» »

VoLTE v Sloveniji?

VoLTE v Sloveniji?

«
1
2 3

Babel ::

Zdravo vsem. Iskanje za "volte" ni obrodilo ničesar, mene pa zelo zanima, kdaj je v Sloveniji predvidena implementacija VoLTE (voice over LTE). Ve kdo karkoli o tem?

Na mojem območju se pojavlja absurdna situacija (telekomova bazna) - imamo 4G (800mhz), nimamo 3G, signal 2G pa je zelo slab, tako da je preklapljanje res počasno. Če prešaltam na Simobil pa izgubim 4G (ki je sicer fajn pridobitev).

blackbird42 ::

Iz kje pa si (če ni skrivnost)? K tole je pa res skoraj da neverjetna situacija.

Babel ::

Širša okolica Cirkulan (čisto na HR meji) :)

Ne vem zakaj bi bilo tako neverjetno - 3G je na 1800Mhz, zato nas ne doseže (vsaj ne tako, da bi delovalo), 2G pa je očitno preobremenjen (ker so vsi na telekomu), imam 1-2 črtici, če premikam telefon po hiši pa ga že zmanjka :(

4G je čisto nov in na 792 Mhz.

Mavrik ::

VoLTE še ni niti čisto dokončan standard, tako da verjetno bo še trajalo leto ali dve. Pa verjetno boš moral nov telefon kupiti.
The truth is rarely pure and never simple.

blackbird42 ::

Neverjetno zato, ker bi moral bit vsaj normalen 2G signal. A pa ti vsaj zunaj dela dokaj normalno (jakost signala)?
Slab signal in zasedana bazna pa ni eno in isto.
To o frekvencah, dometih, itd... mi je vse jasno...

Daniel ::

Predvidevam, da si priklopljen na ta stolp, eden izmed šestih v Sloveniji z LTE na 800 Mhz:


Telekom M039
GSM 900
UMTS 2100
LTE 800
stolp Vrbanjšak
Belski vrh 28
2283 Zavrč
0160114E/462213N/412m
MVRBAN
hitrost do 150 Mbit/s
LTE: 04.10.2014
2G: GSM, GPRS, EDGE
3G: UMTS, HSPA, HSPA+
4G: LTE

ker drugega tam okrog tako ni. Mene priklopi na ta stolp, ko naš oddajnik v Središču izpade. Od nas je Belski vrh nekje 18 km in če imaš srečo GSM ravno za silo dela z prekinjanjem. Sicer precej zanimivo, da ti 2G ne bi deloval, če ti LTE deluje. Očitno si nekje v neki "luknji", kjer se signal izgubi.

Drugače sem tudi 3G na 2100 Mhz že uporabljal na 22KM razdalje, vendar signal povsem na minimumu a je internet delal solidno, pa še to točno v določenem vogalu hiše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Babel ::

@Mavrik - če ni dokončan standard, kako ga potem že kar nekaj držav uporablja?
VoLTE @ Wikipedia

@blackbird: zunaj 2G dela ok, 3G pa samo če je telefon čisto pri miru.

Ja, to je to, Daniel.
Fora je tudi, da ima Simobil na čisto isti lokaciji bazno, pa ženi dela 2G in 3G (bob), čeprav ima telefon običajno zakopan v torbici, pa vse skupaj nekje skrito. Sklepam, da imajo močnejšo bazno al pa se tako pozna mobitelova preobremenjenost.

Telekomovci so mi ravno zjutraj javili, da je uvedba VoLTE njihova poslovna skrivnost, pa da mam vse na telekom.si, kar rabim. Tak da nimam kaj, žrtvujem 4G in preklopim na Simobil.

shadow7 ::

SIP preko LTE?
Res pa je to dodatno cca 5 €/mes (po spominu).

Poskusi, če se da v tvoji situaciji to izpogajati za 0 €/mes.

Babel ::

shadow7 - hvala, verjetno misliš tole: http://www.telekom.si/zasebni-uporabnik...

Si že uporabljal tole, dela dobro? Sploh sprejemanje klicev?

18Jerry18 ::

To ni SIP preko LTE. Komunikator je SIP klient, ki za delovanje potrebuje internetno povezavo. Volte je SIP komunikacija preko 4G mobilnega omrežja, za delovanje pa bodo potrebni posebni mobilni telefoni.

Babel je izjavil:

shadow7 - hvala, verjetno misliš tole: http://www.telekom.si/zasebni-uporabnik...

Si že uporabljal tole, dela dobro? Sploh sprejemanje klicev?

Seveda deluje dobro, potrebna je le internetna povezava.

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

@Babel: Če ti LTE lovi, potem se pri TK-ju pozanimaj za VoIP over LTE oziroma TopTrio over LTE...

shadow7 ::

Babel je izjavil:

shadow7 - hvala, verjetno misliš tole: http://www.telekom.si/zasebni-uporabnik...

Si že uporabljal tole, dela dobro? Sploh sprejemanje klicev?


Ja, to bo. Testiral kmalu po začetku trženja storitve, tako da se ne spomnim več vrstnega reda zvonjenja (GSM/SIP ali SIP/GSM) pri dohodnih klicih. Kliči na support in se pozanimaj kako je z vrstnim redom ter po koliko sec. vrže na sekundarnega ter možnosti konfiguracije tovrstne (s stališča centrale gledano) prevezave.

Glede na to, da boš imel oboje na istem telefonu, je to zate verjetno irrelevantno. Ker če je GSM primarni in ni dosegljiv, bo avtomatsko takoj začel zvoniti SIP.
Ne bo pravi VoLTE, je pa as close as it gets. Ker je SIP, bi načeloma moral delati še CNAM. Kar je praktično, ker anketarji imajo to identifikacijo praviloma nastavljeno.

Da se marsikaj, če znaš kombinirati storitve in postaviti prava vprašanja - praviloma takšna, kjer mora support povprašati dalje, da dobiš odgovor.
Sem že pred cca. 5-imi leti imel 2. sim kartico za prenos podatkov. Le da se je temu takrat reklo storitev avtotelefon, ki je ni skoraj nihče uporabljal, Mobitelovci pa je niso znali prodati.

neooo ::

Evo pa je telekom za iphone od 6 naprej vklopil VoLTE :)

krneki0001 ::

Tudi za lumie lahko vklopi. Lumia 950 lepo deluje preko volte.

Te delajo:
•Lumia 550
•Lumia 550 Dual SIM
•Lumia 640 LTE
•Lumia 640 XL LTE
•Lumia 640 XL LTE Dual SIM
•Lumia 950
•Lumia 950 Dual SIM
•Lumia 950 XL
•Lumia 950 XL Dual SIM

Zgodovina sprememb…

kunigunda ::

Babel je izjavil:

@Mavrik - če ni dokončan standard, kako ga potem že kar nekaj držav uporablja?
VoLTE @ Wikipedia

Ni problem v operaterjih, vsi operaterji pri nas ga ze imajo, oz. se testira, najvecji problem je v telefonih.
Ni dovolj, da telefon ima LTE, mora biti tudi nastavljen za dolocenega operaterja (ne vem ali zaradi nesposobnosti definiranja standarda ali lobijev), kar doprinese kup tezav/logistike.

blackbird42 ::

neooo je izjavil:

Evo pa je telekom za iphone od 6 naprej vklopil VoLTE :)

Žal je tu en kup drobnega teksta, ki ga ni nikjer videt...
Zadeva (še) ne dela če imaš MPO. Nikjer ni tud nobene informacije kako in kaj je z ostalimi telefoni.

neooo ::

Meni deluje, preverjeno :)

Lonsarg ::

Tale komunikator je dejansko precej boljše zadeva kot pa trenutna implementacija VoLTE, ker komunikator ni omejen na LTE omrežje, ampak dela tudi preko WiFija,.. Torej kjerkoli na svetu zastonj telefoniraš, če le imaš internet(WiFi ali pa kar lokalna SIM kartica za data).

Dejansko se precej dela na standardih in tudi VoLTE lahko/bo lahko podpiral telefoniranje preko WiFIja in takih zadev, ampak te zadeve so še v povojih. In dejansko imamo dva standarda za to, eno je VoWiFi, drugi dolgoročni standard, ki bo nadomestil vse pa je RCS. RCS je šele tisti pure IP/SIP standard, ki se 100% znebi vseh dependancijev na GSM omrežja.

Sam osnovni VoLTE pa je že produkcijska zadeva, samo vse naprave še niso vklopili, ne ker ne bi delalo(najnovejši iOS, Android in WP 10 vsi podpirajo), ampak ker hočejo bolj stestirati predno vklopijo. Zna biti da bo kak operater VoLTE kar preskočil in bo raje počakal še teh nekaj let da se RCS prime.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

BlaY0 ::

Lonsarg je izjavil:


Dejansko se precej dela na standardih in tudi VoLTE lahko/bo lahko podpiral telefoniranje preko WiFIja in takih zadev, ampak te zadeve so še v povojih.

Niti ne, WiFi offloading je recimo že dobro stestirana zadeva. Problem je samo da nucaš EAP-SIM ter tulifon ki ga podpira...

RejZoR ::

In kakšna je prednost VoLTE ? Višja kakovost zvoka?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

BlaY0 ::

"Prednost" je ta, da ko si na LTE, te ne meče na GSM ko dobiš klic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

RejZoR ::

Aha, ok. Čeprav ko imaš klic itaq ne moreš brskat po netu al pa streamat videa. Tko da je to dejansko uporabno samo za splošne prenose, ki ti še vedno lahko tečejo v ozadju pri polni hitrosti.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Lonsarg ::

Ni samo to, brez VoLTE rabiš nujno hkrati biti povezan ob klicu in SMSu še na legacy 2G/3G omrežje, in vedno več bo lokacij, kjer bo 4G lovil bolje od teh legacy.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Dr_M ::

Zakaj VoLTE in zakaj ne LTE-A?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Lonsarg ::

Tvoj stavek se da prevesti v "Zakaj Skype in zakaj ne WiFi AC?"

In BTW LTE-A seveda že imamo, nobeno LTE omrežje ni več na osnovni LTE verziji ampak smo dali že več LTE-A revizij skozi.

Dr_M ::

Lost in translation.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

||_^_|| ::

RejZoR je izjavil:

Aha, ok. Čeprav ko imaš klic itaq ne moreš brskat po netu al pa streamat videa. Tko da je to dejansko uporabno samo za splošne prenose, ki ti še vedno lahko tečejo v ozadju pri polni hitrosti.


Ali pa če uporabljaš telefon kot dostopno točko.

BlaY0 ::

Nima to veze. To kar je Azgard napisal... vedno več bo situacij, kjer boš imel dober LTE in slab GSM signal. Poleg tega če si na eni tehnologiji zakaj bi preklapljal na drugo samo zato, da bi recimo poslal en SMS? Res da je vse avtomatsko ampak nekega resnega smisla pa ne vidim, če obstaja možnost, da se vse to dogaja na eni sami tehnologiji. Glede VoLTE ni bil toliko problem da zadeve ne bi bile stestirane (vse je bilo stestirano že nekaj časa nazaj), problem je bila predvsem kolikor vem draga licenčnina. Pri mobileju je večina licenc per subscriber, in če vzporedno furaš 3 tehnologije, za katere plačuješ licence, je to precej drago...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

krneki0001 ::

VoLTE na lumiah ne bo. Ne podpirajo parih funkcij in zato za lumie tega ne bodo vklopili.

čuhalev ::

Mene pa zanima, čemu na tehnični podpori svetujejo vklop 4G, če ima uporabnik probleme z govornimi klici? Če smo sedaj ugotovili, da se za govorne klice ne uporablja LTE?

BlaY0 ::

Bo treba njih vprašat...

neooo ::

Sem testiral na iphonu 7. Moram povedat, da je zvok bolj čist (če seveda oba uporabljata volte), ampak če imaš vklopljene podatke prekinja, res da lte ostane povezan, ampak telekom očitno zadeve ni dovolj preizkušal, saj ko telefoniram prekinja, ne slišimo se, več ali manj redkokdaj je dobro delovalo, sicer ko je, je pa zvok res "hd".

Zato sem volte izklopil, da lahko normalno telefoniram :) Ko bo telekom res pripravil zadevo, da bo delovala ok, potem si bom vklopil nazaj. Dotakrat pa odsvetujem.

Daniel ::

Na 3G je svojčas obstajal HD Voice. Očitno se zadeva ni ravno prijela ker kvaliteta pogovorov sedaj in preko HD Voice je neprimerljiva. Takrat je bilo res slišati, kot da si zraven tistega s katerim se pogovarjaš.

TeMpL ::

RejZoR je izjavil:

Aha, ok. Čeprav ko imaš klic itaq ne moreš brskat po netu al pa streamat videa. Tko da je to dejansko uporabno samo za splošne prenose, ki ti še vedno lahko tečejo v ozadju pri polni hitrosti.


Ne razumem ?? Ker ne moreš tipkat in govorit hkrati ? slušalka wire ali pa BT --> potem telefon ni na uhi, če si to mislil, lahko delaš kaš kaj hočeš...

Ni čudno da telekom potrebuje 2 leti za implementacijo če uporabniki tako razmišljajo :)
in še to na iŠhit :) LOL pa še to jim ne uspe..

Eh.. Telekom... :/

blackbird42 ::

A kdo kaj ve kaj se sedaj dogaja z tem VoLTE na Telekom Slovenije? Kdaj naj bi zadevo omogočili še na kakšnem drugem telefonu, ne samo iPhone-ih.
Od njihove prvotne objave ne najdem nič novega. Tud z iskanjem po njihovi spletni strani ne najdem več niti navodil kako zadevo vklopiti na iPhone-u (pa ne da to rabim). Al sem pa kje kaj spregledal.
Plus tega tud njihova na začetku oglaševana bližnjica (do mislim da navodil) ne deluje več ts.si/volte

bastadu ::

Včeraj sem si na Iphone SE za foro vklopil VoLTE in dobil sledeč SMS, morda kdo ve kakšne so te izključujoče dodatne storitve? Njihova stran http://ts.si/volte ne obstaja ...

Pozdravljeni, vklop storitve VoLTE na vasi stevilki ni mogoc, saj se storitev izkljucuje z dodatnimi storitvami, ki so aktivne na vasi mobilni stevilki. Za vec informacij preverite povezavo http://ts.si/volte, poklicite na stevilko 041700700 ali nam pisite na naslov info@telekom.si. Hvala za razumevanje in lep pozdrav, Telekom Slovenije, d.d.

TeMpL ::

VoLTE ne deluje če je številka v MPO .. očitno ne (oz še ne) znajo naredi billinga ??

TeMpL je izjavil:


citat:
"Obveščam vas, da vam storitve VoLTE žal ne moremo vključiti, saj je vaša mobilna številka vključena v poslovno omrežje MPO, ki storitve ne podpira. Intenzivno razvijamo rešitev, da bo storitev VoLTE delovala tudi z vključenim MPO-jem."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TeMpL ()

kriko1 ::

Simobil podpira VoLTE? Najdem par novic, ki sezejo v leto 2015 da so se pripravili, vendar na 6P nimam moznosti VoLTE, kot imajo uporabniki na drugih omrezjih.

d4vid ::

Menda ne. Poskusali so, v uporabo pa se ni prislo ker se odlocajo ali vklopijo vsem ali racunajo vklop.... Pocakajmo na ponudbo A1, ce bo kaj boljse.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

neooo ::

A je zadeva na telekomu že kaj boljša a kdo redno uporablja, ker jaz sem po nekaj dneh izklopil ker sem se slabo slišal pri pogovorih. ?

egypt ::

neooo je izjavil:

Meni deluje, preverjeno :)


kako lahko to preveriš? imam telefon, ki podpira volte, pa ni neke razlike, razen, da kdaj res ni nobenega šuma med pogovorom... kar mi je malce čudno ampak ok. :) I'm really curious...

d4vid ::

egypt je izjavil:

neooo je izjavil:

Meni deluje, preverjeno :)


kako lahko to preveriš? imam telefon, ki podpira volte, pa ni neke razlike, razen, da kdaj res ni nobenega šuma med pogovorom... kar mi je malce čudno ampak ok. :) I'm really curious...


Sum ostane v kolikor klices iz VoLTE v GSM, ce pa imata oba VoLTE, pa tega suma ni, ce prav zadevo razumem.

Je ze kaj novega glede A1 VoLTE?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

klemenSLO ::

Zasledil sem reklamo da je Telekom omogočil VoWifi. Je že kdo kaj poskusil?
http://www.telekom.si/pomoc-in-podpora/...

(glej malo nižje maš storitev VoWifi)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Rast ::

Ja jaz sem danes aktiviral najprej VoLTE ker je pogoj za VoWiFi in nato še VoWiFi. Deluje, sem klical po obeh variantah na fon ki tega nima, deluje...Sem pa malo skeptičen kdaj mi bo to prav prišlo, razen mogoče kje v tujini izven EU....

MrStein ::

Prednost klica preko LTE je v tem, da tačas ni prekinjen internet, če se prav spomnim.
Klic preko WiFi pa, da lahko kličeš v raznih stavbah in kletem, kjer je slab mobilni signal, imaš pa dober WiFi (in seveda tujina - prihodnost je počasi tu; ciljam na ponekod blazne tarife).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

klemenSLO ::

Verjetno je tu še prednost za operateraja, ker s tem ne obremenjuje prometa preko baznih postaj :)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

blackbird42 ::

Naj uredijo da bo zadeva delal z (vsemi) telefoni, ki podpirajo VoLTE in/ali VoWiFi in ne zgolj s peščico izbranih... :(

Lonsarg ::

Glavna prednost VoLTE klicev je, da ne rabi telefon samo zaradi klica zacasno nazaj na 3G ali 2G. V primeru LTE only signala je prednost to, da sploh lahko opraviš klic. Skratka VoLTE je nuja, ker se bodo začela pojavlati področja, kjer LTE lovi bolje od starejših.

VoWiFi ima morda največjo prihodnost na področju PicoCellov za operaterje. Morda bodo pa za PicoCelle raje uporabljali LTE, 5G,..., who knows. Vsekakor PicoCelli prihajajo v naslednjih desetletij kot edina rešitev za vedno večjo potrebo po pasovni širini. Uporabniki so pa vedno manj domači z mastavlanjem svojih WiFijev in bodo raje dali SIM tudi v laptope.

Skorc ::

A je ta storitev na Androidu (Samsung napravah od 2017 naprej) bila le muha enodnevnica? Na spletni strani Telekoma vrne napako, da ne obstaja stran na temo VoLTE oziroma VoWiFI. https://www.telekom.si/Pages/PageNotFou...

Včeraj sem namreč hotel pri kolegu aktivirati storitev ampak ni šlo. Pomislil sem, da gre za kakšno spremembo v postopku, ker sem imel na "plonkiču" zapisane korake. Povratni SMS-i s strani Telekoma so potrdili aktivacijo storitev. Na telefonu pa nisem zasledi kakšnih sprememb.

klemenSLO ::

Skorc je izjavil:

A je ta storitev na Androidu (Samsung napravah od 2017 naprej) bila le muha enodnevnica? Na spletni strani Telekoma vrne napako, da ne obstaja stran na temo VoLTE oziroma VoWiFI. https://www.telekom.si/Pages/PageNotFou...

Včeraj sem namreč hotel pri kolegu aktivirati storitev ampak ni šlo. Pomislil sem, da gre za kakšno spremembo v postopku, ker sem imel na "plonkiču" zapisane korake. Povratni SMS-i s strani Telekoma so potrdili aktivacijo storitev. Na telefonu pa nisem zasledi kakšnih sprememb.


A si restartu telefon?
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 šalabajzerji (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Omrežja in internet
723128718 (5004) d4vid
»

Telemach VoLTE

Oddelek: Mobilne tehnologije
2410345 (1112) Ales
»

Telekom Slovenije podražil mobilne pakete (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10619862 (10156) bambam20
»

A1- slab mobilni signal v hiši

Oddelek: Omrežja in internet
287841 (7040) msjr
»

EU poziva ponudnike pretočnih vsebin k zmernosti, Netflix bo nižal ločljivost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5413335 (10070) bbbbbb2015

Več podobnih tem