» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
68 / 71
»»

duh1 ::

gb39 je izjavil:

Meni se to zdi krasna ideja, da bodo osmim že obstoječim omogočili prehod. Tako lahko predvidevamo, da se Radio Antena, Radio Bob, Best FM, Enter in pogojno Radio Energija sigurno selijo v nove muxe.

Radio Antena, Radio Bob in Toti Maxi imajo itak pravice za nacionalno pokrivanje, tako da te postaje bodo pomoje brez razpisa prestavljene v R4/R5. Edino pri Toti Maxi jim je verjetno v interesu, da nacionalno oddaja Toti Radio, Toti Maxi pa samo v R2E.

Enter bo tudi verjetno kandidiral za nacionalno pokrivanje (upam, da bodo nato malo razširili izbor pesmi, ker so, čeprav sem ljubitelj elektronske glasbe, že prav tečni s tem ozkim izborom in neskončnim ponavljanjem). Naj malo pokukajo čez mejo in vidijo, kaj se tam vrti. Ne rabijo daleč, Enter Zagreb je lahko prvi stik).

Kaj je pa lastnikom cilj glede Radia Energija, je pa tudi vprašanje. Mislim, "medijskemu gigantu" res ni problem "ustanoviti" program, kjer se ponavlja neka kratka lista komadov, vmes pa odvrtijo jingle "Radio Energija". Se mi zdi, da je Energija samo zato, da nekdo drug ni dobil pravic. Stroški s takim programom so minimalni, plačujejo samo najem CU-jev.

Vem, da sta Radio Capris in Radio Rogla izrazila željo po nacionalnem oddajanju, tako da pričakujem njuno kandidiranje. Verjetno tudi Radio Hit.

Kot zanimivost, Radio Obala d.o.o. od 17.6.2024 ni več lastnik Radia Hit in Radia Capris. Oba radia imata sedaj več lastnikov z manjšimi procenti deležov. Media24/Infonet nadaljuje svojo prakso pri lastništvih.

Spc ::

Nova avstijska MUX-a vidna v Mariboru:



okoli 15dB
 

Spc ::

Super 80's:



112kbit/s 18dB.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Spc ::

Oddajnik:
 Graz 1 DAB transmitter info Schöckl Austria, Steiermark

Graz 1 DAB transmitter info Schöckl Austria, Steiermark



DAB+ MUX2-StBK:
 DAB+ MUX2-StBK

DAB+ MUX2-StBK



DAB+ MUX3-StBK:
 DAB+ MUX3-StBK

DAB+ MUX3-StBK

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Juneau ::

Zanimivo in žalostno hkrati, da ponekod v severni Sloveniji lahko spremljaš avstrijski DAB+, slovenskega pa ne.

enemon ::

Juneau je izjavil:

Zanimivo in žalostno hkrati, da ponekod v severni Sloveniji lahko spremljaš avstrijski DAB+, slovenskega pa ne.


Na Goričkem je ponekod slovenski DAB+ mejno, a se pričakuje, da se bo s prestavitvijo oddajnika sprejem izboljšal. Avstrijski pa na polno, tudi hrvaški, madžarski pa ne, ker ga ni.

gb39 ::

No, za tiste, ki bi radio prenašali prek mobilnih operaterjev oziroma preko njihove infrastrukture. 19.7.2024 22:35 (ura je približna, lahko da je bilo žw prej) sta omrežje Telemach-a in omrežje A1 padela oziroma je nekaj časa deloval samo 2G (cca 15 minut). Okolica Komende. Medtem pa v ozadju prijetno igra DAB+. Ane, kako malo je treba, da se pokaže zanesljivost tehnologije. Pa niti ni šlo za kakšno hudo nevihto. Večji naliv s pogostim bliskanjem.

starfotr ::

Veš kako je, pri 5G so rekli da bo zanesljivost 99,99 %, za 6G se mečejo ven z 99,999 % :))

No, skratka. Mobilne mreže še vedno nimajo za burek. In zato bo še vedno živel broadcast, kot je DAB+ in tudi profesionalne službe bodo še vedno imele svoje zasebne mreže (DMR, Tetra itd.)

In baje da bo vedno več zasebnih 5G, 6G omrežij za razne tovarne in podjetja. Kako to, a javna omrežja ne nudijo dovolj pasovne širine, niso dovolj zanesljiva in poceni? :))

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Veš kako je, pri 5G so rekli da bo zanesljivost 99,99 %, za 6G se mečejo ven z 99,999 % :))

Sj kar se prenosa tiče to drži, ampak do problema pride drugje

Spc ::

Juneau je izjavil:

Zanimivo in žalostno hkrati, da ponekod v severni Sloveniji lahko spremljaš avstrijski DAB+, slovenskega pa ne.

Tudi v avtu ( VW Touran 2021 ), deluje novi avstrijski MUX brez težav, okolica Maribora in izven Maribora.

 VW Touran

VW Touran

 

gb39 ::

Tudi sam ugotavljam, da se sprejem precej razlikuje od znamk avtomobila. Še največja katastrofa so pa tisti, ki so naknadno vgrajeni.

cekr ::

Če hočeš, da bo nekaj na široko sprejeto, faktor "znamka avtomobila" ne sme obstajat. Zadeva ima za delat povsod in konec.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Scorpy84 ::

gb39 je izjavil:

Tudi sam ugotavljam, da se sprejem precej razlikuje od znamk avtomobila. Še največja katastrofa so pa tisti, ki so naknadno vgrajeni.


Ne, če daš tapravo anteno, na strehi, pa ne kakšna shark varianta. Čeprav tudi te aftermarket "shark" boljše lovijo kot tovarniške, ki so polna vezja not. Tako podobno imam jaz: https://celsusice.co.uk/brands/digital-... in lovim tam, kjer se tukaj pritožujete, da ne ali pa prekinja.

Spc ::

Test SLO DAB+ na hrvaškem, senj.

Dobim 11.1dB z EMOS Moon anteno.



Oddajnik je ta, saj dobim samo prvi MUX:

Slavnik (=Monte Taiano) (kp) DAB transmitter info Slovenia, Koper (kp),13e58/45n32

10D v SVN SLO DAB+ R1






Anteno sem pritrdil na betonsko ograjo:



Uporabil sem pa Realtek USB DONGLE in EMOS VILLAGE MOON-V900 anteno z aktivnim ojačevalcem.
Software: AbracaDABra open source DAB+ radio
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Spc ::

Danes se je signal izboljšal, ista lokacija in pozicija antene senj, hrvaška.
So kaj zvišali izhodno moč oddajnika ?

Danes imam 16.1 - 16.4dB:

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Spc ::

Danes je zelo oblačno, in se v daljavi vidijo strele, ampak SLO DAB pa imam danes kar 19dB, to je boljše kot okolica Maribora !




Tudi italianski DAB+ je danes 10.5dB:



Zgleda,da vreme zelo vpliva.
Lokacija: Senj, Hrvaška.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

ziggy42 ::

Verjetno je na delu neka vrsta propagacije kot je ducting efekt. Pojavi se med mrzlo plastjo morja ali zraka in vroco ter tako deluje kot tunel za signal.

gb39 ::

ziggy42 je izjavil:

Verjetno je na delu neka vrsta propagacije kot je ducting efekt. Pojavi se med mrzlo plastjo morja ali zraka in vroco ter tako deluje kot tunel za signal.

Potem se vrjetno isto dogaja, ko pade sneg. Namreč sam sem opažal, da je v tistem času R3 meni precej bolje lovilo kot običajno.

Juneau ::

Kolikor sam opažam, pa poslušam DAB+ RA že kar nekaj poletij, zim, pomladi in jeseni vreme ne vpliva na DAB+ signal. Lahko je nevihta, močno sneži, dežuje, mraz, vročina, signal je stabilen kolikor ga pač je. Pri FM so pa takoj težave. Ali se močno sliši šumenje v zvočniku, ali izgine stereo in preklopi na mono itd.Kar močno zaprasketa, če v bližini udari strela. Prav tako so slišne motnje ob močnem vetru itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Juneau ()

V-i-p ::

Mene pa nekaj drugega pyzdi. Po sto letih si omislim en luškan DAB+ radio za na pisalno mizo, zdaj pa vsakič poslušam tisto sranje od prasketanja v zvočniku zaradi mobilca, ko dobim klic. Se da to kako rešit, razen, da zamenjam radio?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

starfotr ::

Ja preklopi si na 4G/5G only. Seveda moraš imeti VoLTE/VoNR.

Lightning5 ::

V-i-p je izjavil:

Mene pa nekaj drugega pyzdi. Po sto letih si omislim en luškan DAB+ radio za na pisalno mizo, zdaj pa vsakič poslušam tisto sranje od prasketanja v zvočniku zaradi mobilca, ko dobim klic. Se da to kako rešit, razen, da zamenjam radio?


Prosim ne vzami narobe?
A si prepričan, da imaš vklopljen DAB? Presketanja ne bi smeli biti. Če se pa inducira šum na zvočnikih pa bolje, da čim prej zamenjaš radio.

V-i-p ::

@Lightning5: ne, radio je že pravi. Samo za 50€ je očitno krš, ampak mi je bil lep, jgb :).

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

ziggy42 ::

V-i-p je izjavil:

Mene pa nekaj drugega pyzdi. Po sto letih si omislim en luškan DAB+ radio za na pisalno mizo, zdaj pa vsakič poslušam tisto sranje od prasketanja v zvočniku zaradi mobilca, ko dobim klic. Se da to kako rešit, razen, da zamenjam radio?

Klasicen problem z zvocniki oz. vezjem. Doma imam en dober komplet priklopljen na racunalnik, ki ima enake tezave. Ni neke resitve razen da zadevo zamenjas ce je res nevzdrzno. Sicer ce telefon umaknes meter stran vsaj pri meni ropotanje izgine.

gb39 je izjavil:


Potem se vrjetno isto dogaja, ko pade sneg. Namreč sam sem opažal, da je v tistem času R3 meni precej bolje lovilo kot običajno.

V zimskem casu se zaradi snega izbolsajo pogoji za odboj signalov od hribov. Vcasih je razlika ogromna, se pa zgodi da se lahko pojavijo tudi motnje in interference.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

cekr ::

Vedno se vprašam; a ste pripravljeni v imenu "novih" tehnologij sprejeti design in funkcionalnost igračk na ravni '70 - let?
Vsi ti DAB sprejemniki/tranzistorčki so obtičali tam nekje. Mislim, da smo dobo MONO že zdavnaj preživeli. Zvok tudi dvomim, da je kaj boljši od tistih izpred 40-50 let. No, tisti takrat, so vsaj kaj vlekli.
Ne se podcenjevat in kupovat igračk, ki niso vredne niti tega imena.
Včasih smo nabirali HIFI komponente, ki so bile nekaj vredne. Sedaj se pa kupuje škatlice, ki niti za reciklažo niso vredne. Res noro.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Juneau ::

cekr je izjavil:

Vedno se vprašam; a ste pripravljeni v imenu "novih" tehnologij sprejeti design in funkcionalnost igračk na ravni '70 - let?
Vsi ti DAB sprejemniki/tranzistorčki so obtičali tam nekje. Mislim, da smo dobo MONO že zdavnaj preživeli. Zvok tudi dvomim, da je kaj boljši od tistih izpred 40-50 let. No, tisti takrat, so vsaj kaj vlekli.
Ne se podcenjevat in kupovat igračk, ki niso vredne niti tega imena.
Včasih smo nabirali HIFI komponente, ki so bile nekaj vredne. Sedaj se pa kupuje škatlice, ki niti za reciklažo niso vredne. Res noro.


Za v delavnico, pisarno, za vikend hišico in kuhinjo pa res ne rabiš DAB+ sprejemnikov za 500€+. Za v delavnico in kuhinjo so dovolj take "igračke". Za vikend mogoče kakšen "jajca" stereo DAB+ radio s CD-jem itd. Ljubitelji si pa itak kupijo posamezno komponento za 300€+.

Lightning5 ::

Pri DABu je njegova največja prednost tudi slabost.
Ker se pri digitalnemu signalu lahko šum odstrani, lahko tudi proizvajalci izdelujejo manj kvalitetne radije.
Po svoje si niti ne želim, da bi pretirano povečali moč oddajanja, da gredo te radija tja kamor spadajo... v smeti.

@V-i-p Dobronamerno, na tvojem mestu bi radio vrnil in kupil nekaj kar je vredno tvojih 50€ ;) Lidl je nekaj časa nazaj imel super DAB radio za 30€.

Spc ::

cekr je izjavil:

Vedno se vprašam; a ste pripravljeni v imenu "novih" tehnologij sprejeti design in funkcionalnost igračk na ravni '70 - let?

Se strinjam ja, ne razumem zakaj se sploh prodajajo radiji z mono oz. enim zvočnikom, to je čista bedarija, kot iz 1970ih.

Jaz osebno ne vzamem radia pa če je nevem kako lep če ima samo mono zvok, isto z raznimi BT zvočniki, tudi od JBL-a kao prenosni BT zvočnik za 150EUR noter pa 1 mono zvočnik.
Čista bedarija.

Moj prenosni dab radio je trenutno:
PC: HP Elitebook 8560p, sandybridge 16GB rama.
Tuner: Nooelec NESDR Mini 2 USB RTL-SDR
Sound: Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 PRO
Zvočniki: Sony SRS-PC71
Software: bracaDABra (DAB) + SDR Console (Analogno).
Antena:EMOS VILLAGE MOON–V900

Ni pa to samo DAB+ radio ampak: FM,AM,FM RADIO, DVB-T, DVB-T2, DAB, DAB+ itd itd itd..

Lahko poslušam vse od letal, PMRjev, satelitov, drugih naprav, gledam tv, dab itd itd.
Vglavnem univerzalni sistem, ne samo radio z solidnimi stereo zvočniki.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

starfotr ::

Kočevje dobi DAB+ v kratkem. Ljudje iz tistega konca ali pa samo mimovozeči malo testirajte zadeve.

Scorpy84 ::

Spc je izjavil:

cekr je izjavil:

Vedno se vprašam; a ste pripravljeni v imenu "novih" tehnologij sprejeti design in funkcionalnost igračk na ravni '70 - let?

Se strinjam ja, ne razumem zakaj se sploh prodajajo radiji z mono oz. enim zvočnikom, to je čista bedarija, kot iz 1970ih.

Jaz osebno ne vzamem radia pa če je nevem kako lep če ima samo mono zvok, isto z raznimi BT zvočniki, tudi od JBL-a kao prenosni BT zvočnik za 150EUR noter pa 1 mono zvočnik.
Čista bedarija.

Moj prenosni dab radio je trenutno:
PC: HP Elitebook 8560p, sandybridge 16GB rama.
Tuner: Nooelec NESDR Mini 2 USB RTL-SDR
Sound: Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 PRO
Zvočniki: Sony SRS-PC71
Software: bracaDABra (DAB) + SDR Console (Analogno).
Antena:EMOS VILLAGE MOON–V900

Ni pa to samo DAB+ radio ampak: FM,AM,FM RADIO, DVB-T, DVB-T2, DAB, DAB+ itd itd itd..

Lahko poslušam vse od letal, PMRjev, satelitov, drugih naprav, gledam tv, dab itd itd.
Vglavnem univerzalni sistem, ne samo radio z solidnimi stereo zvočniki.


Sicer pa, kaj ti pomagata dva zvočnika v stereo načinu iz majhne škatle? Ko si odaljen meter ali dva itak ne slišiš več stereo, ker sta zvočnika preveč blizu, še bližje sta "kot je velika tvoja glava" in se zvok samo meša. Še pri hifi postavitvi, moreš idealno postaviti, da bo zvok tak kot je treba, ti pa bi iz ene škatle zdaj slišal stereo. Daj prosim te. V tem primeru si daš slušalke, ker nima smisla imet prenosni zvočnik, pred nosom.

gb39 ::

starfotr je izjavil:

Kočevje dobi DAB+ v kratkem. Ljudje iz tistega konca ali pa samo mimovozeči malo testirajte zadeve.

Po registru Akosa naj bi ga že imel. Ali so prej vpisali kot pa dejansko zmontirali oddajnik?

Scorpy84 je izjavil:

Sicer pa, kaj ti pomagata dva zvočnika v stereo načinu iz majhne škatle? Ko si odaljen meter ali dva itak ne slišiš več stereo, ker sta zvočnika preveč blizu, še bližje sta "kot je velika tvoja glava" in se zvok samo meša. Še pri hifi postavitvi, moreš idealno postaviti, da bo zvok tak kot je treba, ti pa bi iz ene škatle zdaj slišal stereo. Daj prosim te. V tem primeru si daš slušalke, ker nima smisla imet prenosni zvočnik, pred nosom.

Vzel si mi misel. Stere zvok pri tako malih radiih je samo toliko, da je. Neke blazne razlike ni. Kar pa še ne pomeni, da mora bit vse mono.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gb39 ()

Juneau ::

Saj ni pomembno kakšen RA sprejemnik uporablja končni uporabnik. Oddajanje mora biti vsaj po minimalnem DAB+ standardu. (96 kbit/s, STEREO, 48kHz). Kje in kako bo pa končni uporabnik poslušal DAB+ je pa njegov "problem". (avtoradio, kuhinjski RA, DAB+ komponenta za 1000 € ...).

Spc ::

Scorpy84 je izjavil:


Sicer pa, kaj ti pomagata dva zvočnika v stereo načinu iz majhne škatle?

Jaz sem jih malo predelal in sicer ima desni zvočnik sedaj 5 metrov kabla namesto 1 meter, in sta dosti narazen, tudi od daleč se sliši stereo zvok v sobi.
 

makucv ::

Spc,

kako imaš obrnjen antenski krožnik za DAB? vodoravno ali navpično?

Juneau ::

Spc je izjavil:

Scorpy84 je izjavil:


Sicer pa, kaj ti pomagata dva zvočnika v stereo načinu iz majhne škatle?

Jaz sem jih malo predelal in sicer ima desni zvočnik sedaj 5 metrov kabla namesto 1 meter, in sta dosti narazen, tudi od daleč se sliši stereo zvok v sobi.


Jaz tudi imam podaljšan kabel do obeh zvočnikov. Cca 3 metre za vsak zvočnik. Tisti meter kabla, ki je od zvočnika je premalo za dobro stereo "izkušnjo".

Juneau ::

No, pa jim je škripno tudi DAB+ oddajnik na Plešivcu.

Stanje omrežja na dan 08. 08. 2024
PlešivecDAB+ oddajnik je v okvari (00:00 - 23:59)

Alexius Heristalski ::

starfotr je izjavil:

Kočevje dobi DAB+ v kratkem. Ljudje iz tistega konca ali pa samo mimovozeči malo testirajte zadeve.

Po mojih opažanjih dovolj dobro dela že zdaj. Signal verjetno dobimo s Trdinovega vrha in s Krvavca.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Spc ::

makucv je izjavil:

Spc,

kako imaš obrnjen antenski krožnik za DAB? vodoravno ali navpično?

Navpično, večji SNR dobim, ni točno 90° kot ampak nekje 105°
 

duh1 ::

Radio Hit septembra starta s programom "Samo nostalgija". Na polno že vrtijo napovedi.

enemon ::

O ne, še en 80-90 radio ... Thank you next.

Juneau ::

enemon je izjavil:

O ne, še en 80-90 radio ... Thank you next.

>:D

Ko ni vsebine je tudi 100 kopij RA postaj OK. Poglej Odlazka. 20+ RA postaj in kot bi poslušal eno. Le da so novice (propaganda) in glasba s 10 sekundnim zamikom.

Juneau ::

Nemčija: Najavili izklope FM oddajanja, prvi izklopi že leta 2025.
Izklope FM oddajnikov je napovedala najbolj severna nemška zvezna dežela Schleswig-Holstein. Prve tamkajšnje radijske postaje bodo brez FM-a že v 2025. Prehod bo izveden postopoma, v vmesnih fazah bodo radijske postaje sproti zmanjševale energetske vire namenjene svojim preostalim analognim frekvencam. FM oddajanje bodo popolnoma prenehali uporabljati najkasneje do 2031.
https://www.dabplus.de/2024/06/28/dab-i...




Švica: Javna RTV SRG konec tega leta že izklaplja FM oddajnike, privatne postaje se ji pridružijo najkasneje konec 2026!
Večina Švicarjev, ki uporabljajo radio za poslušanje novic, glasbe ter vremenskih in prometnih informacij, danes v glavnem za to že uporablja DAB+ ali internet (IP). Odstotek tistih, ki še vedno uporabljajo izključno FM, ostaja pod 10%. Od leta 2020 radijske postaje niso več dolžne oddajati svojih programov s to tehnologijo, vzdrževanje treh oddajnih tehnologij pa je drago. Upravni odbor SRG je zato odločil, da bo s 31. decembrom 2024 prenehal oddajati radijske programe RSI, RTS, SRF in RTR preko zastarelih FM sistemov.
Nove investicije v FM tehnologijo niso več smiselne, glede na koristi, ki bi jih prinesle.

Za SRG je vzdrževanje in obnavljanje FM oddajnikov drago, stroški pa so nesorazmerni s koristmi. Zaradi težke finančne situacije, upada prihodkov od oglaševanja in inflacije, nadaljnje naložbe v zastarelo tehnologijo niso upravičene. DAB+ in internet (IP) ponujata boljšo kakovost zvoka, večjo izbiro programov ter energetsko in stroškovno učinkovitost.
Ob tem bo zvezni urad za ceste (FEDRO) do konca leta 2024 razširil DAB+ pokritost v predorih švicarske nacionalne avtocestne mreže in hkrati v njih izklopil FM oddajanje.
Spomnimo, zvezni svet je na seji 25. oktobra 2023 vsem podaljšal FM licence, ki potečejo leta 2024, le še za dve leti. Radijski programi v Švici se tako na FM-u lahko oddajajo le še do konca leta 2026.

VIR: https://digitalniradio.si/

Juneau ::

Povsod ugotavljajo, da je dvojno oddajanje (FM in DAB+) nesmiselno in finančno nevzdržno. Le v Sloveniji "depolitizirana" RTV še (kar) nabavlja nove FM oddajnike. Drugod ta sredstva vlagajo v DAB+. Očitno so v drugih državah (Norveška, Nemčija, Švica, Francija ...) neumni. Le naši "modreci" so bolj papeški od Papeža.

starfotr ::

Za večino sveta bo FM še desetletja povem sprejemljiva tehnologija.

gb39 ::

Zakaj se moramo zgledovat po večini sveta? Potem dajmo še AM nazaj prižgat, sn v nekaterih državah je to še zelo uporabna tehnologija.
Fm je treba izklopit v naslednjih petih letih. Konec debate.

starfotr ::

Zakaj nismo potem najboljši/pionirji pri večini zadev, če že pri vseh zadevah nismo?

Treba se je zavedat, da smo pri nas v najboljšem primeru kot država povprečni pri večini zadev in ne nadpovprečno napreden narod.

Juneau ::

starfotr je izjavil:

Za večino sveta bo FM še desetletja povem sprejemljiva tehnologija.


V južni Ameriki in Afriki. V Evropi je že uzakonjen nov standard in to je DAB+.Tudi v Avstraliji je DAB+ že zelo razširjen.

V Sloveniji imamo en splošni problem. Nostalgija po starem, odsluženem. Saj lahko sami vidite, da določen % ljudi še danes 33 let po osamosvojitvi malikuje Jugoslavijo in maha z zastavo države, ki že dolgo ne obstaja več. Enako je z FM. Žal je te ljudi povozil čas. Poznam ljudi, ki še danes (2024) poslušajo glasbo na kasetarjih. (Posnete na avdio trak kaseto), čeprav so že mnogo let na voljo USB ključi in ostale opcije.

Okapi ::

Problem z DAB je, da je zadeva v bistvu že zastarela. Pokritost z mobilnim internetom je praktično enala (mogoče celo večja), radijskih postaj na internetu pa tisočkrat več, plus pretočne glasbene storitve.

Podobno kot DVB-t recimo, televizijsko anteno ima pri nas par odstotkov gledalcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Juneau ::

Okapi je izjavil:

Problem z DAB je, da je zadeva v bistvu že zastarela. Pokritost z mobilnim internetom je praktično enala (mogoče celo večja), radijskih postaj na internetu pa tisočkrat več, plus pretočne glasbene storitve.

Podobno kot DVB-t recimo, televizijsko anteno ima pri nas par odstotkov gledalcev.


To drži, da je DAB relativno star standard. Je pa DAB+ precej mlajši.
Internetni RA je pa za povprečnega poslušalca bolj ali majn nekoristen. Zakaj? Katerega poslušalca zanima en lokalni RA iz Peruja, Brazilije, Saudske Arabije, Pekinga itd? Mene ne. Vse svetovne hite lahko slišiš tudi na slovenskih RA postajah (večkrat na dan). Tako, da ni potrebe po internetnem RA, da bi slišal najnovejšo glasbo.

starfotr ::

Okapi je izjavil:

Problem z DAB je, da je zadeva v bistvu že zastarela. Pokritost z mobilnim internetom je praktično enala (mogoče celo večja), radijskih postaj na internetu pa tisočkrat več, plus pretočne glasbene storitve.

Podobno kot DVB-t recimo, televizijsko anteno ima pri nas par odstotkov gledalcev.


Internet protokol (IP) je že od leta 1974.

DAB se je začel v osemdesetih, oziroma devetdesetih, ker so takrat prvič predstavili zadeve. DAB+ je še mlajši.

Internet je torej starejši od digitalnega radia. Dajmo kar ugasnit internet.
««
68 / 71
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
355578 (4000) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386539 (2934) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411926 (7573) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7329827 (25919) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612678 (11035) Scorpia

Več podobnih tem