» »

Počasnejši boot po overclocku i7 920 D0

Počasnejši boot po overclocku i7 920 D0

«
1
2

Infusion ::

Pozdrav,
danes sem se po petih letih lastništva i7 920 D0 končno odločil da procesor navijem, poizkušal sem že v preteklosti a, a je računalnik zmrzoval. Zdaj sem uporabil nek vodič na YT-ju in sem stvar končno navil tako, da vsaj računalnik deluje stabilen (upam da je pravilno navit).

-Prvi OC je bil na 3ghz, Windowsi so se bistveno hitreje bootali, 2 Intel burn testa (prednastavitev standard) naenkrat brez napak, max temperatura 75°C

-Drugi OC na 3,3ghz, Windowsi so se malce počasneje bootali, 2 Intel burn testa (prednastavitev standard) naenkrat brez napak, max temperatura 80°C.

-Tretji OC in moj cilj na 3,5ghz, Windowsi se najpočasneje bootajo (vidi se še spremembo iz solid color na AERO temo v Windowsih na taskbaru), 2 Intel burn testa (prednastavitev standard) naenkrat brez napak, max temperatura 80°C, splošno delovanje računalnika če odvzamem boot, najhitrejše.

Zakaj se torej na najvišjem overclocku 3,5ghz, Windowsi najpočasneje bootajo? Sem kaj narobe nastavil, morem še kaj dodatno navit oziroma stweakat? Je to zaradi premalo voltaže? Prosim za pomoč, se ne spoznam OC-janje in šele učim.

MOBO: GA EX58 UD4P
CPU: i7 920 D0 (175 BLCK, 20x)
RAM: Teamgroup Xtreem Kit 1866 mhz CL9 (memory multiplier imam nastavljen na 8, teče trenutno na 1400mhz, STANDARD)

Mimogrede, vem da so temperature zelo visoke, še posebej glede na to da imam Scythe Mugen 2 gor, pomojem bi mogu termalno pasto ponovno nanest.

Hvala :)
  • spremenilo: Infusion ()

hojnikb ::

poči na 3.3Ghz in nižaj voltažo, dokler je še v prime95 stabilen (2pasa v ibt nista nič)...
#brezpodpisa

Infusion ::

Kateri test pa izberem na Prime95 ter za kolk časa?

Na izbiro so Small FFTs, In-place Large FFTs, Blend in Custom.

hojnikb ::

poišči custom nastavitev za tvoj proc
#brezpodpisa

-valvoline- ::

Za test pri polni obremenitvi je dalec najbolj ziher program intelburn. Maksimalno obremeni vseh jeder. Ce proc zdrzi ene 15 minut testiranja z intelburnom lahko reces da je 100% stabilen.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Jst rečem to po vsaj 12ur IBTja in prime95 ali occt(linpack).
Zakaj?
Ker tam pri 5-6 ur se začne zabava s stabilizacijo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

>Maksimalno obremeni vseh jeder. Ce proc zdrzi ene 15 minut testiranja z intelburnom lahko reces da je 100% stabilen.

to še zdaleč ni res. Sem mel primerek, ko je intelburntest šel lepo skozi, pa je prime95 padu po parih urah..
#brezpodpisa

-valvoline- ::

Infusion je izjavil:

Kateri test pa izberem na Prime95 ter za kolk časa?

Na izbiro so Small FFTs, In-place Large FFTs, Blend in Custom.

Kolk pa mas nastavljeno voltazo na procesorju, ce je auto pri teh frekvencah bo voltaza bistveno previsoka in se bo zato proc prevec segreval. Za 3.5ghz nastavi 1.25v, to bi moglo bit zadost,ce ne bo bootalo povecaj, ce pa bo vse ok potle ce se da probaj znizevat.

hojnikb je izjavil:

>Maksimalno obremeni vseh jeder. Ce proc zdrzi ene 15 minut testiranja z intelburnom lahko reces da je 100% stabilen.

to še zdaleč ni res. Sem mel primerek, ko je intelburntest šel lepo skozi, pa je prime95 padu po parih urah..

Pri intelburnu je pomembno da nastavis kolicino rama pri testiranju na max. Po mojih izkusnjah 10 ur+ prime 95 0 napak intelburn v 5ih minutah takoj zapiskal. Temperature pri testiranju z intelburnom so precej visje primerjano z ostalim programom za testiranje, kar pomeni da bistveno bolj obremeni proc.

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

-valvoline- je izjavil:

Infusion je izjavil:

Kateri test pa izberem na Prime95 ter za kolk časa?

Na izbiro so Small FFTs, In-place Large FFTs, Blend in Custom.

Kolk pa mas nastavljeno voltazo na procesorju, ce je auto pri teh frekvencah bo voltaza bistveno previsoka in se bo zato proc prevec segreval. Za 3.5ghz nastavi 1.25v, to bi moglo bit zadost,ce ne bo bootalo povecaj, ce pa bo vse ok potle ce se da probaj znizevat.

hojnikb je izjavil:

>Maksimalno obremeni vseh jeder. Ce proc zdrzi ene 15 minut testiranja z intelburnom lahko reces da je 100% stabilen.

to še zdaleč ni res. Sem mel primerek, ko je intelburntest šel lepo skozi, pa je prime95 padu po parih urah..

Pri intelburnu je pomembno da nastavis kolicino rama pri testiranju na max. Po mojih izkusnjah 10 ur+ prime 95 0 napak intelburn v 5ih minutah takoj zapiskal. Temperature pri testiranju z intelburnom so precej visje primerjano z ostalim programom za testiranje, kar pomeni da bistveno bolj obremeni proc.


Zdaj mi je 3.3ghz bootalo v Windowse šele pri Cpu Vcore 1.27500v.
Ostalo mam:
Qpi/vti 1.195v
Dram Voltage 1.640v

-valvoline- ::

Poskusi z multiplierjem na auto,tudi ce plata nastavi ramov na nizjo frekvenco od nazivne kar pusti tako. Nekatere plate majo tezavo z rocnim nastavljanjem multiplierja,tudi ce ga pravilno nastavis. Qpi ne prckat, voltazo ramov ne dviguj na vec k 1.6,oz se najbolje pusti na auto. Ce ne gre z 1.275 pa nastavi na 1.3v. Mogoce je proc malo slabsi primerek, al pa napajalni del plate ni najbolj natancen, dejansko stanje voltaze preveris z programom cpu-z. D0 batch naj bi bili najboljsi navijalci te serije procesorjev.

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

Qpi voltažo na auto ali multiplier rama ki je trenutno nastavljen na 8 auto? Aja, pa moji rami praviloma tečejo na 1.65v tovarniško, zato sem zvišal iz 1.5v na 1.64v

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Infusion ()

-valvoline- ::

Fajn bi bilo updejtat bios mamaplate, posodobljen bios lahko izboljsa navijalski potencijal in lastnosti plate.

Infusion je izjavil:

Qpi voltažo na auto ali multiplier rama ki je trenutno nastavljen na 8 auto?

Obeh na auto. Za zacetek torej voltazo cpu na 1.3v.

Zgodovina sprememb…

-valvoline- ::

Ne spomnim se ce ima s1366 menu za regulacijo qpi hitrosti(ne voltazo), ce je vrednost znizaj tako k bo proc navit da bo koncna qpi hitrost(qpi link speed) enaka ali podobna kot je stock. Ponavadi so vrednosti x32,x48,x56 al kej podobnega.

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

Valvoline, točno po temu vodiču sem šel, bios je isti, le da mam jaz novejšo verzijo (2010)


Vse te nastavitve katere omenjaš so.

-valvoline- ::

Obvezno izklopi intel turbo ko navijas, sem pozabil da tudi 1366 imajo turbo.
:)
No tule na videu mas vse povedano.

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

No ja, on v tem videu nastavi Qpi clock ratio na najnižji in sicer x36,jaz imam isto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Infusion ()

-valvoline- ::

A si izklopil turbo v advanced meniju. Z dobrim hladilnikom 3.5ghz ne bi smelo predstavljat noben problem, sam nastavit je treba vse kt je treba.

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

Ja.

-valvoline- ::

A si sprobal z memory multiplier na auto. Je bootalo ali ne.

Infusion ::

Povem takoj ko mi dokonča Intel Burn z 10 runi na max ramu. Zdaj še testiram 1.27500v. Povprečen čas po osmih runih je nekje 230 sekund in 42 gflops. Standard runi so bili veliko hitrejši, ne vem zakaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Infusion ()

-valvoline- ::

Normalno, vec rama daljsi bo cikel, manj rama krajsi. ce mu nastavis recimo custom 100mb rama vsak run bo trajal sekundo.
:)

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

Ok Intel Burn Test je šel skoz brez nobene napake na 10ih runih ob maksimalni porabi RAM-a. To je zdaj blo na 1.27500v. Dejanska voltaža procesorja (podatek iz CPU-Z) je 1.248V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Infusion ()

hojnikb ::

zdaj pa še test z prime95 ćez noč...
#brezpodpisa

Infusion ::

hojnikb je izjavil:

zdaj pa še test z prime95 ćez noč...

Bom pustil Prime95 čez noč ob maksimalni porabi RAM-a.

-valvoline- ::

No te pa bo pocas. Voltazo lahko zvisas tudi do 1.3v pa navijes se malo. Cez 1.3v ni dobr za 45nm cpu sploh za 24/7.
C1 state v cpu meniju pusti vklopljeno, na unem videu je izklopil, C1 state precej zniza porabo v idlu, ne vem zakaj je tega izklopil saj ni potrebe. C1 in speedstep se izklapljajo za navijanje cez 4ghz.
Pa tudi load line calibration daj na auto oz izklopi, da bo napetost po tovarniskih specifikacijah. Tole je neka brezvezna fensi fora pri gigabytovih platah.

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

Ok, zdaj bom probal cpu prvo spravit na 3,5ghz, kar je moj cilj. Voltažo pa bom probal čim manj tikat, saj imam trenutno max na loadu 80 stopinj.

-valvoline- ::

Do 90c se lahko pece,sploh pri testiranju,nic hudega. pac tolk da se prepricas da bo stabilen. V realworld uporabi itak ne bo sel cez 60-70c,tudi pri najzahtevnejsih opravilih in spilih.

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

Dobro vedet, hvala :)
Zdej delam Intel Burn Test pri 3,5ghz in isti voltaži kot prej. Bootalo je, tako da upam na najboljše, če uspe tudi ta test, potem pustim odprt Prime95 čez noč na 3,5ghz.

Mind_Game ::

s tem hladilnikom ne vem zakaj ga šparaš?
brez problema ga našponaš na 4ghz in več

sam sem imel tako kombinacijo in še mnogo drugih z i7 920 in tem hladilnikom pa so šli vsi komot na vsaj 4.2ghz na okoli 30 stopinj v mirovanju
i7 4790K@4.7GHz|NZXT Kraken X41 140|2x Galax GTX980 4GB SOC|8GB 2666MHz|
Asus Maximus VII Hero|120GB/256GB/480GB SSD|SeaSonic M12II 850W EVO 80+|
LG Blu-ray BH16NS40|Corsair Carbide Air 540 White|Logitech G105/G500/Z623

Infusion ::

Očitno so mi že pri AGT-ju leta 2009 slabo sestavili računalnik oz. so mi dali neko zanič termalno pasto. Zdaj pri navitem na 3.5ghz imam idle temperature cca 45°C. Vem da so precej žalostne temperature za Scythe Mugen 2.

Mind_Game ::

uff, katastrofa je tole namontirano...10 stopinj preveč
ok res je odvisno tudi od prezračenja samega ohišja...
i7 4790K@4.7GHz|NZXT Kraken X41 140|2x Galax GTX980 4GB SOC|8GB 2666MHz|
Asus Maximus VII Hero|120GB/256GB/480GB SSD|SeaSonic M12II 850W EVO 80+|
LG Blu-ray BH16NS40|Corsair Carbide Air 540 White|Logitech G105/G500/Z623

Mind_Game ::

pa pri voltaži greš brez problema čez 1.3 in tudi do 1.4v
nimaš se kej bat, sam sem mel 6 let na 1.4v in 4.5ghz 24/7

kasneje tudi i7 950, 960, 980x

in tudi tole je brezvezna izjava...C1 in speedstep se izklapljajo za navijanje cez 4ghz.
in da je potrebno turbo izklopit je tudi brca v temo

vse varčevalne bedarije izklopiš
turbo pustiš vklopljen

turbo brez speedstep ne deluje
i7 4790K@4.7GHz|NZXT Kraken X41 140|2x Galax GTX980 4GB SOC|8GB 2666MHz|
Asus Maximus VII Hero|120GB/256GB/480GB SSD|SeaSonic M12II 850W EVO 80+|
LG Blu-ray BH16NS40|Corsair Carbide Air 540 White|Logitech G105/G500/Z623

Zgodovina sprememb…

-valvoline- ::

Pri navitem procesorju izklopljen c1e in speedstep povecajo porabo v idlu za 30-50w. Preverjeno. Ce uporabljas pc tudi za kej drugega razn spilov npr za multimedijo in torente je to precej brezveze zapravljanje elektrike. Ce je turbo vklopljen vsaj po mojih izkusnjah so vedno problemi pri navijanjem. Seveda se lahko navije na 4ghz in vec vendar razlika 3.5 vs 4ghz je skoraj neopazna da opravici dodatnega zvisanja napetosti,porabe in obremenitev celotnega sistema, sploh za 24/7 delovanje. Razlika med stock 2.66 in navitem na 3.5ghz je ogromna, na vec k 3.5ghz se tega procesorja ne splaca navijat.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ne poslušaj tiste loleke. Navijaj postopoma, ker niso vsi proc 100% identični.
Potem pa boš zagnal IBT in boš videl tromestne številke pri tempih.

Mindgame? Koga točno briga idle temperatura?
IBT max. 90C 12ur to je nekje 30-50 passov, odvisno od količine rama, ki ga daš na čimveč možno.
Potem pa še prime in kak youtube pa razne vsakodnevne stvari:
kopiranje iz usb naprav, torrenti, da potestiraš dejansko delovanje celega sistema.
Ko to zdrži potem maš mir ja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Infusion ::

Ok zdej mi teče Custom Prime95 s polnim ramom 9 ur v safe modeu (da mam čim več rama možnost stestirat). Kolk časa bi še mogu stvar pustit da dela? Cel dan mi ne pride v poštev, za zdaj je comp še vedno stabilen.

m0LN4r ::

To se ne dela v safe mod, kjer praktično nič ne dela.

To se zalaufa v normalnem načinu in polek tega si poglej kak film ali brskaj po spletu normalno.

V glavnem Prime ti lahko laufa čez dan med vsakodnevnimi opravili in ne sme biti problema.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Infusion ::

Jaz sem pa bral na internetu pa da je dobro testirat ravno v safe modeu, zato ker tam Prime95 najbolje porabi razpoložjiv RAM + CPU. Bom naredu še čez dan, vendar v tem primeru mu ne morem dat na razpolago vsega RAM-a. 10-urni test v safe modeu se je končal brez napak.

hojnikb ::

ram se testira z memtest86, ne prime95..
#brezpodpisa

Infusion ::

Kaj pa ostali raznorazni testi kot so Linx in OCCTPT? Kolk pridejo v poštev?

Infusion ::

Ok, Prime95 sem pustil odprt 24 ur in nisem dobil nazaj nobene napake. Max temperatura v teh 24. urah je bila 86°C. Verjetno lahko rečem da je sistem stabilen ne?

Napajalc ::

Verjetno ja.
Dotaknu bi se porabe na idlanju. Z povišno voltažo se poraba v idle ne spremeni praktično nič. Tehnično gledano se pocesor greje predvsem s tem ko se tranzistorji preklaplajo med stanjem 1 in 0, se pravi po domače povedano ko gre iz stanja 1 v stanje 0 se nardi kratek stik da se sprazni naboj in tranzistor pade v stanje 0, to je to "klasično" gretje in poraba. Če pogledamo četrto generacijo cpu (mogoče je tudi s predhodniki tako) bo plata pri maximalni obremenitvi ponudila procesorju (stock) celo višjo napetost kot jo imamo pri OC. Se pravi glavni del gretja CPU pri OC izhaja iz naslova več taktov v istem časovnem obdobju. Seveda povišna napetost tudi povzroča povišno gretje in porabo.
Moja plata ponudi CPU ju na stock pri max obremenitvi do 1.26v (zdej nevem al je to peak al trajno), OC napetost je pa 1.245v. Če pretiravamo z napetostjo se pa zadeva lahko bistveno bolj segreva. Ne silit tistih zadnjih 100MHz in pri tem dodatno narest večji korak pri zviševanju napetosti.

Infusion ::

Hvala vsem za informacije in pomoč.
V tem mesecu nameravam zamenjat termalno pasto na procesorju in me zanima katera je boljša:
https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...
https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...

S čim je najbolje odstranit staro termalno pasto dol s procesorja?

Zanima me tudi, če je kje na internetu kak dober vodič za montažo Scythe Mugena 2 na 1366 platformo? Nisem ga namreč sam gor dajal ker so mi comp sestavili pri AGT-ju, tako da ne vem kak je postopek pri tem.

Resno morem malo zbit te temperature, ker trenutne mi niso niti malo všeč.

Mind_Game ::

noctua nt-h1
gelid extreme
mx2/4
i7 4790K@4.7GHz|NZXT Kraken X41 140|2x Galax GTX980 4GB SOC|8GB 2666MHz|
Asus Maximus VII Hero|120GB/256GB/480GB SSD|SeaSonic M12II 850W EVO 80+|
LG Blu-ray BH16NS40|Corsair Carbide Air 540 White|Logitech G105/G500/Z623

Infusion ::

Kaj pa glede odstranjevanja stare paste? S čim jo je najbolje odstranit? Neki sem bral o 70% in 90% alkoholu.

gddr85 ::

katerakol vlažna čistilna krpica (tolk da je mal alkota notr) je ok, čez obrišeš s suhim papirjem in si dobr, gre vse dol do čistega

Infusion ::

A je priporočljivo da se odstrani vse ostale kable medtem ko se menja termalno pasto (sata kable, kable za ventilatorje itd...), ali se lahko menja to medtem ko je vse še vključeno v matično ploščo (seveda medtem ko je izključeno iz elektrike)?

GTX970 ::

Odstraniš tisto, kar te ovira pri postopku menjave.

RejZoR ::

Izklopi Intel C-States funkcijo in po potrebi C1E ter izklopi Turbo Mode. Drugo lahko pustis vklopljeno.
Bus daj na 200, multiplier na 20, vcore nastavi ba 1,35V, za par milivoltov lahko zvisas tud voltazo busa in pa chipseta. Spomin, ce imas 1600 ga nastavi na tolk in bos imel lepo razmerje pa voltazo RAMa obvezno zakleni na najvec 1,65V.

Tko imam jezst na closed loop vodnem hlajenju 4GHz. Isti procesor.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Infusion ::

Se opravičujem ker obujam to temo, vendar sem šele po dveh mesecih končno prejel nove komponente (SSD disk, 16gb ramov) ter termalno pasto Gelid GC-Extreme. Še nikoli se nisem dotikal mojega coolerja, vendar sem videl na Youtubu da moram cooler (Scythe Mugen 2) odzadaj odvit, če hočem termalno pasto zamenjat, tako da bom mogel celo matično ploščo vzet ven. Po pravici povedano me je kar strah da kaj zafrknem. Za odstranjevanje termalne paste sem vzel Izopropanol iz Merkurja ki je baje 90 - 99%.

Mi lahko da kdo kakšen nasvet katera je najboljša tehnika apliciranja prej omenjene termalne paste in ali moram s tisto lopatico na tanko razmazat termalno pasto čez celo površino ali je tole najbolje narediti s pritiskom coolerja?

gddr85 ::

na sredino stisneš za en mičken graheh paste in gor položiš cooler (ne popravljat/dvigovat) in bo ok
če ima kišta izrezano luknjo, ti ni treba matične dol dajat, samo zadaj odšraufaš dol cooler, drugač pa ja treba tud matično dol
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navijanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
5611896 (10608) wate
»

Overclockanje e6550 ter težava (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Navijanje
1108229 (6565) Gregc69
»

CORE I7- 920 D0 revizija :) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Navijanje
11911451 (6572) blockhd
»

C2D E8600 max.temp (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
665156 (4225) AapocalypseE
»

Sami problemi z navijanjem 4-jedrnika

Oddelek: Navijanje
392473 (1605) Fr33man

Več podobnih tem