» »

YouTube škoduje prodaji glasbenih albumov

YouTube škoduje prodaji glasbenih albumov

Slo-Tech - O vplivu piratstva na prodajo filmskih naslovov, glasbenih albumov, iger in drugih digitalnih vsebin so mnenja deljena, raziskave pa tudi ne pokažejo konsistentne slike o tem početju. Nekatere celo dokazujejo, da pirati kupijo več avtorskih del, filmski studii pa tudi niso a priori proti.

Kaj pa YouTube? Gledanje glasbenih videospotov prek YouTuba je povsem legalno početje, a ni brez učinka na prodajo albumov, ugotavlja nova raziskava. Raziskovalca sta uporabila incident iz leta 2009, ko je zaradi nesporazuma z YouTubom glasbeni založnik Warner Music do podpisa nove pogodbe umaknil vso glasbo z YouTuba. Analiza prodaje albumov v tem obdobju je po kontroli vse spremenljivk pokazala, da je dejansko prodaja v tem času porasla. Za najbolje prodajane albume je bil učinek okrog 10.000 izvodov na teden, to pa ni več zanemarljivo.

Raziskovalci ugotavljajo, da YouTube ne deluje vedno kot promocijsko orodje, ampak v nekaterih primerih odžira dejansko prodajo albumov. Za najbolje prodajane albume so letni učinek ocenili na milijon dolarjev. Seveda pa je treba biti pri interpretaciji te številke previden, saj YouTube ustvari ogromno prihodkov z oglaševanjem, ki se deloma vrne tudi založnikom, ki na YouTube priobčijo svojo glasbo. Vse to kaže, da digitalni ekosistem ni tako preprost in da je analiza vseh vplivov zahtevno početje.

176 komentarjev

«
1
2 3 4

prenasalec ::

In kar naenkrat se bodo na YouTube kanalih pojavile omejitve, kolikokrat lahko vsak posnetek največkrat gledamo.

smash ::

jaz musko rolam izključno iz youtuba in se definitivno strinjam z povedanim

mihec87 ::

smash je izjavil:

jaz musko rolam izključno iz youtuba in se definitivno strinjam z povedanim

Če je nebi mogel rolat iz YT bi kupil album?

RejZoR ::

Eno samo jokanje, naredijo pa točno nič. Dejte naredit en jeben globalni service, pa se bo prodajalo. Zakaj pa Steam, Origin in GOG laufajo za igre? Ker so globalni servisi z minimalno regijskimi omejitvami.

Jezst bi muzike definitivno več kupoval, če bi lahko dobil kar bi si zaželel in to v MP3/FLAC obliki, da pol to lahko dam na računalnik, telefon al pa v avto. Če mi neki omejijo samo na PC z nekim proprietary sranjem od playerja,mi to en drek pomen. Pol je vseen če si streamam iz Groovesharka...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

bluefish ::

RejZoR je izjavil:

Če mi neki omejijo samo na PC z nekim proprietary sranjem od playerja,mi to en drek pomen.
iTunes omogoča tudi prenos fajlov in je od 2009 DRM-free. Slabost je le AAC format, ki ga lahko v samem programu pretvoriš. Amazon ima pa MP3.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

smash ::

mihec87 je izjavil:

smash je izjavil:

jaz musko rolam izključno iz youtuba in se definitivno strinjam z povedanim

Če je nebi mogel rolat iz YT bi kupil album?


ja verjetno, saj druge nebi bilo ane

M-XXXX ::

smash je izjavil:

mihec87 je izjavil:

smash je izjavil:

jaz musko rolam izključno iz youtuba in se definitivno strinjam z povedanim

Če je nebi mogel rolat iz YT bi kupil album?


ja verjetno, saj druge nebi bilo ane

Haha iz katerega drevesa si pa ti padel? :D

M.B. ::

@blueflish: Oboje ne dela na Linuxu. YT pa. pa Steam tudi.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

bluefish ::

Res je, vendar tudi na Steamu ni AAA iger za Linux. Itak pa tisti procent uporabnikov ne igra velike vloge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

hojnikb ::

Kako lahko sploh folk posluša ta crap od youtube kvalitete ?! 8-O

320K MP3/AAC, najraje pa FLAC je the way to go.
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

Zakaj ne uporabljate Grooveshark?
http://grooveshark.com/

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Podobna figa kot YT.

BorutK-73 ::

bluefish je izjavil:

Podobna figa kot YT.

To ne bi vedel, ker YT primarno ne uporabljam za glasbo.

klinker ::

hojnikb je izjavil:

Kako lahko sploh folk posluša ta crap od youtube kvalitete ?! 8-O

320K MP3/AAC, najraje pa FLAC je the way to go.


Masi je vseeno. Vtipka kar si zazeli in ze poslusa, to je to. Sem bil ze na zurkah, na katerih je bil laptop priklopljen na neke zvocnike in je folk spuscal vse iz YT :D

BlackMaX ::

hojnikb je izjavil:

Kako lahko sploh folk posluša ta crap od youtube kvalitete ?! 8-O

320K MP3/AAC, najraje pa FLAC je the way to go.


Kok ste mi smešni eni s taki komentarji. Kvaliteta je čist ok ( so pač ekstremi) ampak v večini se najde ok kavliteta, glede na to da je zastonj.

Veš kaj pravijo, če nisi z malim zadovoljen...

oz.

Skromnost je lepa čednost :)

RejZoR je izjavil:

Eno samo jokanje, naredijo pa točno nič. Dejte naredit en jeben globalni service, pa se bo prodajalo. Zakaj pa Steam, Origin in GOG laufajo za igre? Ker so globalni servisi z minimalno regijskimi omejitvami.

Jezst bi muzike definitivno več kupoval, če bi lahko dobil kar bi si zaželel in to v MP3/FLAC obliki, da pol to lahko dam na računalnik, telefon al pa v avto. Če mi neki omejijo samo na PC z nekim proprietary sranjem od playerja,mi to en drek pomen. Pol je vseen če si streamam iz Groovesharka...


Se čist strinjam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlackMaX ()

hojnikb ::


Kok ste mi smešni eni s taki komentarji. Kvaliteta je čist ok ( so pač ekstremi) ampak v večini se najde ok kavliteta, glede na to da je zastonj.

Veš kaj pravijo, če nisi z malim zadovoljen...

oz.

Skromnost je lepa čednost :)

ti kr mej svojo skromnost in 128Kmusko :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

BlackMaX ::

hojnikb je izjavil:


Kok ste mi smešni eni s taki komentarji. Kvaliteta je čist ok ( so pač ekstremi) ampak v večini se najde ok kavliteta, glede na to da je zastonj.

Veš kaj pravijo, če nisi z malim zadovoljen...

oz.

Skromnost je lepa čednost :)

ti kr mej svojo skromnost in 64K musko :)


Hojnik sej znaš brati, don't be silly.

hojnikb ::

Mogoče Ok kvaliteta zate :)
#brezpodpisa

kixs ::

Moras imet kar spodoben "sound system", da bos slisal v avtu med voznjo razliko med 128Kbit MP3 in FLAC... pravzaprav je ne bos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

BlackMaX ::

hojnikb je izjavil:

Mogoče Ok kvaliteta zate :)


Mogoče pa ti malo preveč predpostavljaš ene stvari za katere nimaš pojma :) Ampak to je vse "mogoče" ali pa bereš misli :D In tudi če bi, bi bral napačne. In btw ok leto 2000 in 64kb lol

Ok kvaliteta je če daš 720p al pa tud 480 je tud kul.

kixs je izjavil:

Moras imet kar spodoben "sound system", da bos slisal v avtu med voznjo razliko med 128Kbit MP3 in FLAC... pravzaprav je ne bos.


Tudi to drži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlackMaX ()

hojnikb ::

kixs je izjavil:

Moras imet kar spodoben "sound system", da bos slisal v avtu med voznjo razliko med 128Kbit MP3 in FLAC... pravzaprav je ne bos.

razlika je slišna že med 128K in 320K tudi na kakšnem slabšem sistemu. Seveda MP3, AAC ima že dosti boljšo kvaliteto pri 128K.
#brezpodpisa

LightBit ::

Odvisno tudi od glasbe.

hojnikb ::

Seveda. Ampak artefakti 128K bitrejta se slišijo praktično povsod.
#brezpodpisa

arjan_t ::

bluefish je izjavil:

Res je, vendar tudi na Steamu ni AAA iger za Linux. Itak pa tisti procent uporabnikov ne igra velike vloge.


hl, portal, football manager, metro: last light ...

Anze90 ::

BorutK-73 je izjavil:

Zakaj ne uporabljate Grooveshark?
http://grooveshark.com/

Tole je toliko legalno kot je kakšen piratebay. Kdor hoče kaj prispevati založbam in izvajalcem, se naroči na Deezer, če mu ni do kupovanja posameznih albumov.

FlyingBee ::

ne vem no, zadnji album sem kupil pred širokopasovno povezavo

Izi ::

Da ne bomo kar na pamet govorili, je tukaj uradna audio kvaliteta na YouTube, ki se spreminja skupaj z video kvaliteto.

Večina muzike na YouTube je v formatu AAC, 2 kanala, 192 kbps, 44.1 kHz.
Več kot spodobno za vse zvočne sisteme cenejše od 1000 Eurov.

Trenutna kvaliteta od junija 2012 naprej:
1080p - 192 kbps AAC
720p - 192 kbps AAC
480p - 128 kbps AAC
360p - 128 kbps AAC
240p - 64 kbps MP3

Starejše uploadi pa imajo kvaliteto glede na datum ko so bili uploadani:

Od marca 2011 do junija 2012:
1080p - 152 kbps AAC
720p - 152 kbps AAC
480p - 128 kbps AAC
360p - 128 kbps AAC
240p - 64 kbps MP3

Pred marcem 2011:
1080p - 128 kbps AAC
720p - 128 kbps AAC
480p - 96 kbps AAC
360p - 96 kbps AAC
240p - 64 kbps MP3

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

s6c-gEL ::

hojnikb je izjavil:

Kako lahko sploh folk posluša ta crap od youtube kvalitete ?! 8-O

320K MP3/AAC, najraje pa FLAC je the way to go.

Če si lastiš audiofilski zvočni sistem, da.
V drugem primeru se da živeti z 192 kbps mp3ji.

PaX_MaN ::

Če žviš s totalno razštelanimi koncerti v živo, pol je tut 1kbps uredu.

s6c-gEL ::

Samo prvotna teza je dvorezen meč, če nebi bilo YT bi ostalo en kup talentiranih avtorjev/skupin v jami.

boolsheat ::

RejZoR je izjavil:

Eno samo jokanje, naredijo pa točno nič. Dejte naredit en jeben globalni service, pa se bo prodajalo. Zakaj pa Steam, Origin in GOG laufajo za igre? Ker so globalni servisi z minimalno regijskimi omejitvami.

Jezst bi muzike definitivno več kupoval, če bi lahko dobil kar bi si zaželel in to v MP3/FLAC obliki, da pol to lahko dam na računalnik, telefon al pa v avto. Če mi neki omejijo samo na PC z nekim proprietary sranjem od playerja,mi to en drek pomen. Pol je vseen če si streamam iz Groovesharka...


Ti si še v letu 2005? :p
Comparison of online music stores @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

s6c-gEL ::

Geographic restrictions velja za 27 servisov (od 45 (27+18), za 3 (27+18+3 = 48) dodatne ni podatka)
Od teh jih podpira flac 9 servisov (Boomkat, CDBaby, Addictech, Bandcamp, Bleep.com, Digital-Tunes, KlickTrack, Loudr, Magnatune).
Kateri od teh je najboljši ?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dawwwiiid ()

marS ::

Samo dva servisa imata 192 kbps (Payplay.fm - in gomusicnow.com, ki ne obstaja več) kot najvišja kvaliteta Youtuba. Vsi istali imajo več ali manj 320 kbps.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

manaay ::

Ko je že ravno tema o predvajanju glasbe na YouTube, še tu dodajam link do svojega websajta za poslušanje glasbe, ki bazira na YT videih: http://tubdio.com. Upam, da komu pride prav. Komentarje pa lahko pustite pri tem postu Izdelava spletišč >> Tubdio.com.

Jerry000 ::

se ne strinjam. Na youtube poslušam bande in musko katerih album nebi nikoli kupil. Sem pa kupil par albumov ker sem na youtube zasledil da majo vse komade na albumu hude. Tako da to kar je napisano ne drži.

windigo ::

Ja, groza, pa prodaja vinilnih singlov tudi samo pada, odkar se je pojavil ta YouTube.

bluefish ::

Jerry000 je izjavil:

Tako da to kar je napisano ne drži.
Zate. Statistično pa očitno ja.

digitalcek ::

Raziskovalci ugotavljajo, da YouTube ne deluje vedno kot promocijsko orodje, ampak v nekaterih primerih odžira dejansko prodajo albumov.

Internet niti slučajno ne deluje vedno kot promocijsko orodje.

Nalaganje mp3-jev in video trailerjev lahko postane dvorezen meč. In se, KOT VIDIMO iz opisanega primera, včasih obrne proti avtorjem. Jim zniža prodajo, ne pa zviša, kot nekateri mantrajo na ST in širše.

Treba je tudi vedeti, da so avtorji pogosto pod pritiskom, ker prodaja ne gre in ne gre. Potem počno neracionalne stvari: začno poklanjati odlomke, ali celo dajo na splet cel album s pozivom: plačajte, kolikor želite. Zame je predvsem to zadnje poteza iz popolnega obupa...

Podobno razprodaji neke tehnične trgovine v München-u, kjer je lastnik rekel: dajte mi 10.000 evrov in odpeljite vso robo. Robe je bilo za kakih 120-150.000 evrov.

Zdaj pa hitro ugovarjati staremu kozlu, ki je, kot vedno, drugačnega mnenja. Ki se veseli, če naleti na vodo na njegov mlin.
Ki misli, da novi prodajni prijemi pogosto ne prinašajo večje prodaje. Ker jih uporabljajo (skoraj) vsi...

Če bi namreč vsi moški uporabljali enak pristop pri osvajanju (pa ga na srečo ne!), bi bil rezultat natanko tak, da nihče ne bi osvojil nobene...

fujtajksel ::

kixs je izjavil:

Moras imet kar spodoben "sound system", da bos slisal v avtu med voznjo razliko med 128Kbit MP3 in FLAC... pravzaprav je ne bos.


To je precej relativna reč. Veliko 128k mp3jev, ki krožijo po digitalnih pašnikih, je tako slabo narejenih da mi je od njih slabo tudi v avtu ali celo preko UKV radia. Ampak veliko je posledic površnega ripanja CDjev, kjer odkrivanje napak šepa in so redki programi ki se kaj bolj potrudijo. Potem pa še mp3 kompresija; veliko softvera je bilo včasih po defaultu nastavljenega na majhno obremenitev procesorja. Ko sem na enih še kar dobrih Zenheizer slušalkah (ampak le malo nadstandardni zvočni kartici v PCju) par let nazaj študiral potreben bitrate, mp3ja z 128k (pri opciji brez šparanja procesorja) nisem mogel več ločit od wav ripa. Sem sicer potem nastavil na 192k, ampak bolj za vsak slučaj.

BigWhale ::

s6c-gEL je izjavil:

Samo prvotna teza je dvorezen meč, če nebi bilo YT bi ostalo en kup talentiranih avtorjev/skupin v jami.


Ce je to cena, ki jo je potrebno placat za Bieberja in podobne ... ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Jerry000 ::

bluefish je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Tako da to kar je napisano ne drži.
Zate. Statistično pa očitno ja.


Statistično, čez 1 leto bodo pa statistično ugotovil da youtube pomaga pri prodaji...enako je pri piratih na igre al pa filme blo. Enkrat proti enkrat za. Če mislijo da brez youtuba bi prodaja nepoznanih bendov narasla se krepko motjo. Folk ne kupi albuma sam zaradi enega komada...predrago. Itunes je pa tok bedn da se mi še njegova uporaba gravža, morm met ipod shekan da mi ni treba preko itunes nalagat.

Igro piratiziraš, če ti je všeč jo kupiš, enako za film, enako za musko. S tem da je muska malo drugačna, film ti je všeč in kupiš za ta denar kar ti je všeč, muska, ti je en komad všeč in kupiš album, potem ugotoviš da je ostalih 99% komadov za en crap

BlackMaX ::

Pozabljate, da avtorji komadov imajo tudi možnot iti plačani s strani google/youtube, če le te imajo veliko število ogledov + reklama (zastonj reklama) kaj jokajo ti " raziskovalci" financirani pa s strani založb. lol

To je zgolj propaganda, da še bolj omejijo uporabnike. Resnični avtorji služijo drobiš zaradi založb, katere poberejo velik del denarja. Avtroji pa služijo denar na turnejah in kakšnih sponzorskih projektih.

zee ::

Soundcloud, Mixcloud, Spotify. Vsi zastonj. Za dnevno konzumacijo je vec kot dovolj.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

zee ::

Also: zanimivo bi bilo videti, kdo je financno podprl to studijo.

Analiza prodaje albumov v tem obdobju je po kontroli vse spremenljivk pokazala, da je dejansko prodaja v tem času porasla.


Correlation doesn't imply causation. Mocno dvomim, da so uspeli nadzorovati vse spremenljivke.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

MuadDib ::

Prvo moram rect... ne verjami nobeni raziskavi, ki je nisi sam (po)naredil!!

Kot drugo pa... Ce hocem poslusat muziko preko yt, ima marsikateri avtor ze svoje komade gor (prostovoljno). Avtorji dandanes tako ali tako ne sluzijo vec toliko s prodajo albumov (ja, tukaj sluzijo zalozbe) ampak s koncerti! No in ko ze hocem poslusat kaksen komad, ki je dan na razpolago LEGALNO, me vcasih pricaka sporocilo "this content is not allowed in your demographic location"! To je za moje pojme vecji problem kot pa samo poslusanje glasbe preko yt!

Luwigana ::

Zaradi glasbe na youtubu sem si kupil par albumov, ki sem čakal saj cca 3 mesce da je prišel v Slovenijo. Naj ukinejo videe, ker na pamet ne kupujem nič več.

smash ::

M-XXXX je izjavil:

smash je izjavil:

mihec87 je izjavil:

smash je izjavil:

jaz musko rolam izključno iz youtuba in se definitivno strinjam z povedanim

Če je nebi mogel rolat iz YT bi kupil album?


ja verjetno, saj druge nebi bilo ane

Haha iz katerega drevesa si pa ti padel? :D


ja no, kje pa bi dobil musko, če nebi bilo neta? snemat z radia kot včasih? ok

LightBit ::

Torrenti?

smash ::

LightBit je izjavil:

Torrenti?


mislil sem net na splošno..veliko nas je takih, ki če nebi bilo neta, bi enostavno šli kupit musko, tako pa je pač ne, ker imamo na voljo od youtuba do torrentov itd.

zato menim, da net vpliva na prodajo, in nekako ne verjamem tistim, ki pravijo, da ne, ker jaz naprimer od takrat, ko je bilo možno zadeve dobit na netu, nisem kupil več nobenega cd-ja

vprašanje je torej, ali sem res v manjšini ali pa vsi ostali nakladajo
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Založnike skrbi snemanje pretočnih vsebin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
17552932 (47715) joze67
»

Prihodki ameriške glasbene industrije iz pretočnih vsebin lani že vodilni

Oddelek: Novice / Rezultati
139140 (8264) xmetallic
»

YouTube: letno glasbenim založnikom plačamo milijardo; založniki: premalo

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
218987 (7040) FastWIND
»

Novi varni pristan, tretjič: Youtube Content ID

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
2914109 (11441) jype

Več podobnih tem