» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
56 / 71
»»

Scorpy84 ::

gb39 je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:

Oprosti, mislil na fm frekvence, kako ti lovijo na tvojem obmocju.

FM frekvence iz Krvavca nese precej dlje kot frekvence DAB+a. Na svojem naslovu imam direktni pogled na Krvavec, Krim in Kum, tako da težav s signalom nimam v nobenem primeru.


FM oddaja tudi z veliko večjo močjo, medtem ko dab ni niti na polovici oddajne zmogljivosti. Karkoli, za ta del če bo kdaj dab oddajal s polno močjo, bo pokrit tako kot je trenutno fm pokrit na tem delu, oziroma še boljše glede na to, da dab lahko izkorišča še odboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Scorpy84 ()

Juneau ::

Scorpy84 je izjavil:

gb39 je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:

Oprosti, mislil na fm frekvence, kako ti lovijo na tvojem obmocju.

FM frekvence iz Krvavca nese precej dlje kot frekvence DAB+a. Na svojem naslovu imam direktni pogled na Krvavec, Krim in Kum, tako da težav s signalom nimam v nobenem primeru.


FM oddaja tudi z veliko večjo močjo, medtem ko dab ni niti na polovici oddajne zmogljivosti. Karkoli, za ta del če bo kdaj dab oddajal s polno močjo, bo pokrit tako kot je trenutno fm pokrit na tem delu, oziroma še boljše glede na to, da dab lahko izkorišča še odboj.


KRVAVEC:
FM 5000 W (5 kW) ERP
DAB+ 1200 W (1,2 kW) ERP

Scorpy84 ::

Juneau je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:

gb39 je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:

Oprosti, mislil na fm frekvence, kako ti lovijo na tvojem obmocju.

FM frekvence iz Krvavca nese precej dlje kot frekvence DAB+a. Na svojem naslovu imam direktni pogled na Krvavec, Krim in Kum, tako da težav s signalom nimam v nobenem primeru.


FM oddaja tudi z veliko večjo močjo, medtem ko dab ni niti na polovici oddajne zmogljivosti. Karkoli, za ta del če bo kdaj dab oddajal s polno močjo, bo pokrit tako kot je trenutno fm pokrit na tem delu, oziroma še boljše glede na to, da dab lahko izkorišča še odboj.


KRVAVEC:
FM 5000 W (5 kW) ERP
DAB+ 1200 W (1,2 kW) ERP


Radio 1 oddaja pa kolk, 2kw?

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Če imaš direktni pogled na Krvavec, potem 100 % ni težava v oddajniku Krvavec za sprejem DAB+ pri tebi.

Kot sem napisal na mojem območju nimam težav s sprejemom. Tisto prej sem govoril za vas Palovče.

Juneau ::

gb39 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Če imaš direktni pogled na Krvavec, potem 100 % ni težava v oddajniku Krvavec za sprejem DAB+ pri tebi.

Kot sem napisal na mojem območju nimam težav s sprejemom. Tisto prej sem govoril za vas Palovče.


Pa saj nimajo težav tisti, ki imajo oddajnike v vidnem polju. Že leta opozarjamo in pišemo, da je treba omogočiti signal tudi tistim "Bogu za hrbtom". Drugače je DAB+ brez pomena, če ga bo sprejemalo le 50 % ljudi ali manj. Rešitev je v dodatnih oddajnikih in povečanju izsevane moči na trenutnih.

gb39 ::

Vse razumem in se strinjam, samo Palovče nimajo direktnega pogleda na Trdinov vrh, pa sem kljub temu ujel signal. Krvavec, ki je precej bližje, pa skrit za enim manjšim hribom in signala no več mogoče ujeti. Zato pa sem tam napisal, da so bolj potrebne dodatne lokacije kot pa večja moč obstoječih.

Scorpy84 ::

Ce fm na isti lokaciji lovi, ne bo potrebe po novi lokaciji oddajnika. Ce bi, bi ze zdavnaj postavili analogne oddajnike, pa niso.

gb39 ::

Nisem preverjal, ampak Val 202 ima recimo še oddajnik na Krimu in Kumu, kar sigurno izboljša sprejem na tisti lokaciji. Omrežje R2 tega (še) nima.

Scorpy84 ::

Oni oddajajo 5kw, najbrz na krimu tudi nic manj, kot kum. Dab je kot receno na 1.2kw, zmorejo pa 7kw. Ko so jeseni 2016 testno oddajali na 5kw, to se je kar lovilo, in tja od crikvenice, pa do senja najbrz se naprej, pa ni bilo vidnega polja.

gb39 ::

No sj v torek 24. 10. imajo na srdf razpravo o digitalnem radiu. Mogoče pa kaj pametnega ugotovijo... https://www.srdf.si/novice/novica/18-re...

Juneau ::

Scorpy84 je izjavil:

Oni oddajajo 5kw, najbrz na krimu tudi nic manj, kot kum. Dab je kot receno na 1.2kw, zmorejo pa 7kw. Ko so jeseni 2016 testno oddajali na 5kw, to se je kar lovilo, in tja od crikvenice, pa do senja najbrz se naprej, pa ni bilo vidnega polja.


9. Razprava o digitalnem radiu in javni posvet o prihodnosti radia - obravnava

Priložnost, da (spet) določijo datum prehoda na DAB+. :)):)):))
Nič novega ne bo. Ugotovili bodo, da DAB+ radio že 7 let oddaja "v senci" in naj tako ostane. ;):P

hariscorale ::

Doebr dan zanima me ali je kakšen DAB oddajnik aktiven (pravijo da naj bi bil Krvavec ampak koker jest vem je licenca za testno oddajanje RTVju potekla že leta 2011) nato so izdali razpis za oddajanje v DAB http://www.akos-rs.si/digitalna-radijsk... , http://www.akos-rs.si/zurnal24:-uvajanj...

starfotr ::

Ne, nič ni.

lp

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Ne, nič ni.

lp

>:D>:D:D



@ hariscorale
V kateri jami se pa ti skrivaš zadnjih 7 let? :P

gb39 ::

Noro kopiral je prvo objavo tega foruma...

gb39 ::

cekr ::

In čudežno se bo na tej frekvenci pojavil BM...
In nikogar na agenciji to ne bo motilo. Tako kot pri drugim menjavah frekvenc.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Juneau ::

gb39 je izjavil:

No sj v torek 24. 10. imajo na srdf razpravo o digitalnem radiu. Mogoče pa kaj pametnega ugotovijo... https://www.srdf.si/novice/novica/18-re...


Se že po 12.dneh ve, kaj so ugotovili Einsteini? :P

starfotr ::

Lepo je biti na plačilni listi in preproste zadeve, ki bi jih lahko rešili v nekaj srečanjih vlečejo v nedogled.

gb39 ::

Juneau je izjavil:

gb39 je izjavil:

No sj v torek 24. 10. imajo na srdf razpravo o digitalnem radiu. Mogoče pa kaj pametnega ugotovijo... https://www.srdf.si/novice/novica/18-re...


Se že po 12.dneh ve, kaj so ugotovili Einsteini? :P

Hja, ne gre to tako hitro. Na naslednji seji, torej 19. redni seji, bodo sprejeli zapisnik za 18. redno sejo. Torej konec meseca lahko lahko pričakujemo, kdo je izbran v DAB+ R2 in kaj so ugotovili glede prihodnosti DAB+ in radia.

Kelly ::

Pozdravljeni,..

Prosim usmeritev in izkušnje. Kupil sem reciver z dab+ sprejemnikom. Ko skeniram postaje, jih najde kar nekaj..ko pa jih hočem poslušati pa javi, da ni signala.
Predvidevam, da težava izhaja iz slabe antene (železobetonska zgradba), zato sprašujem, kaj predlagate, katero anteno, da bo sprejem O.K. ??

Juneau ::

Kelly je izjavil:

Pozdravljeni,..

Prosim usmeritev in izkušnje. Kupil sem reciver z dab+ sprejemnikom. Ko skeniram postaje, jih najde kar nekaj..ko pa jih hočem poslušati pa javi, da ni signala.
Predvidevam, da težava izhaja iz slabe antene (železobetonska zgradba), zato sprašujem, kaj predlagate, katero anteno, da bo sprejem O.K. ??


Če ti pri skeniranju vseeno najde postaje, poslušati jih pa ne moreš, pomeni, da je signal preslab.
Ja, zna biti problem s sprejemom znotraj stavb, ker DAB+ oddajniki žal izsevajo le nekaj 100W moči. Zakaj je tako ne bi zdaj o tem.
Tvoj receiver ima na zadnji strani tudi priključek za zunanjo anteno.
Priporočam nakup te zunanje antene: https://www.antene-zupancic.si/radijska.... Za nadgradnjo pa lahko dokupiš še ta ojačevalec: https://www.antene-zupancic.si/dab-ojac... + napajalnik: https://www.antene-zupancic.si/antenski.... Kabel pa ta: https://www.antene-zupancic.si/koaksial....

starfotr ::

Isto, kot wifi. Vidiš ga v območju, nanj se pa ne moreš povezat.

Spc ::

Kaj se sploh dogaja z DAB-om ?
Na DAB+ so sedaj še dodatno poslabšali bitrate nekaterih programov, tudi pri tistih radijskih postajah, ki majo visok bitrate se je zvok poslabšal, vsaj tako sam opažam.

Kvaliteta pa je dobeseno zelo zelo slaba.



Za primer sem naredil primerjavo med FM-om in DAB+:

Za FM sem uporabil Sony ST-D777ES HIGH END Tuner , ki je povezan z X-Fi Elite PRO, zvok posnet z sound forge-om.
Za DAB+ sem uporabil USB Dongle, ki bazira na RTL2832U in HE-AAC zvok 1:1 skopiral z ffmpeg-om brez pretvorbe.

FM tuner in DAB+ tuner sta povezana direktno na to anteno ( Diamond D-130, tretja od zgoraj navzdol):
https://diamond-ant.co.jp/english/amate...

Razlika v kvaliteti in "stereo sliki" je noč in dan.
FM MPX kodek se na high end tunerju sliši skoraj boljše kot na CDju in čisto brez šuma.


Včeraj sem posnel testno radio ARS, ki ima na FM-u MPX uncompressed zvok in naredil primerjavo med DAB+ in FM MPX:

DAB+ (HE-AAC kodek 128kbit/s) - posneto v 4k za boljši audio:


FM STEREO (FM MPX kodek full birtate, 3.5Mbit/s do oddajnika) - posneto v 4k za boljši audio:


Oboje je posneto iz oddajnika na Pohorju.
Signal DAB: 17.3dB
Signal FM: 83.1dB

Ne razumem zakaj sploh vstrajamo na DAB-u, saj je ta vsako leto slabši, dobrih DAB tunerjev pa ni na tržišču.
Vmes se najdejo MONO postaje, kot je recimo radio študent na 24kbit/s MONO, še VoLTE HD+ kodek na samsung telefonih je bolj kvaliteten.


Malo primerjajte oba videja, "stereo sliko" in kvaliteto zvoka.
FM MPX kodek pusti DAB+ zadaj za tisoč let.
DAB+ se sliši kot da imamo radio iz srednjega veka napram FM MPX kodeku.



 FM MPX Codec

FM MPX Codec



MPX:
https://rfmw.em.keysight.com/wireless/h...
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Juneau ::

Spc je izjavil:

Kaj se sploh dogaja z DAB-om ?
Na DAB+ so sedaj še dodatno poslabšali bitrate nekaterih programov, tudi pri tistih radijskih postajah, ki majo visok bitrate se je zvok poslabšal, vsaj tako sam opažam.

Kvaliteta pa je dobeseno zelo zelo slaba.



Za primer sem naredil primerjavo med FM-om in DAB+:

Za FM sem uporabil Sony ST-D777ES HIGH END Tuner , ki je povezan z X-Fi Elite PRO, zvok posnet z sound forge-om.
Za DAB+ sem uporabil USB Dongle, ki bazira na RTL2832U in HE-AAC zvok 1:1 skopiral z ffmpeg-om brez pretvorbe.

FM tuner in DAB+ tuner sta povezana direktno na to anteno ( Diamond D-130, tretja od zgoraj navzdol):
https://diamond-ant.co.jp/english/amate...

Razlika v kvaliteti in "stereo sliki" je noč in dan.
FM MPX kodek se na high end tunerju sliši skoraj boljše kot na CDju in čisto brez šuma.


Včeraj sem posnel testno radio ARS, ki ima na FM-u MPX uncompressed zvok in naredil primerjavo med DAB+ in FM MPX:

DAB+ (HE-AAC kodek 128kbit/s) - posneto v 4k za boljši audio:


FM STEREO (FM MPX kodek full birtate, 3.5Mbit/s do oddajnika) - posneto v 4k za boljši audio:


Oboje je posneto iz oddajnika na Pohorju.
Signal DAB: 17.3dB
Signal FM: 83.1dB

Ne razumem zakaj sploh vstrajamo na DAB-u, saj je ta vsako leto slabši, dobrih DAB tunerjev pa ni na tržišču.
Vmes se najdejo MONO postaje, kot je recimo radio študent na 24kbit/s MONO, še VoLTE HD+ kodek na samsung telefonih je bolj kvaliteten.


Malo primerjajte oba videja, "stereo sliko" in kvaliteto zvoka.
FM MPX kodek pusti DAB+ zadaj za tisoč let.
DAB+ se sliši kot da imamo radio iz srednjega veka napram FM MPX kodeku.



 FM MPX Codec

FM MPX Codec



MPX:
https://rfmw.em.keysight.com/wireless/h...


Vprašaj zombije na AKOS-u zakaj so že v štartu (leta 2016) dopustili stanje tako kot je trenutno.
Kot sem že 5244 X napisal: MONO zvok se na digitalni platformi DAB+ sploh NE BI SMEL oddajati. Niti v sanjah. Potem je tu nizka kvaliteta zvoka. 48 kbit/s, 56 kbit/s. Kar je spet dokazano premalo. Če bi se želeli primerjati s CD zvokom, bi morali v DAB+ oddajati NAJMANJ 96 kbit/s.

Sledijo nizke izsevane (ERP) moči. Po nekaj 100 W na oddajnik. (oddajnikov je pa komaj 16). Več kot polovica Slovenije sploh ni pokrita ali pa zelo slabo pokrita s signalom DAB+.

In tako dalje.

Spc ::

Juneau je izjavil:

Če bi se želeli primerjati s CD zvokom, bi morali v DAB+ oddajati NAJMANJ 96 kbit/s.

Se ne strinjam z tem.
Primerjaj moja videja.

DAB+ je celih 128kbit/s na ARS-u pa ga FM MPX poje za večerjo.
Sploh ne moreš primerjati MPX-a ker je tako hudo kvaliteten, da bi še 160kbit/s HE-AAC bil premalo.
 

Juneau ::

Spc je izjavil:

Juneau je izjavil:

Če bi se želeli primerjati s CD zvokom, bi morali v DAB+ oddajati NAJMANJ 96 kbit/s.

Se ne strinjam z tem.
Primerjaj moja videja.

DAB+ je celih 128kbit/s na ARS-u pa ga FM MPX poje za večerjo.
Sploh ne moreš primerjati MPX-a ker je tako hudo kvaliteten, da bi še 160kbit/s HE-AAC bil premalo.


DAB+ platforma ni kriva, če imajo SLO RA postaje slabe in nepravilno nastavljene kodirnike. Pri DAB+ (ne navadnem DAB) je dovolj 96 kbit/s za ekvivalent CD zvoku. Vse kar je pa več je pa samo plus.

Spc ::

Juneau je izjavil:

Spc je izjavil:

Juneau je izjavil:

Če bi se želeli primerjati s CD zvokom, bi morali v DAB+ oddajati NAJMANJ 96 kbit/s.

Se ne strinjam z tem.
Primerjaj moja videja.

DAB+ je celih 128kbit/s na ARS-u pa ga FM MPX poje za večerjo.
Sploh ne moreš primerjati MPX-a ker je tako hudo kvaliteten, da bi še 160kbit/s HE-AAC bil premalo.


DAB+ platforma ni kriva, če imajo SLO RA postaje slabe in nepravilno nastavljene kodirnike. Pri DAB+ (ne navadnem DAB) je dovolj 96 kbit/s za ekvivalent CD zvoku. Vse kar je pa več je pa samo plus.

Tako ja, govorim za HE-AACv1 pri 128kbit/s ne za MPEG1 Layer2.
Kot vidiš iz zgornjega živega primera je FM MPX bolj kvaliteten kot HE-AACv1 pri 128kbit/s.
 

Juneau ::

A ni bilo rečeno/napisano, da bo še letos novi javni razpis za operaterja novega DAB+ MUX-a? Sklepam da bo to MUX R4. Smo že sredi novembra, pa še nič?!

XxReixX ::

Kupujem avtoradio in gledam tega Grundinga Grundig GX-32AB.Vprašanje se glasi ali ima ta avtoradio DAB ali DAB +,pod set artiklov sestavljajo piše DAB,pod opis izdelka piše DAB+.In še če ima možnost priklopa subwooferja ker imam enga doma.Alternativa so trije radiji pod Grundingom :
Grundig GX-32AB
Kenwood KMM-BT408DAB
Pioneer MVH-330DABAN
Kenwood KMM-BT508DAB
En nasvet kaj kupit da bo solidno delovalo pogoj: DAB+,USB,AUX,BLUETOOTH,MOŽNOST PRIKLOPA SUBA(Imam doma),po možnosti predvajanje FLAC in CAN Bus za multifunkcijski volan.

Hvala za nasvet
href="https://www.caraudio24.de/index.php?cat=3733&fb70g44=44&fb69g39=39&fb2g27=27&fb6g464=464&fb6g11=11&fb6g26=26&fb6g14=14"></a>[st.koda java
Koda

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XxReixX ()

XxReixX ::

Kupujem avtoradio in gledam tega Grundinga Grundig GX-32AB.Vprašanje se glasi ali ima ta avtoradio DAB ali DAB +,pod set artiklov sestavljajo piše DAB,pod opis izdelka piše DAB+.In še če ima možnost priklopa subwooferja ker imam enga doma.Alternativa so trije radiji pod Grundingom :
Grundig GX-32AB
Kenwood KMM-BT408DAB
Pioneer MVH-330DABAN
Kenwood KMM-BT508DAB
En nasvet kaj kupit da bo solidno delovalo pogoj: DAB+,USB,AUX,BLUETOOTH,MOŽNOST PRIKLOPA SUBA(Imam doma),po možnosti predvajanje FLAC in CAN Bus za multifunkcijski volan.

Hvala za nasvet
stran na caraudio24DEhttps://www.caraudio24.de/index.php?cat...

Juneau ::

XxReixX je izjavil:

Kupujem avtoradio in gledam tega Grundinga Grundig GX-32AB.Vprašanje se glasi ali ima ta avtoradio DAB ali DAB +,pod set artiklov sestavljajo piše DAB,pod opis izdelka piše DAB+.


Ima DAB+.

zupanovmarko ::

KRVAVEC:
FM 5000 W (5 kW) ERP
DAB+ 1200 W (1,2 kW) ERP


Fyi:

Krvavec fm 1 2 3 ognjisce oddajnik 5kw; erp cc 75 kw h pol. (Sostem 12 ravnin 2 smeri)

88.4 2.5 kw oddajnik, cc 3 kw erp h pol
(2 panela, 2 smeri)

Dab r1 1.2 kw oddajnik, cc 3 kw erp, r 2 polovica r1

zupanovmarko ::

Pri čemer vseeno eneka izsevana moč na fm in dab ne pomeni enake slisnosti oz pokritosti. Ker ja... dab - nižji prag sprejema, odboji, več oddajnikov na isti fr....

bbobst ::

Spc je izjavil:

Kaj se sploh dogaja z DAB-om ?
Na DAB+ so sedaj še dodatno poslabšali bitrate nekaterih programov, tudi pri tistih radijskih postajah, ki majo visok bitrate se je zvok poslabšal, vsaj tako sam opažam.

Kvaliteta pa je dobeseno zelo zelo slaba.



Za primer sem naredil primerjavo med FM-om in DAB+:

Za FM sem uporabil Sony ST-D777ES HIGH END Tuner , ki je povezan z X-Fi Elite PRO, zvok posnet z sound forge-om.
Za DAB+ sem uporabil USB Dongle, ki bazira na RTL2832U in HE-AAC zvok 1:1 skopiral z ffmpeg-om brez pretvorbe.

FM tuner in DAB+ tuner sta povezana direktno na to anteno ( Diamond D-130, tretja od zgoraj navzdol):
https://diamond-ant.co.jp/english/amate...

Razlika v kvaliteti in "stereo sliki" je noč in dan.
FM MPX kodek se na high end tunerju sliši skoraj boljše kot na CDju in čisto brez šuma.


Včeraj sem posnel testno radio ARS, ki ima na FM-u MPX uncompressed zvok in naredil primerjavo med DAB+ in FM MPX:

DAB+ (HE-AAC kodek 128kbit/s) - posneto v 4k za boljši audio:


FM STEREO (FM MPX kodek full birtate, 3.5Mbit/s do oddajnika) - posneto v 4k za boljši audio:


Oboje je posneto iz oddajnika na Pohorju.
Signal DAB: 17.3dB
Signal FM: 83.1dB

Ne razumem zakaj sploh vstrajamo na DAB-u, saj je ta vsako leto slabši, dobrih DAB tunerjev pa ni na tržišču.
Vmes se najdejo MONO postaje, kot je recimo radio študent na 24kbit/s MONO, še VoLTE HD+ kodek na samsung telefonih je bolj kvaliteten.


Malo primerjajte oba videja, "stereo sliko" in kvaliteto zvoka.
FM MPX kodek pusti DAB+ zadaj za tisoč let.
DAB+ se sliši kot da imamo radio iz srednjega veka napram FM MPX kodeku.



 FM MPX Codec

FM MPX Codec



MPX:
https://rfmw.em.keysight.com/wireless/h...


Jaz to pravim že nekaj časa.
Recimo Radio 1 na FM je svetlobno leto pred DAB+ po kvaliteti zvoka.
AMD Ryzen 7 5800X + Be quiet! DARK ROCK PRO 4, MSI MPG X570 GAMING PLUS
Palit RTX3070 Gaming Pro OC 8 Gb , Team Group T-Force Zeus 32GB Kit (2x16GB)
Team Group T-CREATE NVMe SSD, Corsair CX650M, Be quiet! Silent Base 601

starfotr ::

Radio ena je že od začetka ena izmed največjih škrtic na našem ozemlju, zato so zakupili precej malo. Sedaj pa ne morejo več zvišat kakovosti, ker ni dovolj kapacitet.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Radio ena je že od začetka ena izmed največjih škrtic na našem ozemlju, zato so zakupili precej malo. Sedaj pa ne morejo več zvišat kakovosti, ker ni dovolj kapacitet.


Zakaj so pa zakupili tako malo? Ker so lahko. In tukaj ni krivda pri Radio 1 ampak pri AKOS-u. Ker "Einsteini" niso že na prvem razpisu postavili minimalni pogoj za oddajanje v MUX-u 96 kbit/s in STEREO, imamo danes to skropucalo, ki jim v tujini rečejo DAB+ MUX, pri nas pa še en zavoženi projekt.

starfotr ::

A mora država vsakega posebej vodit za rokico?

Zato pa smo, kjer smo. Sami amaterji in škrtice povsod.

duh1 ::

starfotr je izjavil:

Radio ena je že od začetka ena izmed največjih škrtic na našem ozemlju, zato so zakupili precej malo. Sedaj pa ne morejo več zvišat kakovosti, ker ni dovolj kapacitet.
Škrtice so Infonet v celoti. Vsi njihovi programi v R1 (Radio 1, Radio 2, Antena, Bob, Maxi) so oddajali 24 kbps MONO, izgovor je bil, da bi bilo potratno plačevati višji bitrate, ker je (bilo) DAB+ sprejemnikov (poslušalcev) premalo.

Če se prav spomnim, je bilo pri razpisu za R2 (vzhod in zahod) določeno, da je najmanjši bitrate 56 kbps, najvišji pa 88 kbps. In rezultat?
Razen Robina (64 kbps) in Boba (72 kbps) vse ostale postaje Infoneta oddajajo 56 kbps. Če bi lahko, bi oddajali še v slabši kvaliteti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: duh1 ()

Juneau ::

duh1 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Radio ena je že od začetka ena izmed največjih škrtic na našem ozemlju, zato so zakupili precej malo. Sedaj pa ne morejo več zvišat kakovosti, ker ni dovolj kapacitet.
Škrtice so Infonet v celoti. Vsi njihovi programi v R1 (Radio 1, Radio 2, Antena, Bob, Maxi) so oddajali 24 kbps MONO, izgovor je bil, da bi bilo potratno plačevati višji bitrate, ker je (bilo) DAB+ sprejemnikov (poslušalcev) premalo.

Če se prav spomnim, je bilo pri razpisu za R2 (vzhod in zahod) določeno, da je najmanjši bitrate 56 kbps, najvišji pa 88 kbps. In rezultat?
Razen Robina (64 kbps) in Boba (72 kbps) vse ostale postaje Infoneta oddajajo 56 kbps. Če bi lahko, bi oddajali še v slabši kvaliteti.


No, saj si sam napisal zakaj oddajajo v R2 s 56 kbit/s. Ker je tako dovolil kdo? AKOS! Če bi minimum postavili višje, bi tudi RA postaje morale zakupiti več CU. Enako pri R1. Če bi AKOS v R1 postavil minimum pri 96 kbit/s, bi morale RA postaje toliko zakupiti. In bi zakupile toliko, verjemi. Ker jim pa ni bilo treba, pač niso.

Lonsarg ::

Mehki prehodi ne delujejo. Mora se dolociti striktni rok izklopa FM, pa verjemi da bodo ravno malo pred rokom zaceli z dobro kvaliteto oddajati.

Zdaj si upajo oddajati s slabo ker "saj imamo se FM". Potrudili se bodo sele ko bo voda v grlo tekla, pac klasika.

OK.d ::

Juneau je izjavil:

duh1 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Radio ena je že od začetka ena izmed največjih škrtic na našem ozemlju, zato so zakupili precej malo. Sedaj pa ne morejo več zvišat kakovosti, ker ni dovolj kapacitet.
Škrtice so Infonet v celoti. Vsi njihovi programi v R1 (Radio 1, Radio 2, Antena, Bob, Maxi) so oddajali 24 kbps MONO, izgovor je bil, da bi bilo potratno plačevati višji bitrate, ker je (bilo) DAB+ sprejemnikov (poslušalcev) premalo.

Če se prav spomnim, je bilo pri razpisu za R2 (vzhod in zahod) določeno, da je najmanjši bitrate 56 kbps, najvišji pa 88 kbps. In rezultat?
Razen Robina (64 kbps) in Boba (72 kbps) vse ostale postaje Infoneta oddajajo 56 kbps. Če bi lahko, bi oddajali še v slabši kvaliteti.

Pa tudi tržna logika je bila zadaj, več postaj več denarja, kvaliteta oddajanja je pa bila deveta briga.
No, saj si sam napisal zakaj oddajajo v R2 s 56 kbit/s. Ker je tako dovolil kdo? AKOS! Če bi minimum postavili višje, bi tudi RA postaje morale zakupiti več CU. Enako pri R1. Če bi AKOS v R1 postavil minimum pri 96 kbit/s, bi morale RA postaje toliko zakupiti. In bi zakupile toliko, verjemi. Ker jim pa ni bilo treba, pač niso.


Pa tudi tržna logika je bila zadaj, več postaj več denarja, kvaliteta oddajanja je pa bila deveta briga.
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

starfotr ::

Za poslušalce teh postaj je dovolj dobro. Oziroma 24 k in mono je še predobro za njihova ušesa.

Ukinitev FM je samo v glavah nekaterih idealistov. Realnost je pa taka, da za časa življenja nas vseh, bo FM še oddajal.

Samo norveški NRK radio je v celoti na DAB+ brez FM. Ostali so še vedno na FM. In tako bo ostalo še zelo dolgo.

Pričakovat neke spodobne minimalne zahteve za vstop v multipleks je utopično. Ker so določili tudi najvišje možno kakovost, kao zaradi preprečevanja da bi nekdo lahko za nalašč kupil več kapacitet in s tem onemogočal konkurenco.

In dejstvo, da imamo 31 % in 66 % praznega prostora v multipleksih R2 in R3 ta trenutek, je resnična potrata naravnih dobrin - frekvenčnega prostora in tudi enegije za oddajanje.

Iste neumnosti in napake, kot na DVB-T. Slika non RTV programov je slabša kot da bi gledal analogno televizijo. Saj itak niso gledljivi ampak vseeno.

Lonsarg ::

EU je sicer res podaljšala licence za FM do 3032, zelo malo verjetno pa je da jih bo podaljšala za še dlje.Ampak ja to še ni blizu.

Skratka 2031, eno leto pred ukinitvijo FM, lahko najverjetneje pričakujemo spodoben DAB. Pač ko bo voda tekla v grlo, pred tem pa bo DAB slab. Kar je seveda neumno, ker to pomeni desetletje sočasnega oddajanja kar je kot si omenil potratno. Nekatere države so sicer pametne in bodo to pohitrile same z strožjim datumom od skrajnega EU datuma. No Slovenija ne spada med pametne države in bo najbrž čakala na skrajni datum :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

Nasprotno. Mi smo vedno bolj papeški od papeža.

In kot je že šivilja rekla:
We don't need money, we need time.

https://soundcloud.com/val202/aff22f

Že pred ne vem koliko leti je bilo rečeno, da bo treba greznice ukinit. Še vedno obstajajo. Vsako leto podaljšujejo in ni videt, da bi bilo kaj narejeno na tem.

Skratka, mislim da bomo zlahka imeli še 30+ let FM. Ne se sekirat za zadeve, katere vam na kvarijo življenja.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Nasprotno. Mi smo vedno bolj papeški od papeža.
Skratka, mislim da bomo zlahka imeli še 30+ let FM. Ne se sekirat za zadeve, katere vam na kvarijo življenja.


Sram bi moralo biti "kompetentne Einsteine" na AKOS-u, ki bdijo nad tem. Vsaj naj bi.

starfotr ::

Saj te pametne glave imajo drugače imena in priimke.

Frenky ::

Morda kdo ve ce bo Radio 1 Slovenske, oziroma kako se ze imenuje, kdaj na voljo tudi na drugih podrocjih Slovenije?

Juneau ::

Frenky je izjavil:

Morda kdo ve ce bo Radio 1 Slovenske, oziroma kako se ze imenuje, kdaj na voljo tudi na drugih podrocjih Slovenije?


Možno, ker se v SLO DAB+ premešča RA postaje iz enega MUX-a v drugega kar brez javnega razpisa. Ko se spet dobijo v gostilni bodo dorekli v katerem MUX-u bo katera RA postaja. :P

duh1 ::

Moje mnenje je, da želja Infoneta je, da se Radio 1 SLO HITI sliši po celotni Sloveniji. Kdaj pa bi lahko to tega prišlo, je pa drugo vprašanje. Pred letom 2025 zelo težko. Je pa Radio 1 SLO HITI za Infonet izključno "strošek". Program namreč že od začetka oddajanja ne predvaja oglasov. Prav tako ni voditeljev, niti novic. Izključno slovenska glasba in pa sem pa tja jingli za radio. Isto je z Radiem Energija. S tem da Energija nima niti spletne strani, prav tako postaje ne moreš poslušati preko spleta.
««
56 / 71
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
355699 (4121) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386572 (2967) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5412006 (7653) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7329958 (26050) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612743 (11100) Scorpia

Več podobnih tem