» »

Windows 10 bo imel 'novo' jedro

Windows 10 bo imel 'novo' jedro

Windows 10 povsod, na računalnikih, tablicah, mobilnih telefonih, konzolah in še kje, popolnoma poenoten v poimenovanju

vir: Neowin
Neowin - Pri Microsoftu so potrdili, da bo Windows 10 uporabljal novo verzijo jedra, jedro NT 10. Novo bo pravzaprav samo ime, kot poročajo pri Neowinu. Velikemu preskoku v številkah navkljub, bo jedro NT 10 praktično identično jedru NT 6.4, razen prihodnjih sprememb, ki jih jedro NT 6.4 ni bilo deležno do preimenovanja. Novo ime je zgolj poenotenje poimenovanja, saj se to v prejšnjih verzijah ime operacijskega sistema (Windows 7, Windows 8 in Windows 8.1) ni ujemalo z verzijo jedra.

Jedro NT (New Technology) se je začelo z verzijo 3.1 kot zamenjava jedra MS-DOS za zahtevnejše uporabnike, operacijski sistemi Windows, osnovani na jedru NT, naj bi sicer živeli ločeno življenje od širši potrošnji namenjenih Windows 1.x, 2.x in 3.x ter kasneje Windows 9x ter Windows Millennium. Zadnji primer ujemanja poimenovanja se je zgodil pred skoraj 20 leti, ko je bil leta 1996 predstavljen zahtevnim uporabnikom namenjen Windows NT 4.0, ki je uporabljal enako poimenovano jedro NT 4.0. Jedro 5. generacije smo sprva videli v nasledniku, Windows 2000, ki je bil še vedno namenjen predvsem bolj zahtevnim uporabnikom (to ni motilo marsikoga izmed domačih uporabnikov), medtem ko je jedro NT na domača namizja pripeljal Windows XP, uporabljal je jedro NT 5.1.

NT 5.2 je na namizja prinesel prvi 64-bitni Windows, Windows XP 64-bit, medtem ko je Windows Vista prinesla povsem novo jedro, NT 6.0. Na osnovi slednjega je skozi zadnjih osem let Microsoft gradil svoje operacijske sisteme, prek NT 6.1 v Windows 7 (tukaj se pokaže neujemanje v poimenovanju), NT 6.2 v Windows 8 ter NT 6.3 v Windows 8.1. Prva predogledna izdaja Windows 10, gradnja 9879, je uporabljala prav jedro NT 6.4, medtem ko sveža gradnja 9888 že uporablja jedro NT 10. Pri Microsoftu obveščajo razvijalce, da naj svoje aplikacije, če se zanašajo na informacije o različici jedra, ustrezno popravijo.

49 komentarjev

RejZoR ::

Čeprav WinXP 64bit je bil bolj kot ne "hack". Namreč podpora zanj je bila že v štartu praktično neobstoječa in tako se je tud nadaljevalo. Z driverji in programi. Prvi je mogoče že res bil ampak dejansko uporabni pa je bil šele Windows Vista 64bit (navkljub vsemu vihanju nosov uporabnikov, meni je bil čist kul OS).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

No, upajmo, da res nebo kakih drastičnih sprememb. Bi blo fino, če bi kake stare naprave tut delale :)
#brezpodpisa

BBB ::

Če so se že odločili za spremembo v številčenju verzij jedra, naj jedro Windows 10 raje preimenujejo v OT 6.4.

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

No, upajmo, da res nebo kakih drastičnih sprememb. Bi blo fino, če bi kake stare naprave tut delale :)

Itak da ne bo, saj je samo sprememba v številki, ne pa v arhitekturi :)

BBB je izjavil:

Če so se že odločili za spremembo v številčenju verzij jedra, naj jedro Windows 10 raje preimenujejo v OT 6.4.

Eh?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Vlayke ::

Win XP niso bili prvi 64-bitni Windowsi. Je pa res, da so bili prvi 64-bitni Windowsi za široko potrošnjo.
Pred tem so obstajali že 64-bitni Windows 2000, ki so celo tekli na ne-Intel arhitekturi. Na voljo so bili za Digitalove Alpha delovne postaje. "Edina" njihova težava je bila, da je morala biti vsa programska oprema, ki je hotela tam teči skompajlirana posebno za to okolje.

Lonsarg ::

Vista je kot ze veckrat povedano bila res konkretni upgrade pod kozo. Windows 7,8,8.1,10 so samo optimizacije in UI spremembe. Optimizacije so sicer kar konkretne ker so jedro popolno zmodulirali in ga spravili na en bogi dvojedrni ARM in malo RAMa.

smash ::

torej je bila Vista le zakon, in ne karnekaj, kot poslušam že vrsto let :)

jest10 ::

Saj je bila zakon. Ampak šele po SP1.(enako kot XP)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Izi ::

Edini problem Viste je bi, da na njej ni delalo praktično nič iz XP-jev. Rabil si vse nove driverje in vse nove programe, zato ga je večina izpustila in prešla direkt na Windows 7, ki je pravzaprav samo Vista s polepšanim in izboljšanim grafičnim vmesnikom.
Prav tako je Winsows 8 samo Vista s poslabšanim in grdim grafičnim vmesnikom in kot kaže bo Windows 10 isto, Vista z grdim in slabo uporabnim vmesnikom.

Vse kar Microsoft počne od leta 2005, je da Visti spreminjajo grafični vmesnik. Tudi z Windows 10 ne bo še nič drugače.

usoban ::

Izi je izjavil:


Prav tako je Winsows 8 samo Vista s poslabšanim in grdim grafičnim vmesnikom in kot kaže bo Windows 10 isto, Vista z grdim in slabo uporabnim vmesnikom.


Eh, subjektivno. Meni se zdi lep, uporaben pa lih tolko kot predhodniki. Saj ga v navadnem okenskem nacinu uporabljas za vecino stvari, ostale pizdarije ala mail, skype itd. pa so super zrihtane preko metro vmesnika. Sploh ce imas kak novejsi laptop s touchscreenom, recimo Lenovo Yoga/Flex.

Bolj kot na desktopu me zanima, kaj poenotenje jedra prinasa v svet njihovih telefonov.

7982884e ::

Izi je izjavil:

Vse kar Microsoft počne od leta 2005, je da Visti spreminjajo grafični vmesnik. Tudi z Windows 10 ne bo še nič drugače.
no, no. sprobaj zadnji build win 10 developer preview pa še enkrat napiši če je res samo vmesnik drug.

pa z win 10 vmesnikom ni nič narobe, razen tega da je flat in nekaterim to ne odgovarja

IL_DIAVOLO ::

Izi je izjavil:

Edini problem Viste je bi, da na njej ni delalo praktično nič iz XP-jev. Rabil si vse nove driverje in vse nove programe, zato ga je večina izpustila in prešla direkt na Windows 7, ki je pravzaprav samo Vista s polepšanim in izboljšanim grafičnim vmesnikom.
Prav tako je Winsows 8 samo Vista s poslabšanim in grdim grafičnim vmesnikom in kot kaže bo Windows 10 isto, Vista z grdim in slabo uporabnim vmesnikom.

Vse kar Microsoft počne od leta 2005, je da Visti spreminjajo grafični vmesnik. Tudi z Windows 10 ne bo še nič drugače.


Ah daj no...vista je bila na pol delujoče skropucalo, windows 7 je nekaj čisto drugega, verjamem da bo windows 10 nadgradnja windows 7.

boolsheat ::

Ob izdaji res po kakšnem letu in SPju pa bolj ali manj na nivoju prvih verzij W7 le, da je bil vmesnik malo drugačen.

Qushaak ::

Sem še letos nasnel Visto z integriranim SP2 (ker sem jo pač moral, ker Windows 7 in Windows 8.1 zaradi gonilnikov za TV tuner le-ta ni deloval). Že ko sem dal namesto 8.1-ke gor 7 je bilo janso vidt, da je komp manj odziven. Ko pa sem dal gor Visto pa sem mislu, da sem celo generacijo starejši komp dobu. Pa notri je bil SSD.
Pol pa še posodabljam tisto Visto in en kup fail-ani posodobitev. Dejansko sem morel ročno dol iz neta vlečt določene KB-je, da so se inštalirali.
Pa da se razumemo - gre za original Windows-e in svežo inštalacijo.

Dejansko je SP2 naredil Visto uporabno, samo žal, napram Windows 7 in sploh 8.1 pa stvar deluje kot veliko skropucalo.

Cervantes ::

Vista je bila cool. Zjutraj si mašino prižgal, šel na WC, pa še v bife bo sendvič, in, če si imel srečo, se je zadeva do tačas že zbutala. V primeru, da je bil pa kakšen upgrade, si pa mirno šel še do tajnice upgrejdat aktualne trače v firmi.
Sedmica je pa zakon še danes.

RejZoR ::

To okoli Viste je en velik voz bikovega dreka. Sem jo imel na dveh napravah in se resno sprašujem kakšno sranje od sistemov ste imel, da vam je delala tko obupno počasi. Ko je prišla ven Windows 7 in sem probal, pa ni bilo popolnoma nobene razlike, razen par izboljšanih malenkosti. V hitrosti pa sta bili identični.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

GTX970 ::

Že 100x zbenčano:
http://lmgtfy.com/?q=vista+vs+win7+perf...

Ja, boot in shutdown sta za par sekund hitrejša, kakšna drama bi rekel Ališič.

Takih razlik kot jih nekateri fantazirate ne more biti, saj je praktično enak kernel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

7982884e ::

win10 se recimo kar orenk hitreje zboota kot win 7, še toliko bolj napram visti

Lonsarg ::

Pa saj hitrost in požresnost je le ena izmed mnogih lastnostih. Jedro 6.0 je pač počasna tehnična mojstrovina, ki je predpogoj, da je sploh prišlo do Windows 10 na od 4-80" napravah.

Jst ::

Vista je z vsemi popravki, kar se tiče hitrosti, ko imaš mašino že prižgano, enaka Sedmici in Osmici.

Da so si pa nekateri Visto zapomnili kot počasno pošast, je pa kriva tudi tehnologija. Spomnite se, kakšen CPU ste imeli takrat, koliko in kakšnega (koliko hitrega) RAMa, verjetno niste imeli SSDjev, ampak relativno počasen HDD (današnji so dosti hitrejši, od takratnih 500MB do 1GB).

Da je bila pa Vista TAKOJ ob izidu katastrofalna z legendarnimi nvidijinimi blue screeni, pa zanikajo samo die hard fani. Če ste tako prepričani vase, sestavite enako mašino, kot ste jo imeli takrat, naložite Visto brez popravkov, potem pa štopajte, koliko časa se je odpiral kakšen program, browser z 10 zavihki,...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

stara mama ::

Ok, pri meni.... mašina ni bila takrat več nova.
Ampak ko je šla Vista gor PC ni bil uporaben.
Ko je šla 7 gor pa je spet postal uporaben in 7 je še dolgo tekla tam gor.

Brez spreminjanja hardwarea.
In me noben ne bo prepričal v nasprotno.

Zgodovina sprememb…

ZigaZiga ::

Ko se že toliko omenja Win. Visto, sem jo imel 2 leti na prenosniku, s tem, da sem zadnje pol leta opažal hitro naraščanje počasnosti. Nato sem imel 2 leti Win. 7, pri kateri sem prav tako zadnje pol leta vedno bolj in bolj trpel zaradi počasnosti. Nato sem namestil Win 8.1, ki je zdaj na prenosniku približno pol leta in bo verjetno po 1 letu in pol po namestitvi prav tako začel naglo upočasnjevat.
Glede hitrosti pred začetkom obdobja počasnosti pa so bili vsi približno enako hitri.
Zdaj pa imam nov prenosnik z i7 in veliko rama ter 16GB SDD za hitri zagon, pa se Win. 8.1 iz mirovanja postavi počasneje kot na prejšnjem (zgoraj omenjenem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZigaZiga ()

hojnikb ::

Kaj počneš, da se ti win upočasnjujejo, is beyond me. Men že od win xp naprej delajo sistemi več let tako kot prvi dan inštalacije.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ZigaZiga ::

hojnikb je izjavil:

Kaj počneš, da se ti win upočasnjujejo, is beyond me. Men že od win xp naprej delajo sistemi več let tako kot prvi dan inštalacije.

Ni problem v upočasnjevanju, ker tako ali tako na 2 leti formatiram in na novo naložim, kar rabim. Upočasnjevanje (in formatiranje) pa ker sproti ne odstranjujem programov in podatkov, ki jih ne rabim.
Izpostavit sem hotel to, da ni res zelo velike razlike v hitrosti med Win. Vista in Win. 7.

hojnikb ::

sami podatki ti nebodo _nič_ upočasnjeval sistem. V resnici so največji hog za sistem programi, ki štartajo z sistemom (kar je zelo enostavno rešljivo).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

7982884e ::

nevem, meni je windows 7 po dveh letih začel dlje časa shut-downat in bootat. pa je bil na ssdju, nepotrebni startup servici ugasnjeni, disk defragmentiran itd., zdej ko sem na novo formatiral disk in še enkrat naložil sedmico, pa se brez dvoma prižiga in ugaša hitreje.

na laptopu, kjer imam slabši, manjši in starejši ssd (kot tud ves ostal hardware) ter windows 10, se pa zadeva kar konkretno hitreje zboota kot nova inštalacija windows 7.
tako da jest ne buyam tole o "enaki hitrosti".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

Jst ::

Zakaj si pa defregmentiral SSD?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Poldi112 ::

Lonsarg je izjavil:

Pa saj hitrost in požresnost je le ena izmed mnogih lastnostih. Jedro 6.0 je pač počasna tehnična mojstrovina, ki je predpogoj, da je sploh prišlo do Windows 10 na od 4-80" napravah.


Kakšna tehnična mojstrovina je potem šele linux, ki teče na še precej širšem spektru.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

frudi ::

Ob Vistinem izzidu sem imel kar spodobno konfiguracijo (navit Athlon X2, 4 GB rama in raid 0 za sistemsko particijo), pa je na njej bila enostavno neuporabna. Po dveh, treh dneh uptima se je slišalo samo še konstantno praskanje diska z ustrezno neodzivnostjo česarkoli, ne glede na to, kaj sem v vmesnem času počel z računalnikom. Sčasoma niti reset ni več pomagal, ker je tudi po resetu disk kar naprej mlel in je trajalo po pol ure, preden se je dalo z računalnikom karkoli na pol normalno početi. Po kakih dveh mesecih mučenja sem preklopil nazaj na XP x64, ki so v primerjavi bili prava milina hitrosti in odzivnosti. Nazaj na Visto sem šel nekje med SP1 in SP2, ko se je situacija že drastično popravila.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

7982884e ::

Jst je izjavil:

Zakaj si pa defregmentiral SSD?

sej ne vem če sem ga, druge diske sem. to se reče, da ti pol ne more kdo rečt, "ja itak da je sistem počasen, če pa ___ "

še nekej kar sem ugotovil, je da 64bitni win 8 delajo občutno hitreje kot 64bitni win 7 na mašinah z malo rama (2gb recimo). vem da nima smisla tam imet 64bitnih, ampak tisto sem takrat imel pri roki.

Cervantes ::

frudi je izjavil:

Ob Vistinem izzidu sem imel kar spodobno konfiguracijo (navit Athlon X2, 4 GB rama in raid 0 za sistemsko particijo), pa je na njej bila enostavno neuporabna. Po dveh, treh dneh uptima se je slišalo samo še konstantno praskanje diska z ustrezno neodzivnostjo česarkoli, ne glede na to, kaj sem v vmesnem času počel z računalnikom. Sčasoma niti reset ni več pomagal, ker je tudi po resetu disk kar naprej mlel in je trajalo po pol ure, preden se je dalo z računalnikom karkoli na pol normalno početi. Po kakih dveh mesecih mučenja sem preklopil nazaj na XP x64, ki so v primerjavi bili prava milina hitrosti in odzivnosti. Nazaj na Visto sem šel nekje med SP1 in SP2, ko se je situacija že drastično popravila.

Ja, Vista je stalno drkala disk. Menda je "ob prostem času" indeksirala vse živo, kar najbrž nikoli ne bi iskal. Ko si pa nekaj hotel spravit na disk ali z njega, je pa kar trajalo.
In ja sem eden tistih, ki rad ve, kaj in zakaj se na mašini dogaja. Recimo zakaj disk laufa k nor.
Sedmica je bila deliverance.

hojnikb ::

sedmica je bila to, kar bi mogla bit vista oz. je nekako postala z SP2.
#brezpodpisa

Cervantes ::

hojnikb je izjavil:

sedmica je bila to, kar bi mogla bit vista oz. je nekako postala z SP2.

Verjetno. S preveč balasta.
Imel sem SP2, pa se mi ni zdelo nič bolje. Disk je še vedno pel.

hojnikb ::

index se da izklopit. Kot tudi marsikej druga,ki praska po disku.
#brezpodpisa

Cervantes ::

Res ja. Namesto da bi bil izklopljen po defaultu.
In idiotski uporabnik (v tem primeru jaz) si misli, če na M$ pravijo, da tako mora biti, bo že najbrž res.8-O

opeter ::

Kako pa najdeš datoteke v trenutku, če je index izklopljen?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

m0LN4r ::

Kaj točno dobrega pomeni novo v narekovajih?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Jst ::

>Kako pa najdeš datoteke v trenutku, če je index izklopljen?

Everything.

Ne indeksira vsebine, ampak samo ime datoteke iz particijskih tabel. Hitro, učinkovito, skoraj brez porabe resursov.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

7982884e ::

Jst je izjavil:

>Kako pa najdeš datoteke v trenutku, če je index izklopljen?

Everything.

Ne indeksira vsebine, ampak samo ime datoteke iz particijskih tabel. Hitro, učinkovito, skoraj brez porabe resursov.

ko sem pred leti inštaliral everything nisem zastopil zakaj si microsoftovci niso mogl izmislit boljšega iskanja v windowsih. pa še zdej ne zastopim.

Jst ::

Jah, enako. Odkar sem ga odkril, ga imam vedno vsepovsod inštaliranega in nastavljen global shortcut, da se mi takoj pokaže okno.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

al pa maš vsaj kolkertolk urejene datoteke, pa ti search nikol ni treba uporabit. Al pa ssd.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Cervantes ::

BTW, tudi z non-stop indeksiranjem mi Vista včasih ni našla iskane zadeve in sem moral iskati peš (benti, vem da je gor...!)

Qushaak ::

Kaj je zdej s temi release date-i? Eni pravjo, da šele jeseni ven pride final, drugi že spomladi. Kdaj je realno pričakovat RTM in kdaj final verzijo za vse ljudstvo?

hojnikb ::

consumer preview pride januarja, tko da prej k konc leta final verzija pomoje nebo. RTM pa že zna bit polet.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Zakaj pa consumer preview?? Kaj je pa tole zdajle kaj drugega?

RTM pomojem nekje spomladi, zgodaj poleti, javno pa potem oktobra IMO, vsaj zadnjih par verzij so predstavili oktobra. Je pa RTM final, a ni javno dobavljiv. Gre namreč za 'Release to manufacturing', torej za izdajo za izdelovalce, da lahko stestirajo laptope, driverje, pripravijo popravke, itd.

hojnikb ::

Zakaj pa consumer preview?? Kaj je pa tole zdajle kaj drugega?

To ni consumer preview.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Ker? Sem consumer in imam nameščenega. Kako se bo consumer verzija razlikovala? Razen da bo precej dlje v procesu in bo imela več funkcij, še vedno pa ne bo namenjena vsakodnevni uporabi, ker ne bo stabilna, torej vseeno ne bo namenjena consumerjem.

m0LN4r ::

User : consumer - potato : potato ?
Nemci pravijo, da je to nekaj v smislu tehnični predogled in da konc januarja pride potrošniški preview
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Lonsarg ::

PrimozR je izjavil:

Ker?

Ker je to samo ime in se je Microsoft odločil tako poimenovati... Consumer Preview so rezervirani za skoraj končane verzije, kar pa tole še ni, recimo touch podpora in tablet mode v teh building zaenkrat še sploh ne obstajata.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 8 čez dve leti?

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
165907 (4599) bluefish
»

Microsoft je razmišljal o ukinitvi prodaje Viste (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
15313993 (10343) Ziga Dolhar
»

Windows 7 se bo imenoval ... Windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6818921 (14155) MrStein
»

Sedaj uradno: Prescott z več kot 100 W toplote

Oddelek: Novice / Procesorji
311894 (1894) Zheegec
»

NTswitch - ima kdo ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
161407 (1198) CaqKa

Več podobnih tem