» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
10 / 64
»»

starfotr ::

FM bodo tudi ugasnili enkrat... Ostal bo samo še DAB.

Scorpy84 ::

Ce lahko z fm frekvencami pokrijejo Slovenijo, zakaj nebi z dab pokrili. Eni ste res smesni, ce zdaj v tunelu ne lovi, se ne pomeni, da v prihodnosti ne bo. Itak se bojo oddajniki postavljali, se vec celo komercialne postaje bos lahko v tunelu poslusal, kar prej ni bilo mogoce. Pa tudi kot sem prej omenil, oddajajo s polovicno mocjo.
Pa tudi internetni radio ni ne vem kaj, vecina postaj oddaja v slabsi kvaliteti ali pa prekinja. So pa tudi izjeme. Ampak ce ze povezem telefon z radiem, pa raje poslusam prek deezer-ja.

Furbo ::

Meni v tunelu že zdaj lovi internetni radio.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mitja977 ::

Saj DAB oddajniki so tudi tam kjer so FM. ;) Še na istih stolpih so ;)

starfotr ::

Ko pride do česa v tunelu, se na frekvencah, ki jih oddajajo v tunelu pojavijo obvestila/navodila, kako ravnati. Z internetim radiem ne boš slišal tega. In to je lahko problem.

Mogoče je, da bi preko cell broadcasta dobil obvestilo na telefon. Samo me vem, če so tako napredni.

roCkY ::

(Večinoma) dajemo podatke Googlu. Se kar nekajkrat letno zgodi, da uspem kak izvoz pred gužvo z avtoceste, ali obvozit kak zastoj, oz. že pred potjo spremenim smer...
Ko si pa že v tunelu je pa seveda signalizacija upravljalca tista, ki bo prva povedala, da je nekaj narobe.
Pomoje bodo razne aplikacije kot je recimo AMZS, specialna DARS-ova in podobne kmalu sposobne posredovat te zadeve.

Qcube ::

starfotr je izjavil:

Ko pride do česa v tunelu, se na frekvencah, ki jih oddajajo v tunelu pojavijo obvestila/navodila, kako ravnati. Z internetim radiem ne boš slišal tega. In to je lahko problem.

Mogoče je, da bi preko cell broadcasta dobil obvestilo na telefon. Samo me vem, če so tako napredni.


Če bi avtoradio podpiral wifi, android, oz. m3u playliste, bi enostavno imel stalno telefon v AP modu in ko bi se usedel v avto bi se avtomatsko povezal v internet. In tudi ostale običajne avtoradio funkcije bi ostale.

Scorpy84 ::

mitja977 je izjavil:

Saj DAB oddajniki so tudi tam kjer so FM. ;) Še na istih stolpih so ;)


Bravo, lepo si to ugotovil, s tem da npr. državni programi imajo več stolpov, kjer ni postavljen dab. Celo radio1 ima več najetih stoplov, kot sam dab.

starfotr ::

Avtoradiji še dolgo ne bodo podpirali wifi in podobnih zadev. Sploh pa ne v množičnih in 100 % primerih.

DAB ne potrebuje toliko oddajnikov. Saj smo s parimi oddajniki pokrili skoraj kompletno državo. Sedaj se bo delalo na manjših oddajnikih, "vaških oddajnikih", da pokrijejo razne grape in kotline.

Mux R1 je za vse postaje isti. Kmalu bo MUX R2 zunaj, ki bo namenjen komercialnim radijskim postajam, ni nujno, da bo v enakem obsegu, kot R1. Kot je bil Mux B od Norkringa za DVB-T, sedaj ko je ugasnjen je pa Mux C od RTV, ki tudi ne pokriva isto, kot Mux A.

Kaj pričakujem? Da bodo pravila za vstop v mux zaostrena. Torej neki minimalni standardi, ki jih bo treba imeti. Česa ne pričakujem in nočem? Da bodo bedaki od komercialnih postaj tudi po ugasnitvi FM ostali na isti kavaliteti, torej, mono in nekaj 24 k, brez zaščitnega razmerja ali kaka druga bizarnost.

Scorpy84 ::

Lahko si brez skrbi, vsaj kar se tice kvalitete. Res je da bo kmalu mux b, ampak ko se bo ukinjal fm, bojo komericalne postaje same ulagale v dab. Torej 10 postaj, si bo naredilo svoj mux in si bojo delili stroske. Dejansko jih bo ceneje prislo, kot zdaj ko morajo imeti svoj oddajnik in tudi najemnino placevati na oddajniku. Glede na zadnji razpis, je ocitno veliko zanimanja. Trenutno je slaba kvaliteta teh komercialnih postaj, ker so si rezervirali mesto za majhen denar najboljsega mux-a, ki bo pokrit povsod in v tunelih.

jb_j ::

starfotr je izjavil:

FM bodo tudi ugasnili enkrat... Ostal bo samo še DAB.

DAB bodo tut ugasnili enkrat. In bo le še internetni radio z 5.1 zvokom (DTS kvalitete). Dokler tega ne bo nasledil boljši medij.

Upam, da bodo naslednji oddajniki za mobilne storitve (6ali7 G), mel ločene frekvence:
za klice/videopogovore/sms/mms, za internet, za video in za audio.

in boš kupu sim kartico za audio, dal v avtoradio, in imel možnost, ko se pelješ po celotni evropi.
da poslušaš eno radijsko oz. audio postajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

XS!D3 ::

starfotr je izjavil:

Avtoradiji še dolgo ne bodo podpirali wifi in podobnih zadev.

Že podpirajo, jasno pa ne vsi. Nekateri tudi 3G/4G s SIM slotom ali pa imajo celo pogodbo z operaterji, da ti niti posebne SIMke ne rabiš, ampak dela že vse out of the box.

jb_j ::

ali pa, da bi kupil tv-sim kartico, in imel možnost gledanja tv-ja. povsod po evropi.

to je sicer off-topic, ampak ne bi bilo slabo.

Matko ::

OK.d je izjavil:

S takšno pokritostjo naj raje ohranijo analogen signal vsaj še za 30 let, takrat bo pa že itak nova tehnologija in bo DAB+ že na smetišču zgodovine.;)

Sem moral it pogledat, ali je to res aktualno stanje, in očitno je :(

Dejansko je signal malo močnejši, kot je prikazano.

beethoven ::

Širitev DAB omrežja v 2019:

-5 novih oddajnikov (Kuk, Tolmin, Brvogi-Kranjska Gora, Skalnica in Beli Križ): http://www.blog.uporabnastran.si/2019/0...

-oddajniki v predorih (daljših od 500m): http://www.blog.uporabnastran.si/2019/0...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: beethoven ()

Alexius Heristalski ::

Obramba zahodne meje.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

beethoven ::

Sem opazil, da mi pri radiu Center za prometne informacije končno preklopi na DAB, nacionalka pa še vedno nima tega urejenega :(

BTW Avstrija začne z kmalu oddajati preko DAB, eden izmed oddajnikov bo tudi Schöckl pri Gradcu, tako, da bo verjetno njihov DAB slišen tudi na SV Slovenije. Mi je pa zanimivo, da so med programi v njihovem MUX-u sami komercialni.

Alexius Heristalski ::

Bo na Dobraču tudi kaj? Potem bi se jih slišalo tudi v osrednji Sloveniji.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

starfotr ::

beethoven je izjavil:

Sem opazil, da mi pri radiu Center za prometne informacije končno preklopi na DAB, nacionalka pa še vedno nima tega urejenega :(

BTW Avstrija začne z kmalu oddajati preko DAB, eden izmed oddajnikov bo tudi Schöckl pri Gradcu, tako, da bo verjetno njihov DAB slišen tudi na SV Slovenije. Mi je pa zanimivo, da so med programi v njihovem MUX-u sami komercialni.


Iz kje ti preklopi? Iz cd mp3, Bluetooth, FM? V biatvu mi je zanimivo to, da ti za center delaa. Ker omrežje ima v rokah RTV. Mogoče imaš kaj na radiu nastavljeno...

beethoven ::

starfotr je izjavil:

beethoven je izjavil:

Sem opazil, da mi pri radiu Center za prometne informacije končno preklopi na DAB, nacionalka pa še vedno nima tega urejenega :(

BTW Avstrija začne z kmalu oddajati preko DAB, eden izmed oddajnikov bo tudi Schöckl pri Gradcu, tako, da bo verjetno njihov DAB slišen tudi na SV Slovenije. Mi je pa zanimivo, da so med programi v njihovem MUX-u sami komercialni.


Iz kje ti preklopi? Iz cd mp3, Bluetooth, FM? V biatvu mi je zanimivo to, da ti za center delaa. Ker omrežje ima v rokah RTV. Mogoče imaš kaj na radiu nastavljeno...


V nastavitvah imam nastavljen TA preko FM in DAB in mi preklopi tako iz CD, bluetooth ali pa iz drugega FM kanala na Center DAB, ko imajo prometne informacije. Pri nacionalki mi preklopi pa na FM. Dejansko mi DAB najbolje deluje ravno pri Center in Rock, kar se tiče preklopov na FM, ko zmanjka digitalnega signala in sedaj še prometne informacije. Moj radio očitno ne mara RTV-ja :))

Alexius Heristalski je izjavil:

Bo na Dobraču tudi kaj? Potem bi se jih slišalo tudi v osrednji Sloveniji.


Am 28. Mai 2019 erfolgt die gemeinsame Aufschaltung der Standorte Wien-Kahlenberg, Wien-Liesing, Wien-DC Tower, Graz-Schöckl, Linz-Lichtenberg und Semmering-Sonnwendstein. Im Zuge dieser ersten Ausbauphase werden mit Wien, Niederösterreich, Burgenland, Steiermark und Oberösterreich bereits nahezu 60 % der österreichischen Bevölkerung digital- terrestrisches Radio DAB+ empfangen können.

https://dabplus.at/2019/01/22/mehr-radi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: beethoven ()

Alexius Heristalski ::

Hvala. Torej Dobrač bo na vrsti v tretji fazi - 22. septembra 2020.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

starfotr ::

beethoven, daj pošlji vprašanje na oddajniki pri rtvslo.si, pa jim povej kateri radio imaš ipd. Ker me res zanima, zakaj se ti to dogaja. To se ne bi smelo.

bf4ed ::

Nevem zakaj avstrijci tak dolgo rabijo da začnejo z DAB? Nemčija ima že od 2013 se mi zdi...
Pri nas pa pokritost...njeh...lahko bi bilo boljše. Na pomurski avtocesti mi večkrat preklopi na FM signal iste postaje.

Scorpy84 ::

bf4ed je izjavil:

Nevem zakaj avstrijci tak dolgo rabijo da začnejo z DAB? Nemčija ima že od 2013 se mi zdi...
Pri nas pa pokritost...njeh...lahko bi bilo boljše. Na pomurski avtocesti mi večkrat preklopi na FM signal iste postaje.


Gledam cenik za audi a5 in izbiro dodatne opreme, ko prideš z opremo na 80k+ moreš še doplačati dab... predvidevam, da razumeš zakaj to pišem?

MrStein ::

Kupci audijev imajo izbiro? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bf4ed ::

Scorpy84 ne, sploh se mi me sanja kaj hočeš povedat.

Da molzejo DAB opcijo kot da je zlato? Tisti čip za 10EUR je tolko dražji od FM tunera?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

Scorpy84 ::

Če proizvajalci ne ponujajo osnove v svojih vozilih, kupci niti ne vzamejo, večina jih niti ne ve kaj je to dab. Torej je premalo ljudi ki uporablja dab, zato tudi ne zanimanje za oddajanje. Šele čez dve leti bo obvezen dab pri prodaji radijskega aparata.

starfotr ::

bf4ed je izjavil:

Nevem zakaj avstrijci tak dolgo rabijo da začnejo z DAB? Nemčija ima že od 2013 se mi zdi...
Pri nas pa pokritost...njeh...lahko bi bilo boljše. Na pomurski avtocesti mi večkrat preklopi na FM signal iste postaje.


Cela severo vzhodna regija je praktično nepokrita. Vendar to bi rešili relativno enostavno, saj je sama ravnina. Bodo, upam, da še letos.

Matko ::

bf4ed je izjavil:

Nevem zakaj avstrijci tak dolgo rabijo da začnejo z DAB? Nemčija ima že od 2013 se mi zdi...
Pri nas pa pokritost...njeh...lahko bi bilo boljše. Na pomurski avtocesti mi večkrat preklopi na FM signal iste postaje.


Očitno DAB še ne nudi dovolj velike prednosti. In pametni počakajo, da se hitri in neumni prostovoljno javijo za testne zajčke.
Veliko novih vozil je še brez DAB sprejemnika. Mnogi modeli radijev, ne znajo avtomatsko preklapljati med DAB in FM RDS, oziroma imajo totalno butasto upravljanje.

Tam, kjer je OK signal je DAB boljši, ampak pogrne na vseh robnih območjih, v tunelih,... A zraven ti mnogi proizvajalci zanj želijo par sto evrov doplačila.
Logika? Je ni, ker se zna zgoditi, da bo prej "DAB+", kot celotna pokritost. Kot smo lahko nedavno doživeli že pri televiziji.

OK.d ::

Verjetno si mislil "DMB".
LPOK.d

Scorpy84 ::

Sej dab"+" je pri nas :)
Sicer pa primerjati digitalno tv in dab je nesmisleno. Doma imas kabelsko/optiko ki ponujs vec, v avtu pa ne. Tako da se dab-u ni za bati glede prihodnosti, ze zdaj ogromno podjetnikov caka na prosto fm frekvenco, obstojece postaje bi se sirile in imele vec postaj, kot ze prek neta oddajajo. Ce bi malo spremljal, bi videl da je na zadnjem razpisu bilo veliko zanimanja za obstojeci multipleks.

Furbo ::

Scorpy84 je izjavil:

Če proizvajalci ne ponujajo osnove v svojih vozilih, kupci niti ne vzamejo, večina jih niti ne ve kaj je to dab. Torej je premalo ljudi ki uporablja dab, zato tudi ne zanimanje za oddajanje. Šele čez dve leti bo obvezen dab pri prodaji radijskega aparata.

Ne vem s kakšno pravico silijo ljudi v nakup tako slabo implementiranega standarda. Da bomo poslušali radio v slabši kvaliteti kot sedaj?

Država vse zafura.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Scorpy84 ::

Slabsi kvaliteti? Meni se dalec lepse slisi, kot je primer pri fm. Na fm vec niti presaltam, mi gre na zivce tisto sumenje. Tudi ko je signal ok se skrije proti kvaliteti zvoka. Sicer pa smo ze o tem debatirali, brezveze spet pisati.

Matko ::

Scorpy84 je izjavil:

Sej dab"+" je pri nas :)

zatipk, mišljeno je bilo preneseno "DAB++" :)

bf4ed ::

Da slabši kvaliteti!

Hrvati imajo nekatere programe izpod 72kb/s...obupno grozno...cinglja pri visokih frekvrencah kot mp3 pri 128kb/s ;((

Vsak radio v DAB+ manj kot 128kb/s je drek!

Scorpy84 ::

Meni nič ne cinglja pri visokih frekvencah, boš moral pogledat akustiko če je vse ok. Pri meni je DLS ozvočenje, tak da nebi vedel o čem govoriš. Prej opažam, da pri postajah, ki oddajajo z nizko kvaliteto, kot da bi bil v tunelu. No teh se izogibam.

darkolord ::

bf4ed je izjavil:

Vsak radio v DAB+ manj kot 128kb/s je drek!
Ne nakladaj, bitrate pri DAB ni nikakor primerljiv z bitrate pri mp3.

bf4ed ::

Znam da ni, sem pa slišal razliko.
Tiste postaje, katere imajo 128kb/s so super... Val 202 in podobne.
Ene hrvaške postaje, ki sem jih slišal so bile od 30-70 in ni bilo za poslušat.

(pri mp3 je vse manj od 192kb/s slabo)

b3D_950 ::

Audio quality varies depending on the bitrate used and audio material. Most stations use a bit rate of 128 kbit/s or less with the MP2 audio codec, which requires 160 kbit/s to achieve perceived FM quality. 128 kbit/s gives better dynamic range or signal-to-noise ratio than FM radio, but a more smeared stereo image, and an upper cut-off frequency of 14 kHz, corresponding to 15 kHz of FM radio.[4] However, “CD quality” sound with MP2 is possible “with 256…192 kbps”.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

starfotr ::

Kaj bi šele rekel za nekatere naše postaje, ki oddajajo s 16 k v mono tehniki, z neprimernim zasčitnim razmerjem.

To je sranje, res. In, če ne bo Funa iz Akosa popizdil ter naredil red, bo DAB lahko tak zavoz, kot DVB. Tam je sedaj praktično samo še RTV gor. Morate pa vedet, da smo pri nas kar unikum, ker imamo tako razvejano omrežje kabelske distibucije, tako da malo ljudi spremlja TV preko zraka. Radio je pa čisto nasprotje, tam večina spremlja preko zraka.

Scorpy84 ::

Lahko si brez skrbi, ce lahko center in rock spodobno oddajata si recimo radio 1 ne bo privoscila da konkurenca ima boljsi zvok. Ko se bo ukinjal fm, bo cisto druga zgodba. Takrat lahko pricakujemo, da si bojo postaje gradile svoj multipleks ali pa imeli vsaj par oddajnikov na svojem obmocju.

starfotr ::

Če imaš svoje oddajnike, moraš imeti tudi svoje ljudi za vzdrževanje. Dvomim, da bodo šli v to.

Ne pričakuj, da bodo zvišali kvaliteto zaradi konkurence. Niti ne pričakuj, da bodo kvaliteto zvišali, ko bodo ugasnili FM. Folk se bo navadil na slabo kakovost in pustili bodo tako. Zakaj bi si delali strošek?

Isto je pri DVB-T. Slika iz analognih časov je bila boljša na nekaterih programih. 700 k za video??? V 2019? To je sramota za digitalizacijo. Minimalni pogoji vstopa v mux bi morali biti. Pri TV in RA.

RTV je prvih nekaj oddajnikov postavila za cca. 1 M eur. Pa so pokrili zelo velik del države.

roCkY ::

Takrat bo folk v luft skakal ker ne bo imel DAB+ opreme. En od razlogov pa bo da je sedaj signal slab in se zadeve na doplačuje, ker šank mnenje je pač, da se to ne rabi in je shit. Že kaka 3 leta bi zadeva morala biti obvezna v novih vozilih.
Nekak mi ne potegne, da v avtu ostaneš brez osnovnih informacij v kaki kritični situaciji. Bo 5G ampak...

Scorpy84 ::

starfotr je izjavil:

Če imaš svoje oddajnike, moraš imeti tudi svoje ljudi za vzdrževanje. Dvomim, da bodo šli v to.

Ne pričakuj, da bodo zvišali kvaliteto zaradi konkurence. Niti ne pričakuj, da bodo kvaliteto zvišali, ko bodo ugasnili FM. Folk se bo navadil na slabo kakovost in pustili bodo tako. Zakaj bi si delali strošek?

Isto je pri DVB-T. Slika iz analognih časov je bila boljša na nekaterih programih. 700 k za video??? V 2019? To je sramota za digitalizacijo. Minimalni pogoji vstopa v mux bi morali biti. Pri TV in RA.

RTV je prvih nekaj oddajnikov postavila za cca. 1 M eur. Pa so pokrili zelo velik del države.


Zakaj nebi imeli svoje oddajnike? Kako zdaj imajo kup oddajnikov na fm, pa vzdrzujejo. Sicer tle nimas kaj dosti vzdrzevati. Ze zdaj imajo na drzavnih oddajnikih svoj najet plac, pa se tehniki rtv-ja ne dotikajo, ker nimajo kaj. Ko je prisel dvb-t, so mocno zmanjsali tehnike. Celo zdaj na manjsih oddajnikih lahko na daljavo spremljajo oddajanje in manjse nepravilnosti odpravijo. Karkoli ze, digitalno oddajanje prinasa manjse stroske oddajanja kot analogno.

starfotr ::

Zato, ker če bodo gostovali na MUXu od RTV, bodo imeli pokrite z DAB+ tudi predore in druga področja, kjer se jim niti slučajno ne izplača postavljati svojega omrežja. RTV bo pa delal na tem, da bodo pokrili celo državo, več ali manj.

Primerjava je podobna, kot pokritost Telekom vs. A1 vs. Telemach. Telekom in A1 zelo dobro pokrivata državo (in jih lahko primerjamo z RTV), medtem ko Telemach je zadaj in tega lahko primerjamo z bodočimi muxi komercialnih radijskih postaj.

Scorpy84 ::

Rtv ima v planu postaviti še en mux in verjetno je to to. Ostalo pa privatniki, konec koncev če dve postaji ali tri naredita svoj mux, je to še vedno ceneje kot zdaj, ko vsak ima svoj oddajnik. Seveda se jim bo izplačalo, če ne bojo izviseli, medtem ko bi vsi zeleli oddajati. Tale mux je ze zaseden, in postaje ki oddajajo s slabo kvaliteto, si samo čuvajo mesto za prihodnost. Na nek način si že zdaj plačujejo najemnino, da kasneje ne bojo izviseli.

starfotr ::

A veš kaj bo problem. Ko bo mux zaseden.

Bitna hitrost (Bitrate): 2,432 Mb/s, to pomeni 19 programov s 128 kb/s, v teoriji. V praksi je pa potrebno zaščitno razmerje, in ta številka različnih radijskih postaj drastično pade.

Scorpy84 ::

Mux je ze zdaj zaseden in na obstojecem ne bojo visali stevilo postaj, ampak se bo naredil nov s strani rtv-ja.

starfotr ::

No vidiš, torej, tudi, če imajo "rezervacijo", to pomeni, da ne bo prostora za boljšo kakovost zvoka ali boljše zaščitno razmerje v muxu R1. R2 bo povesem ločeno omrežje in tudi podelitev dovoljenja za vstop v mux bodo ločena, kot v muxu R1.

Scorpy84 ::

Kolikor sem seznanjen je se dosti prostora za boljsi zvok in zascitno razmerje. Postaje placujejo toliko in toliko dobijo. Saj pravim placujejo zdaj toliko, da kasneje ne izvisijo na razpisu.
««
10 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354301 (2723) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386169 (2564) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147182 (5934) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328179 (24271) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem