» »

Sušilni stroj - počen boben

Sušilni stroj - počen boben

jan_g ::

Nedavno je začel sušilni stroj, recimo temu, 'pokati'. Gre za sušilec znamke Bosch, starosti 6 let. Prvo, kar sem opazil je, da se to pokanje pojavlja ob obračanju bobna in sicer enkrat vsak obrat, zato sem sklepal, da je nekje nekaj odstopilo oz. se zatika. Stroj sem odprl in opazil, da je v bistvu boben počil in ko se vsak obrat zapelje čez kolešček, se kovina upogne in nato nazaj zravna, kar se sliši kot pokanje. Še slike:
 Odprt stroj

Odprt stroj


 Malo bližje

Malo bližje


 Še bližje

Še bližje



Radi bi se izognili velikemu strošku, zato me zanima, a ima kdo idejo kako to rešiti 'MacGyver style', da ne bi pokalo? Če kličem serviserja, me bo verjeto nov boben+delo dosti stalo.

Okapi ::

Brez varilnega aparata boš težko kaj pametnega naredil, imho.

RejZoR ::

Tole boš zelo težko rešil. Ko sem prvo prebral naslov teme sem te imel namen samo napotit h kakšnemu varilcu, ki se ukvarja tudi z varjenjem inoxa, kjer bi stvar lahko rešil za nekaj časa za ugodno ceno. Ampak sedaj ko vidim kako "zdrobljen" je ta del, ti ga nihče ne bo več spravil nazaj. Sploh pa ker boben dejansko sloni na tistem delu preko koles spodaj.

Mogoče bi za prvo silo vseeno lahko rešil z varjenjem, da bi ti nekdo čez (po možnosti iz obeh strani) privaril tanko inox ploščico nato pa bi čez celotni obseg dal nek močen trak, da ti boben ne bi poskakoval zaradi dodane kovine vsakič ko bi šel preko koles spodaj. Ampak tud če bi uspelo, računaj, da bo to bolj kot ne zasilna budget rešitev, ker tole je kar hudo zdelana integriteta bobna, da bi zavarjeno prej ali slej spet popustilo.

Alternativa je, da probaš dobit boben od podobnega Boscha, ki mu je crknilo kaj drugega, boben pa je brezhiben. Načeloma se ne bi smeli pretirano razlikovat in bi mogoče celo pasal not, če časovno nista preveč narazen kar se proizvodnje tiče.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jan_g ::

Hvala za mnenje oz. nasvete. Verjetno bi bilo res najbolje dobiti od kakšnega okvarjenega stroja.

Drugače sem malo bral po tujih forumih glede počenih bobnov na sušilcih (zgleda da niti ni tako redka napaka) pri različnih znamkah in glede na njihove izkušnje je popravilo kar drago. $200-$300 boben + $100-$200 delo. Za ta denar dobim nov sušilec. Bom poklical na servis, da vidim, kaj bojo rekli.

jan_g ::

Boben stane 152 EUR, vsaj v Nemčiji. Rabljeni na nemškem ebayu cca pol manj. Pa cel stroj je treba razdreti, da se ga zamenja - bo treba zavihati rokave :)

korenje3 ::

tole izgleda kot 0,3mm debel pleh. to ti ne bo noben varilec naredu. bo kvečjemu večja luknja.

Sicer pa a se perilo nič ne zatika za to odprtino?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Spajky ::

Kaj pa zravnat s kleščami in zvrtat par luknjic in zakovičit skupaj? Potem pa kaki trak okoli bobna, da ne poskakuje čez koleščke? Samo ideja ;) ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Brane22 ::

Tisti pleh zgleda bolj kot vsaj 0.5mm.

Snel sem neko brošuro o varljivosti rostfraja, ki pravi da bi 0.5mm moralo biti dosegljivo s kar nekaj postopki, med drugim tudi navadnim TIG, če sama variacija materiala varjenje sploh dovoljuje.

jan_g ::

Perilo se ne zatika, ker sega odprtina za vratca dokaj globoko v notranjost in se zelo na tesno prilega bobnu. Poleg tega je razlika v primerjavi s pralnim strojem, ker se boben tu obrača dokaj počasi.

V vsakem primeru gre ta boben ven, potem pa bom videl, kaj bo možno storiti.

bajsibajsi ::

Se lahko pocen boben pri susilcu opazi tudi samo z notranje strani? Brez sraufanja stroja.

Invictus ::

Spajky je izjavil:

Kaj pa zravnat s kleščami in zvrtat par luknjic in zakovičit skupaj? Potem pa kaki trak okoli bobna, da ne poskakuje čez koleščke? Samo ideja ;) ..

Seveda mu bo uničilo ležaje ker masa ne bo enakomerno porazdeljena.

Recept za totalno polomljen stroj ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

m0LN4r ::

jan_g je izjavil:

Boben stane 152 EUR, vsaj v Nemčiji. Rabljeni na nemškem ebayu cca pol manj. Pa cel stroj je treba razdreti, da se ga zamenja - bo treba zavihati rokave :)

Kaj pa rabljen sušilc z istim bobnom? bolha, salomon, lokalni oglasniki?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Okapi ::

Seveda mu bo uničilo ležaje ker masa ne bo enakomerno porazdeljena.
To veš, da se boben v sušilnem stroju vrti počasi?

O.

jan_g ::

bajsibajsi je izjavil:

Se lahko pocen boben pri susilcu opazi tudi samo z notranje strani? Brez sraufanja stroja.


Pri tem stroju, ki ga imam (in pri taki poškobi) ni možno tega opaziti iz notranje strani.

Drugače pa sem se pozanimal na servisu in bi bila cena popravila: 50 EUR prihod na dom in diagnosticiranje napake, 50-70 EUR delo, pa še nekaj za potne stroške (postavka 'prihod na dom in diagnosticiranje' ne vključuje potnih stroškov). Tako, da sem se odločil, da zgolj naročim nov boben in ga zamenjam sam.

m0LN4r je izjavil:

jan_g je izjavil:

Boben stane 152 EUR, vsaj v Nemčiji. Rabljeni na nemškem ebayu cca pol manj. Pa cel stroj je treba razdreti, da se ga zamenja - bo treba zavihati rokave :)

Kaj pa rabljen sušilc z istim bobnom? bolha, salomon, lokalni oglasniki?


Kje naj dobim rabljenega z istim bobnom? Ni toliko izbire, ne na bolhi ne kje drugje, poleg tega pa tudi rabljen ne bo prav poceni (ker gre za model s toplotno črpalko) in bog ve, če tudi tisti nima že načetega bobna. Nov boben je najbolj zihr.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jan_g ()

Okapi ::

Kje naj dobim rabljenega z istim bobnom
Na odpadu.;)

O.

cekr ::

Serviserja pokliči. Na koncu te bo prišlo ceneje pa še nekaj živcev ti bo ostalo.
Sicer pa delov ne naročaj pri nas.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

bajsibajsi ::

Pa se ti splaca kupiti (nov) boben za 150+ evrov za 6 let star susilni stoj?

Invictus ::

Okapi je izjavil:

Seveda mu bo uničilo ležaje ker masa ne bo enakomerno porazdeljena.
To veš, da se boben v sušilnem stroju vrti počasi?

O.

Vem, pa vseeno.

Gravitacija ne pripomore.

Sam zdaj bo spet cela debata o popravilu, ko bi bilo najceneje kupiti novega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

Vem, pa vseeno.

Gravitacija ne pripomore.
Kot prvo, tistih nekaj gramov razlike zaradi "flike" se pri polnem bobnu verjetno čisto nič ne bo poznalo. Če te skrbi, da bo vseeno vplivalo, lahko še vedno pri popravilu paziš, da ostane boben uravnotežen.

Sam zdaj bo spet cela debata o popravilu, ko bi bilo najceneje kupiti novega...
To je potrošniška miselnost, ki se je seveda proizvajalci te robe najbolj veselijo. Namesto 150 evrov za popravilo boš dal 600 evrov za nov stroj.

Da ne bo pomote - popravljati se ne splača vedno, marsikdaj pa se vseeno. Če presodiš, da bo motor in elektronika delovala še vsaj naslednjih 6-7 let, se zamenjava bobna vseeno splača.

O.

jan_g ::

Splača? Mah, ne vem, potratno se mi zdi kupovati novega, ker ta deluje še vedno ok. Poleg tega že zelo dolgo nisem razdrl nobenega gospodinjskega aparata in sedaj je dobra prilika, da vržem nekaj časa in živcev v ta sušilni stroj :)

fikus_ ::

Načeloma se da variti (TIG). Če najdeš pravega mojstra. Dejstvo je, da je material "utrujen" in bo čez čas začel pokati drugje. Če boš že popravljal ta boben, po celem obodu namesti trak in na nekaj mestih zavari.
Menjava bobna od podobnega okvarjenega sušilca bo rešila težavo za nekaj časa, nato je pa velika verjatnost enake okvare.
Sicer pa, če ga dosti uporabljate, je 6 let kar solidna življenska doba.

jan_g ::

jan_g je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

Se lahko pocen boben pri susilcu opazi tudi samo z notranje strani? Brez sraufanja stroja.


Pri tem stroju, ki ga imam (in pri taki poškobi) ni možno tega opaziti iz notranje strani.


Se moram popraviti. Možno je to opaziti tudi iz notranje strani in sicer če greš s prsti po obodu (kjer se boben prilega odprtini), lahko zatipaš mesto, kjer je razpoka, ker je vsaj v mojem primeru od tiste luknje boben počen še kakšen cm proti notranjosti.

RejZoR ::

Kolk bi te pol prišel samo boben? Osebno bi ga zamenjal sam, glede na to da je storj odprl in diagnosticiral okvaro sam se lahko izogne stroškom vgradnje in prevoza serviserja. 150 EUR oz manj bi se pomoje še vedno splačalo imo. Ampak pri lastni vgradnji. Z uradnim delom bi te prišlo pa tolk kot je nov stroj...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jan_g ::

Samo boben je 129 EUR, sem ga že naročil. Zanimivo, da je pri nas cenejši kot na Boschevi spletni strani, ampak zgleda da je Bosch malce navil cene, ker sem ga npr. našel še ceneje (cca 120 EUR) na nekaterih drugih spletnih straneh z rezervnimi deli.

RejZoR ::

Dokler lahko sam pošraufaš se popravljanje imo še vedno splača. Problem je ko ne veš kaj bi bilo. Sam sem popravljal že marsikatero stvar, lepo si z digitalcem podokumentiraš korake, pa nimaš kaj zgrešit, ko stvar sestavljaš nazaj. Vsaj sam ponavad tko delam, kadar se razdirajo kakšne kompleksne naprave (npr čudni laptopi, kjer moraš razdret celega, da prideš do neke malenkosti al pa pri avtu, če je na kupu ogromno konektorjev).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

bajsibajsi ::

jan_g je izjavil:

jan_g je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

Se lahko pocen boben pri susilcu opazi tudi samo z notranje strani? Brez sraufanja stroja.


Pri tem stroju, ki ga imam (in pri taki poškobi) ni možno tega opaziti iz notranje strani.


Se moram popraviti. Možno je to opaziti tudi iz notranje strani in sicer če greš s prsti po obodu (kjer se boben prilega odprtini), lahko zatipaš mesto, kjer je razpoka, ker je vsaj v mojem primeru od tiste luknje boben počen še kakšen cm proti notranjosti.


Me je zanimalo, ce lahko tako pregledam nasega. Hvala za odgovor. :)

dork_ ::

Imel sem enak stroj z enako napako. Prvič sem zakovičil in je bilo cca pol leta ok potem pa je počil se na drugi strani. Ko sem zakovicil se drugo stran je pa crknila grelna špula. Vrjetno ni potrebno omenjati, da naslednji sušilnik ni znamke Bosh...

jan_g ::

Nov boben sem dobil ta teden in sem ga že vgradil v stroj. Zaenkrat vse dela tako kot mora. Nov boben ima debelejši rob kot stari, tako da zgleda da je bila ta napaka dovolj pogosta, da so pri Boschu spremenili izdelavo. Sama vgradnja je dokaj preprosta, samo malo je tečno zaradi desetine vijakov (dveh različnih velikosti), raznih pokrovov in ploščic. Toplo priporočam uporabo baterijske pištole/vijačnika. Še ena slika, kako zgleda notranjost stroja brez bobna:

 Pred vgradnjo novega bobna

Pred vgradnjo novega bobna



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri pralni stroj (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
785183906 (290) cortez
»

Pralni stroj (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7319548 (2209) darkolord
»

Sušilni stroj in zamrzovalna omara

Oddelek: Loža
133335 (2825) Ganon
»

Pranje oblačil (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5510249 (8230) kuglvinkl
»

Pralni stroj Hoover(Candy)- DO NOT BUY

Oddelek: Loža
4725473 (22295) STU-III

Več podobnih tem