» »

Telekom ugaša 3G

Telekom ugaša 3G

«
1
2

starfotr ::

https://www.telekom.si/info-in-obvestil...




S 30. septembrom 2022 bomo prenehali z uporabo mobilne tehnologije tretje generacije (3G)
31.03.2022

Obveščamo vas, da bomo do 30. septembra 2022 postopno prenehali z uporabo mobilne tehnologije tretje generacije (3G). Zgolj tehnologijo 3G danes uporabljajo le še nekatere starejše podatkovne naprave, na primer senzorji. Uporabnikom, ki uporabljate naprave, ki omogočajo izključno uporabo tehnologije 3G, priporočamo, da jih postopno zamenjate oz. preverite njihovo kompatibilnost z novejšimi mobilnimi tehnologijami LTE/4G ali 5G.

Tehnologija 3G oz. UMTS se je za govorno komunikacijo in prenos podatkov pričela uporabljati pred 20 leti. Danes dosega občutno nižje hitrosti prenosa podatkov, kot jih omogočajo sodobnejše ter energetsko in tehnološko učinkovitejše mobilne tehnologije četrte (LTE/4G) in pete (5G) generacije, po katerih v omrežju Telekoma Slovenije poteka 99 % celotnega mobilnega prometa. Zato je postopen zaključek uporabe tehnologije 3G sestavni del našega trajnostnega delovanja ter del tehnološke in razvojne optimizacije našega omrežja, ki je po mnenju uporabnikov najboljše v Sloveniji (Valicon, jesen 2021).

V Telekomu Slovenije omrežje načrtujemo in nadgrajujemo na način, da vam ne glede na tehnologijo zagotavljamo najboljšo uporabniško izkušnjo. Že v letu 2020 smo vam kot prvi v Sloveniji omogočili komercialno uporabo najsodobnejše mobilne tehnologije 5G, s katero pokrivamo že več kot 670 slovenskih krajev in več kot 39 % prebivalstva, s tehnologijo LTE/4G pa pokrivamo več kot 96 % prebivalstva. Tako uporabniki mobilnih storitev prenehanja uporabe tehnologije 3G v večini primerov ne boste občutili, saj bo mobilni promet povsod, kjer bo to možno, preusmerjen na tehnologije 5G, LTE/4G ali 2G; slednja je namenjena govorni komunikaciji, z njo pa pokrivamo več kot 99 % prebivalstva.

Za nasvet in pomoč v zvezi s prenehanjem uporabe tehnologije 3G smo vam na voljo na brezplačni številki 080 8000 in e-naslovu info@telekom.si. Poslovnim uporabnikom smo na voljo tudi v poslovnem klicnem centru na brezplačni številki 080 70 70 in e-naslovu poslovni@telekom.si. Najnovejšo ponudbo naprav lahko kadarkoli preverite v naši E-trgovini: www.telekom.si.

Naša zaveza je, da vam bomo tudi v prihodnje zagotavljali najboljše omrežje in najsodobnejše storitve.

Več informacij tudi na spletni strani http://ts.si/3g-se-poslavlja.



Bilo je samo vprašanje časa, kdaj bodo ugasnili.

link_up ::

kateri senzorji pa uporabljajo 3G? Mislijo bankomate? :) Ali 2G ostane in z njim EDGE? O tem nic ne pise..
In and Out

m3k ::

link_up je izjavil:

...Ali 2G ostane in z njim EDGE? O tem nic ne pise..

:))
...Mobilni promet bo postopno povsod, kjer bo to možno, preusmerjen na tehnologije 5G, LTE/4G ali 2G; slednja je namenjena govorni komunikaciji...

https://www.telekom.si/pomoc-in-podpora...

Han ::

Pokritost s 3G je danes še vedno boljša kot z novejšimi G. :P

Magic1 ::

Kako bodo pa zrihtali s kvaliteto pogovorov? Ali ne večina telefonov preklopi na 3G, med pogovori. Za boljše rabiš VoLTE, za katerega pa je problem, da mora bit nastavljen prek operaterja za posamezni telefon. Ali bo folk se zdaj pogovarjal s 2G kvaliteto?
Magic

m3k ::

Magic1 je izjavil:

...mora bit nastavljen prek operaterja za posamezni telefon...

"carrier check disable"



upam da bo z izklopom 3G omogočen VoLTE za predplačnike...

Pri storitvi VoWiFi ne nadzorujemo komunikacijskih poti, zato ne moremo zagotavljati kakovostne uporabniške izkušnje. Delovanje storitve je odvisno od ponudnikov dostopovnih omrežij WiFi. Storitvi VoLTE in VoWIFI nista na voljo za predplačnike oz. uporabnike Mobi in Izi.

https://www.telekom.si/zasebni-uporabni...

starfotr ::

Frekvence od 3G bodo uporabili za druge tehnologije.

3G naprave so npr. modemi in ostalo. Pač nekatere zadeve so 3G only.

Telefone pa uporabljajte tiste, katere so požeganani s starni operaterjev in so tudi v njihovi ponudbi. Ni nujno, da jih kupite pri njih. Tako ne bo nikoli težav s podporo modelov.

mtosev ::

Večina dumb phonov podpira 4G ane?
Zame me vseeno, če pri telekomu izklapljajo 3G, ker sem na HoT/A1 in mam 4G phone.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Utk ::

Ti si car.

Motion ::

A ni ena od prednosti 3Gja tudi večji domet. A potem se lahko nadejamo tudi slabše pokritosti z signalom na odročnih krajih?

jukoz ::

Prednost 3G je, da ti mobilni net še dela če imaš zraven telefonski pogovor.

Tale 4g je totalno sranje od mobilnega omrežja - med pogovorom rukne dol povezavo. Ko imam kaj izrednega za narest in moram govoriti po telefonu in ob enem uporabljati wifi hotspot preko 4G še le ugotovim, kako butasti smo lahko kot kupci, da kupimo to sranje od mobilnega interneta. Če imaš srečo preklopi na 3G, večinoma pa samo vse dol zabriše.

shadeX ::

Motion je izjavil:

A ni ena od prednosti 3Gja tudi večji domet. A potem se lahko nadejamo tudi slabše pokritosti z signalom na odročnih krajih?



Vsekakor. Sicer sem na omrežju A1 in ne poznam pokritostii 4G telekomovega signala, ampak vsaj pri A1 opažam da mi izven mest po kakšnih vaseh ali gozdovih vedno preklopi na 3G. Je pot, ki jo večkrat prevozim / prekolesarim kjer sploh ni 4G signala in na 3G lahko še vedno lahko uporabljam internet (Youtube, Spotify,..).

Imam občutek da se bo kvaliteta storitev za nekatere ljudi pri Telekomu po septembru drastično zmanjšala (Telekom sicer že ve koliko ljudi to zajema), bo pa to zagotovo neizbežno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

strom_15 ::

jukoz je izjavil:

Prednost 3G je, da ti mobilni net še dela če imaš zraven telefonski pogovor.

Tale 4g je totalno sranje od mobilnega omrežja - med pogovorom rukne dol povezavo. Ko imam kaj izrednega za narest in moram govoriti po telefonu in ob enem uporabljati wifi hotspot preko 4G še le ugotovim, kako butasti smo lahko kot kupci, da kupimo to sranje od mobilnega interneta. Če imaš srečo preklopi na 3G, večinoma pa samo vse dol zabriše.


Odvisno katero frekvenco uporablja operater. Telekom, ki uporablja le 2100 MHz ima na 3G slabši domet kakor 2G, ki uporablja večinoma 900 MHz in ponekod 1800 MHz (višja frekvenca manjši domet ampak višja hitrost), načim A1 in Telemach pa uporabljata na 3G tudi 900 MHz zato je 3G pri nima boljši kakor pri Telekomu.

shadeX ::

Sicer pa tudi vidim da je pokritost 4G signala na Telekomu celo boljša kot 3G. Zanimivo.

klik

link_up ::

m3k je izjavil:

link_up je izjavil:

...Ali 2G ostane in z njim EDGE? O tem nic ne pise..

:))
...Mobilni promet bo postopno povsod, kjer bo to možno, preusmerjen na tehnologije 5G, LTE/4G ali 2G; slednja je namenjena govorni komunikaciji...

https://www.telekom.si/pomoc-in-podpora...


hja ne znam brat. :( hvala. Potem CSD?
In and Out

strom_15 ::

shadeX je izjavil:

Sicer pa tudi vidim da je pokritost 4G signala na Telekomu celo boljša kot 3G. Zanimivo.

klik


Zakaj zanimivo, če uporablja 800 MHz in 1800 MHZ in ponekod 2600 MHz. Torej z 800 MHz z manj baznimi postajami napram 2100 MHz pridobiš boljšo pokritost.

starfotr ::

jukoz je izjavil:

Prednost 3G je, da ti mobilni net še dela če imaš zraven telefonski pogovor.

Tale 4g je totalno sranje od mobilnega omrežja - med pogovorom rukne dol povezavo. Ko imam kaj izrednega za narest in moram govoriti po telefonu in ob enem uporabljati wifi hotspot preko 4G še le ugotovim, kako butasti smo lahko kot kupci, da kupimo to sranje od mobilnega interneta. Če imaš srečo preklopi na 3G, večinoma pa samo vse dol zabriše.


Zanesljivost VoLTE je kar porazna, ja. Glede na to, da ne dela, tako kot bi moral, je to resna težava. In da ne bodo vsem vklopili VoLTE po izklopu 3G je kar malo neumna zadeva.

Sočasno lahko tudi pri 4G uporabljaš data in klic. Če nimaš VoLTE, te vrže na 3G ali 2G ob klicu.

Pri 5G se bo VoLTE imenoval VoNR.

SaXsIm ::

Tudi A1 ugaša 3G. Sicer še ne v celoti, ampak v precejšnji meri, ker rabijo frekvence za 4G, kjer je throughput na isto pasovno širino večji. Poleg tega je 3G precej bolj energetsko potraten, tako za operaterje, kot za uporabnike.
SaXsIm

Osprey ::

Hm, LTE+ mi na telefonu zelo hitro kuri baterijo, na oko bi rekel, da še hitreje kot 3G, ampak lahko se motim, če vsi strokovnjaki drugače pravijo.

starfotr ::

The 3G radio in your smartphone uses less battery power than the 4G radio.

https://www.weboost.com/blog/does-4g-us...

https://developer.att.com/video-optimiz...

Operaterji najbrž plačujejo več elektrike za 3G bazne, zato ugašajo. Boli njih kita za uporabnike in njihovo porabo.

https://www.cisco.com/c/dam/en_us/solut...

Tako kot jih zanima izključno lastna guzica, ko gremo na optiko in porabo elektrike na optiki. Del elektrike plačajo uporabniki, zato jih boli kita za ta strošek. Če bi oni plačali komplet elektirko, ne bi nihče delal GPONa.

Baja ::

majko jim vidim. morem preveriti ali so moji alarmi 2g/3g al samo 3g. ce so samo 3g jim pošljem račun za nove.

Glugy ::

No jz bom to občutil. Moj telefon je še na 3G ker pač ne menjam telefonov dokler se ne pokvarjo.

PrimoZ_ ::

Ne vem kdaj sm nazadnje videl, da bi mi telefon preklopil na 3G.

Povečini je 4G/LTE v bolj odmaknjenih koncih pa 2G.

PrimoZ_ ::

Pa vem, da me je na vikendu in pri starših včasih metalo na 3g (mislim da hsdpa in kasneje hsupa+).

l0g1t3ch ::

Tudi jaz že dolgo ne opažam preklopov na 3g.
4 in 5 povečini in 2g v kaki grapi ali hribih.

OldSkul ::

Kaj pa SumUP terminali, ti delajo na 3G če prav vem.

Voluharr ::

Hja vsi ki so/ste kupovali 3G modeme zaradi cene namesto LTE boste menjali...
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Lonsarg ::

Za internet ne vidim tezav, ampak kako zaboga mislijo klice porihtat ce pa 95% ljudem se vedno ne dela VoLTE?!

Ne razumem.

strom_15 ::

Lonsarg je izjavil:

Za internet ne vidim tezav, ampak kako zaboga mislijo klice porihtat ce pa 95% ljudem se vedno ne dela VoLTE?!

Ne razumem.


Saj bo GSM (2G) še vedno delal.

Lonsarg ::

Ce bodo klici skakali na 2G (in s tem izklapljali internet) je to kot bi preselil mobilno telefonijo nazaj 15 let.

Tak da ajde za fallback za 5% edge userjev, ampak 90% folku morajo VoLTE vklopit v kratkem roku nekaj mesecev ali pa si bodo naredili blamazo stoletja.

gansta ::

1. april

Lonsarg ::

Cak sam sj novica na telekom.si ima 31.3. datum objave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

gansta ::

So se pač pripravili :)

marjan_h ::

Mogoče kdo ve, kdaj bo Hofer telekom ugasnil podporo 3G?

mtosev ::

Vpraši na A1. HoT nima nič s tem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

m3k ::

"Predvidoma bo tehnologija 3G v A1 Slovenija ugasnila najkasneje do konca leta 2024. To prinaša kar nekaj pozitivnih posledic, kjer bi izpostavili bolj optimalno delovanje mobilnikov zaradi manj prehodov med tehnologijami. Mobilni operaterji bodo lahko sproščene frekvence uporabili za širitev kapacitet omrežij 4G/LTE in 5G. Trenutno je med uporabniki le neznaten del tistih s starejšimi mobilniki, ki ne podpirajo tehnologij 4G/LTE ali 5G. Verjamemo, da bodo sčasoma v široki ponudbi našli novejši in dostopnejši mobilnik. Kljub izklopu omrežja 3G pa bodo uporabniki lahko še najprej nemoteno uporabljali storitve govorne telefonije in prenosa podatkov ne glede na telefon, ki ga bodo uporabljali," pravijo na A1.

Več: Izklop 3G in 56 evrov subvencije za nakup novega mobitela [zurnal24.si]
Mirko tipka na radirko ////

Juplter ::

Glede na to da 2G ostal. Kaj to pomeni? Da bo 2G(ki mimogrede ima tako slabo šifriranje) vsepovsod ko je slabši signal? Bo nevem čez 10 let 5G signal vsepovsod?

Furbo ::

Tole bo kurc, marsikje o 4G ni ne duha ne sluha.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Lonsarg ::

Juplter je izjavil:

Glede na to da 2G ostal. Kaj to pomeni? Da bo 2G(ki mimogrede ima tako slabo šifriranje) vsepovsod ko je slabši signal? Bo nevem čez 10 let 5G signal vsepovsod?
4G bo najbrž nek minimum standard postal čez nekaj časa in bo potem tudi dlje ostal kot minimum. Zakaj 4G? Zato ker 4G+ = LTE(Long Term Evolution) ki je dizajniran inkrementalno. 5G ni prinesel nobenega novega omrežja recimo, ampak se je 4G točke "nadgradilo" na 5G in znajo te točke hkrati handlati oboje (v bistvu je verzij še več in je 5G zgolj marketinško ime za eno izmed verzij).

Skratka 4G in 5G in 6G,... pokritosti bodo enake, ker se bo pač vse oddajnike sproti nadgrajevalo da govorijo vse verzije hkrati (ok 4G sicer ne podpira novih frekvenc za mikrotočke, tiste točke bodo pač 5G+).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

V-i-p ::

Meni pa nekaj v 21. stoletju ni jasno. Na Galaxy A51 in A72 imam za pogovore in za podatke Izi. Ko imam klic, 4g vrže ven in ker kdaj rabim net med pogovorom, si rečem in fliknem notri še simko od Telemacha ter določim, da za dato uporablja sim2, torej Telemach. Vse bp, ampak ko pride pogovor na sim1, tudi na sim2 ne dela data. Je to normalno ali kako??!?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Tero ::

V-i-p je izjavil:

Meni pa nekaj v 21. stoletju ni jasno. Na Galaxy A51 in A72 imam za pogovore in za podatke Izi. Ko imam klic, 4g vrže ven in ker kdaj rabim net med pogovorom, si rečem in fliknem notri še simko od Telemacha ter določim, da za dato uporablja sim2, torej Telemach. Vse bp, ampak ko pride pogovor na sim1, tudi na sim2 ne dela data. Je to normalno ali kako??!?



Nevem zakaj ampak je nek tehničen razlog da vsi telefoni ki podpirajo 2x sim kartico imajo omejitev da lahko samo eno naenkrat uporabljas.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

V-i-p ::

Tero hvala, tega nisem vedel, samo zakaj za hudiča leta 2022 ne morem med pogovorom na sim1 uporabljat še dato na sim1, đizs.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

_Denny_ ::

Dual SIM @ Wikipedia
Dual SIM Telefoni tipa Active so (iz cenovnih razlogov) kar redki, večina je Standby.

Drugače pa zanimivo kako imate vsi s 3G boljši sprejem kot pa 2G in 4G...najbližjo bazno postajo imam praktično na nosu in sem do zdaj pri forsiranju 3G neglede na frekvenco na istem telefonu vedno imel pol manj črtic v primerjavi z 2G in LTE.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

WhiteAngel ::

Juplter je izjavil:

Glede na to da 2G ostal. Kaj to pomeni? Da bo 2G(ki mimogrede ima tako slabo šifriranje) vsepovsod ko je slabši signal? Bo nevem čez 10 let 5G signal vsepovsod?


Lol. Čez 30 let bo identična situacija. Imel boš 6g in 7g po mestih, povsod drugje pa še vedno 2g. Zakaj? Zato, ker je GSM simple ko pasulj, nesramno poceni in good enough za govor in sms. Razen, če se bodo vmes spomnili kaj res revolucionarnega ala kvantni signali, kar dvomim.

V-i-p je izjavil:

Tero hvala, tega nisem vedel, samo zakaj za hudiča leta 2022 ne morem med pogovorom na sim1 uporabljat še dato na sim1, đizs.


Saj tega nihče ne rabi no. Tako kot fizične tipkovnice ne. To si ti samo malo čuden... Do prvega ajfona, ki bo aktivno podpiral dve simke...

_Denny_ je izjavil:

najbližjo bazno postajo imam praktično na nosu in sem do zdaj pri forsiranju 3G neglede na frekvenco na istem telefonu vedno imel pol manj črtic v primerjavi z 2G in LTE.


Oh te črtice... vedno poln signal in vse oh in sploh... dokler ni treba prenesti in predvajati nečesa ;(( Potem ti pa prenos dol pada vsaki 2 sekundi...

Zgodovina sprememb…

Tero ::

V-i-p je izjavil:

Tero hvala, tega nisem vedel, samo zakaj za hudiča leta 2022 ne morem med pogovorom na sim1 uporabljat še dato na sim1, đizs.


Sam imam kar probleme z tem. Službeno sem veliko v avtu in me kdo iz družine pokliče na privat številko(sim1) in ravno takrat kličejo na službeno številko(sim2) katera jim javi da je nedosegljiva :S
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

d4vid ::

Kaj je zdaj s edge? To paše pod 2G ali 3G? Me zanima, a sledilno pustim v avtu ali vržem v smeti...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Tero ::

Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Tero ::

Mimogrede. Zakaj če ti telefon preoklopi na 2G mi internet sploh ne dela? Recimo bil sem nekje malo stran od civlizacije je lovilo samo 2G. Na facebook messenger sem samo napisal tekstovno sporočilo ki pa ga naslovnik ni dobil. Zakaj? Sicer nevem kako fb messenger deluje ampak kljub temu ne verjamem da je en odstavek teksta zasedal več megabajtov.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

starfotr ::

FB pošilja še mnogo več podatkov na strežnike, kot samo tvoje sporočilo. Možno je, da gre več MB.

Saj danes so tudi spletne strani težke več 10 MB, namesto nekaj kB.

Magic1 ::

Če bi tekstovne sporočila rabila MB, bi porabili mnogo več podatkov. Seveda FB pošlje več kot le napisani tekst. Vendar so tudi ti podatki v enostavni obliki, torej ne zasedejo veliko podatkov. V nekaj kb spraviš za knjigo teksta.
Preblem pri 2G je drugje. Verjetno so podatki blokirani, razen za določene izjeme(sms, gps,...).
Magic
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 -voLTE certifikati

Oddelek: Mobilne tehnologije
454493 (723) Thomy
»

HoT, bob, Izi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
578982 (4566) zobnik
»

Kdaj bo umrl 2G? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7613767 (6527) Gregor P
»

VoLTE v Sloveniji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
13031317 (11608) Ghost007
»

Vprašanje za tiste, ki imajo dual SIM telefon

Oddelek: Mobilne tehnologije
92372 (1664) Mavrik

Več podobnih tem