» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
5 / 64
»»

mitko25 ::

Iz prve roke povem, da se urejajo prostori kjer bo deloval A-radio Žalec. Dovoljenje za radijsko oddajanje ureja, da mora radijska postaja začeti z oddajanjem v 90 dneh od izdaje dovoljenja oz. od vzpostavitve multipleksa. Skrajni rok pa je 20 december 2016.

Tudi Narodni radio ureja vse potrebno za zagon programa. Po mojih informacijah bo to 26.11.2016.
L.p.M

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mitko25 ()

radmannsdorf ::

Očitno je se radio Europa 05 preimenoval v Radio Bob. Svaštica.

Joseph033 ::

Mogoče kdo ve v čem je tu razlika glede dab+ radijskih postaj en konec ma več postaj drugi pa manj http://www.digitalradio.de/index.php/de...

konspirator ::

Gostota & število prebivalstva, kupna moč zveznih dežel.

veso266 ::

Radio 1 je zdaj 1 DAB ( zgleda so jih pogruntal da Radio Radio ni svoja postaja ampak Radio 1) novih postaj pa še ni
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

OK.d ::

Če bo kdo kupoval telefon z dab+ funkcijo.
http://www.cybershack.com.au/review/aus...
LPOK.d

mitko25 ::

A-radio od danes v DAB+ sistemu.

...:TOMI:... ::

glasbeniradio.si

Tudi kmalu v DAB+.
Tomi

Joseph033 ::

Ja imaste prav A-Radio Žalec od danes naprej v DAB+ sistemu pričakuje se še seveda Narodni Radio ne vem pa čigav je tale Glasbeni Radio če ima nekdo mogoče kakšno informacijo.

...:TOMI:... ::

Bivši radio dur.

samoglavan.net
Tomi

Joseph033 ::

Hvala TOMI sem zasledil,da naj bi ta radio preimenovali iz Narodni Radio v Glasbeni Radio.

Spc ::

Tranzistor za čisti zvok. :))

http://www.aliansa.si/izdelki/dab+-spre...
 

Spajky ::

Ti si premlad za ljudski izraz (izpred desetletij) za prenosni radijski sprejemnik aka Tranzistor ... pa ti je zato smešno ;)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Okapi ::

Evo, bom prav moral poiskati tole legendo, nekje v nekem predalu bi še morala biti.


Prvi "tranzistor" s čipom. Delati so jih začeli 1968, moj primerek je par let mlajši.

Spc ::

Ni smešn izraz tranzistor, ampak čist zvok.
:))
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

e-marko ::

Nabavil sem usb kartico (Realtek 2832U) in uspešno naložil gonilnike in program DAB Player. Pri skeniranju ne najde nič.
Je priložena antena na okenski polici premalo? Moram nastaviti še kaj?
Kraj je Slov. Bistrica.
Hvala.

Lp
...somebody, somewhere...

OvCa77 ::

e-marko je izjavil:

Nabavil sem usb kartico (Realtek 2832U) in uspešno naložil gonilnike in program DAB Player. Pri skeniranju ne najde nič.
Je priložena antena na okenski polici premalo? Moram nastaviti še kaj?
Kraj je Slov. Bistrica.
Hvala.

Lp

Meni z majhno antenco lovi 16dB 30km proč od oddajnika
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

e-marko ::

Zato meni ne lovi nič bolje. :))

Lp
...somebody, somewhere...

OvCa77 ::

e-marko je izjavil:

Zato meni ne lovi nič bolje. :))

Lp

Da sem prišel do "čistega" signala sem moral premikati usb podaljšek in kabel do antene po mizi, sedaj je na radiatorju.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

e-marko ::

Sedaj sem priklopil konkretno anteno, ki jo imam drugače na drugem tunerju in ne najde niti tv programov, ki bi jih moralo. Ali je kartica fuč ali pa je kaj drugega.
Sem odprt za nasvete.
Driverje imam z dne 19.1.2012, verzija 64.1.119.2012.
Katero verzijo pa imate ostali?

Lp
...somebody, somewhere...

e-marko ::

Poskusil sem tudi s tistimi gonilniki, ki so bili zraven kartice, 30.7.2015, verzija 64.1.730.2015.
Sedaj je našlo nekaj tv kanalov. Očitno kartica dela.

Lp
...somebody, somewhere...

OvCa77 ::

e-marko je izjavil:

Sedaj sem priklopil konkretno anteno, ki jo imam drugače na drugem tunerju in ne najde niti tv programov, ki bi jih moralo. Ali je kartica fuč ali pa je kaj drugega.
Sem odprt za nasvete.
Driverje imam z dne 19.1.2012, verzija 64.1.119.2012.
Katero verzijo pa imate ostali?

Lp

2012
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

veso266 ::

Glasbeni Radio tudi v DAB+ (tudi DLS imajo)

Srečno novo leto

Novoletna zanimivost (to je grozno ne zanimivo): France Inter je z novim letom zaključil Dolgovalovno oddajanje na 162khz (sedaj oddaja samo še signal za Radijske Ure)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

Scorpia ::

In tudi na polno prekinja, tako da je med voznjo cisto neposlusno. Edino ce si v blizini oddajnika, pa se to more biti brez ovir.
////

veso266 ::

@Scorpia ja kje se pa voziš? (Glasbeni Radio je itak na Multiplexu 10D ki se oddaja povsod po slo (skoraj)

kar se pa prekinjanja tiče: "to je pa nap DAB+" (upam da jim še vsaj 30 let na misel ne pade da izklopijo FM)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Scorpia ::

Skoraj povsod po Sloveniji pri komercialnih postajah prekinja. Najmanj Rock radio, pa Center je tudi kar ok. Drzavne pa odlicno lovi, tudi tam kjer fm ne seze vec.

Odgovor rtvja: Slabša kakovost sprejema radijskih postaj preko DAB signala je posledica znižanja zaščitnega razmerja in bitne hitrosti pri komercialnih postajah.
////

veso266 ::

@Scorpia ja to bo problem (sem misli da ti vse prekinja ne samo komercialne postaje), komercialne postaje bi lahko znižale žaščitno razmerje in bi bilo bolje (a se bojo brigale za svoje poslušalce je pa njihova stvar)

PS: Tale odgovor od RTVja mi da misliti (če RTV samo multiplexira že encodirane podatke (dab-encoder verjetno laufa na postajah samih (Rock Radio, Center, itd), to pomeni da bi lahko:
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Jst ::

Skoraj nikoli ne poslušam radia v avtu. Kadar je (skoraj) stoječa kolona na AC, takrat malo "prevrtim" kanale, ampak potem vedno ugasnem.

Danes sem pa čakal pred trgovino in vklopil radio. In pritisnil DAB knof. Par sekund nič, potem se prikaže menu kanalov. Izbral sem lokalen radio, ki oddaja na hribu, 10-15km vidne linije. Pa ko se je začel en Disturbed rock komad, ki ga poznam, sem zaprl okno, ki sem ga imel malo odprto in dal malo bolj naglas.

Potem pa preklopil na FM.

WTF???

FM z originalnimi zvočniki od avta in originalen Entertainment sistem, je špilal komad neprimerno bolje. Ne "audiofilsko" ali "audiofoolsko" bolje, ampak globji basi, bobni, činele, bass kitara, vokal, vse se je lepo slišalo.

Razlika v prid FM je bila takšna, kot da bi primerjal CD in eno znucano kaseto (ajde, tako hudo ni bilo, ker so še dobre kasete zvenele boljše).

Pa sem sedaj malo gledal ponudbo in review-e. Padla mi je v oči poraba radiov: en primer: 4 debele Duracell na FM zdrži par TEDNOV, na DAB+ 11 UR. In takšna ogromna razlika je pri vseh modelih, ki sem jih gledal za okoli 200 EUR. (Tam kjer je bilo napisano.)

Dober napredek delamo, res dober...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Scorpia ::

Pri meni je ravno obratno, vse postaje katere lahko primerjam dab-fm, je v prid dab-u. Samo da pri meni ni originalnega ozvočenja.
////

Spc ::

Jst je izjavil:

FM z originalnimi zvočniki od avta in originalen Entertainment sistem, je špilal komad neprimerno bolje. Ne "audiofilsko" ali "audiofoolsko" bolje, ampak globji basi, bobni, činele, bass kitara, vokal, vse se je lepo slišalo.

Razlika v prid FM je bila takšna, kot da bi primerjal CD in eno znucano kaseto

Sej to sem jaz ravno razlagal in testiral.
DAB+ pri 64kbit/s oz 48kbit/s nikakor ne more biti boljši kot pa FM broadcast, tako da gremo z DAB+ z kvaliteto zvoka nazaj v stare čase kaset, razen če bomo dobili vsaj 160kbit/s ali 192kbit/s radije na DAB+.

Tukaj sem naredil test:
https://slo-tech.com/forum/t635308/p529...
 

Spc ::

BBC Radio nan Gŕidheal (BBC Škotski radio) test, DAB+:
Format:
MPEG-4 AAC LC
320 kbps

Posneto iz DAB+ za primerjavo:
http://www.netsky.org/DAB/bbcRadioTest....

Zelo dober zvok za radio, ampak seveda, 320kbit/s.
Če bi v sloveniji dobili vsaj 160kbit/s bi pomojem bila kvaliteta primerljiva z FM radijem.
 

darkolord ::

Oddaja sploh kdo po zraku več kot 64?

mitja_i ::

...:TOMI:... ::

Oh, tako kot DVB-T. En sam fail... Jao :(
Tomi

Furbo ::

To se prav zajebavajo, isto kot pri TV, zdaj imamo pa vse skompresiran, pa kmalu še manj programov kot v analognih časih.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Scorpia ::

Programov bi bilo vec, samo komercialne postaje se ne vidijo v tem. Lep primer je pro plus.
Ocitno rock radio in center placujeta vec v multipleksu, da so boljse slisni.
////

MrStein ::

Kateri codec pa je v uporabi? eAAC+ na 64 kbps je kar OK. (beri: na nivoju FM)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mavrik ::

Ja, HE-AACv2 je večinoma.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

high efficiency aac je se kr ok tudi pri 64k. ni pa to flac kvaliteta jasno
#brezpodpisa

Jst ::

64 kb/s AAC je na nivoju 128 mp3, kar je sprejemljivo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

OK.d ::

Ja ampak ne leta 2017;)
LPOK.d

Jst ::

Za v avto med vožnjo...

Je nekaj drugega, kot domač hifi sistem z ojačevalcem in zvočniki za par tisoč EUR...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Joseph033 ::

Kolikor opažam te dab+ radijske postaje se mi vse bolj dozdeva,da bodo na koncu v dab+ ostali samo rtv slo kanali vsi ostali pa bodo prenehali delovati če bo vse skupaj ostalo pri tako nizki zvočni kvaliteti in najslabši zaščiti.

Mavrik ::

Dokler bo kronično pomanjkanje FM frekvenc... malo verjetno.
The truth is rarely pure and never simple.

Scorpia ::

Joseph033 je izjavil:

Kolikor opažam te dab+ radijske postaje se mi vse bolj dozdeva,da bodo na koncu v dab+ ostali samo rtv slo kanali vsi ostali pa bodo prenehali delovati če bo vse skupaj ostalo pri tako nizki zvočni kvaliteti in najslabši zaščiti.


Ko bojo pripravljeni placat vec k 1,5k na mesec bojo imeli zascitno razmerje. Kvaliteta pa je ze tko in tko boljsa, napram fm.

Frekvenc je dost, problem je, da bi vsak imel postajo. Nato pa se premozni poberejo vse frekvence oziroma so kupili druge postaje in nam vrtijo kvazi vec glasbe. Pocasi se izvaja monopol, ker vsi en in isti format furajo. Kaksne druge izbire kaj dosti nimas, ker so unicili majhne postaje.
////

roCkY ::

Nekaj € mesečno za Deezer ali kaj podobnega pa je godba po želji v top kvaliteti brez neumnega čveka in reklam.

Spc ::

 

OK.d ::

:)
LPOK.d

OvCa77 ::

Sem gledal slideshow na DABplayerju. Nacionalni imajo višji bitrate za prenos slike in celo prenaša slike albumov.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

bon_bon ::

cekr je izjavil:

A ima mogoče kdo informacijo, kako je z originalnimi VW radii?
V navodilih je omenjen DAB+ kar obsežno, v nastavitvah pa ga ni nikjer.

Je zablokiran oz. ga sploh ni?

Jaz imam RNS315. Radio omogoča DAB, vendar je bila ta opcija onemogočena, ker ni bila naročena ob naročilu vozila.
Če imaš koga, ki se lahko poveže s kablom na tvoj avto, ti lahko DAB funkcijo omogoči, sicer to lahko tudi na servisu naredijo (za ceno ne vem). Potrebuješ pa tudi nekaj podobnega temu, da ti bo radio predvajal/ lovil DAB programe. Poinstaliras v avto in uzivas v kvaliteti zvoka.

Meni je bila vredna investicija.
lp !

bon_bon
««
5 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354577 (2999) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386214 (2609) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411057 (6704) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328479 (24571) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612079 (10436) Scorpia

Več podobnih tem