» »

Slikarstvo in avtorske pravice

Slikarstvo in avtorske pravice

neutronium ::

Pozdravljeni, imam pa nekaj vprašanj. Recimo da rišem slike resničnih pokrajin, tehnika oljne barve...Je dovoljeno na ta način narisati sliko po fotografiji, ki jo je nekdo drug posnel...recimo, da najdem sliko Ljubljane ali česa podobnega na googlu (banalen primer), ali zdaj rabim dovoljenje avtorja, da zadevo naslikam ali ne? V katerih primerih je dovoljeno in kdaj ni v skladu z zakonom? Pač zanima me, ker bi rad naredil spletno stran in potem dal svoja dela na ogled in komentiranje javnosti...

Še eno vprašanje, recimo, da kot amater začetnik uporabljam knjižne tutoriale za učenje tehnik in so notri slike umetniških del še živečih avtorjev kot primeri na katerih se učiš in recimo narediš reprodukcijo motiva. Je recimo dovoljeno potem poslikat s telefonom in recimo pokazat svoj napredek na družabnih omrežjih? Je potrebno dovoljenje avtorja? Kaj drugega? V knjigi recimo piše: reproduction of the work for study or finished work is permissible. Any photomechanical reproduction for commercial purposes is forbidden. Kaj to pomeni, da lahko recimo vadim na delih v knjigi, vendar jih ne smem pokazati nikomur? Seveda komercialni nameni niso namen... Upam, da je tukaj kdo, ki se spozna na te stvari. Hvala!:)

St235 ::

Kot si sam videl je odvisno od pogojev licence. Oziroma drugače rečeno vsak avtor se sam odloči do kakšne mere bo zaščitil svoje delo.

Načeloma prerisovanje pomeni kršitev avtorskega dela. Samo ne bo nihče kompliciral dokler a. navajaš reference (torej se ne predstavljaš kot idejni avtor) in b. ne gre za komercialno dejavnost.

Tudi v knjigi, ki jo omenjaš je jasno napisano: reporoduction (prerisovanje v tem kontekstu) je dovoljeno, med tem photomechanical reproduction (fotokopiranje) za namene prodaje ni.

Torej lahko ta dela mirno prerisuješ in razkazuješ.

neutronium ::

Hvala za odgovor Lakotnik29:) Torej nekdo, ki naredi fotografijo pokrajine, mesta oz.recimo neke stavbe ima avtorske pravice, to mi je popolnoma jasno. Samo v tem primeru lahko na isti točki (turistična razgledna mesta) stoji tisoč fotografov, ki naredijo identično fotografijo:| Kako je potem mogoče zahtevat in dokazat, da je nekdo kršil tvoje pravice, če nimaš na fotografiji nečesa unikatnega? Zanima me, ker vseh zanimivih krajev se ne da obiskat in včasih tudi ne izsledit kdo je avtor določene fotografije na netu:)

St235 ::

To je potem stvar sodnega postopka, če do spora pride. Načeloma mora nosilec acvtorske pravice dokazat, da mu je bila kršena avtorska pravica.

Nima pa avtor nič manj pravic, če ga ti nisi sposoben izsledit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

fpbs ::

neutronium je izjavil:

Pozdravljeni, imam pa nekaj vprašanj. Recimo da rišem slike resničnih pokrajin, tehnika oljne barve...Je dovoljeno na ta način narisati sliko po fotografiji, ki jo je nekdo drug posnel...recimo, da najdem sliko Ljubljane ali česa podobnega na googlu (banalen primer), ali zdaj rabim dovoljenje avtorja, da zadevo naslikam ali ne? V katerih primerih je dovoljeno in kdaj ni v skladu z zakonom? Pač zanima me, ker bi rad naredil spletno stran in potem dal svoja dela na ogled in komentiranje javnosti...

Še eno vprašanje, recimo, da kot amater začetnik uporabljam knjižne tutoriale za učenje tehnik in so notri slike umetniških del še živečih avtorjev kot primeri na katerih se učiš in recimo narediš reprodukcijo motiva. Je recimo dovoljeno potem poslikat s telefonom in recimo pokazat svoj napredek na družabnih omrežjih? Je potrebno dovoljenje avtorja? Kaj drugega? V knjigi recimo piše: reproduction of the work for study or finished work is permissible. Any photomechanical reproduction for commercial purposes is forbidden. Kaj to pomeni, da lahko recimo vadim na delih v knjigi, vendar jih ne smem pokazati nikomur? Seveda komercialni nameni niso namen... Upam, da je tukaj kdo, ki se spozna na te stvari. Hvala!:)

Moje mišlenje. Če slikaš slike resničnih pokrajin po lastni, ali tuji fotografiji,in se pri tem prizadevaš, da bi bile čimbolj podobne originalnemu posnetku, potem te slike ne bodo imele neke posebne vrednosti, in je čisto vseeno, če tiste originalne slike samo daš skopirat v večjem formatu.
Smisel tvojega slikanja je, da dodaš nekaj detajlev, ki tisto originalno fotografijo polepšajo. Naprimer, na fotografiji je jasno nebo - dodaš oblake, ali mogoče zahod sonca, ali mogoče ob strani slike dodaš neko drevo, grmovje ....

Invictus ::

reproduction ni nujno da pomeni da ne smeš na roke prerisovat.

Recimo, pri notnih zapisih, ki si jih izposodiš za določen koncert, lahko na roke prepišeš partituro, ne smeš je pa skenirati/kopirati ...

Tako da stvari niso tako črnobele ... je pač odvisno od področja, zato se pozanimaj tam.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gandalfar ::

> Recimo, pri notnih zapisih, ki si jih izposodiš za določen koncert, lahko na roke prepišeš partituro, ne smeš je pa skenirati/kopirati ...

Vir za tole?

Invictus ::

Moja bivša punce ki je za filharmonijo naročala (za posojo) partiture iz Švice ...

Zdaj če se ti da preko 1000 strani preprisat naroke, ti kar ...

Kot sem rekel, avtorsko pravo je različno za področja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fujtajksel ::

St235 ::

Gandalfar je izjavil:

> Recimo, pri notnih zapisih, ki si jih izposodiš za določen koncert, lahko na roke prepišeš partituro, ne smeš je pa skenirati/kopirati ...

Vir za tole?


Kakorkoli se to smešno sliši je dejansko tako.

Zakon o avtorskih in sorodnih pravicah namreč določa v 50 členu, da je z ročnim prepisovanjem dovoljeno reproducirati grafično izdajo glasbenega dela

Zgodovine tega ne poznam, bi pa znalo bit to povezano s tem, da pravzaprav glasbo lahko vsak z dovolj posluha ustrezno zapiše. In ta zapis (ne pa tudi njegova vsebina, saj glasba ni njegova) je potem ščiten z avtorskimi pravicami. Samo vsebino (torej glasbo) pa je vsakomur dovoljeno da si jo na enak način (notni zapis je bolj kot ne standardiziran) zapiše sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Gandalfar ::

Hvala, nori exceptioni :)

neutronium ::

fpbs je izjavil:


Moje mišlenje. Če slikaš slike resničnih pokrajin po lastni, ali tuji fotografiji,in se pri tem prizadevaš, da bi bile čimbolj podobne originalnemu posnetku, potem te slike ne bodo imele neke posebne vrednosti, in je čisto vseeno, če tiste originalne slike samo daš skopirat v večjem formatu.
Smisel tvojega slikanja je, da dodaš nekaj detajlev, ki tisto originalno fotografijo polepšajo. Naprimer, na fotografiji je jasno nebo - dodaš oblake, ali mogoče zahod sonca, ali mogoče ob strani slike dodaš neko drevo, grmovje ....


Ja saj to vse drži, samo nekje je treba začet, da izpiliš razne tehnike in dobiš nek filing. Poskušaš na nekih realnih delih, da vidiš koliko zadaneš motive in razmerja potem pa z napredkom dodajaš druge unikatne stvari gor. Mislim, da imajo redki ljudje tako dobro mentalno predstavo, da izrišejo neko realno izgledajočo stvar iz glave:) pač ni vsak enako nadarjen. Sicer je pa umetnost precej subjektivna stvar in je o vrednosti del težko govorit. Večina itak nikoli ne pride do te točke. Tako, da najboljše to počet za lastno veselje, pa potem čas pokaže, če lahko kaj od tega vnovčiš. Saj mene je samo zanimalo kako je z vsemi temi stvarmi, če kaj objavim javno, da se potem ne najde kdo, ki ima avtorske pravice nad čim...:|

fpbs ::

S tem ko sem omenil vrednost, sem mislil na umetniško vrednost in ne denarno, ker to sta v slikarstvu dva zelo različna pojma. Večina priznanih slikarjev, se je s svojim slikanjem komaj preživljala in so umrli v pomankanju in bedi. Svoje slike so težko prodali, če so jih pa podarili, so pa pristale na neuglednem mestu. Njihove slike so dobile pravo in celo astronomsko vrednost šele po smrti avtorjev.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodišče Evropske unije: ponovna objava že objavljenih avtorskih del ni dovoljena (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10427799 (21333) St235
»

Izdelujem stran o Sloveniji in rabim slike

Oddelek: Izdelava spletišč
111434 (859) black ice
»

#4kuge: Kaj vse pesti naš internet?

Oddelek: Novice / NWO
4919738 (11436) Dr_M
»

Najslavnejši 'selfie' javno dobro (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5621742 (17316) Yerpo
»

MOL, ŠOU in ŠOS financirali "content aggregator"-ja

Oddelek: Problemi človeštva
434175 (3178) luli

Več podobnih tem