» »

Oblak oziroma server na domačem računalniku

Oblak oziroma server na domačem računalniku

joej970 ::

Zdravo!

Zanima me, če je mogoče na domačem računalniku narediti shrambo podatkov, do katerih bi lahko dostopal od koderkoli (preko interneta), seveda ko je računalnik prižgan.

Moja ideja je torej, da bi imel poleg drugih stvari na disku še eno mapo (ali pa kar partricijo diska), ki bi pač bila dostopna preko spleta, tako da bi vpisal up. ime in geslo (kakor se vpišeš na server).

Vse kar me moti pri Driveu in Dropbox, da nonstop kopira v mapo na disku, tudi če tega ne želiš.

Upam, da razumete kaj imam v mislih.

Lep pozdrav

misek ::

Invictus ::

Vsak NAS ima danes funkcijo "private cloud".
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

joej970 ::

Aha, hvala obema. V šoli imamo NAS in s tem sem dobil idejo, da bi si doma to naredil, vendar nisem bil prepričan, če lahko narediš to na pcju, ki ga uporabljaš tudi v druge namene.

Samo nekaj, NAS ne moreš imeti na PCju, kakor bi jaz to želel, ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joej970 ()

Invictus ::

Network-attached storage @ Wikipedia

Kupiš si napravico za 100 - 500 EUR, pač odvisno koliko diskov hočeš in kakšno kapaciteto.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

xxxul ::

hmm, kaj je pa z dobrim starim ftp narobe? al mora bit "oblak"?
filezilla + no-ip in mas dostop od povsod...

#000000 ::

Jest ma en atar pc in sheram eno mapo vsem v omrežju, zame je dost.

jinzo ::

Meni se osebno owncloud ne dopade tako preveč (predvsem me je zmotilo do nedavnega pomanjkanje zastonj mobilnih klientov), pa tud sama uporaba web interfaca je tako tako, tud nekaj čudnih bugov sem že našel (recimo eno datoteko mi stalno synca/prenaša na klientih, čeprav ni sprememb in so opozorila vsakih 5 minut kar nadležna),...

Čeprav še nekaj veliko nisem uporabljal, mi Seafile - http://seafile.com/en/home/ deluje dost bolj konkretno (tud omogoča šifriranje na klientih itd...).

Drugače pa eni ko pravite FTP - probajte recimo owncloud ali seafile za sinhronizacijo datotek iz večih naprav (recimo telefona, prenosnika in stacionarnega računalnika), se razlika tudi za "domačega uporabnika" hitro opazi.

cen1 ::

Še tale problem je da rabiš ali statični IP ali pa dinamičen DNS če hočeš imet od doma.

joej970 ::

sej NAS zadeva bi mi bila najbolš ja.. ampak zanima me, ali je možno imeti NAS ('strežnik'?) na PCju tako, da imaš enak PC še za normalno uporabo, ali je potreben posebej računalnik, ki je potem namenjen le shrambi datotek?

Pravtako me še zanima, če mora biti ta računalnik s NASom ves čas prižgan ali ga lahko prižgeš le, ko ga potrebuješ in se ta tudi sam pripravi (=ni potrebno kaj nastavljati ponovno oz. zaganjati kakšnega programa)?

@cen1, to se navezuje na NAS?

black ice ::

@cen1: Zakaj bi naj to bil problem?

Če hočeš do podatkov dostopati kadarkoli mora računalnik biti vedno prižgan. Logično, ne? Ko enkrat vse nastaviš ti ni potrebno nič spreminjati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

hojnikb ::

Za osnovni nas res ne potrebuješ PCja, že kaka namenska naprava ali kak arm board bo vrh glave za tak namen.
#brezpodpisa

techfreak :) ::

NAS je dedicated naprava ki skrbi izkljucno za shrambo/serviranje datotek (lahko ima sicer se kaksne dodatne programe gor).

Lahko si pa na svojem racunalniku (ali kaksnem drugem) rezerviras mapo/disk in jo namenis za sharanje datotek. V lokalnem omrezju imas recimo Samba (isto kar uporablja Windows za deljenje datotek), ce pa hoces dostopati zunaj omrezja pa si lahko postavis VPN streznik, lazje pa je recimo ce si SFTP streznik postavis.

Najlazje da najdes SFTP streznik, si zadevo namestis na svoj racunalnik in uredis dostop do zeljene mape. Odjemalce pa imas tako za PC kot tudi za vse mobilne platforme. Ce pa hoces malo bolj napreden (ter lazji, bolj uporabniku prijazen) uporabniski vmesnik pa imas programe v smislu OwnCloud.

Precej odvisno od tega kaj hoces, ali samo to da dostopas do neke mape z enim programom ali zelis tudi kaksno sinhronizacijo na telefonu/drugih napravah in podobno?

Glede staticnega IPja/dinamicnega DNSja pa zadevo potrebujes da lahko dostopas do svojega racunalnika iz kjerkoli.

dottor ::

Kiri je najboljši own-cloud, da ima še android aplikacijo. Namen imam sestavit NAS/cloud (j1800). Na njega bi dal windows ali kakšno linux distribucijo. Uporabljal bi za local sharing + cloud. Na njem bodo 3 mape (za vsakega člana družine), ki pa bodo dostopne vsem. Te 3 mape bi tudi postavu v cloud, da bi lahko imel vedno dostop do njih (android ali web interface). Ko bo nova datoteka naložena gor bo takoj na voljo preko oblaka. Na njem bodo večinoma slike, dokumenti in inštalacijski programi (za servise - antivirusni programi, predvajalniki, brskalniki, ... vse free dostopno na netu ampak na enem mestu).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

b3D_950 ::

(predvsem me je zmotilo do nedavnega pomanjkanje zastonj mobilnih klientov)


klient za android - owncloud (apk file): https://f-droid.org/repository/browse/?...


(recimo eno datoteko mi stalno synca/prenaša na klientih, čeprav ni sprememb in so opozorila vsakih 5 minut kar nadležna),...


te buge so že odpravil, mogoče imaš kakšno staro verzijo? Sicer pa se priporoča uporabo mysql baze namesto default sqlite, sploh če imaš malo več datotek.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

king67 ::

Kaj pa kaj v tej smeri?
https://www.mimovrste.com/nas-naprave/w...

lp,
king67

brodul ::

Ce ma kdo linux server ali namerava postavit priporocam:
https://github.com/al3x/sovereign
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

RockyS ::

Pa z owncloud oz. seafile lahko narediš oblak znotraj omrežja, torej da se datoteke ne pošiljajo na strežnike od ownclouda/seafila?

dottor ::

Zakaj bi pošiljal datoteke na njihove strežnike če lahko imaš dedicated mašinco za to doma v kotu?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

RockyS ::

Sej zato sprašujem, če oba OC in SF to omogočata... da klienti ne pošiljajo datotek/informacij k njim.

black ice ::

RockyS je izjavil:

Pa z owncloud oz. seafile lahko narediš oblak znotraj omrežja, torej da se datoteke ne pošiljajo na strežnike od ownclouda/seafila?

Zato se imenuje owncloud. Hostaš na svojem serverju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

joej970 ::

Sem dl owncloud in ga zagnal z virtual boxom.. Ko bi moral vpisati up. Ime in password, me zaustavi.. Up. ime vpišem in me prosi za geslo, vendar ge ne morem vpisati.. Tipkam in nic ne pise..kakor, da ne bi imel priklopljene tipkovnice.. Ko pa pritisnem enter pa mi ponudi novo polje za up. Ime.. (Vse skupaj zgleda kot, da bi pisal v cmd, zato ni prav 'polje', vendar ne vem kako se naj drugace izrazim..pac nova vrstica)

vorantz ::

:))

Na splošno obstajajo 3 načini kako se prikaže vpisano geslo
- direkt text (redko)
- zvezdice (90%)
- nič
V tvojem primeru je pač nič očitno

Tako, da normalno vpiši geslo, stisni enter in če je pravilno bo šlo naprej
Če ti potem spet ponudi username vnos si vpisal napačn username/password


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domači strežnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8011652 (9745) Zalachenko
»

Alternativa FTP

Oddelek: Pomoč in nasveti
223271 (2898) SeMiNeSanja
»

Rešitev za sproten backup 40-ih računalnikov

Oddelek: Programska oprema
445282 (3538) aleksander10
»

ownCloud vs Dropbox (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
11419482 (16194) Lonsarg
»

Amazon zelo pocenil shrambo v oblaku

Oddelek: Novice / Ostale najave
4614395 (9362) Mr_Globus

Več podobnih tem