» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
8 / 64
»»

starfotr ::

Furbo je izjavil:

Pa samo 100x več ljudi rabijo za to, kot komercialne postaje.


Kar je čisto izven teme.

Scorpy84 ::

DamijanD je izjavil:

Sam tale bitrate je res žalosten. Kot če bi na FM imeli val202, ostala komerciala pa vsa na AM :D


Zal pa ni tako, edino ce imas res boge zvocnike. Ze ko poslusas rock radio na dab je kot noc in dan, v primerjavi z fm.

radmannsdorf ::

Vsi bi morali imeti enako kvaliteto signala/poslušanja. Glasbeni radio ima sicer super program, ampak enostavno ne moram poslušat. Kvaliteta kot radijski sprejemnik iz 50-ih let.

Scorpy84 ::

radmannsdorf je izjavil:

Vsi bi morali imeti enako kvaliteto signala/poslušanja. Glasbeni radio ima sicer super program, ampak enostavno ne moram poslušat. Kvaliteta kot radijski sprejemnik iz 50-ih let.


To se nekaj casa ne bo, vsaj dokler ne bo se dodatna frekvenca(omenjalo se je da bo drugo leto) in zmanjsali st. postaj na eni frekvenci. Sicer po zadnji prijavi, bi morali imeti vsaj 3 frekvence, sam kaj ko postaje ne jemljejo resno ta dab in nocejo placevati za razmerje in tudi visjo kvaliteto. Bolj ali manj so gor, da si zagotovijo mesto, ko bo prehod na dab in bojo na drzavni frekvenci oziroma multiplexu. Ce bi radijske postaje zdaj videle prednost v dab-u, bi ze zgradili svoj multiplex, oddajniki so ze, sam opremo je treba postaviti pa najem placajo kokr za fm.

OK.d ::

Enako se bo zgodilo kot pri digitalni tv, vse oz. večina komercijalnih tv hiš je pobegnilo od tam, ker nočejo plačevati in ostale bodo samo rtv-slo radijske postaje.
LPOK.d

mat xxl ::

Ma verjemite, da se bo zgodilo še nekaj ..... internet radijo, v avtih, ker za doma sploh ni problem, ravno testiram eno ugodno hudo HIFI komponento od Hame, podpira od aplikacij do vseh net radijev do DAB-a .........

urosh ::

@mat_xxl - katero to? Iscem nekaj za doma, pa nebi zaj ravno nekega bogastva ven dajal...

OK.d ::

Verjetno je tole imel v mislih.
https://www.alzashop.com/hama-dit2010mb...
LPOK.d

mat xxl ::

Konkretno tole je zadnji model cca 3 tedne zunaj : https://www.hama.com/00054890/hama-dit2...

Ga je pa težko dobiti, lahko pomagam, za dobavo pri nas z računom...... V glavnem na kratko šokantno OK zadeva , povozi one vrhunske za 800 eur +, kot bi rekel keks.....

Samo zanimivost nastavljanje, vpraša za wi fi povezavo, ja sam nočem WI FI imam router zraven, potem le najdem žično, povežem, mi napiše ste v sloveniji, želite da vam potegnem vse SLO radijske kanale dol .... ja par minutk in je vse bilo, res nora uporabniška izkušnja....

Furbo ::

Ja saj, naši birotati se bodo spet toliko časa obirali, da bo zadeva do uveljavitve že zastarela. Kot je bilo s tv signalom.

Jaz sem šel tudi zadnjič na Oktoberfest, se sploh nisem zafrkaval, priklopil telefon na avtoradio in lepo predvajal naše radijske postaje prek neta.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MrStein ::

mat xxl je izjavil:

Konkretno tole je zadnji model cca 3 tedne zunaj : https://www.hama.com/00054890/hama-dit2...

Ga je pa težko dobiti, lahko pomagam, za dobavo pri nas z računom...... V glavnem na kratko šokantno OK zadeva , povozi one vrhunske za 800 eur +, kot bi rekel keks.....

800 EUR je res preveč, če upoštevamo, da rabljen PC za 100 EUR to vse zna.
Razen, če je kaki detajl, ki sem ga spregledal.

* - no, ready-to-use je res nekaj, česar pri PC nimaš
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mat xxl ::

Nisem pisal nikjer, da je 800 eur, pisal sem, da je ugoden, da pa je konkurenca zveneče audiofilsko ime, kar ta Hama žal ni, za 800 eur v praksi veliko slabši..... No tudi audiofilske celo angleške revije dajejo kapo dol tej Hami, samo vse po spisku pa pač moti, da ne gre za neko ugledno audiofilsko ime.

Praktično od Hi FI komponent delajo samo te radije, no pa kar nekaj radijev, ki niso Hi Fi.

MrStein ::

Ja saj. Zakaj bi kupil napravo za 800 EUR, če za 100 dobiš isto (in še več, bi kdo pripisal).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Kiitos ::

DAB je digitalni radio, pa se meni zdi, da ima še kaseta dejansko boljši zvok. Sliši se kot Youtube. Razočaran...

darkolord ::

Furbo je izjavil:

Ja saj, naši birotati se bodo spet toliko časa obirali, da bo zadeva do uveljavitve že zastarela. Kot je bilo s tv signalom.
Kašno "uveljavitev" imaš v mislih?

Darko! ::

Ga je pa težko dobiti, lahko pomagam, za dobavo pri nas z računom...... V glavnem na kratko šokantno OK zadeva , povozi one vrhunske za 800 eur +, kot bi rekel keks.....



Res ne vem, zakaj za boga bi kdorkoli (razen zaradi fetiša) potreboval internetni radio kot HiFi komponento?

Že izraz internetni asociira za smartfone, tablice, PC, ... in s tem povezan način uporabe.

Ok, ima še DAB+, ki ga na tablici ni. Je pa v vsakem že obstoječem receiverju.

Ampak, če kdo želi, da ne bo Hama osamljena, obstaja tudi Sangean. To je kitajska firma, ki dela zelo dobre zadevšne.

http://www.sangean.eu/products/product....

Od njih sem prek amazon.de nabavil tabletop FM radio z enim zvočnikom. Dela vrhunsko za namen. Imajo pa tudi DAB+ zadevšne, ki pa so v naših koncih, itak neuporabne (pa za to ni Sangean kriv) :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()

darkolord ::

Že izraz internetni asociira za smartfone, tablice, PC, ... in s tem povezan način uporabe.
Internet je samo za igračkanje, a ne.

mat xxl ::

Darko na hitro pogledano ima, kar nekaj manj funkcij od Hame, sicer je pa tipografija displaya skoraj enaka, kot na Hami možno, da celo oni, kaj delajo, nima sicer aplikacij, pa samo 5 kanalov gre v memorijo pri hami 30 .....

Vseeno pa , kaka je cena te zadeve ?

Okapi ::

Dražji od Hame za vsaj 50 evrov. Prvotna cena 400 evrov, se dobi znižana do 300 evrov.

Darko! ::

Za 300 EUR se pa da dobit tablico, ki ti jo ni potrebno montirat v "rack" ali "Hifi postrojenje" in jo imaš lahko komot ob naljubšem pivu zraven naslanjača.

Poleg vseh ostalih stvari, bo premogla tudi kakšno aplikacijo z željeno radijsko postajo ali nešteto glasbenih streaming storitev.

Vse kar je potrebno, je ustrezen vmesnik, do prvega receiverja, ojačevalca, aktivnega spekerja, DAC-a ali druge feršterkarije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()

Darko! ::

Vse kar je potrebno, je ustrezen vmesnik, do prvega receiverja, ojačevalca, aktivnega spekerja, DAC-a ali druge feršterkarije.



Bom citiral kar samega sebe, za vse tiste, ki res ne vedo, kako bi povezal tablico, na kateri imajo aplikacije z internetnimi radijskimi postajami in ostalimi streaming storitvami na obstoječo 100 kilsko omaro s HiFi ropotarijo :) :


0 EUR:




5 EUR:




100 EUR:




2000 EUR:

OK.d ::

Saj ideja je dobra samo potrebuje večji display in bolj dodelan sistem, tako kot v avtu carplay ali android auto.
Naslednje verzije reciverjev bodo zagotovo to vse vsebovale.
LPOK.d

Matko ::

Sem pogledal zakaj v Avstriji nič ne ulovi...

...ker trenutno še nič nimajo, razen na Dunaju
https://www.worlddab.org/country-inform...


https://www.worlddab.org/country-inform...
Sem pa zasledil tole:
Svet za radiodifuzijo je na novembrski seji sprejel sklep o prehodu glavnine slovenskih radijskih postaj na digitalno oddajanje z dnem 22.2.2022 - dan druge tehnologije.

https://www.facebook.com/plugins/post.p...

Naj se ne hecajo z ukinitvijo FM, še vedno so vsi tuneli na AC brez DAB signala in večina avtomobilov.


Vprašanja in odgovori

Do kdaj bo še možen sprejem radijskih postaj preko FM radijskega omrežja?

To vprašanje se je začelo pojavljati po uvedbi DAB+ radijskega omrežja. V Sloveniji do nadaljnega ni nobenih narčtov za ukinitev FM tehnologije. Torej slovenske radijske postaje lahko še naprej oddajajo svoje programe preko FM radijskega omrežja.



Dodatna vprašanja:
Dodatna vprašanja naslovite na elektronski naslov oddajniki@rtvslo.si

http://www.rtvslo.si/fm/vprasanja_in_od...

Scorpy84 ::

Do takrat imajo casa, da bojo razsirili oddajnike. Letos je planirano, da bo v vecjih tunelih postavljen tudi dab, tako da ne vidim razloga kot ti pravis da se ne hecajo z fm. Stanje kot je zdaj, ne bo. Ko se bo izklapljal fm, se bo vec ulozilo v dab...
Bolj vidim problem, to da je ogromno sprejemnikov brez dab, po moje bojo drzavni ostali na fm, se nekaj casa.

Furbo ::

Najprej je treba vse pokriti z dab, v ustrezni kvaliteti, potem se pa lahko.. čez 10 let.. staro izklopi.
Ampak pri nas bo spet na horuk sistem, pa verjetno sledi še kaka višja naročnina.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

Če mux R1 razširijo z oddajniki, bodo morale radijske postaje več plačevati na mesec. No, saj bodo dobiki tudi boljšo pokritost, vendar če že zdaj stiskajo in šparajo, kaj šele bo.

In kmalu bo tudi razpis za R2, ker je povpraševanje kar veliko.

Matko ::

Furbo je izjavil:

Najprej je treba vse pokriti z dab, v ustrezni kvaliteti, potem se pa lahko.. čez 10 let.. staro izklopi.
Ampak pri nas bo spet na horuk sistem, pa verjetno sledi še kaka višja naročnina.

Točno tako.
Predvidevam, da vsaj 90% vozil nima še ustreznega radia z DAB.


Kaj vam vaš radio (napišite točni tip) naredi, ko v tunelu zmanjka DAB signala.

Han ::

Če v tunelu ni FM signala za isto postajo, preneha igrati, sicer pa neopazno preklopi na FM, ki potem včasih hrešči.

Scorpy84 ::

Han je izjavil:

Če v tunelu ni FM signala za isto postajo, preneha igrati, sicer pa neopazno preklopi na FM, ki potem včasih hrešči.


Pri meni ni neopazno, precej slabša kvaliteta je na fm, tako da imam izklopljeno to preklapljanje, ker me zelo moti to. Iz meni neznanega razloga na istih relacijah včasih za par sekund prestavi na fm, če to funkcijo izklopim, na isti relaciji ne prihaja prekinjanj na dab oziroma res kdaj za milisekundo, očitno je res vse na meji.

starfotr ::

Za info, za opremit en predor z DAB stane cca. 20 k eur.

Ja, vse je na meji, ker so moči najbrž zmanjšane, da prihranijo na energiji, dokler še ni to v množični uporabi. Poleg tega je premalo oddajnikov. Prlekija je gluha, čeprav je povsod ravnina in bi z lahkoto pokrili veliko področje.

Scorpy84 ::

starfotr je izjavil:

Za info, za opremit en predor z DAB stane cca. 20 k eur.

Ja, vse je na meji, ker so moči najbrž zmanjšane, da prihranijo na energiji, dokler še ni to v množični uporabi. Poleg tega je premalo oddajnikov. Prlekija je gluha, čeprav je povsod ravnina in bi z lahkoto pokrili veliko področje.


Ko je bilo testiranje mislim, da so imeli 3kw oddajanje oziroma so vsak dan ali na uro prestavljali moč, in včasih si res lovil na nemogočih krajih. Se spomnim, da sem bil na hrvaškem nižje dol od Senja, da sem kar lovil nas dab, zdaj pa ponekod bp poslusam v Crikvenici, nižje dol pa ne več, tudi na krku ne več. Ko so po testnem obdobju začeli redno oddajanje, so prešli na 500w oddajanje, kar je res bilo žalost niti če si bil na mestu ni delalo prav. Zdaj pa mislim da oddajajo 2kw na glavnih oddajnikih, šance pa 500w. Zdaj že dolgo nisem na tekočem, niti znancem na oddajnikih ne težim, kakšno je trenutno stanje in kakšno bo v prihodnosti. Sicer pa oddajniki trenutno delajo s precejšnjo rezervo, da niti ne zašvicajo, ker imajo deklarirano moč 5kw. Torej ko bo prehod, mislim, da ne bo kakšne skrbi s pokritostjo, vsaj po izkušnjah v tesntem obdobju :).

Utk ::

Dab bo mrtev prej ko bo zazivel. Isto kot DTV prek oddajnikov. Kdor rabi radio in v izrednih razmerah je FM zakon, za ostalo internet.

Scorpy84 ::

Dober, da se motis. Primerjati DTV in DAB je smotano, sploh ce gledas na naso drzavo. Npr. na hrvaskem je DTV lepo zazivel, da lahko tudi tuje programe gledas proti placilu. Medtem ko se pri nam tepejo za fm frekvence, ki jih ni, in so velike postaje so pokupovale lokalne, tako mislim, da se hudo motis, ker je povprasevanje ogromno. Tudi DAB bo dal priloznost da lokalne postaje spet ozivijo, ne da bi jih velike pojedle. TUdi internetni radio ni spet taka prednost, ker moras vseeno imeti dovolj zakupa podatkov, dodatno polnit telefon, imeti dodatno sim v kolikor radio ima to moznost, na nek nacin je to strosek... omeni to folku, pa jih velika vecina ne bo hotela. Sam imam dovolj podatkov itn... ampak se vedno raje samo obrnem kljuc in da samo zaigra, speljem, ne da zdaj se po telefonu brskam, ali pa povezujem itn... to uporabljam, na daljsa potovanja. Tko da tebi in podobnim, je dab ze zdaj mrtev oziroma nekoristen, kar ne valja za vse.

OK.d ::

Ja DAB+ pri nas bo že spet en slep rokav, uvajamo 10 let staro tehnologijo.
LPOK.d

Utk ::

Fm ne bo ugasnjen se 10 let, cez 10 let internet radio ne bo noben bavbav. Ce ti bi nekdo reku pred 10 leti, da bos za par evrov na hrvaskem morju na telefonu gledal svoj tv v hd preko podatkov, bi mu reku, da je zmesan. Casi se spreminjajo. DTV je zastarel ze zato, ker ni casovnega zamika, nic ti ne pomaga 100 kanalov gor.
Internetni radio samo potrebuje nek standard.

starfotr ::

Broadcast je zakon in zanesljiv. Samo en žled, pa pade dol mobilna telefonija kot keks. Tako, da, ne se hecat, folk.

Standarda ne bo, ker je preveč različnih vrst oddajanja preko spleta. Tudi za IPTV nimamo standarda, vsak ISP ima svojo rešitev in je trenutno IPTV prevladujoča tehnologija pri nas.

beethoven ::

Sem danes na poti iz mb v lj opazil, da je nacionalka končno uredila prehod DAB na FM, ko ni DAB signala. Pred tedni je še v predoru prekinilo za par sekund potem pa je začel igrati FM, sedaj pa je prehod (skoraj) neopazen. Še vedno je DAB signal sekundo ali dve za FM signalom, ampak takoj preskoči. Radio Center recimo ima resnično neopazen prehod, bodo na RTV morali še malo porihtati zadeve, da jim bodo pravilno delovale.

BTW kakšen bitrate ima Radio Maxi, ker se sliši obupno, ne vem kdo je to sploh pustil, da se oddaja 8-O

Zgodovina sprememb…

Han ::

Meni RTV in RSI preklopijo neopazno, brez zamika.

Maxi se sliši nekoliko bolje kot Radio 2, oba sta pa po kvaliteti plovico slabša od nacionalke. Opažam, da ob določenih urah vrtijo popolnoma identične komade.

roli ::

beethoven je izjavil:

Sem danes na poti iz mb v lj opazil, da je nacionalka končno uredila prehod DAB na FM, ko ni DAB signala. Pred tedni je še v predoru prekinilo za par sekund potem pa je začel igrati FM, sedaj pa je prehod (skoraj) neopazen. Še vedno je DAB signal sekundo ali dve za FM signalom, ampak takoj preskoči. Radio Center recimo ima resnično neopazen prehod, bodo na RTV morali še malo porihtati zadeve, da jim bodo pravilno delovale.

Na poti iz NM-LJ je prehod DAB-FM neopazen (vsaj na Val 202) že od kar imam avto z DABom (to je malo več kot eno leto). Edino v zadnjih dveh mesecih sta bila dva ali trije dnevi, ko je DAB crknil za malo dlje časa (kar tako na lepem) in je vmes ene dvakrat kar ponovilo zadnje par sekund programa. Samo sklepam, da so te dneve dejansko kaj čarali po omrežju oziroma so imeli kake tehnične težave.
http://www.r00li.com

beethoven ::

roli je izjavil:

beethoven je izjavil:

Sem danes na poti iz mb v lj opazil, da je nacionalka končno uredila prehod DAB na FM, ko ni DAB signala. Pred tedni je še v predoru prekinilo za par sekund potem pa je začel igrati FM, sedaj pa je prehod (skoraj) neopazen. Še vedno je DAB signal sekundo ali dve za FM signalom, ampak takoj preskoči. Radio Center recimo ima resnično neopazen prehod, bodo na RTV morali še malo porihtati zadeve, da jim bodo pravilno delovale.

Na poti iz NM-LJ je prehod DAB-FM neopazen (vsaj na Val 202) že od kar imam avto z DABom (to je malo več kot eno leto). Edino v zadnjih dveh mesecih sta bila dva ali trije dnevi, ko je DAB crknil za malo dlje časa (kar tako na lepem) in je vmes ene dvakrat kar ponovilo zadnje par sekund programa. Samo sklepam, da so te dneve dejansko kaj čarali po omrežju oziroma so imeli kake tehnične težave.


Potem me mora moj radijski sprejemnik nekaj hecati, ker mi je za Radio SI začel preklapljati na FM komaj pred kratkim za Radio SI. Za Center in Rock mi je preklapljaj že skoraj od začetka. Morda je bila kriva tudi mikrolokacija, ampak v glavnem zdaj mi dela.

Kaj pa za promet, vam drugim vklopi traffic info na DAB ali vam preklopi na FM? Imam v nastavitvah radia vklopljen TA prek DAB ampak opažam, da mi preklopi na FM, ko prejme signal za TA.

Han ::

Prometno obvestilo je do zdaj bilo vedno prek FM.

starfotr ::

Radio Maxi ima 16 kbps, ognjišče 40, radio 2 24, radio si 128, rock s 72, student 24, val 202 128, prvi 128, veseljak 40, radio 1 48, antena 24, ars 128, bob 64, center s 64, glasbeni 24, a-radio 24, net-fm 56,

Nekateri so mono!

Trenutno je v muxu R1 17 postaj.

OK.d ::

Ha-ha za to miloščino od
bitreta se res ne splača
dodatno plačevati ob nakupu novega avtomobila
LPOK.d

starfotr ::

Treba je vedet, da mp3 s takimi bitrate-i so res bogi. Medtem ko radio DAB+ uporablja drug kodek. Tudi z nižjimi bitrate-i je kakovost dobra. Res pa je, da mnogo radiev pri nas pretirava. Kot tudi TV postaje na DVB-T.

beethoven ::

starfotr je izjavil:

Radio Maxi ima 16 kbps, ognjišče 40, radio 2 24, radio si 128, rock s 72, student 24, val 202 128, prvi 128, veseljak 40, radio 1 48, antena 24, ars 128, bob 64, center s 64, glasbeni 24, a-radio 24, net-fm 56,

Nekateri so mono!

Trenutno je v muxu R1 17 postaj.


Ojoj to pa je res slabo. 64 bi moral bit nek minimum za vse postaje, vse kar je nižje pa je neprijetno poslušati. In zakaj se odločajo radijske postaje za tako nizek bitrate? NIžja cena, ali poskuša RTV spraviti čimveč postaj v en mux?

starfotr ::

https://www.rtvslo.si/files/RTV_Sloveni...

RTV nič noče izrivat. Zasebne radijske postaje varčujejo. Zelo varčujejo. Tudi tiste, katerim ne bi bilo treba varčevati.

S tem, da je DAB+ mnogo cenejše oddajanje, kot FM. Res pa je, da nima takega dosega ljudi, kot FM, tako po pokritosti, kot po številu poslušalcev. Ima pa FM mnogo oddajnikov, DAB+ samo peščico.

starfotr ::

https://www.enarocanje.si/Obrazci/?id_o...

Obeta se širitev omrežja.

roCkY ::

Upajmo, da to pomeni 64 kbps minimum in da bo šla večina (lahko) na 128 kbps.

Scorpy84 ::

roCkY je izjavil:

Upajmo, da to pomeni 64 kbps minimum in da bo šla večina (lahko) na 128 kbps.


Kokr imta center pa rock radio je cist ok, je isto kot bi imel mp3. Flac v avtu je brezveze poslusat, ker je toliko drugega hrupa in samo ce stojis na mestu je uporaben z dobrimi zvocniki. Sploh pa ce imas originalne zvocnike in brez izolacije, je tole vrh kokr imata rock/center. Drugo pa je ce si doma, ampak meni osebno je fm ok ker je bolj ali manj na nizki glasnosti,ce pa zelim kvaliteto pa iscem druge vire.

roCkY ::

Če se spravim muzko poslušat (ne čvek) podzavestno izberem nekaj z 128 kbps brez da bi gledal na katerem kanalu sem.
««
8 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354295 (2717) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386168 (2563) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147181 (5933) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328175 (24267) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem