» »

Amazon predstavlja Fire TV Stick

Amazon predstavlja Fire TV Stick

vir: AnandTech

Primerjava s konkurenco, Chromecast in Roku Streaming Stick

vir: AnandTech
AnandTech - Amazon in Google med seboj tekmujeta praktično na vseh področjih razen na svojih osnovnih, iskanju in oglasih za Google ter nudenju trgovskih uslug za Amazon. Konkurirata tako pri ponudbi digitalnih trgovin za knjige, glasbo, filme in aplikacije, saj Amazon prodaja aplikacije v svoji trgovini tako za običajne naprave z Androidom kot za svoje tablice Kindle in telefon Fire Phone, na katerih teče dodobra preoblečena in za Google neuradna izdaja Androida, FireOS.

Kot rečeno tekmujeta tudi na področju strojne opreme, saj oba ponujata tablice in mobilne telefone ter predvajalnike za televizorje, na katerih ponujata velik nabor digitalnih vsebin iz prej omenjenih trgovin. Google je začel s Chromecastom, malim ključkom, ki se priključi v priključek HDMI in omogoča še deljenje slike z osebnih računalnikov ter naprav z Androidom, medtem ko je Amazon sledil z zmogljivejšim Fire TV-jem, škatlico, ki medijske vsebine in igre predvaja samostojno. Neposredni konkurent Fire TV-ju je nedavno predstavljen Nexus Player, medtem ko Amazon s Fire TV Stick vrača udarec za Chromecast.

Z vidika strojne opreme je Fire TV Stick precej zmogljivejša napravica, saj vsebuje dvojedrni procesor, 1 GB delovnega in 8 GB podatkovnega pomnilnika, kjer Chromecast vsebuje le eno jedro, 512 MB delovnega in 2 GB podatkovnega pomnilnika. Fire TV Stick se prodaja skupaj v paketu z daljincem in ima zmogljivejši WiFi ter deluje z igralnim ploščkom, ki je bil izdan ob zmogljivejšem Fire TV. Jasno je torej, da je Fire TV Stick veliko zmogljivejša in samostojna naprava, kot je Chromecast, posledično vsega 4 dolarje višja cena - Fire TV Stick stane 39, Chromecast pa 35 dolarjev) - ni visoka.

Na programski strani je situacija jasna, ker gre za zmogljivejši izdelek podpira bistveno več iger (Chromecast naj bi jih podpiral 30) ter večinoma podpira enake storitve, kot Chromecast (nabor jasno velja za ZDA). Manjka npr. HBO Go, a zato Fire TV Stick podpira Bloomberg TV ter seveda Amazon Instant Video. To je pomembno za vse uporabnike Amazonovih storitev, gre namreč za tipično izbiro strojne platforme, ki uporabniku ponudi največ tudi na programski strani (uporabniki celega nabora Googlovih storitev bodo npr. najverjetneje kupili telefon z Androidom oz. morda relativno dobro podprtega iPhona namesto druge konkurence).

Amazonove video storitve Instant Video so sicer na voljo v ZDA, Kanadi, Veliki Britaniji in Nemčiji, kjer je tudi že na voljo Fire TV, a je Fire TV Stick zaenkrat na voljo le v ZDA.

9 komentarjev

Magic1 ::

Točno to rabimo, ne pa pametne televizije za katere daš preveč denarja in imaš na koncu en drek. Kupiš tv željene velikosti in kvalitete slike, brez "naprednih" funkcij (ki pogojno delujejo, dokler sploh delujejo zadostno). Potem pa dokupuješ takšne sticke po potrebi za normalen denar.
Magic

medenko ::

Če bo tole 39$, močno dvomim. Pa sploh dobavljiv za SLO.

mtosev ::

upam, da bo amazon steaming service ponudil tudi drugje po evropi (tudi v Sloveniji)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

medenko je izjavil:

Če bo tole 39$, močno dvomim. Pa sploh dobavljiv za SLO.

Seveda bo 39$, sej tako piše. V US jasno.
#brezpodpisa

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

upam, da bo amazon steaming service ponudil tudi drugje po evropi (tudi v Sloveniji)

Hohoho, dobra. Še Google Play Movies nimamo, pa ga imajo cvetke kot so praktično cela Evropa (s Hrvaško vred), Azerbajdžan, Belize, Burkina Faso, Nova Gvineja, itd.

https://support.google.com/googleplay/a...

mtosev ::

saj bo google tud dodal slovenijo. prej al slej seveda
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrimozR ::

Burkina Faso je podprta, Slovenija še vedno ne. To pove vse, zaostajamo namreč za državami 3. sveta.

mtosev ::

ja imaš prav slovenija, izrael, malta so vse tretje razredne države in zato niso podprte Not
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrimozR ::

TO seveda ni to, kar sem rekel. Rekel sem, da SO podprte države tretjega sveta (po tej tvoji logiki bi bili potem kvečjemu država 4. sveta), Slovenija še ne. Če bi imeli željo podpreti servise pri nas, bi jih zlahka že, a očitno je zakonodaja preveč toga, trg pa premajhen, da bi bilo vredno. No, nekoč verjetno podpora res bo, a vprašanje kdaj in kako, če ne bo za to poskrbela kar enotna EU zakonodaja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Amazon Video Prime postal globalen, na voljo tudi v Sloveniji

Oddelek: Novice / Ostalo
2510242 (6421) harmony
»

Kateri multimedia predvajalnik

Oddelek: Kaj kupiti
51102 (922) Han
»

Kako bi najlažje gledal YouTube na TV? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5111885 (9250) tebodi
»

DLNA težava

Oddelek: Zvok in slika
72355 (1944) mk766321
»

Amazon je osvežil svoje Kindle

Oddelek: Novice / Android
228554 (6911) kuglvinkl

Več podobnih tem