» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
58 / 66
»»

Juneau ::

Andrejv je izjavil:

12. decembra imate možnost priti na Akos in jim povedati vse svoje pripombe v obraz, da ne boste samo tukaj stokali:

https://www.akos-rs.si/tv-radio-in-avms...





Vabimo vas, da interes za udeležbo najavite na elektronski naslov martin.hari@akos-rs.si. Prijava naj vsebuje naslov »prijava naDAB+ posvet«, ime in priimek udeleženca ter navedbo firme pravne osebe, ki jo bo predstavljal.


Ni tako preprosto. Preberi še 1 X kar sem podčrtal. Ne bo mogel kar vsak sodelovati s predlogi in kritikami.

gb39 ::

Pač mediji, ki se ne ukvarjajo z radijsko dejavnostjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

duh1 ::

enemon je izjavil:

duh1 je izjavil:

enemon je izjavil:

Imaš pa res dosti izbire, rock, klasika, elektronika, top 40, ni da ni.

Sicer ne vem katero postajo si ti poslušal, vendar radia z elektronsko glasbo v avstrijskem muxu ni. 8-)


https://energy.at/

Odvisno zdaj, kaj je tvoja definicija elektronske glasbe, je pa res, da je čez dan bolj komerciala, ponoči pa je za odtenek bolj underground, vsaj za vikende.

Tale Energy je kot pri nas Radio Center.

enemon ::

duh1 je izjavil:

enemon je izjavil:

duh1 je izjavil:

enemon je izjavil:

Imaš pa res dosti izbire, rock, klasika, elektronika, top 40, ni da ni.

Sicer ne vem katero postajo si ti poslušal, vendar radia z elektronsko glasbo v avstrijskem muxu ni. 8-)


https://energy.at/

Odvisno zdaj, kaj je tvoja definicija elektronske glasbe, je pa res, da je čez dan bolj komerciala, ponoči pa je za odtenek bolj underground, vsaj za vikende.

Tale Energy je kot pri nas Radio Center.


Bolj Enter radio.

duh1 ::

Če ti tako praviš. 8-)

Andrejv ::

Juneau je izjavil:

Andrejv je izjavil:



Vabimo vas, da interes za udeležbo najavite na elektronski naslov martin.hari@akos-rs.si. Prijava naj vsebuje naslov »prijava naDAB+ posvet«, ime in priimek udeleženca ter navedbo firme pravne osebe, ki jo bo predstavljal.


Ni tako preprosto. Preberi še 1 X kar sem podčrtal. Ne bo mogel kar vsak sodelovati s predlogi in kritikami.


Sem prerbral še preden sem objavil, ampak po mojem razumevanju je zainteresirana javnost lahko tudi nekdo, ki ni nujno iz neke pravne osebe. Poleg tega Hari ponavadi ne komplicira.
Lahko pa se seveda tudi "kar zmisliš" in napišeš kar eno pravno osebo iz katere si. npr. Pinko Palinko d.o.o. ali IME PRIMEK s.p.
Dvomim, da bo Hari to gledal.

Če imate res interes podati svoj pogled, se boste že znašli in prijavili in se srečamo tam.

Spc ::

enemon je izjavil:

Zadnjič sem se vozil po Prlekiji in Prekmurju in malo poslušal avstrijski DAB+ - moram reči, da je veliko izbire, za vsakega nekaj, kakovost dobra.


Isti drek kot v SLO, 40kbit/s stereo.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Spc ::

Zanimiv je HRVAŠKI DAB+, vsi so 96kbit/s pod 96kbit/s ni nobene radijske postaje:



Še vedno pa se niti 136kbit/s AAC ne more primerjati s MPX-om.
MPX bo vedno zmagal ker je uncompressed "flac" zato tudi FM vedno zmaga.

 MPX v SONY ST-D777ES

MPX v SONY ST-D777ES


 MPX v SONY ST-D777ES

MPX v SONY ST-D777ES

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Scorpy84 ::

Spc je izjavil:

Zanimiv je HRVAŠKI DAB+, vsi so 96kbit/s pod 96kbit/s ni nobene radijske postaje:



Še vedno pa se niti 136kbit/s AAC ne more primerjati s MPX-om.
MPX bo vedno zmagal ker je uncompressed "flac" zato tudi FM vedno zmaga.

 MPX v SONY ST-D777ES

MPX v SONY ST-D777ES


 MPX v SONY ST-D777ES

MPX v SONY ST-D777ES



Odkar so nehali testno oddajati, jim je pokritost porazna. Podobno kot pri nam, ampak smo se vedno na boljsem, pa je pri nas slabo stanje.
Kako fm zmaga? Tam se rezejo frekvence.

Spc ::

Scorpy84 je izjavil:

Spc je izjavil:

Zanimiv je HRVAŠKI DAB+, vsi so 96kbit/s pod 96kbit/s ni nobene radijske postaje:



Še vedno pa se niti 136kbit/s AAC ne more primerjati s MPX-om.
MPX bo vedno zmagal ker je uncompressed "flac" zato tudi FM vedno zmaga.

 MPX v SONY ST-D777ES

MPX v SONY ST-D777ES


 MPX v SONY ST-D777ES

MPX v SONY ST-D777ES



Odkar so nehali testno oddajati, jim je pokritost porazna. Podobno kot pri nam, ampak smo se vedno na boljsem, pa je pri nas slabo stanje.
Kako fm zmaga? Tam se rezejo frekvence.

Sem naredil primerjavo zvoka par post-ov nazaj.

Primerjava je bila MPX proti AAC pri 128kbit/s (ARS RADIO).
DAB+ 128kbit/s: https://www.youtube.com/watch?v=j4mvobS6y1M
MPX FM: https://www.youtube.com/watch?v=k_vF8a_5Py8


Malo preposlušaj in nam povej mnenje kaj je boljše.
Za MPX je bil uporabljen SONY ST-D777ES ki ima polno podporo za MPX.
Za DAB+ je pa original klon AAC kodeka se pravi ffmpeg.exe -acodec copy.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Scorpy84 ::

Poslusam pri sebi, v avtu imam helix procesor in lepo vidim, kako na fm se frekvence odrezejo. Tam na fm gre do 15khz, cez ne, medtem ko na dab tudi do 19khz. Nasplosno je v avtu zvok lepsi, na dab, kot pri fm.
Doma, kjer imam dva malo boljsa reciverja, je zadeva dosti boljsa, kot v avtu in ni take "krize" poslusati fm. Treba se zavedati, da nimajo vsi kvalitetne tunerje doma, se manj pa v avtu. Tako da ti pac imas izjemo ker imas vrhunski tuner medtem ko drugi ne. Sem veliko sprejemnikov preposlusal, vem kaj so sposobni vrhunski fm tunerji. Dejstvo je pa, da dab ne rabi tak denar, da dosezes kvaliteten zvok in prekasa vse tunerje, ki ga vecina folka ima. Vemo da je pescica ljudi, ki ima doma vrhunske tunerje. Tako da naredi posnetke, z napravami, ki ga ima vecina folka.

Juneau ::

Spc je izjavil:

Zanimiv je HRVAŠKI DAB+, vsi so 96kbit/s pod 96kbit/s ni nobene radijske postaje:


Saj sem že jaz pred kratkim omenil in napisal, da je 96 kbit/s minimum za DAB+, če želimo ekvivalent CD zvoku. Vse kar je pa več, je pa le veliki plus za poslušalce.
Ampak oni na AKOS-u "že vedo", ker so bolj papeški od Papeža, da je vredu tudi 48 kbit/s ali celo manj. Imajo pa RA postaje nek fetiš na 56 kbit/s. >:D

gb39 ::

Juneau je izjavil:

lSaj sem že jaz pred kratkim omenil in napisal, da je 96 kbit/s minimum za DAB+, če želimo ekvivalent CD zvoku. Vse kar je pa več, je pa le veliki plus za poslušalce.
Ampak oni na AKOS-u "že vedo", ker so bolj papeški od Papeža, da je vredu tudi 48 kbit/s ali celo manj. Imajo pa RA postaje nek fetiš na 56 kbit/s. >:D


Fetiš na 56 kbit/s majo zato, ker je to minimum za Stereo zvok. 40 kbit/s je minimum za Mono v R2 in R3, v R1 pa 24 kbit/s za Mono in 48 kbit/s za Stereo.

gb39 ::

Spc je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:

Spc je izjavil:

Zanimiv je HRVAŠKI DAB+, vsi so 96kbit/s pod 96kbit/s ni nobene radijske postaje:



Še vedno pa se niti 136kbit/s AAC ne more primerjati s MPX-om.
MPX bo vedno zmagal ker je uncompressed "flac" zato tudi FM vedno zmaga.

 MPX v SONY ST-D777ES

MPX v SONY ST-D777ES


 MPX v SONY ST-D777ES

MPX v SONY ST-D777ES



Odkar so nehali testno oddajati, jim je pokritost porazna. Podobno kot pri nam, ampak smo se vedno na boljsem, pa je pri nas slabo stanje.
Kako fm zmaga? Tam se rezejo frekvence.

Sem naredil primerjavo zvoka par post-ov nazaj.

Primerjava je bila MPX proti AAC pri 128kbit/s (ARS RADIO).

DAB+ 128kbit/s:
MPX FM:


Malo preposlušaj in nam povej mnenje kaj je boljše.
Za MPX je bil uporabljen SONY ST-D777ES ki ima polno podporo za MPX.
Za DAB+ je pa original klon AAC kodeka se pravi ffmpeg.exe -acodec copy.

Te primerjave, ki jih ti delaš, se običajnega uporabnika ne bodo dotaknile. Meni DAB+ v avtu 1000x lepše poje, pa čeprav poslušamo postaje s 56 kbit/s. Kaj bi šele bilo, če bi bilo... Pač dejstvo je, da se za nek vrhunec glasbe, ne bo uporabljalo daba. Saj se tudi FMa ne/ni. Za tistih 10, ki bi pa poslušali neko umetnost, se pa tudi ne bo kompliciralo. Če danes vprašaš 1000 naključnih ljudi o DAB+u v Sloveniji, jih 90% ne bo vedelo, kaj to sploh je (pa čeprav ima morda v avtu radio na DAB+ nastavljen, sj ljudje še danes ne vedo, kaj je FM, kje bodo taki vedeli, kaj je dab), 5% jih bo pa morda reklo, da so nekaj že slisali o tem. In če te iste ljudi potem še vprašaš po kakovosti, bo FM in DAB+ prav tako vsaj 90% isti kar se zvoka tiče. In če jih vprašaš, kaj bi raje poslušali, bo odgovor "vseeno mi je". In to pri trenutnem stanju. Potem se pa na tem mestu vprašaš, zakaj bi se sploh trudil za več, če je pa veliki večini tako vseeno. Veliki večini bi bilo vseeno, če za vedno ostane tako, kot je. In tako razmišljajo tudi izdajatelji programov. Dokler ni potrebe se sploh ne bomo trudili, ker bi s tem metali denar skozi okno. Zato so na minimumu za Stereo. Potem se pa tu pojavimo mi, ki nam pa tak pristop ni všeč. Jaz bom samo tako rekel. Preštejmo se. A se bo kdo obremenjeval, če bomo "bojkotirali" DAB+? Kakovost je za navadne državljane "odlična". Za tiste, ki ima pa vsaj malo pojma, je pa pač premalo in bi si želeli več.
Upam, da bo Marko (iz radia Ognjišče, če se ne motim) sodeloval na tej konferenci AKOSa in da bo kakšno mnenje iz tega foruma prenesel tja. Predvsem tiste o spodnjih mejah bitratov in o moči oddajnikov.

Han ::

Za moja ušesa je kvaliteta komercialnih postaj v našem DAB omrežju porazna in neposlušljiva. SLO 1, 2, 3 in Radio SI lahko poslušam prek DAB, komercialke le na FM ali prek interneta.

Boljše kot imaš ozvočenje, bolj se sliši razlika v kbps.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Scorpy84 ::

Han je izjavil:

Za moja ušesa je kvaliteta komercialnih postaj v našem DAB omrežju porazna in neposlušljiva. SLO 1, 2, 3 in Radio SI lahko poslušam prek DAB, komercialke le na FM ali prek interneta.

Boljše kot imaš ozvočenje, bolj se sliši razlika v kbps.


Zanimivo kaksno ozvocenje imas, da tako pravis. V avtu imam ozvocenje za 2k, no zdaj zaradi procesorja se 500€+ pa je fm neposlusljiv, pa sem vse zivo probal od nastavitev, ki jih imam na volj, pa dab zmaga z osnovnimi. Doma imam ozvocenje od monitor audio, pa je fm isto sranje. Ce dam internet radio je zadeva boljsa, ni pa idealna, odvisno od postaje.
Sem poslusal original kao boljse ozvocenje v skodi octaviji rs kot tudi v volvu v60. Tam pa skoraj ni razlike ce poslusas med dab in fm. Tako da sklepam, da tukaj pac poslusate v original ozvocenje ali pac nimate take dobre zvocnike, da skos pravite, da fm ima dober zvok. Z dobrim tunerjem ze. Ste mi ze prav smesni.

Han ::

V avtu imam Helix ozvočenje.

bbobst ::

Leto dni nazaj ,ko sem nabavil nov avto , sem bil še preden sem ga dobil, vnaprej navdušen, ker bom
lahko poslušal "bolj kvaliteten zvok" na DAB+, a glej ga zlomka, še vedno imam vse nastavljeno na FM.
Ko sem primerjal zvok FM in DAB+ v avtu na ist postaji.... pa saj ni za verjeti, superiornejša tehnologija,
zvok pa katastrofa: Tista primerjava zgoraj je realen prikaz tega ,kar sem slišal v avtu.
AMD Ryzen 7 5800X + Be quiet! DARK ROCK PRO 4, MSI MPG X570 GAMING PLUS
Palit RTX3070 Gaming Pro OC 8 Gb , Team Group T-Force Zeus 32GB Kit (2x16GB)
Team Group T-CREATE NVMe SSD, Corsair CX650M, Be quiet! Silent Base 601

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bbobst ()

bbobst ::

Scorpy84 je izjavil:

Han je izjavil:

Za moja ušesa je kvaliteta komercialnih postaj v našem DAB omrežju porazna in neposlušljiva. SLO 1, 2, 3 in Radio SI lahko poslušam prek DAB, komercialke le na FM ali prek interneta.

Boljše kot imaš ozvočenje, bolj se sliši razlika v kbps.


Zanimivo kaksno ozvocenje imas, da tako pravis. V avtu imam ozvocenje za 2k, no zdaj zaradi procesorja se 500€+ pa je fm neposlusljiv, pa sem vse zivo probal od nastavitev, ki jih imam na volj, pa dab zmaga z osnovnimi. Doma imam ozvocenje od monitor audio, pa je fm isto sranje. Ce dam internet radio je zadeva boljsa, ni pa idealna, odvisno od postaje.
Sem poslusal original kao boljse ozvocenje v skodi octaviji rs kot tudi v volvu v60. Tam pa skoraj ni razlike ce poslusas med dab in fm. Tako da sklepam, da tukaj pac poslusate v original ozvocenje ali pac nimate take dobre zvocnike, da skos pravite, da fm ima dober zvok. Z dobrim tunerjem ze. Ste mi ze prav smesni.

Če se z nekimi slabimi zvočniki sliši naprimer razlika v zvočni globini v korist FM, kot je n tem testu zgoraj
kako lahko slišiš iz dobrih zvočnikov ravno obratno.
AMD Ryzen 7 5800X + Be quiet! DARK ROCK PRO 4, MSI MPG X570 GAMING PLUS
Palit RTX3070 Gaming Pro OC 8 Gb , Team Group T-Force Zeus 32GB Kit (2x16GB)
Team Group T-CREATE NVMe SSD, Corsair CX650M, Be quiet! Silent Base 601

Scorpy84 ::

Han je izjavil:

V avtu imam Helix ozvočenje.


Helix so tam vstopni modeli, samo enega imajo pri nas, ki je srednji razred. Pri men je GZ, rc serija in furam jih na 250rms-a po kanalu.

Han ::

Glede na osnovno ozvočenje (s papirnato membrano), ki ga vgrajujejo tovarniško, je srednji razred Helix zvočnikov neprimerno boljši.

Radio 1 (56 kbps), Ekspres (48 kbps) in podobni se na DAB slišijo kot iz pločevinke, zato so na FM precej boljši. Obratno je pri nacionalnem radiu, ki ima s 128+ kbps prek DAB boljši zvok kot na FM.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Scorpy84 ::

Han je izjavil:

Glede na osnovno ozvočenje (s papirnato membrano), ki ga vgrajujejo tovarniško, je srednji razred Helix zvočnikov neprimerno boljši.

Radio 1 (56 kbps), Ekspres (48 kbps) in podobni se na DAB slišijo kot iz pločevinke, zato so na FM precej boljši. Obratno je pri nacionalnem radiu, ki ima s 128+ kbps prek DAB boljši zvok kot na FM.


Ti se res slabo slisijo se strinjam, ampak ste vrgli se ostale komercialne postaje v isti kos. Npr. center in enter mi imata se najboljsi zvok, capris, antena, best fm,ter rock se isto zelo dobro slisijo. Od vseh teh nastetih se fm dalec skrije.

Spc ::

MPX zasede celih 3.5Mbit/s ker je uncompressed.
A full FM-MPX signal needs approx. 3.5 Mbit/s


Kako je lahko uncompressed zvok "slabši" od kompresije pri 128kbit/s.
Verjetno imate zelo slab FM tuner.

Sony ST-D777ES odreže frekvence nekje pri 18kHz na FM MPX-u, zvok pa je kot da bi poslušal FLAC, ki je omejen na 40kHz.
DAB+ je navaden zmazek pri katerem slišim slišno kompresijo kodeka v zvočnikih, imam pa zvočnike Creative GigaWorks s750.


https://tieline.com/new-mpx-codecs-unve...

Se pa dobi rabljen SONY ST-D777ES že za 100EUR.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Scorpy84 ::

Spc je izjavil:

MPX zasede celih 3.5Mbit/s ker je uncompressed.
A full FM-MPX signal needs approx. 3.5 Mbit/s


Kako je lahko uncompressed zvok "slabši" od kompresije pri 128kbit/s.
Verjetno imate zelo slab FM tuner.

Sony ST-D777ES odreže frekvence nekje pri 18kHz na FM MPX-u, zvok pa je kot da bi poslušal FLAC, ki je omejen na 40kHz.
DAB+ je navaden zmazek pri katerem slišim slišno kompresijo kodeka v zvočnikih, imam pa zvočnike Creative GigaWorks s750.


https://tieline.com/new-mpx-codecs-unve...

Se pa dobi rabljen SONY ST-D777ES že za 100EUR.


Odrežejo radijske postaje, ne sam sprejemnik.

Spc ::

Scorpy84 je izjavil:

Spc je izjavil:

MPX zasede celih 3.5Mbit/s ker je uncompressed.
A full FM-MPX signal needs approx. 3.5 Mbit/s


Kako je lahko uncompressed zvok "slabši" od kompresije pri 128kbit/s.
Verjetno imate zelo slab FM tuner.

Sony ST-D777ES odreže frekvence nekje pri 18kHz na FM MPX-u, zvok pa je kot da bi poslušal FLAC, ki je omejen na 40kHz.
DAB+ je navaden zmazek pri katerem slišim slišno kompresijo kodeka v zvočnikih, imam pa zvočnike Creative GigaWorks s750.


https://tieline.com/new-mpx-codecs-unve...

Se pa dobi rabljen SONY ST-D777ES že za 100EUR.


Odrežejo radijske postaje, ne sam sprejemnik.

Radio ARS na MPX-u ni odrezal frekvenc in uporablja polni MPX pri 3.5Mbit/s , to se lepo vidi na spektrugrafu v audition-u.
 

Scorpy84 ::

So izjeme ne rečem, zato pa imajo oddajnik veliko kot omara, ki je povrh požrešen in se pogosto kvari.

gb39 ::

Sklep 7:
Svet za radiodifuzijo predlaga, da se na javnem razpisu za podelitev dveh (2) pravic razširjanja radijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju Zahod R2 in dveh (2) pravic razširjanja radijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju Vzhod R2 pravice podelijo naslednjim ponudnikom:
a) na območju Zahod R2:
o ponudniku RADIO GORENC d.o.o. za program Radio Gorenc (ponudba št. 2),
o ponudniku HIT FM d.o.o. za program RADIO HIT (ponudba št. 1)
b) na območju Vzhod R2:
o ponudniku RADIO ROGLA, d.o.o. za program Radio Rogla (ponudba št. 3),
o ponudniku Moj Radio, d.o.o. za program MojRadio (ponudba št. 4).

https://www.srdf.si/novice/novica/zapis...

Pričakovano. Kot tudi, da razprave o prihodnosti digitalnega radia ni bilo.

Juneau ::

gb39 je izjavil:

Pričakovano. Kot tudi, da razprave o prihodnosti digitalnega radia ni bilo.


DAB+ je in bo v Sloveniji 13. prase. Dokler se ne bodo "velecenjeni" birokrati v Bruslju spomnili, da bi pa že bil čas za popolni prehod na DAB+. (Nekje leta 2040 ali še pozneje).

duh1 ::

duh1 je izjavil:


Skratka, Antena Savinjska po kmečki logiki odpade kot ponudba s strani Antene. Nimam pojma kaj dejansko ponujajo.
Verjetno itak ne bomo nikoli izvedeli, ker bosta v R2V po vsej verjetnosti dovoljenje dobila Rogla in Moj radio, v R2Z pa Gorenc in Hit.
Vse 4 sem prav napovedal. 8-)

duh1 je izjavil:


Radio pro 1 3 ponudbe - glede na to, da lahko kandidirajo samo programi, ki so že na FM, je to samo Best FM Celje (R2V), kaj sta ostali 2 ponudbi pojma nimam
Radio Antena tudi nimam pojma


In epilog:
Nadalje je komisija ugotovila, da pri štirih ponudbah, ki so bile pravilno označene, ni bil izpolnjen eden od razpisnih pogojev, saj je šlo za programe, ki se ne razširjajo v analogni radiodifuzni tehniki.


Sicer pa bedarija, da lahko kandidirajo samo programi, ki so že na FM. A ni za popularizacijo DAB-a boljše, da so programi samo na DAB+? Veljaki že vedo...

Juneau ::

duh1 je izjavil:

Sicer pa bedarija, da lahko kandidirajo samo programi, ki so že na FM. A ni za popularizacijo DAB-a boljše, da so programi samo na DAB+? Veljaki že vedo...


Niso še pogruntali kaj je smisel in namen DAB+. :) En "hudič" (verjetno fašist/nacist) je pač zanalašč pogruntal, >:D da se da na eno frekvenco spraviti 12 RA postaj s kvalitetnim zvokom.

Juneau ::

Zdaj bodo na OiZ še bolj šparali z elektriko. Kmalu bo signal seval le do prvega kurnika pri oddajniku.

Mama RTV bo samo letos v minusu za 10,5 milijona evrov. https://www.rtvslo.si/slovenija/predvid...

gb39 ::

duh1 je izjavil:

duh1 je izjavil:


Skratka, Antena Savinjska po kmečki logiki odpade kot ponudba s strani Antene. Nimam pojma kaj dejansko ponujajo.
Verjetno itak ne bomo nikoli izvedeli, ker bosta v R2V po vsej verjetnosti dovoljenje dobila Rogla in Moj radio, v R2Z pa Gorenc in Hit.
Vse 4 sem prav napovedal. 8-)

duh1 je izjavil:


Radio pro 1 3 ponudbe - glede na to, da lahko kandidirajo samo programi, ki so že na FM, je to samo Best FM Celje (R2V), kaj sta ostali 2 ponudbi pojma nimam
Radio Antena tudi nimam pojma


In epilog:
Nadalje je komisija ugotovila, da pri štirih ponudbah, ki so bile pravilno označene, ni bil izpolnjen eden od razpisnih pogojev, saj je šlo za programe, ki se ne razširjajo v analogni radiodifuzni tehniki.


Sicer pa bedarija, da lahko kandidirajo samo programi, ki so že na FM. A ni za popularizacijo DAB-a boljše, da so programi samo na DAB+? Veljaki že vedo...

Epilog je, da je slo v vseh ostalih primerih za nove programe. Best FM Celje sploh ni bil med kandidati. Predvidevam, da zato, ker se tako obetajo novi nacionalni muxi.

Juneau ::

DAB+ v Nemčiji:
https://www.dabplus.de/sender/

DAB+ v Franciji:
https://www.dabplus.fr/radios/





Je treba še kaj dodati? Poglejte koliko RA postaj že oddaja v DAB+. In vsak dan jih je več. Le še vprašanje časa kdaj bodo sledili Norveški s popolnim prehodom na DAB+

zupanovmarko ::

Spc je izjavil:

MPX zasede celih 3.5Mbit/s ker je uncompressed.
A full FM-MPX signal needs approx. 3.5 Mbit/s


Kako je lahko uncompressed zvok "slabši" od kompresije pri 128kbit/s.
Verjetno imate zelo slab FM tuner.

Sony ST-D777ES odreže frekvence nekje pri 18kHz na FM MPX-u, zvok pa je kot da bi poslušal FLAC, ki je omejen na 40kHz.
DAB+ je navaden zmazek pri katerem slišim slišno kompresijo kodeka v zvočnikih, imam pa zvočnike Creative GigaWorks s750.


https://tieline.com/new-mpx-codecs-unve...

Se pa dobi rabljen SONY ST-D777ES že za 100EUR.




Samo kaj ti ponaga soxy, ki reže pri 18kHz?, če je sam fm stereo narejen, da se reže pri 15.. ker če bi šlo čez, bi že pilot ton ogrožalo in tako bi se komplet stereo sesul. Ne trosi bučk.

Juneau ::

Problem pri DAB+ je tudi to, da so DAB+ enkoderji nepravilno nastavljeni. Tako je še dodatna katastrofa kljub 56 kbit/s STEREO. Tu gre pohvaliti RA Slovenija, oddajajo 128 kbit/s in s pravilnimi nastavitvami. Komercialne postaje pa imajo zamolkel zvok.
Škoda, ker DAB+ res nudi možnost dobrega zvoka. Še posebej s kodiranjem v HE-AAC v2 in nižjim pretokom.

zupanovmarko Tudi pri radio Ognjišče bi se lahko bolj potrudili.

Spc ::

Juneau je izjavil:

Škoda, ker DAB+ res nudi možnost dobrega zvoka

Spomnimo se kako se je DAB začel.

Začelo se je z MPEG1 Layer2 za katerega je BBC trdil da mora biti vsaj 192kbit/s da lahko konkurira FM-u oz. transparentnemu zvoku.
BBC je potem sam začel zmanjševati bitrate na 160kbit/s, ko je bil še v uporabi Mpeg1 Layer2 in poslušalci so se takoj pričeli pritoževati.
MPEG1 Layer2 pri 192kbit/s stereo je dosti boljši kot AAC pri 56kbit/s stereo.

Čez nekaj let so samo zamenjali kodek, drugo se ni spremenilo tako je sedaj AAC MPEG-4 namesto MPEG1 Layer2.

V tem primeru je SONY ST-D777ES obsolete, saj je DAB output prazen, ker ne podpira MPEG-4 kodeka ampak samo MPEG1 Layer2.
Čeprav SONY ST-D777ES najde vse slovenske postaje in vse pravilno izpiše, zvoka pa seveda ni ker ne podpira "novega kodeka" vprašanje je tudi če ima sploh dovolj dober processor, da bi lahko v real time-u dekodiral MPEG-4 če bi naredili nov firmware za njega.

Če pogledamo zgodovino in kako je bil DAB zamišljen takrat ko so rekli (BBC) da bo standard vsaj 192kbit/s smo danes prišli na 16kbit MONO AAC, ali pa na 40kbit/s stereo AAC.
Tukaj bi morali na novo definirati standarde, da imamo vsaj 160kbit/s AAC minimum ali več če hočemo res audifilski radio sprejem.

Doker bodo tako nizki bitrate-i je DAB+ za v smeti.
Tudi če pogledamo radijske sprejemnike, ki jih lahko kupimo v trgovini jih ima 70% samo EN zvočnik, se pravi niti stereo niso zmožni predvajati.

Takšni sprejemniki so:
https://www.bigbang.si/radio-dab-fm-adl...
https://www.bigbang.si/tuner-xl-crn-jbl...
https://www.bigbang.si/jbl-tuner-2-crn-...
https://www.bigbang.si/sony-xdr-s61db-p...

Torej če bi se držali standarda od samega začetka in bi kot je BBC takrat povedal obdržali vsaj 192kbit/s na postajo bi danes imeli 192kbit/s MPEG-4 AAC audio, kar bi bilo tako kot se spodobi.
Tako pa imamo zmazek od kvalitete zvoka, pa še večinoma radijev ima samo 1 zvočnik vgrajen.

PDF:
http://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/whp/...
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Spc ::

Za MPEG1 Layer2 je takrat veljalo takšno pravilo:

A value of 256 kbit/s has been judged to provide a high quality stereo broadcast signal [4].
However, a small reduction, to 224 kbit/s is often adequate, and in some cases it may be
possible to accept a further reduction to 192 kbit/s, especially if redundancy in the stereo
signal is exploited by a process of ‘joint-stereo’ encoding (i.e. some sounds appearing at the
centre of the stereo image need not be sent twice). At 192 kbit/s, it is relatively easy to hear
imperfections in critical audio material.
Multiple, cascaded encoding and decoding processes cause additional impairments,
so 384 kbit/s is recommended for contribution links if the signal is to be re-coded before
DAB transmission.
 

Spc ::

Če bi recimo imeli standard, ki določa vsaj 160kbit/s na radijsko postajo bi v en ensemmble spravili 7 postaj.



In če imamo recimo 3 Mux-e, bi spravili noter 21 postaj.
 

Juneau ::

Spc je izjavil:

Če bi recimo imeli standard, ki določa vsaj 160kbit/s na radijsko postajo bi v en ensemmble spravili 7 postaj.



In če imamo recimo 3 Mux-e, bi spravili noter 21 postaj.


Odlazek še 56 kbit/s ne rad plača, ti pa sanjaš o 160 kbit/s. :P
Dovolj je že 96 kbit/s in 12 RA postaj v MUX-u.

Spc ::

Juneau je izjavil:

Spc je izjavil:

Če bi recimo imeli standard, ki določa vsaj 160kbit/s na radijsko postajo bi v en ensemmble spravili 7 postaj.



In če imamo recimo 3 Mux-e, bi spravili noter 21 postaj.


Odlazek še 56 kbit/s ne rad plača, ti pa sanjaš o 160 kbit/s. :P
Dovolj je že 96 kbit/s in 12 RA postaj v MUX-u.

Čudno, da vse postaje plačujejo enako za FM, ki je 3.5Mbit/s.
 

gb39 ::

Na DAB+ ne potrebujemo 160kbit/s. 128 je vrh glave. Tudi 96 bi bilo povsem zadovoljivo. Pa na ta način dobimo več prostora v muxih. Če bi imeli prostora za 7 servisev, potem imamo na voljo komaj dovolj muxov sam za obstoječe programe, kje so še novi.

Spc je izjavil:

Juneau je izjavil:

Spc je izjavil:

Če bi recimo imeli standard, ki določa vsaj 160kbit/s na radijsko postajo bi v en ensemmble spravili 7 postaj.



In če imamo recimo 3 Mux-e, bi spravili noter 21 postaj.


Odlazek še 56 kbit/s ne rad plača, ti pa sanjaš o 160 kbit/s. :P
Dovolj je že 96 kbit/s in 12 RA postaj v MUX-u.

Čudno, da vse postaje plačujejo enako za FM, ki je 3.5Mbit/s.

Seveda, kot vsaka normalna firma, tudi oni pazijo, kako porabljajo denar. Zakaj bi pa oddajal z ne vem kakšno kakovostjo, če je pa pokritost v ku*cu? In kolikor mi je znano ima RTV 10 milijonov minusa. Še dobro, da sploh kak oddajnik postavijo.

Srčno upam, da RTV OZ ne bo operater muxov R4 in R5

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

Spc ::

gb39 je izjavil:


Seveda, kot vsaka normalna firma, tudi oni pazijo, kako porabljajo denar. Zakaj bi pa oddajal z ne vem kakšno kakovostjo

Ja sej potem lahko dajo vse v 16kbit/s mono pa rabimo samo 1 mux, ki je pokrit po celotni sloveniji.

Minimalni znesek in v en mux bi spravili kar 72 radijskih postaj in še pokritost bi bila po celotni sloveniji urejena.
:))
 

gb39 ::

Iz moje izjave si izrezal zelo pomemben podatek:
"...če je pa pokritost v ku*cu."
Vem, začaran krog se lahko iz tega izpelje, ampak za moje pojme mora najprej operater porihtat svoje, potem bodo pa ostali sledili. Odlazku in co. se ne mudi na DAB, imajo povsem zadovoljivo pokritost na FMu. Ne rabijo oni DABa. Za njih je to dodana vrednost. In dodaten strošek, ampak za voljo prihodnosti moraš bit pri teh stvareh zraven, drugače te konkurenca povozi.

Se pa da to rešit, AKOS naj določi višji minimalni standard.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

starfotr ::

Če RTV OZ postavi novo oddajniško lokacijo multipleksa, potem se stroški zvišajo. Te stroške nosijo tudi najemniki kapacitet.

In morajo vsako spremembo uskladit z najemniki - ker bodo plačevali več.

Tako, da če imaš cel kup škrtic med najemniki, potem normalno da tudi oddajniške moči ne zvišajo.

Analogija je upravnik in stanovalci v bloku ter potrebni % glasov "za", da se kaj naredi.

Izčrpavanje RTV v prejšnji vladi je pa pustilo posledice. In bodo sedaj ukinili marsikaj.

Vsekakor bo treba konkretno dvignit RTV prispevek.

Juneau ::

Spc je izjavil:


Ja sej potem lahko dajo vse v 16kbit/s mono pa rabimo samo 1 mux, ki je pokrit po celotni sloveniji.

Minimalni znesek in v en mux bi spravili kar 72 radijskih postaj in še pokritost bi bila po celotni sloveniji urejena.
:))


Ne dajaj jim idej, ker kaj takega pa znajo hitro implementirati. :P

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Če RTV OZ postavi novo oddajniško lokacijo multipleksa, potem se stroški zvišajo. Te stroške nosijo tudi najemniki kapacitet.

In morajo vsako spremembo uskladit z najemniki - ker bodo plačevali več.

Tako, da če imaš cel kup škrtic med najemniki, potem normalno da tudi oddajniške moči ne zvišajo.

Analogija je upravnik in stanovalci v bloku ter potrebni % glasov "za", da se kaj naredi.

Izčrpavanje RTV v prejšnji vladi je pa pustilo posledice. In bodo sedaj ukinili marsikaj.

Vsekakor bo treba konkretno dvignit RTV prispevek.


RTV kot operater bi morala vedeti, da bo treba sčasoma širiti mrežo DAB+ oddajnikov in to bi morali že na začetku vračunati v ceno. Vsaj tako se dela. Laiku in tudi že osnovnošolcu je jasno, da s 16 DAB+ oddajniki pač ni možno pokrivati Slovenije. Niti v teoriji kaj šele v praksi. Nismo mi kakšna puščavska država kjer je 500 km samo ravnina.

Kako so pa izčrpavali RTV v prejšnji vladi? To me pa res zanima.

Dvigniti prisilni RTV prispevek? Za kaj in koga? Da bodo lahko dodatno zaposlili še 500 ljudi? Njihov TV in RA program pa itak ni več omembe vreden.

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Če RTV OZ postavi novo oddajniško lokacijo multipleksa, potem se stroški zvišajo. Te stroške nosijo tudi najemniki kapacitet.

In morajo vsako spremembo uskladit z najemniki - ker bodo plačevali več.

Tako, da če imaš cel kup škrtic med najemniki, potem normalno da tudi oddajniške moči ne zvišajo.

Analogija je upravnik in stanovalci v bloku ter potrebni % glasov "za", da se kaj naredi.

Izčrpavanje RTV v prejšnji vladi je pa pustilo posledice. In bodo sedaj ukinili marsikaj.

Vsekakor bo treba konkretno dvignit RTV prispevek.

R1 je (pre)poln, isto (bo) R2. Torej se skupaj plačuje poln MUX. Pa so vseeno bili zmožni v treh letih obratovanja muxu R2 dodali samo eno dodatno lokacijo; Krvavec. V predorih je tišina. Oddajniki pa na minimalni moči. Oziroma po podatkih, ki so na RTV OZ spletni strani, 1kW ERP. Vsi. Baje.
Drugače pa, kdo jim pa plačuje za prazna Muxa A in C? Vaš kanal pa Nova24?
Oddelek OZ naj odstranijo od RTVja. Radijske postaje plačujejo, da se omrežja vzdrzuje, posodablja in širi. Zdaj gre pa ta denar bog ve kam. Tja kjer manjka. Pa ne mi z vladam nabijat tu, ker so vsi isti. RTV je s svojim poslovnim modelom, če ta sploh obstaja, zaostala svetlobna leta. Pa to se ni zgodilo čez noč. Tu gre za vec let napačnih odločitev. Razne korporacije jih pojedo za malico. Pro plus, United media,... malo naj se zamislijo, kakšno imajo gledanost in poslušanost.
Ja, RTV prispevek bo treba dvignit. Pa ne zato, ker ga je treba, ampak ker se v zadnjih 15 letih niso nič spremenili. Samo primer. Planet TV pred leti predstavi super uspešno serijo "Ena zlahtna štorja". Gledanost je bila vrhunska? Kaj je sledilo? Odgovor Pro plusa. In kup serij z njihove strani. Kaj je pa RTV naredil? To so tiste stvari, na katerih so pogrnili na polno. Rešitev? Dvig rtv prispevka. Samo kaj, ko dvomim, da bodo kaj spremenili v zvezi s vsebinami. Te politične in pogovorne oddaje pa intervjuje naj pa prestavijo na splet, jih "rebrandajo" v podcaste, zanje dodatno zaračunajo pa naj to gleda kdor želi. Tv pa rabi vsebino za širško javnost, pogovorna oddaja to ni. Radio imajo tudi zgrešen. Politični 'Prvi', kompleksen 'Val 202', Ars in Radio Si sta še edina logična. Vsak ima ciljno publiko. Nekega razvedrilnega radijskega programa, ki bi direktno konkuriral komercialnim, pa RTV nima.

starfotr ::

Od kje ideja, da mora RTV konkurirat komercialni greznicam?

Pro plus bi pred nekaj leti zlahka bankrotiral. Če ne bi izsilili financiranje iz naročnin za TV.

Planet je direktno prisesan na telekomovo pipico. In tudi ne preživi, če se ga odstavi.

Torej, trg hoče, da crknejo komercialne postaje. Ker nihče ne bi plačeval ekstra paketa za pri plus ali planet, če bi bilo izbirno.

Scorpy84 ::

Planet tv se tudi financira, tako kot pro plus, le da so zneski, dalec nizji.

hojnikb ::

Zakaj so te stvari v 2023 sploh se relavantne? V svetu k ze ma vsak tadrug avto pametn radio, lahko kr oboje ukinemo in raje frekvence ponucamo za kaj druga. Denar se pa lahk porab za se kaksn dodatn 4/5G oddajnik...
#brezpodpisa
««
58 / 66
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354983 (3405) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386318 (2713) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411306 (6953) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328951 (25043) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612250 (10607) Scorpia

Več podobnih tem