» »

Mestno redarstvo

Mestno redarstvo

rotenon ::

Torej zanima me par stvari glede pristojnosti mestnega redarstva. -Njihova pooblastila so vedno širša, a nikjer nisem na laiku prijazen način zasledil do kam sežejo. Namen tega posta ni izkoriščanje oz zafrkavanje redarjev, se mi pa zdi pomembno da se zavedamo svojih pravic.

Zadnjič me je v Ljublani ustavil redar na kolesu v spremstvu policista. Vozil sem s slušalkami v ušesih. Redar od mene zahteva osebni dokument, pove da se ne vozi kolesa in posluša glasbe obenem in mi napiše kazen - 20 eur polovička.
OK, si rečem, pač nisem imel sreče, da lahko dobim kazen sem vedel že prej in tokrat so me pač dobili - tistih 20 eur bom že preživel.

Ampak potem razmišljam: Me ima redar pravico legitimirati? Kolikor razumem je to v pristojnosti policije, slišal sem da te ima redar pravico zadržati do prihoda policije, ne more pa te prisiliti k legitimaciji. Torej v kolikor bi redarju odklonil pregled osebne izkaznice, bi zraven pristopil policaj domnevam? Če se v postopek vključi policaj, ga spelje do konca on? Mi napiše isto kazen - z razliko da potem denar ne gre v proračun občine Ljubljana? Ali je le zravn, da pomaga voditi postopek redarju? Kje so torej meje pristojnosti mestih redarjev?

Kaj pa če bi ustavili tujca? Karikiram - turista iz Burkine Faso, ki ne razume jezika. Torej isti primer, samo da ne morejo uspešno komunicirati. Kakšen bi bil postopek potem?

Pretiravam naprej - kaj če ustavijo osebo, ki je gluha in ima v ušesih slušalke, ki niso priključene v predvajalnik. Razlog ni važen, recimo modna muha? Ok ta primer je mogoče že malo trapast :D

Naslednje moje vprašanje pa je glede kontrolerjev kartic Urbana na avtobusih LPP. Večkrat sem že slišal, da te kontroler nima pravice zadržati, v primeru da nimaš veljavne vozovnice. Zato pogosto hodijo skupaj s policisti, ampak teoretično bi torej v primeru, da te obravnava le kontroler, le vstal in odkorakal iz avtobusa? Ali se motim?

Samo da se razumemo, nimam nobenih slabih namenov, pomembno pa se mi je da poznam svoje pravice, in da vem kdaj so mi kršene. Služba redarja se mi zdi izredno nehvaležna, konkretno opravljanje dela pa težko.

JesseP ::

Nebi rad bil pameten glede vseh pooblastil, ker vsega ne vem...Bi te pa prosil, če napišeš člen po katerem si naredil prekršek, ker si imel slušalke v ušesu?
Osebno vem, da mu nebi ustavil, pa naj me lovi potem na kolesu, če se mu da...

jype ::

rotenon> Me ima redar pravico legitimirati?

Ja, za potrebe postopka obravnave prometnega prekrška te lahko. Ne sme te pa preiskati, ali karkoli temu podobnega. Če rečeš, da nimaš dokumenta, te ne more odvlečt na nobeno postajo, lahko pa ti ukaže, da morata skupaj počakati na policiste (in v resnici ni nelegalno, da ti odideš - AFAIK te redar ne more pridržati, niti ti ne more odvzeti prostosti).

Jasnost predpisov je problematična zato, ker so redarji občinska služba, katere pooblastila urejajo občinski predpisi. Ti so zakonu podrejeni, niso pa na prijazen način dostopni poleg ostale zakonodaje.

Mavrik ::

ZPrCP, 35. člen:

35. člen
(prepoved uporabe naprav ali opreme, ki zmanjšujejo voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila)tt
(uradno prečiščeno besedilo)

(1) Voznik in učitelj vožnje med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševale njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila (maska, slušalke, telefon itd.).


Kazni:

Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne potrebuje vozniškega dovoljenja, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.


Avto:

(5) Z globo 120 eurov se kaznuje za prekršek voznik, učitelj vožnje motornega vozila ali spremljevalec, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.


(Tegale pa res ni težko pogooglati no.)

rotenon je izjavil:



Pretiravam naprej - kaj če ustavijo osebo, ki je gluha in ima v ušesih slušalke, ki niso priključene v predvajalnik. Razlog ni važen, recimo modna muha? Ok ta primer je mogoče že malo trapast :D


Primer je totalno trapast, ker bi ti vzelo bistveno manj časa pogledati zakon, katerega si prekršil (kar ti piše na listku, ki si ga dobil) in pogruntati, da je formulacija taka, da za gluhe tole pač ne velja.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Mehmed ::

jype je izjavil:

rotenon> Me ima redar pravico legitimirati?

Ja, za potrebe postopka obravnave prometnega prekrška te lahko. Ne sme te pa preiskati, ali karkoli temu podobnega. Če rečeš, da nimaš dokumenta, te ne more odvlečt na nobeno postajo, lahko pa ti ukaže, da morata skupaj počakati na policiste (in v resnici ni nelegalno, da ti odideš - AFAIK te redar ne more pridržati, niti ti ne more odvzeti prostosti).

Jasnost predpisov je problematična zato, ker so redarji občinska služba, katere pooblastila urejajo občinski predpisi. Ti so zakonu podrejeni, niso pa na prijazen način dostopni poleg ostale zakonodaje.


Zakon o redarstvu je dostopen, ta ti je najbolj pomemben.
Ce me spomin ne vara imajo podobna pooblastila kot varnostniki, se pravi od legitimacije, tipanja do pridrzanja. Po novem pa tudi ustavljanje vozil.

To glede slusalk je pa prizadeto. Jaz jih imam vcasih v usesih, da slisim telefon, ce bi zvonil. Pa ker mi ne sede zvizganje vetra.

SkIDiver ::

JesseP je izjavil:

Nebi rad bil pameten glede vseh pooblastil, ker vsega ne vem...Bi te pa prosil, če napišeš člen po katerem si naredil prekršek, ker si imel slušalke v ušesu?
Osebno vem, da mu nebi ustavil, pa naj me lovi potem na kolesu, če se mu da...


Pomisli tudi na varnostno plat takšnega početja. Trikrat mi je že skoraj uspelo nasadit takšnega kolesarja na mojo balanco, ker ne slišijo ničesar.

Matek ::

SkIDiver je izjavil:

Pomisli tudi na varnostno plat takšnega početja. Trikrat mi je že skoraj uspelo nasadit takšnega kolesarja na mojo balanco, ker ne slišijo ničesar.
Se 100% strinjam, človek je absolutno nevarnejši, če ne sliši dogajanja v okolici. Se pa strinjam z OP-om, da je problematika zelo nekonsistentno obravnavana. V avtu, ki je že itak precej zvočno izoliran (in je to celo njegov prodajni feature), lahko imaš komot prižgan radio, pa ne boš dobil kazni, če ne pretiravaš z glasnostjo. Ja, če gremo v ekstreme - tudi gluhi ljudje lahko povsem legalno vozijo tako avtomobile, kot kolesa. Poslušanje glasbe s slušalkami na kolesu je pa prekršek.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

SkIDiver ::

@Matek se strinjam s tem kar si izpostavil. Če se ne motim v avtu ravno tako ne smeš uporabljati slušalk.
Generalno je problem bistveno večji od slušalk. Moje ugotavljanje je, da kolesarji radi sanjajo na kolesu, vijugajo po kolesarski, zavijajo tam kjer ni predvideno in se pred tem ne prepričajo, da bodo to storili varno zase in drugega kolesarja, ki je morebiti za njem. In ko v želji, da ga prehitim za njim glasneje govorim "pazi na levi" me ne sliši, ker ima v ušesih slušalke.
No je pa res, da sem običajno še sam deležen glasbe iz slušalk:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

rotenon ::

Ja tudi poslušanje glasbe oz telefoniranje z slušalkami v avtu je prekršek. Celo bluetooth slušalke ti lahko potencalno prislužijo kazen redarjev, medtem ko policija to dovoljuje ( http://www.zurnal24.si/bluetooth-slusal... ) - butasto ampak mogoče se je praksa do sedaj že spremenila.

Ampak point te debate ni v razglabljanju kazni, pač prekršek je prekršek. Se strinjam da slušalka lahko močno vpliva na samo vožnjo, in da je načeloma varnejše voziti brez, čeprav v zmerni glasnosti ne vidim težave.

Torej zakaj pa potem zraven redarja vozi policaj? Nima nič boj pametnega za počet. ČE ima redar res vse te pristojnosti, je policaj zraven samo za družbo ali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rotenon ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mestno redarstvo (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
59397547 (15413) UganiKdo
»

Prostoročno telefoniranje

Oddelek: Na cesti
486152 (3885) MuadDib
»

Ali lahko občan redarja kaznuje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815718 (13271) Utk
»

Mestni redar te bo lahko pretipal..??!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609669 (8185) Matev

Več podobnih tem