» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
9 / 64
»»

Scorpy84 ::

roCkY je izjavil:

Če se spravim muzko poslušat (ne čvek) podzavestno izberem nekaj z 128 kbps brez da bi gledal na katerem kanalu sem.


Gor so ze omenili, da dab ima drugi kodek in ni isto ko pri mp3, ki je pri teh stevilkah obupen.

starfotr ::

roCkY je izjavil:

Upajmo, da to pomeni 64 kbps minimum in da bo šla večina (lahko) na 128 kbps.


Ravno obratno. Če se bo omrežje širilo, se bo najemnina za oddajanje zvišala. Več oddajnikov = več stroškov = več denarja. Torej, lahko pričakujemo, da bodo komercialne postaje ohranile svoje stroške s tem, da bodo znižali bitrate, če ne bodo želeli plačat višjih zneskov.

Scorpy84 ::

starfotr je izjavil:

roCkY je izjavil:

Upajmo, da to pomeni 64 kbps minimum in da bo šla večina (lahko) na 128 kbps.


Ravno obratno. Če se bo omrežje širilo, se bo najemnina za oddajanje zvišala. Več oddajnikov = več stroškov = več denarja. Torej, lahko pričakujemo, da bodo komercialne postaje ohranile svoje stroške s tem, da bodo znižali bitrate, če ne bodo želeli plačat višjih zneskov.


Pozabil si vecjo pokritost, vec poslusalcev. Pa tudi za fm morajo imeti vsak svoj oddajnik in omarico za oddajanje. Tako si pa bojo lahko delili stroske, kar zdaj ni mogoce. Ko gres zdaj do oddajnika npr. krvavec, je bilo v analgonem casu vse zbito v prostoru. Ko so presli na digitalno imajo zdaj prostora kokr ces. Zdaj je samo v prostoru za radijske postaje vse skupaj nabasano. In tudi tehniki koncno lahko na daljavo upravljajo manjse oddajnike... torej je vse skupaj ceneje in manj osebja je potrebnega.

starfotr ::

Res je ampka, če sedaj niso pripravljeni vložiti v višji bitratre, ko je pokrotega 89 % prebivalstva, tudi po dodatnih 5 oddajnikih ne bodo, ko bo številka bližje 100 %, cena za teh 11 % bo pa mnogo mnogo višja. Sedaj imamo mislim da 7 oddajnikov DAB+.

Scorpy84 ::

starfotr je izjavil:

Res je ampka, če sedaj niso pripravljeni vložiti v višji bitratre, ko je pokrotega 89 % prebivalstva, tudi po dodatnih 5 oddajnikih ne bodo, ko bo številka bližje 100 %, cena za teh 11 % bo pa mnogo mnogo višja. Sedaj imamo mislim da 7 oddajnikov DAB+.


Problem je premal sprejemnikov, oziroma poslusalcev v dab. Tudi pri novih avtomobili, predvsem tisti cenejsi nimajo doplacan dab, ne vem zakaj se premal osvesca folk. Ker leto 2022 ni tako dalec.
Trenutne postaje so bolj ali manj gor, da si rezervirajo "elitno" mesto, ko bo prehod na dab.

Han ::

Je še kdo opazil popolni mrk danes zvečer?

bauci ::

Da. Dolenjska.

beethoven ::

starfotr je izjavil:

https://www.enarocanje.si/Obrazci/?id_o...

Obeta se širitev omrežja.


Moč samo 100W? Ima DAB ponavadi tako majhno oddajno moč?

Han je izjavil:

Je še kdo opazil popolni mrk danes zvečer?


Tudi v Ljubljani ni bilo sprejema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: beethoven ()

starfotr ::

100 W je kar lepa številka. Ok, v analognih časih so bile številke reda kW, v digitalnih časih so te stvari drugačne.

Za primerjavo, telefon ima nekje 2 W, ročne postaje recimo 5 W itn.

Bili so časi DVB-T, ko je kar veliko ljudi gledalo TV preko te tehnologije. In nekatere bolj gledane postaje, ki niso RTV so imele zelo nizek bitrate. Torej, četudi jim gre finančno dobro, ne bo šlo več denarja v kvalilteto signala. Za rajo je dobro, pravijo.

Danes je kriminal, da se oddaja SD kanale na vseh platformah. In danes je kriminal, da se oddaja mono radijski signal na platformi DAB+, da se ne uporablja dovol pasovne širine in da je zaščitno razmerje prenizko. Tudi, če bi bila cena oddajanja nižja, ne bi bilo večih vlaganj v povečanje bitrate-a, ker so komercialne radijke postaje škrte za znoret. Imamo pa tudi bedarijo, ki se ji reče konglomerat radijakih postaj, ki ga upravlja nekaj ljudi pri nas, ki imajo večino postaj v lasti.

Scorpy84 ::

starfotr je izjavil:

100 W je kar lepa številka. Ok, v analognih časih so bile številke reda kW, v digitalnih časih so te stvari drugačne.

Za primerjavo, telefon ima nekje 2 W, ročne postaje recimo 5 W itn.

Bili so časi DVB-T, ko je kar veliko ljudi gledalo TV preko te tehnologije. In nekatere bolj gledane postaje, ki niso RTV so imele zelo nizek bitrate. Torej, četudi jim gre finančno dobro, ne bo šlo več denarja v kvalilteto signala. Za rajo je dobro, pravijo.

Danes je kriminal, da se oddaja SD kanale na vseh platformah. In danes je kriminal, da se oddaja mono radijski signal na platformi DAB+, da se ne uporablja dovol pasovne širine in da je zaščitno razmerje prenizko. Tudi, če bi bila cena oddajanja nižja, ne bi bilo večih vlaganj v povečanje bitrate-a, ker so komercialne radijke postaje škrte za znoret. Imamo pa tudi bedarijo, ki se ji reče konglomerat radijakih postaj, ki ga upravlja nekaj ljudi pri nas, ki imajo večino postaj v lasti.


Ko so oddajali dab z 500w je bilo katastrofa poslusati, 100w ne bo dalec neslo.

starfotr ::

S temi malimi oddajniki bodo pokrivali kake kotline ali področja, kjer je ravnina. Sedaj se dela na tistih 11 %. Za pokritje tega pa rabijo več oddajnikov z manjšimi moči. 1 oddajnik in velika moč ter s tem pokritost, to je bil v prvem delu izgradnje omrežja. Tole je lahko tudi za pokritje tunelov ipd.

MrStein ::

starfotr je izjavil:

100 W je kar lepa številka. Ok, v analognih časih so bile številke reda kW, v digitalnih časih so te stvari drugačne.

Za primerjavo, telefon ima nekje 2 W, ročne postaje recimo 5 W itn.

To je odvisno od valovne dolžine. Srednji in dolgi val so (bili) reda kW in celo MW, UKV pa je ponavadi manj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Kot zanimivost, najmočnejši v Sloveniji je bil domžalski srednjevalovni oddajnik, 600 kW.

Najmočnejši na svetu je v Rusiji, dolgovalovni, 2,5 MW.

veso266 ::

Okapi je izjavil:

Kot zanimivost, najmočnejši v Sloveniji je bil domžalski srednjevalovni oddajnik, 600 kW.

Najmočnejši na svetu je v Rusiji, dolgovalovni, 2,5 MW.


misliš Tistega k je bil na 252khz in je nosil Radio Rossi (ga ni več)

vcasih je veljalo da je najmocnejsi tisti v franciji k ma 3x po 1MW (2 vklopljena en 1MW kot backup) oddajnika in nese Radio Monte Carlo Info na 216khz

Sedaj ga je pa uni na madžarskem na 540 k nosi Kossouth prekosil

pa TransWorldRadio TWR na 1548khz ne smemo pozabit
te ga tudi z 2MW šibajo

zanimivo je da oboji: TWR in MR1 Kossouth nucajo
Nautel NX-2000 oddajnike
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

Scorpy84 ::

Koliko mocen oddajnik je imel vatikan? Pri njih je znano, da imajo vec anten, ampak ne najdem podatka koliko mocno so oddajali v presnjem stoletju, preden so zmanjsali moc (ce sploh so).

Gapi ::

Scorpy84 je izjavil:

Koliko mocen oddajnik je imel vatikan? Pri njih je znano, da imajo vec anten, ampak ne najdem podatka koliko mocno so oddajali v presnjem stoletju, preden so zmanjsali moc (ce sploh so).

Na Wikipediji piše:
1930s

Vatican Radio began broadcasting with the callsign HVJ[4] on two shortwave frequencies using 10 kilowatts (kW) of power on 12 February 1931, with the pontificial message "Omni creaturae" of Pope Pius XI.[5] Also in attendance was Guglielmo Marconi and Cardinal Eugenio Pacelli, who would become Pope Pius XII[5] Its first director was physicist Giuseppe Gianfranceschi, who was also the president of the Accademia dei Nuovi Lincei.

In 1933, a permanent microwave link was established between the Vatican Palace and the summer residence of the papacy, Castel Gandolfo.[5]

In 1936, the International Telecommunication Union (ITU) recognized Vatican Radio as a "special case" and authorized its broadcasting without any geographical limits. On 25 December 1937 a Telefunken 25 kW transmitter and two directional antennas were added. Vatican Radio broadcast over 10 frequencies.

In 1957, a new broadcasting center was placed into operation, with a Philips 100 kW shortwave transmitter, two 10 kW shortwave transmitters, and one 120 kW mediumwave transmitter, with 21 directional and one omnidirectional antenna. The next phase involved two 100 kW transmitters aimed at Africa and Oceania, a 250 kW mediumwave transmitter for Europe, and a 500 kW transmitter for the Far East and Latin America.[5]
No person is rich enough,to buy back his past.

Okapi ::

veso266 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Kot zanimivost, najmočnejši v Sloveniji je bil domžalski srednjevalovni oddajnik, 600 kW.

Najmočnejši na svetu je v Rusiji, dolgovalovni, 2,5 MW.


misliš Tistega k je bil na 252khz in je nosil Radio Rossi (ga ni več)


http://wikimapia.org/1822736/Voice-of-R...

veso266 ::

Okapi je izjavil:

veso266 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Kot zanimivost, najmočnejši v Sloveniji je bil domžalski srednjevalovni oddajnik, 600 kW.

Najmočnejši na svetu je v Rusiji, dolgovalovni, 2,5 MW.


misliš Tistega k je bil na 252khz in je nosil Radio Rossi (ga ni več)


http://wikimapia.org/1822736/Voice-of-R...


This article was last modified 9 years ago


Voice of Russia ne oddaja več od 2014, sem ga še na DRM dobu ene parkrat pri nas
sedaj je to Radio Sputnik ki pa oddaja samo še na DAB,FM internetu in na sidekanalih od FMa (eni temu pravijo IBOC ali HD radio)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Voice_o...
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Joseph033 ::

Dr_M ::

Se je ze kdo lotil vgradnje DAB sprejemnika v avto k originalnemu radiu, pa da mu delajo komande na volanu in kaze podatke na zaslonu?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

b3D_950 ::

Pa je zvok v tem biratu od 20Hz do 20kHz ali je kakšna omejitev kot pri FM - od 40Hz do 15kHz?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

radmannsdorf ::

Včeraj sem slučajno opazil da lovim 8 hrvaških DAB postaj na 11C. Ni za med vožnjo, ampak glede na to da naši kekci tako komplicirajo, je prava osvežitev.
Lokacija: Radovljica
Se pravi imajo tako močno oddajanje da leti do gorenjske, al je celo v Sloveniji kaj zakupljeno?

starfotr ::

Saj na vrhu Ljubelja tudi dobiš hrvaški FM brez težav. Te čudi, da iz HR nese do nas?

radmannsdorf ::

Me čudi ja, glede na to da naš DAB ne dela čisto povsod, hehe. Sem mislil da je kaj novega.

OK.d ::

Ja hrčki ne šparajo na Watih, tako kot pri nas.
LPOK.d

Scorpy84 ::

radmannsdorf je izjavil:

Me čudi ja, glede na to da naš DAB ne dela čisto povsod, hehe. Sem mislil da je kaj novega.


Tudi na hrvaškem ne lovi povsod, sploh ko prideš v hribovitem delu, tako da nimajo ne vem kolk močno oddajanje. Tam kjer pa je ravnica pa s Sljemena loh vse do srbije loviš in še naprej ob ugodnem vremenu.

veso266 ::

sej naš DAB tudi do Bosne nese
prav tako FM, in ne samo državni programi, tudi Radio Sraka in Aktual (tega tam ne rabim, mam kup boljših postaj :)), Radio 1 pa ne :D
Why do you need an e signature if everyone can delete it

duh1 ::

Glasbeni Radio je prenehal z oddajanjem. Nadomestil ga je Radio Ekspres.

starfotr ::

https://www.akos-rs.si/elektronski-medi...

Očitno se mu ni izplačalo. Glasbenemu namreč. Sicer pa ekspres oddaja z 32 k.

duh1 ::

Bolje oddajati prostor nekomu drugemu in nekaj zaslužiti kot oddajati svoj program brez oglasov in biti v izgubi.

Matko ::

Poleg vseh tunelov, je pomanjkanje DAB signala tudi v obmejnem pasu SZ Slovenije (na prostem).
Motijo Italijani?

starfotr ::

https://www.rtvslo.si/dab/oddajniki
https://www.rtvslo.si/dab/moznost_sprej...

Makronarji so pa itak razred zase. Oni špricajo po celem radijskem spektru, ne ozirajo se na mednarodne dogovore. Vendar v tem primeru najbrž samo ni omrežja na tistem koncu, kar je vidno tudi na linkih.

OK.d ::

S takšno pokritostjo naj raje ohranijo analogen signal vsaj še za 30 let, takrat bo pa že itak nova tehnologija in bo DAB+ že na smetišču zgodovine.;)
LPOK.d

Scorpy84 ::

Sam sem opazil da s krvavca/krim ali sance veliko mocneje oddajajo, kajti zdaj v podzemnih garaznih hisah lovi, kjer mi prej ni. V soboto, je pri postojni na avtocesti mocno prekinjalo, ceprav je tam vidno polje oddajnika. So ze kaj testirali... obala pa je itak od samega zacetka slabo pokrita, tudi italijani oziroma njihov dab se tudi zelo slabo lovi.
Ok.d lani os oddajali 1kw do 1,5 verjetno zdaj 2kw. Oddajniki imajo deklarirano moc 5-7kw, tako da jaz nebi kar tako odpisal, ko bo zadeva zalaufala in odpikali fm. Ze zdaj raje poslusam dab kot fm...

starfotr ::

DAB je čisto ok. Omrežje se bo pa nadgrajevalo. Že sedaj je 1 oddajnik več, kot je bil pa ob zagonu.

Spock83 ::

Moj avto na žalost nima DAB+ ampak glede na dosgljivost LTE mi je vseeno.

Frgazor ::

LTE je že fajn, če te ne moti vsakokratna telovadba s telefonom. In kaj bo z omrežjem, če si bodo poslušanja radia prek LTE zaželeli vsi šoferji.

Za začetek je fajn, če zagotovijo pokritost z DAB signalom vsaj v avtomobilih. Na dobro pokritost objektov ne upam preveč.

Spock83 ::

Jaz bi tudi DAB samo pac nimam izbire. Moram avto menjat.

XS!D3 ::

Frgazor je izjavil:

LTE je že fajn, če te ne moti vsakokratna telovadba s telefonom. In kaj bo z omrežjem, če si bodo poslušanja radia prek LTE zaželeli vsi šoferji.

Za začetek je fajn, če zagotovijo pokritost z DAB signalom vsaj v avtomobilih. Na dobro pokritost objektov ne upam preveč.

Če hočeš bit komot, imajo novejši radiji že vgrajen LTE ali pa možnost priklopa LTE dongla.

Za DIY varianto pa si nastaviš, da ti začne avtomatsko predvajat željen vir, ko se telefon poveže na radio v avtu. Kdo je šofer nima veze, dokler je tvoj telefon v avtu. Je pa res malo manj praktično, če avto dosti posojaš okrog. V tem primeru, naj pač šofer sam poskrbi za muziko oziroma posluša FM.

Nimam nič proti DABu, ampak glede na trenutno stanje, je LTE v večini primerov boljša opcija.

Furbo ::

Frgazor je izjavil:

LTE je že fajn, če te ne moti vsakokratna telovadba s telefonom. In kaj bo z omrežjem, če si bodo poslušanja radia prek LTE zaželeli vsi šoferji.

Za začetek je fajn, če zagotovijo pokritost z DAB signalom vsaj v avtomobilih. Na dobro pokritost objektov ne upam preveč.

Nič ne bo z omrežjem. DAB bo propadel, ker ga fura nesposobna država, pri LTE je pa drugače. Naslednja generacija mobilnega omrežja bo to furala z levo roko.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MrStein ::

Frgazor je izjavil:

LTE je že fajn, če te ne moti vsakokratna telovadba s telefonom. In kaj bo z omrežjem, če si bodo poslušanja radia prek LTE zaželeli vsi šoferji.

Multicast . Ali pa klasična nadgradnja omrežja. Če bo potrebna.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

starfotr ::

Vi kar sanjajte o LTE in radiu preko njega. Meni je pa DAB kul.

Sicer pa, zakaj bi poslušal radio preko LTE? Zakaj ne spotify ali podcaste ali kaj drugega? Zakaj vztrajate na 100 let stari tehnologiji linearnega medija?

Eni ste res smešni. In še stalno dodatno sevanje od LTE ob poslušanju radia bi imeli? No, tnx.

Za DAB ni treba kupiti novega avta. Dovolj je nov avtoradio.

Furbo ::

Torej smo smešni če poslušamo postaje iz celega sveta na LTE, če pa poslušamo slovenske pofl postaje v slabi kvaliteti preko DAB+ je pa to ok?
In v prvem primeru nam LTE seva v avto, v drugem se nas pa signal ogne?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

Ti kar poslušaj in bodi še dodatno obsevan. Me ne moti.

Naše radijske postaje, od nacionalke do odlične. Tako po kakovosti vsebin, kot kvaliteti signala.

MrStein ::

Čak mal, ata. A zdaj moramo poslušati val 202 ali Spotify? Pošiljaš mešane signale.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

starfotr ::

Svobodna izbira je, poslušaj, kar želiš. Meni je LTE za radio bedarija. Ker poslušam radio zaradi prometnih informacij in oddaj, ki jih ujamem ter glasbe.

LTE koristim za spotify, če se mi zahoče muzike po mojem izboru. Vendar se mi ne da. Avtoradio se prižge sam, za LTE tu je treba nek proces. In to me odvrača od uporabe. Vedno bolj.

roCkY ::

Za LTE je celoten zamotan proces telefon na kabel priklopit. Ga dat polnit. Seveda pa mora avto podpirat Android Auto oz "jabolčni play". Kar pa ni neka eksotika.
Smo si pač različni. Sam čveka in reklam med vožnjo (tudi sicer) ne maram. Adblocker je privzeto vkopljen. Zato se posluša nekaj kjer ni čveka. Največkrat Deezer.
Je pa DAB+ oz. dokler je vklopljen FM nujen za izredne primere. Se kdaj lahko zgodi, da ostaneš kje v kaki neljubi situaciji brez telefona pri sebi. Sam sistem pa v času LTE pomoje ne bo naredil penetracijskih presežkov v populaciji. Edini če sm tisti z "adblokerjem" v veliki manjšini.?

OK.d ::

starfotr je izjavil:

Svobodna izbira je, poslušaj, kar želiš. Meni je LTE za radio bedarija. Ker poslušam radio zaradi prometnih informacij in oddaj, ki jih ujamem ter glasbe.

LTE koristim za spotify, če se mi zahoče muzike po mojem izboru. Vendar se mi ne da. Avtoradio se prižge sam, za LTE tu je treba nek proces. In to me odvrača od uporabe. Vedno bolj.

A za prometne informacije katere se vklopijo v ozadju pa verjetno še nisi slišal, kot sem rekel pri nas je dab obsojen na neuspeh zaradi specifičnega terena, katerega ni mogoče pokriti kot je potrebno za kvalitetno poslušanje glasbe.
LPOK.d

starfotr ::

Ko boš v predoru, kjer bo nesreča ali požar, se spomni na LTE obvestila. Ali pa ko bo žled, ko bo cela mreža od mobilnih operaterjev down.

OK.d ::

Takrat tudi dab ne bo delal ampak dobri stari fm.
LPOK.d
««
9 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354301 (2723) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386169 (2564) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147184 (5936) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328180 (24272) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem