» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
7 / 64
»»

Joseph033 ::

roCkY ::

Kdaj se bo pa kakovost dvignila?

PunkDude ::

Nikoli.

roCkY ::

Se ne spomnim, da sem kaj konkretnega na to temo bral.
Malo pojasni, če poznaš. Finace, pomanjkanje pasovne širine?

Sem začel zadevo pred par meseci uporabljat mobilno - no poskušam. Prej le en tranzistorček, ki v zaprtem prostoru veliko bolje lovi kot FM. Največkrat v tem vozilu raje Deezer povežem kot poslušam DAB+, če se peljem več kot pol ure. Zakaj ne gredo vsi, na isti bitrate. Recimo 128 kbps kot ima nacionalka. To še nekako gre.

slitkx ::

Bojan Ramšak, RTV Slovenija:

Spoštovani,

storitev TPEG preko DAB+ omrežja je v pripravi.
Prometno-informacijski center za državne ceste skupaj s partnerjem pripavlja TPEG rešitev, ki jo bomo nato prenašali preko našega omrežja R1.
Z naše strani je vse pripravljeno.

Moram priznati, da zadnje informacije v tem trenutku nimam.
Se bom pozanimal in vam posredoval odgovor.


Lep pozdrav
Bojan
Spoštovani,

dobil sem odgovor za TPEG.

Zadeva je v pristojnosti Nacionalnega centra za upravljanje prometa (NCUP), ki deluje pod Ministrstvom za infrastrukturo.

Aktivnost naj bi štartala v 2018. Rok za izvedbo Pilotske implementacija podsistema za oddajanje prometnih informacij na osnovi digitalnega oddajanja TPEG in DAB+ je 31/12/2018.

Po zadnjih informacijah je zelo verjetno, da bo izvedba nekoliko zamujala.
Torej realno je, da bo pripravljeno do polovice 2019.

Lep pozdrav
Bojan

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

MTB ::

Danes sem preko RTL2382U sprejemnika slučajno skeniral L frekvenčni band in mi je vrglo ven dodatnih 16 kanalov pokritih z našim DAB+ signalom. Iščem okoli, pa nikjer ne vidim objave, da bi delovali drugje kot na kanalu 10D. Kaj novega?

slitkx ::

MTB je izjavil:

Danes sem preko RTL2382U sprejemnika slučajno skeniral L frekvenčni band in mi je vrglo ven dodatnih 16 kanalov pokritih z našim DAB+ signalom. Iščem okoli, pa nikjer ne vidim objave, da bi delovali drugje kot na kanalu 10D. Kaj novega?

Pošlji ugotovitev in vprašanja g. Bojanu Ramšaku, RTV Slovenija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

m3k ::

Agencija obvešča poslušalce in širšo javnost, da je v mesecu juniju podelila novih pet pravic izdajateljem radijskih programov Radio Net FM, Radio Veseljak, Radio Maxi, Radio Univox ter Radio Študent za njihovo razširjanje v digitalni radiodifuzni tehniki na celotnem ozemlju Republike Slovenije. Izdajatelji morajo pričeti z razširjanjem programov v digitalni radiodifuzni tehniki najkasneje v roku treh mesecev od pravnomočnosti odločb o dodeljenih pravicah. V tem času se morajo z operaterjem omrežja RTV Slovenija dogovoriti tudi o načinu (kakovosti) razširjanja svojega programa v digitalni tehniki.

Skupaj ima sedaj pravico digitalnega razširjanja radijskih programov za območje Republike Slovenije 18 radijskih programov. Poleg zgoraj omenjenih še izdajatelji za programe 1. Program Radia Slovenija – Prvi, Radio Slovenija, drugi program – Program Val 202, Radio Slovenija, tretji program – Program ARS, Radio Slovenia International, Radio Ognjišče, Radio Antena, Radio Center Slovenija, Glasbeni radio, Rock Radio Slovenija, Radio 2, Radio BOB, A-radio ter Radio 1 DAB....

Agencija podelila nove pravice za razširjanje radijskih programov v digitalni radiodifuzni tehniki (AKOS)
Mirko tipka na radirko ////

OvCa77 ::

MTB je izjavil:

Danes sem preko RTL2382U sprejemnika slučajno skeniral L frekvenčni band in mi je vrglo ven dodatnih 16 kanalov pokritih z našim DAB+ signalom. Iščem okoli, pa nikjer ne vidim objave, da bi delovali drugje kot na kanalu 10D. Kaj novega?

Tudi meni, verjetno hočejo boljšo pokritost zaradi višjih frekvenc.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

MTB ::

m3k je izjavil:

Agencija obvešča poslušalce in širšo javnost, da je v mesecu juniju podelila novih pet pravic izdajateljem radijskih programov Radio Net FM, Radio Veseljak, Radio Maxi, Radio Univox ter Radio Študent za njihovo razširjanje v digitalni radiodifuzni tehniki na celotnem ozemlju Republike Slovenije. Izdajatelji morajo pričeti z razširjanjem programov v digitalni radiodifuzni tehniki najkasneje v roku treh mesecev od pravnomočnosti odločb o dodeljenih pravicah. V tem času se morajo z operaterjem omrežja RTV Slovenija dogovoriti tudi o načinu (kakovosti) razširjanja svojega programa v digitalni tehniki.

Skupaj ima sedaj pravico digitalnega razširjanja radijskih programov za območje Republike Slovenije 18 radijskih programov. Poleg zgoraj omenjenih še izdajatelji za programe 1. Program Radia Slovenija – Prvi, Radio Slovenija, drugi program – Program Val 202, Radio Slovenija, tretji program – Program ARS, Radio Slovenia International, Radio Ognjišče, Radio Antena, Radio Center Slovenija, Glasbeni radio, Rock Radio Slovenija, Radio 2, Radio BOB, A-radio ter Radio 1 DAB....

Agencija podelila nove pravice za razširjanje radijskih programov v digitalni radiodifuzni tehniki (AKOS)


To sem videl in od novih je gor že Veseljak, nikjer pa nisem zasledil dodatnih frekvenc.

Unknown_001 ::

Izklopit FM in AM.

Long live DAB+ !

Porkodijo saj nismo leta 1930
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

radmannsdorf ::

Danes sem mal preveril druge postaje, drugač poslušam samo val 202, bob in radio Si.
Kvaliteta nekaterih je res porazna. Kaj je to nek mono na DAB+?? Recimo glasbeni radio, radio 2.....groza

Unknown_001 ::

Ne vem za vas ampak DAB+ postaje, ki jih moj avto lovi so flawless. FM zveni grozno.

Val 202, Rock Radio, ARS, Radio 2... muchos dobros
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

beethoven ::

Unknown_001 je izjavil:

Izklopit FM in AM.

Long live DAB+ !

Porkodijo saj nismo leta 1930


Ampak DAB mi ne lovi v garažni hiši :(. FM je slišen, DAB pa prekine takoj, ko vstopim v garažno hišo. Morali bi dodati še oddajnike v mestih in pa v tunelih na AC.

PreviousUser ::

Bolj kot slaba kakovost sprejema FM je kritična slaba kakovost programov predvsem komercialnih radijskih postaj. K izboljšanju le-te DAB+ žal ne bo nič pomagal, edino če bo slučajno kakšna nova kakovostna komercialna postaja, v kar pa močno dvomim. Vtis vsaj malo popravljajo trije programi nacionalnega radia in Radio Študent.

Han ::

Glasbeni radio: "nekoč je bila glasba". Resno?!? Nekoč niso tako drastično rezali frekvenc, da srednjetonci nimajo kaj predvajat... Ne razumem, zakaj moramo leta 2018 poslušat takšno "pleh" glasbo brez vsakršne dinamike, basov ipd. Obup! Kvaliteta zvoka večine drugih postaj ni bistveno boljša, svetla izjema so le trije nacionalni programi.

Da slabe pokritosti, zopet z izjemo nacionalnih programov, niti ne omenjam... Se pelješ iz Domžal proti LJ po avtoceti, pa npr. Radio 1 ves čas prekinja... Jao!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Unknown_001 ::

Han je izjavil:

Glasbeni radio: "nekoč je bila glasba". Resno?!? Nekoč niso tako drastično rezali frekvenc, da srednjetonci nimajo kaj predvajat... Ne razumem, zakaj moramo leta 2018 poslušat takšno "pleh" glasbo brez vsakršne dinamike, basov ipd. Obup! Kvaliteta zvoka večine drugih postaj ni bistveno boljša, svetla izjema so le trije nacionalni programi.

Da slabe pokritosti, zopet z izjemo nacionalnih programov, niti ne omenjam... Se pelješ iz Domžal proti LJ po avtoceti, pa npr. Radio 1 ves čas prekinja... Jao!!!


Verjamem, da bo sbčasom bolje. Digitalni signal je prihodnost.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

MrStein ::

Ja, tisti z imenom LTE. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

beethoven ::

Han je izjavil:

Da slabe pokritosti, zopet z izjemo nacionalnih programov, niti ne omenjam... Se pelješ iz Domžal proti LJ po avtoceti, pa npr. Radio 1 ves čas prekinja... Jao!!!


Pokritost je za vse programe, komercialne in RTV enaka, ker oddajajo iz istih oddajnikov z isto močjo. Tu mora biti neka druga težava.

starfotr ::

Seveda prekinja, ker so na meji in nimajo varovalnega pasu.

roCkY ::

Radio 1 prekinja ker ima nizek bitrate. Nacionalka, ki ima visok bitrate je na isti lokaciji/trasi OK.

LTE je seveda rešitev a je treba božat ekrane, prikopit na štrom telefon... Uporabno za daljše vožnje.

starfotr ::

LTE ali 5G nimata kaj iskat v radiu. Neksteri pač ne razumete smisla radia. Nizek bitrate ni problem. Problem je, ker ima premalo "prostora za gibanje okoki sebe" Bedni komercialni radiji so zakupiki nek bitrate. Oddajajo z najmanjšim še poslušljivim bitrateom. Zaradi mene imajo lahko tak šrot od kakovosti, samo naj si zakupijo dovolj, da ne bo štekalo. Oni so pa pogrnili na obeh frontah, kakovost nikakva, in tudi kvaliteta signala nikakva. RTV in AKOS bi poslal nekam. Kako bodo ljudje prešli na DAB, če je kakovost na FM boljša in tudi pokritost z FM? Neumni so tele birokrati, zasebne radijske postajr pa tudi. Kdo bo poslušal to sranje?

cekr ::

V sedanjem času bi morala agencija primaknit nekaj zraven, da bi šli vsi v DAB in seveda predpisat minimalni bitrate. Npr. 128 bps stereo. UKV oddajanje pa podražit, da bi se postaje prisililo v odklop.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

starfotr ::

128 je preveč za DAB. FM ni pa treba nič dražit in nič ukinit. Ker se ne mudi.

Unknown_001 ::

starfotr je izjavil:

128 je preveč za DAB. FM ni pa treba nič dražit in nič ukinit. Ker se ne mudi.


Ni preveč
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

OvCa77 ::

starfotr je izjavil:

128 je preveč za DAB. FM ni pa treba nič dražit in nič ukinit. Ker se ne mudi.

Primerjaj Radio Center in nacionalne radie na DAB po kakovosti zvoka. Razlika v bitratu je 1:2
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

starfotr ::

96 do 112 ima RTV in 30 do 80 imajo škrtice od komercialnih radiev. Tako, da ne mi s 128 utrujat, ker imajo komercialne samo 1/4 tega.

cekr ::

Če hočeš, da začnejo ljudje uporabljat, mora biti zadeva občutno boljša kot na UKV.
Večini je pa itak vseeno. Samo, da se vrti njihov zlajnani idol in je prav vseeno, če se nekaj drajsa in šumi.
Če se bo hotelo nekaj ukrenit, bo potreben dan D.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Unknown_001 ::

Ne sej ni problema. Folk bo puslušal glasbo iz telefona, USB, SD kartic...

Radio je itak solata reklam s kakšno glasbeno željo za piknit zraven.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

MrStein ::

starfotr je izjavil:

LTE ali 5G nimata kaj iskat v radiu. Neksteri pač ne razumete smisla radia.

Z LTE bi lovilo marsikaj, z vrhunsko kvaliteto.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

starfotr ::

Ravno danes presekeniral malo naše radie. Od 24 k do 128 k so bitrate-i. Izgleda so na RTV malo dvignili svoje bitrate-e, ostali pa so jih še spustili. Vmes so vrednosti 40, 64, 72 ipd.

Spajky ::

64kbit/stereo/32kHz vzorčenje je slušna kvaliteta nekje kot FM. Ostalo je vse stvar raznih kompresij signala in ekvalizacije še pred digitalizacijo. .. poglejti si malo "war od dB´s" članke/videeYT ipd. ...

Če imaš izvor pred digitalizacijo katastrofalen, ti ne pomaga niti uberalles bit-rate in vzorčenje !!! Še poslabša zadeve (zaradi količine podatkov brez veze ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

OvCa77 ::

evian je izjavil:

Conrad akcija 13.8.2018 do 24.00 - DAB+ Radio Renkforce NE-6210 namizni

27eur za DAB+, UKV namizni radio

Kaj mislite o tem radiu? Je vreden the 22€?
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Unknown_001 ::

Če ti je povprečen "tranzistor" ok... pol navali. Ne pričakovat audiofilske kvalitete.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Joseph033 ::

Da spomnimo, zaščitni razredi v DAB+ se vrstijo od 1A do 4A pri čemer ima razred 1A najvišjo zaščito in 4A najnižjo zaščito. Vsi ostali programi v MUX R1 uporabljajo zaščito 3A, ki polovico prenešenih podatkov namenja zaščiti prenosa pred napakami. Omeniti velja, da DAB+ standard za mobilne aplikacije odsvetuje uporabo slabše zaščite od 3A! (Za vse tehnično bolj podkovane, razlika med 3A in 4A se na terenu odraža v 6dB - kar je 4x več - potrebnega koristnega signala za uspešen sprejem.)

Timurlenk ::

Kako je z lovljenjem DAB postaj? v okolici MB mi avtoradio najde zgolj ARS pa še ene par bednih programov, VAL202, Si, SLO 1 pa ne
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

OK.d ::

Evo, to ti je naša žalost.
https://digitalniradio.si/programi/
LPOK.d

radmannsdorf ::

Poln kufer jih imam. Dovolj dobro delujejo samo RTV programi, ostalo je krneki. Ni primerno za poslušanje v avtomobilu. Halo? "Only in Slovenia" dejansko??

Scorpy84 ::

Pri meni delujejo skoraj vsi brez prekinjanja, izjema te, ki imajo slabše zaščitno razmerje. Sem pa presenečen, v kateri kvaliteti r. študent oddaja, ker je kvaliteta zvoka v primerjavi z ostalimi, ki oddajajo 24kbps. Očitno res imajo bogo opremo v studiu.

OK.d ::

Ta naš DAB+ ne upraviči 170€ doplačila ob nakupu novega avtomobila pri citroenu:P
LPOK.d

starfotr ::

Saj jih bo AKOS malo nabrcal v rit s temi mono oddajanji, nizkimi bitrate-i in zaščitnimi razmerji. Upam, da kmalu.

Itak mora RTV še dodati kak oddajnike v mrežo, ker npr. Prlekije nima nič pokrite. Z enim oddajnikom bi rešili situacijo, pa se kar ne odločijo.

Scorpy84 ::

OK.d je izjavil:

Ta naš DAB+ ne upraviči 170€ doplačila ob nakupu novega avtomobila pri citroenu:P


Oglasi se takrat ko bojo večino fm postaj prestavili v dab.

OK.d ::

Dokler bo vse na internetu me prav nič ne skrbi - android auto;)
LPOK.d

Furbo ::

Ma pizda ta zarukan slovenistan, že vse od druge svetovne za silo lovi samo državni val 202 in prvi. Pol pa še na dab ponovijo vajo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

darkolord ::

Torej z RTV naročnino, ki jo plačujemo, dejansko nudijo boljšo storitev kot ostali ponudniki. Kul.

Furbo ::

Ne, samo boljši signal.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

No, roko na srce, radio od RTV je boljši tudi po programu, ne samo po signalu. Vendar to je drugo vprašanje.

ginekk ::

Furbo je izjavil:

Ne, samo boljši signal.


Tudi boljšo slovenščino.

Furbo ::

Pa samo 100x več ljudi rabijo za to, kot komercialne postaje.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

DamijanD ::

Sam tale bitrate je res žalosten. Kot če bi na FM imeli val202, ostala komerciala pa vsa na AM :D
««
7 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354303 (2725) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386169 (2564) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147184 (5936) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328182 (24274) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem