» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
4 / 64
»»

Joseph033 ::

Imam občutek,da 192kbit/s AAC LC še nekaj let ne boš dočakal,edino če boš začel prositi vse radijske postaje,da bojo imeli 192kbit/s AAC LC

darkolord ::

Ma če ni 10mbit/s AAC LC se je sploh brezveze pogovarjat. To je res čisti minimum.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Bor H ::

Jst bi pa raje 16 kbit/s mono, ker imam štromarja in nočem dometa krajšat zaradi dekodiranja boljšega zvoka.

Spc ::

darkolord je izjavil:

Ma če ni 10mbit/s AAC LC se je sploh brezveze pogovarjat. To je res čisti minimum.

Potem naj rajši dajo DOLBY-E 8 kanalni, ki zasede 3.6Mbit/s in je uncompressed 8 kanalni 24bitni zvok.

Dolby E @ Wikipedia
 

Mavrik ::

Ti še vedno ne razumeš kaj pomeni "uncompressed"? O.o

DOLBY-E je kodek/standard za kompresijo, kaj ti ni jasn? :D
The truth is rarely pure and never simple.

Spc ::

Mavrik je izjavil:

Ti še vedno ne razumeš kaj pomeni "uncompressed"? O.o

DOLBY-E je kodek/standard za kompresijo, kaj ti ni jasn? :D

Zgleda, da ti neveš kaj je dolbyE.
Si že delal kdaj z DolbyE-jem ?

DolbyE je kodek iz katerega dobiš ven 8 "uncompressed PCM" kanalov.
Če ga hočeš poslušat boš slišal samo šum, ki ga moraš odkodirati, da sploh slišiš zvok.
DolbyE se ne more primerjat z raznimi DTSji in Dolby Digital-i, saj si ti vsi formati kompresirani in zgubijo na kvaliteti zvoka.

Podobno je z PNG format-om za slike, ven dobiš "uncompressed" 4:4:4 sliko.

DolbyE zgleda tako:

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

darkolord ::

Iz vseh kompresiranih dobiš ven "uncompressed", če jih želiš gledati/poslušati ...

radmannsdorf ::

Zahvaljujoč @Spc, po namestitvi Win Server 2016, dela DAB+ Player tudi meni na 64-bit sistemu. Imam slabšo anteno, ampak sem zrihtal da sedaj dela zdaj brez prekinitev. Bo treba nabavit malo boljšo. #sekapoka!

hojnikb ::

pa sj he-aac spet ni tak švoh zadeva, glede na bitrate..
#brezpodpisa

Spc ::

darkolord je izjavil:

Iz vseh kompresiranih dobiš ven "uncompressed", če jih želiš gledati/poslušati ...

Ne, iz mp3ja,aac,dts itd itd ne dobiš ven uncompressed ampak je lepo kompresiran zvok.

iz JPGja tudi ne dobiš uncompressed slike, ampak je kompresirana.
 

Okapi ::

Vsaka analogno-digitalna pretvora je v tem smislu kompresija.

veso266 ::

a se komu sanja ke so DAB only postaje ker koker sem se jaz pozanimal naj bi bil dab uporaben pretežno za to pri nas

PS: me pa res zanima a če bo na enem DAB Muxu 10 Radijev 1 z različnimi oglasi tko kot na FM (Radio 1 Geos, Radio 1 Novo mesto, Radio 1 Vrhnika, Radio 1 Krvavec, Radio 1 Murska Sobota, Raido 1 Nova Gorica, Radio 1 Portorož (razlika med njimi pa so samo oglasi in spremenjen ps 20 do polne ure in 15 čez polno uro)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

...:TOMI:... ::

Glej, tega ne bo. Tako, kot za DVB-T obljubljali mnogo programov, pa vse v HD, sploh zaradi uvedbe MPEG4...

Vsa digitalizacija pri nas je en fail in se dolgo ne pricakuj necesa novega.

Tudi, ko bo DAB only brez FM, bo stanje zalostno. Preberi ta post cez n let, bos videl, da drzi in bo drzalo.
Tomi

Mavrik ::

Spc je izjavil:


Ne, iz mp3ja,aac,dts itd itd ne dobiš ven uncompressed ampak je lepo kompresiran zvok.


Ta tvoj stavek je nesmiseln. Ti sploh veš kaj pomeni beseda "kompresiran"/"stisnjen"? Prosim povej, da te bomo razumeli. Namreč tole kar pišeš so resne neumnosti.

Z vsakega formata ven dobiš PCM (torej nestisnjen digitalni zapis), ker je to edina stvar ki jo lahko daš DACu. Meni se močno zdi da ti mešaš kompresijo v brezizgubne (lossless) in izgubne (lossy) formate. DolbyE je lossless format (tako kot FLAC, ALAC ter v končni fazi tudi ZIP, RAR ipd.), ki pri stiskanju in potem ponovni pretvorbi v PCM da isto obliko kot je vhodna. AAC/MP3/MP2 so lossy in ko jih dekompresiraš v PCM ne dobiš več iste stvari.

Tako da prosim povej kaj točno misliš s "kompresijo", ker v avdiu se beseda uporablja za dve različni stvari in ti jo uporabljaš na način ki nima smisla po nobeni interpretaciji.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Spc ::

Mavrik je izjavil:

Tako da prosim povej kaj točno misliš s "kompresijo", ker v avdiu se beseda uporablja za dve različni stvari in ti jo uporabljaš na način ki nima smisla po nobeni interpretaciji.

Nekdo se tukaj dela norca.

FLAC audio ima verjetno boljši zvok kot 64kbit/s mp3 ?
Temu se reče kompresija ali imamo drug izraz za ta pojav ?
 

Okapi ::

Imaš kompresije, kjer se del izvirne informacije izgubi, in kompresije, kjer se nič informacije ne izgubi.
Koliko je izvirne informacije, je pa odvisno od analogno-digitalne pretvorbe (pri kateri se vedno nekaj informacije izgubi).

Spc ::

Govorim o tej kompresiji:
Compression @ Wikipedia
 

nevone ::

Spc je izjavil:

Govorim o tej kompresiji:
Compression @ Wikipedia


Kompresija pomeni, da za predvajanje kompresiranega zapisa vedno rabiš dekoder, ker brez njega, zapisa ne moreš predvajat, oziroma če ga predvajaš brez dekodiranja, dobiš samo šum.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Spc ::

Vse lepo piše na wikipediji o kompresiji.
 

Mavrik ::

Ne, temu se ne reče kompresija. Polinkal si članek na "lossy compression", ne na "compression" kot si zmotno napisal sem.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Jst ::

SPC: kompresija se dogaja tako v FLAC, kot v mp3/aac formatu. Za poslušanje tako FLAC kot mp3/aac, rabiš dekoder, da poslušaš "od-kompresiran" zvok. Iz FLAC boš dobil nedotaknjen format, medtem ko bo mp3/aac imel (velike) izgube. Krajše se ne da zapisati.

Imamo pa še "Dynamic Range Compression," ki pa trenutno - v tej debati - nima veze.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

TgT ::

tema zašla zaradi trmastih glav, prava komedija... Mogoče še najdem kje kakšne kokice :))
Hit'N'Run

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TgT ()

radmannsdorf ::

radmannsdorf ::

Ker imam trenutno slab signal s priloženo anteno, ki je bila priložena usb tv tunerju - največ 10dB, bi rad kupil boljšo anteno z MCX konektorjem.
Na kaj moram biti pozoren? Na spodnjem linku je ena, ampak me zanima, če bi jo prilepil na hišno okno, na katerem so žaluzije, bi to sprejem motilo ali ne?
Opažam da antena še najbolje lovi na okenski polici, če jo dvignem višje, moč signala pade na 5dB ali manj.
http://www.ebay.com/itm/New-DAB-Digital...

OvCa77 ::

Živijo, kot sem obljubil poročam signal iz Nanosa, vendar ne morem uštimati DABplayer, sedaj mi je ratalo z sdr-j playerjem. Pri DABplayerju mi ne pokaže na 10d nobenega signala. A je imel kdo podobno težavo?
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

radmannsdorf ::

Meni je to hecalo včer ko sem nastavljal vse na novo. Restart programa je pomagal pri meni.

MrStein ::

Mavrik je izjavil:


DolbyE je lossless format

lossy je.
Vidno že po tem, da spravi 6 kanalov v prostor za 2.

Nemci imajo malo boljši opis.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Qcube ::

OvCa77 je izjavil:

Živijo, kot sem obljubil poročam signal iz Nanosa, vendar ne morem uštimati DABplayer, sedaj mi je ratalo z sdr-j playerjem. Pri DABplayerju mi ne pokaže na 10d nobenega signala. A je imel kdo podobno težavo?


Najverjenteje driver za win 10 iz windows update ne dela.

Tu sem napisal kako usposobit če je to problem https://slo-tech.com/forum/t635308/p529...

OvCa77 ::

Sedaj mi je ratalo, nacionalni imajo 128kbit/s, komercialni 64kbit/s, radio radio pa 80kbit/s, ognjišče 72kbit/s
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Joseph033 ::

OvCa77 a ni tudi radio rock na 72kbit/s ali pa se motim.

OvCa77 ::

Joseph033 je izjavil:

OvCa77 a ni tudi radio rock na 72kbit/s ali pa se motim.

Je, pa tudi test je na 32kbit/s. Je pa zanimivo da je na posnetku na forumu bolj škripalo kot v resnici.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Spc ::

MrStein je izjavil:

Mavrik je izjavil:


DolbyE je lossless format

lossy je.
Vidno že po tem, da spravi 6 kanalov v prostor za 2.

Nemci imajo malo boljši opis.

Če še nisi delal z tem formatov in ne veš o čem govoriš potem ne govori, da je lossy.
Jaz uporabljam Dolby-E skoraj vsaki dan, tako da vem o čem govorim. Dolby-E ima 8 kanalov in ne 6, pravtako je lossless.
Vse imaš lepo opisano v tem PDFju:
https://www.phabrix.com/pdfs/additional...

"Dolby E supports up to 8 channels of lossless compressed audio"
"Dolby Digital (AC3) supports up to six channels of lossy compressed audio"

Iz Dolby-E vedno dobiš 8 lossless kanalov, čeprav je "analogno" koridan v 2 stereo kanala.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

MrStein ::

Ja, in 1 je enako 2 in zemlja je ploščata.
Šur.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

The system will accept up to eight channels of baseband PCM audio and metadata and fit them onto a single 20-bit, 48kHz AES pair (i.e., 1.92 Mbps), or it will fit six channels plus metadata into a 16-bit, 48kHz AES pair (i.e., 1.536 Mbps).

Vir: http://www.tvtechnology.com/miscellaneo...

Torej, če 6 kanalov (kar je 4608 kbps) spraviš v prostor za 2 (1536 kbps), je to lossy compression.

(kar je isto, kar sem že prvič rekel)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

veso266 ::

se mi je zdelo da je Radio 1 zginil iz MUXa ampak takaj se je pojavil pod pretvezo Radio Radio?
Why do you need an e signature if everyone can delete it

radmannsdorf ::

Imena so res mal čudna, naprimer tudi Rock Radio Staj(erska).
S Krvavca :)

Zgodovina sprememb…

veso266 ::

@radmannsdorf ja ampak pri Rock Radiu saj veš kaj dobiš dobiš Rock Radio (sam da rečejo Rock Radio Štajerska) (mislim da ima center tut tko) ampak Radio Radio je bila postaja, ki je oddajala tam nekje na ptuju na 98.7 dokler jo ni kupil radio 1 ampak to da je pa Radio 1 nazaj na MUX prišel kot Radio Radio je pa mal nefer ker če bo tko MUX R1 zapolnil s svojimi Mrežnimi postajami pol za druge ne bo prostora in bo DAB pri nas slabši FM glede na vsebino, ki jo ponuja

PS: a bomo mi kdaj mel DLS+ ali pa MOT Slideshow?
Why do you need an e signature if everyone can delete it

radmannsdorf ::

veso266, vem, hočem samo povedat da so to neke čudne malenkosti, verjamem da bi jih zlahka odpravili.
Mene itak zanimajo samo Europa 05 in nacioanlni radii. Ostalo je samo neprestano ponavljanje kateri radio poslušajo. Sploh človek ki ima Radio 1,2, in je kupil tudi Radio Kranj in Radio Triglav, neprestano ponavljajo kateri radio poslušaš. Zadeva že presega meje, res bolano. Vse po istem komercialnem kopitu. Reklame so nekaj, samopromocija na vsake 7 minut je pa bolana.
Še dobro da je za starejše ljudi na gorenjskem ostal Radio Gorenc.

noraguta ::

nevone je izjavil:

Spc je izjavil:

Govorim o tej kompresiji:
Compression @ Wikipedia


Kompresija pomeni, da za predvajanje kompresiranega zapisa vedno rabiš dekoder, ker brez njega, zapisa ne moreš predvajat, oziroma če ga predvajaš brez dekodiranja, dobiš samo šum.

o+ nevone

Dekoder nucaš za kodiran signal. Kateri ni nujno stisnjen. Lahko je karkoli. Praktično je vsaka a/d pretvorba kodiranje signala.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

nevone ::

Dekoder nucaš za kodiran signal. Kateri ni nujno stisnjen.

Signal ni nujno stisnjen, ampak če JE stisnjen, potem rabiš decoder/decompress modul.

Praktično je vsaka a/d pretvorba kodiranje signala.

A/D pretvorba je samo digitalizacija informacije, katere rezultat je koda, za katero ne rabiš dekoderja.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

MrStein ::

"koda, za katero ne rabiš dekoderja"

Voda, ki ni mokra. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

nevone ::

MrStein je izjavil:

"koda, za katero ne rabiš dekoderja"

Voda, ki ni mokra. ;)


Lahko rečeš tudi zapis, za katerega ne rabiš dekoderja. Rabiš pa čitalnik.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Jst ::

>Voda, ki ni mokra.

Je led?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MrStein ::

Filozof, ki ne filozofira, a je še vedno filozof?
(nekdo še naj meme sliko prilepi)
;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

noraguta ::

Dejmo razjasnit
Signal ni nujno stisnjen, ampak če JE stisnjen, potem rabiš decoder/decompress modul.

Koda je oblika zapisa, kompresija je pa stiskanje. Ti lahko zip zapšeš v hex al pa decimalnem.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Joseph033 ::

Upam,da bojo kmalu vklopili v dab+ A-Radio Žalec,Narodni radio pa mogoče še kakšno drugo radijsko postajo mogoče Radio Prlek,Pohorje,Radio Slovenske gorice in pa mogoče kakšen radijo kateri bi predvajal disko muziko tako bi bile naketere postaje potem notri ki se po sloveniji ne ponavljajo mislim nimajo veliko fm frekvenc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Joseph033 ()

...:TOMI:... ::

Poslji na omenjene radie, da naj na akosu zaprosijo za dovoljenje, nato pa jih prepricaj, da placajo se za oddajanje v dab+. Zdaj je to res svetlobna leta enostavnejse, kot v FM spektru, kjer 15 let ni bilo nic novega, niti ni moglo biti.
Tomi

Joseph033 ::

kaj češ pisat ko pa se še lep čas ne bo nič spremenilo edino če bodo drugo leto se še katere postaje vklopile v dab+ .

...:TOMI:... ::

Pol ti pa ocitno ni v interesu dovolj, ce se par mailov ne mores napisat. Ko bo vsak dan kaksen mail na to temo, bodo zaceli vsaj razmisljat, ce ze niso.
Tomi

radmannsdorf ::

Ja. Treba je pohvalit, grajat, predlagat. Tako kot sem jaz na radio Europa 05 večkrat pisal da jih na gorenjskem ne slišimo, da so zakon, da majo dobro musko, kadar je bila slaba-sem jih skritiziral, potem sem opazil da objavljajo novice z našega konca kar naenkrat, zdaj pa celo v DAB+ oddajajo, medtem ko jih na FM na gorenjskem ni.
Tudi zato so moja najljubša postaja. :)
««
4 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354514 (2936) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386195 (2590) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411001 (6648) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328370 (24462) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612018 (10375) Scorpia

Več podobnih tem