiranec računovodje res ne rabiš, enkrat letno oddaš bilanco preko eDavki (vsaj pred kratkim je bilo tako, prej pa je bil nek software Fineus). Je preprosto, vpisati moraš le skupni znesek plačanih prispevkov za leto in vsoto izdanih računov. Račune pa si le shranjuj, lahko tudi le skenirane. Prispevke pa boš plačeval na 4 različne račune, tako da je najbolje to plačevati iz takega računa, kjer nimaš provizije. Seveda jih ni treba plačevati iz poslovnega (aka dragega) računa, če ne presegajo 450€ (preveri, če je še to meja gotovinskih plačil, kamor se šteje tudi plačevanje iz osebnega računa)

Geho ::

Invictus je izjavil:

- Samo prijaviš dohodke. Ni treba pošiljati računov, ker oni tako ali tako vidijo prilive na tvoj poslovni račun. Poklicali te bodo k obrazložitvi, če se cifre ne bodo ujemale.
- eKartice v eDavkih. Ja, lahko daš trajnik, plačano je lahko s kateregakoli računa, 20. v mesecu je rok, takoj ko si dolžan več kot 10 EUR (nevarnost trajnika da plačaš premalo), gredo v izvršbo.
- Potem, ko oddaš obračun za prejšnje leto.

Za to ne rabiš računovodstva, ker te pri napak ne odreši kazni. Še vedno si ti odgovoren za vse zajebe računovodstva.

Če sem še malo nesramen, če ne zmoreš voditi računovodstva normiranca, se vprašaj, če si sposoben za posel...

Prvo kot prvo so informacije zelo skope, vsaj kar se tiče s strani države. Nikjer nisem zasledil, da bi jasno in enostavno napisali kam in koliko nakazovat kaj. Vse mora človek iskat, pa še to je potem 1001 različna informacija. Nekateri pravijo da je sedaj samo en račun kamor nakazuješ, nekateri pravijo da ne, ene informacije so stare, skoraj nič iz letošnjega leta.
Kot drugo pa se mi po pravic povedan ne da ubadat s tem delo businessa niti nimam nikakršne računuvodske izobrazbe. Delam tehnične stvari in to se bom še fokusiral še naprej. Se pa opravičujem o veliki Gwana vsemogočni če sem vas užalil s tem, da se mi pač s tem ne da ubadat oz. pojma nimam kar se tiče davkov, financ in zakonov. Raje polnim glavo z znanjem programiranja in reševanja problemov. In če pač ne moreš mimo tega, da vsakega užališ po forumu ti priporočam ugriz v tipkovnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Geho ()

jype ::

Če se nočeš ukvarjat s tem, bi se ti moralo biti 50 na mesec za računovodjo zdeti poceni, drži pa, da reči hkrati so in niso preproste.

Od pred kratkim se lahko naročiš na e-račun od FURSa in z enim računom poravnaš vse, razen akontacije dohodnine, ki jo moraš plačevati posebej. Bedasto, vem, a dokler več kot 50% volilcev ne podpre Levice, se te reči ne bodo spremenile.

Invictus ::

Država da dovolj informacij. Drugače pa pojdi na eVem točko, prinesi s sabo čokolado in začni spraševati tam gospe. Zapiši si vse in na koncu daj čokolado.

Ne bodi len in ne pametuj in jamraj kako ni pametnih navodil. Ker so...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

WhiteAngel ::

Geho je izjavil:

Da si še jaz malo sposodim temo, in ne odpiram nove:

Sem normiranec, računuvodstva si še nisem našel in niti ne vem ali ga sploh rabim, ker imam tako 2-5 računov na mesec, 50€/mesec se mi zdi predrago za računuvodstvo, mogoče 10-20€/ mesec bi še šlo, če kdo pozna kaj ugodnega?

Torej:
- te račune, ki jih zdaj izdajam si lepo shranjujem in potem na koncu leta pošljem vse PDF-je na durs ali kako je s tem?
- plačevanje prispevkov. Nekje pravijo, da je treba plačevat vse nekam na ločen račun, nekje so pisali da bomo lahko vse skupaj plačevali na en račun... kako si izračunam znesek? Prvo leto naj bi imel bojda 50% skonto. Za akontacijo vem koliko imam trenutno mesečni obrok. Plača se vse do 20. v mesecu za prejšnji mesec? Je možnost kakih trajnikov?
- kdaj se potem izračuna oz. poda ocena za akontacijo za naslednje leto?
Zaenkrat to.


- na začetku vsakega meseca oddaš OPSVZ na edavkih, izpolneš morebitne bolniške itd., tam se ti potem izpišejo sklici, zneski in računi, ne pozabi na plačilo dohodnine, ki ni v obrazcu
- do konca februarja oddaš DDD obrazec na edavkih, že takoj ti izpiše novo akontacijo
- v nekaj dneh dobiš, ali je DDD sprejet, sicer te kontaktira FURS, če si kje zafučkal. Prispevki na OPSVZ se ti bodo z novim mesecem ustrezno spremenili.
- kot je Invictus že povedal, poglej kartico zavezanca, če si slučajno kje kaj dolžen. V sredi meseca mora biti tam vse 0.

error7891 ::

Mene pa zanima nekaj glede teh online platform za iskanje poslovnih partnerjev in izdajanje računov.
Spletna stran peopleperhour, ki je podobna ostalim elance, upwork,... je iz Anglije. Tudi poslovni partner je iz Anglije. Nakazilo na svoj bančni račun dobim od spletne platforme in ne direktno od mojega kupca, kateri plača dogovorjen znesek platformi. Računa zato direktno sploh ne rabim izdati nikomur, rabim pa ga za evidenco zaradi davkov itd. Kaj mora pisati na računu? Podatki od mojega naročnika ali podatki od spletne platforme, od katere v resnici prejmem denar? Hvala.

jype ::

Invictus je izjavil:

Država da dovolj informacij.
Ja, če veš v katero klet moraš jit pogledat v katero sobo z znakom "pozor, hud leopard" na vratih, potem vsekakor.

WhiteAngel je izjavil:

- na začetku vsakega meseca oddaš OPSVZ na edavkih, izpolneš morebitne bolniške itd., tam se ti potem izpišejo sklici, zneski in računi, ne pozabi na plačilo dohodnine, ki ni v obrazcu
- do konca februarja oddaš DDD obrazec na edavkih, že takoj ti izpiše novo akontacijo
- v nekaj dneh dobiš, ali je DDD sprejet, sicer te kontaktira FURS, če si kje zafučkal. Prispevki na OPSVZ se ti bodo z novim mesecem ustrezno spremenili.
- kot je Invictus že povedal, poglej kartico zavezanca, če si slučajno kje kaj dolžen. V sredi meseca mora biti tam vse 0.
To so še kar OK navodila. Manjka podatek, da je treba akontacijo dohodnine plačevati do 15. v mesecu, prispevke pa do 20. v mesecu za pretekli mesec, ter da nekateri akontacijo plačujejo na tri mesece, za preteklo četrtletje.

Invictus je izjavil:

Ne bodi len in ne pametuj in jamraj kako ni pametnih navodil. Ker so...
Kje pa so pravilna in vedno posodobljena navodila? Kje se lahko naročiš na smiselna obvestila o spremembah navodil?

maticb492 ::

Če lajkaš data d.o.o na facebooku dajo veliko tega gor. Jaz sem na facebooku videl da so letoš zvišali prispevke za popoldanski SP. Če ne bi itak premalo plačeval.

Npr. za popoldanski sp:
https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...
https://data.si/blog/2019/01/17/pavsaln...
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

WhiteAngel ::

jype je izjavil:

To so še kar OK navodila. Manjka podatek, da je treba akontacijo dohodnine plačevati do 15. v mesecu, prispevke pa do 20. v mesecu za pretekli mesec, ter da nekateri akontacijo plačujejo na tri mesece, za preteklo četrtletje.


A ni dohodnina do 10. v mesecu? Prispevke so pa letos nekaj spreminjali datum očitno, ker sem imel v glavi do 15. v mesecu. Kakorkoli, jaz plačujem na začetku meseca vse, skupaj s števcem za štrom, da ne pozabim kasneje ;)

maticb492 ::

Imaš prav, dohodnina je do 10-ega (prispevki pa 20.). Na kartico zavezanca poglej vse postavke, in imaš datume gor. Tudi če plačaš prej, ti piše gor končni datum tam kjer je "obračun" postavka.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

error7891 ::

error7891 je izjavil:

Mene pa zanima nekaj glede teh online platform za iskanje poslovnih partnerjev in izdajanje računov.
Spletna stran peopleperhour, ki je podobna ostalim elance, upwork,... je iz Anglije. Tudi poslovni partner je iz Anglije. Nakazilo na svoj bančni račun dobim od spletne platforme in ne direktno od mojega kupca, kateri plača dogovorjen znesek platformi. Računa zato direktno sploh ne rabim izdati nikomur, rabim pa ga za evidenco zaradi davkov itd. Kaj mora pisati na računu? Podatki od mojega naročnika ali podatki od spletne platforme, od katere v resnici prejmem denar? Hvala.


Ve kdo karkoli o tem? Verjetno je enako kot je pri Elance, UpWork, itd. Uporablja kdo te platforme in izdaja račune? Hvala.

maticb492 ::

Računovodkinja s katero sem se menil, ni bila sigurna, ker ni imela praktičnega primera, ampak če dobiš ti denar od firme "upwork" potem bi bilo logično da račun izdaš na "upwork". Ker so v bistvu oni posredniki.

Je pa treba pazit, ker Upwork npr. mislim da je ameriška firma. Tam vse zgoraj napisano odpade, in tudi jaz ne vem še točno, se moram pozanimat.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

martincek1 ::

Ne, račun izdaš svoji stranki, od katere načeloma tudi dobiš podatke na invoicu, ki ti ga zgenerira Upwork. Večinoma je na tem invoicu tudi kakšen podatek več kot ime in priimek, za vse ostalo pa vprašaš stranko.

Če je stranka v EU, moraš postati atipični davčni zavezanec, drugače si v prekršku. Zavezanec za sabo potegne mesečno oddajanje DDV-O (tudi če ni prihodkov iz EU) in oddaja rekapitulacijskega poročila v mesecih, ko prihodek iz EU je. Oddaja se za prejšnji mesec, do 20. v tekočem mesecu. (baje če ni poslovanja z EU, lahko DDV-O oddaš do konca meseca)

Če boš naredil job za $1000, moraš na svoj račun napisati to vsoto in ne vsote po tem, ko Upwork vzame svoj delež.

error7891 ::

Super, hvala. Razumem sedaj.
Potem npr. davčne ne moti, da je na izstavljenem racunu drugacen znesek, kot je potem priliv na bancni racun?

martincek1 ::

Če bodo spraševali, jim razložiš, da je Upwork posrednik, ki ti skladno z dogovorom trga določen del zaslužka (10%, 20%). Dvomim pa, da kdo kdo kaj spraševal, glede na to, da boš iz tega naslova plačal več in ne manj davka.

Zgoraj napisano je sicer moja osebna interpretacija, nimam računovodstva. Ampak glede na to, da transakcija poteka med tabo in stranko, ne moreš njej izstaviti računa za manj denarja, kot ga je stranka plačala. Ker ko boš dobil prvo stranko iz EU, ki bo zahtevala tvoj invoice, se bo hitro zataknilo, če se zneska ne bosta ujemala.

Zgodovina sprememb…

maticb492 ::

Samo vprašanje je kaj stranka dobi od upworka? Ker pomojem oni dobijo že od upworka račun, da si lahko sknjižijo zadeve (ker nekaj si morajo knjižit, pa močno dvomim da vsi ti indijci za 3$ na uro izdajajo račune). Meni je recimo bolj logično da izdaš račun stranki za celoto, potem pa plačaš račun od upworka za 20% - tako bi lahko knjižil to kot strošek (če ne bi bil normiranc). Res nelogično je da ti izdaš račun za neko vsoto, ki je ne vidiš in ti 20% kar zgine. V računovodstvo se morajo dohodki in odhodki striktno ujemat! Tudi tebi se morajo kot normirancu, samo ker ti avtomatsko odbijejo 80% in nobeden ne kontrolira, je pač kar je.

Recimo naš omisli.si je tako kot sem napisal - tam sem izdal račun stranki in poslal naprej njim, oni so pa glede na izdan račun meni izdali račun za provizijo.

Meni se zdi da nas (vas) je zelo veliko nevede v prekršku, in vsak si po svoje predstavlja :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Geho ::

WhiteAngel je izjavil:


- na začetku vsakega meseca oddaš OPSVZ na edavkih, izpolneš morebitne bolniške itd., tam se ti potem izpišejo sklici, zneski in računi, ne pozabi na plačilo dohodnine, ki ni v obrazcu
- do konca februarja oddaš DDD obrazec na edavkih, že takoj ti izpiše novo akontacijo
- v nekaj dneh dobiš, ali je DDD sprejet, sicer te kontaktira FURS, če si kje zafučkal. Prispevki na OPSVZ se ti bodo z novim mesecem ustrezno spremenili.
- kot je Invictus že povedal, poglej kartico zavezanca, če si slučajno kje kaj dolžen. V sredi meseca mora biti tam vse 0.

Ok gledam v edavkih in imam še vedno vse prazno, poslovati sem začel prejšnji mesec. Do katerega datuma se prikažejo stvari da si kaj dolžan tam?

maticb492 ::

Mislim da čisto zadnji dan oz. točno na datum, če gledamo recimo da sem jaz prispevke plačal 15., obračun je pa šele 20.



Za davek bo to 10.

Saj ni problem če zamujaš par dni, verjetno nimaš velikih zneskov in bojo obresti par centov. Jaz sem enkrat pozabil in sem dobil mislim da šele 14 dni kasneje opomin, obresti pa 0,2€.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Invictus ::

Geho je izjavil:


Ok gledam v edavkih in imam še vedno vse prazno, poslovati sem začel prejšnji mesec. Do katerega datuma se prikažejo stvari da si kaj dolžan tam?

Sam toliko, eKArtico moraš ročno osvežiti.

Če je ne, dobiš podatke prejšnjega ogleda.

Zoprno, ampak se navadiš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

Če si atipični DDV zavezanec, pomeni, da ne smeš preseči dohodka 50.000 EUR v zadnjih 12 mesecih. To ni isto kot finančno leto.

Takoj, ko tvoj dohodek preseže 50.000 EUR v zadnjih 12 mesecih, se MORAŠ registrirati kot navaden DDV zavezanec. Oz. bi se moral že prej, samo davčna dostikrat malo pogleda čez prste...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

maticb492 ::

Ne, izvozni DDV se ne obračuna, oni morajo sami plačat DDV. Torej ti jim izdaš račun brez DDVja, oni morajo pa plačat svojem "FURS"-u DDV po njihovih stopnjah (na kratko: ni več tvoj problem). Tukaj zneski nimajo veze (za pravne osebe)

Normiran SP, mislim da sploh ne more biti navaden DDV zavezanev. Ko presežeš 50,000EUR oz. 100,000EUR, nisi več normiranec in plačaš tudi davek od dobička normalno kot navaden SP.

Citiram odgovor:

Zakon o dohodnini je letos na področju normirancev uvedel tudi novost - zgornjo omejitev prihodkov, ki jih normiranec sme doseči v dveh zaporednih letih poslovanja. Gre za določbo 14. odstavka 48. člena, ki določa, da mora zavezanec, čigar povprečje prihodkov iz dejavnosti v dveh zaporednih predhodnih davčnih obdobij preseže 150.000 evrov izstopiti iz sistema normiranca. Ta pogoj zavezancu omogoča, da lahko ostane v sistemu, če ima v dveh zaporednih davčnih obdobjih skupno do 300.000 evrov prihodkov.

Če kot primer vzamemo osebo, ki je s.p. odprla leta 2018, ko se je zakon tudi pričel uporabljati, bo to pomenilo, da podjetnik lahko že v prvem letu zasluži 300.000 evrov, iz sistema normiranca pa bo moral izstopiti šele leta 2020. Šele takrat bo namreč mogoče določiti povprečje prihodkov dveh zaporednih davčnih obdobij.


Zasebnik mora preiti nazaj na sistem obračuna davka na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov, če bo v poslovnem letu presegel 50 (100) tisoč evrov prihodkov, vendar šele po tem, ko bo v izkazu poslovnega izida izkazoval prihodke nad 50 (100) tisoč evrov za dve leti zapored.


Če prodajaš fizičnim strankam v tujino, moraš pa ti računati. Npr. poznam primer za hrvaško ker sem naredil spletno trgovino; presegli so 30,000EUR prometa hrvaškim strankam, in so jim tam poslali zahtevek da morajo plačevat hrvaški DDV in zdaj rabijo hrvaško davčno št.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

maticb492 ::

Uf, zelo specifična zadeva ja.

Ne me držat za besedo, ampak moja razlaga:
- glede na to da izvažaš, DDVja nikoli ne boš plačal ti (VAT vseeno moraš dobiti in to napisati na račun)
- po 1/2 letih ko odpadeš oz. moraš izstopit iz sistema normiranca, boš normalen SP, takrat bo čisto drugače oz. boš davka na dobiček več plačal
- če bo cca 5000EUR na mesec, je to cca. 60,000EUR na leto, kar je relativno malo čez mejo, tako da boš verjetno na vse plačal 4%, ampak seveda moraš potem izstopit iz sistema normirancev.

Seveda bo najboljše če se pozanimaš z kom, ki ima izkušnje s tem :) Problem je da je to zelo redko in večina računvodkinj dela z D.O.O.-ji in normiranci ki so zaposleni full-time preko SPja, kjer ne presegajo zneskov in noben ne ve kako pa kaj točno.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

maticb492 je izjavil:


Normiran SP, mislim da sploh ne more biti navaden DDV zavezanev. Ko presežeš 50,000EUR oz. 100,000EUR, nisi več normiranec in plačaš tudi davek od dobička normalno kot navaden SP.

Slabo misliš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

maticb492 ::

Invictus je izjavil:

maticb492 je izjavil:


Normiran SP, mislim da sploh ne more biti navaden DDV zavezanev. Ko presežeš 50,000EUR oz. 100,000EUR, nisi več normiranec in plačaš tudi davek od dobička normalno kot navaden SP.

Slabo misliš...

Kako pa je potem? Za tisti vmesni čas, ko si še normiranec pa si presegel prag, moraš DDV plačevat?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Invictus ::

Ko 1x vstopiš v sistem DDV, sicer lahko izstopiš (nov obrazec), ampak moraš biti pozoren na amortizacijo odbitnega DDV, ki je 5 let.

Če izstopiš iz sistema prej, moraš doplačati ne-amortizirano razliko odbitega DDV.

Če se ne motim, se to lahko naredi samo, ko zapreš s.p. Drugače prej kot v 5 letih ne moreš izstopiti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Ales ::

maticb492 je izjavil:

Normiran SP, mislim da sploh ne more biti navaden DDV zavezanev.
Seveda je lahko.

Ne pozabit, da se za plačilo DDV lahko registrira tudi če se mu po doseženem prometu ne bi bilo treba. In normiranec je lahko tudi če enkrat doseže mejo, pri kateri se za plačilo DDV mora obvezno registrirati. Ni sploh ista meja.

sniff ::

Nekateri mešate hruške in jabke. Atipični davčni zavezanec je potrebno postati, če poslujete s tujino, DDV zavezanec, pa ko/če se preseže 50.000€ prometa tekoče leto, ne koledarsko leto. Normiranec nima nobene veze s tem, to samo pomeni, da imaš priznano 80% stroškov in imaš dobiček obdavčen glede na priznane stroške. Komur pojmi niso jasni, predlagam, da se poduči oziroma vzame računovodjo, preden bodo problemi.

maticb492 ::

Mislim, razumem da ni povezano, samo v praksi je prag isti ne? 50k == 50k.


Torej v verejetno 99% primerov je prag za normiranca in DDV enak.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

"Dodatni" zaposleni je s.p. osebno. To je dovolj za 100k.

maticb492 ::

Se opravičujem ob razlagah, jaz imam popoldanski sp, in sem razmišljal predvsem o tem, malo šlampasto napisano.

Torej kakor je gor napisano: DDV je 50k€ na leto, normiranc pa 50/100k (100k pri enem zaposlenem)

Še vedno za primer @WhiteAngela sem pravilno napisal ker je itak v vsakem primeru "izvozni" DDV.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

XLapsus ::

Pri normalnem s.p. je meja za normiranca 300k v dveh zaporednih letih, 100k je pa max priznanih stroškov (v bistvu 80% od 100k). Zdaj pa prosim ne piši več bedarij, ker boš zmedel še več ljudi.

maticb492 ::

XLapsus je izjavil:

Pri normalnem s.p. je meja za normiranca 300k v dveh zaporednih letih, 100k je pa max priznanih stroškov (v bistvu 80% od 100k). Zdaj pa prosim ne piši več bedarij, ker boš zmedel še več ljudi.



S tem da v teh 300k se ti štejejo tudi povezane osebe.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prispevki s.p.-ja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18145149 (8933) fikus_
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16439754 (14629) Recordman
»

Normiran s.p.

Oddelek: Loža
234660 (2846) Ales
»

Freelance, samozaposlitev, s.p.

Oddelek: Loža
296196 (4802) Elsanna

Več podobnih tem