» »

A dejansko obstaja tak caj?

A dejansko obstaja tak caj?

«
1
2

harmony ::

Vsi poznamo kamilico, ki naj bi pomirjala in "pomagala" k lazjemu spanju, ampak meni ne vem koliko pomaga. IMO nic.

A obstaja kaksen caj, ki dejansko ob rednem pitju pomirja cloveka. Nekaj za pred spanje, kot kvazi anti-stresna varianta.

Pozna kdo kaj pametnega?

Ne mi prosim z raznimi dzointi in stamprleti.Sprasujem za caj. :)

mihec87 ::

sivka?

#000000 ::

Teh zelišč je ogromno, niso pa vse OK za vsakega, recimo kdor ima povišan pritisk ne sme pit čaja iz zeli ki ga dviguje pritisk in tako dalje. Vzam kakšno knjigo lai pojdi v kakšno trgovino z zelišči, mislm da je ena v stari Lj. in mal povprašaj. Drugač pa je en možakar ki je celo imel oddajo na RTV SLO skor starosta zeliščarjev pri nas, sej se bo kdo spomnu njegovega imena, njegovo knjigo bi se splačal prebrat.

Hayabusa ::

Zeleni čaj.

Tody ::

Čaj ubistvu ni toliko pomemben, kot psiha, ti si lahko to narediš kot običaj in se ob tem umeriš in sprostiš. Mislim pa da noben čaj nima možnost da bo tvoje razdraženo telo pomiril od raznih stresov čez dan. To moč imajo samo droge :)

videc ::

Metin čaj je za pomiritev. Samo ne premočna doza, ker ima potem nasprotni učinek.

first_line ::

Čajčki so bolj ko ne neučinkoviti za ljudi ki imajo trajne težave s spanjem.
Jaz sem probal že Sanval, Xanax, Helex, Abmien... in pa L-Theanine, L-dopa... pa je tud kur*c. Doxylamine in pa nekaj na F (zelena tekočina) pa dostikrat (50/50) učinkovito zaleže.

Pač manj spim (in se tolažim da je to posledica visokega IQja. Lahko pa potrdim da sem v času študija opazil, da so moji cimri ki so bili bolj švoh na akademskem področju, prav lepo zaspančkali. Zjutraj smo bili pa praktično vsi enako bogi).

Gemm ::

Meni v ta namen super pomaga šentjanževka. Se dobi po lekarnah, sanolaborjih, itd. Ena taka obična škatla k ma fotko meniha gor. Če je vzrok stres, so kakršnakoli zelišča samo sredstvo, s katerim se spraviš v normalno stanje, dejanskega vzroka pa ne rešijo. Če ti ponoči ne dajo spati stranke-šefi-sodelavci-učiteljica-starši-sosedje-dvig-ddv potem raje razmisli, kako se lotiti problemov, iz katerih to izvira. Včasih pomaga kakšen pogovor s kom, ampak ne računat da bo čajček vse to odplaknil..

[D]emon ::

Se v opozorilo, caja iz sentjanzevke absolutno ne smes piti, ce jemljes antidepresive.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Vanich ::

harmony je izjavil:

Vsi poznamo kamilico, ki naj bi pomirjala in "pomagala" k lazjemu spanju, ampak meni ne vem koliko pomaga. IMO nic.

A obstaja kaksen caj, ki dejansko ob rednem pitju pomirja cloveka. Nekaj za pred spanje, kot kvazi anti-stresna varianta.

Pozna kdo kaj pametnega?

Ne mi prosim z raznimi dzointi in stamprleti.Sprasujem za caj. :)


Pater Ašič Baldrijanov čaj. Močna stvar - ni se zajebavat.

gruntfürmich ::

kaki butasti odgovori, pa tudi nesposoben avtor ki ne zna takih banalnih stvari poiskati: hmelj.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jest10 ::

gruntfürmich je izjavil:

kaki butasti odgovori, pa tudi nesposoben avtor ki ne zna takih banalnih stvari poiskati: hmelj.

Pred spanjem dobro hmeljeno pivo>:D

737 ::

Šentjanževka zmanjša delovanje večine zdravil. Poleg čajev ti predlagam tečaj meditacije.

Tody ::

gruntfürmich a to ga moreš žvečit al skuhat al kaj?

gruntfürmich ::

http://mojezdravje.dnevnik.si/sl/Prehra...

itd...

ne vem pa od kot avtorju kamilica...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

harmony ::

Hayabusa je izjavil:

Zeleni čaj.

IMO to naredi ravno nasprotni ucinek pred spanje. Vsaj pri meni.

gruntfürmich je izjavil:

http://mojezdravje.dnevnik.si/sl/Prehra...

itd...

ne vem pa od kot avtorju kamilica...

Pa saj sem napisal v narekovajih "pomagala" in kao pomirjala.

Znam jaz tudi sam vse po internetu poiskati, ampak na forumu sprasujem zaradi prakticnih izkusenj ljudi. In ce jih 10 ljudi rece, da jim npr. sivka pomaga, potem bi pac probal sivko.

Ne bom pa sedaj 50vrst cajev sprobaval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

737 ::

Zeleni čaj uspava, če ga dovolj dolgo namakaš.

francek1 ::

Tody je izjavil:

gruntfürmich a to ga moreš žvečit al skuhat al kaj?

Kupi lepo en paket koke (poskusi v lekarni) in jo zveči zvečer 30 minut pred spanjem. Garantirano deluje!
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: [D]emon ()

fosil ::

Glede kamilic si verjetno malo pomešal stvari.
Kamilice pomirjajo želodec (v primeru kakšnih želodčnih ali prebavnih težav) niso pa pomirjevalne v smislu da bi lažje zaspal :)
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

fantasycamp ::

Jaz sem v Dm kupil čaj od melise in je pomagal pride okoli 2,4€ pa še nekaj jih je...

blackbfm ::

ma čaji en klinc pomagajo

men je 2 deci rdečga vina kul včasih, ni pa za vsak dan ker potem vedno manj učinkuje:) al pa poješ par žlic meda pa mleko spiješ čez, to tut dobra varjanta

imagodei ::

Šentjanževka ima dejansko antidepresivno delovanje, ki je statistično pomembnejše od delovanja placeba. Uradna medicina in farmacija ga priporočata pri manjših težavah z depresijo.

Pri večjih težavah je seveda fino, da obiščemo zdravnika, magari če nadaljujemo s pitjem čaja iz šentjanževke. Je pa pri čaju seveda podobna težava, kot pri drugih zeliščih: doziranje. Ne moreš biti ziher, da je v dveh različnih odmerkih enaka količina aktivne spojine; težava je tudi pri odmerjanju količine (navadno pri doziranju čajev ne uporabljamo tehtnice, kot jo imajo preprodajalci droge) in prehajanju aktivne spojine iz rastline v vodo med namakanjem. Zato je pri resnejših težavah z depresijo vseeno bolj pametno poseči po farmacevtskih pripravkih, ki imajo natančno odmerjeno količino aktivne spojine.

EDIT: Mehanizem delovanja šentjanževke je toliko raziskan, da vemo, da deluje kot inhibitor ponovnega prevzema monoaminov (MRI) - to pa je tudi mehanizem, po katerem deluje veliko "pravih", farmacevtskih antidepresivov. Zato je zelo pomembno, da šentjanževke ne uživamo, če že jemljemo kak antidepresiv oz. da zdravnika opozorimo, da uživamo pripravek iz šentjanževke, če nam predpisuje KATERAKOLI zdravila - dejansko lahko pride do medsebojnega učinkovanja z celo vrsto zdravil, bo že zdravnik vedel, s katerimi je nekompatibilna.

In še: za "zdravljenje" depresije s katerim koli antidepresivom (tabletami ali šentjanževko) je potrebno kontinuirano jemanje učinkovine preko daljšega obdobja. Ne pomaga, da popijemo čajček zvečer, ko nam je res tesno pri srcu. Pozitivni učinki se bodo poznali šele čez nekaj dni ali celo tednov.

Toliko kar se tiče šentjanževke. Kolikor pa berem, pa OP nima težav z depresijo, ampak z nemirom in nespečnostjo. Za pomiritev in sprostitev dobro vplivajo predvsem Baldrijan (Valeriana officinalis) in hmelj (Humulus lupulus), pa tudi Melisa (Mellisa officinalis). Za boljši okus čaja se lahko doda tudi Meta (Mentha piperita); tradicija pravi, da tudi pomirja, ampak kakšnih dokazov za to ni.

Vsekakor veljajo enaki pomisleki kot pri šentjanževki: za prehodne težave in omejen čas uporabe je OK, sicer pa se je treba pokazat zdravniku. Poleg tega pa je treba predvsem za Baldrijan vedet, da ne gre za "blažev žegen", ampak ima lahko (dolgotrajna) uporaba tudi stranske učinke.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

ramiz?! ::

Če bi gledal Kekca, bi vedel, da za vsako bolezen rož'ca raste :) ... drugače pa pomoje lahko pobrskaš po knjigi od patra Ašiča ... on je bil "majstr" za te zadeve (rože in druge stvari za čaje nabirat)
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Štrubsi ::

Prebral sem, da sicer šentjanževka pomaga, ampak na dolgi rok povzroča shizofrenijo, tako da je potrebno zelo pazljivo z njo, ne smeš pretiravat. Pa slišal sem da naj bi bile prevelike doze halucinogene.

Drugače pa baje da tudi hmeljev čaj zelo pomirja. In kot je nekdo že omenil, poskusi z meditacijo.

Vanich ::

Če žreš Šentjanževko, se tudi raje ne hodi sončat.

RejZoR ::

Bebi čaj je men najboljši. Pa še sam po sebi ima rahlo sladkast okus tud če ga povsem nič ne sladkaš.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hejlin ::

Jaz predlagam, da raje kot da kupuješ čaje v trgovini, poskusi ta zelišča vzgojiti sam (če je seveda možnost).
Razlika med čaji z zdrobljenimi zelišči iz trgovine in doma vzgojenimi rastlinami (npr. meto, meliso in sivko) je kot dan in noč. Prvi čaj namreč stoji že zdrobljen v trgovinah po več mesecev in izgubi aromo/učinkovine, medtem ko imajo nezdrobljene in posušene domače rastline veliko bolj močan vonj, okus in tudi pomirjevalni učinek.

Ena gredica dolga 0,5m ali manj te lahko založi s čajem iz svežih zelišč za celo poletje, kar ostane pa jeseni požanješ in je več kot dovolj za celo zimo in pomlad. Meta in melisa pa sta itak invazivni rastlini in ne rabita neke oskrbe, čez eno leto ju je poln cel vrt :)

Zanimivo je, da čeprav vsi trdijo da sivkin čaj pomirja, na meni deluje huje kot redbull (nespečnost, hitro bitje srca... sem potrebovala lep čas da sem ugotovila vzrok, sedaj se pitja sivke v večjih količinah zvečer izogibam). :)

anathy ::

Meni na primer ustreza zvečer pred spanjem čaj poprove mete skupaj z baldrijanovimi kapljicami..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: anathy ()

imagodei ::

Štrubsi je izjavil:

Prebral sem, da sicer šentjanževka pomaga, ampak na dolgi rok povzroča shizofrenijo,

To ne bo povsem držalo. Šentjanževka lahko sproži psihoze pri nekaterih, ki imajo predispozicijo za shizofrenijo. Ravno tako je neodgovorno, da ne rečem celo nevarno, samozdravljenje s šentjanževko, če imaš diagnosticirano katero koli duševno motnjo.

Štrubsi je izjavil:

tako da je potrebno zelo pazljivo z njo, ne smeš pretiravat. Pa slišal sem da naj bi bile prevelike doze halucinogene.

Sicer zdrava oseba, ki se samozdravi s šentjanževko zaradi blage do zmerne depresije, nima kaj skrbeti. Problem nastane, če ima poleg depresije še kakšne druge duševne motnje ali druga bolezenska stanja, še posebej, če za zdravljenje oz. obvladovanje motnje/bolezni jemlje zdravila.

Kar pa se tiče pretiravanja: če pretiravaš, je tudi divodikov monooksid (DHMO) izjemno nevarna spojina.

Štrubsi je izjavil:

Drugače pa baje da tudi hmeljev čaj zelo pomirja.

Ta kombinacija, skupaj z baldrijanom in meliso je bila že omenjena.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Pa dajmo še enkrat:

Šentjanževka je antidepresiv. Delovanje aktivne učinkovine je precej raziskano in ne gre za nikakršen placebo učinek. Pitje čaja ponekod predpisujejo kot prvi ukrep pri blagih do zmernih depresijah (npr. v Nemčiji).

Vendar pa OP ne jamra zaradi depresije. Kot je videt, ima OP težave zvečer zaspat, torej ima morda kakšno blago obliko nespečnosti, ali pa je pod stresom in se ne more umirit.

Za take primere šentjanževka še zdaleč ni prva izbira. Depresija je drug hudič - pri depresiji si brez volje, brez energije, ne vidiš izhoda iz situacije, obhajajo te črne misli, tudi misli o samomoru, občutki krivde, človeka mine veselje tudi do stvari, pri katerih je prej užival, pri delu je neučinkovit, težko se koncentrira, je pozabljiv, itd. Motnje spanja so samo eden izmed simptomov.

V kolikor OP nima ostalih naštetih simptomov, so prava izbira druga zelišča, npr.: melisa, baldrijan, hmelj.
- Hoc est qui sumus -

RejZoR ::

Sivka men ni všeč, ker imaš potem v ustihh tak priokus kot bi lizal vrečko za odganjanje moljev.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Massacra ::

Ttiptofan si poskusil? Pa kanabis?

harmony ::

Hvala vsem za odgovore. Bom poskusil najprej s sivko. Pa bomo videli.

Massacra ::

Ma kakšna sivka? :( Zdi se, da nimaš težav in najverjetneje trolaš. ;)

Zenbev Sleep Seminar with Dr. Craig Hudson -

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

imagodei ::

Mah, resno - sivka za spanje, to je bolj tako. Vse navedbe glede tega, kako pomaga pri spanju, so bolj anekdotične narave. Oz. naj bi vonj sivke pomirjal. Tudi če zares deluje blago pomirjevalno in/ali uspavalno, je to bolj "blažev žegen" v primerjavi z Baldrijanom, Hmeljem in Meliso.
- Hoc est qui sumus -

Gemm ::

[D]emon, 737, imagodei, hvala za disclaimerje. Ce je nekaj naravno in dostopno, se ne pomeni da je cisto nedolzno.

Yohan del Sud ::

DHMO tudi sam priporočam v nekaterih primerih. V manjših količinah odpravlja suhost ust, v nekoliko večjih in pri višjih temperaturah pa prispeva k prebavljivosti in okusnosti hrane (pri njeni pripravi). Res pa, da ne gre pretiravat.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

black ice ::

imagodei je izjavil:


Kar pa se tiče pretiravanja: če pretiravaš, je tudi divodikov monooksid (DHMO) izjemno nevarna spojina.

:))
Moraš res hudo pretiravat.

RejZoR ::

Ne bit tko zelo prepričan. Z vodo (DHMO = H2O) se lahko preklemano hitro zastrupiš, sploh če imaš že v osnovi pomanjkanje natrijevih ionov v krvi (mejne vrednosti). Je pa bila večina smrtnih primerov iz totalne neumnosti.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

francek1 ::

RejZoR je izjavil:

Sivka men ni všeč, ker imaš potem v ustihh tak priokus kot bi lizal vrečko za odganjanje moljev.

Res me zanima, zakaj si lizal vrečko za odganjanje moljev da veš, kašen okus ima...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

harmony ::

Kupil sem Meliso in bomo videli ce je to to.

RejZoR ::

francek1 je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Sivka men ni všeč, ker imaš potem v ustihh tak priokus kot bi lizal vrečko za odganjanje moljev.

Res me zanima, zakaj si lizal vrečko za odganjanje moljev da veš, kašen okus ima...


A ti slučajno vse v lajfu jemleš dobesedno? :rolleyes:
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Twix ::

A to [2:55]:

ne pride v poštev?

francek1 je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Sivka men ni všeč, ker imaš potem v ustihh tak priokus kot bi lizal vrečko za odganjanje moljev.

Res me zanima, zakaj si lizal vrečko za odganjanje moljev da veš, kašen okus ima...

:)):D


Gemm je izjavil:

Meni v ta namen super pomaga šentjanževka. Se dobi po lekarnah, sanolaborjih, itd. Ena taka obična škatla k ma fotko meniha gor.

Ja? Kje točno? V lekarnah jih ne prodajajo, razen mogoče kakšne zasebne ? (mislm da ne smejo)
The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing. Apple has a patent on patent-
ing things they didn't invent. arka putana! :D hašek :D HVALA EDWARD SNOWDEN!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Twix ()

Twix ::

Twix je izjavil:

Ja? Kje točno? V lekarnah jih ne prodajajo, razen mogoče kakšne zasebne ? (mislm da ne smejo)

Se posipam s pepelom. To zgoraj ne drži. Pardon.
The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing. Apple has a patent on patent-
ing things they didn't invent. arka putana! :D hašek :D HVALA EDWARD SNOWDEN!

harmony ::

Sedaj je ze za mano ze tretja noc odkar pijem melisin caj in kaj pa vem, dejansko spim bolje. Placebo? Ali je pa dejansko pomaga, nemores verjet.

solatko ::

Edino učinkovito zdravilo za take primere je, da človek prične delati na svoji duhovnosti - notranjem miru. Vzemite v roke kakšno knjigo, ki govori o avtosugestiji in koncentraciji. Najboljše so knjige, ki učijo razne oblike daljnovzhodnih filozofij.

Počasi se bo treba preusmerit iz potrošniško pridobitne filozofije, v spoznavanje lastne notranjosti.
Potrebno si je vzeti čas zase, vsak dan, ne glede na obremenitve in pomanjkanje časa.
Delo krepa človeka

[D]emon ::

LOL self-help knjige. :)) Daj ne kotali buc.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

solatko ::

[D]emon - Kompletno znanje lahko pridobiš tudi s treningom v kakšnem resnem klubu, po nekaj letih, z dobro podkovanim trenerjem - učiteljem.

Koncentracija in avtosugestija dela čudeže, katerih si ne moreš privoščit z nobenim kemičnim pripravkom.
Se pa lahko uporablja tudi kakšne čajčke in podobno.
Delo krepa človeka

blackbfm ::

[D]emon - Kompletno znanje lahko pridobiš tudi s treningom v kakšnem resnem klubu, po nekaj letih, z dobro podkovanim trenerjem - učiteljem.


kaj si ti gledu karate kid, pa mal preveč resno vzel vse:))

solatko ::

blackbfm - Ne komentiraj zadev, ki jih ne poznaš. Filmi imajo zelo malo skupnega, z resnim ukvarjanjem, s katerokoli daljnovzhodno veščino. V vseh je poudarek na pretepanju na 1001 način, kar pa v osnovi ni niti približno cilj, katerekoli od teh veščin. Gre predvsem za uravnoteženje uma in telesa, preko vaj, ki so bolj podobne baletu, kot borbi.

Je pa res, da so natrenirani, uravnoteženi akterji, lahko ob določenih situacijah, izredno nevaren nasprotnik. Veliko začetnikov, po nekaj mesecih intenzivnega ukvarjanja, spremeni svoje poglede na to, predvsem kar se tiče tega, s kakšnim namenom in cilji, so se začeli ukvarjati s tako dejavnostjo.

Tisti, ki so računali na to, da bodo v parih mesecih postali najmanj senca Bruce Lee-a, s treningi nehajo.
Delo krepa človeka
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kava? Zeleni čaj? Črni čaj? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19046404 (667) mojsterleo
»

Ne morem spati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
589712 (4053) Sabina4
»

Kateri zeleni čaj v filter vrečkah? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7217519 (14581) user-pass
»

Čaj šentjaževke čez rok?

Oddelek: Loža
132916 (2480) radmannsdorf
»

Problem: ne morem spati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
537731 (6006) Twix

Več podobnih tem