» »

Kredit vezan na švicarske franke

Kredit vezan na švicarske franke

««
19 / 34
»»

Tilen ::

Invictus je izjavil:

TESKAn je izjavil:


Vprašanje - bodo vračali v frankih? Bo spet prišlo do šoka, ko bodo za nakup frankov danes rabili več evrov, kot so jih v času najema kredita dobili...

Tukaj je še siva cona.

Izplačilo v enako valuti, kot ti jo je dala banka. Saj banka ni izplačeval v CHF. Pred EUR je banka nakazala tolarje...


Se ne strinjam. CHF kredit ni tolar/EUR kredit. Ti si vzel CHF in banka ti je za izplačilo naredila konverzijo. Na pogodbi, ki si jo sklenil, je znesek zagotovo v CHF in ob ničnosti pogodbe, vračaš CHF. Well, lahko vrneš tudi EUR, če jih boš dovolj, ko se pretvorijo v CHF.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

3p ::

K0l1br1 ::

Eni sosedi so tako špekulirali in so hoteli stanovanje v KP za nek blazen denar na vrhuncu cen, enih 160 do 180 kEUR je bilo dvosobno stanovanje, noter so zmetali še enih 20 kEUR za obnovo, pred tem prodali stanovanje, s katerim so seveda poplačali kredit v švicarjih. Kredita v EUR za novo stanovanje jim ni nihče dal, ker so bili kreditno nesposobni za take zneske, kredit v švicarjih pa so dobili v neki obskurni banki na drugem koncu države. Švicar je stisnil, obrok je znašal eno celo plačo, konvertirali so v EUR, vrednost stanovanja pada. Končali so z 200 jurji novega kredita in ponovno eno plačo za kredit. Kot kaže, se je špekuliranje z nakupi in prodajo stanovanj, pri njih končalo (to je bilo tretje stanovanje v treh letih).

Sedaj bi jim morali plačati odškodnino za njihove slabe odločitve? Zgleda že tako, Zbiljski gaj ni bil dovolj.

Tilen je izjavil:

Se ne strinjam. CHF kredit ni tolar/EUR kredit. Ti si vzel CHF in banka ti je za izplačilo naredila konverzijo. Na pogodbi, ki si jo sklenil, je znesek zagotovo v CHF in ob ničnosti pogodbe, vračaš CHF. Well, lahko vrneš tudi EUR, če jih boš dovolj, ko se pretvorijo v CHF.



Bodo pa jokali, da jim ni nihče povedal, da bodo, če bo pogodba nična, vračali enak znesek, najbrž tudi bančne obresti za depozit v lokalni banki, seveda pa jim bo morala enako vrniti banka, vse kar pri banki dobili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

St235 ::

Invictus je izjavil:

TESKAn je izjavil:


Vprašanje - bodo vračali v frankih? Bo spet prišlo do šoka, ko bodo za nakup frankov danes rabili več evrov, kot so jih v času najema kredita dobili...

Tukaj je še siva cona.

Izplačilo v enako valuti, kot ti jo je dala banka. Saj banka ni izplačeval v CHF. Pred EUR je banka nakazala tolarje...


Znesek v kreditni pogodbi je CHF, torej so dolžni CHF.

K0l1br1 ::

Bi bilo treba videti sodbo, ker v tem članku piše, da naj bi bili dolžni vrniti EUR.

https://siol.net/novice/slovenija/banka...

"Sodba tudi izrecno določa, da je zaradi ničnosti pogodbe posojilojemalec banki v 15 dneh dolžan plačati razliko med prejetim zneskom posojila v evrih in vsoto vseh že odplačanih mesečnih obrokov posojila."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

St235 ::

zanimivo, sam to odpre potem celo paleto možnosti kontra tožbe zaradi nastale škode. To bo še zanimivo videt kje se bo končalo.

Pod črto je torej "najugodnejši" scenarij to, da je v primeru ničnosti pogodbe treba nemudoma vrnit razliko med prejetim in odplačanim v enkratnem znesku v EUR. IMO še vedno precej velik zalogaj za večino tistih, ki so tak kredit rabili. Da ne govorimo o tem, da je treba denar vrnit v 15 dneh. Potem začnejo teči zakonske obresti na celoten neodplačan del.

Invictus je izjavil:

St235 je izjavil:

greš, če ti ga banka, da in ga imaš s čim zavarovat. Oh wait, na prejšnji nepremičnini je že hipoteka.


To uredi banka.

Prejšnja hipoteka se zbriše, ko je prejšnji kredit poplačan, nova hipoteka se vpiše za nov kredit.

Standardni postopek... Seveda pa plačaš :).

V teoriji, če si jemlješ nov kredit na isti banki, ti mogoče tole rata rešit v 15 dneh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

St235 je izjavil:


Znesek v kreditni pogodbi je CHF, torej so dolžni CHF.

Potem je kreditna pogodba že v osnovi nična, ker se banka te pogodbe ni držala in ti je izplačala na račun tolarje/EUR... Nisem dobil nakazilo CHF na račun...

Kot sem rekel, je siva cona.

St235 je izjavil:


V teoriji, če si jemlješ nov kredit na isti banki, ti mogoče tole rata rešit v 15 dneh.

Zna trajati malo dlje.

Vic je samo v tem, da je kredit namenjen za poplačilo prejšnjega kredita. Kreditojemalec denarja sploh ne vidi...

Ta paket je že dolgo standardna zadeva in ni nekaj novega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

K0l1br1 ::

Invictus je izjavil:

St235 je izjavil:


Znesek v kreditni pogodbi je CHF, torej so dolžni CHF.

Potem je kreditna pogodba že v osnovi nična, ker se banka te pogodbe ni držala in ti je izplačala na račun tolarje/EUR... Nisem dobil nakazilo CHF na račun...
Preberi malo glede ničnosti pogodb. Neizpolnitev ali nepravilna izpolnitev ni razlog za ničnost pogodbe. BTW glede na to, da ne poznaš vsebine pogodbe, težko sodiš, kaj in zakaj je dobil kdo karkoli na račun.

GregiB ::

EUR/CHF je prišel na nivo iz obdobja vezave na EUR 2011-2014. Kaj pa zdaj? Gibanje "Hočem Franke nazaj?"
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Invictus ::

Večina ljudi je kredite najela pri tečaju 1,6.

So STFU >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GregiB ::

Nov premik v zadevi... Zna biti presedan za vse kreditojemalce... Torej v konkretnih prmerih, o katrih se je odločalo je vrhovno sodišče odločilo, da kreditne pogodbe niso nične...

vir
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Wrop ::

Popolnoma normalno. Visoke koristi so povezane z visokomi tveganji. Nizke pa z nizkimi. Frankovci pa bi radi imeli samo visoke koristi in nizko tveganje. Nekateri so s franki lepo profitirali, enim pa se ni izšlo.

looser ::

Samo to pa je katastrofa, res, kakorkoli obrneš.
Ja, je normalno valutno tveganje, samo vseeno, katastrofa.
Najbrž res nisem najbolj empatičen človek, ampak vseeno...

nekikr ::

Pogosto sediš pred lokalno igralnico in sočustvuješ s tistimi, ki so tam kaj izgubili? Se ti smilijo? Se ti zdi katastrofa?
Hazarderstvo v mojem slovarju ni isto kot katastrofa.

Master_Yoda ::

Se strinjam. Po njihovi logiki lahko ljudi ki so imeli depozit za X let v EUR grejo toziti banko, ker jih ni opozorila, da bi mogoce v CHF bili na boljsem in jim vrniti razliko. Enaka situacija samo obrnjena.
Ce tvegas ne jokat ko se ti ne izide. Ce pa nisi dobil dovolj kredita v EUR pa to pomeni samo to, da si te nepremicnine/whatever nisi mogel privosciti. In bi si privoscil kaj bolj skromnega (kot tisti ki so vzeli kredit v EUR), ne pa da tvegas in potem jokas ko se ti ne izide.

looser ::

Saj veš, da vem, da imaš prav, ampak je katastrofa...
Upam, da se je vsa nacija kaj naučila na svojih (bolečih) izkušnjah...
A ne bi bilo v šoli bi bilo manj stresno.
Poznam nekaj ljudi, ki si tega ne bi smeli privoščiti glede na vse skupaj.
Menda tudi JPD ali kaj?

windigo ::

Master_Yoda je izjavil:

Ce pa nisi dobil dovolj kredita v EUR pa to pomeni samo to, da si te nepremicnine/whatever nisi mogel privosciti.

Preveč poenostavljaš. Življenje včasih ne čaka, dobiš otroka, nimaš prostora in se težko še 5-10 let drenjaš v majhnem stanovanju in čakaš, da bo pa EURIBOR padel za kakšen procent.

In EURIBOR je bil leta 2008 med 4,5 in 5%, pribitki na kredite v Evrih pa tam med 6 in 7%. Kar pomeni, da si v 20 letih lahko odplačal tudi skoraj 4 kratnik izposojene vsote. Danes z ugodnim kreditom (2,3% fiksno) v 20. letih odplačaš 1,6 kratnik izposojene vsote. Takšno razliko ti prinese obrestno obrestni račun in te male razlike v procentih.

In če bi gledali tvojo kreditno sposobnost danes in leta 2008 pri enaki plači, bi recimo leta 2008 kreditno sposoben ob fiksnem obroku 500€ na dvajset let odplačati 31.000€ kredita, danes pa 75.000€. Alternativa, ki je bila na voljo leta 2008 je bil kredit vezan na CHF in LIBOR, ki je znašal v tistem obdobju okrog 2%, celoten pribitek kredita pa recimo 3,5%. Banka je takrat menila, da si v tem primeru, če kredit vežeš na CHF in LIBOR pa naenkrat kreditno sposoben odplačevati 60.000€ kredita na dvajset let s fiksnim obrokom 500€.

In seveda je bila to jasno fikcija, ker bi s tako visokim EURIBORom v 20. letih kreditni trg kaj kmalu zamrl in je to prisililo banke, da so ponujale ob relativno nizki inflaciji kredite, ki so bili vsaj približno tržno zanimivi, ali pa bi lahko kar prenehale kreditirati. Prav tako je bila fikcija, da si pa nenadoma postal bolj kreditno sposoben, če si dobil na račun Evre in ves čas odplačeval Evre, zraven pa je banka delala neka čira čare, da si lahko vzel večji kredit z ugodnejšimi pogoji. In ta fikcija, da sem z LIBOR bolj kreditno sposoben kot pa z EURIBORom ni bila fikcija posojilojemalca, ampak bančna fikcija. Posojilojemalec je precej racionalno vzel boljši kredit. Ali je bilo pri tem njegovo dodatno tveganje zadosti eksplicirano, pa je vprašanje, ki ga trenutno žveči sodišče.

3p ::

windigo je izjavil:

In EURIBOR je bil leta 2008 med 4,5 in 5%, pribitki na kredite v Evrih pa tam med 6 in 7%. Kar pomeni, da si v 20 letih lahko odplačal tudi skoraj 4 kratnik izposojene vsote. Danes z ugodnim kreditom (2,3% fiksno) v 20. letih odplačaš 1,6 kratnik izposojene vsote. Takšno razliko ti prinese obrestno obrestni račun in te male razlike v procentih.


Kar na pamet govoriš. Izračunaj še enkrat. Pri 12% EOM nisi nič odplačal štirikratnika. Pri 2,3% fiksni obrestni meri tudi ne 1,6 kratnika. Odkod ti te številke? (Pa, mimogrede, 2,3% fiksne ne boš trenutno dobil nikjer, če ni tvoj stric šef banke).

Gagarin ::

windigo je izjavil:

Posojilojemalec je precej racionalno vzel boljši kredit. Ali je bilo pri tem njegovo dodatno tveganje zadosti eksplicirano, pa je vprašanje, ki ga trenutno žveči sodišče.


ad1: japajade racionalno
ad2: na srečo ne žveči več, vrhovno je edino pravilno odločilo. Kreditojemalci so špekulirali, morebiten dobiček bi želeli zase, sedanjo izgubo bi pa nacionalizirali. To pa gre samo če si zadosti velik...

windigo ::

3p je izjavil:

Kar na pamet govoriš. Izračunaj še enkrat. Pri 12% EOM nisi nič odplačal štirikratnika. Pri 2,3% fiksni obrestni meri tudi ne 1,6 kratnika. Odkod ti te številke? (Pa, mimogrede, 2,3% fiksne ne boš trenutno dobil nikjer, če ni tvoj stric šef banke).

Pred enim letom si dobil 2,3%, danes res ne več. Primer je bil ilustrativen. Ja, številke so bile precej napačne.

S 500EUR anuitete so ti 2008 dali recimo 64.000 na EURIBOR +2%
S 500EUR anuitete si ti 2008 dali recimo 83.000 na LIBOR + 2%
S 500EUR anuitete na 20 let bi ob zgornjem preveč ugodnem primeru dobil 96.000 EUR kredita.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: windigo ()

GregiB ::

windigo je izjavil:

In ta fikcija, da sem z LIBOR bolj kreditno sposoben kot pa z EURIBORom ni bila fikcija posojilojemalca, ampak bančna fikcija.
Tegale ne razumem. Kreditna sposobnost je bila takrat in je še vedno določena s bremenim prostimi deleži rednih prilivov oz. dohodkov. Na eni sr+trani je bil določen delež priliva, ki se ga je smelo bremeniti in nek minimalni znesek, ki ga ni bilo dovoljeno bremeniti. IIRC so takrat mnogi kupovali sredstva tudi na leasing, saj je pri leasingu bila dovoljena bremenitev dohodkov tudi mimo teh pravil In vse skupaj se je nanašalo na zatečeno stanje, se pravi takratno višino dohodkov in stopnjami medbančnih obresti. In če si imel razpoložljivega 500€ dohodka mesečno za bremenitev s kreditom, si pač v CHF dobil več, kot v EUR.

windigo je izjavil:

Posojilojemalec je precej racionalno vzel boljši kredit. Ali je bilo pri tem njegovo dodatno tveganje zadosti eksplicirano, pa je vprašanje, ki ga trenutno žveči sodišče.


Načeloma je vzel enak kredit, modaliteta odplačevanja pa je bila različna.
Ne bom nikoli pozabil sodelavca, kako me je prepričeval, kakšen idiot sem, da sem se leta 2008 zadolžil v EUR (ko je CHF že rastel, a je bil Libor še vedno precej nižji od EURIborja). Nekje od 2010 krediti niso bili več tema pogovora
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

Pravilno da pogodbe niso nične, če bi bile nične bi to pomenilo da so bedaki vsi ki NISO vzeli kredita v frankih... špekuliranje se plača kot ga plačujemo mi pri kriptičih =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GregiB ::

windigo je izjavil:


S 500EUR anuitete so ti 2008 dali recimo 64.000 na EURIBOR +2%
S 500EUR anuitete si ti 2008 dali recimo 83.000 na LIBOR + 2%
... kar lepo kaže na racio kreditojemalca... Opazi, da je med enim in drugim razlika a se ne vpraša kakšna in ali se zadeva lahko obrne. Poraja se tudi vprašanje, ali bi v primeru, da bi Libor do EURIborja ostal enak, CHF do EUR pa tudi, bi bili kreditojemalci v EUR po koncu odplačilne dobe opravičeni do 19.000€ + obresti dobroimetja pri banki?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

windigo ::

GregiB je izjavil:

Tegale ne razumem. Kreditna sposobnost je bila takrat in je še vedno določena s bremenim prostimi deleži rednih prilivov oz. dohodkov. Na eni sr+trani je bil določen delež priliva, ki se ga je smelo bremeniti in nek minimalni znesek, ki ga ni bilo dovoljeno bremeniti. IIRC so takrat mnogi kupovali sredstva tudi na leasing, saj je pri leasingu bila dovoljena bremenitev dohodkov tudi mimo teh pravil In vse skupaj se je nanašalo na zatečeno stanje, se pravi takratno višino dohodkov in stopnjami medbančnih obresti. In če si imel razpoložljivega 500€ dohodka mesečno za bremenitev s kreditom, si pač v CHF dobil več, kot v EUR.

Kreditno sposobnost ti določa anuiteta, ki jo trenutno zmoreš. Recimo, da je ta 500 EUR.
Banke so navadno računale (morale računati?) da se EURIBOR ne spreminja bistveno in so ti za 20 let naračunale kreditno sposobnost 64.000 €
Če pa si vzel kredit vezan na CHF LIBOR, so enako računale, da se LIBOR ne spreminja bistveno oz. ga lovi inflacija in naračunale sposobnost 83.000 €

Te predpostavke tukaj posebno trdne niso bile. Jest sem temu rekel bančna fikcija.

Mato989 ::

Poglejte, celotno zadevo se reši v 1 enostavnem pregledu dejstva, ALI BI kreditojemalci šli na sodišče če bi bil 1€ kar 2 franka in bi hitreje odplačali kredit kot bi po planu? Seveda ne bi šli, dejstvo da so šli na sodišče KO so ugotovili da so vedno na slabšem pove vse o preračunljivosti izbire...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GregiB ::

windigo je izjavil:


Kreditno sposobnost ti določa anuiteta, ki jo trenutno zmoreš. Recimo, da je ta 500 EUR.
Banke so navadno računale (morale računati?) da se EURIBOR ne spreminja bistveno in so ti za 20 let naračunale kreditno sposobnost 64.000 €
Če pa si vzel kredit vezan na CHF LIBOR, so enako računale, da se LIBOR ne spreminja bistveno oz. ga lovi inflacija in naračunale sposobnost 83.000 €
No, napisal si točno to, kar sem napisal jaz, le z drugimi besedami.

windigo je izjavil:

Te predpostavke tukaj posebno trdne niso bile. Jest sem temu rekel bančna fikcija.
OK, bom si potem dovolil napisati, da je tvoje pojmovanje tega napačno in beside the point. Baanke pri določanju amortizacijskega načrta pri variabilni obrestni meri vedno vzamejo trenutno, tako je vedno bilo. Ko sem jaz vzel kredit, je EURIbor tudi bil cca 2%, zdaj je že dolgo < 0%. Ker sem kredit najel v času, ko si nihče ni mogel predstavljati, da bo EURIbor negativen, v kreditni pogodbi nimam Zero Based Floor klavzule, tako, da mi variabila nažira maržo, pa me banka nikoli ni pozvala, naj poravnam razliko, ker sem jih okoli prinesel...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

MH0 ::

Mato989 je izjavil:

Poglejte, celotno zadevo se reši v 1 enostavnem pregledu dejstva, ALI BI kreditojemalci šli na sodišče če bi bil 1€ kar 2 franka in bi hitreje odplačali kredit kot bi po planu? Seveda ne bi šli, dejstvo da so šli na sodišče KO so ugotovili da so vedno na slabšem pove vse o preračunljivosti izbire...

Še dobro, da je večina ljudi pametnejših in ne sodijo po lastni nevoščljivosti.

windigo ::

GregiB je izjavil:

OK, bom si potem dovolil napisati, da je tvoje pojmovanje tega napačno in beside the point. Baanke pri določanju amortizacijskega načrta pri variabilni obrestni meri vedno vzamejo trenutno, tako je vedno bilo. Ko sem jaz vzel kredit, je EURIbor tudi bil cca 2%, zdaj je že dolgo >10%. Ker sem kredit najel v času, ko si nihče ni mogel predstavljati, da bo EURIbor negativen, v kreditni pogodbi nimam Zero Based Floor klavzule, tako, da mi variabila nažira maržo, pa me banka nikoli ni pozvala, naj poravnam razliko, ker sem jih okoli prinesel...

Ni beside the point. Ena ocena tvoje kreditne sposobnosti s strani banke od teh dveh je napačna. Za precej %. Bodisi so ti ponudili nižji kredit, kot bi ti ga lahko (in pljunili v tvojo in v lastno skledo), ali pa so ti ponudili kredit, ki ga v nekem trenutku precej verjetno ne boš zmogel (cilj pljunka ostane isti, le njegova žmohtnost se precej spremeni). Ja, potegniti bi ti moralo, da gre za bolj konzervativno in pa bolj optimistično oceno in da obe ne moreta biti točni. Če nisi precej podpovprečno inteligenten (in nekje polovica ljudi mora biti tudi podpovprečno inteligentnih), potem precej verjetno lahko razumeš valutna tveganja, še posebej če te kdo na to spomni in ti razloži. Takim bi rekel špekulanti. Drugim pa ne.

Disclaimer: Imam kredit v EUR z variabilno obrestno mero trenutno še nižjo od pribitka in ne v CHF.

Mato989 ::

MH0 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Poglejte, celotno zadevo se reši v 1 enostavnem pregledu dejstva, ALI BI kreditojemalci šli na sodišče če bi bil 1€ kar 2 franka in bi hitreje odplačali kredit kot bi po planu? Seveda ne bi šli, dejstvo da so šli na sodišče KO so ugotovili da so vedno na slabšem pove vse o preračunljivosti izbire...

Še dobro, da je večina ljudi pametnejših in ne sodijo po lastni nevoščljivosti.



Jaz sem ji privoščil takraten uspeh kot jim privoščim današnji neuspeh, tu je razlika, odgovorni so za lastna dejanja... vsako trivializiranje njihovih odločitev kaj šele odločitev da oni niso za to vedeli pomeni da je kdorkoli je podpisal takrat kredit v EURO, popoln BEDAK
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jb_j ::

Krivda je obojestranska,
plačujejo končni potrošniki.

Če bi to smatral za prometno nesrečo, bi rekel deljena krivda.

A mislš, da jim bančniki niso ponujal kredite, ki so rekl, da so sigurni.
Pač sedaj niso.

Lahko bi banke, storile korak naprej, in jim delno pomagale rešiti,
to situacijo.

Vsi na forumu se pa obnašate, pa kogar se okol prnese pri prodaji,
ali kakor koli drugače, je: @Mato989: popoln bedak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

Zgodilo se je to:
Kar niso pričakovale banke, bančniki, in končni uporabniki (sedaj bodo bolj previdni vsi):

To, da se vse končne uporabnike v tej verigi označuje za bedake. Se ne strinjam s to izjavo.
Sedaj, ko je sodišče tako odločilo, mogoče. Se pa ne strinjam z odločbo sodišča.

Mato989 ::

jb_j je izjavil:

Krivda je obojestranska,
plačujejo končni potrošniki.

Če bi to smatral za prometno nesrečo, bi rekel deljena krivda.

A mislš, da jim bančniki niso ponujal kredite, ki so rekl, da so sigurni.
Pač sedaj niso.

Lahko bi banke, storile korak naprej, in jim delno pomagale rešiti,
to situacijo.

Vsi na forumu se pa obnašate, pa kogar se okol prnese pri prodaji,
ali kakor koli drugače, je: @Mato989: popoln bedak.


Zakaj je krivda obojestranska... resnično me to zanima? Torej moja 2 sorodnika sta vzela tam 2007 kredite 20 let...

sorodnik 1 je vzel kredit v EURO in kupil 2 stanovanjski flet 68m2
sorodnik 2 je vzel kredit v CHF in si je kupil vrstno hišo ki je 2x cene flata od sorodnika 1

Zakaj bi zdaj bil kdorkoli RAZEN sorodnik 2 kriv, ker je podpisal pogodbo in se potem še bahal kako je sorodnik 1 slabo razmišljal in kupil samo 2 sobni flet on ima pa veliko bajto 180m2...

Če sorodnika 2 razbremenimo njegove odločitve za gamblanje in pohlep potem pomeni da je sorodnik 1 BUTL ker si je raje kupil 2 sobni flet namesto ENAKE hiše, ker obadva sta imela tam tam plače...

Meni se moj sorodnik 2 nič ne smili, kriv si je sam, zdaj se mu smeji tudi sorodnik 1 ki je prej moral poslušat zbadljivke ob družinskih srečanjih češ kaj je tuhtal.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

jb_j ::

Pa ja če si BUTL, in zagovarjaš banke.
Se popolnoma strinjam s tabo.

Banke oz. bančniki jih niso jasno opozoril za morebitne takšne spremembe, ker jih tudi banke in bančniki niso pričakoval.

Če bi jst bil nek kao pravičen odvetnik banke. (taki dobijo odpoved, in jih praktično ni)
Bi rekel, nek del bo krila banka, nek delež stranke. In pogovor z vsako stranko na 4-oči, da se odplača celoten kredit.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: PgSurfer ()

Mato989 ::

jb_j je izjavil:

Pa ja če si BUTL, in zagovarjaš banke.
Se popolnoma strinjam s tabo.

Banke oz. bančniki jih niso jasno opozoril za morebitne takšne spremembe, ker jih tudi banke in bančniki niso pričakoval.


Saj pa so bili polnoletni, jaz kot 18 letni šmrkavec v 1. letniku ekonomije sem to vedel kaj je in kaj pomeni valutno tveganje, moja dva sorodnika ki sta pa bila neka univerzitetno izobražena pa nista bla zmožna razmišljat(1 od njiju vsaj), čeprav sta dala skoz hiperinflacijo in prelaganje v marke... daj lepo te prosim, to sam verjameš? Še toliko MANJ tolerance je do teh ki so preživeli hiperinflacijo v SFRJ in prelaganje v marke...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

jb_j ::

Mato989 je izjavil:

jb_j je izjavil:

Pa ja če si BUTL, in zagovarjaš banke.
Se popolnoma strinjam s tabo.

Banke oz. bančniki jih niso jasno opozoril za morebitne takšne spremembe, ker jih tudi banke in bančniki niso pričakoval.


Saj pa so bili polnoletni, jaz kot 18 letni šmrkavec v 1. letniku ekonomije sem to vedel kaj je in kaj pomeni valutno tveganje, moja dva sorodnika ki sta pa bila neka univerzitetno izobražena pa nista bla zmožna razmišljat, čeprav sta dala skoz hiperinflacijo in prelaganje v marke... daj lepo te prosim, to sam verjameš? Še toliko MANJ tolerance je do teh ki so preživeli hiperinflacijo v SFRJ in prelaganje v marke...


E, nek delavec z OŠ, nima tvojega 1.letnika ekonomije.
V tem je keč, a na račun njih bomo delal boljše banke za ljudi?

Mato989 ::

jb_j je izjavil:

Mato989 je izjavil:

jb_j je izjavil:

Pa ja če si BUTL, in zagovarjaš banke.
Se popolnoma strinjam s tabo.

Banke oz. bančniki jih niso jasno opozoril za morebitne takšne spremembe, ker jih tudi banke in bančniki niso pričakoval.


Saj pa so bili polnoletni, jaz kot 18 letni šmrkavec v 1. letniku ekonomije sem to vedel kaj je in kaj pomeni valutno tveganje, moja dva sorodnika ki sta pa bila neka univerzitetno izobražena pa nista bla zmožna razmišljat, čeprav sta dala skoz hiperinflacijo in prelaganje v marke... daj lepo te prosim, to sam verjameš? Še toliko MANJ tolerance je do teh ki so preživeli hiperinflacijo v SFRJ in prelaganje v marke...


E, nek delavec z OŠ, nima tvojega 1.letnika ekonomije.
V tem je keč, a na račun njih bomo delal boljše banke za ljudi?


Temu jaz rečem življensko učenje, morda bo s tem dejanjem se kaj naučil tudi njegov potomec in se bo generalno gledano dvignil nivo razumevanja... od nekdaj je osnovno pravilo vzami kredit v valuti katero se ti nakazuje na TRR ob plači... nekaj let v tej zgodovini vsake toliko se nam seveda "pametni" smejijo in potem jokajo in staro pravilo spet zmaga...

To pravilo sem slišal že konec osnovne šole
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

jb_j ::

@Mato989

pa ja, nekoč je tudi hitler nekatere ljudi označil za:
"manj pomembne"

ti govoriš o njihovi pameti (oz. da niso bili dovolj pametni), kar je tudi nekak podobno.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: connel ()

GregiB ::

jb_j je izjavil:


E, nek delavec z OŠ, nima tvojega 1.letnika ekonomije.
V tem je keč, a na račun njih bomo delal boljše banke za ljudi?


@ jb_j, banke so profitna podjetja, ki poleg drugih bančnih storitev potrošnikom ponujajo kredite. To, da kreditojemalci niso bili obveščeni o valutnem tveganju je lari-fari. Da so najemali kredit v tuji valuti so menda ja vedeli, pa čudno je tudi to, da so bili do 2007, ko je šel CHF dol oz. bil stabilen super pametni in finančno vešči, a postali nevešče, nebogljene in neinformirane žrtvice v momentu, ko se je zadeva obrnila.
Zanimivo je tudi to, da se nihče od CHF kreditojemalcev ni oglašal, ko je CHF začel rasti, saj jim je bilo to dogajanje še normalno, v nekem momentu, ko je zadeva že za mnoge postala nevzdržna, pa so se odločili, da so jih banke "nategnile"...

Off Topic... jb_j, če označuješ druge za BUTLe, da se malo potrudi s pravopisom...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jb_j ::

če bi dobro prebral vse skupaj: je citat za Butle prispel od mata989, in niti ni moja izjava.

banke v dolgoročnih kreditih, niso nikoli bile niti približno blizu delniškim trgom,
zato je bilo splošno spoznanje, s strani bank, bančnikov, in kreditojemalcev.

Da to niso tako reskirani posli. V zgodovini ni bilo teh problemov, je to prvi obsežen.
In najbrž bodo sedaj vsi dobro razmislili.

In zaradi tega mislim, da bi lahko banke prevzele vsaj majhen del odgovornosti.

Razen, če razmišljajo v smislu, varčeval si pri nas 30-let.
Valda, da si lahko pričakoval, da banka propade,
in nimaš niti centa sedaj.

In potem bo @mato989 dal izjavo: KERI BEDAKI, VSAKO PODJETJE LAHKO PROPADE.
Neumni so bili, ker so varčevali pri bankah.

@GregiB
A hočeš to rečt, al kej druzga?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

Ali se lahko skoraj vsakemu to zgodi?

In banka profitira v vsakem primeru, ne glede na razmere?

Mato989 ::

jb_j je izjavil:

Ali se lahko skoraj vsakemu to zgodi?

In banka profitira v vsakem primeru, ne glede na razmere?


Banka ne profitira nič če greš v osebni stečaj... kaj pa zdaj? Porok pa umre v nesreči, bajta pa zgori... tough luck
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

GregiB ::

Ko sem pisal o pravopisu, sem mislil tvoje sestavke na splošno. Mučenje vejic, nelogični stavki idr. Ampak ok... sej se da razumet...

jb_j je izjavil:


Da to niso tako reskirani posli. V zgodovini ni bilo teh problemov, je to prvi obsežen..


Res? Očitno si precej mlad. Nerevalorizirani krediti v ex-YU v poznih 70-ih letih so bili precej hujša kreditojemalska kriminalka, le da v prid kreditojemalcev in v breme državnega proračuna. A se takrat nihče ni preveč bunil, nihče ni prišel na banko in rekel, da mu banka ni pojasnila, da bo zaradi hiperinflacije in manjka sprotne revalorizacije glavnice dobil hišo / stanovanje / avto praktično zastonj...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jb_j ::

Mato989 je izjavil:

jb_j je izjavil:

Ali se lahko skoraj vsakemu to zgodi?

In banka profitira v vsakem primeru, ne glede na razmere?


Banka ne profitira nič če greš v osebni stečaj... kaj pa zdaj?


Keč je v dolgoročnih kreditih!!!!!!

Banka lahko naredi nov kredit, glede na zaostalo neplačano vsoto v evrih.

Tko, jim je pa sodišče odločl fuck off,
odplačeval ste po teh obrestnih merah, in ni možno spremeniti tega.

Plačajte po novih tarifah, ali pa zgubite vsi dolgoročne kredite za stanovanja.

V tem je keč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

GregiB ::

jb_j je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Banka ne profitira nič če greš v osebni stečaj... kaj pa zdaj?


Keč je v dolgoročnih kreditih!!!!!!

Banka lahko naredi nov kredit, glede na zaostalo neplačano vsoto v evrih.



Ti ni najbolj jasen institut osebnega stečaja, kaj?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jb_j ::

Še jst se spomnm,

sem imel jurja kredita,
odplačal manj kot polovico,
in sem se z banko dogovoril za nov kredit (v višini prvega)

PO NOVIH POGOJIH, lahko bi vzel katero-koli drugo valuto.
Tega banke niso nobenemu ponudile, ki so varčevali v švicarskih frankih.

Zanimivo, ali pač ne?

Mato989 ::

Sem sel po kredit. Eur ali chf? Odlocil sem se za euro.
Me je prijatelj malo cudno gledal, zena pa bolj grdo- kaj si naredil? Prijatelj placuje manj kot midva!!! In tako je prijatelj 6 let placeval mesečno manj kot jaz. Potem pride tale pripetljaj in prijatelj sedaj placuje vec kot jaz - sedaj cca 4 leta!

Kaj se gredo Franki? Ko sem 6 let placeval več joh ni bilo nikjer. Ko sedaj 4 leta placujem manj pa so Franki ogorceni nad goljufanjem bank in države.

Čez kaki 2 leti bova s prijateljem na istem - no iskreno povedano nisem lreracunaval in niti ne bom-gre zgolj za pojasnilo.(torej ima se dve leti fore). Ce ne bo Frank zlezel drugam in euribor enako.

Žena me ne gleda več tolk grdo! Pa se prijatelj prej ni obnasal oholo niti sedaj prevec ne vpije. Ve da je (za)kockal a caka, kajti hitro bo frank lahko padel in vse bo ok. Kdo ve??! Recimo:Bodo banke Frankom konvertirale kredite v eur . Potem pade frank in spet bodo Franki vpili, da so iih banke opeharile....


Evo...

Gre predvsem za to, kot vam je povedalo sodišče, da ste razumni posamezniki, ki ste poslovno in operativno sposobni. Kot odrasle osebe, bi se morali vprašati, ali se lahko zakreditirate za 15, 20, 30 let in si domišljate, da živite v nekem balonu, ki je neodvisen od finančnih trgov.

1.) Imeli ste možnost plačati finančnega strokovnjaka za neodvisno mnenje in ta bi vam povedal tole: "Ne jemlji posojil v tuji valuti, če nimaš dohodkov v tej valuti, ker boš izpostavljen valutnemu tveganju."

2.) Argument, da ne bo socializacija izgub, ker bodo plačale "tuje banke", se mi zdi osebno precej sprevržen. Nekdo drugi bo plačal, ker nočeš prevzeti odgovornosti za to, kar si sam skuhal. Zelo zrelo. Res. Dajmo, kar vsi vse svoje finančne odločitve prenesti na nekoga drugega.

3.) Kaj so ponujale banke v tujih državah je prav irrelevantno. Vprašaj se raje, zakaj si ti vzel kredit v CHF-jih, ostalih 95% prebivalstva pa ne. Razlogi so trije:
- pohlep, (zastonj bom dobil hišo!)
- napuh, (jaz sem najbolj pameten, ostali pa so tepci),
- narcisistična neodgovornost (kaj je zdaj to? Nekdo mora biti kriv! In to ne morem biti jaz!


Mene zanima če je bil tudi kandidat za guvernerja banke Slovenije Jože P. Damjan ZAVEDEN od bank in nepismen in ni vedel za tveganje? kaj menite?

On je namreč kaj magister al doktor ekonomije?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

MH0 ::

Osebek tipa Mato989 bo vedno našel izoliran argument, da bo iz svoje privoščljivosti kazal na sočloveka. Upam, da mu nikoli nihče ne proda "gnilega jabolka".

Looooooka ::

jan_g je izjavil:

Kolikor sledim tej tematiki, ne zgleda, da hočejo odpis dolga (to bi bilo po mojem nemogoče doseči, tožba gor ali dol) temveč konverzijo v euribor kredite z valutnim razmerjem na dan sklenitve kreditne pogodbe.

Gamblerji hoceji, da drzava kaznuje kazino, ker so oni kockali. Dobra fora ni kaj :D

Looooooka ::


Mene zanima če je bil tudi kandidat za guvernerja banke Slovenije Jože P. Damjan ZAVEDEN od bank in nepismen in ni vedel za tveganje? kaj menite?

On je namreč kaj magister al doktor ekonomije?

Gamblal je in zgubil, kot ostali. Verjetno si je rekel, da ma denar pa, da ce bo pizdarija bo 'pac' placal.
Riziko so poznali tudi ljudje brez drage sole, folk, ki dela za trakom je poznal riziko pa so zracunali, da so prerevni, da bi kockali in rajsi vzeli "drag kredit".
Jasno je tudi, da se jim danes splaca delat neumne. Ce bo slo cez so reseni, v najslabsem bojo se naprej odplacevali tisto, kar so dolzni placati. Scenarij, ki so ga poznali vendar kalkulirali, da ga ne bo, se je pac zgodil.
So ga pa poznali vsi. Ampak ob vsem denarju, ki se je pokradel v tej drzavi za druge stvari, upam, da bo tole reseno v njihovo korist. Se vec revezev v drzavi ne potrebujemom
Ampak, se enkrat, da ne bo pomote. Vsi so vedeli kaj pocnejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

mancini ::

Kaj pa tisti ki so vzeli ugodne kredite in so jih pravočasno odplačali
Ali jih bodo banke poiskale in jim rekle, vi pa ste nam dolžni razliko, ki je nastala pri konverzaciji, ker ste imeli ugodnejši kredit od evrskega

Ljudje se mi smilijo, prav nobeden pa ni nič kriv

Za kredite v tujih valutah pa res ne rabiš biti posebno izobražen, da veš da se lahko obrne vse skupaj ali v eno ali v drugo skrajnost
««
19 / 34
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2280385329 (323) D3m
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29466014 (12362) Lonsarg
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713320 (6084) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416516 (14052) 3p
»

prenos stanovanjskega kredita iz CHF v EUR

Oddelek: Loža
317598 (3575) samotest

Več podobnih tem