» »

Domači strežnik

Domači strežnik

1
2
»

Zalachenko ::

Tilen je izjavil:

Zalachenko, zakaj večinoma brezplačne in precej zanesljive storitve kot so Dropbox, OneDrive, Google Drive, niso primerne zate?


Potrebujem za hrambo več kot 1TB podatkov. Podatki ap so različnih vrst(od tekstovnih datotek do slik in videoposnetkov do excel dokumentov, skratka ni da ni)

Zgodovina sprememb…

Zalachenko ::

Tilen je izjavil:

Naj OP pove, za kakšne podatke gre. Če so posamične datoteke večje od 30 GB, katere potrebuje pogosto na lokaciji Kranj - Ljubljana, potem to tako ali tako ni njegova edina težava.

Jaz bi rekel, da za prenos mobilnih datotek, zadošča brezplačnih 30-50 GB prostora v oblaku. V skrajnem primeru uporabi več računov. Za kramo, na kateri se bo samo nabiral prah, pa je lahko tudi 1000TB domači strežnik premalo.

Za 0,2% povprečne plače na mesec, lahko OP reši praktično vse težave. To je veliiiiko ceneje, varneje in hitreje od vsakega domačega strežnika in živcev, ki bodo šli. V primeru, da se želi samo naučiti, kako se postavi strežnik, naj to seveda stori. Nikakor pa to ni najbolj zanesljiva, najhitrejša in najcenejša rešitev. :)


Vseskupaj naj bi bilo tudi del učnega procesa. Vendar ker sem študent strojništva in ne računalništva tega znanja trenutno nimam zato sem se obrnil na forum saj vse kar sem našel na spletu ni ustrezalo tistemu kar sem si zamislil.

Zgodovina sprememb…

mlamat ::

Prava rešitev je openvpn strežnik na Ubuntu, do datotek dostopaš kot do Windows mrežne mape. Če se ti ne ljubi gledati vodičev, boš pač moral nekaj plačati. Dela je za okoli eno uro.

Saj vodovodar tudi ne pride zastonj.

Zalachenko ::

Saj nobeden ne pravi da se mi ne da gledat vodičev. Samo zaenkrat še nisem našel tistega kar sem si zamislil.

igorpec ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

mlamat ::

Poglej si tole (za nastavitev statičneg IP-ja pa njegov video pred tem). TO je sicer za Raspberry PI, vednar bo enako delalo tudi na navadnem Ubuntu.

OpenVPN Raspberry PI

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mlamat ()

Invictus ::

Če rabiš samo za datoteke, je rešitev ena poceni NAS škatla. Star PC ti bo v enem letu pokuril toliko elektrike.

Marsikatera ima tudi OpenVPN podporo.

https://geizhals.eu/?cat=hdxnas
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

igorpec ::

Pri "poceni" NAS škatlah zna bit problem komaj uporabna hitrost VPN-ja ... pa vse NAS škatle so precej dražje od prej omenjene FriendlyARM škatle, kjer imaš sicer en sam disk in 100Mbit mrežo (kar je v tem primeru itak irelevantno), vendar je procesor zmogljivejši od večine low end NASov.

Poraba? Bistveno manj kot to trenutno skoraj ni mogoče :)

Zalachenko ::

mlamat je izjavil:

Poglej si tole (za nastavitev statičneg IP-ja pa njegov video pred tem). TO je sicer za Raspberry PI, vednar bo enako delalo tudi na navadnem Ubuntu.

OpenVPN Raspberry PI


Zanima me kako naj bi se povezal na ubuntu mašino z Tera Term programom?

 Vpis

Vpis



Pri tem se mi ustavi

Zgodovina sprememb…

tsatthoggua ::

Si probal z root / password?

Zalachenko ::

Ja. Saj če sem sedaj prav razumel je to ubistvu le program z katerim dostopaš do RP da ne rabiš imet monitorja, tipkovnice in miške. Glede na to pa da imam komplet desktop verzijo z vsem prej naštetim ne rabim tega programa in lahko direktno v terminalu vse urejam.

konspirator ::

Vse to lahko naredi tudi putty http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgta... .
Imaš na Ubuntu omogočen ssh dostop ?
--

Zalachenko ::

konspirator je izjavil:

Vse to lahko naredi tudi putty http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgta... .
Imaš na Ubuntu omogočen ssh dostop ?


Mislim da imam ja. Kako pa lahko to preverim?

konspirator ::

--

Zgodovina sprememb…

tsatthoggua ::

Ah ne pomoje mešaš pojme sedaj.
Ok ti si inštaliral full desktop varianto sistema. Če bi to rad urejal "lokalno" se torej usedeš za tipkovnico in monitor (ki sta priklopljena na ta tvoj server) in urejaš preko GUI vse.

Ker bi pa ti rad remote upravljal (torej recimo sediš za laptopom), se sedaj hočeš povezat na ta tvoj server. To lahko narediš z VNC Serverjem, ki ga inštaliraš na server in pa VNC clientom, ki ga instaliraš na laptop. Ko se povežeš na server preko VNC klienta se ti bo pokazala konzola od serverja in isto boš vse upravljal z GUI (samo da iz tvojega laptopa)
ALI
pa lahko tudi preko SSH (torej ta tvoj TeraTerm). V tem primeru ne boš imel nobenega GUI in bo samo "command prompt".

Zalachenko ::

tsatthoggua je izjavil:

Ah ne pomoje mešaš pojme sedaj.
Ok ti si inštaliral full desktop varianto sistema. Če bi to rad urejal "lokalno" se torej usedeš za tipkovnico in monitor (ki sta priklopljena na ta tvoj server) in urejaš preko GUI vse.

Ker bi pa ti rad remote upravljal (torej recimo sediš za laptopom), se sedaj hočeš povezat na ta tvoj server. To lahko narediš z VNC Serverjem, ki ga inštaliraš na server in pa VNC clientom, ki ga instaliraš na laptop. Ko se povežeš na server preko VNC klienta se ti bo pokazala konzola od serverja in isto boš vse upravljal z GUI (samo da iz tvojega laptopa)
ALI
pa lahko tudi preko SSH (torej ta tvoj TeraTerm). V tem primeru ne boš imel nobenega GUI in bo samo "command prompt".


Saj sem prej enako povedal. Tera term je remote dostop. Jaz pa imam GUI ker sem direktno povezan in trenutno sedim pred serverjem z miško monitorjem in tipkovnico.


konspirator je izjavil:

Vse to lahko naredi tudi putty http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgta... .
Imaš na Ubuntu omogočen ssh dostop ?


Imam omogočen dostop ja

Zgodovina sprememb…

tsatthoggua ::

Pred kratkim sem si tudi sam inštaliral "server". Je headless (server nima nobenega GUI, ni tipkovnice, monitorja) - tudi če priklopim monitor in tipkovnico moram vse urejat preko terminala. Tako ti ne kuri brezveze rama in proca, če itak nič ni gor priklopljeno.
Ker sem še n00b rabim včasih tudi GUI imet za kakšno malenkost. Zato sem si na serverju inštaliral X2GO server in sedaj ko se iz svojega računalnika povežem na server, se tam začasno požene desktop, da lahko vse uredim. Večino pa preko SSH urejam (torej preko "command prompta"). To pa lahko narediš iz Windows sistema z TeraTerm, Putty,... Jest imam tudi linux na svojem računalniku, tako da gre to preko Terminala.

Lahko ti dam svoj "tutorial" - uporabil sem pa Antergos (Arch linux), ker mi je malo bolj "prijazen" zaradi awesome wiki, ki ga imajo. Pa se AUR support yuhey. Glede šeranja še vedno mislim, da bi bil zate primeren "home cloud", torej nekaj v smislu Seafile Serverja in pa na klientih Seafile Drive (fileti so vsi na serverju, tako kot ti hočeš).

Zalachenko ::

vsakega nasveta/tutoriala bom vesel

Zgodovina sprememb…

HotBurek ::

Ukazi za pomoč pri reševanju network problemov v ukazni vrstici.

Ta ukaz pokaže, kateri porti so odprti.
netstat -anotln

S tem pa namestiš iptraf za monitoring network prometa.
apt-get install iptraf
iptraf

Za ssh dostop je potrebno namestit ssh strežnik (oz. service), če še ni. Konfiguracija je shranjena v /etc/ssh/.
nano /etc/ssh/sshd_config

Status ssh servisa
service ssh status

Oz. za izpis vseh serviso
service --status-all

Pa še lista vseh firewall pravil
iptables -L -n
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

tsatthoggua ::

Mogoče bolje da te ne begam z Arch, ker je kar drugačen od recimo Ubuntu (druge komande). Če si začel z Ubuntu probaj tam nadaljevat.
V kolikor si pa "pogumen", pa poskusi z Antergos. Kljub vsemu bi ti priporočal GUI, ker samo preko terminala se lahko hitro izgubiš. Med instalacijo si izberi Cinnamon desktop (ker ti bo vse dokaj podobno windows 7) in pa AUR support. Prej si pa mogoče oglej malo njihov wiki, če ti je dovolj jasno razložen. Recimo za SSH. V kolikor si boš instaliral Seafile server, SSH niti ne rabiš, ker boš dostopal do svojih filetov preko http/s.

V AUR boš našel ni da ni aplikacij in jih enostavno instaliral.
Vsaj meni prednost Arch je da je rolling distribucija in si vedno na zadnji verziji softwarea in ne kot recimo Ubuntu, kjer rabiš vsake toliko naredit upgrade. Minus je pa tudi to :) Zadnja verzija lahko včasih prinese določene neprijetnosti in rabiš pobrskat za rešitvijo. Ampak to se je meni zgodilo mislim da dvakrat v enem letu.

Aplikacije ki bi ti jih priporočal (ne glede na sistem):
TimeShift - za backup sistema. Gre pa takole - narediš snapshot, se igraš, zaserješ, revertas snapshot :)
BackInTime - za backup tvojih podatkov
Za firewall pa instaliraj UFW in GUFW, ki sta frontend za iptables.

OvCa77 ::

Jaz sem na Orange Pi(Ubuntu) namestil ISPconfig:https://www.howtoforge.com/tutorial/per...
Nato pa pod novo stran dodal Nextcloud.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

tsatthoggua ::

Jep tele mini platke so zakon, ker skoraj nič ne pokurijo. Imam sicer RaspberryPi3 ki ima samo 100M mrežno ampak mi Seafile zadovoljivo deluje.

OvCa77 ::

tsatthoggua je izjavil:

Jep tele mini platke so zakon, ker skoraj nič ne pokurijo. Imam sicer RaspberryPi3 ki ima samo 100M mrežno ampak mi Seafile zadovoljivo deluje.

Če nimaš ravno 100Mbit optike ti tudi to ni ovira. Sicer imam gigabitni priključek na OPi, imam pa 10Mbit internet
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OvCa77 ()

Zalachenko ::

Uspelo mi je ustvarit VPN povezavo. Sedaj pa me zanima kako bi dostopal do nekega računalnika ki je v domačem omrežju, sepravi do računalnika ki bi bil namenjen kot strežnik da bi lahko nalagal datoteke in do njih dostopal.

njyngs ::

Še en nasvet: če se greš te igrice z domačim strežnikom ne uporabljaj defaultnih portov (FTP, SFTP, SSH,... tudi ne pri remote desktop ala VNC, RDP)

Zalachenko ::

Hvala za nasvet ampak to ne pomaga rešiti moje težave.

Lonsarg ::

Kar ti rabiš je zgooglat par zadev da se odločiš kaj ti je bolj všeč, na žalost neke ready-to-go zadeve brez uporabe clouda ni.

Če imaš znanje za Seafile strežnik postavit in vzdrževat je opcija to + njihov novi Drive Client, ki nič ne sihronizira, pač pa zgolj brskaš in poljubno prenašaš. Precej lažja zadeva bi bla postaviti VPN server in se nanj povezati, potem pa magari kar sobro staro sambo(mrežni disk) uporabiti za prenose med računalnikoma.

Dokaj enostavno je tudi če zgolj postaviš VNC server in potem kar preko tega z copy/paste prenašaš(to je sicer še lažje narediti z windows-windows preko RDP).

Zalachenko ::

Sedaj sem si uspel postavit nextcloud server. Ko sem ga namestil in postavil sem se lahko brez težav vpisal kot admin in ustvaril uporabniške račune. Nato sem računalnik na katerem je server ugasnil in ga čez nekaj časa prižgal nazaj. Sedaj ne morem več dostopati do serveja saj dobim HTTP ERROR 500. Prosil bi za pomoč.

OvCa77 ::

Zalachenko je izjavil:

Sedaj sem si uspel postavit nextcloud server. Ko sem ga namestil in postavil sem se lahko brez težav vpisal kot admin in ustvaril uporabniške račune. Nato sem računalnik na katerem je server ugasnil in ga čez nekaj časa prižgal nazaj. Sedaj ne morem več dostopati do serveja saj dobim HTTP ERROR 500. Prosil bi za pomoč.

Ja, nastavit moraš auto start za apache
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Zalachenko ::

kolikor sem gledal se apache zažene sam ko prižgem računalnik in tudi ko sem pogledal status apache je bil "active"

Zalachenko ::

[Sun May 14 12:28:15.634292 2017] [:error] [pid 1626] [client 192.168.1.6:56164] PHP Fatal error: Uncaught Doctrine\\DBAL\\DBALException: Failed to connect to the database: An exception occured in driver: SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'nextcloud'@'localhost' (using password: YES) in /var/www/html/lib/private/DB/Connection.php:60\nStack trace:\n#0 /var/www/html/3rdparty/doctrine/dbal/lib/Doctrine/DBAL/Connection.php(429): OC\\DB\\Connection->connect()\n#1 /var/www/html/3rdparty/doctrine/dbal/lib/Doctrine/DBAL/Connection.php(389): Doctrine\\DBAL\\Connection->getDatabasePlatformVersion()\n#2 /var/www/html/3rdparty/doctrine/dbal/lib/Doctrine/DBAL/Connection.php(328): Doctrine\\DBAL\\Connection->detectDatabasePlatform()\n#3 /var/www/html/3rdparty/doctrine/dbal/lib/Doctrine/DBAL/Connection.php(621): Doctrine\\DBAL\\Connection->getDatabasePlatform()\n#4 /var/www/html/lib/private/DB/Connection.php(147): Doctrine\\DBAL\\Connection->setTransactionIsolation(2)\n#5 /var/www/html/3rdparty/doctrine/dbal/lib/Doctrine/DBAL/DriverManager.php(172): OC\\DB\\Connection->__construct(Array, Object(Doctrine\\DBAL\\Driver\\PDOMySql\\Driv in /var/www/html/lib/private/DB/Connection.php on line 60, referer: http://192.168.1.63/

Sedaj sem našel error_log file. To je error, ki ga dobivam. Bi znal kdo razložiti kje je težava?
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu Server ssh

Oddelek: Omrežja in internet
201499 (975) Birddy
»

Vzpostavitev strežnika (ubuntu)

Oddelek: Omrežja in internet
436468 (5669) s6c-gEL
»

SSH ne dela več na določenem omrežju

Oddelek: Omrežja in internet
131901 (1712) Dieu
»

Zaščita strežnika

Oddelek: Operacijski sistemi
242463 (1585) Blisk
»

HTTP tunnel - ve kdo kaj o tem?

Oddelek: Omrežja in internet
393996 (2530) ABX

Več podobnih tem