» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
57 / 66
»»

Juneau ::

duh1 je izjavil:

Program namreč že od začetka oddajanja ne predvaja oglasov. Prav tako ni voditeljev, niti novic. Izključno slovenska glasba in pa sem pa tja jingli za radio.


To je le veliki plus. Izključno slovenska glasba.
Kot recimo radio Veseljak, ki je prižgan 24/7 v marsikateri hiši v Sloveniji.

Juneau ::

Lonsarg je izjavil:

Mehki prehodi ne delujejo. Mora se dolociti striktni rok izklopa FM, pa verjemi da bodo ravno malo pred rokom zaceli z dobro kvaliteto oddajati.

Zdaj si upajo oddajati s slabo ker "saj imamo se FM". Potrudili se bodo sele ko bo voda v grlo tekla, pac klasika.


Saj je že bil določen datum. 20.2.2022.
Skoraj dve leti pozneje pa lahko vidimo realno stanje. 20 let stari FM oddajniki crkujejo dnevno, DAB+ se oddaja z nekaj 100 W, na DAB+ se oddaja celo MONO zvok in smešnih 56 kbit/s.

Ehhh, so kot teflon. Nobena konstruktivna kritika se jih ne prime.

OK.d ::

Dokler jim politika ščiti hrbet, se ne Akosu ne sekirajo okoli Dab+ tehnologije.
LPOK.d

Juneau ::

OK.d je izjavil:

Dokler jim politika ščiti hrbet, se ne Akosu ne sekirajo okoli Dab+ tehnologije.


Ja, pa tudi ne vedo kaj bi sami s sabo na tej politični Odlazkovi "agenciji".
Kot sem že napisal, če imajo pred imenom napisano dr. ali mag. še ne pomeni, da se spoznajo na RF spekter.

starfotr ::

Tisti, ki se resnično spoznajo na RF spekter na AKOSu nimajo dr.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Tisti, ki se resnično spoznajo na RF spekter na AKOSu nimajo dr.


Sploh ne vedo kakšne sklepe in odločbe podpisujejo. Že 60+ let poznamo STEREO zvok, oni leta 2016 izdajo javni razpis, da se lahko v digitalni platformi DAB+ oddaja tudi MONO zvok. Potem je tu še katastrofalno nizek pretok podatkov v kbit/s na določenih RA postajah. Pa selektivno premeščanje RA postaj znotraj MUX-ov. Itd.

starfotr ::

A si ti iz jame zlezel ravnokar?

Že 10+ let imamo digitalno televizijo. Tam so identični problemi, kakovost komercialnih programov neverjetno nizka. Mux prazen. In tako bo tudi ostalo.

Izboljšanja ni na vidiku. In ga tudi ne bo.

duh1 ::

Juneau je izjavil:

duh1 je izjavil:

Program namreč že od začetka oddajanja ne predvaja oglasov. Prav tako ni voditeljev, niti novic. Izključno slovenska glasba in pa sem pa tja jingli za radio.


To je le veliki plus. Izključno slovenska glasba.
Kot recimo radio Veseljak, ki je prižgan 24/7 v marsikateri hiši v Sloveniji.

Ja normalno da je izključno slovenska glasba, saj pa je Radio 1 SLO HITI. Podpiram vsako postajo, ki vrti v celoti ali dosti naše glasbe. Moj point je bil, da program od začetka oddaja brez oglasov, se pravi program financirajo iz oglasov drugih postaj Infoneta. Strošek oddajanja v R3 ali pa strošek oddajanja v mux-u, ki pokriva celotno Slovenijo se pa "malo" razlikujeta.

Juneau ::

@ duh1

Tako za informacijo:

Radio 1 SLO HITI za oddajanje v R3 za 88 kbit/s plačajo 350 €, če bi s 88 kbit/s oddajali v R1 bi pa plačali 3000 €.

gb39 ::

duh1 je izjavil:

Juneau je izjavil:

duh1 je izjavil:

Program namreč že od začetka oddajanja ne predvaja oglasov. Prav tako ni voditeljev, niti novic. Izključno slovenska glasba in pa sem pa tja jingli za radio.


To je le veliki plus. Izključno slovenska glasba.
Kot recimo radio Veseljak, ki je prižgan 24/7 v marsikateri hiši v Sloveniji.

Ja normalno da je izključno slovenska glasba, saj pa je Radio 1 SLO HITI. Podpiram vsako postajo, ki vrti v celoti ali dosti naše glasbe. Moj point je bil, da program od začetka oddaja brez oglasov, se pravi program financirajo iz oglasov drugih postaj Infoneta. Strošek oddajanja v R3 ali pa strošek oddajanja v mux-u, ki pokriva celotno Slovenijo se pa "malo" razlikujeta.

Strošek oddajanja v R3 je smešno majhen. Le ta bi bil bolj primeren za povsem nove izdajatelje, ne za te, ki že obstajajo.

duh1 ::

Vsi programi v R3 so novi.

Me pa fascinira, da pri 66% praznem R3 AKOS dovoli oddajati Terminalu 40 kbps MONO. Če lahko Radio 1 80-a v R1 oddaja 40 kbps stereo, ne vem zakaj tudi Terminal ne oddaja stereo HE-AACv2. Ali pa vsaj 48 kbps stereo HE-AACv2. A je res takšna razlika v strošku? Pri 40 kbps plačujejo 160 EUR, pri 48 kbps bi pa 191 EUR. Celih 31 EUR razlike...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: duh1 ()

Han ::

Ne razumem, zakaj sploh nudijo tako slabo kvaliteto. Spodnja meja bi morala biti 96 kbps stereo! ;(

Juneau ::

Han je izjavil:

Ne razumem, zakaj sploh nudijo tako slabo kvaliteto. Spodnja meja bi morala biti 96 kbps stereo! ;(


Ker javne razpise pripravljajo nesposobneži, ki nimajo pojma kaj je DAB+, kakšni so minimalni standardi za zvok, kaj je MONO in STEREO zvok. Glavno, da se nekaj sliši iz zvočnika.

Pri DAB+ oddajanju gre pohvaliti le tehnike na RA Slovenija, ki so profesionalno izbrali 128 kbit/s oz. 136 kbit/s.

gb39 ::

duh1 je izjavil:

Vsi programi v R3 so novi.

Nove izdajatelje, ne prigrame. "Novi" so samo Terminal, Energija in (pogojno) Retro. Druga da sta program že znanih izdajateljev.

gb39 ::

Fmscan.org pravi, da R1 oddaja tudi na Slavniku. Mogoče kdo ve kaj več? Na RTV OZ še ni nič objavljeno.

Scorpy84 ::

gb39 je izjavil:

Fmscan.org pravi, da R1 oddaja tudi na Slavniku. Mogoče kdo ve kaj več? Na RTV OZ še ni nič objavljeno.


Tam so sam repetitorji.

OK.d ::

starfotr je izjavil:

A si ti iz jame zlezel ravnokar?

Že 10+ let imamo digitalno televizijo. Tam so identični problemi, kakovost komercialnih programov neverjetno nizka. Mux prazen. In tako bo tudi ostalo.

Izboljšanja ni na vidiku. In ga tudi ne bo.

Kdo pa to sploh še gleda?
LPOK.d

Juneau ::

Strešne UHF antene so že vsaj desetletje iz mode. Tudi, če se voziš po Sloveniji nikjer več ne vidiš namontiranih strešnih anten. Danes je optika že do vsakega vikenda ali planinske koče. Če ni optike je pa satelitska antena.

starfotr ::

Pri nas je to iz mode. Takoj, ko stopiš izven Slovenije je pa to prisotno povsod.

Skratka, če na enem digitalu (DVB-T) niso uspeli uredit zadev v vseh teh letih, jih tudi na drugem področju (v tem primeru DAB+) ne bodo. Najbrž nikoli. Razen, če pade komet in se začne nova civilizacija z novimi ljudmi.

gb39 ::

Pri nas imamo (pre)dobro pokritost z opriko, da bi DVB-T ali DVB-T2 sploh prišel do izraza. Internwt potrebuješ v vsakem primeru, več 100Mbps pa ti ne boš dobil nikjer drugje kot na optiki. Pa tudi paketi so relativno poceni v primerjavi s kakšno drugo državo.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Pri nas je to iz mode. Takoj, ko stopiš izven Slovenije je pa to prisotno povsod.

Skratka, če na enem digitalu (DVB-T) niso uspeli uredit zadev v vseh teh letih, jih tudi na drugem področju (v tem primeru DAB+) ne bodo. Najbrž nikoli. Razen, če pade komet in se začne nova civilizacija z novimi ljudmi.


Vem. Sicer pa tako lahko vsak v praksi izkusi kako "daleč" smo prišli v 7. letih z DAB+. Kilav MUX R1, podstandardna MUX-a R2E in R2W ter 2/3 prazen MUX R3. Takšen "prosti tek" se bo nadaljeval tudi v prihodnjih letih. Direktiva EU je izpolnjena DAB+ oddaja. Kako je pa v resnici na terenu pa nobenega ne briga.

gb39 ::

Ta teden sem imel priložnost prisluhniti digitalnemu radiu v Nemčiji. Bi se človek lahko navadil, ja...

duh1 ::

Res bom začel verjeti, da je določenim v interesu, da se zavira razvoj DAB-a pri nas. Da je določenim v interesu, da je FM "prva izbira" pri poslušalcih.

starfotr ::

Dobro jutro.

Juneau ::

duh1 je izjavil:

Res bom začel verjeti, da je določenim v interesu, da se zavira razvoj DAB-a pri nas. Da je določenim v interesu, da je FM "prva izbira" pri poslušalcih.


Saj smo o tem napisali že novo "Biblijo". Dokler ne bo jasno in glasno določen in izrečen datum prehoda na DAB+, se bodo ljudje držali FM kot klop psa. To je dejstvo. Kdor pričakuje, da bodo ljudje brez povoda množično drli v trgovine in kupovali DAB+ sprejemnike, je naiven. Najboljši način bi bil kot pri DVB-T. Tistega dne (datum) bomo izklopili FM oddajnike in to je to. Če želite še naprej spremljati RA programe si boste morali nabaviti DAB+ sprejemnike. Pika!

starfotr ::

Spet ti z nekimi posiljevanji vseh okoli.

Tega scenarija lep čas ne boš videl.

Dajmo raje določit datum, kdaj bo pokrita država z dovolj muksi (bolje, kot sedaj FM), z dovolj kakovostnimi programi (bitrate, zasc. razmerje in vsebina) in z brez nekih izpadov ter nenehnih sprememb in brez raznih kuhinj, ki se dogajajo ves čas v ozadju.

Jaz res nočem skenirat pa spreminjat nič na sprejemniku. Če se nekdo odloči oddajat, naj oddaja. Ne pa da se selijo sem ter tja. Ugašajo, vzklijejo nove, se združijo itd.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Spet ti z nekimi posiljevanji vseh okoli.

Tega scenarija lep čas ne boš videl.

Dajmo raje določit datum, kdaj bo pokrita država z dovolj muksi (bolje, kot sedaj FM), z dovolj kakovostnimi programi (bitrate, zasc. razmerje in vsebina) in z brez nekih izpadov ter nenehnih sprememb in brez raznih kuhinj, ki se dogajajo ves čas v ozadju.

Jaz res nočem skenirat pa spreminjat nič na sprejemniku. Če se nekdo odloči oddajat, naj oddaja. Ne pa da se selijo sem ter tja. Ugašajo, vzklijejo nove, se združijo itd.


Jaz nič ne "posiljujem". Če se je že Evropa odločila za DAB+ kot RA za naslednjih XXX let naj se to tudi uveljavi. Ne vem komu je v korist, da se hibridno oddajata DAB+ in FM? Mogoče nekaterim uporabnikom, lastnikom RA postaj pa zagotovo ne. Gledano s finančnega vidika so to dvojni stroški.
Nekaj postov višje je že @duh1 omenil, da v Sloveniji ni volje, da se uveljavi DAB+. Se popolnoma strinjam z njim. Če bi bila volja, bi se vsa razpoložljiva finančna sredstva vlagala v DAB+ omrežje, ne pa v nakupe novih FM oddajnikov.

Za tako gostilniško oddajanje pa ni kriv DAB+ kot platforma, ampak lastnik/i RA postaj in AKOS, ki to požegna.

starfotr ::

Jaz zaključujem to neplodno debato.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Jaz zaključujem to neplodno debato.


Res je neplodno. AKOS "Einsteini" ne bodo sneli plašnic. Ima pa vsaj elektro podjetje več zaslužka z duplo prodajo elektrike. Vsaj nekaj. >:D:P

Juneau ::

AKOS: Da le odkrijemo toplo vodo!
DRŽAVLJAN: Postavite lonec z mrzlo vodo na štedilnik in ga vklopite!

Juneau ::

Na AKOS-u imajo težave s segrevanjem vode, da postane topla. :P
Če ne vedo kako se upravlja s DAB+, naj se obrnejo na kompetentne ljudi. Nemci, Norvežani, Nizozemci bodo z veseljem svetovali. Problem nastane, ker so naši preplačani AKOS-ovci bolj papeški od Papeža in trajbajo svoje zablode.

enemon ::

Zadnjič sem se vozil po Prlekiji in Prekmurju in malo poslušal avstrijski DAB+ - moram reči, da je veliko izbire, za vsakega nekaj, kakovost dobra.

Juneau ::

Slovenija ni pionir v DAB+ tehnologiji. Kaj to pomeni? Če kaj ne vemo, vprašamo druge, ki imajo dolgoletne izkušnje s tem. Na AKOS-u se jim to ne zdi pomembno. Oni vse vedo. Ja, zavirajo razvoj DAB+ s svojim neznanjem in nekomptentostnjo.

Juneau ::

enemon je izjavil:

Zadnjič sem se vozil po Prlekiji in Prekmurju in malo poslušal avstrijski DAB+ - moram reči, da je veliko izbire, za vsakega nekaj, kakovost dobra.


Ja, kvaliteta je na vrhuncu. >:D

dunda ::

enemon je izjavil:

Zadnjič sem se vozil po Prlekiji in Prekmurju in malo poslušal avstrijski DAB+ - moram reči, da je veliko izbire, za vsakega nekaj, kakovost dobra.


Pa sedaj že imajo svoje ORF programe na DABu? Pred nekaj tedni še niso imeli. Vsaj meni so ORF programi eni redkih poslušljivih pri severnih sosedih. Se mi pa zdi, da so obljubljali že pred časom, da se bodo pojavili.
https://www.kacnje.eu

gb39 ::

dunda je izjavil:

Pa sedaj že imajo svoje ORF programe na DABu? Pred nekaj tedni še niso imeli. Vsaj meni so ORF programi eni redkih poslušljivih pri severnih sosedih. Se mi pa zdi, da so obljubljali že pred časom, da se bodo pojavili.

Ni jih še. Baje da naj bi ORF dobil svoj mux. Tako kot bi moralo biti povsod

Drugače DAB+ v Avstriji tudi ni neki posrečen trenutno. Pokritost imajo zelo slabo, predvsem med Celovcem in Salzburgom je katastrofa.

dunda ::

Ja, saj zato sem bil malo presenečen, ko je @enemon razlagal o dobri izkušnji. Tudi sam sem (vsaj še nekaj mesecev nazaj) opazil, da je marsikje res slab signal. No, poleg omenjenega ORFa, ki ga še ni. Na pragu leta 2024.
https://www.kacnje.eu

enemon ::

dunda je izjavil:

Ja, saj zato sem bil malo presenečen, ko je @enemon razlagal o dobri izkušnji. Tudi sam sem (vsaj še nekaj mesecev nazaj) opazil, da je marsikje res slab signal. No, poleg omenjenega ORFa, ki ga še ni. Na pragu leta 2024.


Izkušnja je bila dobra pri nas, praktično cela Prlekija in Prekmurje sta pokrita z avstrijskim DAB+. Očitno bodo najprej dobro pokrili Slovenijo :) Imaš pa res dosti izbire, rock, klasika, elektronika, top 40, ni da ni. Manjka pa FM4 recimo, za tega je treba še vedno preklapljati na FM.

dunda ::

Verjamem. Saj je možno. Jaz se bolj po hribovitih območjih vozim :-)
Glede izbire pa - sam pogrešam predvsem kakovostne programe. ORF jih ima, žal pa niso na DABu.
Ampak saj enkrat pa bo.
https://www.kacnje.eu

duh1 ::

enemon je izjavil:

Imaš pa res dosti izbire, rock, klasika, elektronika, top 40, ni da ni.

Sicer ne vem katero postajo si ti poslušal, vendar radia z elektronsko glasbo v avstrijskem muxu ni. Kar se pokritosti tiče, imajo kar veliko luknjo (ja, med Celovcem in Salzburgom ;)) Kvaliteta je tam-tam, ni ravno da bi izredno hvalil, praktično vse postaje oddajajo 72 kbps HE-AAC, tako da zvok je (mogoče) malo boljši od naših muxov. Drugače pa kar se kvalitete zvoka tiče tam-tam z našimi (če seveda odštejemo naše 24 kbps). Ga pa ujamem tudi doma (Ljubljana), pogled proti severu, sicer tranzistor lovi na okenski polici, ampak vseeno. 8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: duh1 ()

gb39 ::

Hja, signal z Dobrača kar po ese v naše konce, na določene dneve ga tudi pri nas pod Krvavcem poslušamo (DAB+ seveda, FM tak ni problem).

Juneau ::

Seveda nese avstrijski DAB+ signal tudi daleč v Slovenijo, če pa oddajajo z močjo 10 kW (10.000 W). Pri nas pa že za naslednjim hribom ni več slovenskega DAB+ signala.

gb39 ::

Konec tega tedna lahko pričakujemo poročilo iz 18. redne seje Sveta za radiofuzijo. Zelo verjetno bomo izvedeli, kateri programi so dobili dovoljenje za oddajanje v R2W oz. R2E in kaj so ugotovili glede prihodnosti digitalnega radia.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

Juneau ::

Kako pa kaj razpis za operaterja novega nacionalnega MUX-a? (R4). Rečeno je bilo, da do konec letošnjega leta?! >:D
Samo vprašam, ker sem pač radoveden. >:D:)

duh1 ::

gb39 je izjavil:

Zelo verjetno bomo izvedeli, kateri programi so dobili dovoljenje za oddajanje v R2W oz. R2E in kaj so ugotovili glede prihodnosti digitalnega radia.

Hja, lahko da bomo izvedeli konkretno kateri programi so dobili dovoljenje, lahko da bodo "predstavili" vse programe ponudnikov, ni pa izključeno, da bodo zaradi razjasnitve določenih stvari poročilo prestavili na "eno izmed naslednjih sej". ;)

enemon ::

duh1 je izjavil:

enemon je izjavil:

Imaš pa res dosti izbire, rock, klasika, elektronika, top 40, ni da ni.

Sicer ne vem katero postajo si ti poslušal, vendar radia z elektronsko glasbo v avstrijskem muxu ni. 8-)


https://energy.at/

Odvisno zdaj, kaj je tvoja definicija elektronske glasbe, je pa res, da je čez dan bolj komerciala, ponoči pa je za odtenek bolj underground, vsaj za vikende.

mitko25 ::

gb39 je izjavil:

Konec tega tedna lahko pričakujemo poročilo iz 18. redne seje Sveta za radiofuzijo. Zelo verjetno bomo izvedeli, kateri programi so dobili dovoljenje za oddajanje v R2W oz. R2E in kaj so ugotovili glede prihodnosti digitalnega radia.



https://www.akos-rs.si/tv-radio-in-avms...

Juneau ::

Uh, še 2 nacionalna MUX-a + popolnitev že obstoječih. >:D
Kje bodo pa našli toliko RA postaj? >:D
Bo Odlazek naštepal dodatne hčerinske postaje Radio 1? :P

gb39 ::

Juneau je izjavil:

Uh, še 2 nacionalna MUX-a + popolnitev že obstoječih. >:D
Kje bodo pa našli toliko RA postaj? >:D
Bo Odlazek naštepal dodatne hčerinske postaje Radio 1? :P

Kje pa je problem? Enega lahko zapolnijo že samo s prerazporeditvojo obstoječih programov. Iz R1 morajo "letet" Student, Salomon in Radio 1 80-a, proste CUje se "podeli" tako, da mamo na koncu vsi minimalno vsaj 64kbps (se izide).
Potem imamo R2, kjer Antena in Bob nimata kaj počet, isto Best FM. To pomeni, da imamo v (recimo) R4 že 6 programov. In če si želimo neko kakovost zvoka, potem bo treba v R1 se kakšnega "žrtvovat". Ampak glede na to, da bodo za R2 še dodatno razpisovali, se ta scenarij zagotovo ne bo zgodil.
Sem pa še vedno mnenja, da se vsi RTV programi prestavijo v svoj mux. Na ta način se ogromno prostora sprosti v že obstoječih muxih, kar pa ne pomeni, da bi se tja dodajalo nove programe.

Andrejv ::

12. decembra imate možnost priti na Akos in jim povedati vse svoje pripombe v obraz, da ne boste samo tukaj stokali:

https://www.akos-rs.si/tv-radio-in-avms...


Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije obvešča zainteresirano javnost, da bo 12. decembra 2023ob 13. uri na sedežu agencije pripravilajavni posvet o prihodnosti digitalnega radia (DAB+) v Sloveniji. Agencija vabi izdajatelje radijskih programov in drugo zainteresirano javnost, da se posveta udeležijo in pripomorejo k ustreznemu načrtovanju nadaljnjih korakov na področju regulacije digitalnega radia.

Kot izhaja iz predloga Strategije upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom za obdobje 2024-2026, ki ga je agencija objavila na svoji spletni strani, načrtuje agencija več dejavnosti na področju digitalne prizemne radiodifuzije. Pripraviti namerava javne razpise za podelitev digitalnih pravic v novih omrežjih R4 in R5, obe s pokrivanjem celotnega območja Republike Slovenije, in razpise za podelitev pravic za nacionalno razširjanje. Prav tako namerava izvesti javni razpis za podelitev pravic na območjih R3 in R2 (Zahod/Vzhod), skladno z razpoložljivimi kapacitetami na obeh omrežjih. Poleg tega namerava agencija tudi pospeševati uporabo digitalnega radia ter ozaveščati uporabnike in prodajalce avtomobilov o obvezni vgradnji sprejemnikov.

Da bi agencija pripravila razpise za digitalne pravice, ki bodo ustrezno naslovili tako interes poslušalstva kot izdajateljev,in s tem omogočila dodatno programsko ponudbo na DAB+, ki bo prispevala k popularizaciji te platforme, vabi izdajatelje radijskih programov in tudi drugo zainteresirano javnost, da se udeležijo javnega posveta. Po predstavitvi stanja na slovenskih DAB+ bo sledila razprava, zlasti v povezavi z vprašanji, ali med izdajatelji radijskih programov obstaja interes za podelitev dodatnih digitalnih pravic, na katerih območjih in za kakšno programsko ponudbo.

Javni posvet bo potekal na sedežu agencije, Stegne 7, Ljubljana, v veliki sejni sobi v 2. nadstropju. Video prenos preko spleta ne bo zagotovljen. Vabimo vas, da interes za udeležbo najavite na elektronski naslov martin.hari@akos-rs.si. Prijava naj vsebuje naslov »prijava naDAB+ posvet«, ime in priimek udeleženca ter navedbo firme pravne osebe, ki jo bo predstavljal.
««
57 / 66
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
355017 (3439) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386327 (2722) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411345 (6992) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328993 (25085) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612267 (10624) Scorpia

Več podobnih tem